Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #14  
Παλιά 27-12-07, 15:16
Το avatar του χρήστη simbelmyne lorien
simbelmyne lorien Ο χρήστης simbelmyne lorien δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2007
Περιοχή: Lothlorien Golden Wood
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλησπερα!!Πολλη ενδιαφερουσα συζητηση!!Πιστευω πως ολοι εχουμε να πουμε μια ιστορια με τσιγγανες...
Εμενα παλι η πρωτη "σημαντικη" εμπειρια μαζι τους μου συνεβει πριν καποια χρονια,οταν σαν πρωτοετακι κατεβηκα απο επαρχεια Αθηνα για σπουδες..Περπατώντας λοιπον μια μερα στην Πανεπιστημιου ανεμελη..εμφανιζεται μπροστα μου μια τσιγγανα και μου πουλαει χαρτομαντηλακι...εγω πηρα και μετα μου επιασε την κουβεντα...Μου λεει (μεταξυ καποιον αρχικων απο ονοματα γνωστων μου που κατι κανουν παντα) οτι ειμαι ματιασμενη και επειδη με συμπαθησε θα με ξεματιασει..
Βαζει λοιπον στο χερι μου ενα φυλλαρακι απο τον διπλανο θαμνο και μου κλεινει το χερι..
Αρχιζει να λεει τα δικα της και οταν τελειωσε μου ειπε οτι αν το φυλλαρακι ηταν καμμενο τοτε ολα καλα,διαφορετικα ηταν θεμα του Θεου..
Ανοιγω το χερι μου..και ηταν μαυρο, σταχτη...!!!!Στην αρχη λεω καποιο τρικ εκανε...αλλα μετα δεν θυμαμαι να εκανε κατι περιεργο..
Για να μην τα πολυλογο φευγοντας μου ειπε..Δωσε 1000δρχ(ειχαμε δραχμουλες ακομα ) και λεω δεν εχω..
δεν πειραζει λεει και 500ρικο μου κανει..
τελος παντων της το δωσα..αλλα το καλο ειναι οτι με εβαλε να πω οτι της το δεινω με την καρδια μου γιατι διαφορετικα δεν θα επιανε το ξεματιασμα-ξορκι...

Παντως εχω συζητησει με ανθρωπο(μπαλαμο οχι ρομ) που εχει ζησει κοντα σε τσιγγανους χρονια και μου εχει πει πως τα περισσοτερα απο αυτα που κανουν ειναι απλα τρικ που δεν τα αντιλαμβανεται το ματι μας..αν υπαρχει κατι μεταφυσικο αυτος δεν ειδε κατι..ή δεν ηθελε να πει...

Υπαρχει και ενα πολυ καλο βιβλιο της Λυδακη (νομιζω) που μιλαει για τους ρομ(τσιγγανοι) απλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες...Θα το κοιταξω και θα σας πω ποιο ειναι...

Απο τοτε παντως παρομοια σκηνικα εχω ακουσει απο πολλους γνωστους και φιλους...Τι να πω...Καλη καρδια...
__________________
Ai! laurie lantar lassi surinen!
(Ah! like gold fall the leaves in the wind!)

Namarie!
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.