Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 13-03-13, 11:54
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Υπάρχει αντικειμενική ένδειξη ή απόδειξη; Δηλαδή, κάτι που να πείσει και τους υπόλοιπους;
προσωπικά πιστεύω ναι αλλά αυτό όπως το θέτεις είναι μάλλον περισσότερο θέμα της επιστήμης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Πήρες κάτι "αντικειμενικό" ή κάτι που περίμενες ότι θα πάρεις; Π.χ. τα θρησκευτικά οράματα/όνειρα που βλέπει κάποιος πιστός μιας θρησκείας αφορούν αποκλειστικά "πρόσωπα" οικεία σ' αυτόν. Δεν έχω ακούσει κανέναν ορθόδοξο χριστιανό να είδε σε όραμα/όνειρο, όχι τον -αλλόθρησκο- Μωάμεθ, αλλά ούτε και τον καθολικό Άγιο Πατρίκιο. Είναι, λοιπόν, απόδειξη για την ύπαρξη της Παναγίας το όνειρο/όραμα του πιστού; Γι αυτόν ναι. Για μένα όχι.

(και φυσικά με τον όρο πως δεν ξεχνάμε άλλα στοιχεία όπως έντονες φοβίες, αυθυποβολή, στρες, κλπ).
συμφωνώ. η παρερμηνεία κάποιας τέτοιας εμπειρίας είναι εύκολο να γίνει και δυστυχώς γίνεται πολύ συχνά.
Ωστόσο, αυτό δεν μειώνει την αξία της εμπειρίας, την επίδραση της στον ψυχισμό και την εκ-παιδευτική της δράση.

Για το παράδειγμα που λες, προσωπικά δε θα στεκόμουν στα πρόσωπα όσο στο περιεχόμενο.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 13-03-13 στις 11:55
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 13-03-13, 21:44
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικά πιστεύω ναι
Δώσε μου ένα παράδειγμα να το καταλάβω καλύτερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, αυτό δεν μειώνει την αξία της εμπειρίας, την επίδραση της στον ψυχισμό και την εκ-παιδευτική της δράση.

Για το παράδειγμα που λες, προσωπικά δε θα στεκόμουν στα πρόσωπα όσο στο περιεχόμενο.
Η εμπειρία για να έχει αντικειμενική αξία πρέπει να είναι αντικειμενικά αληθινή.

Παρ' όλ' αυτά, σίγουρα έχει επίδραση στον ψυχισμό (ειδικά του φανατικού ή του φοβισμένου).

Για την "εκ-παιδευτική της δράση" έχω αμφιβολίες. Συνήθως κάποιοι βλέπουν ένα ιερό πρόσωπο της θρησκείας
τους να τους δίνει εντολές να βλάψουν με κάποιον τρόπο έναν "άπιστο", ή να κάνουν κάποια ιεροτελεστία.
Ποτέ δεν το βλέπουν να τους δίνει απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα (που ίσως δεν έχουν, αφού όλα τα έχει λύσει το ιερατείο)
ή να τους καθοδηγεί να βρουν απαντήσεις μόνοι τους. Μάλλον είναι θέμα ανθρώπου η παιδευτική, η εκπαιδευτική ή η ανύπαρκτη δράση.

Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 14-03-13, 00:13
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Δώσε μου ένα παράδειγμα να το καταλάβω καλύτερα.

ένα παράδειγμα απόδειξης η οποία θα μπορούσε να πείσει κάποιον ότι αυτό που έζησε δεν ήταν κατασκεύασμα του υποσυνείδητου είναι μια συνάντηση στο αστρικό 2 ατόμων και η επιβεβαίωση της συνάντησης με λεπτομέριες στο φυσικό πεδίο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Η εμπειρία για να έχει αντικειμενική αξία πρέπει να είναι αντικειμενικά αληθινή.
και το ίδιο για την υποκειμενική αξία.
Ίσως αναφερόμαστε σε διαφορετική αντικειμενικότητα.
Πόσες από τις εμπειρίες που έχουμε στη ζωή μας είναι αντικειμενικές;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Παρ' όλ' αυτά, σίγουρα έχει επίδραση στον ψυχισμό (ειδικά του φανατικού ή του φοβισμένου).
Ασφαλώς και στου ερευνητή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Για την "εκ-παιδευτική της δράση" έχω αμφιβολίες. Συνήθως κάποιοι βλέπουν ένα ιερό πρόσωπο της θρησκείας
τους να τους δίνει εντολές να βλάψουν με κάποιον τρόπο έναν "άπιστο", ή να κάνουν κάποια ιεροτελεστία.
Ποτέ δεν το βλέπουν να τους δίνει απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα (που ίσως δεν έχουν, αφού όλα τα έχει λύσει το ιερατείο)
ή να τους καθοδηγεί να βρουν απαντήσεις μόνοι τους. Μάλλον είναι θέμα ανθρώπου η παιδευτική, η εκπαιδευτική ή η ανύπαρκτη δράση.

προσπαθώ να στέκομαι σε θετικά παραδείγματα ανθρώπων. όπως ο φανατικός μπορεί να αλλοιώσει τα πάντα έτσι και ο μη φανατικός μπορεί να διδαχθεί από τα πάντα. εσύ διαλέγεις ποια πλευρά θες να κοιτάς όπως και ποια ερωτήματα θέτεις
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 14-03-13 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 14-03-13, 08:30
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πόσες από τις εμπειρίες που έχουμε στη ζωή μας είναι αντικειμενικές;
Αυτές που ανάγονται σε μετρήσιμα ποσά. Αυτή την στιγμή έξω έχει 15 βαθμούς κελσιου . Εμένα μπορεί να μου φαίνεται οτι κάνει ζέστη , εσένα μπορεί να σου φαίνεται οτι κάνει κρύο. Αυτό που αγνοούν κατα την γνώμη μου οι υπέρμαχοι του μεταφυσικού είναι οτι υπάρχει η αντικειμενική μέτρηση και οτι είναι ίδια για όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 14-03-13, 08:49
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντηση σε ερωτησεις που μου τεθηκαν. Δεν λειτουργησε η παραθεση μου.

Αγαπητή Χρυσαυγή θα μου επιτρέψεις να κάνω και εγώ μερικές ερωτησούλες


Θεωρείς τον εαυτό σου γνήσια Μεταφυσικό;
Ναι.

Άν το κινέζικο τελετουργικό ήταν μεταφρασμένο στα ελληνικά θα το αντιμετώπιζες με καχυποψία;
Το μεταφυσικο μας κομματι ανηκει εκει που ειναι και το φυσικο μας. Δεν παιζει ρολο η μεταφραση.

Ποιά η διαφορά του πνεύματος με το φάντασμα;
Και εγω πνευμα ειμαι, το ονομαζουμε Ψυχη. Οι ονομασιες δωθηκαν για να μην βαβυλωνιζουμε και να καταλαβαινουμε για τι πνευμα μιλαμε.

Πιστεύεις στον θεό έτσι όπως τον ορίζει η ορθόδοξη εκκλησία;
Τον Θεο δεν τον οριζει καμια εκκλησια. Μονος Του οριζει Τον εαυτο Του.

Έχεις προσπαθήσει να κάνεις ποτέ κάποιο τελετουργικό;
Ναι. Το τελετουργικο γινεται γιατι πρεπει να γινει. Οταν φτασει κανεις σε σταδιο τελετουργικων, δεν τιθεται θεμα προσπαθειας. Αυτο ειναι σε προηγουμενο σταδιο. Κριθηκες ικανος και το κανεις.
Με ποια κριτήρια κατατάσσεις τον εαυτό σου στην κατηγορία των γνήσιων μεταφυσικών; Υπερέχεις ως προς το τι εναντι άλλων;; Δεν είναι ρατσιστικό να χωρίζεις εκ των προτέρων τους ανθρώπους σε δύο κατηγορίες βάζοντας τον εαυτό σου στην προνομιούχο τάξη;

Πως συνδυάζεις την πιστη στον θεό με την αστρολογία , την αριθμολογία και την μαγεία; Πως ξέρεις πως ορίζεται ο θεός; Μιλάτε στο τηλέφωνο;
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 14-03-13, 15:50
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οταν εκανα περιηγηση στο site χωρις να εχω κανει εγγραφη ακομη, ειδα καποιους απο εσας με γνωσεις, καποιους που θελουν να μαθουν και καποιους που αμφισβητουν και ζητουν αποδειξεις. Εγω προτιμω αυτους προτιμω.
Η μεταφυσικη ειναι tale quale με την φυσικη. Εχει τις ιδιες ακριβως ιδιοτητες ο ανθρωπος μεσα στην αλλη διασταση, οπως και σε αυτη. Ετσι καταλαβαινει καποιος αν ειναι γνησιος μεταφυσικος. Οταν μπορει απο μικρη ηλικια να κανει πραγματα, χωρις να τον εχει βοηθησει κανεις. Ουτε το Συμπαν ακομη δεν τον εχει ανακαλυψει. Πως γινεται αυτο? Ετσι γινεται.
Μεταφυσικοι ομως Μεγαλοι ειναι παρα πολλοι. Πολλα παιδια που ακουγαν την σκεψη των αλλων, που 'εκλεβαν' αθελα τους την απαντηση απο το μυαλο του δασκαλου τους σε μια ερωτηση, που εβλεπαν παλι αθελα τους τι χρωμα ηταν βαμμενος ο τοιχος στο προηγουμενο του χρωμα, που εβλεπαν την επομενη στιγμη που συνεβενε μετα απο λιγο, κτλ, κτλ. Και που ΟΜΩΣ ειτε επειδη το εμπιστευτηκαν σε καποιον ενηλικα ισως και γονεις (δυστυχως σχεδον παντα) τον κοροιδεψαν, τον αμφισβητησαν, τον μαλωσαν να μην λεει βλακειες. Ε και καπως ετσι αυτες οι τεραστιες ψυχικες ικανοτητες που δωθηκαν για να εξελιχθουν, εξαιτιας καποιων αλλων, αρχισαν να φθινουν. Οχι, δεν χανονται. Μπορει αν θελει καποιος να τα ενεργοποιησει και μετα μονος του ΞΑΝΑ.

Αν θελεις την γνωμη μου, γνησιοι μεταφυσικοι ειμαστε ολοι, γιατι αυτος ειναι ο προορισμος ολων των αθρωπων. Δεν γινεται καποιος ο Θεος να τους θελει και καποιους να μην τους θελει. Αυτο διδασκει η μεταφυσικη. Την αμετρητη και αστειρευτη αγαπη Του. Να σου θυμησω κατι...ποτε θα κατεβει η Ιερη Πυρινη Ρομφαια του Αρχων Μιχαηλ? Μονο τοτε. Ολους.
Το οτι εγω αποκαλω τον εαυτο μου γνησιο μεταφυσικο, δεν σημαινει οτι δεν εισαι και εσυ και δεν ειναι και ολοι εδω μεσα. Ποια ειναι η διαφορα μας? Εγω μπορω και το λεω. Οποιος και να με ρωτησει, οσες δοκιμασιες και να μου βαλει, δεν μπορει ΠΙΑ να με κανει να αμφισβητησω για τις ικανοτητες μου, ουτε να αμφιβαλλω για εμενα. Ειμαι, και ειμαι αυτο που ειμαι.
Μα για να το πετυχω αυτο, εκπαιδευτηκα, ζοριστηκα, αφιερωσα χρονο και χρονια στον εαυτο μου. Χωρις βιβλια μεταφυσικης, χωρις ξενη γνωση.
Μετα απο χρονια αυτο-δουλειας, ξυπνησα μια μερα και ηξερα πραγματα που δεν τα εχω διαβασει ποτε. Υλικα, αριθμους, πως, ποτε, κτλ. Και ημουν απλα στο ξεκινημα.
Και αρχισε η εκπαιδευση. Καποιος στο site ενδιαφερεται πολυ για τα τελετουργικα και μπραβο του. Το ζηταει η ψυχη του πολυ και μπραβο του. Ομως για να φτασει κανεις στα τελετουργικα πρεπει να εχει μπει στα αδυτα της μεταφυσικης. Ναι ειναι με ενα ποδι σε αυτην και το αλλο στην αλλη διασταση μονιμα. Να εχει μαθει να λειτουργει και σαν πνευμα.

Αστρολογια, γιατι ποιος επλασε και τους αστερες? Ο Θεος.
Ποιος βοηθησε τον ανθρωπο να μαθει Αστρολογια? Ο Θεος.
Εχεις σκεφτει ποτε ποσοι πνευματικοι αγωνες δωθηκαν απο προγενεστερους μας για να φτασουμε σε αυτη την κληρονομια? Οπως και σε ολους τους τομεις της μεταφυσικης.
Ποιος δινει τα χαρισματα στους μεταφυσικους (ενοραση, διοραση, υπερβαση, κτλ)? Ο Θεος.
Ποιος διδαξε πρωτος αριθμολογια? Ο Θεος: "Ενας ειμαι και Τρεις ειμαι και Ενας ειμαι."

Η σχεση μου με Τον Θεο ειναι η ιδια που προσφερεται σε οσους Τον αγαπουν με αγαπη ανιδιοτελη. Δεν ζηταω τιποτα. Μονο να με αφηνει να Τον αγαπω, να με βοηθαει να Του αποδεικνυω την αγαπη μου και να με βοηθαει να μην Τον στενοχωρω. Εχω περασει ατελειωτες μερες με σκετο ψωμι και αυτο λιγοστο, αλλα με Τον Θεο στο μυαλο μου, ηταν λες και ετρωγα γλυκα πεντανοστημα.
Αυτη ειναι η σχεση μου με Τον Θεο μας και αυτη ειναι η σχεση μου με την μεταφυσικη. Η μονιμη μου αναζητηση Του στους Ουρανους και στην Γη.

Και να εισαι σιγουρος, πως οποιος αναζηταει, βρισκει. Ακομη και Τον ιδιο Τον Θεο.

Να ειστε ολοι καλα !
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 14-03-13, 16:36
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
(...) και καποιους που αμφισβητουν και ζητουν αποδειξεις. Εγω προτιμω αυτους προτιμω.
Ναι, αλλά ως τώρα δεν έχουμε δει κάποια απόδειξη των όσων λες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μεταφυσικη ειναι tale quale με την φυσικη. Εχει τις ιδιες ακριβως ιδιοτητες ο ανθρωπος μεσα στην αλλη διασταση, οπως και σε αυτη.
Έχω την αίσθηση πως άλλο είναι το υλικό και άλλο το άϋλο. Δεν μπορεί να έχουν ίδιες ιδιότητες. Αν θέλεις διευκρίνισε το.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι καταλαβαινει καποιος αν ειναι γνησιος μεταφυσικος. Οταν μπορει απο μικρη ηλικια να κανει πραγματα, χωρις να τον εχει βοηθησει κανεις. Ουτε το Συμπαν ακομη δεν τον εχει ανακαλυψει. Πως γινεται αυτο? Ετσι γινεται.
Το bold-άρισμα δικό μου. Απόδειξη;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταφυσικοί ομως Μεγαλοι ειναι παρα πολλοι. Πολλα παιδια που ακουγαν την σκεψη των αλλων, που 'εκλεβαν' αθελα τους την απαντηση απο το μυαλο του δασκαλου τους σε μια ερωτηση, που εβλεπαν παλι αθελα τους τι χρωμα ηταν βαμμενος ο τοιχος στο προηγουμενο του χρωμα, που εβλεπαν την επομενη στιγμη που συνεβενε μετα απο λιγο, κτλ, κτλ. Και που ΟΜΩΣ ειτε επειδη το εμπιστευτηκαν σε καποιον ενηλικα ισως και γονεις (δυστυχως σχεδον παντα) τον κοροιδεψαν, τον αμφισβητησαν, τον μαλωσαν να μην λεει βλακειες. Ε και καπως ετσι αυτες οι τεραστιες ψυχικες ικανοτητες που δωθηκαν για να εξελιχθουν, εξαιτιας καποιων αλλων, αρχισαν να φθινουν. Οχι, δεν χανονται. Μπορει αν θελει καποιος να τα ενεργοποιησει και μετα μονος του ΞΑΝΑ.
Εδώ χρησιμοποιείς την λέξη "Μεγάλοι" ως προσδιορισμό ηλικίας. Επίσης, χρησιμοποιείς με βεβαιότητα κάποια πράγματα που -πιθανόν, κι αυτό πρέπει να το διευκρινήσεις- τα έχεις διαβάσει (ίσως από πηγές μη-σοβαρές) και όχι βιώσει. Τέλος, θα πρέπει να γίνει αναφορά στον τρόπο ενεργοποίησης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελεις την γνωμη μου, γνησιοι μεταφυσικοι ειμαστε ολοι, γιατι αυτος ειναι ο προορισμος ολων των αθρωπων. Δεν γινεται καποιος ο Θεος να τους θελει και καποιους να μην τους θελει. Αυτο διδασκει η μεταφυσικη. Την αμετρητη και αστειρευτη αγαπη Του. Να σου θυμησω κατι...ποτε θα κατεβει η Ιερη Πυρινη Ρομφαια του Αρχων Μιχαηλ? Μονο τοτε. Ολους.
Κι εγώ λέω πως δεν γίνεται να υπάρχουν παιδιά και αποπαίδια. Παρ' όλ' αυτά θέλει απόδειξη το να γνωρίζω τον Θεό και το Σχέδιό του,
ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιώ και την "Ιερή Πύρινη Ρομφαία του Άρχων Μιχαήλ" που είναι κομμάτι συγκεκριμένων θρησκειών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι εγω αποκαλω τον εαυτο μου γνησιο μεταφυσικο, δεν σημαινει οτι δεν εισαι και εσυ και δεν ειναι και ολοι εδω μεσα. Ποια ειναι η διαφορα μας? Εγω μπορω και το λεω. Οποιος και να με ρωτησει, οσες δοκιμασιες και να μου βαλει, δεν μπορει ΠΙΑ να με κανει να αμφισβητησω για τις ικανοτητες μου, ουτε να αμφιβαλλω για εμενα. Ειμαι, και ειμαι αυτο που ειμαι.
Μπορείς να αναλύσεις τις ειδικές ικανότητες και να μου πεις αν είσαι σε θέση να κάνεις δημόσια επίδειξη;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα για να το πετυχω αυτο, εκπαιδευτηκα, ζοριστηκα, αφιερωσα χρονο και χρονια στον εαυτο μου. Χωρις βιβλια μεταφυσικης, χωρις ξενη γνωση.
Μετα απο χρονια αυτο-δουλειας, ξυπνησα μια μερα και ηξερα πραγματα που δεν τα εχω διαβασει ποτε. Υλικα, αριθμους, πως, ποτε, κτλ. Και ημουν απλα στο ξεκινημα.
Τι είδους αυτο-εκπαίδευση;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αρχισε η εκπαιδευση. Καποιος στο site ενδιαφερεται πολυ για τα τελετουργικα και μπραβο του. Το ζηταει η ψυχη του πολυ και μπραβο του. Ομως για να φτασει κανεις στα τελετουργικα πρεπει να εχει μπει στα αδυτα της μεταφυσικης. Ναι ειναι με ενα ποδι σε αυτην και το αλλο στην αλλη διασταση μονιμα. Να εχει μαθει να λειτουργει και σαν πνευμα.
Τι είδους εκπαίδευση;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστρολογια, γιατι ποιος επλασε και τους αστερες? Ο Θεος.
Ποιος βοηθησε τον ανθρωπο να μαθει Αστρολογια? Ο Θεος.
Εχεις σκεφτει ποτε ποσοι πνευματικοι αγωνες δωθηκαν απο προγενεστερους μας για να φτασουμε σε αυτη την κληρονομια? Οπως και σε ολους τους τομεις της μεταφυσικης.
Ποιος δινει τα χαρισματα στους μεταφυσικους (ενοραση, διοραση, υπερβαση, κτλ)? Ο Θεος.
Ποιος διδαξε πρωτος αριθμολογια? Ο Θεος: "Ενας ειμαι και Τρεις ειμαι και Ενας ειμαι."
Υπάρχει ισχυρή και βάσιμη αμφισβήτηση για πολλά κομμάτια του Μεταφυσικού, όπως η Αστρολογία. Στην παραπάνω παράθεση, εκφράζεις
προσωπική και ατεκμηρίωτη (εδώ, τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θέλεις να πας στα ανάλογα νήματα και να την αναπτύξεις) άποψη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σχεση μου με Τον Θεο ειναι η ιδια που προσφερεται σε οσους Τον αγαπουν με αγαπη ανιδιοτελη. Δεν ζηταω τιποτα. Μονο να με αφηνει να Τον αγαπω, να με βοηθαει να Του αποδεικνυω την αγαπη μου και να με βοηθαει να μην Τον στενοχωρω. Εχω περασει ατελειωτες μερες με σκετο ψωμι και αυτο λιγοστο, αλλα με Τον Θεο στο μυαλο μου, ηταν λες και ετρωγα γλυκα πεντανοστημα.
Αυτη ειναι η σχεση μου με Τον Θεο μας και αυτη ειναι η σχεση μου με την μεταφυσικη. Η μονιμη μου αναζητηση Του στους Ουρανους και στην Γη.

Και να εισαι σιγουρος, πως οποιος αναζηταει, βρισκει. Ακομη και Τον ιδιο Τον Θεο.
Ξεκίνησες έχοντας πίστη στην ύπαρξη Θεού ή την ανάπτυξες στην πορεία;
Ποια η σχέση σου με θρησκείες/φιλοσοφίες που μιλούν για πολλούς θεούς ή/και μη-Δημιουργούς;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ειστε ολοι καλα !
Ομοίως.

Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 14-03-13, 21:06
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Και μόνο που αναφέρεται ένας κάποιος "Θεός" και μάλιστα συγκεκριμενοποιείται όσων αφορά τον Χριστιανικό Θεό και ακόμη περισσότερο, τον Ορθόδοξο Χριστιανικό Θεό, δεν έχει νόημα να συζητάμε μεταφυσικά!

Αποπειράσου Χρυσαυγή να νιώσεις την ελευθερία της σκέψης σου και θα δεις με τελείως διαφορετικό μάτι τον κόσμο! Ίσως να τρομάξεις περισσότερο, αλλά θα δεις τουλάχιστον την Αλήθεια!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 14-03-13, 23:06
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές που ανάγονται σε μετρήσιμα ποσά. Αυτή την στιγμή έξω έχει 15 βαθμούς κελσιου . Εμένα μπορεί να μου φαίνεται οτι κάνει ζέστη , εσένα μπορεί να σου φαίνεται οτι κάνει κρύο.
Γιαυτό ακριβώς χρησιμοποιώ τη λέξη "εμπειρία" στη φράση "Πόσες από τις εμπειρίες που έχουμε στη ζωή μας είναι αντικειμενικές;"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που αγνοούν κατα την γνώμη μου οι υπέρμαχοι του μεταφυσικού είναι οτι υπάρχει η αντικειμενική μέτρηση και οτι είναι ίδια για όλους.
Το υπέρμαχος δεν κολλάει ωραία εδώ. Προσωπικά δεν νοιώθω οτι υπερασπίζομαι το "μεταφυσικό" ή τον "σκεπτικισμό" ούτε οτι συμμετέχω σε κάποια μάχη που θα κερδίσει εκείνος με τα καλύτερα επιχειρήματα. Και επίσης, δεν θεωρώ απαραίτητη κάποια τέτοια κατηγοριοποίηση απόψεων.


ΥΓ Puck, διαβάζοντάς σε, μου ήρθε στο νου η διαφήμιση "Αγαπάς την Ελλάδα; Απόδειξη" ... Γιατί αυτή η επιμονή στις αποδείξεις;
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 14-03-13 στις 23:14
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 14-03-13, 23:59
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Puck, διαβάζοντάς σε, μου ήρθε στο νου η διαφήμιση "Αγαπάς την Ελλάδα; Απόδειξη" ... Γιατί αυτή η επιμονή στις αποδείξεις;
Θα είμαι ειλικρινής απέναντί σου, αν και η απάντησή μου μάλλον πρέπει να συζητηθεί σε διάφορα άλλα νήματα.

Έχω ασχοληθεί αρκετά με τον Εσωτερισμό αλλά δεν κατάφερα να βρω απαντήσεις στέρεες. Αποδείξεις/Βιώματα που θα μου δείξουν πως κάτι
-έστω και ασαφές για την ώρα- υπάρχει. Τα τελευταία 2 1/2 χρόνια παρακολούθησα πράγματα "από μέσα". Τζίφος.
Πολύ ωραία λόγια, βιβλία, εικόνες, συμβολισμοί. Βίωμα πουθενά. Και χωρίς βίωμα/απόδειξη, όλα είναι αναπόδεικτες δοξασίες.
Ψάχνω εναγωνίως κάποιον/α να μου "μιλήσει" για το βίωμα του/της. Να μου πει κάτι παραπάνω από ένα απλό :
"δεν μου κολλάει στο μυαλό να μην υπάρχει Δημιουργός" (και τα παρελκόμενά του).

Δυστυχώς για μένα, δεν έχω βρει κανέναν που να μου δώσει έναν αλλά καλό λόγο γιατί πιστεύει σε θεό ή θεούς, δαίμονες και αγγέλους,
μετενσάρκωση ή παράδεισο/κόλαση, αγίους και προφήτες, γκουρού και ποντίφηκες, φωτεινά και σκοτεινά όντα, τελετουργίες και θυμιάματα.

Έναν λόγο, αλύγιστο σαν ατσάλι και σταθερό σαν βράχο.

Όσο θα παίρνω απαντήσεις τύπου : "έτσι είναι και τέλος", "έτσι πιστεύω γιατί έτσι μου γουστάρει", "μου τα είπε όλα ο αι-φανούρης στη μεσημεριανή μου σιέστα", κλπ
και όσο τα "μαγαζάκια" θα πληθαίνουν, δίνοντας διαφορετική πραμάτεια το καθένα, αλλά με κοινό παρονομαστή τη συγκίνηση των αφελών,
τόσο θα πιστεύω πως, τελικά, η Ανθρωπότητα ποτέ δεν είχε στα χέρια της κάτι, και όλα τα έφτιαξε το αγγελικώς δαιμονισμένο ανθρώπινο μυαλό.

Εν αναμονή αντικειμενικών και όχι υποκειμενικών αποδείξεων, λοιπόν,
επίτρεψέ μου να δώσω την προσοχή μου στο Aqualung των Jethro Tull ...

In the beginning Man created God;
and in the image of Man
created he him. ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.