Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πως σας φάνηκε το ελαφάκι;
1 2 28,57%
2 0 0%
3 0 0%
4 0 0%
5 0 0%
6 1 14,29%
7 0 0%
8 0 0%
9 1 14,29%
10 3 42,86%
Ψήφισαν: 7. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 24-03-12, 14:05
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο voel οντως το διαβασε........βλεπε και προηγουμενο σχολιο του Vakryle περι "καταραμενων αναγνωστων"
Αχ Voel δεν σου ζήτησα με το ζόρι να το κάνεις φίλε μου, ήταν δική σου η επιλογή. Μη μου ζητήσεις ευθύνες για τις χαμένες ώρες που βρίσκονται στην αίθουσα 6. Αν το διάβασες καταλαβαίνεις τι εννοώ. Χιούμορ κάνουμε ε;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #82  
Παλιά 24-03-12, 14:07
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Nαι Fantasy, εσυ ο Καζαντζακης, και οι Ιμπρεσσιονιστες.... Θα αναγνωριστεις μετα θανατον.....

Nομιζω οτι η κριτικη του Vakryle και η δικη μου ειναι η ιδια για ολα τα κειμενα που εχεις δημοσιευσει, και εχει να κανει κυριως με την μορφη που επελεξες για τα εργα σου και τον τροπο που γραφεις.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 24-03-12 στις 14:10
  #83  
Παλιά 24-03-12, 14:08
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι προχθές όταν έλεγες τμήμα πολυσυγγραφίας δεν το ήξεραν. Θα δείτε ότι στις άλλες κριτικές των διηγημάτων υπάρχουν λίγες απαντήσεις.
Γιατί το τμήμα αυτό έτσι όπως εξελισσόταν, είχε αποκτήσει φανατικό κοινό και τεράστιο ενδιαφέρον, ίσως!

Edit: Πάντως, αν μία φορά θα δημοσιευόταν το ελαφάκι, τώρα όχι μόνο θα δημοσιευθεί, αλλά θα έχει και ουρά αναμονής με τέτοια δουλειά που κάναμε! Σου λέω, σε καλό σου βγήκε!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 24-03-12 στις 14:09
  #84  
Παλιά 24-03-12, 14:27
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Ο τρόπος που γράφω είναι προσαρμοσμένος στα θέλω του μεταφυσικού, γιατί ζητά ένα κείμενο που να έχει θέμα τη φαντασία και το μεταφυσικό. Τι άλλο να γράψω; Επιστημονικά άρθρα; Τι θέμα να βρω. Πρέπει να ξέρω αν θα αρέσει. Πίστευα ότι η φαντασία είναι ό,τι πρέπει για ένα φόρουμ. Τι φαντασία να γράψεις; Έτσι έπλασα ένα μοτίβο πως θα πρέπει να παρουσιάσω την ιστορία αυτή. Στο πληγωμένο ελαφάκι έχω βάλει στοιχεία του 1852 και επιπλέον σκέφτηκα πού πάνε τα πράγματα με τη φαντασία μου. Έτσι γεννήθηκε αυτό το περίεργο σπίτι. Για να το κάνω πιο περιπετειώδες προέβαλα μέσα απ' αυτό το νησί μου. Χαρακτήρισα τα οικοδομήματά του, τον τρόπο ζωής, την διασκέδαση. Ανάφερα πάρα πολλά. Να κάνω ένα επιστημονικό έργο, αλλά θα λένε οι φίλοι μου ότι αυτό τους αρέσει; Αμφιβάλλω! Τους έχω συνηθίσει να ταξιδεύουν με βάρκα το όνειρο, λόγια της χίμαιρας, μας ταξιδεύεις, και μέχρι σήμερα αυτό πέτυχα. Αν αλλάξω μοτίβο θα πουν τι έγινε; Πολύ απότομα μας έριξες. Δύσκολο να ξεφύγεις από το συνηθισμένο μοτίβο που έχεις βάλει για τον εαυτό σου. Αν έχω πείρα στο γράψιμο φαίνεται από τα καθημερινά ποστ που στέλνω στο φόρουμ, πέρα από τη συγγραφή. Άλλωστε, από μικρό παιδί μου άρεσε το φανταστικό. Για να νιώσεις αυτό το είδος γραφής πρέπει να μπεις στο πνεύμα του συγγραφέα να δεις τι σκέφτεται, τι θέλει να πει μ' αυτό, την ουσία, το νόημα. Είναι σαν να βλέπεις ένα έργο του Πικάσο. Η φίλη εβίτα σαν ζωγράφος ας με διορθώσει. Τι βλέπετε πάνω στη Γκουέρνικα; Ο Πικάσο ως γνωστόν ζωγράφιζε όπως τα παιδιά. Μέσα από τους πίνακές του κρύβονται σύμβολα και ιδέες που κάθε μυαλό χρειάζεται να μπει στο νόημα που κρύβουν οι συγκεκριμένες μορφές που θέλει να μας παρουσιάσει. Αν μπεις στα εσώψυχα του συγγραφέα και δεις την πραγματική ουσία του έργου του, τότε το αξιολογείς με άλλον τρόπο.
Ορίστε, σας έγραψα και επιστημονικό άρθρο για να μην παραπονιέστε.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 24-03-12 στις 14:32
  #85  
Παλιά 24-03-12, 14:34
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Kαι παλι δεν καταλαβαινεις αυτο που θελω να πω......το θεμα δεν ειναι το ΤΙ γραφεις, η θεματολογια σου, αλλα το ΠΩΣ το γραφεις.

Και οι "κακοι" και οι "Καλοι" σου εχουν πει οτι ο γραπτος λογος ειναι περιεργος. Εχει καποιες ιδιαιτεροτητες. Ξανα και ξανα μεταφερεις τον προγωρικο λογο στο χαρτι αυτολεξει.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ....καταλαβε το!

Γενικα, εχεις διαβασει βιβλια φαντασιας; Αν ναι, εχεις δει πουθενα 30-40 γραμμες διαλογο με δυο-τρεις λεξεις ανα προταση;

Μονο στα comicks γινεται αυτο, ισως, αλλα εκει κυριαρχει η εικονα και οχι ο λογος.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
  #86  
Παλιά 24-03-12, 14:39
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Αφού τα άτομα μιλάνε πώς να το παρουσιάσω; Γράφω τι λένε. Εντάξει πές το σενάριο λοιπόν. Ας το χαρακτηρίσουμε σαν σενάριο. Εκεί ο τρόπος γραφής δεν είναι ο ίδιος; Πώς να χαρακτηρίσεις έναν διάλογο αν δεν γράψεις με τον προφορικό λόγο όπως μιλάνε; Εσύ πώς θα απέδιδες το λόγο τους στο χαρτί; Θέσε μου ένα παράδειγμα στο κείμενό μου να δω τη διαφορά.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 24-03-12 στις 14:40
  #87  
Παλιά 24-03-12, 14:47
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Διαβασε πχ Καζαντζακη και τους διαλογους Ζορμπα-Αφηγητη, οι οποιοι και μακρεις ειναι και περιεκτικοι, να δεις πως μεταφερεται ενας διαλογος σε λογοτεχνικο εργο.

Διαβασε Τολκιεν και τους εκει διαλογους, πχ στον αρχοντα στο κεφαλαιο με το Συμβουλιο του Ελροντ που ειναι ενα κεφααλαιο μονο διαλογους, να δεις και εκει.

Σχετικο με το θεμα σου, διαβασε την "Μηχανη του Χρονου" του H.G. Wells
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
  #88  
Παλιά 24-03-12, 14:53
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel
Γενικα, εχεις διαβασει βιβλια φαντασιας; Αν ναι, εχεις δει πουθενα 30-40 γραμμες διαλογο με δυο-τρεις λεξεις ανα προταση;
Γραψε εσυ και φτιαξτο καλυτερο.

Δεν καταλαβαινω γιατι τοσο πολυς πονος για το πως γραφει η fantasy...
και το συνεχιζετε ακομη κι εδω....

Το να μην αρεσει σε καποιον και να πει την γνωμη του ειναι σιγουρα καλο γιατι ετσι διορθωνεται κι αυτος που τα γραφει και την επομενη θα γραψει καλυτερα.

Αλλα το να συνεχιζεται αυτη η κατασταση δεν νομιζω οτι γινεται για καλο αλλα μαλλον κατι αλλο προσπαθει να γινει εδω...
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
  #89  
Παλιά 24-03-12, 15:15
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Είναι απορίας άξιον το γεγονός ότι στο τμήμα της πολυσυγγραφίας έγραφε μόνο η fantasy και κάτι άλλοι που διάβαζαν τα κείμενά της (κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω, αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα). Επίσης, είναι απορίας άξιον πως κάποιοι παρατρεχάμενοι, ενώ δεν είχαν ιδέα τι είδους thread ειν' αυτό, άρχισαν να γράφουν για κάτι "δόκτωρες", για κάτι "ξερόλες" και κάτι τέτοια φαεινά. Είπαμε την άποψή μας. Άρεσε δεν άρεσε, αυτή είναι. Τέλος. Δεν την αλλάζω για κανέναν, ότι και να μου πει. Το ξέρω ότι δεν πείραξε η κακή κριτική, αλλά ο τρόπος με τον οποίο εκφράστηκε. Είναι ανάλογος με αυτό που εισέπραξα εγώ διαβάζοντας αυτό το έργο. Πολύ "καθωσπρεπισμός" και ευγένεια δεν κάνουν καλό σε ένα υγιές thread. Και αν μερικοί αναρωτιέστε τι είδους "υγεία" είν' τούτη, τότε σας ρίχνω από τα συννεφάκια που είστε καλά αγκυλωμένοι και σας λέω ότι μία συζήτηση δύναται να υπάρξει όχι μόνο από την μία πλευρά, αλλά και από τις δύο. Με όποιο τρόπο και με όποιο κόστος.

Με την fantasy είχαμε συνομιλία μέσω pm.
Μου έκανε πρόταση συμφιλίωσης. Μπράβο της. Δε τη δέχτηκα και δεν πρόκειται να την δεχτώ, γιατί το αναλύσαμε μεταξύ μας στα pm και καταλήξαμε ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο, γιατί απλά είμαστε από άλλους πλανήτες. Κρίνετε τους αμφισβητίες, για να το παίξετε οι καλοί. "Αλλά το να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση δεν νομίζω ότι γίνεται για καλό, αλλά μάλλον κάτι άλλο προσπαθεί να γίνει εδώ", δηλαδή; Θεωρία συνομωσίας εναντίον της fantasy γιατί νιώθουμε να απειλείται η Ιστορία της Τέχνης με το "Πληγωμένο Ελαφάκι"; Η γιατί επικαλείται τον Θεό και εμείς σαν άθεοι, αγνωστικιστές, ότι θες πες μας, θεωρούμε ότι κάτι τέτοιο είναι εναντίον μας;

Αν εσύ και ο κάθε user εδώ μέσα θεωρείται και λέτε φανερά ότι το έργο της fantasy σας άρεσε, δύο τινά συμβαίνουν. Ή απλά το λέτε για να την υποστηρίξετε, οπότε σ' αυτήν την περίπτωση καλά κάνετε. Ή το λέτε, γιατί όντως το διαβάσατε, γιατί όντως σας άρεσε και γιατί νιώσατε το νου σας να απειλείται από την "κακή και άθεη παρέα του metafysiko" λέγοντάς σας ότι τέτοια άθλια δομή δεν έχει ξαναδεί, παρά μόνο σε B Books. Που ειν' το παράλογο δηλαδή;

Και αν κάποιοι νομίζουν ότι οι "πουθενάδες" και οι "get a life" δεν έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν, τότε καλύτερα να ανήκω σ' αυτές τις δύο κατηγορίες, παρά να είμαι ο "καλός" κι "ευγενικός" με τα εμετικά μου σχόλια περί αρέσκειας και συμπαράστασης.

Με την fantasy έλεγα στα pm ότι δε κρίνω εσένα σα Νεκταρία (έτσι δε σε λένε), αλλά σαν fantasy. Τι δεν γίνεται κατανοητό;

Edit: Εντάξει, το "Πληγωμένο Ελαφάκι" είναι το πιο epic topic αυτού του forum. Πάρε από τίτλο, πάρε από δομή, πάρε από περιεχόμενο, πάρε από κριτικές, πάρε από users, πάρε από νοοτροπίες, πάρε από ξεχασμένους κρυφοκατινιάριδες, πάρε απ' ότι θες. Είναι thread από μόνο του, καλώς ή κακώς όμως (καλώς για μένα) θα συμφωνήσω με κάτι που έλεγε ο Λένιν (το κρατάω για 'μένα).
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 24-03-12 στις 15:27
  #90  
Παλιά 24-03-12, 15:35
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle
δηλαδή; Θεωρία συνομωσίας εναντίον της fantasy γιατί νιώθουμε να απειλείται η Ιστορία της Τέχνης με το "Πληγωμένο Ελαφάκι"; Η γιατί επικαλείται τον Θεό και εμείς σαν άθεοι, αγνωστικιστές, ότι θες πες μας, θεωρούμε ότι κάτι τέτοιο είναι εναντίον μας;
Ιδου η απορια (κλεμμενο )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle
Αν εσύ και ο κάθε user εδώ μέσα θεωρείται και λέτε φανερά ότι το έργο της fantasy σας άρεσε, δύο τινά συμβαίνουν. Ή απλά το λέτε για να την υποστηρίξετε, οπότε σ' αυτήν την περίπτωση καλά κάνετε. Ή το λέτε, γιατί όντως το διαβάσατε, γιατί όντως σας άρεσε και γιατί νιώσατε το νου σας να απειλείται από την "κακή και άθεη παρέα του metafysiko" λέγοντάς σας ότι τέτοια άθλια δομή δεν έχει ξαναδεί, παρά μόνο σε B Books. Που ειν' το παράλογο δηλαδή;
Δεν ειναι κακο που κρινατε το εργο και ειπατε την γνωμη σας. Και καλα κανατε εννοειται αυτο.
Το προβλημα ειναι το πως την ειπατε και το οτι το συνεχιζετε ακομη και δεν καταλαβαινω το γιατι εφοσον ηδη την εχετε πει σε αλλο θεμα στην ιδια κατηγορια.

Το ολο προβλημα δεν ειναι το οτι κρινετε το εργο αλλα το πως το κρινετε και το πως μιλατε. Οτι θες μπορεις να το πεις και λιγακι πιο ευγενικα. Αυτο σου λεμε τοση ωρα φιλε μου. Τωρα βεβαια αν εσυ εισαι ο τυπας που τα λεει ολα χυμα και κατσε καλα (και καλα κανεις δηλαδη) κλπ τοτε ναι πες την γνωμη σου μια φορα και οκ αλλα ετσι που το συνεχιζεις δημιουργεις προβλημα στον δημιουργο του εργου.

Καλυτερα λοιπον μιληστε μεταξυ μας με pm να λυσετε το θεμα.
Αν και οπως λες ηδη εγινε.
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.