Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-07, 23:15
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή Αυτοκτονια

Οταν καποιος ανθρωπος αυτοκτονει, ο παπας αρνειται να ευλογησει την ψηχη του...γιατι???
Ποσο μεγαλη αμαρτια ειναι η αυτοκτονια?
Ποσο ασχημα ειναι τα πραγματα για να οδηγησει καποιον στην αυτοκτονια?
Γιατι να μην παλεψει για το καλυτερο και να τερματισει τη ζωη του με τοσο αδοξο τροπο?
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-07, 23:38
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Απ΄ ότι ξέρω σύμφωνα με την εκκλησία, το να αφαιρείς την ζωή σου, παρά την θέληση του Θεού είναι πολύ μεγάλη αμαρτία, που ισοδυναμεί με την αφαίρεση της ζωής ενός συνανθρώπου μας. Όσον αφορά τα αίτια που οδηγούν κάποιον στην αυτοκτονία είναι ψυχολογικής φύσεως, πιστεύω.
Όταν ο άνθρωπος αντιμετωπίζει δύσκολες καταστάσεις στη ζωή του απελπίζεται, θολώνει και δεν βλέπει μπροστά του. Νιώθει πως όλα συνωμοτούν εναντίον του και όλη του η ζωή καταρρέει. Κανένας πόνος δεν είναι ίδιος με αυτόν που νιώθει στην ψυχή του, τίποτα δεν τον ανακουφίζει. Δεν μπορεί να σκεφτεί λογικά και ότι και να ακούσει από τους ανθρώπους του, φίλους και συγγενείς του φαίνονται ανούσια. Έτσι κάτω από μεγάλη ψυχολογική πίεση αντιδρά απερίσκεπτα και οδηγείται σε μοιραία για την ζωή του μονοπάτια. Έτσι οδηγείται από την μελαγχολία στην αυτοκτονία. Όλα αυτά τα άτομα χρειάζονται ψυχολογική βοήθεια από ειδικό και υποστήριξη από καλούς φίλους και συγγενείς.
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-07, 02:38
pooky Ο χρήστης pooky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Η αυτοκτονία στην εκκλησία θεωρείται και πάντοτε ήταν, ένα είδος ταμπού. Αφού την ύπαρξή σου την οφείλεις στον Θεό, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να την αφαιρέσεις. Φυσικά και μπορεί να σου έρθουν τα πράγματα δύσκολα, αλλά ο Θεός στα στέλνει έτσι και λοιπά και λοιπά.

Στον τόπο καταγωγής μου μερικοί παπάδες αρνούνται να πραγματοποιήσουν ακόμα και την εξόδιο τελετουργία (αν έτσι είναι η σωστή έκφραση) όχι μόνο να ευλογήσουν σε περίπτωση αυτοκτονίας.

Φυσικά και είναι εύκολο να φτάσεις στην αυτοκτονία. Μη γελιόμαστε φίλες και φίλοι. Μια διάγνωση, για παράδειγμα, ενός σοβαρού προβλήματος υγείας μπορεί να σε κάνει να χάσεις κάθε ελπίδα για να συνεχίσεις να ζεις, μπορεί σε μια στιγμή να σου αδειάσει και να απορροφήσει όλη τη ζωτική ενέργεια που μπορεί να διαθέτεις. Πολλές φορές, φυσικά, μια τέτοια πράξη είναι αποτέλεσμα ζύμωσης που κρατάει κάποιο χρονικό διάστημα, άλλοτε μακρύτερο, ενίοτε βραχύτερο. Από την στιγμή που χάσεις κάθε ελπίδα, η κατάθλιψη είναι ένα βήμα από το κατώφλι σου. Αν περάσεις αυτό το κατώφλι, δεν υπάρχει εύκολος δρόμος για να γυρίσεις πίσω. Εκεί, συμφωνώ με τον προλαλήσσαντα, χρειάζεται η υποστήριξη ειδικών, φίλων και συγγενών για να μπορέσεις να βρεις το μονοπάτι του γυρισμού.

Σταματώ εδώ παιδιά. Πονάει πολύ το θέμα και δεν θα ήθελα να συνεχίσω παρακάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-07, 09:32
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Πάντα με προβλημάτιζε ένα δίλλημα:
  • Το άτομο που χτυπάει τοίχο και καταλήγει να αυτοκτονήσει είναι δειλό, εφόσον φοβάται να αντιμετωπίσει τη ζωή και τις δυσκολίες που σε αυτή υπάρχουν;
  • ή απαιτείται περίσσιο θάρρος για να φτάσει κάποιος να γίνει αυτόχειρ;

Πριν τρέξετε να μου απαντήσετε το πρώτο, που δε σας κρύβω πως λογικά είναι και η πιο πιθανή απάντηση για μένα, θα ήθελα να σκεφτείτε πρώτα τι κότσια απαιτούνται για να πάρεις ένα πιστόλι και να το βάλεις στον κρόταφό σου, ή για να πάρεις το ξυράφι και να αφήσεις το αίμα να ξεχειλίσει μέχρι να ξεψυχίσεις... Συγγνώμη για το μακάβριο του θέματος, αλλά αν ποτέ έφτανα στο αμήν, ο πιο πιθανός λόγος που δε θα το έκανα είναι η δειλία. Μετά ακολουθούν οι ανήσυχες σκέψεις για τα άτομα που θα άφηνα πίσω...


Y.Γ.: Να με συγχωρείτε επίσης που δεν άγγιξα καθόλου το θέμα απ' τη σκοπιά της εκκλησίας, αλλά το θεωρώ άκρως γελοίο να τιμωρούνται όσοι αυτοκτόνησαν από μια θρησκεία. Αν παρόλα αυτά επιθυμείτε να μάθετε την άποψή μου θα σας τη πω σε επόμενο ποστ.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-07, 10:12
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Κατά τη γνώμη μου κάθε ψυχή θα πρέπει να μνημονεύεται. Κατά τη γνώμη μου όμως. Τώρα, κάθε θρησκεία έχει τους δικούς της νόμους και πρακτικές που στηρίζονται σε κάποια επιχειρήματα. Σωστά ή λάθος δεν έχει σημασία, είναι δικαίωμά τους να τα έχουν και να λειτουργούν σύμφωνα με αυτά, διότι έτσι οριοθετείται το δόγμα της εκάστοτε θρησκείας. Αν το άτομο που σκέφτεται την αυτοκτονία ανήκει συνειδησιακά σε μια τέτοια θρησκεία, θα πρέπει να σκεφτεί πολύ καλά τί πραγματικά θέλει και να αποφασίσει. Αν κάνει το μοιραίο βήμα και η εκκλησία δεν του συμπαρασταθεί τότε ευθύνεται το ίδιο το άτομο που επέλεξε κάτι που η εκκλησία δεν αποδέχεται. Και πάλι λέω καλώς ή κακώς δεν έχει σημασία διότι κάθε θρησκεία έχει τους νόμους της. Αν θέλει κάποιος να ακολουθήσει τους νόμους της καλώς, αν όχι είναι θέμα ελευθέρας βούλησης. Ας βρεί ένα άλλο δόγμα που να αποδέχεται την αυτοκτονία ώστε να γίνει νεκρώσιμη ακολουθία.

Όμως πιστεύω ότι εκτός από τα θεολογικά επιχειρήματα ενάντια στην αυτοκτονία, η εκκλησία λειτουργεί και σε κοινωνική βάση προσπαθώντας να αποτρέψει όσους ίσως σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής τους σκεφτούν την αυτοχειρία. Δηλαδή, αν δέχονταν την αυτοκτονία, ίσως να είχαμε πολύ περισσότερες απόπειρες κάτι που θα δημιουργούσε τεράστιο κοινωνικό και ηθικό πρόβλημα.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-07, 10:32
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Πιστευω οτι δεν ειναι μονο απο τα ψυχολογικα προβληματα που δημιουργουνται...
ατομα τα οποια εχουν αυτοκτονησει, ουσιαστικα δεν κοιταξαν καθολου πριν τερματισουν οι ιδιοι τη ζωη τους, για το τι θα νιωσουν οι αλλοι συνανθρωποι τους.
Δηλαδη, δεν κοιταξαν ποτε περα απο τον εαυτο τους.
Ενας να κανει μια τετοια κινηση, και σπερνει τη δυστυχια στους ανθρωπους που τον αγαπανε.
Θα μου πειτε οτι ολο αυτο συμβαινει με τη θολουρα που υπαρχει στο μυαλο.
Οι ανθρωποι που θολωνουν και καταληγουν στην αυτοκτονια, στην τελευταια αναλυση,για μενα, ειναι ανθρωποι οι οποιοι ουδεποτε ειχαν την δυναμη για να ανταπεξελθουν στις δυσκολιες της ζωης.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-07, 11:30
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Πάντα με προβλημάτιζε ένα δίλλημα:
  • Το άτομο που χτυπάει τοίχο και καταλήγει να αυτοκτονήσει είναι δειλό, εφόσον φοβάται να αντιμετωπίσει τη ζωή και τις δυσκολίες που σε αυτή υπάρχουν;
  • ή απαιτείται περίσσιο θάρρος για να φτάσει κάποιος να γίνει αυτόχειρ;
Το θέμα της αυτοκτονίας με έχει απασχολήσει και εμένα αρκετά και ειδικά το ζήτημα αν είναι μια εγωιστική και δειλή πράξη ή μια πράξη θάρρους; Από τη μια ίσως να είναι αδυναμία να αντιμετωπίσει κάποιος τις δυσκολίες της ζωής και επιλέγει να τα παρατήσει όλους και όλα και από την άλλη πως φθάνει σε αυτό το σημείο; Ετσι και πέσεις από ένα ψηλό βουνό στο κενό δεν υπάρχει πιθανότητα να σωθείς. Είναι ένα βήμα μπρος και δεν γίνεται να κάνεις πίσω. Και αν δεν υπάρχει μετά, και αν αυτό που ακολουθεί είναι φρικτό, πιο φρικτό από αυτό που ζεις; Σίγουρα όσοι αυτοκτονούν είναι προσωπικότητες διαταραγμένες ψυχολογικά, άτομα που πάσχουν από κατάθλιψη. Αλλά υπάρχουν και άτομα που δε πάσχουν από τέτοια συμπτώματα και απλά επιλέγουν να φύγουν απ'τη ζωή με αυτό το τρόπο. Ως παράδειγμα αναφέρω την περίπτωση του καθηγητή Λιαντίνη, αν και ακόμα δε γνωρίζουμε με σιγουριά τι του συνέβη. Δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου ακόμα τη άποψη έχω για την αυτοκτονία και τους αυτοχειρες... Ίσως ως ένα σημείο να σέβομαι την επιλογή τους.

Για το θέμα της εκκλησίας δε θα εκφέρω γνώμη γιατί πραγματικά δεν είναι ένα θέμα που με απασχολεί. Κλείνοντας το ποστ μου σκέφτηκα να παραθέσω το ποιήμα Ιδανικοί Αυτόχειρες του αυτόχειρα ποιητή Κώστα Καρυωτάκη:

Ιδανικοί Αυτόχειρες

Γυρίζουν το κλειδί στην πόρτα, παίρνουν
τα παλιά, φυλαγμένα γράμματά τους,
διαβάζουν ήσυχα, κι έπειτα σέρνουν
για τελευταία φορά τα βήματά τους.

Ηταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία.
Θεέ μου, το φρικτό γέλιο των ανθρώπων,
τα δάκρυα, ο ίδρως, η νοσταλγία
των ουρανών, η ερημιά των τόπων.

Στέκονται στο παράθυρο, κοιτάνε
τα δέντρα, τα παιδιά, πέρα τη φύση,
τους μαρμαράδες που σφυροκοπάνε,
τον ήλιο που για πάντα θέλει δύσει.

Oλα τελείωσαν. Το σημείωμα να το,
σύντομο, απλό, βαθύ, καθώς ταιριάζει,
αδιαφορία, συγχώρηση γεμάτο
για κείνον που θα κλαίει και θα διαβάζει.

Βλέπουν τον καθρέφτη, βλέπουν την ώρα,
ρωτούν αν είναι τρέλα τάχα ή λάθος,
«όλα τελείωσαν» ψιθυρίζουν «τώρα»,
πως θ' αναβάλουν βέβαιοι κατά βάθος...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-07, 11:43
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή Όλα είναι σχετικά...

Θα ήθελα κατ' αρχήν να σταθώ στο αρχικό ερώτημα. Τι πάει να πει να μνημονεύσω την ψυχή του ή όχι. Πιστεύετε δηλαδή ότι έχει καμία σημασία για τον πεθαμένο αν τον μνημονεύσουν ή όχι; Όταν κάποιος φύγει απο την ζωή με οποιονδήποτε τρόπο, είναι αλλού πια και δεν έχει καμία σημασία τι θα κάνουν οι άλλοι που μένουν πίσω. Σημασία έχει για μας γιατί εμείς αισθανόμαστε ότι δεν τιμήσαμε τον νεκρό ότι δεν έγινε το τυπικό που θα έπρεπε να γίνει και όλα αυτά... Προσωπικά τα έχω γραμμένα και τα μνημόσυνα και τις τελετές. Αν πεθάνω θα ήθελα να μπορούσαν να με κάψουν και να ρίξουν την στάχτη μου στην φύση... Αυτό θα ήταν ότι πιο ωραίο για μένα.
Τώρα ως προς το θέμα της αυτοκτονίας έχω να πω τούτο. Το αν αποτελεί θέμα θάρρους ή όχι εξαρτάται απο το κίνητρο. Αυτοκτονώ γιατί νοιώθω ότι δεν μπορώ να αντέξω τα προβλήματα της ζωής ή γιατί δεν θέλω να γίνω σκλάβος στα χέρια των Τούρκων (βλέπε Ζάλογγο, Αρκάδι κλπ) ή γιατί θέλω να πεθάνω στο όνομα του Αλλάχ χτυπώντας τους εχθρούς μου τους Εβραίους (βλέπε Παλαιστίνιοι) ή γιατί η στάση ζωής μου θέλει να δώσει το κορυφαίο στίγμα της με την επιλεγμένη αναχώρησή μου απο αυτήν την τάξη πραγμάτων (βλέπε Λιαντίνης). Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν για ποιο είδος αυτοκτονίας ομιλούμε και μετά διακρίνουμε και τα κίνητρα...
Φιλικά...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-07, 11:57
Το avatar του χρήστη my_angel
my_angel Ο χρήστης my_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
Οταν καποιος ανθρωπος αυτοκτονει, ο παπας αρνειται να ευλογησει την ψηχη του...γιατι???
Ποσο μεγαλη αμαρτια ειναι η αυτοκτονια?
Ποσο ασχημα ειναι τα πραγματα για να οδηγησει καποιον στην αυτοκτονια?
Γιατι να μην παλεψει για το καλυτερο και να τερματισει τη ζωη του με τοσο αδοξο τροπο?
Οταν κάποιος αυτοκτονεί δίνει τέρμα στην ζωή που του έδωσε ο Μεγάλος.. δηλαδη αφαιρεί κάτι που δεν του ανηκει... επειδή η επιλογή της ζωης μας είναι θέλημα Θεου και όχι ανθρώπων (ουτε καν του ίδιου του ατόμου) θεωρείται αμαρτία.. και επειδη αυτός που αυτοκτονεί δεν έχει μετανοήσει για την αμαρτία του αυτή ο παπας δεν δεχεται να τον ευλογησει..Ουσιαστικά είναι σαν να αρνήσε το δώρο της ζωής που σου δίνεται..
Μάλιστα στα χωρια όταν κάποιος αυτοκτονήσει δεν το λενε για να μπορέσει να γίνει η κηδεία βρίσκοντας απιστευτες δικαιολογίες για το θάνατο κάποιου!!!
Δεν πιστευω οτι είναι θέμα μεγάλης ή μικρής αμαρτίας απλά έχει μαλλο να κάνει με το οτι πας κόντρα στο θέλημα του Θεου και ετσι τιμωρείται η ψυχή σου!!!
Τώρα όσον αφορά το τι μπορεί να οδηγήσει κάποιον στην αυτοκτονία είναι μάλλον κάτι που εγώ και όλοι μας δεν μπορούμε να ξέρουμε.. Ο καθένας μας αντιλαμβάνεται τις καταστάσεις που ζει διαφορετικά και διαφορετικά αντιδρά σε αυτές.. πιστευω πως γενικά στην ζωή μας δεν μας έρχοντε πράγματα τα οποία δεν μπορουμε να αντεξουμε... ίσως κάποια να θέλουν μεγάλη προσπαθεια αλλά όλα μπορουμε να τα αντιμετωπίσουμε...
Βεβαια σε μια αρρώστια τα πράγματα είναι διαφορετικά... οταν κάποιος πάσχει από κάποια ανίατη πάθηση και δεν υπάρχει περίπτωση να αναρρώσει παρά μόνο απλά να υπαρχει στην ζωή και να πονάει μέχρι να πεθάνει τότε μπορώ να καταλάβω εν μέρη την απελπισία του και την απόφαση του να δώσει τέρμα στην ζωή του..
Αν και από κάποιες έρευνες που έχουν γίνει οτι οι περισσότερες αυτοκτονίες δεν έχουν να κάνουν με άρρωστα άτομα αλλά με άτομα απλά απελπισμένα από την ζωή..

Επίσης.. καλό είναι να μην λέμε (αναφερομαι στα προηγουμενα) εγώ δεν θα το έκανα ποτε κτλ.. γιατί από την όση εμπειρία μπορώ να έχω σε αυτή την ζωή όσα πράγματα έχω πεί στο παρελθόν ΔΕΝ τα κάνω... τα έχω κάνει αργότερα και τα έχω απολάυσει κιολας!!!
Επειδή λοιπόν ποτέ δεν ξέρουμε πως μας έρχοντε τα πράγματα στην ζωή καλό είναι να μην λέμε ΠΟΤΕ και ΔΕΝ γιατί είναι τουλάχιστον άστοχο!!! μην πω αστείο!!!
__________________
Με την μηχανή του χρόνου , θα γυρίσω πίσω θα σε βρώ και θα σε σβήσω....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη my_angel : 13-02-07 στις 12:03
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-07, 14:03
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Aγαπητή my_angel,όσα είχα να πω γι'αυτό το θέμα τα έχω ήδη πει όπως και η Μίκα.Κάποιοι τα καταλαβαίνουν,κάποιοι πιστεύω θα τα καταλάβουν κάποια στιγμή.Αυτό πάντως για το θέλημα του Θεού με εντυπωσιάζει η σιγουριά που έχουν κάποιοι πως το γνωρίζουν,και μάλιστα έχοντας μελετήσει μόνο ένα δόγμα και τίποτε άλλο,λες και είναι κολλητοί με το Θεό και τους το έχει πει.Δυστυχώς και οι δικαστές σήμερα κάπως έτσι (τους έχουν μάθει να) σκέφτονται...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 13-02-07 στις 14:04
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.