Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 15-06-15, 19:43
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τον γεωκεντρισμό.

Δεν έχω αποδείξεις ότι η Γαία κινείται. Και να "υπάρχουν", δεν έχω πειστεί. Αντιθέτως έχω πειστεί από τις αποδείξεις για μια Γη ακίνητη, απόλυτη, αιώνια, αμετάβλητη, συμπαγή, κάγκελο που λέμε ρε παιδί μου, δεν το κουνάει ρούπι
Περίεργο,νόμιζα ότι μόνο οι καθολικοί και οι μουσουλμάνοι πιστεύουν στο γεωκεντρισμός!!!
__________________

ENFORCED SUNDAY LAW WILL BE THE PROPHETIC MARK OF THE BEAST
.
https://www.youtube.com/watch?v=aXxAF-H1wMs
https://www.youtube.com/watch?v=lTffyq_wCK8
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 15-06-15, 21:17
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίεργο,νόμιζα ότι μόνο οι καθολικοί και οι μουσουλμάνοι πιστεύουν στο γεωκεντρισμός!!!
Η πίστη στον γεωκεντρισμό δεν είνα κάτι διαφορετικό από την πίστη στο Απόλυτο, στον ακίνητο αμετάβλητο αιώνιο Θεό.

Η κίνηση, η μεταβολή και η εξέλιξη είναι αυτό που λατρεύει ο σύγχρονος κόσμος.

Εμείς μέσα από αυτό το χάος προσπαθούμε να βρούμε το σταθερό, το ασφαλές για να πιαστούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 16-06-15, 06:11
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Μπορεί η ιδέα του Θεού να μεταβάλλεται από τόπο σε τόπο, από χρόνο σε χρόνο, αλλά αυτό οφείλεται στην ιδιοσυγκρασία του κάθε λαού.

Δεν μεταβάλλεται ο Θεός, αλλά η ιδέα για αυτόν.

Αρχικά πρέπει να δωθούν οι διάφοροι ορισμοί για τον Θεό και να μην επιμείνει κανείς πως υπάρχει μόνο μια έννοια.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 16-06-15, 21:03
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συνεχίσει ο,τι κι αν κάνεις, ό,τι κι αν δεν κάνεις, ό,τι κι αν πεις, ό,τι κι αν δεν πεις ... Οπότε μην αυτομαστιγώνεσαι
Με διασκεδάζει...πάω να του πετάξω λίγο "αληθινό" δηλητήριο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων

Με λένε Χρίστο Έλ κι είμαι καλά...(χιούμορ)
Χριστάρα έχεις κουράσει με το να προσπαθείς να ανοίξεις διάλογο ξανά. Κάτσε τραγούδα κι ότι σου έχω γράψει αντέστρεψέ τα, μήπως (υπερ)διεγείρεις
(μα πόσο άλλο; ) την ψευτοπερηφάνεια που σε διακατέχει. Δεν κάνεις για συζήτηση, θες να λες μόνο αυτά που εσύ θες, όλο τα ίδια και τα ίδια
σαν τα γερόντια στα καφενεία, επιδιώκεις όλα να καταλήγουν σε ότι εσύ θες και τέλος ονειρεύεσαι όλοι να σου λένε πόσο δίκιο έχεις.
Εσύ τα κάνεις όλα αυτά και κανένας άλλος.
Φυσικά ως άνθρωπος δεν ξέρω τι είσαι και δεν σε κρίνω διότι γύρευε τι είναι αυτό που σε οδηγεί να κάνεις έτσι. Για'μένα έχει τελειώσει
το θέμα διαλόγου με'σένα, απλά μπαίνω να "στην λέω" που και που για να μην δημιουργείς εντυπώσεις. Άσε τα τρελλά σου ότι δεν είδες τις ερωτήσεις.
Αφού ήμουν ξεκάθαρος...ή απαντά κάποιος ή αδιαφορεί προς τους άλλους. Έτσι είναι τα φόρουμ, εσύ θες να λες σε κάθε θέμα ότι σε βολεύει.
Δεν εναντιώνομαι πουθενά, σε ενοχλεί που δεν έχεις (κι ούτε θα έχεις) αποδείξεις. Σε ενοχλεί που δεν πιστεύω απόλυτα αλλά απλώς αμφιβάλλω
κι έχω επιχειρήματα. Είσαι τυχερός που η διαχείριση είναι ελαστική. Προσωπικά θα σου έκανα δύο συστάσεις (με αποδείξεις φυσικά)
και μετά θα σου κλείδωνα την i.p. Κάτσε μετά και μάθε proxy και τα ρέστα να μπαινοβγαίνεις ξανά. Να είχες και δίκιο τουλάχιστον να πήγαινε στα κομμάτια.
Εσύ μπαινοβγαίνεις επειδή θες να έχεις κοινό, αυτή είναι η αλήθεια. Όσον αφορά τον Σύριζα μου είναι αδιάφορος ως ύπαρξη και δεν με απασχολεί
αλλά αν είσαι εθνικιστής σε συμβουλεύω να παρουσιάζεσαι ως "πατριώτης". Η λέξη "πατριώτης" μέχρι και στο εξωτερικό φαντάζει κι ακούγεται
πολύ καλύτερα της λέξης "εθνικιστής". Φυσικά εσύ δεν είσαι ούτε πατριώτης, αλήθεια...ξέρεις τι είσαι;

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 16-06-15 στις 21:17
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 16-06-15, 23:26
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλές ιδέες για το Θείο. Κάποιοι λένε ότι σημαίνει τον παντοδύναμο και τον αθάνατο, άλλοι τον δημιουργό, άλλοι ένα ον απλά ανώτερο από τον άνθρωπο αλλά όχι απαραίτητα και παντοδύναμο ή παντογνώστης. Λογικά ο παντοδύναμος και παντογνώστης είναι το αντίπερα στάδιο από τον ανθρωπομορφισμό.

Οπότε θα ήταν σωστό στο "εάν ήμουν Θεός" να προηγείτο "ο Θεός με την τάδε έννοια".

Διότι αν εννούμε τον Θεό όπως παράδειγμα αυτό που εννοούσαν οι Έλληνες με την Αθηνά, τότε δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά διαφορετικά...θα δρούσαμε μέσα στα πλαίσια της δικαιοδοσίας μας και μέσα στα πλαίσια της Μοίρας γενικά.

Εγώ φυσικά κατανοώ πως το αρχικό μήνυμα υποδηλώνει το "εάν ήμουν ο Γιαχβέ", δηλαδή ο παντοδύναμος και παντογνώστης θεός του Χριστιανισμού.

ΥΓ
Τελευταίο μήνυμα προς αχαρακτήριστο, γιατί με πιέζεις να σου στείλω προσωπικό μήνυμα με βρωμόλογα?

Σα δεν ντρέπεσαι να λες βλακείες. Φταίω εγώ να ξεχωρίζω, που είμαι το μοναδικό άτομο με θέληση για γνώση*, που καταθέτω εκατοντάδες μηνύματα με τις ανησυχίες μου και τις ειλικρινείς απόψεις πάνω σε υπαρξιακά θέματα, ενώ όλοι εσείς γράφετε ασήμαντες βλακειούλες και κουτσομπολιά?

*Τονίζω τον εαυτό μου και το τί είμαι πολύ περήφανος και εγωιστής, για να ωθήσω και άλλους να πάρουν πρωτοβουλίες από το να είναι άβουλα όντα που όλο συμβουλεύονται τους ειδικούς και νομίζουν ότι δεν τους πέφτει λόγος.


Σας ζητάω την γνώμη σας, να καταθέσετε την άποψή σας και εσείς λέτε μαλακίες ότι δεν έχετε χρόνο, ότι βαριέστε, ότι δεν συζητάτε? Τί κάνετε τότε στο φόρουμ και ειδικά σε ένα φόρουμ που ασχολείται με υπαρξιακά θέματα? Εσείς κάνετε για το jokes.gr

Δεν συζητάς? Δεν έχεις να πεις τίποτα? Σκασίλα μου. Ασχολήσου τότε με το κυνηγητό του Διαόλου και τα draculinia. Με αυτά ασχολούνται για να ξεσκάσουν, αφού πρώτα έχουν ασχοληθεί με σοβαρά θέματα.

Άντε την ξεφτυλήσατε την Ελλάδα των φιλοσόφων. Τί είστε εσείς? Σκλάβοι ή φιλόσοφοι?

Κλάσε μωρέ, βαρέθηκα να μου λες τα ίδια. Δεν συζητάμε ok, τί μου το λες ξανά και ξανά?

Όποιος θέλει ας συμμετάσχει, χέστηκα, δεν έχω πρόβλημα και με τον μονόλογο. Έτσι κι αλλιώς αυτά που γράφω διαβάζονται πολύ από ειλικρινείς αναγνώστες, ανεξάρτητα αν δεν υπάρχει συμμετοχή.

Με ειλικρίνεια,
Ένας φίλος της σοφίας και της αλήθειας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 16-06-15 στις 23:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.