Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-14, 17:19
TwelveMonks Ο χρήστης TwelveMonks δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2014
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Φλεγόμενο αντικείμενο στον ουρανό-Βίντεο

Κινούταν με αυτόν τον τρόπο για ώρα μετά κρύφτηκε πίσω από τα σύννεφα και συνέχισε να φλέγεται.Μετά ξαφνικά έσβησε και έπεσε απο τον ουρανό ένα αντικείμενο που έπεσε πάνω σε μια στέγη. Δεν μπόρεσα να προσδιορίσω το μέγεθος αυτού του αντικειμένου αλλά φαινόταν σαν να αιωρείται.

Έχετε κάποια άποψη για το τι μπορεί να είναι;

https://www.youtube.com/watch?v=E9A7...ature=youtu.be

(δεν φαίνεται καλά στο youtube χάνει πολύ από ανάλυση, όποιος επιθυμεί μπορώ να του το στείλω στο email του το αυθεντικό βίντεο)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-14, 19:31
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Στο βίντεο που παρέθεσες δεν διακρίνεται τίποτα.
Με ποιό τρόπο κινούταν;

Πού έγινε, αυτό που γράφεις;
Και πότε;
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-14, 20:14
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Δε διακρίνεται κάτι ξεκάθαρα ώστε να μπορέσουμε έπειτα να το σχολιάσουμε και να συζητήσουμε πάνω του.

Δικό σου είναι το video; Αποτελεί το μοναδικό αποδεικτικό στοιχείο;

Επίσης, όπως πολύ σωστά ο c.r., πότε και πού συνέβη το περιστατικό;

Το παρατήρησε κανείς άλλος εκτός από εσένα;

Είδες/άκουσες κάποια άλλη περίεργη δραστηριότητα;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-14, 21:14
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Εμένα μου φαίνεται για αεροπλάνο
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-14, 22:05
TwelveMonks Ο χρήστης TwelveMonks δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2014
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και το ενδιαφέρον και θα απαντήσω σε μερικά ερωτήματα:

α) Δυστυχώς η ανάλυση του βίντεο έχασε κατά 50% σε ποιότητα όταν μεταφορτώθηκε στο youtube, αλλά παρόλα αυτά αν παρατηρήσετε το αντικείμενο που αναβοσβήνει και βάλετε κάποιο σημείο αναφοράς θα μπορέσετε να διακρίνετε την κινησεολογία του.

β) Αυτό έλαβε τόπο στην Άνω πόλη στις 26/7 και διήρκεσε κάπου στο μισάωρο.

γ) Αεροπλάνο δεν είναι λόγω των τελείως ακαθόριστων κινήσεων του.


Διευκρίνηση

Ο λόγος που έβαλα το βίντεο αυτό είναι πραγματικά γιατί είχα απορία κι εγώ και οι φίλοι μου για το τι μπορεί να είναι γιατί πραγματικά δεν έβγαζε νόημα. Σκέφτηκα ότι θα μπορέσετε να δώσετε λίγο φως.

Το λέω αυτό για να μην σκεφτεί κάποιος οτι υπονοώ με το ζόρι οτι είναι ΑΤΙΑ ή οτιδήποτε τέτοιο, απλά θα ήθελα να μάθω τι μπορεί να είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-14, 17:57
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Λοιπόν κάνω εδώ ένα ποστ, και θα επανέλθω. Βίντεο που τράβηξα (προσωπικά) στις 26 ή 27 Ιουλίου δείχνει παράξενο μαύρο αντικείμενο να αιωρείται πάνω από πλήθος. Η καμερα είναι ψηφιακή όχι καλής ποιότητας φτηνιάρικη Praktica dpix 5201g και η ανάλυση μικρή (320Χ240) χωρίς ήχο. Θα δω πως να το ανεβάσω. Η σκηνή λήφθηκε κατα λάθος όταν σε συνωστισμένη πλατεία κουνήθηκε η κάμερα που τραβούσε γύρω και στράφηκε προς τον ουρανό. Λόγο κακής ποιότητας κάμερας και χαμηλής/κακής ανάλυσης υποψιάζομαι τον ήλιο (αλλά 1. θα έβγαινε ως μαύρο μικρό αντικείμενο, σε προοπτική, με γωνίες; 2. δεν ήταν μεσημέρι αλλά απόγευμα 6-7μμ.)
Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες - αλλά όχι όλες (για λόγους προστασίας της ανωνυμίας μου). Θα μου πάρει λίγο να το ξαναβρώ και να απομονώσω την επίμαχη σκηνή.
Ότι και να ήταν μου φάνηκε καλό δείγμα "άσκησης" του πως μπορούν να αποτυπωθούν σε βίντεο ιπτάμενα αντικείμενα είναι δεν είναι "UFO"!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-14, 20:38
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν κάνω εδώ ένα ποστ, και θα επανέλθω. Βίντεο που τράβηξα (προσωπικά) στις 26 ή 27 Ιουλίου δείχνει παράξενο μαύρο αντικείμενο να αιωρείται πάνω από πλήθος. Η καμερα είναι ψηφιακή όχι καλής ποιότητας φτηνιάρικη Praktica dpix 5201g και η ανάλυση μικρή (320Χ240) χωρίς ήχο. Θα δω πως να το ανεβάσω. Η σκηνή λήφθηκε κατα λάθος όταν σε συνωστισμένη πλατεία κουνήθηκε η κάμερα που τραβούσε γύρω και στράφηκε προς τον ουρανό. Λόγο κακής ποιότητας κάμερας και χαμηλής/κακής ανάλυσης υποψιάζομαι τον ήλιο (αλλά 1. θα έβγαινε ως μαύρο μικρό αντικείμενο, σε προοπτική, με γωνίες; 2. δεν ήταν μεσημέρι αλλά απόγευμα 6-7μμ.)
Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες - αλλά όχι όλες (για λόγους προστασίας της ανωνυμίας μου). Θα μου πάρει λίγο να το ξαναβρώ και να απομονώσω την επίμαχη σκηνή.
Ότι και να ήταν μου φάνηκε καλό δείγμα "άσκησης" του πως μπορούν να αποτυπωθούν σε βίντεο ιπτάμενα αντικείμενα είναι δεν είναι "UFO"!
Να η εικόνα (ελπίζω να επισυνάφτηκε) - ο ήλιος ήταν - λέγεται "φαινόμενο black sun" και οφείλεται στο ότι κάποιοι αισθητήρες CMOS το σούπερ λαμπερό το αποδίδουν... μαύρο! Αλλά θα μπορούσα να μη σας το πω και να το περάσω για UFO ή να μη το ξέρω και να ξεγελαστώ κι εγω.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ufo1 - Copy.jpg (73,8 KB, 31 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.