Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 06-08-17, 22:16
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
.
θα χρειαστώ και εγώ το χρόνο μου για να τοποθετηθώ μιας και είναι αρκετά αυτά που έχω και θέλω να σχολιάσω.
και επειδή δεν βάζω βιντεάκι σου αφήνω 2 κομμένα αποσπάσματα απο τον Ερμή και τη συζήτηση με τον Ποιμανδρή για να τα αναλογιστούμε:

Και (εκείνος) που έχει ΝΟΥ θα αναγνωρίσει ο ίδιος ότι είναι αθάνατος, ότι αίτιος του θανάτου είναι ο Έρωτας και ότι γνωρίζει όλα τα όντα.

Ενώ εκείνος που εξαιτίας του έρωτα αγάπησε το σώμα, μένει στο σκότος, πλανημένος και με τις αισθήσεις του υποφέρει τα του θανάτου του.
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-08-17, 23:12
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

ok πάρε το χρόνο σου και για τους υπόλοιπους μια ταινία να περνάει η ώρα
https://oikamenoi.com/inception-2010/

Υ.Γ. Δηλαδη εχεις τον Ερμη σαν να λέμε θεό σου, ή παίρνεις από όπου σε βολεέυει, δεν καταλαβα.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-08-17, 13:26
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Καλησπέρα, όσο αφορά τη παράθεση σου στο λογικό κομμάτι δηλαδή στο/α παράδειγμα/τα που δίνεις με την μορφή της αντιστοιχίας τα θεωρώ λογικά, όπου και όντως έτσι εφαρμόζονται στο φυσικό κόσμο.
Ναι όντως εάν δώσεις* στον οποιοδήποτε δύναμη πέρα από αυτή που μπορεί να χειριστεί το πιθανότερο είναι να τον καταβάλει και να τον διαβάλει ( με εφαρμογή στον φυσικό κόσμο ….χμμμ μπορεί και αλλού).
*θα επανέλθω παρακάτω
Τώρα στη παράθεση σου όπου συνδυάζεις το λογικό κομμάτι με το θέμα του μετά του φυσικού κόσμου έχω κάποιες παρατηρήσεις. (θα προσπαθήσω να τα πάω κομμάτι κομμάτι, οπότε είναι πιθανόν να πέσω σε λογικά σφάλματα και αναμένω να σχολιάσεις)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχολιασμος λοιπόν, πρώτον ο θεός δεν ανακάκλυψε τίποτα, δεν χρειάζεται να ανακαλύψει το γνωστό σε αυτόν.
Δεν θα διαφωνήσω με τη προσέγγιση δεδομένου ότι εφόσον είναι Θεός δεν υπάρχει κάτι κρυφό ή μη γνωστό από αυτόν. Γιατί όμως συμφωνούμε ποια είναι η προοπτική σε αυτό και ξεκινάω με τη δική μου:
Θεός = ΠΑΝ (μου αρέσει καλύτερα αυτή η λέξη εάν δεν σε πειράζει).
Το ΠΑΝ περικλείει τα πάντα και δεν υπάρχει τίποτα έξω από αυτόν.
Οποιαδήποτε δημιουργία είναι εσωτερική, μιάς και δεν υπάρχουν πρωταρχικά υλικά (το υλικά είναι λογικό σφάλμα) εκτός από αυτόν
Εφόσον η δημιουργία είναι εσωτερική (ένα άτυχο παράδειγμα ίσως να είναι ότι ονειρεύεται ή σκέφτεται) όλα τα δημιουργήματα του περιέχουν την ουσία του.
Γιατί περιέχουν την ουσία του, γιατί είναι τέλειος και το τέλειο δημιουργεί αναλόγως (δεν μπορεί να διαιρεθεί, ή να υποβαθμιστεί)
Συνεπώς όντως από τη στιγμή της σύλληψης της ιδέας (λογικό σφάλμα) της αμαρτίας ο Θεός το γνώριζε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσοι είναι ο θεός; Πατηρ, Λόγος, Πνεύμα τριάς η εν μονάδι.
Είναι 3 πρόσωπα ενωμένα αδιαιρέτως, ατρέπτως και ασυγχήτως μεταξύ τους κατά την Ουσία τους.
Τρία συστατικα, μια οντότητα.
Τρεις υποστασεις μια ουσία.
Τόσοι είναι ο Θεός για εμάς.
Για εσας δεν ξέρω, εσείς πρέπει να πείτε.
Καταλαβαίνω τι λές και δεν θα διαφωνήσω στη προοπτική που θέτεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα λοιπόν είπε η μια υποσταση του θεου στις άλλες δυο, ή αλλιώς είπε ο θεός στον εαυτό Του, που ανθρωπος από παρακοή έμαθε να αναγνωρίζει το καλό από το κακό υπάρχει κίνδυνος... για ποιον ρωτας.
Για τον ίδιο τον άνθρωπο είναι η απάντηση.
Είναι θέμα ωριμότητας όπως είπα παραθέτωντας ενα βίντεο.
Δεν έχει σημασια αν είναι μαϊμου ή όχι το βίντεο, δείχνει αυτό που ήθελα να πω.
Τους κινδύνους που υπάρχουν αν κάποιος ανωριμος λάβει, πάρει στα χέρια του κάτ,ι ενώ δεν ξέρει, δεν έχει την ωριμότητα του πως να το χειριστεί.
Και στο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα αυτό.
Φαίνεται ότι μια ομάδα ανωριμων ανθρώπων (και η ανωριμότητα τους φαινεται με το ότι αντιγραφουν θέλοντας να κοροϊδέψουν!!! ένα ζώο μια μαϊμού,) έχει λάβει στα χέρια τους την δύναμη που δίνουν τα όπλα χωρίς όμως να είναι σε θέση να το χειριστεί με την ωριμότητα που χρειάζεται.
και το δίνουν σε ένα ζώο που φερόμενο με εκπληκτικο μιμιτισμό καταφέρνει να το χειριστεί με τρόπο ανώτερο της κατάστασης του (στιγμιαία).
Το τι πρόβλημα υπάρχει με το ότι οι άνθρωποι έχουν λάβει στα χέρια τους την δύναμη των όπλων χωρις να έχουν την ωριμότητα της σωστης διαχείρησης αυτής της δύναμης, σεβόμενος εσας, πραγματικά αρνουμαι να προσπαθησω να εξηγήσω θεωρώντας ότι υπάρχει η ωριμότητα να το γνωρίζουμε ηδη.
Συμφωνώ η ωριμότητα υπάρχει δεδομένου ότι είμαστε αρκετά ώριμοι να χρησιμοποιούμε το εργαλείο που λέγεται λογική και αντιλαμβανόμαστε τον κανόνα του φυσικού Κόσμου της Δράσης και της αντίδρασης ή της αιτίας και του αποτελέσματος.
Βέβαια εδώ να σου τονίσω τον ορισμό της Ακρασίας (ένα ωραίο άρθρο θα βρεις εδώ http://terrapapers.com/?p=28841)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιστρεφοντας πίσω στον... παράδεισο, έχουμε να ανθρωπο να παρακούη την εντολή να μην φάει από τον δεντρο της γνωσης του καλού και του κακού.
Εδώ είναι το θέμα ο παρακούων με τον κατασκευαστή της εντολής είναι ή ίδια οντότητα, ΟΝ (δυσκολεύομαι να του προσάψω τίτλο είναι καθαρά λογικό το σφάλμα)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
και η γνώση είναι δύναμη.
Θεωρώ ότι το γνωρίζουμε και αυτό.
Ναι (Ναι) ΝΑΙ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε ο Θεός έχει απαγορευσει στον ανθρωπο να λάβει τον καρπό ΕΝΟΣ και μόνου δέντρου, του εβρισκόμενου εν το μεσο αυτού.
Αν η λογική σειρά που ανέφερα παραπάνω είναι σωστή τότε ο Θεός απαγορεύει κάτι στον ίδιο (όπου ήδη το κατέχει).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί δεν είναι έτοιμος να το διαχειριστει με ωριμότητα, με συνέπεια οι επιπτώσεις από την ανωριμη χρήση που θα κάνει να είναι καταστροφικες γαι τον ίδιο και το περιβάλλον του, όπως έχω απειρα παραδειγματα να δειξω.
Πριν προχωρήσουμε, εδώ αν καταλαβαίνω καλά δηλώνεις ότι ο Άνθρωπος σε σχέση με τον Θεό είναι ένα ΟΝ Ατελές και του λείπουν στοιχεία (π.χ. ωριμότητα) για να μπορέσει όχι να εξισωθεί αλλά να μετέχει της δημιουργίας (μιλάω για τον κήπο της ΕΔΕΜ). Άρα το τέλειο έχει φτιάξει κάτι ατελές ? που περιέχει το σφάλμα μέσα του?
Αντιλαμβάνομαι ότι έχει τις δυνατότητες να μάθει και να διορθωθεί, αλλά το πρόβλημα στο παραπάνω μένει επί της δημιουργίας του Ανθρώπου από τον Θεό…
το Τέλειο έφτιαξε κάτι ατελές


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός είναι αυτός που κρίνει ότι ο ανθρωπος δεν είναι έτοιμος;
Ο Θεός, Ο Δημιουργός, ο Πατερας του.
Και αυτός ξέρει.
.. Και να ζήσει αιώνια..
Να ο μέγιστος κίνδυνος, να ζήσει ο άνθρωπος αιώνια ανώριμος.
Να είναι ο άνθρωπος συνέχει παιδί.
Αιώνιος παις.
Απαγορεύεται στον άνθρωπο να ζήσει αιώνια;
Όχι αγαπητε.
ΔΕΝ απαγορευότανε, γιατί το δέντρο της ζωής υπήρχε μέσα στο παράδεισο, ένα ξεχωριστό δέντρο, διαφορετικό από το δέντρο της γνώσης, άρα ο άνθρωπος είχε κάθε ελευθερία να απλώσει το χέρι του και να φάει από τους καρπούς.
Εφόσον τηρεί την εντολή, την μια και μοναδική που του εδόθει από τον Πατέρα του.
Αν δείτε ένα παιδί να παρακούει τις εντολές (πόσο μάλλον μία και μοναδική) του γονιού του, του δημιουργού του, τι θα πείτε;
Α, κοιτάχτε ενα ωριμο παιδί;
Δεν νομίζω.
Το αντίθετο.
Αν ένα παιδί δεν είναι ετοιμο (και δεν είναι έτοιμο εξαιτίας των επιλογών που αυτό κάνει, και συγκεκριμένα επειδη είναι ανυπάκουο) να ζήσει μόνο του,
ο γονιός τι πρέπει να κάνει;
Να του νοικιάσει σπίτι , μακρυά από αυτον, και να του αγοράσει και μια φεράρι να κινείται;
θα προκόψει αυτό το παιδί ή (στην Ελλάδα είμαστε) θα πάθει τροχαίο;
Θα πάθει κάτι κακό, είναι η απάντηση.
Και αυτό το ξέρει ο γονιος.
Πόσο μάλλον ο Θεός.
Αν λοιπόν φάει από το ελευθερο σε αυτόν, δέντρο της ζωής, τότε η ανωριμότητα που έχει θα ζήσει αιώνια μαζί με αυτόν.
Δεν μπορεί να του απαγορευσει κάτι άλλο, μια είναι η απαγορευση, όποτε για να τον προστατέψει τον διώχνει από το μέρος που τα έχει όλα.
Για να μπορέσει, μόνος του τώρα πια (και αυτό εξαιτίας της δικής του ανωριμότητας και ενεργειας) να μάθει να είναι ώριμος.
Όταν λέω μόνος του, εννοω μακρυα από το πατρικό σπίτι (τον παραδεισο) που σε αυτό τα έχει όλα, όχι μακρυα από τον γονιό,
γιατι και να φυγει το παιδί απο το πατρικό σπίτι, ο γονιός, μια λέξη του περιμένει για να τρέξει προς βοηθεια του.
Δεν απομακρύνεται ΠΟΤΕ ο γονιός από το παιδί, όσο μακρυα και αν έχει παέι να μείνει...
και πότε θα μπορέσει ο άνθρωπος, πότε θα μπορέσει το παιδί να λάβει πάλι όσα υπάρχουν στο πατρικό σπίτι;
Πότε θα μπορει ο άνθρωπος να λάβει όλα οσα ήταν ελέυθερος να λάβει στον παράδεισο;
όταν ωριμάσει και μπορέσει να διαχειριστει την γνώση που απέκτησε πριν την ώρα του.
Αυτό θα σημαίνει απιστροφή στην πατρική εστία.
δρόμοι υπάρχουν πολλοί, για να γυρίσεις.
Ο πλανήτης μας είναι μια σφαίρα εξάλου, και όχι μια ευθεία, όπου υπάρχει κίνδυνος να παρεις λαθος δρόμο και να περπατας αι΄ωνια.
Οχι, σε μια σφαίρα, υπάρχουν απειροι δρόμοι για το ίδιο, ενα σημειο.
Την επιστροφη στον παραδεισο.
Βέβαια, αν έχεις gps εναν δρόμο θα σου υποδείξει.
Και ναι ο Πατερας, φρόντισε να εφοδιάσει το παιδί πριν φύγει και με ένα τέτοιο....
Ωραία η ανάλυση και θεωρούμε αξιωματικά ότι συμφωνούμε σε όλα…
Ας αναλύσουμε κάπως στο επίπεδο μας πώς θα ωριμάσουμε ως Όντα σε έναν κόσμο που έχει ατέλειες (αν συμφωνήσουμε σε αυτό, ξαναγυρνάμε πίσω στο πώς το τέλειο δημιουργεί ατελές , αλλά ας το αφήσουμε προσωρινά στην άκρη)
Να θεωρήσω ότι η εξέλιξη θα έρθει μέσω της βιωματικής εμπειρίας και δεν είναι μέσω της Νοητικής λειτουργίας και του στοχασμού. Εδώ θεωρώ ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο αλλά πάντα θα καταλήγουμε στη βιωματική μάθηση ως το κύριο μέσω και τον στοχασμό ως παραπλήσιο εργαλείο.
Αν η βιωματική μάθηση είναι ο τρόπος που πρέπει να εξελιχθούμε τότε έχουμε μέγιστο πρόβλημα και χωρίς να προτίθομαι στη παρούσα φάση να το αναλύσω περαιτέρω δές την βιωματική εμπειρία ενός Μουσουλμάνου ή αντίστοιχα ενός Βουδιστή ή ενός Μάρτυρα του Ιεχωβά κλπ. από το ξεκίνημα της ζωής τους θα έχουν θέμα να βιώσουν εμπειρίες όπου θα τους βοηθήσουν να αντιληφθούν τη προοπτική του Χριστιανικού Θεού και εδώ εννοώ ότι η αλήθεια δεν θα είναι ποτέ μία.
Και ας κάνουμε την υπέρβαση και να θεωρήσουμε ότι κάποτε κάπως όλες αυτές οι αλήθειες θα ενωθούν σε μία και θα πετύχουμε την ωρίμανση και τότε τι?
Θα ζήσουμε αιώνια? οκ το καταλαβαίνω υπάρχει κέρδος σε αυτό για κάποιους
Θα αποκτήσω δύναμη? Να την εφαρμόσω / χρησιμοποιήσω πού?
Αυτά ….
Τώρα εδώ θα έπρεπε να σου εκθέσω την δική μου Κοσμοθέαση, ώστε να καταλάβεις ότι όσο και θέλω στο μέλλον να απαντώ διαφορετικά ,δύσκολα θα μπορέσω να ξεφύγω γύρω από αυτή τη θεώρηση. (Βέβαια είναι δυνατό να της βάλω φωτιά και να την κάψω αν δώ, γνωρίσω, βιώσω κάτι άλλο βέλτιστο.
Η κοσμοθέαση μου επηρεάζετε πολύ από τα κείμενα που αναφέρονται στον ΕΡΜΗ τον Τρισμέγιστό ή ΘΩΘ γραμματέα των θεών στην αρχαία Αίγυπτο (απαντώντας σε άλλη ερώτηση σου) https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95...84%CE%BF%CF%82
και κάποια στιγμή θα την εκθέσω, αλλά είναι για άλλο νήμα αυτό.
Τέλος θα χαρώ να σε ακούσω και να διαβάσω τα σχόλια σου.
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-08-17, 13:47
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

α και κάτι σχετικό - άσχετο έχω ένα μικρό θέμα στο πώς αντιλαμβάνομαι τα ιερά βιβλία της Χριστανοσύνης και την ορθοδοξία και θα ήθελα μιά τοποθέτηση.

Η παρατήρηση μου είναι εξής:
Η παλαιά διαθήκη έχει γραφτεί έτσι όπου δείχνει (κατά την άποψή μου) έναν κατώτερο θεό με όλα τα κακά, καλά που έχει ένας άνθρωπος (συναισθήματα μίσους, ευχαριστηση κλπ.)

Η καινή διαθήκη εξυψώνει τον άνθρωπο και τον θέτει στο κέντρο, ή αλλιώς τον φέρνει πρό τον ευθυνών του και του λέει ότι πρέπει να κουνηθεί - πράξει.

Η δημιουργία της Ανατολικής Εκκλησίας (εδώ εννοώ την Ορθοδοξία) ενσωματώνει μέρος της φιλοσοφίας των αρχαίων Ελλήνων και εξυψώνει το πνεύμα μέσα απο τον χριστιανισμό.

Δηλαδή αναγνωρίζω 3 διαφορετικές καθοριστικές χρονικές στιγμές όπου μεταλλάσουν την χριστιανοσύνη..

Είναι η ιδέα μου?
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jo_Loucoumis : 07-08-17 στις 13:47
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-08-17, 21:26
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν θα διαφωνήσω με τη προσέγγιση δεδομένου ότι εφόσον είναι Θεός δεν υπάρχει κάτι κρυφό ή μη γνωστό από αυτόν. Γιατί όμως συμφωνούμε ποια είναι η προοπτική σε αυτό και ξεκινάω με τη δική μου:
Θεός = ΠΑΝ (μου αρέσει καλύτερα αυτή η λέξη εάν δεν σε πειράζει).
Το ΠΑΝ περικλείει τα πάντα και δεν υπάρχει τίποτα έξω από αυτόν.
Οποιαδήποτε δημιουργία είναι εσωτερική, μιάς και δεν υπάρχουν πρωταρχικά υλικά (το υλικά είναι λογικό σφάλμα) εκτός από αυτόν
Εφόσον η δημιουργία είναι εσωτερική (ένα άτυχο παράδειγμα ίσως να είναι ότι ονειρεύεται ή σκέφτεται) όλα τα δημιουργήματα του περιέχουν την ουσία του.
Γιατί περιέχουν την ουσία του, γιατί είναι τέλειος και το τέλειο δημιουργεί αναλόγως (δεν μπορεί να διαιρεθεί, ή να υποβαθμιστεί)
Συνεπώς όντως από τη στιγμή της σύλληψης της ιδέας (λογικό σφάλμα) της αμαρτίας ο Θεός το γνώριζε
Συμφωνώ σχετικά με αυτά που λες για το Παν και μου θυμίζει λίγο αυτά που έλεγα για το Χάος-Όλον.
Και λογικό είναι οποιαδήποτε δημιουργία να είναι εσωτερική, να είναι μέσα του, αφού είναι πανταχού παρών και τα πάντα είναι μέσα του.
Νομίζω πως το να το ονειρεύεται ή να το σκέφτεται δεν είναι και τόσο άτυχο παράδειγμα αν αναλογιστούμε ότι η σκέψη του θα είναι κάτι υπερβατικό και ανώτερο από αυτό που αντιλαμβανόμαστε. Επιπροσθέτως θα μπορούσε κάθε σκέψη του να είναι και μία πιθανή πραγματικότητα και ο άπειρος νους, να παράγει ταυτόχρονα όλες τις σκέψεις-ιδέες.
Και μπορεί μέσα σε αυτόν να υπάρχουν όντα που έχουν φτάσει σε ένα υψηλό επίπεδο και γίνονται και οι ίδιοι θεοί- δημιουργοί.

Και αφού τα πάντα είναι μέσα του, είναι από αυτόν και είναι από την ίδια ουσία, τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως τα πάντα είναι ένα και αντιστρόφως.
Με λίγα λόγια Εν το Παν.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-08-17, 10:12
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σχετικά με αυτά που λες για το Παν και μου θυμίζει λίγο αυτά που έλεγα για το Χάος-Όλον.
Και λογικό είναι οποιαδήποτε δημιουργία να είναι εσωτερική, να είναι μέσα του, αφού είναι πανταχού παρών και τα πάντα είναι μέσα του.
Νομίζω πως το να το ονειρεύεται ή να το σκέφτεται δεν είναι και τόσο άτυχο παράδειγμα αν αναλογιστούμε ότι η σκέψη του θα είναι κάτι υπερβατικό και ανώτερο από αυτό που αντιλαμβανόμαστε. Επιπροσθέτως θα μπορούσε κάθε σκέψη του να είναι και μία πιθανή πραγματικότητα και ο άπειρος νους, να παράγει ταυτόχρονα όλες τις σκέψεις-ιδέες.
Και μπορεί μέσα σε αυτόν να υπάρχουν όντα που έχουν φτάσει σε ένα υψηλό επίπεδο και γίνονται και οι ίδιοι θεοί- δημιουργοί.

Και αφού τα πάντα είναι μέσα του, είναι από αυτόν και είναι από την ίδια ουσία, τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως τα πάντα είναι ένα και αντιστρόφως.
Με λίγα λόγια Εν το Παν.
Καλημέρα, δεδομένου ότι η έννοια της φύσης του θεού είναι υπερβολικά δύσκολο εώς αδύνατο στη παρούσα φάση να την αντιληφθούμε ή όποια αντιστοιχία είναι πολύ πιθανόν να είναι εξορισμού λάθος.
Και για αυτό το λόγο όταν αναγκάζομαστε να αναφερθούμε σε αυτό θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί ασχέτως το πόσο λογικό μας φαίνεται τη δεδομένη στιγμή.

Πάντως σχετικά με τη δημιουργία και το ονείρεμα πολλές παραδόσεις αναφέρονται σε αυτό όπως των Ινδιάνων κ.α.

Τέλος ένα λογικό σφάλμα που γίνεται όταν κάνουμε τέτοιου είδους συζητήσεις αφορούν τα επίπεδα της δημιουργίας, δηλαδή ενώ θεωρούμε και πιστεύουμε αρκετοί ότι ο δημιουργός ενέχει το στοιχείο του άπειρου παρόλα αυτά σε όλες τις συζητήσεις περιορίζουν αυτά τα επίπεδα π.χ. των αβραμικών θρησκειών όπου θεωρούν ότι υπάρχουν 2 επίπεδα ... αυτό του φυσικού κόσμου - Σύμπαν και άλλο ένα εκτός αυτού (μεταθανάτιο).

Όπου αν πάς παρακάτω τον συλογισμό σε αυτό και προσθέσεις ότι ο δημιουργός δημιουργεί και βιώνει όλες τις άπειρες πιθανές δημιουργίες ταυτόχρονα..... τότε θα υπάρχει ένα Σύμπαν όπου ο Μουσουλμανισμός π.χ. θα είναι η μόνη αλήθεια και οι 40 παρθένες πραγματικότητα και ούτω καθεξής για τις υπόλοιπες.

Άρα στο παρών δημιούργημα που ζούμε ποια είναι η αλήθεια?
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-08-17, 16:53
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, δεδομένου ότι η έννοια της φύσης του θεού είναι υπερβολικά δύσκολο εώς αδύνατο στη παρούσα φάση να την αντιληφθούμε ή όποια αντιστοιχία είναι πολύ πιθανόν να είναι εξορισμού λάθος.
Και για αυτό το λόγο όταν αναγκάζομαστε να αναφερθούμε σε αυτό θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί ασχέτως το πόσο λογικό μας φαίνεται τη δεδομένη στιγμή.

Πάντως σχετικά με τη δημιουργία και το ονείρεμα πολλές παραδόσεις αναφέρονται σε αυτό όπως των Ινδιάνων κ.α.

Τέλος ένα λογικό σφάλμα που γίνεται όταν κάνουμε τέτοιου είδους συζητήσεις αφορούν τα επίπεδα της δημιουργίας, δηλαδή ενώ θεωρούμε και πιστεύουμε αρκετοί ότι ο δημιουργός ενέχει το στοιχείο του άπειρου παρόλα αυτά σε όλες τις συζητήσεις περιορίζουν αυτά τα επίπεδα π.χ. των αβραμικών θρησκειών όπου θεωρούν ότι υπάρχουν 2 επίπεδα ... αυτό του φυσικού κόσμου - Σύμπαν και άλλο ένα εκτός αυτού (μεταθανάτιο).

Όπου αν πάς παρακάτω τον συλογισμό σε αυτό και προσθέσεις ότι ο δημιουργός δημιουργεί και βιώνει όλες τις άπειρες πιθανές δημιουργίες ταυτόχρονα..... τότε θα υπάρχει ένα Σύμπαν όπου ο Μουσουλμανισμός π.χ. θα είναι η μόνη αλήθεια και οι 40 παρθένες πραγματικότητα και ούτω καθεξής για τις υπόλοιπες.

Άρα στο παρών δημιούργημα που ζούμε ποια είναι η αλήθεια?
Καλησπέρα,
Ναι όντως πιο πολύ υποθέσεις και προσεγγίσεις είναι αυτά και όχι πραγματική γνώση. Για αυτό όπως πολύ σωστά αναφέρεις πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί και να μην γινόμαστε δογματικοί, δεδομένου ότι μπορούμε να κάνουμε λάθη.

Ναι όντως σχετικά με το ότι η δημιουργία είναι ένα όνειρο υπάρχει σε πολλές παραδόσεις λαών και θρησκειών πχ Ινδιάνων, Ινδουιστών επίσης εκφράζονται και από αρχαίους φιλοσόφους άλλα και από πιο σύγχρονους όπως τον Τζωρτζ Μπέρκλεϋ.

Δεν γνωρίζω ποια είναι η αλήθεια, όμως έχω πολλές υποψίες.
Ένα πράγμα που θα μπορούσαμε να πούμε είναι πως τα πάντα βασικά είναι ενέργεια.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-08-17, 22:05
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
μιάς και σου αρέσει το ΧΑΟΣ, θα σου πρότεινα να διαβάσεις HP Lovecraft φανταστικά μυθιστορήματα με απίστευτη αληθοφανή πλοκή, του είδους που σε κάνει να αναρωτιέσαι εάν είναι όντως πραγματικότητα (μπορεί και να είναι ποιός ξέρει). Τα άπαντα κυκλοφορούσαν απο τις εκδόσεις κάκτος ή εάν δεν έχεις θέμα με τα αγγλικά, τσάμπα στο Internet (Torrent)
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-08-17, 22:46
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
φιλοσόφους άλλα και από πιο σύγχρονους όπως τον Τζωρτζ Μπέρκλεϋ..
Ούτε που τον ήξερα...... τώρα που τον έμαθα θα πάω να τον καταπιώ αν και είναι αρκετά τα έργα του... θα μου πάρει λίγο χρόνο Esse est percipi
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jo_Loucoumis : 08-08-17 στις 22:48
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-08-17, 23:04
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
μιάς και σου αρέσει το ΧΑΟΣ, θα σου πρότεινα να διαβάσεις HP Lovecraft φανταστικά μυθιστορήματα με απίστευτη αληθοφανή πλοκή, του είδους που σε κάνει να αναρωτιέσαι εάν είναι όντως πραγματικότητα (μπορεί και να είναι ποιός ξέρει). Τα άπαντα κυκλοφορούσαν απο τις εκδόσεις κάκτος ή εάν δεν έχεις θέμα με τα αγγλικά, τσάμπα στο Internet (Torrent)
Καλησπέρα,
Κάτι σχετικό με τον Κθούλου δεν είναι; Θα το διαβάσω μόλις τελειώσω αυτά που διαβάζω.
Έχω ακούσει ότι περιέχει ωραίους συμβολισμούς και ωραία νοήματα και εκτός αυτού είναι και αξιόλογο σαν λογοτεχνικό έργο.
Εσένα, τι εντύπωση σου έχει αφήσει;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.