Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας άρεσε το μυστικό πέρασμα;
1 0 0%
2 0 0%
3 0 0%
4 0 0%
5 0 0%
6 0 0%
7 0 0%
8 0 0%
9 0 0%
10 0 0%
Ψήφισαν: 0. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-12, 09:39
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή Κριτική για το διήγημα "Το μυστικό πέρασμα".

Καλημέρα φίλοι μου.
Ολοκληρώθηκε πια το διήγημά μου "Το μυστικό πέρασμα".
Θα απορείτε πως το έγραψα και το τελείωσα τόσο γρήγορα. Χθες ήταν ημέρα έμπνευσης. Κατάφερα να το ολοκληρώσω. Θα μου έδινε μεγάλη χαρά να μου γράφατε λοιπόν δυο λόγια για αυτό. Έτσι για να γνωρίζω τι απήχηση είχε. Σας άρεσε, δεν σας άρεσε. Κάθε κριτική θα γίνει δεκτή. Θα μου άρεσε να μου υποδέιξετε τα λάθη μου ή να επιβραβεύσετε τη φαντασία μου, αν σας εντυπωσίασε. Περιμένω τις κριτικές σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-12, 12:22
Το avatar του χρήστη aggelikhkvn
aggelikhkvn Ο χρήστης aggelikhkvn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

το διηγημα σου φιλη fantasy ηταν υπεροχο και κραταγε το ενδιαφερον του αναγνωστη μεχρι το τελος, ειχε ωραια πλοκη και ζωντανους διαλογους που το εκαναν ευχαριστο στην αναγνωση. το θεμα που ξεδιπλωνοταν ηταν ακριβως αυτο που ζητουσε το fantasygate και πιστευω θα ικανοποιησε και τον πιο απαιτητικο αναγνωστη. συγχαρητηρια fantasy!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-12, 09:46
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ φίλη aggelikhkvn για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι που σου άρεσε, αλλά περισσότερο θα χαιρόμουν αν διάβαζα κι άλλες γνώμες. Αν δεν σας άρεσε γράψτε το είμαι έτοιμη για κάθε απάντηση. Αν σας άρεσε όμως δεν είναι άδικο να μην το γνωρίζω; Αν πάλι δεν έχετε κατασταλάξει δεν πειράζει πάλι θα ήθελα να το ξέρω. Γράψτε μου φίλοι μου δύο λόγια. Θα ήθελα να μάθω αν άρεσε και σε άλλους. Η Αγγελική έκανε την αρχή. Εσείς τι λέτε;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-12, 23:41
Το avatar του χρήστη lana
lana Ο χρήστης lana δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: athens/london
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή

KATAΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΥ FANTASY Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΤΟ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΕΚΔΟΣΕΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΠΑΦΕς ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΣΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-12, 09:11
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lana Εμφάνιση μηνυμάτων
KATAΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΥ FANTASY Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΤΟ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΕΚΔΟΣΕΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΠΑΦΕς ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΣΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Ευχαριστώ ΄πολύ lana μου για τα καλά σου λόγια αλλά είναι ολοκληρωμένο. Εκεί τελειώνει. ΄Έχω γράψει τέλος. Μπορώ όμως στο μέλλον να γράψω κάποιο άλλο αν εσύ με ενθαρρύνεις. Βλέπω ότι άρχισες κι εσύ το δικό σου και φαίνεται ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 21-01-12 στις 10:05
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-12, 11:55
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραιο!!! Οτι και να πεις θα ειναι λιγο!!!
Συγχαρητηρια!! μου αρεσε παρα πολυ!!!
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-12, 12:52
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, την άλλη εβδομάδα θα αρχίαω το επόμενο.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-12, 15:22
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

fantasy μου το διηγημα σου τελειο....απλα φανταστικο!μπραβο δεν εχω λογια!!συγχαρητηρια!αμα εβγαινε σε βιβλιο εγω ευχαριστως θα το αγοραζα
__________________
το οτι δεν βλεπουμε κατι,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika28970 : 22-01-12 στις 15:23
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-12, 17:46
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου fantasy! Απ' ότι φαίνεται έχεις όρεξη και μεγάλη φαντασία που είναι πολύ σημαντικά στην συγγραφή. Σαν βασική ιδέα και εξέλιξη είναι πολύ ενδιαφέρον.
Θα σε συμβούλευα όμως να αποφεύγεις τόσο μεγάλους διαλόγους διότι δεν πιστεύω ότι χρειάζονται. Αντί για αυτό βάλε σκέψεις, <χρώμα>, <γεύση>, <άρωμα> και <ήχο>. Ίσως μια μεγαλύτερη περιγραφή των σκηνικών που θα κάνει τον αναγνώστη να μπαίνει μέσα στην ιστορία, και να αισθάνεται τα πάντα.

Καλό επίσης θα ήταν να δίνεις περιγραφή των ηρώων μέχρι και των αντικειμένων που έρχονται σε επαφή (περιέγραψε την μηχανή του Αποστόλη, το, πάρκο, το αυτοκίνητο, την μυρωδιά των φυτών, τον καιρό...) Μπορεί να είναι κουραστικό για σένα αλλά κρατάει το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Επίσης βοηθάει πολύ στον να περιγράφεις τις εκφράσεις τους, την συμπεριφορά και τα συναισθήματά τους. Εμένα προσωπικά μου αρέσει όταν περιγράφεται ακόμα και ο πιο ανεπαίσθητος σπασμός του σώματος (ανατριχίλα, ανάσα, χτύπος της καρδιάς...)

Τέλος κάποιες λεπτομέρειες χρησιμοποίησε τες σαν επιπλέον υλικό. Πχ η ανιψιά της κας Καλλιόπης εξαφανίστηκε τελείως. Βάλε να γίνεται έρευνα, να ακούγεται στις ειδήσεις και τα ραδιόφωνα (δεν εξαφανίζεται έτσι απλά ένας άνθρωπος). Αυτό βάζει περισσότερο μυστήριο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κάθε τι προς όφελός σου. Και αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν ένα διήγημα ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω τα παραπάνω σε ένα επόμενό σου διήγημα!!
Φιλικά!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-12, 18:55
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου fantasy! Απ' ότι φαίνεται έχεις όρεξη και μεγάλη φαντασία που είναι πολύ σημαντικά στην συγγραφή. Σαν βασική ιδέα και εξέλιξη είναι πολύ ενδιαφέρον.
Θα σε συμβούλευα όμως να αποφεύγεις τόσο μεγάλους διαλόγους διότι δεν πιστεύω ότι χρειάζονται. Αντί για αυτό βάλε σκέψεις, <χρώμα>, <γεύση>, <άρωμα> και <ήχο>. Ίσως μια μεγαλύτερη περιγραφή των σκηνικών που θα κάνει τον αναγνώστη να μπαίνει μέσα στην ιστορία, και να αισθάνεται τα πάντα.

Καλό επίσης θα ήταν να δίνεις περιγραφή των ηρώων μέχρι και των αντικειμένων που έρχονται σε επαφή (περιέγραψε την μηχανή του Αποστόλη, το, πάρκο, το αυτοκίνητο, την μυρωδιά των φυτών, τον καιρό...) Μπορεί να είναι κουραστικό για σένα αλλά κρατάει το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Επίσης βοηθάει πολύ στον να περιγράφεις τις εκφράσεις τους, την συμπεριφορά και τα συναισθήματά τους. Εμένα προσωπικά μου αρέσει όταν περιγράφεται ακόμα και ο πιο ανεπαίσθητος σπασμός του σώματος (ανατριχίλα, ανάσα, χτύπος της καρδιάς...)

Τέλος κάποιες λεπτομέρειες χρησιμοποίησε τες σαν επιπλέον υλικό. Πχ η ανιψιά της κας Καλλιόπης εξαφανίστηκε τελείως. Βάλε να γίνεται έρευνα, να ακούγεται στις ειδήσεις και τα ραδιόφωνα (δεν εξαφανίζεται έτσι απλά ένας άνθρωπος). Αυτό βάζει περισσότερο μυστήριο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κάθε τι προς όφελός σου. Και αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν ένα διήγημα ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω τα παραπάνω σε ένα επόμενό σου διήγημα!!
Φιλικά!
Φίλε Raistlin
Έχω περιγράψει πράγματι συνοπτικά τα όσα λες. Με ενδιέφερε να δώσω χρώμα στη σχέση του ζευγαριού, Την Ελευθερία δεν την αναζήτησα διότι άφησα να εννοηθεί ότι δεν έγινε τώρα αυτή η εξαφάνιση. Ότι πέρασε πολύς καιρός και η ιστορία αυτή έχει τελειώσει κλείνοντας τον φάκελο της. ΄Δεν ήθελα να αρκεστώ σ' αυτό. Ήταν άλλο το θέμα μου. Και πάλι ευχαριστώ.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.