Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 11-01-07, 09:10
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Μνήμη και Ατομικότητα!

Αν και σας είχα υποσχεθεί την αναφορά μου στα "Αρχέτυπα του Γιούγκ", βλέποντας τις ερωτήσεις, αλλά και απορίες κάποιων λίγων (έστω) θα προχωρήσω σήμερα σε ένα πλατιασμό αυτών που ανέφερα στο συγκεκριμένο νήμα. Σκοπός μου δεν είναι να πείσω τόσο, όσο του να προβληματίσω! Άλλωστε οι σκέψεις που αναφέρω αποτελούν απαντήσεις που ικανοποιούν πρωτίστως εμένα, απαντήσεις που εγώ προσπάθησα να δώσω στον εαυτό μου όλα αυτά τα χρόνια σχετικά με τη Ζωή, το Σύμπαν, τον άνθρωπο. Ξεκινώ λοιπόν:

Ο άνθρωπος, όπως και κάθε τι το αισθητό, είναι ΥΛΗ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. Με το θάνατό του ή μεν ύλη επανέρχεται στο παγκόσμιο Είναι απο το οποίο προήλθε, η μορφή όμως, πιστή στη φυσική αρχή της διατήρησης γίνεται ΜΝΗΜΗ.

ΜΝΗΜΗ-ΜΝΗΜΑ, μια μνήμη με δύο τρόπους εγγραφής τον τεχνολογικό και τον οργανικό. Τεχνολογικός τρόπος είναι η φωτογραφία, το video, το άγαλμα, ο κινηματογράφος κ.τ.λ. Το βεληνεκές του τεχνητού εγγράμματος μέσα στο χρόνο εξαρτάται απο το ενδιαφέρον των ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ για τον απόντα, το δε ενδιαφέρον αυτό είναι συνάρτηση της ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑΣ του απόντος (θετικής ή αρνητικής) στο κοινωνικό σύνολο. ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ Η ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ, ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ.

Όσο για τον οργανικό τρόπο εγγραφής, αυτοί είναι δύο: η εγγραφή στην ΥΛΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ και η εγγραφή στην ΥΛΗ ΤΩΝ ΑΜΙΝΟΞΕΩΝ ΤΟΥ ΓΕΝΕΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ (DNA).

Η πρώτη εγγραφή διατηρεί στο ακέραιο τη μορφολογική υπόσταση του απόντος σε κείνους μόνο που τον γνώρισαν άμεσα ή έμεσα, που είναι και ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΗ, δεν εκφράζει ακριβώς το άτομο που χάθηκε γιατί καταχωρείται πάνω σε προϋπάρχουσες ήδη καταχωρήσεις. Η συνέχεια της ύπαρξης δια μέσου της εγκεφαλικής μνήμης ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ συνεπώς να έχει μεγάλη διάρκεια, όσο μεγάλη και άν είναι η συνεισφορά του απόντος. Είναι π.χ πολύ αμφίβολο αν ο Σωκράτης θα υπάρχει σα μνήμη μετά χίλια, εκατό χιλιάδες ή ένα εκατομμύριο χρόνια. Είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα υπάρχει και μετά εκατομμύρια χρόνια χάρη στη μνήμη του γενετικού κώδικα. Αυτή όμως η τελευταία είδους μνήμη δεν σημαίνει και ατομικότητα, δεν σημαίνει δηλαδή ότι η ατομικότητα του Σωκράτη θα διατηρηθεί. Διότι μέσα απο την αναπαραγωγή, με την πρώτη κιόλας διαδοχή χάνεται συμπλεκόμενη με άλλες.

ΧΡΟΝΟΣ λοιπόν και ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ είναι δυο σκέλη ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ απο όποια μορφή και άν εξεταστούν. Αυτό βέβαια δεν ισχύει για το σκέλος Χρόνος - Ύπαρξη. Αν όμως θελήσει κάποιος να λεπτολογήσει θα εξακριβώσει ότι αυτή η ύπαρξη δεν είναι απόλυτα εξασφαλισμένη στο άπειρο του χρόνου. Σε κάθε δευτερόλεπτο αυτού του χρόνου διατρέχει το θανάσιμο κίνδυνο της εξαφάνισης, διότι θα εξαρτάται απο κάθε παλμό της καρδιάς, απο κάθε αναπνευστικό αντανακλαστικό, του καθένα απο τους διαδοχικούς του απογόνους.

Βλέπουμε οτι ΚΑΝΕΝΑ απο τα είδη της μνήμης δεν είναι σε θέση να εξασφαλίσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τη διατήρηση της ύπαρξης μέσα στο χρόνο. ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΕΡΓΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ: Είναι το ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ. Η ατομικοτητά τους ή υπάρξή τους ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ σε έργο. Ένα έργο ανώνυμο και ασήμαντο τις περισσότερες φορές, ως τόσο όμως απαραίτητο και απεριόριστη διάρκειας υπο την έννοια του μετασχηματισμού του. Για να φθάσουμε στην κορυφή μιας σκάλας όλα τα σκαλοπάτια είναι απαραίτητα και κανένα δεν μπορεί να εξαφανισθεί. Εμείς όλοι είμαστε αυτοί που κατασκευάζουν τα σκαλοπάτι αυτά. Άλλος πολλά, άλλος λίγα, άλλος ένα, άλλος υποδιαιρέσεις του ενός και άλλος σκαλοπάτια που αντι να μας ανεβάζουν μας κατεβάζουν.

Η σημερινή μας κατάσταση (κοινωνική, ηθική, μορφολογική, εκπολιτιστική, μορωτική, οικονομική κτλ) είναι συνισταμένη της συνεισφοράς ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΩΝ ή για να το πούμε αλλιώς, είναι ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΕΣ.

Σύμφωνα με πρόσφατε μελέτες πάνω στη γή έζησαν μέχρι σήμερα 73 δισεκατομμύρια άνθρωποι! Αν κανείς λάβει υπ' όψην του ότι, και σήμερα ακόμα που η πυκνότητα του πληθυσμού είανι η μέγιστη, η κατοικημένη επιφάνεια είανι σχεδόν το 1% της γης και ταυτόχρονα υπολογίσει το βάρος του χώματος της κατοικημένης επιφάνειας μέχρι βάθους δύο μέτρων, θα διαπιστώσει ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίσο με το βάρος των ανθρώπων που έζησαν πάνω σ' αυτή την επιφάνεια!

Απ' αυτή τη διαπίστωση βγαίνει το συμπέρασμα ότι ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΥΠΑΡΞΕΩΝ, οτι τα συστατικά μας είναι συστατικά ΤΟΥΣ, ότι τρεφόμαστε απο ΑΥΤΕΣ, κινούμστε και ζούμε ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ, μέσα σ' αυτές και χάρη σ' αυτές.

Είμσατε τα μόνα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΜΝΗΜΕΙΑ των ΝΕΚΡΩΝ, Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥΣ. Αν όλες οι προηγούμενς ζωές υπάρχουν , ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΡΗ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΑΡΞΗ!

Δεν είναι δύσκολο να "δει" κανείς ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ τις συνθήκες της ίδιας του της γέννησης - καθαρά κινηματογραφικά: Μια απειράριθμη ανθρωπότητα ή ακόμα, αν είναι αλήθεια ότι τα είδη προέρχονται τα μεν απο τα δε, μια απειράριθμη ζωότητα πάντα "εν τω γίγνεσθαι", που τα ΈΝΣΤΙΚΑ της σπρωγμένα προς τις πηγές, προς την τροφή, προς το σώμα των θηλυκών, απο επιθυμία σε επιθυμία, την οδήγησαν ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ, σε αυτό είμα και είσαι: ΕΝΑ ΓΕΝΟΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!

Συνεχίζεται...
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-01-07, 18:31
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Πρόσκαιρη Ατομικότητα (συνέχεια)...

Είμαστε λοιπόν ένα ΓΕΝΟΣ σκεπτόμενων ανθρώπων, και να μιλά κανείς για μια γενιά απογόνων ή προγόνων, καταλαβαίνει πολύ ατελώς την πραγματικότητα μιας φυλής η οποία συντίθεται και αποσυντίθεται επ' άπειρο.

Διασχίζοντας μια περιοχή βλέπουμε πολλά άτομα καμωμένα πάνω στο ίδιο μοντέλο, που μας δίνουν ένα είδος ομαδικής εικόνας. Είναι άτομα ξεχωριστά; Ή είναι ΕΦΗΜΕΡΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ της ΙΔΙΑΣ και ΜΟΝΙΜΗΣ πραγματικότητας;

Κάθε άτομο, έχει δυό γονείς, τέσσερις παπούδες, οτκώ προ-παππούδες και, στη τριακοστή γενιά, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο 1.000.000 θεωρητικούς προγόνους. Αυτό μπορεί να συμβεί και μέσα σε μια κοιλάδα όπου επι αιώνες δεν έγινε καμιά μετανάστευση και το σύνολο του πληθυσμού δεν πέρασε τις μερικές εκατοντάδες. Η ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΙΑ ανάμεσα στον αριθμό των θεωρητικών προγόνων και τον αριθμό των πραγματικών δίνει μια ιδέα της ΑΕΝΑΗΣ αναδιασταύρωσης η οποία διατηρεί μια φυλή. Τα γενεαλογικά δένδρα παρουσιάζουν ατελή και απατηλά σχήματα, στη θέση των αδιέξοδων περιπλοκών των αληθινών κληρονομικών γενεών.

Το ότι κάθε ζωντανός άνθρωπος θα είχε εκατομμύρια πραγματικών διδύμων αδελφών προικισμένων με την ίδια πατρική κληρονομικότητα, τα ίδια σχεδόν φυσικά χαρακτηριστικά και τον ίδιο μ' αυτόν ηθικό χαρακτήρα, αν δεν έμεναν στην κατάσταση του σπέρματος και μπορούσαν να προωθηθούν μέχρι το γυναικείο ωάριο, δεν είναι και αυτό επίσης υλικό για σκέψη;

Περιτρυγισριμένη απο ένα σχεδόν άπειρο πλήθος ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ καθ' ομοίωση της, η ατομικότητα διακρίνει συγκεχυμένα πόσο εύθραστη είναι η αυταπάτη ότι η ίδια της η ύπαρξη και το ίδιο της το πρόσωπο βρίσκονται στο εσωτερικό αδιαμφισβήτητων συνόρων.

ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΘΕΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
Ο καθένας απο εμάς έχει μέσα του τον εγκληματία και τον άγιο, τον ηλίθιο και τον σοφό, τον δούλο και τον ελεύθερο!

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ "ΕΜΕΙΣ" είμαστε "ΕΚΕΙΝΟΙ". Το βαθύτερο εγώ μας, που είναι και το πραγματικό, έχει τις ρίζες του στις αρχές του χρόνου, που είναι και οι ρίζες του φίλου και του εχθρού, εκείνου που υπήρξε και εκείνου που θα υπάρξει, του δικαίου και του αμαρτωλού, του πλουσίου και του φτωχού, του βασιλιά και του στρατιώτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 11-01-07 στις 18:32
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 12-01-07, 03:03
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις αγαπητέ Μίλτο και σίγουρα προϊόν πολύχρονης έρευνας.Ειλικρινά δεν ξέρω από που να αρχίσω την συζήτηση,άφου θέτεις πολλούς προβληματισμούς.Ας αρχίσω από κάποια σημεία που θεωρώ κάπως "σκοτεινά"(εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο ασφαλές νόημα...) θα ήθελα μια μεγαλύτερη ανάλυση:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
Η ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΙΑ ανάμεσα στον αριθμό των θεωρητικών προγόνων και τον αριθμό των πραγματικών δίνει μια ιδέα της ΑΕΝΑΗΣ αναδιασταύρωσης η οποία διατηρεί μια φυλή. Τα γενεαλογικά δένδρα παρουσιάζουν ατελή και απατηλά σχήματα, στη θέση των αδιέξοδων περιπλοκών των αληθινών κληρονομικών γενεών.
και

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΘΕΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
Εννοείς αν κατάλαβα καλά ότι αυτό που διαμορφώνει το είναι ενός ανθρώπου είναι κάτι περισσότερο από την κληρονομικότητα και το DNA στο σημείο που το γνωρίζουμε σήμερα.Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη και συμφωνώ προσωπικά αλλά έχω την γνώμη ότι δεν την αιτιολογείς επαρκώς(ίσως κάποια πράγματα που εσύ θεωρείς δεδομένα να μην είναι και για κάποιους άλλους...).Σου προτείνω να κάνεις μια ακόμα προσπάθεια γιατί πραγματικά πιστεύω ότι κίνησες το ενδιαφέρον αρκετών μελών της αγοράς,μεταξύ των οποίων και εμένα.Όσον αφόρα τα ηλεκτρόνια που αποτελούσαν το γονιδίωμα και πιθανώς τις μνήμες του Σωκράτη,υπάρχουν ακόμα,θεωρείς ότι δεν έχουν αλλάξει μορφή;Φυσικά συμφωνώ ότι το ασυνείδητο του ανθρώπου περιλαμβάνει τεράστιο όγκο μνημών και όχι μόνο των φυσικών μας προγόνων(συλλογικό ασυνείδητο) αλλά θεωρείς ότι γι'αυτό ευθύνονται τα υλικά σωματίδια αυτών;Έγω προσωπικά έχω διαφορετική άποψη αλλά θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω τη δική σου.Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 12-01-07 στις 03:04
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 12-01-07, 09:07
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Φίλε the_black_planet σχετικά με την πρώτη απορία σου: Εκείνο που προσπάθησα να πω είναι ότι η ΦΥΛΗ και η ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ δεν είναι δυο διακριτές πραγματικότηες, αλλά οι δύο όψεις του ΙΔΙΟΥ νομίσματος. Αν αυτό το ίδιο μπορούσα να το εκφράσω κάπως αλλιώς θα έλεγα ότι το ΕΝΑ (ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ) βρίσκεται μέσα στα ΠΟΛΛΑ(ΦΥΛΗ), και τα ΠΟΛΛΑ(ΦΥΛΗ) μέσα στο ΕΝΑ(ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ).

Σχετικά με τη δεύτερη παρατήρησή σου, νομίζω ότι ΝΑΙ έχουμε τελικά ένα κοινό σημείο συνάντησης. Λίγο πολύ υπονοώ αυτό που λές, όμως σχετικά με την ερώτησή σου:

"Όσον αφόρα τα ηλεκτρόνια που αποτελούσαν το γονιδίωμα και πιθανώς τις μνήμες του Σωκράτη,υπάρχουν ακόμα,θεωρείς ότι δεν έχουν αλλάξει μορφή;"

νομίζω ότι απάντησα ήδη με αυτό : "Είναι π.χ πολύ αμφίβολο αν ο Σωκράτης θα υπάρχει σα μνήμη μετά χίλια, εκατό χιλιάδες ή ένα εκατομμύριο χρόνια. Είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα υπάρχει και μετά εκατομμύρια χρόνια χάρη στη μνήμη του γενετικού κώδικα. Αυτή όμως η τελευταία είδους μνήμη δεν σημαίνει και ατομικότητα, δεν σημαίνει δηλαδή ότι η ατομικότητα του Σωκράτη θα διατηρηθεί. Διότι μέσα απο την αναπαραγωγή, με την πρώτη κιόλας διαδοχή χάνεται συμπλεκόμενη με άλλες. "

Νομίζω ότι αρκετές απο τις σκέψεις αυτές θα διευκρινιστούν με επόμενα post μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 12-01-07 στις 09:08
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 02-01-09, 13:43
Το avatar του χρήστη akis
akis Ο χρήστης akis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Σημερα πρωτοεγραψα και μαλλον ξεκινω απο τα βαθια......αλλα τουλαχιστον ειναι πραγματα που ξερω απο πρωτο χερι.

Αυτα που θα πω ισως ειναι μονο ενα κοματι του ολου ερωτηματος του θεματος και δεν ειναι πληρης απαντηση αλλα αυτα ξερω πως σιγουρα υπαρχουν και οποιοι εχουν εστω και μονο ραβδοσκοπικες ικανοτητες μπορουν να το ψαξουν περισσοτερο.

Η ψυχη οπως θελουμε να λεμε ,ειναι ενεργεια καθαρη ,που ομως συγκρατει ολες τις μνημες που ειχε.
Δεν χανεται και κυκλοφορει γυρω μας, κοντα μας ,υπαρχει παραλληλα με εμας ,οπως και αλλες μορφες που δεν φανταζομαστε καν.

Καποιοι για τον Α η Β λογο (πιθανον συντονισμος)μπορουν και βλεπουν ,νιωθουν και με καποιο τροπο επικοινωνουν.

Στην μορφη που βρισκονται δεν υπαρχει χωρος και χρονος για αυτο μπορουν να βρισκονται κοντα αστα αγαπημενα τους προσωπα ειτε νεκρα ,ειτε ζωντα οπου και αν βρισκονται την ιδια στιγμη(ψαξτε το με τα κβαντα για να καταλαβετε στο περιπου).

Ακριβως ετσι υπαρχουν γυρω μας και αλλες μορφες ζωης ,ειτε υλικες ,ειτε πνευματικες ,αλλα ενω συνυπαρχουμε και ζουμε παραλληλα για καποιο λογο δεν υπαρχει ο καταλληλος συντονισμος μεταξυ αυτων των κοσμων(βλεπετε παραλληλοι κοσμοι)

Κατι η καποιοι καποια στιγμη καταφερνουν και ριχνουν αυτα τα συνορα εστω και για λιγο και ετσι εχουμε πολλα απο τα παραδοξα που ακουμε διαβαζουμε η και καποια στιγμη βλεπουμε και δεν τα δινουμε σημασια.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 02-01-09, 22:08
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

φιλε akis

καπως ετσι φανταζομαι και εγω την ψυχη.να σου το πω και αλλιιως.καπως ετσι ΘΑ ΗΘΕΛΑ να ειναι η ψυχη,γιατι ειναι ενας τροπος για την αιωνιοτητα.με παραξενευει ομως που λες οτι τα ξερεις απο <<πρωτο χερι>>.

ειναι αλλο πραγμα να λες οτι πιστευεις σε κατι και αλλο να λες οτι το ξερεις.εσυ μπορεις να με κανεις να το ξερω και οχι απλα να το πιστευω?θες να μας παραθεσεις το πρωτο αυτο χερι?
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 03-01-09, 12:08
Το avatar του χρήστη akis
akis Ο χρήστης akis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Το πρωτο χερι ειναι ενα ατομο σαν εμας ,που βλεπει και αισθανεται διαφορετικα απο μας.

Επειδη εξασκω την ραβδοσκοπια και μεχρι ενος βαθμου εχει σχεση (μια που το ιδιο εκανε και εκεινο μεχρι καποια στιγμη)εχω και εγω προσωπικη εμπειρια ,χαμηλοτερου ομως επιπεδου.

Απλα μπορω να βεβαιωσω οτι κατι τετοιο ισχυει.

Δεν τα ξερω ολα και αν ειναι τοσο καλα οσο φαινονται γιατι δεν το προχωρησαμε παραπερα .

Οποιος θελει και εχει καποιες ραβδοσκοπικες τασεις ,μπορω να του πω τι και πως να κανει για να δει και αυτος ,αυτο που λεω.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 03-01-09, 22:58
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

φιλε akis

το οτι μπορεις εσυ να βεβαιωσεις το οτιδηποτε,δεν μου κανει.δεν θελω να σε προσβαλλω,απλως μου εισαι αγνωστος και δεν μπορω να δειχνω εμπιστοσυνη σε οποιον μου βεβαιωνει κατι.

οσον αφορα την ραβδοσκοπια,δεν γνωριζω αρκετα.για να ειμαι ακριβης,δεν γνωριζω τιποτα.δεν ξερω τι ειναι,ουτε ποια ειναι η σχεση της με το παρον θεμα -Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ-.

αν εχει αμεση σχεση με την ψυχη,θα σε παρακαλουσα να κατεθετες περισσοτερες πληροφοριες.σε περιπτωση που η σχεση ραβδοσκοπια-ψυχη ειναι εμμεση,θα μπορουσες να ανοιξεις ενα νεο θεμα(αν δεν υπαρχει ηδη)οπου και θα μας ελεγες περισσοτερα πραγματα για την τεχνη αυτη.

φιλικα
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 04-01-09, 00:54
Το avatar του χρήστη akis
akis Ο χρήστης akis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Η ραβδοσκοπια εχει σχεση με ενεργεια ,την οποια εκπεμπουν ολα τα υλικα ,εμψυχα και αψυχα.

Οπως καταλαβαινεις λοιπον ,κατι που ειναι ενεργεια η διαθετει ενεργεια μπορουν να σου το δειξουν ,αλλα μονο μεχρι εκει.

Ειναι ομως ενα πρωτο βημα ,για να ανακαλυψεις το αορατο.

Απο εκει και περα χρειαζονται αλλα ,μεγαλυτερα χαρισματα και ικανοτητες.
Και οχι δεν προσπαθω να πεισω κανεναν ,ουτε το εχω αναγκη να το κανω αυτο...απλα καταθετω αυτα που γνωριζω ....οπως θελει τα διαχειριζεται απο εκει και περα ο καθενας.....

Εγω τροπο για να το δειτε στη πραξη σας ειπα ,μενει μονο να το κανετε σωστα...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 03-01-12, 18:55
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Που πάμε αφού πεθάνουμε ? Οδηγούμαστε στην ανυπαρξία ή συνεχίζουμε να υπάρχουμε ? Αυτό το ερώτημα ταλανίζει την ανθρωπότητα από αρχαιοτάτων χρόνων. Κάθε λαός είχε δημιουργήσει και το δικό του ειδυλιακό τόπο μετοίκησης. Πολλοί υποστηρίζουν ότι σταματάμε να έχουμε υπόσταση άλλοι ότι ζούμε ξανά πνευματικά απολαμβάνοντας τα πνευματικά αγαθά που κερδισαμε ο καθενας ξεχωριστα αναλογα και με τη ζωή που εζησε.Μηπως δεν πηγαινουμε πουθενα και απλα μενουμε στα γηινα επιπεδα ως ενεργεια ? ( αυτο που λεμε ψυχη). μπορώ να γράψω κι άλλα για το θεμα αλλα δεν αρκει η δικη μου αποψη . Θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου παραθεσετε τισ δικες σας αποψεις επι του θεματος ωστε να γινει μια ομορφη και εποικοδομητικη συζητηση.

Φίλε/ φίλη
Βλέπω με μεγάλη μου λύπη ότι έγραψες μόνο αυτό το μήνυμα. Γιατί σε χάσαμε; Το θέμα που ανέπτυξες ήταν το μοναδικό σου αλλά και πολύ ωραίο. Ό,τι πούμε θα είναι απλές εικασίες διότι αρχαίοι μίλησαν για Ηλύσια πεδία, οι χριστιανοί μίλησαν για παράδεισο και αιωνιότητα, οι Βουδιστές για Νιρβάνα, οι Μουσουλμάνοι για παράδεισο. Όμως όλα αυτά δεν θα γίνουν άμεσα διότι όταν πεθάνουμε κατά τη γνώμη μου θα μεταβούμε σε έναν άλλο κόσμο προσωρινό που θα πάνε οι νεκροί. Πριν γίνει αυτό θα είμαστε σαν ενεργεια στο χώρο των ζωντανών αόρατοι από ανθρώπους και ζώα, υπαρκτοί όμως που θα περιφερόμαστε στη γη εως ότου μεταβούμε στην απέναντι όχθη. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να αλαφρύνει η ψυχή μας από τις γήινες απολαύσεις και τα βάσανα. Όσο πιο γρήγορα απαλλαγεί η ψυχή μας από αυτά, τόσο ο δρόμος προς την απέναντι όχθη θα είναι βατός και εύκολος για όλους. Γι' αυτό τον κόσμο των νεκρών τον λένε και λήθη. Από τη στιγμή που θα ξεκινήσει ο δρόμος για την επιστροφή ένα φως θα μας καλεί και εμείς θα προσπαθούμε να το φτάσουμε στην άκρη του θα δούμε γνώριμα πρόσωπα. Μέχρι να γίνει αυτό άλλοι θα συνειδητοποιήσουμε ότι έχουμε πεθάνει, ενώ κάποιοι άλλοι θα συμπεριφέρονται σαν να είναι ζωντανοί. Τότε θα βλέπουν μπροστά τους σαν ταινία να ξετυλίγεται όλη τους η ζωή. Οι χαρές, οι λύπες τους και όλα όσα έχουν ζήσει στην επίγεια ζωή. Σ' αυτό το μέρος θα μείνουμε μέχρι τη δευτέρα παρουσία. Άλλοι λένε πως οι κακοί αποκτούν θνητή ψυχή. Πεθαίνει και διαλύεται και άλλοι πως ο Θεός τους δίνει μια τελευταία ευκαιρία να εξιλεωθούν. Γίνονται φύλακες άγγελοι κάποιων ανθρώπων για να κερδίσουν τον παράδεισο. Στην μετεμψύχωση δεν πιστεύω. Τι είναι η ψυχή ανακυκλώσιμο υλικό; Τσιγκουνιές θα κάνουμε;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.