Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 07-03-06, 13:52
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkri
Ειναι δυνατόν ένα τόσο τέλειο Ον να μην μπορουσε να μας φτίαξει απο την αρχή χωρίς ελλατώματα; και άν δεχτούμε ότι μας έφτιαξε με ελλατώματα γιατί να μας τιμωρεί από την στιγμή που Αυτό(ς) μας έδωσε αυτά τα ελλατώματα;
Σωστός ο προβληματισμός σου. Έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές τις ίδιες σκέψεις. Σ' αυτό που κατέληξα είναι πως αν πράγματι δημιουργηθήκαμε από κάποιον θεό (ανώτερο ον) τότε τα ελλατώματά μας είναι επίτηδες τοποθετημένα, για να υπάρχει σκοπός. Αν όλα ήταν τέλεια ποιος ο λόγος ύπαρξης; Ζούμε για να τελειοποιούμαστε καθημερινά, αν και το "τέλειο" δεν μπορεί να οριστεί. Με κριτήριο τι ενεργούμε και οδηγούμαστε προς το τέλειο; Υπάρχει τέλειο; Είναι αυτός ο δημιουργός-θεός το τέλειο ον και σκοπός μας είναι να του μοιάσουμε; Και αν ναι, τότε μας έδωσε λίγα στοιχεία για τον εαυτό του, ακριβώς για να δυσκολευτούμε να τον φτάσουμε, όχι επειδή φοβάται μήπως χάσει τη θέση του και κινδυνέψει η αυτοκρατορία του, αλλά επειδή θέλει να πορευτούμε προς αυτόν στηριζόμενοι καθαρά στα δικά μας πόδια και βασιζόμενοι στις δικές μας ανακαλύψεις μετά από αναζήτηση.

Φτάσαμε όμως στο σημείο να μιλάμε για την απόλυτη εξάρτηση του ανθρώπου από ένα θεό. Αν η θεωρία μας όμως είναι απ' την αρχή λάθος; Αν δεν δημιουργηθήκαμε από κάποιο "χέρι"; Τότε είναι ακόμα πιο εύκολο και λογικό να πούμε ότι τα ελλατωματά μας είναι άμεσο επόμενο. Αν δημιουργηθήκαμε σιγά-σιγά μόνοι απ' τη φύση, όπως κάθε τι σ' αυτή έχουμε ακολουθήσει κι εμείς μια εξελικτική πορεία. Ξεκινώντας με πολλά ελλατώματα προσπαθούμε να τα μειώσουμε στο ελάχιστο. Τώρα αν καταφέραμε να γίνουμε καλύτεροι, είναι μια άλλη πολύ μεγάλη κουβέντα...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-03-06, 14:04
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Ξέχασα να προσθέσω ότι δεν τίθεται θέμα τιμωρίας. Η τιμωρία είναι ένα φόβιστρο που σκαρφίστηκαν οι διάφορες θρησκείες για να φέρουν περισσότερους πιστούς κοντά τους. Ο κόσμος φοβούμενος την τιμωρία από το θεό στράφηκε στην εκκλησία. Ας μην ξεχνάμε τα "συγχωροχάρτια" που μοιράζονταν παλαιότερα. Ακόμα και οι θεωρίες περί παράδεισου και κόλασης είναι ένα μέσο για να αυξήσουν οι θρησκείες τους ακόλουθούς τους. "Και ο άγιος φοβέρα θέλει" λέει μια λαϊκή ρήση. Αυτό νομίζω τα λέει όλα...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-03-06, 15:06
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Φτάσαμε όμως στο σημείο να μιλάμε για την απόλυτη εξάρτηση του ανθρώπου από ένα θεό. Αν η θεωρία μας όμως είναι απ' την αρχή λάθος; Αν δεν δημιουργηθήκαμε από κάποιο "χέρι"; Τότε είναι ακόμα πιο εύκολο και λογικό να πούμε ότι τα ελλατωματά μας είναι άμεσο επόμενο. Αν δημιουργηθήκαμε σιγά-σιγά μόνοι απ' τη φύση, όπως κάθε τι σ' αυτή έχουμε ακολουθήσει κι εμείς μια εξελικτική πορεία. Ξεκινώντας με πολλά ελλατώματα προσπαθούμε να τα μειώσουμε στο ελάχιστο. Τώρα αν καταφέραμε να γίνουμε καλύτεροι, είναι μια άλλη πολύ μεγάλη κουβέντα...
Σωστή απορία ,
όμως έτσι που είναι η ψυχή απο την στιγμή που είναι άυλη;
επίσης δεν βελτιώνεται το σώμα μας εδώ και χιλιάδες χρόνια ειμαστε το ίδιο,
άρα το μόνο που έχουμε να βελτιώσουμε είναι την ψυχή-χαρακτήρα-αισθήματα μας. Δεν νομίζω ότι τα καταφερνουμε και πολυ καλά και νομίζω οτι για αυτό φταίει το ότι έχει χαθεί η φιλοσοφία απο την σύγχρονη ζωή.Ποιός φταίει άραγε εκτός από την εκκλησία και τα δόγματα της περί μεταθανάτιας ζωής άν πιστέυεις στον θεό και κάνεις προσκυνήματα και κάνεις κακό στο όνομα της θρησκείας και ένα σωρό... αλλά την ίδια στιγμή
έχουν κόψει απο τους ανθρώπους την ψυχική και φιλοσοφική αναζήτηση αφού σύμφωνα με τα δόγματα τους ξέρουμε την αρχή ,το τέλος και τον σκοπό μας -να δοξάζουμε και να προσκυνούμε τον θεό-.

Ο γαλαξίας μας είναι ένας κόκκος από όλη την άμμο της θάλασσας σε όλη την γή.
Ο Θεός είναι έξω από όλη την άμμο και έφτιαξε όλη την άμμο για να δώσει ζωή μόνο σε αυτόν τον κόκκο.Πουθενά αλλού δεν υπάρχει τίποτα......

Γιά σκέψου το

Μου αρέσει πάντως η θεωρία με τους παράλληλους κόσμους γιά μετά τον θάνατο





Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Ξέχασα να προσθέσω ότι δεν τίθεται θέμα τιμωρίας. Η τιμωρία είναι ένα φόβιστρο που σκαρφίστηκαν οι διάφορες θρησκείες για να φέρουν περισσότερους πιστούς κοντά τους. Ο κόσμος φοβούμενος την τιμωρία από το θεό στράφηκε στην εκκλησία. Ας μην ξεχνάμε τα "συγχωροχάρτια" που μοιράζονταν παλαιότερα. Ακόμα και οι θεωρίες περί παράδεισου και κόλασης είναι ένα μέσο για να αυξήσουν οι θρησκείες τους ακόλουθούς τους. "Και ο άγιος φοβέρα θέλει" λέει μια λαϊκή ρήση. Αυτό νομίζω τα λέει όλα...
Πέστα χρυσόστομη
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 17-04-06 στις 10:32
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-03-06, 16:53
Το avatar του χρήστη Deva_Parinito
Deva_Parinito Ο χρήστης Deva_Parinito δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2005
Μηνύματα: 23
Question

Παράθεση:
Το ερώτημα που προκύπτει από αυτή τη σκέψη είναι πως δημιουργήθηκε η ψυχή;
Ο τρόπος δεν είναι μόνο ένας. Είναι και ένας και πολλοί και κανένας. Από την σάρκα μπορείς να φτιάξεις σάρκα. Κι από την ψυχή μπορείς να φτιάξεις ψυχή...

Γιατί όμως θέλεις να μάθεις αγαπητέ ; Τι θα σου χρησίμευε μια τέτοια γνώση ;
__________________
deva_parinito@yahoo.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deva_Parinito : 07-03-06 στις 17:25
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-03-06, 17:20
Το avatar του χρήστη Deva_Parinito
Deva_Parinito Ο χρήστης Deva_Parinito δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2005
Μηνύματα: 23
Smile

Παράθεση:
Μήπως έχουν ψυχή τα ζώα και τα φυτά και τα πλάσματα της θάλασσας;


Κατά την άποψή μου, οτιδήποτε ζει, γεννιέται & πεθαίνει, οτίδηποτε κινείται χρησιμοποιώντας δική του, εσωτερική ενέργεια, οτιδήποτε αναπνέει...

... έχει ψυχή.

__________________
deva_parinito@yahoo.gr
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-03-06, 23:59
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkri
Το ερώτημα που προκύπτει από αυτή τη σκέψη είναι πως δημιουργήθηκε η ψυχή;
Από όσο γνωρίζω υπάρχουν:1)η θεωρία της μεταφυτεύσεως:η ψυχή του νεογνού προκύπτει από τις ψυχές των γονέων,2)η περί προυπάρξεως άποψη,που είναι πλατωνική και υποστηρίζει ότι οι ψυχές εξέπεσαν από τον κόσμο των Ιδεών κ.λπ,3)η ορθόδοξη θεωρία ότι η ψυχή εμφυσάται από τον Θεό(εδώ πρέπει να τονίσουμε ότι η ψυχή είναι-κτιστή-πνοή -κατά την ορθόδοξη άποψη πάντα-Θεού και όχι άκτιστη ουσία του Θεού)κατά την σύλληψη-γονιμοποίηση.

Παράθεση:
Ξέχασα να προσθέσω ότι δεν τίθεται θέμα τιμωρίας. Η τιμωρία είναι ένα φόβιστρο που σκαρφίστηκαν οι διάφορες θρησκείες για να φέρουν περισσότερους πιστούς κοντά τους. Ο κόσμος φοβούμενος την τιμωρία από το θεό στράφηκε στην εκκλησία. Ας μην ξεχνάμε τα "συγχωροχάρτια" που μοιράζονταν παλαιότερα. Ακόμα και οι θεωρίες περί παράδεισου και κόλασης είναι ένα μέσο για να αυξήσουν οι θρησκείες τους ακόλουθούς τους. "Και ο άγιος φοβέρα θέλει" λέει μια λαϊκή ρήση. Αυτό νομίζω τα λέει όλα...
Αγαπητή μου,τουλάχιστον στον χριστιανισμό δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα:όσοι γνωρίζουμε πέντε πράγματα γι'αυτόν γνωρίζουμε ότι όλος ο νόμος κρέμαται από την εντολή:"Αγαπήσεις Κύριον τον Θεόν σου εξ όλης της ψυχής και εξ όλης της διανοίας σου...(και τον πλησίον σου ως σεαυτόν)"Αν διαβάσουμε δε και τους Πατέρες,θα δούμε πως μας λέγουν πως ο φόβος του Θεού είναι το κατώτατο(εκ των τριών)"ελατήριο"που οδηγεί στον Θεό...Λυπούμαι που θα σας το πω,αγαπητή μου,αλλά στην τιμωρία είχε αναφερθεί με πολύ ευφυή(όσο και τραγικό)τρόπο ο μέγιστος φιλόσοφός μας(όπως και πολλοί άλλοι Μεγάλοι...)Πλάτων.Δεν είναι μόνον "κατασκεύασμα των θρησκειών"(το έχω ξαναπει:οι θρησκείες δεν με ενδιαφέρουν).Οφείλω δε να πληροφορήσω τους αναγνώστες αυτού του θέματος ότι στην Καθολική Εκκλησία(διότι σ'αυτήν προφανέστατα αναφέρεσθε Αντωνία με τα συγχωροχάρτια)δεν υπάρχει Κόλαση:υπάρχει το λεγόμενο "Καθαρτήριον Πυρ" στο οποίον-υποτίθεται ότι-μένει κανείς για κάποιο χρονικό διάστημα(2000 ετών) και μετά...υπάγει στον Παράδεισο.Για τέτοια Δικαιοσύνη(που είναι αξεδιάλυτα συνυφασμένη με την Αγάπη στον Θεό)ομιλούμε,δηλαδή...

Και κάτι ακόμη,για τον φίλτατο vagkri:δεν είπα πως δεν υπήρχαν ψυχές προ Χριστού:I think I'm just misunderstood...

Με αγάπη,
ο φίλος σας Παθοκτόνος.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 08-03-06 στις 09:31
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-03-06, 09:09
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Αγαπητή μου,τουλάχιστον στον χριστιανισμό δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα:όσοι γνωρίζουμε πέντε πράγματα γι'αυτόν γνωρίζουμε ότι όλος ο νόμος κρέμαται από την εντολή:"Αγαπήσεις Κύριον τον Θεόν σου εξ όλης της ψυχής και εξ όλης της διανοίας σου...(και τον πλησίον σου ως σεαυτόν)"
Μα απ' όσο θυμάμαι ο θεός μάς ονομάζει δούλους του (θυμηθείτε τι λέει ο παπάς όταν παντρεύεται ένα ζευγάρι "Στέφεται ο δούλος του Θεού..." κ.λπ.) και ως γνωστόν ο δούλος φοβάται τον αφέντη. Φόβος στην προκειμένη περίπτωση είναι η τιμωρία απ' το θεό. Ειδικά στο χριστιανισμό, μια απ' τις πιο συνηθισμένες λέξεις που προφέρονται από πιστούς και κληρικούς είναι η "ΑΜΑΡΤΙΑ". Τι είναι η αμαρτία; Μια πράξη κατακριτέα για την οποία ο αμαρτάνον θα τιμωριθεί. Πότε; Μετά θάνατον ή στη δευτέρα παρουσία. Τώρα αν δε θέλετε να το παραδεχτείτε αγαπητέ, λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Και όποιος κρατά μια απόσταση το βλέπει ξεκάθαρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Λυπούμαι που θα σας το πω,αγαπητή μου,αλλά στην τιμωρία είχε αναφερθεί με πολύ ευφυή(όσο και τραγικό)τρόπο ο μέγιστος φιλόσοφός μας(όπως και πολλοί άλλοι Μεγάλοι...)Πλάτων.Δεν είναι μόνον "κατασκεύασμα των θρησκειών"
Μα εγώ δεν αναφέρθηκα στην έννοια της τιμωρίας γενικά. (Και ο Μπαμπινιώτης μιλά για την τιμωρία στα λεξικά του, αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι υπέρ της!) Αν δεν αντιληφθήκατε (προφανώς) τι εννοούσα, να γίνω πιο σαφής: αναφερόμουν στην τιμωρία μετά θάνατον για πράξεις που κάνουμε κατά τη διάρκεια της ζωής μας. Όχι για την τιμωρία που μπορεί να επιβάλει ένας γονιός στο παιδί του επειδή δεν πήρε μεγάλο βαθμό. Ποιοι μιλούν για μεταθανάτια ζωή; Οι θρησκείες! Οπότε, αυτού του είδους η τιμωρία είναι κατασκεύασμά τους. Μπλα-μπλα-μπλα...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
(το έχω ξαναπει:οι θρησκείες δεν με ενδιαφέρουν).
Δηλαδή αν σας ενδιέφεραν πόσο περισσότερο θα μιλούσατε για το χριστιανισμό;

Υ.Γ.: Μια παράκληση αγαπητέ μου (και αυτό δεν το λέω ειρωνικά, αν έτσι νομίζετε). Το όνομά μου γράφεται είτε με λατινικούς χαρακτήρες ως Antonia είτε με ελληνικούς και Ωμέγα (Αντωνία). Μην το σκοτώνετε άλλο! (Ας κάνουμε και λίγο χιούμορ...)


Φιλικά,
Αντωνία
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 08-03-06 στις 09:58
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-03-06, 09:46
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
Μα εγώ δεν αναφέρθηκα στην έννοια της τιμωρίας γενικά
Καλημέρα!Ούτε εγώ...

Παράθεση:
Αν δεν αντιληφθείκατε (προφανώς) τι εννοούσα, να γίνω πιο σαφής: αναφερόμουν στην τιμωρία μετά θάνατον για πράξεις που κάνουμε κατά τη διάρκεια της ζωής μας. Όχι για την τιμωρία που μπορεί να επιβάλει ένας γονιός στο παιδί του επειδή δεν πήρε μεγάλο βαθμό. Ποιοι μιλούν για μεταθανάτια ζωή; Οι θρησκείες!
Ο Πλάτων,όπως έχω ξαναπεί,έχει αναφερθεί συγκεκριμένα στη μεταθανάτια τιμωρία(αντίδοσιν).Έχει μιλήσει για τα Τάρταρα κ.λπ...Έχει πει ότι οι άνθρωποι που δεν έχουν κάνει κάτι κακό και εγγίζει το τέλος του βίου των έχουν ελπίδες για την συνέχεια κ.λπ. εν ω αυτοί που δεν υπήρξαν και τόσο καλοί και αγαθοί αρχίζουν και ανησυχούν μήπως είναι αληθινά τα περί επομένης ζωής κ.λπ.Καταλάβατε τώρα;Αγαπητή,με όλη την αγάπη και το σεβασμό προς το πρόσωπό σας,ίσως θα έπρεπε να διαβάζετε περισσότερο...

Παράθεση:
Δηλαδή αν σας ενδιέφεραν πόσο περισσότερο θα μιλούσατε για το χριστιανισμό;
Ο χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία...

Παράθεση:
Υ.Γ.: Μια παράκληση αγαπητέ μου (και αυτό δεν το λέω ειρωνικά, αν έτσι νομίζετε). Το όνομά μου γράφεται είτε με λατινικούς χαρακτήρες ως Antonia είτε με ελληνικούς και Ωμέγα (Αντωνία). Μην το σκοτώνετε άλλο! (Ας κάνουμε και λίγο χιούμορ...)
Απαισία(επειδή κάποτε μου είπε ο -λίαν αγαπητός- Πλανήτης πως φέρνω στον...τηλεοπτικό Καντακουζηνό,είπα να αστειευτώ ούτω) Έχετε δίκαιο!Ζητώ συγγνώμη!Πάντως κι εσείς υποπέσατε σε ένα σφάλμα όταν μου γράψατε:"αντιληφθείκατε"...(σας το λέγω δια να το διορθωσητε)
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 08-03-06 στις 22:43
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-03-06, 14:55
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία...
Mπορείς να μας το διευκρινίσεις;;

Παράθεση:
Τι είναι η αμαρτία; Μια πράξη κατακριτέα για την οποία ο αμαρτάνον θα τιμωριθεί.
Αμαρτία όπως έχω διαβάσει - και είναι και η μοναδική ερμηνεία που αποδέχομαι διότι είναι λογική - είναι ο αποπροσανατολισμός. Αυτός που αμαρτάνει χάνει το στόχο του. Δηλαδή, κάθε άνθρωπος έχει συγκεκριμένες δυνατότητες και προοπτικές. Όταν κάνω κάτι που με αποπροσανατολίζει από τον προορισμό που έχω σε αυτή τη ζωή, όταν αυτό με κρατά χαμηλά και δε μπορώ να αναπτυχθώ και να εξελιχθώ ως προσωπικότητα, τότε αμαρτάνω. Αφού έχω αμαρτήσει και κατάλαβα ότι έκανα λάθος, τότε μετά-νοώ, δηλαδή μετά από ότι έγινε βάζω μυαλό και ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ [όχι να ζητώ συγνώμη και μετά μια από τα ίδια...].
Αμαρτίες του τύπου: φόρα φούστα, μη κάνεις έρωτα πριν τον γάμο, μην ακούς την τάδε μουσική, ή "τύπου απειλής" πήγαινε εκκλησία κάθε Κυριακή, πίστευε μόνο στον τάδε θεό, αλλιώς........κτλ. μου φαίνονται φαιδρές.

Αν ένας άνθρωπος γνωρίσει κάποιον που βλέπει ότι μπορεί μέσω αυτού να γίνει καλύτερος άνθρωπος [είτε λόγω των γνώσεών του - που εγώ τουλάχιστον θεωρώ πολύ σημαντικό - είτε λόγο της κοσμοθεωρίας/αντίληψής του, είτε λόγο των ψυχικών χαρισμάτων] όποιος και να ναι αυτός τότε δεν είναι αμαρτία να τον κρατήσει στη ζωή του, αλλά το αντίθετο. Πιστεύω ότι αν επιλέγαμε όλοι φίλους και συντρόφους με αυτές τις προυποθέσεις θα ήμασταν πολύ ευτυχισμένοι.

Άλλο παράδειγμα αμαρτίας είναι το κάπνισμα [αν και δυστυχώς καπνίζω, ελπίζω όχι για πολύ ακόμα..] που είναι αποδεδειγμένο ότι κάνει κακό όχι μόνο στον οργανισμό μας αλλά και στη ψυχή.

Κάπου εδώ, κάνοντας κατάχρηση του topic, αλλά θεωρώντας το σχετικό με την αμαρτία, θα εξηγήσω και τη λέξη "πρόστυχος" που η ετυμολογία της είναι "προς την τύχη" δηλαδή όταν κάνουμε κάτι τυχαίο χωρίς να το έχουμε σκεφτεί και χωρίς μέθοδο και λογική στη ζωή μας. Οι Πυθαγόριοι κάθε βράδυ και κάθε πρωί έκαναν απολογισμό της προηγούμενης ημέρας και της επόμενης για να υπάρχει λογική συνέχεια στις πράξεις τους.

Για τη μετά θάνατον ζωή η Πλατωνική θεωρία λέει ότι αυτοί που έχουν απελευθερωθεί από τα πάθη τους που εγκλωβίζουν τη ψυχή, τη βαραίνουν και τη κρατούν χαμηλά, θα μπορέσουν να συνεχίσουν την ανοδική τους πορεία, διαφορετικά μπαίνουν πάλι στον κύκλο των μετενσαρκώσεων.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 08-03-06 στις 17:40
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-03-06, 15:08
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άλλο παράδειγμα αμαρτίας είναι το κάπνισμα [αν και δυστυχώς καπνίζω, ελπίζω όχι για πολύ ακόμα..] που είναι αποδεδειγμένο ότι κάνει κακό όχι μόνο στον οργανισμό μας αλλά και στη ψυχή.
Είναι αμαρτία το κάπνισμα? Δεν είναι δικαίωμα και επιλογή του καθένα να χρησιμοποιεί ότι θέλει όπως θέλει? Επίσης νομίζω ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί αυτό που λες, ότι δηλαδή κάνει κακό στην ψυχή μιας και δεν υπάρχει απόδειξη της ύπαρξης της ψυχής.
Εκτός αυτού η απόλαυση του καπνίσματος είναι δεδομένη, οι κίνδυνοι ενδεχόμενοι...

Συγγνώμη που παρεμβαίνω σχεδόν άσχετα στην συζήτηση αλλά μου φαίνεται λάθος να χαρακτηρίστεί το κάπνισμα αμαρτία και να μην σχολιάστεί από κάποιον.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.