Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-05-09, 18:17
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Πιστεύω πως ο συσχετισμός που κάνει ο Trithemius του Προμηθέα και του Εωσφόρου δεν αναφέρεται σε πλήρη ταύτιση προσώπων αλλά σε σημασιολογική ταύτιση. Δηλαδή όπως ο Προμηθέας έδωσε στους ανθρώπους την "φωτιά" (γνώση) έτσι κι ο Εωσφόρος έδωσε στους πρωτόπλαστους το μήλο της γνώσης.
Ακριβώς αυτό


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Για το 1ο που λες Τριθέμιε , ενδιαφέρουσα προσέγγιση θα ητανε ωραίο αν την ανέπτυσες ... Καταλαβαίνω τι θες να πεις και υπο ποιο πρίσμα το λες αλλά θα ήτανε άξιο αναφοράς εαν παρέθετες την σκέψη σου ...
Τίποτε περισσότερο από το ότι όπως προανέφερα, η υπόσταση του Εωσφόρου είναι αδύνατο να αποδεσμευτεί από την υπόσταση του θεού. Ο δυϊσμός είναι εσωτερικής φύσεως και ορίζει τις δύο βασικές εκφάνσεις/εκπορρεύσεις του θεού (δίκην κατανόησης αυτού). Sine diabolo, nullus dominus...

ΥΓ. Γενικότερα δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάσει μία συζήτηση περί ιουδαιογενούς εωσφόρου από τη στιγμή που ήδη το "πιστεύω" του χριστιανισμού, δηλώνει πίστη σε έναν (1) θεό, πανταχού παρών και τα πάντα πληρών κλπ. Από τη στιγμή που μέσα σε αυτή τη φράση είναι έκδηλος ο πανενθεϊσμός, είναι αδύνατο ο εωσφόρος να "αποκολληθεί" ως υπόσταση (ή ως οντότητα αν το θέλετε) από την συνολική υπόσταση του θεού. Με αυτή τη βάση λοιπόν, πολλά ζητήματα που συνδέονται με την δογματική των αβρααμικών θρησκειών (σατανάς, εωσφορική πτώση, προπατορικό αμάρτημα, ελεύθερη βούληση κλπ), οδηγούνται σε εννοιολογικά αδιέξοδα.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-09, 20:18
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε teoilio δεν αναφερόμουν στο ποστ του Τριθεμιου. Εξ άλλου τέτοιες ομοιότητες βρίσκουμε σε πολλές θρησκείες και μυθολογίες.
Αναφερόμουν στα ποστ του Knight_Of_Creation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
2. Ο παραλληλισμός του Εωσφόρου στην αρχαία Ελλάδα, ήτο ο Προμηθέας...
Για το 2ερο ... προσωπικά τουλάχιστον διαφωνώ με αυτό τον παραλληρισμό...Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε ο Εωσφόρος και ήτανε θεότης που προηγείτο του άρματος του Ηλίου, φέρων το πρωινό φως (αυγή) πριν ακόμη ανατείλει ο ήλιος. Ο Εωσφόρος ήταν υιός της Ηούς (Αυγής) και του Αστραίου, αδερφός του Έσπερου, πατέρας της Τηλαύγης και του Κήυκος και φωτεινός προάγγελος του ηλιακού φωτός. Συμβόλιζε αφενός την λαμπρότητα του πλανήτη Αφροδίτη και αφετέρου την εσώτερη ομορφιά της πλατωνικής Ουρανίας Αφροδίτης. Τώρα το κείμενο που παρέθεσα ασχολείται υπο το Χριστιανικό πρίσμα και την χριστιανική Μυθολογία περι του προσώπου του Εωσφόρου....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Πιστεύω πως επέλεξε (μυθολογικά πάντα) τον δρόμο της ισορροπίας και μιας ανεξάρτητης πορείας οντας αυτόφωτος... ! Εναν δρόμο μοναχικό και ανεξάρτητο μόνο με τους 600 Αγγέλους του..
Τέλος αν όπως λες έθεσαν <βέτο> ποιος μας λέει πως οι 600 άγγελοί του δεν ήταν μαζί του πάντοτε και στην συνέχεια ακολούθησαν και άλλοι (μιας και αυτοί είχαν ελεύθερη βούληση) με αποτέλεσμα το 1/3 των ουρανών να εκπέσει.
Προσωπικά με το κείμενο που μας δίνεις αυτά τα συμπεράσματα βγάζω. Και με όσα δεν αναφέρονται ή και συνδυάζοντας και από άλλα κείμενα μπορούν να γίνουν κάποιες υποθέσεις. Η προσωπική μου άποψη αυτή είναι πάνω στο θέμα αυτό.
Να είστε καλά.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raistlin : 26-05-09 στις 20:20
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-09, 16:31
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Νομίζω πως το ένα δεν συνδέεται απαραίτητα με το άλλο...
το να ξεστομιζεις λογια,ιδεες,φιλοσοφιες ειναι το μονο ευκολο πραγμα.το να τα υλοποιεις ομως και να δειχνεις το αληθινο τους,ειναι κατι που απαιτει γερη πιστη σε αυτο που ειπες και φυσικα κοτσια.

θα συμφωνησω λοιπον με τον αβαταργρ...
λογια ανευ πραξεων ειναι κουφια λογια

πολλες φορες δεν χρειαζονται τα λογια,αφου μιλαμε μεσα απο τις πραξεις μας,μεσα απο τον τροπο ζωης μας.δεν υπαρχει κατ εμε καλυτερος τροπος να μεταφερεις σε καποιον τις σκεψεις σου,τη φιλοσοφια σου.

εγω λεω λοιπον οτι μπορω να δειρω τον ζαμπιδη γιατι ειναι κοντος.εσεις το υιοθετητε αυτο μεχρι να μπω στο ρινγκ μαζι του?
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-10-10, 22:42
Το avatar του χρήστη Kerezoon
Kerezoon Ο χρήστης Kerezoon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ

Για οσους δεν ανηκουν στην μπουρζουαζια που συνηθως ειρωνευεται τετοια ερωτηματα ως παιδαριωδη και εχουν καποια εκτιμηση στην θρησκειολογια, ειναι ενα ενδιαφερον ζητημα το να αναρωτηθουμε για το αν τελικα ολες οι κοινωνικες αλλαγες μας παραπεμπουν σε μια μυθολογικη εξυψωση του εκπτωτου Εωσφορου- διχως να σημαινει κατι αρνητικο αυτο. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα εωσφορικα ιδεωδη ειναι απλως παρερμηνευμενα και στιγματισμενα απο τη μονοθείστικη ρητορικη, μα ωστοσο εχουν σημερα το momentum να ερθουν στο επικεντρο των εξελιξεων ως θρησκευτικες αρετες, οι οποιες ειναι: αυτονομία, πνευματικοποιηση της υλης, ιεροποιηση του σεξ, κοινωνια της γνωσης, αυτοδιαθεση, κλπ.

Αυτες τις μερες εχει πεσει στην αντιληψη της διερευνητικης ομαδας μας ενα ιστολογιο στο οποιο διαφημιζεται η εκδοση ενος εωσφορικου μανιφεστο στα ελληνικα, ως Επανασταση του Αυγερινου. Κατα τη γνωμη μας ειναι ο,τι ελπιδοφορο σε αυτη την κοινωνια, οπου αναστεναζει απο προκαταληψεις. Με μια αξιολογηση των οσων παρατιθενται εκει ειναι ενδιαφερον να καταθεσουμε την αποψη μας για το αν ο Εωσφορος θα μπορουσε οντως να γινει το μυθολογικο προτυπο της νεας εποχης.

ιδου ο συνδεσμος: http://morningstar-astreas.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-10-10, 23:22
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα εωσφορικα ιδεωδη ειναι απλως παρερμηνευμενα και στιγματισμενα απο τη μονοθείστικη ρητορικη
Μια ερώτηση επειδή είμαι ψιλοάσχετος με αυτά τα θέματα: Μπορούν τα εωσφορικά ιδεώδη να ερμηνευτούν μέσα από ένα πολυθεϊστικό πρίσμα; Επίσης αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν διάφορες εωσφορικές σχολές που έχουν δημιουργηθεί τους τελευταίους αιώνες. Εσύ/εσείς τι ακριβώς εκπροσωπείς;
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-10, 09:39
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Σωστή παρατήρηση Μηνά. Ο Εωσφορισμός στο οποίο γίνεται εδώ λόγος, αφορά μια οντολογική (κυριολεκτική), φιλοσοφική (ουμανιστική) ή μυητική ερμηνεία του όλου θέματος; Για παράδειγμα, στον Λουσιφεριανισμό υπάγεται το Order of Phosphorus του Michael Ford που είναι μυητικό τάγμα της Αριστερής Ατραπού (και δεν είναι το μοναδικό!)
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν το κείμενο που πρόκειται να δημοσιευτεί το 2011, θα είναι μετάφραση κάποιου ξενόγλωσσου έργου (μήπως το Kosmology του Christner) ή κάτι εντελώς καινούργιο;
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arrakis : 27-10-10 στις 09:42
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-10-10, 11:22
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

να πω κατι?

μες την Αποκαλυψη δεν λεει οτι ο αριθμος του θηριου ειναι ο αριθμος του ανθρωπου? 666? μηπως αυτο σημαινει οτι ο Σαμαελ (εκπτωτος εωσφορος) ειναι στην ουσια ο αγγελος των ανθρωπων (!) και μηπως τον ριξαμε εμεις οι ιδιοι με τις πραξεις μας??
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-10-10, 11:57
Το avatar του χρήστη Kerezoon
Kerezoon Ο χρήστης Kerezoon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση επειδή είμαι ψιλοάσχετος με αυτά τα θέματα: Μπορούν τα εωσφορικά ιδεώδη να ερμηνευτούν μέσα από ένα πολυθεϊστικό πρίσμα; Επίσης αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν διάφορες εωσφορικές σχολές που έχουν δημιουργηθεί τους τελευταίους αιώνες. Εσύ/εσείς τι ακριβώς εκπροσωπείς;

Kαταρχας εμεις ως ομαδα αντιπροσωπεύουμε (αν θα μπορουσε να ειπωθει ετσι) τους θεοσοφιστες στον ελλαδικο χωρο. Εδρα μας ειναι το Λονδινο, αλλα προσωπικα εγω διαμενω στη χωρα μας.
Και φυσικα τα εωσφορικα ιδεωδη μπορουν να ερμηνευτουν μεσα απο ενα πολυθεϊστικο πρισμα, πολυ απλα επειδη αυτο ακριβως ειναι που αντιπροσωπευουν εντος του μονοθεϊστικου κατεστημενου. Δεδομενου οτι εχουν ομως στιγματιστει ως μιαρες, εκπτωτες, αμοραλιστικες αξιες, το στοιχημα της νεας ανθρωποτητας ειναι το να τα επαναφερουμε στο υψος που τους αναλογει μεσω ενος αναδημιουργικου αντινομισμου, που θα αντιστρεψει τις αξιες. Αυτο ακριβως ειναι που το εν λογω Μανιφεστο σαλπιζει... το μηνυμα της αντιστροφης που θα μας επαναφερει στα ιδεωδη της πολυθεϊας.
Επομενως, θα λεγαμε ειναι περισσοτερο δωδεκαθεϊστικο παρα "σατανικο" οπως οι περισσοτεροι θα βιαζονταν να υποθεσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-10-10, 12:02
Το avatar του χρήστη Kerezoon
Kerezoon Ο χρήστης Kerezoon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Arrakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστή παρατήρηση Μηνά. Ο Εωσφορισμός στο οποίο γίνεται εδώ λόγος, αφορά μια οντολογική (κυριολεκτική), φιλοσοφική (ουμανιστική) ή μυητική ερμηνεία του όλου θέματος; Για παράδειγμα, στον Λουσιφεριανισμό υπάγεται το Order of Phosphorus του Michael Ford που είναι μυητικό τάγμα της Αριστερής Ατραπού (και δεν είναι το μοναδικό!)
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν το κείμενο που πρόκειται να δημοσιευτεί το 2011, θα είναι μετάφραση κάποιου ξενόγλωσσου έργου (μήπως το Kosmology του Christner) ή κάτι εντελώς καινούργιο;
Το περιμεναμε αυτο το βιβλιο να εκδοθει εδω και μια δεκαετια. Στο Λονδινο γινοταν λογος περι αυτου απο τοτε. Εκει βλεπετε ειναι ζουσε αρκετο καιρο ο ιδιος ο "Αντιχριστος", στην πακιστανικη κοινοτητα και προετοιμαζονταν μια αντεπιθεση στο μονοθεΊσμο. Με μεγαλη μας εκπληξη το βλεπουμε να διαφημιζεται πρωτα στα ελληνικα! Για συμβολικους λογους το προτυπο αναμενεται στη δικη μας γλωσσα. Αν ειναι αυτο το Μανιφεστο που υποθετουμε τοτε σιγουρα θα μεταφραστει και σε αλλες γλωσσες.
Εχει να κανει με την Αριστερη Ατραπο οντως και θα ειναι κατι το εντελως καινουργιο. Ίσως θα ειναι η πραγματεια που θα προετοιμασει τον κοσμο ωστε να αποδεχτει ευκολοτερα τον μεγαλυτερο διδασκαλο ολων των εποχων και να μην πεσει στον πειρασμο να τον αποκαλεσει "Αντιχριστο".
Βεβαια, ολα αυτα παραμενον στον χωρο των εικασιων. Ομως μια δυνατη μας διαισθηση φαινεται να επαληθευεται. Θα δειξει. Εμεινε λιγος καιρος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-10-10, 14:31
Το avatar του χρήστη Raziel!*
Raziel!* Ο χρήστης Raziel!* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το αρθρο σου φιλε Knight of Creation.Συμφωνω απολυτα με τις αποψεις σου και εχω και τους ιδιους προβλιματισμους.
Τωρα εκει που λεει στο αποκρυφο ευαγγελιο του Βαρθολομαιου ο Εωσφορος<<Ο Θεος δε θα οργιστει μαζι μου.Εγω ομως θα βαλω τον θρονο μου εναντια στον δικο Του και θα γινω σαν και αυτον>> η λεξη <<εναντια >> δεν εκφραζει απαραιτητα επιθετικη σταση,φιλε Raistlin,απλα λεει οτι θα ειναι αντιθετος και αμα ψαξεις την σημασια της λεξης θα δεις οτι σημαινει τα εξης,αντιθετα προς την κατευθηνση/βουληση/επιδιωξεις καποιου,κοντρα σε, πουθενα ομως δεν αναφερει οτι η εναντιωση θα ειναι απαραιτητα επιθετικη απλα η σταση θα ειναι αντιθετη.Επισης απο την στιγμη που λεει οτι θελει να γινει σαν και αυτον αλλα και καλυτερος δειχνει οτι Τον σεβεται Τον θαυμαζει και Τον θεωρει πολυ σπουδαιο αλλιως γιατι να ηθελε να του μοιασει.Ακομη δεν θεωρω οτι βλασφημησε Τον Θεο με την θεληση του να του μοιασει αντιθετως παραδεχεται οτι Ο Θεος ειναι ανωτερος του οποτε δεν μπορω να πω οτι αυτο τον κανει αλαζονα, εγωιστη και υπερβολικα περηφανο καθε αλλο.Και απο ποτε θεωρειται βλασφημια να πεις την αποψη σου ακομα και αν αυτη ειναι λαθος η και αντιθετη με την αποψη καποιου.Αμα ηταν καθε φορα που εκφραζουμε την αποψη μας να βλασφημαμε τον Θεο και να τιμωρουμαστε για αυτο και αυτος να οργιζεται τοτε πολυ απλα δεν θα ειχε νοημα να μας δωσει την δυνατοτηα να σκεφτομαστε,να εκφραζουμε την αποψη μας και να ασκουμε το δικαιωμα της ελευθερης βουλησης.Αν και τωρα που το σκεφτομαι πριν φαμε το μηλο ουσιαστηκα ουτε να σκεφτουμε μπορουσαμε ουτε να επιλεξουμε γιατι πολυ απλα ειμασταν ανεγκεφαλοι.

Και όταν ήλθα από τα πέρατα του Κόσμου, ο Μιχαήλ μου είπε , « Προσκύνησε την εικόνα του Θεού, την οποία έπλασε καθ ‘ ομοίωση Του». Εγώ όμως είπα , « Εγώ είμαι Πυρ εκ του Πυρός, ήμουν ο πρώτος Άγγελος που δημιουργήθηκε. Θα προσκυνήσω λοιπόν εγώ τον πηλό και την ύλη ; Ο Μιχαήλ μου είπε , «Προσκύνησε, αλλιώς θα οργιστεί μαζί σου ο Θεός». Και εγώ απάντησα, « Ο Θεός Δε θα οργιστεί μαζί μου. Εγώ όμως θα βάλω τον Θρόνο μου ενάντια στον δικό του και θα γίνω σαν κι αυτόν». Τότε ο Θεός θύμωσε μαζί μου και με έριξε χαμηλά, αφού διέταξε να ανοίξουν οι καταρράκτες του Ουρανού. Όταν έπεσα χαμηλά, ρώτησε και τους εξακόσιους Αγγέλους μου, αν θέλουν να προσκυνήσουν. Εκείνοι απήντησαν, « Όπως ο Αρχηγός μας , έτσι και εμείς δεν θα προσκυνήσουμε αυτόν που είναι κατώτερος από εμάς». Και τότε ερρίφθησαν απ αυτόν και οι εξακόσιοι Άγγελοι Μαζί Μου. (Απόκρυφον Ευαγγέλιον Βαρθολομαίου , 4, 54)Εδω παλι τι σοι απειλες ειναι αυτες απο τον ΜΙχαηλ(που ειναι και κατωτερος)<<Προσκυνησε(εδω ειναι λες και τον διαταζει),αλλιως ο Θεος θα οργιστει μαζι σου(δεν ηξερα οτι ο παναγαθος ξερει να οργιζεται και απο ποτε ξερει ο Μιχαηλ τι σκεφτεται Ο Θεος; Αυτη η σταση μου θυμιζει την σταση της μανας μου που οταν της αντιμιλαω μου λεει να σκασω γιατι αλλιως θα φαω ξυλο!Επισης ο εωσφορος δεν ειχε κανεναν λογο να μας προσκυνησει διοτι ειμασταν κατωτεροι και απο αυτον αλλα το σημαντικοτερο κατωτεροι απο τον θεο αρα η προσκυνηση μας θα ηταν θαρρω βλασφημια διοτι θα ηταν σαν να μας εξισοροπουσε με τον Θεο και γενικως αμα δεν ηθελε να μας προσκυνησει δικαιωμα του ,αυτος δηλαδη ελευθερη βουληση δεν ειχε;Και γενικως τι μανια ειναι αυτη να πρεπει να προσκυναμε τον εναν και τον αλλον, η αγαπη μας του θεου δεν του φτανει; με αυτην τη λογικη ο θεος ειναι ο αλαζονας! και ακομη πως μπορουσε ο Εωσφορος να μας προσκυνησει οταν ηταν πυρ εκτου πυρος, δεν θα υποβαθμιζε ετσι την ουσια απο την οποια ηταν φτιαγμενος?Και κατι ακομη ο Lucifer ,στην εικονα ,γιατι εχει αλυσοδεμενα χερια?
Αυτα για αρχη!
__________________
I wish I had the power to escape from this thing people call reality
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.