Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-05-07, 18:38
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Γεια σας παλι κι απο μενα. Μετα απο μια περιοδο εξετασεων στο κολλεγιο που φοιτω, επανερχομαι και παλι στο αγαπητο forum. Εχουν ειπωθει πολλα, αλλα θα ηθελα να τονισω 2-3 πραγματακια πανω στα σχολια σας.Το πρωτο σχολιο που Θελω να κανω ειναι πανω στο post του/της Lifo. Καταρχην ολοι οι μοναχοι στα μοναστηρια που βρισκονται, ειτε το θελουμε ειτε οχι, ζουνε πραγματα και θαυματα. Η αιωρηση δεν ειναι μονο προνομιο των Βουδιστων. Μεγαλοι Πατερες και μοναχοι στα μοναστηρια τα δικα μας ζουνε καταστασεις πολυ εξωπραγματικες απο τις δικες μας. Τελευταια εδω στην Κυπρο ειχε δειξει μια σειρα εκπομπων πανω στο θεμα αυτο με πολυ συνταρακτικες αποκαλυψεις και ατρανταχτα στοιχεια.Δεν θελω να πολυεπεκταθω στο θεμα αυτο αλλα μονο να θυμηθουμε το Πατερ Παησιο ο οποιος ειχε τοσες πολλες μεταφυσικες ικανοτητες και μια απο εκεινες ηταν η ικανοτητα της αορατοτητας. Μετα θελω να σχολιασω το Post της Litsa το οποιο με βρισκει διαφωνο σε αρκετα πραγματα. Θεωρω την θεση της πολυ ακραια χωρις να δινει περιθωρια περισσοτερης αναλυσης πανω στο θεμα. Η θρησκεια ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ειναι ενα αναγκαιο κακο. Το αν οι φορεις και το επιτελειο της εκκλησιας ειναι αχρηστο δεν πρεπει να μας απασχολει. Το αν διαδιδεται η πιστη με λαθους τροπους προσωπικα εμενα δεν με απασχολει. Το οτι η θρησκεια ειναι ενα μεσο με το οποιο πολλοι ανθρωποι προβαλλουν τις ανασφαλειες τους και τα κενα τους, κανοντας το με ενα υποσυνειδητο τροπο, και αυτο γνωστο ειναι.Ολη αυτη η δηθεν προσκολληση στο θειο απο πολλους δηθεν χριστιανους και παπαδες, και ολη αυτη η σοβαροφανεια για μενα δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενας μηχανισμος αμυνας προς τον ανηθικο και αμαρτωλο τους ψυχισμο. Ας μην το παρω παραπερα. Ας μην ξεχναμε ομως οτι η θρησκεια αποτελειται και συντελειται απο ανθρωπους, και οι ανθρωποι μονο τελειοι δεν ειναι. Τωρα τι εκπροσωπει ο καθενας μας αυτο ειναι κατι τελειως διαφορετικο και με το να πω οτι αποκλειω την θρησκεια και αυτο ειναι πολυ διαφορετικο. Προτιμω να πω οτι αποκλειω τα μεσα που χρησιμοποιουνται στη θρησκεια και το τροπο διαδοσης και το επιτελειο της, τοτε αυτο το δεχομαι. Το να πω οτι αποκλειω τη θρησκεια και τη θεωρω "ψευδοεπιστημη" ειναι σαν να λεω οτι ειμαι μηδενιστης και δεν δεχομαι την υπαρξη μεταφυσικων φαινομενων. Ψευδοεπιστημες υπαρχουν πολλες και μια απ αυτες οπως ειπες ειναι η αστρολογια. Δεν μπορω να δεχθω κατι σαν επιστημη αν δεν πληρει τα βασικα κριτηρια που οριζουν καθε επιστημη. Οταν δεν εχω κατι χειροπιαστο να το μετρησω στο εργαστηριο τοτε δεν ειναι επιστημη.Ομως δεν μπορω να το συγκρινω αυτο με τη θρησκεια. Η θρησκεια αν αφαιρεσουμε ολα τα αρνητικα της που ανεφερα εξακολουθει να ειναι ενας απο τους τροπους να φτασει καποιος στη θεωση (η οπως αλλιως θελετε να το πειτε) και αν το αρνηθει καποιος αυτο ειναι σαν να λεει οτι αρνειται μαζι και την υπαρξη μεταφυσικων φαινομενων και ειναι σαν να αρνειται τις χιλλιαδες μαρτυριες, ντοκουμεντα, και στοιχεια τα οποια αφορουν την υπαρξη τετοιων φαινομενων. Ακομα και η ιδια η επιστημη σημερα παρ'ολο οτι στην ελλαδα και εδω στην Κυπρο ισως ακομη να μην εχει δεχθει τοσο αυτα τα φαινομενα σε χωρες του εξωτερικου εχουν κανει πολυ σοβαρες μελετες σε ολα αυτα.Γενικα επικρατει μια συγχυση και μια αμαθεια οσον αφορα το που ανηκει καποιος. Ρωτας εναν ανθρωπο " Εισαι χριστιανος? πιστευεις στο θεο"? και σου απαντα με ενα περηφανο, ελληνικο ναι, και με ενα τροπο που αν τον αμφισβητησεις ειναι ετοιμος να σε ορμηξει . Μετα τον ρωτας "πιστευεις τοτε στην εξωσωματωση η στην υπαρξη της μαγειας"? και παιρνει ενα υφος περιεργο σαν να του λες τις μεγαλυτερες μπαρουφες, και σου απατα ενα "οχι, αυτα ειναι κουταμαρες". Τοτε πως λεει οτι ειναι Χριστιανος? Ο χριστιανισμος δεν διαφερει σε τιποτα απο αλλες θρησκειες ως προς τον σκοπο της. Διαφερει (υποτιθεται) στο οτι ο Χριστιανισμος ισως να ειναι η μονη θρησκεια στηριζομενη στην Αποκαλυψη του ιδιου του Θεου προς εμας, μεσα απο ιστορικες καταγραφες, το οποιο δεν πληρει αλλη θρησκεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 23-05-07 στις 18:42
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-07, 19:17
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

3 δυνατά σημεία του Χριστιανισμού χμμμμ... έχουμε και λέμε:

1. τα πάει καλά με τις πιο ισχυρές κυβερνήσεις της εποχής μας, πχ. Αμερική, Ρωσία.
2. έχει μονίμως κάτω από την απειλή της δευτέρας παρουσίας τους πιστούς του και έτσι με βάση το φόβο τους τους ελέγχει
3. είναι η θρησκεία της "αγάπης" που επικράτησε με αναίμακτες πάντα διαδικασίες. Αν σας έρχονται στο μυαλό τίποτα σταυροφορίες και λοιπές πνευματικές συρράξεις εις το ονόμα του Ιησού Χριστού είστε βαθιά νυχτωμένοι...

Ο Ιησούς είτε υπήρξε είτε όχι δεν έχει και πολύ σημασία. Τα λόγια του είναι πολύτιμα έτσι όπως διασώθηκαν και δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος κάτι μεμπτό σε αυτά. Άλλο αυτό όμως και άλλο ο χριστιανισμός ως θρησκεία. Θεωρητικά αν το δούμε είναι ένα συνοθύλευμα από παλαιότερες παγανιστικές θρησκείες και πρακτικά έχει διαπράξει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στο όνομα του Θεού και βασίζεται και αυτός, όπως και οι άλλες θρησκείες, στην εξουσία.
Άλλο θρησκεία και άλλο βέβαια θρησκευτικότητα. Συμφωνώ με τον leo morpheus, δεν είναι ανάγκη να ανήκουμε σε κάποιο ιερατείο για να λατρεύουμε το δημιουργό μας.

Βέβαια αν είχαμε γεννηθεί σε κάποια άλλη χώρα όπου λατρευόταν κάποια άλλη θρησκεία θα μπορούσαμε αντίστοιχα να πούμε τα ίδια λόγια. Απλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα επικεντρωνόμαστε στο χριστιανισμό.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-07, 19:30
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Μετά το τραγικό παρόμοιο θέμα που τριγυρίζει και στοιχειώνει το φόρουμ μας, καιρός για το μεγαλύτερο θέμα όλων των εποχών:
Ποιός ο λόγος να είσαι χριστιανός? Τι κερδίζεις γενικά αν φτάσεις στο σημείο να πιστεύεις στο Χριστό.
Όποιος δώσει 3 δυνατά και ακράδαντα σημεία, κερδίζει τσικουλάτα!!
Φίλε Rbt3r, καταλαβαίνεις νομίζω ότι ένα τέτοιο ερώτημα δεν μπορεί να στέκει με τον ίδιο τρόπο για τον καθένα. Τι κερδίζει κανείς στην πίστη του είναι προσωπικό ερώτημα και δεν μπορούν να υπάρξουν τρία ή περισσότερα δυνατά σημεία, που θα αποστομώσουν τον άλλο. Τα πάντα είναι σχετικά σε μια τέτοια ερώτηση και δεν μπορώ να σου απαντήσω, δεδομένου κιόλας ότι η μια θρησκεία έχει επηρεαστεί από την άλλη και δίνοντας εγώ μια απάντηση, θα πεταχτεί ο άλλος (και δικαίως εν μέρει) και θα μου πει ότι το ίδιο ακριβώς πρεσβεύει και η τάδε θρησκεία ή το δείνα φιλοσοφικό σύστημα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-07, 02:06
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φίλε Rbt3r, καταλαβαίνεις νομίζω ότι ένα τέτοιο ερώτημα δεν μπορεί να στέκει με τον ίδιο τρόπο για τον καθένα.
Σωστό εν μέρει. Ουσιαστικά ζητώ γνώμες, αλλά και πάλι μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για την πλειοψηφία.
Παράθεση:
Τι κερδίζει κανείς στην πίστη του είναι προσωπικό ερώτημα και δεν μπορούν να υπάρξουν τρία ή περισσότερα δυνατά σημεία, που θα αποστομώσουν τον άλλο.
Ναι αλλα μπορούν να ενταχθούν σε γενικά πλαίσια. Ο ένας πχ μπορεί να μου πεί ότι η θρησκεία του δρα σαν αγχωλυτικό, άλλος ότι του δίνει ένα αίσθημα ηθικής ικανοποίησης κτλ. Πάντως δεν ζητώ αποστομωτικές απαντήσεις, θέλω απόψεις!
Παράθεση:
Τα πάντα είναι σχετικά σε μια τέτοια ερώτηση και δεν μπορώ να σου απαντήσω, δεδομένου κιόλας ότι η μια θρησκεία έχει επηρεαστεί από την άλλη και δίνοντας εγώ μια απάντηση, θα πεταχτεί ο άλλος (και δικαίως εν μέρει) και θα μου πει ότι το ίδιο ακριβώς πρεσβεύει και η τάδε θρησκεία ή το δείνα φιλοσοφικό σύστημα...
Ακριβώς!
Οπότε γιατί κάποιος να διαλέξει τον χριστιανισμό έναντι μιας οποιασδήποτε άλλης θρησκείας? Αυτό ζητάω Μιχάλη, ποιά είναι τα ιδιαίτερα σημεία του χριστιανισμού ως πίστη και έχει φτάσει να είναι 1η ή 2η θρησκεία σε οπαδούς στον κόσμο? Γιατί διαλέγουν τον χριστιανισμό και όχι οτιδήποτε άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-07, 08:23
Το avatar του χρήστη nERaiDoULa
nERaiDoULa Ο χρήστης nERaiDoULa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Ωραία ... είχαμε το ένα θέμα να διαφωνούμε, τώρα αποκτήσαμε και δεύτερο !
Δε βαριέσαι ... πάμε πάλι ! Αυτή τη φορά θα γράψω πολύ πολύ χαλαρά , γιατί έχω την αίσθηση οτι το συγκεκριμένο θέμα μου προσφέρει μια ασυλία , ενώ στο άλλο με κυνηγάει ο συγγραφέας του θέματος !!

Σίγουρα δεν έχω να πω κάτι περισσότερο ή κάτι λιγότερο από ότι λέω μέχρι τώρα .. Θα μπορούσα σε κάθε θρησκεία να βρώ 3 σημεία, να τα υιοθετήσω και να υποστηρίξω πως αυτή είναι η μία και μόνη θρησκεία που θα προσφέρει γαλήνη στην ψυχή μου . Δεν συμφωνώ σε πολλά σημεία με τον Χριστιανισμό όπως π.χ. αυτό που ήδη προαναφέρθηκε για το βάπτισμα . Δεν έιχα την ευκαιρία να επιλέξω, με βάπτισαν Χριστιανή Ορθόδοξη, όμως δεν είμαι ούτε το ένα ουτε το άλλο ... Με υποχρέωσαν να τηρώ τους νόμους και τους κανόνες μέσω γραφειοκρατίας ... (δεν θα επεκταθώ σε αυτό .. προς το παρόν τουλάχιστον ) κι ένα σωρό άλλα ...
Πιστεύω στην ανώτερη δύναμη οπως έχω ξαναπεί , ίσως γιατί σαν άνθρωπος , είμαι γεμάτη ανασφάλειες και θέλω να πιστευω πως καποια στιγμή που θα χρειαστώ βοήθεια θα την βρώ . Αλλά μέχρι εκεί . Προσπαθώ να μην αδικώ τους ανθρωπους γύρω μου, προσπαθώ να βοηθώ όποιον έχει την αναγκη μου και προσπαθώ να είμαι ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Νομίζω αυτό φτάνει ..


Τελειώνοντας να σχολιάσω και κάτι .. (σιγά να μην το άφηνα ασχολίαστο!)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Ωραίο το θέμα ρε Ανέστη!!!!Λοιπόν...

1.Παίρνεις κάθε Πάσχα λαμπάδα με δώρο!!!(μετράει...)
2.Είναι mainsream και trendy πλέον!
3.Δωρεάν κρουαζιέρα στα μέρη που πήγε ο Απ.Παύλος...!!!

Ελπίζω να σε κάλυψα!!!
α) Σε όλα αυτά , μπορώ να προσθέσω και τα δώρα που παίρνουμε από τον Αγιο Βασίλη την Πρωτοχρονία ή δεν πιάνεται επειδή είναι ξενόφερτο φρούτο ?

β) Όταν βγεί πακέτο , 5 ημέρες στο Αγιον Όρος , με ένα τουλάχιστον γεύμα και διανυκτέρευση , να με ενημερώσετε να ''αξιοποιήσω'' επιτέλους την ιδιότητα που μου φόρεσαν νταιλίκι με το βάπτισμα ..
__________________
...Εσύ βουβή στην έρημο την φήμη σου θα σέρνεις επάνω σε αθώες ψυχές , σε μάτια που δεν ξέρεις , θα απανθρακώνεις τις καρδιές σαν μάγισσα του χθες , κελύφη άδεια πίσω σου με πόνο θα μαζεύεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-05-07, 09:30
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Για ποιο λόγο να διαλέξει τον Χριστιανισμό και όχι μια άλλη Θρησκεία… χμμμμ… νομίζω ότι είναι αυτό που έχει ως επίκεντρο ο Χριστιανισμός. Την αγάπη. Αλλά όπως είπε και ο Μιχάλης είναι όλα σχετικά, ο καθένας θα βρεθεί να σου πει διαφορετικά πράγματα γιατί πιστεύει σε μια θρησκεία ή γιατί δεν πιστεύει σε μια θρησκεία. Ένας άλλος λόγος μπορεί να είναι η λανθάνουσα άποψη που έχουν πολλοί άνθρωποι για την ανάσταση. Πολλοί είναι αυτοί που θα ήθελαν κάποια μέρα να αναστηθούν σε αυτό που είναι τώρα… Δεν τους ενθουσιάζει η ανυπαρξία, ή η μετεμψύχωση ή κάτι άλλο.
Και πάνω από όλα ξέρεις πολύ καλά Ανέστη και μην κάνεις την πάπια, ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων δεν έκαναν επιλογή αλλά απλά έμεθαν ότι εκεί πρέπει να πιστεύουν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-05-07, 09:39
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

3 Δυνατά σημεία:
1 => Δημοτικότητα, κατεστημένο
2 => Φιλοσοφία => Αγάπη, συγχώρεση, ελεύθερη βούληση
3 => Ελπίδα => Φως, ανάσταση, αιώνια ζωή

3 Αδύνατα σημεία:
1 => Rbt3r
2 => Λίτσα
3 => [άντε και..] Beetlejuice


Που 'σαι Παθοκτόνε να τα δώσεις όλα!!!
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-05-07, 10:30
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

1)Ο Χριστός που μιλάει για αγάπη είναι ο αληθινός θεός, και όχι ο Αλλάχ που μιλάει για αγάπη!
2)Η χριστιανική εκκλησια όλα τα έσοδα τις τα προσφέρει σε αγαθοεργίες(κοινωνικό έργο)
3)Ο χριστιανισμός αποτελεί συμφέρον του καθενός, γιατί το μονο που χρειάζεται είναι να μη κανεις αμαρτίες για να πας στον παράδεισο.(εδώ δεν ξέρουμε πόση ποσότητα αγαθοεργίας κοστίζει πρώτη θέση στο καλο parke..)

Διάβασα και για τον αγαπητό θαυματουργό Παΐσιο.. αυτός ο γεράκος που κάνει θαύματα.. πετάει και εξαφανίζεται.. Μπορείτε να μου πείτε τι σχέση έχει με το χριστό ο κύριος Παΐσιος??!
Ποτε έκανε ο Κύριος σας θαύματα για να δείξει τι δύναμη του? Η μήπως το να γίνεσαι αόρατος προσφέρει κάτι στην ανθωπότητα? Ρε δε μας παρατάτε με τα μαγικά σας...

Το μονο που πρόσφερε ο χριστιανισμός στον άνθρωπο είναι η έλλειψη μέτρου. Και εξηγούμε:
Παλιότερα, όταν ο άνθωπος μεγάλωνε, μάθαινε να σέβεται και να ακολουθεί το δρόμο τις αρετής.
Να προσέχει τον εαυτό του, να σέβεται τον πλησίον του, να αγαπά το συνάνθρωπο του να μαθαίνει και να εργάζεται.. Αργότερα ήρθε η θρησκεία και του είπε. Για να πας στον παράδεισο πρέπει να κανεις όλα αυτά τα καλά! αλλιώς κόλαση!
Και έτσι δέθηκε η αρετή με τον παράδεισο. Οποτε σήμερα όταν μιλούσα με έναν γνωστό μου, μου λέει "αν δεν υπάρχει ο χριστός και οι νομοι, τότε γιατί να πιστεύω εγώ και να είμαι καλός άνθρωπος?!"
Ακου ερώτηση λογικού ανθρώπου!! Αποχαυνωθήκαμε τελείως!
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-05-07, 11:44
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Διάβασα και για τον αγαπητό θαυματουργό Παΐσιο.. αυτός ο γεράκος που κάνει θαύματα.. πετάει και εξαφανίζεται.. Μπορείτε να μου πείτε τι σχέση έχει με το χριστό ο κύριος Παΐσιος??!
Ποτε έκανε ο Κύριος σας θαύματα για να δείξει τι δύναμη του? Η μήπως το να γίνεσαι αόρατος προσφέρει κάτι στην ανθωπότητα? Ρε δε μας παρατάτε με τα μαγικά σας...
Αυτην την απαντηση(αν καταλαβες καλα) φιλε Giorgos την εχω δωσει προς τον lifo στο post που εστειλε λεγοντας οτι οι Χριστιανοι Μοναχοι δεν εχουν τις υπερβατικες ικανοτητες (πχ αιωρηση) που εχουν οι Βουδιστες. Εγω πολυ απλα του απαντησα οτι εχουν και παραεχουν.Οι υπερβατικες ικανοτητες δεν ειναι προνομιο μιας και μονο θρησκειας. Δεν ανεφερα τιποτα παραπανω και ουτε τεθηκε οποιοδηποτε ζητημα αν ειναι χρησιμο η αχρηστο αυτο που κανουν, η σε τι εξυπηρετει. Ηταν μια απλη απαντηση χωρις αλλες παραμετρους και αναλυσεις, ετσι δεν νομιζω να χρειαζεται να σε "παρατησουμε" οπως λες.. Επισης αν ολοι αυτοι οι ανθρωποι που εφτασαν σε τοσο ψηλα σημεια πνευματικοτητας και αγιοτητας μεσω της προσευχης δεν εχουν σχεση με το Χριστο ,τοτε ποιος εχει? Εγω η εσυ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 24-05-07 στις 11:54
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-05-07, 11:45
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Όταν ήμουν στα αρχικά στάδια της αναζητησής μου ρωτούσα τους γονείς μου γιατί πιστεύυν στο θεό και για ποιό λόγο μου το έχουν επιβάλλει αυτό. Ο μηχανισμός που χρησιμοποιεί ο χριστανισμός είναι απλός. Τα παιδιά μιας οικογένειας μεγαλώνουν στο λεγόμενο καλούπι. Έτσι μεγαλώνουν με φοβία. Με φοβία μήπως τους κυριεύσει ο Σατανάς ή μετά τον θανατό τους πως θα παν στην κόλαση. Και ποιός δεν φαβάται έστω και λίγο; Στην αρχή (πριν καταλάβω και διαβάσω λίγο περισσότερο) νόμιζα πως οι Παγανιστές ήταν περίεργοι με ανθρωποθυσίες και τέτοια. Άκουγα κάθε τόσο να καταδικάζουν τις απόκριες για Παγανισμό. Τελικά διάβασα πως δεν λατρεύαν τον Σατανά απλώς έτσι ήταν οι θεοί τους. Με κέρατα. Από εκεί επιράτησε η εικόνα του Σατανά. Από την Παλιά θρησκεία. Και έχω φτάσει εδώ, όταν ο περιγυρός μου με βλέπει να δείχνει με το χέρι του και να λέει:<<Να ο σατανιστής>> γιατί απλώς στο σχολείο δεν κάνω την προσευχή μου. Μαθαίνουν οι κύριοι παπάδες στον κόσμο πως κάθε πράγμα έξω από την εκκλησία είναι σατανικό. Αρέσκονται οι πιο πολλοί στο θέαμα είτε εξορκισμός είναι αυτός είτε θαύμα. Και ακούγετε:<<Να ο πραγματικός θεός>>. Τί λες βρε βούρλο και σε άλλες θησκείες και θαύματα γίνονται και ξορκισμοί. Αυτό οφείλεται συνήθως στη πίστη. Στην πίστη αυτών των ανθρώπων. Και η πίστη να επιτύχει τέτοιο πράγμα δεν είναι εξωπραγματικό. Αλλά αν ακουστούν τα επειχηρήματα για το ότι ο χριστιανισμός δεν είναι σωστή σαν θρησκεία τότε κάποιος χάνει όλη αυτή τη δύναμη π.χ ο τυφλός που βρήκε το φως του. Αν ωστόσο βγει κάτι αντίθετο από αυτά που οι παπάδες λεν τότε απλώς θα το καταπνίγουν βγαίνοντας σε κανάλια και φωνάζοντας χωρίς ουσιαστικά κανείς να τους απαντάει. Όσο για το αν οι μοναχοί έχουν ζήσει θαύματα οι μόνοι που το ξέρουν είναι άντε και πάει και εκεί καμιά κάμερα. Τραβάν έτσι κόσμο να αφήσει τη φυσιολογική ζωή που ζει,να μην κάνει έρωτα και τέτοια και τους παιρνουν έχοντας έτσι αποκτήσει δύναμη. Και καλύτερα να μην πούμε τί γίνεται μες τα μοναστήρια..........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 24-05-07 στις 11:47
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.