Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 11-06-05, 18:40
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Post

Τα στοιχεία που μας παρέθεσε μέσω των κειμένων του Samael Aun Weor προσωπικά τα βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα. Έχω την τύχη μερικά εξ' αυτών να τα έχω μελετήσει και μόνος μου, σε μία προσωπική έρευνα που έχω δημοσιεύσει στην παρούσα ιστοσελίδα(Ο μύθος του Μεσσία- http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=63 ).

Η παράθεση- μετάφραση των κειμένων του κ. Samael Aun Weor, όπως και οποιουδήποτε σκεπτόμενου ανθρώπου αν μη τι άλλο είναι μία σημαντική συνδρομή στην κοινή αναζήτηση που γίνεται στο φόρουμ της Κοινότητας του Μεταφυσικού. Προσωπικά θέλω να ευχαριστήσω τον χρήστη Leon που μετέφρασε τα εν λόγω κείμενα και αποφάσισε να τα "σώσει" στο αρχείο της Κοινότητας μας.
Από εκεί και πέρα, ελπίζω οι ελπίδες μου να βγουν αληθινές και τα μέλη της Κοινότητας να έχουν την απαραίτητη κριτική σκέψη ώστε να μπορούν να κατανοήσουν τις πληροφορίες από τις ερμηνείες, τα στοιχεία από την άποψη. Ένας άνθρωπος με κριτική σκέψη ανεπτυγμένη δεν δύναται να προσηλυτιστεί. Τέτοιους ανθρώπους επιθυμώ το παρόν φόρουμ να έχει, με τέτοιους ανθρώπους επιθυμώ να ανταλλάσω απόψεις.

Χρήστη Leon συνέχισε την παράθεση μεταφρασμένων κειμένων, έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις. Δεν συμφωνώ με την διδασκαλία του κ. Samael Aun Weor(έχω μελετήσει κάποια συγγράμματα του), αλλά θεωρώ τις απόψεις του αρκετά ενδιαφέρουσες ώστε να αξίζει να τις έχω υπ' όψιν μου.

Ελπίζω όσοι δεν συμφωνούν με τις διδασκαλίες του κ. Weor, όπως εγώ παραδείγματος χάριν, να αποδείξουν ότι είναι ικανοί να ακούν διαφορετικές απόψεις ασκώντας κριτική και όχι στολίζοντας με "χαρακτηρισμούς". Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να φιμώνει τον άλλον, εκτός αν κάποιος καταστρατηγεί τους κανόνες της παρούσας κοινότητας, οπότε και οι moderator θα επέμβουν άμεσα.

Φιλικά,
Κουμαρτζής Νικόλαος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-06-05, 19:52
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Και ποιοί είναι οι κανόνες της παρούσας κοινότητας, Solon Aimonas Eautou?
Γιατί εγώ δεν βλέπω πουθενά κανόνες!

Και επίσης άλλο το "παραθέτω κείμενο για σχολιασμό και για να βοηθήσω στην κοινή αναζήτηση που γίνεται στο φόρουμ της Κοινότητας του Μεταφυσικού" και άλλο "παραθέτω τις σοφίες του διδασκάλου μου, τις οποίες δεν σχολιάζω, για να σας βοηθήσουν στην ζωή σας και να σας διαφωτίσουν".

Αν μη τι άλλο το δεύτερο καταντά προσβολή.

Επίσης Solon Aimonas Eautou είσαι 100% σίγουρος ότι όλα τα μέλη του φόρουμ αλλά και όλοι οι επισκέπτες, έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και ότι έχουν την ικανότητα να καταλάβουν π.χ. αν ο τύπος αυτός είναι απατεώνας? Είσαι τόσο σίγουρος? Εγώ όχι (και δεν είναι θέμα για το τι ανθρώπους επιθυμώ ή επιθυμείς να έχει αυτό το φόρουμ αλλά τι πραγματικά έχει). Τελικά γιατί είναι τόσο δύσκολο κάποιος να καταλάβει την διαφορά του ύφους κάποιου που κάνει αναζήτηση και κάποιου που κάνει προσηλυτισμό σε τόσο φανερές περιπτώσεις?

Εγώ λέω ότι όπως ο κύριος έχει το δικαίωμα να γράφει ότι θέλει, έτσι και εγώ έχω δικαίωμα να γράφω ότι πιστεύω. Και δεν είμαι από αυτόυς που θα προσπαθήσουν να φιμώσουν ποτέ κανέναν.

Και επειδή κάποιοι άφησαν υπονοούμενα για το ύφος της τελευταίας απάντησής μου στο θέμα θα ήθελα να πω ότι εγώ βρίσκω πιό χυδαίες και προκλητικές τις απαντήσεις αυτού του φανατισμένου του Leon_, που ότι και να του πεις θα σου πει την σχετική σοφία του Σαμουελ Τζάκσον Βεόρ, σαν μηχανάκι χωρίς κρίση. Αίσχος! Αηδία!
Και μου λέτε να κάνουμε συζήτηση. Κάντε εσείς αν μπορείτε!
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-06-05, 23:00
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Post

Η μη ανάρτηση των κανόνων του forum είναι ένα πρόβλημα που δυστυχώς δεν γνώριζα, θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε το συντομότερο.

Τώρα, ως προς το ποιος κάνει προσυλιτισμό και ποιος όχι, καλώς ή κακώς είναι ένα θέμα προσωπικής σκοπιάς. Δεν μπορούμε να κάνουμε ένα άτομο να σταματήσει στηριζόμενοι μόνο σε μία προσωπική κρίση, στην εν λόγω περίπτωση τη δική σου, την οποία δεν συμμερίζεται κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ.
Δεν φίμωσες κανένας, άλλωστε δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως. Ειρωνικοί χαρακτηρισμοί του στυλ "άντε χάμου", "όσα λες είναι αστεία και τραγικά", "Χιλιάδες διαλέξεις? Πω πώ χασμουρητό! Από κει του βγήκε το "Αου(χ)ν"?" κ.λ.π. όντως δεν φιμώνουν το συνομιλητή σου, αλλά ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης. Το κυριότερο όμως, δείχνουν μία αδυναμία χαρακτήρα ως προς την αντιπαράθεση απόψεων και συζήτησης από τη μεριά σου.
Προσωπικά μέσω του παλαιού φόρουμ του Μεταφυσικού, αντιμετώπισα αρκετές φορές "άτομα που ήρθαν να με σώσουν", "αυτοαποκαλούμενους Μεσσίες". Δεν χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσω ειρωνεία ή "ελαφρά" αργκό ώστε να τους αντιπαρατεθώ. Αρκούν οι όποιες απόψεις έχεις και από εκεί και πέρα άσε τα μέλη του φόρουμ να κρίνουν ποιος είναι ο σωστός και ποιος ο λάθος.

Τέλος, αν τα μέλη της Κοινότητας του Μεταφυσικού δεν έχουν την κριτική ικανότητα να κρίνουν ποιος προσυλιτίζει και ποιος όχι, συγγνώμη.. αλλά τότε θα είναι άξιοι της μοίρας τους. Δεν έχω το δικαίωμα να κρίνω εγώ γι' αυτούς και κυρίως, δεν έχω το δικαίωμα να προσπαθήσω να τους προστατεύσω. Αν προσπαθήσω να κάνω κάτι τέτοιο θα καταλήξω σε ότι απεχθάνομαι περισσότερο, σε έναν "αυτοαποκαλούμενο Μεσσία".

Βοήθησε και εσύ στο να παραμείνει το παρόν τόπικ στον αρχικό του στόχο και εμπλούτισε το με τις δικές σου απόψεις.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-06-05, 14:27
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Solon Aimonas Eautou το να χρησιμοποιείς χιούμορ σε πολύ σοβαρές (αλλά ασόβαρες) περιπτώσεις, όπως η συγκεκριμένη, νομίζω ότι είναι ο καλύτερος διάλογος που μπορεί να γίνει. Το να παραμένει σοβαρός κάποιος σε μία φανερά γελοία περίπτωση, ουσιαστικά αυτό σημαίνει σοβαροφάνια και όχι σοβαρότητα. Σοβαροί είμαστε εκεί που πρέπει.

Δεν φιμώνω κανέναν, ούτε ρίχνω το επίπεδο μιας συζήτησης (που έχει πιάσει πάτο, μιας και ο κυριος δεν κάνει συζήτηση) με το χιούμορ. Μπορεί εσύ να μην συμφώνησες με το ύφος μου αλλά είμαι σίγουρος πως κάποιοι θα γέλασαν.

Το πως αντιμετωπίζεις εσύ τέτοιες περιπτώσεις είναι δικιά σου επιλογή, όπως δικιά μου επιλογή είναι πως τις αντιμετωπίζω εγώ. Ο καθένας έχει τον τρόπο του και κρίνεται για αυτόν.

Και κάτι άλλο. Ποιός είπε ότι "ως προς το ποιος κάνει προσυλιτισμό και ποιος όχι, καλώς ή κακώς είναι ένα θέμα προσωπικής σκοπιάς"?????
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-06-05, 19:21
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Λοιπόν χρήστη Cosmictsak, το αν η υπόθεση είναι γελοία ή όχι δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις για όλα τα μέλη του φόρουμ. Πες την προσωπική σου άποψη και άφησε τον στόχο του εν λόγω topic να εξελιχθεί.

Την απάντηση για το αν ισχύει το "ως προς το ποιος κάνει προσηλυτισμό και ποιος όχι, καλώς ή κακώς είναι ένα θέμα προσωπικής σκοπιάς", νομίζω ότι δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη από την εν λόγω ανούσια συζήτηση που ανοίξαμε. Και μόνο το γεγονός ότι διαφωνούμε ως προς αυτό, είναι μία ένδειξη ότι εγώ το εκλαμβάνω με έναν τρόπο και εσύ με έναν άλλο. Η προσωπική σκοπιά που λέγαμε δηλαδή..

Δεν θα κρίνεις εσύ, ή ο οποιοσδήποτε χρήστης, το τι είναι γελοίο/ προσηλυτισμός κ.λ.π. για όλους τους υπόλοιπους. Είπες την άποψη σου και ακούστηκες, άσε και τους υπόλοιπους να εκφέρουν τη δική τους.

Όντως θα κριθούμε από τις απόψεις και τις ενέργειες μας, γι' αυτό να είσαι σίγουρος.

Θα σε παρακαλέσω να προσπαθήσεις και εσύ, όπως θα κάνω και εγώ, ώστε να σταματήσει αυτή η ανούσια αντιπαράθεση που χαλάει το θέμα του topic. Έχεις κάθε δικαίωμα να λες την άποψη σου στο παρόν φόρουμ, αρκεί να σέβεσαι και τις απόψεις των υπολοίπων μεταχειρίζοντας τες με το ανάλογο σεβασμό που επιθυμείς και εσύ για τις δικές σου.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-06-05, 22:26
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Λοιπόν Solon Aimonas Eautou, δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με τον φανατισμένο κύριο και τον φαντασμένο μέγα διδάσκαλό του.
Όποιος μπει και διαβάσει το τόπικ από την αρχή, θα καταλάβει ποιός ήθελε να κάνει διάλογο και ποιός όχι, ποιός αναζητά (και τι) και ποιός όχι και τέλος, ποιός είναι γελοίος και ποιός όχι.

Δυστυχώς η μόνη αντιπαράθεση σε αυτό το τόπικ ήταν εκτός αρχικού θέματος. Τώρα για ποιόν λόγο αποφάσισες ξαφνικά να υπερασπιστείς τον λέον που ήρθε από το πουθενά και μόνο συζήτηση δεν έκανε δεν μπορώ να καταλάβω. Να δούμε αν θα υπερασπιστείς με τον ίδιο τρόπο και έναν νεοναζί που θα μπεί, θα βάλει κατεβατά ναζιστικού περιεχομένου και θα λέει αυτή είναι η αλήθεια. Να δούμε τότε αν θα μιλάς για σεβασμό άποψης και περί αναζήτησης. Να σε δούμε τότε.

Η γελοιότητα και η μη σοβαρότητα ορισμένων, καθώς και ο σκοπός τους, καλώς ή κακώς φαίνεται. Ο κύριος είδε φως και μπήκε, είπε ότι ήθελε και έφυγε ωραίος και καλός (δεν έχει ούτε μία συμμετοχή πουθενά αλλού στο φόρουμ, ποιός αραγε να ήταν ο σκοπός του?...).
Και αντί να του πεις εσύ που είσαι και μέλος της gateway ή κάποιος άλλος υπέυθυνος, "κύριε σήκω φύγε όπως είσαι, αν θες να μείνεις πρέπει να συζητάς και να μην πουλάς σωτηρία και διδασκάλους γιατί εδώ είναι φόρουμ και δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο", κάθεσε και τον υπερασπίζεσαι και λες "σεβασμός σε κάθε άποψη"? Μα δεν κατάλαβες ότι ο κύριος δεν είχε γνώμη, άποψη, θέση παρά μαιμούδιζε τα "σοφά" λόγια του ξέρω γω πως τον λένε?

Αυτά και σόρρυ δηλαδή αν δημιούργησα θέμα προσπαθώντας να βοηθήσω στην διατήρηση του κάποιου επιπέδου του φόρουμ νομίζοντας ότι δεν είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε.

Θα συμφωνήσω ότι η αντιπαράθεση είναι ανούσια.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-06-05, 22:50
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Χρήστη cosmictrack, δεν είμαι καινούργιος στο χώρο οπότε δεν θα περιμένω να με κρίνεις από τις επόμενες ενέργειες μου. Αρκετά άτομα εδώ μέσα έχουν σαφή άποψη για εμένα μέσα από πολύμηνη επικοινωνία.
Ο τρόπος συζήτησης σου συνεχίζεται στο ίδιο ύφος. Ας σταματήσει εδώ η όποια αντιπαράθεση μπορώ να έχω εγώ με εσένα και ας αφήσουμε τους υπόλοιπους χρήστες να μας κρίνουν από το λόγο μας και τα ξεσπάσματα μας.

Ας αφήσουμε το παρόν topic στο αρχικό του στόχο. Οποιαδήποτε περαιτέρω εκτροπή ελπίζω να μην οδηγήσει σε εμπλοκή moderator.
Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-06-05, 02:05
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Επίσης, καλή συνέχεια!
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.