Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-01-08, 13:51
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Διαβαζοντας τις σελιδες αυτου του τοπικ, αισθανομαι την αναγκη να εκφρασω τα δημοσια συγχαρητηρια μου στον skeptic για την ερευνα του. Κυριολεκτικα απομυθοποιησε το dvd της Ελευθεροτυπιας, ψαχνοντας σε πολλαπλες πηγες, αναζητωντας μαλιστα συγκεκριμενα καρε απο τα βιντεο για να στηριξει τα επιχειρηματα του.

Συγνωμη, αλλα δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 10-01-08 στις 14:14
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-01-08, 14:15
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από την άλλη το επιχειρημα ότι δεν παίρνουν μέτρα προστασίας είναι αστείο
Δηλαδή εσύ αν ήσουν γιατρός θα δεχόσουν να εξετάσεις ένα εξωγήινο βιολογικό είδος δίχως να φορέσεις ειδική στολή;
Εντάξει αν ήθελες να αυτοκτονήσεις ίσως θα δεχόσουν.
Εδώ ρε ακόμα φοβούνται να φέρουν έστω και ένα απλό δείγμα χώματος από τον Άρη στην Γη και εσύ μου λες για εξέταση δίχως ασφάλεια πλήρους ανεπτυγμένου EBE;

Ένας εξωγήινος οργανισμός είναι πολύ πιθανόν να φέρει μικρόβια που μπορούν να σκοτώσουν σε χρόνο ντε τε εκατομμύρια ανθρώπους, όπως ακριβώς οι άποικοι που ήρθαν σε επαφή με αμαζόνιους ιθαγενείς. Είναι νόμος της εξέλιξης ότι η απομόνωση των πληθυσμών (ακόμα και στον ίδιο πλανήτη) οδηγεί σε τρομερή αντιβιοσυμβατότητα. Πόσο μάλλον σε εντελώς διαφορετικά εξελιγμένο πλανήτη.

υγ. Ευχαριστώ bettle αλλά δεν έκανα και τίποτα σπουδαίο, απλά κάθησα και ασχολήθηκα λίγο. Όποιοσδήποτε άλλος αν κάνει το ίδιο και γνωρίζει από στρατιωτικά θα καταλλήξει στα ίδια συμπεράσματα. Είμαι βέβαιος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 10-01-08 στις 14:29
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-01-08, 12:51
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το βίντεο μιας και δεν με έπεισε σε καμία περίπτωση, έτσι και αλλιώς, πάντα θεωρούσα όλα τα σχετικά περί εξωγήινους χαζά, παρόλο που δεν αποκλείω ότι υπάρχουν κάποια πράγματα, τα οποία σε καμία περίπτωση όμως δεν περίμενα να τα μάθω από ένα ντοκιματέρ με παρουσιαστή τον Μουρ…
Είμαι σίγουρος, ότι για να λες ότι είναι φτιακτό σίγουρα έτσι θα είναι, απλά ήθελα να πω, ότι εάν εγώ πίστευα ότι ήταν αληθινό δεν νομίζω ότι θα μπορούσες να με πείσεις. Αυτά που αναφέρεις σίγουρα φαίνονται πιστευτά, αλλά όπως νομίζω ξέρεις καλά, ότι οι περισσότεροι άνθρωποι συνήθως υιοθετούν μια θέση και μετά αρνούνται να αλλάξουν θέση. Για μένα ήταν βαρετό το ντοκιματερ, μια και ένα μεγάλο μέρος του ήταν επαναλήψεις. Όπως ανέφερα και πιο πάνω παίρνουμε όποια βλακεία θέλουμε βάζουμε ένα «αξιόπιστο» όνομα όπως της ΚGB και το λέμε αληθινό… Παρόλα αυτά συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν αποτελεί επιχείρημα αξιόπιστο, το ότι δεν θα δεχόντουσαν οι γιατροί να κάνουν νεκροψία χωρίς μέτρα προστασίας, ήταν και ακόμα σε πολλές περιπτώσεις είναι αναλώσιμοι οι πολίτες στην Ρωσία και δεν νομίζω ότι υπήρξε ένα καθεστώς που θα μπορούσες να φέρεις αντιρρήσεις για να εκτελέσεις κάποιες εντολές. Το κιουρσκ είναι ένα ακόμα παράδειγμα πολύ πιο πρόσφατο για το πόσο σημασία έχουν οι ανθρώπινες ζωές στην Ρωσία.
Ας δεχτώ ότι είναι αληθινό το βίντεο και ότι είναι σίγουρο ότι ήταν εξωγήινος, δεν θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι θα πάθαιναν αυτοί που θα τον άνοιγαν; Νομίζω ότι ό,τι και να πούμε παραπάνω για αυτό, δεν θα βγάλουμε κανένα συμπέρασμα, για όλα όσα λες για τα αεροσκάφη, εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα, εγώ δεν θα έδινα παραπάνω χρόνο για αυτό το βίντεο από όσο ήδη έχω δώσει, γιατί πολύ απλά δεν αξίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-01-08, 16:26
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Το θέμα δεν είναι τι πιστεύει ο καθένας, το θέμα είναι τι μπορεί να αποδείξει με στοιχεία και επιχειρήματα.
Από τη στιγμή που υπάρχει -καθαρό δίχως ΑΤΙΑ- το ίδιο ακριβώς υλικό, τουλάχιστον δέκα χρόνια παλιότερο, αμερικανικής και όχι σοβιετικής(KGB) προελεύσεως, που δείχνει αμερικανικά και όχι σοβιετικά αεροπλάνα αποδυκνύει αν μη τι άλλο το πλαστό της όλης υπόθεσης και δημιουργεί τεράστια προβλήματα λογικής σε αυτούς που συνεχιζουν να πιστεύουν ότι πρόκειται για αληθινά ΑΤΙΑ.
Αν ενδιαφέρεστε μπορώ να σας αποδείξω και τα σημεία στα οποία φαίνεται ξεκάθαρα ότι το ψευτοΑΤΙΑ προσθέθηκε με μονταζ στο αρχικό βιντεο από την απότομη και αφύσικη αλλαγή της κίνησης του πρώτα εμπρός και μετά πίσω.

Επίσης και κάτι άλλο ως γενική παρατήρηση. Γιατί τα περισσότερα ΑΤΙΑ στις φωτογραφίες και στα βίντεο είναι κάκιστης ποιότητας, θολά ή πολύ μικρά σε μέγεθος; Διότι είναι πολύ πιο εύκολο να εξαπατήσει ο επίδοξος απατεώνας την αντίληψη του θεατή με αορίστου σχηματος μορφές. Μπορεί ο καθένας έτσι με τη φαντασία του να φαντάζεται ότι θέλει!

Η μεγάλη μάστιγα στον τομέα της ουφολογίας είναι οι απατεώνες και η εσκεμένη παραπληροφόρηση με σύνηθες σκοπό το κέρδος.

Γι'αυτό ακριβώς και δεν ασχολείται η επιστήμη με την ουφολογία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 13-01-08 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.