Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-10, 03:56
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Οικονομικό Παραμύθι

Οικονομικό Παραμύθι

Μια φορά και έναν καιρό, ήταν μια χώρα που τη λέγανε Ελλάδα. Οι Έλληνες πολίτες κάποια χρόνια ζούσανε με προβλήματα μέσα στη χώρα τους, με προβλήματα οικονομικά, μα υποφερτά. Όχι, δεν αναφέρομαι στους Έλληνες πολίτες εκείνους που έχουν εκατομμύρια ευρώπουλα καταθέσεις τραπεζικές, κότερα, αμάξια, σπίτια, εξοχικά και επιχειρήσεις. Ούτε σε εκείνους που έχουν μόνο ένα σπίτι στο όνομά τους και ένα αμάξι. Ούτε σε εκείνους που δεν έχουνε κανένα σπίτι στο όνομά τους, όμως εργάζονται ώστε να έχουνε 50 ευρώπουλα για να αγοράσουνε μια μπλούζα, άλλα 100 για παπούτσια, και περίπου 200 για να βγούνε στα μπουζούκια το Σάββατο, χώρια τα ενδιάμεσα έξοδα. Με την πρώτη ματιά, θα έλεγε κανείς οι τελευταίοι πως είναι πλούσιοι, μα δεν το ξέρουν ότι τελικά είναι μελλοντικοί φτωχοί. Αφού το σπίτι όπου μένουν είναι των γονιών τους, σε λίγο θα θέλουν να κάνουν δική τους οικογένεια και δεν χωράνε όλοι κάτω από την ίδια στέγη. Οι Έλληνες πολίτες μέσα σε μια Ελλάδα σύντομα, δίχως στέγη, δίχως χρήματα για μπουζούκια… σας φαίνεται αστείο; Μα δεν τελείωσα!
Θα είσαι δίχως χρήματα για να αγοράσεις μια μπλούζα ΟΥΤΕ 5 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ δεν θα πηγαίνει η καρδιά σου να δώσεις για να αγοράσεις από τα μαγαζιά που σύντομα θα τα ξεπουλάνε όλα! Θα τρως μόνον μακαρόνια, όσπρια και πατάτες, για λαχανικά ούτε συζήτηση, όσο για τα κρέατα υπάρχει κομπίνα, θα προτιμούμε να τα αποφεύγουμε για τον έναν είτε για τον άλλον λόγο. Θα εργάζεσαι για να πληρώνεις χρέη, τίποτα άλλο. Σας μοιάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας; Παλιότερα σίγουρα. Τώρα πια όμως γνωρίζετε ότι είναι η πραγματικότητα αυτό το τσουνάμι φτώχειας και έρχεται να καταπιεί κάθε Έλληνα. Φοβόμαστε ότι θα μας πνίξουν τα χρέη..

Εσείς που φοβάστε όλα τα παραπάνω, που ανατριχιάζετε και ανησυχείτε για την επιβίωσή σας μπροστά στο οικονομικό κύμα κατάρρευσης του Έλληνα, για όλους εσάς έχω κάτι να σας πω.. Αυτά που σας γράφω παραπάνω, εδώ και χρόνια, κάποιοι Έλληνες πολίτες, τα ζούνε καθημερινά! Φτωχοί εδώ και χρόνια, προ ΔΝΤ, αυτοί επιβιώνουν ανάμεσά σας, φορώντας μπλούζες του 5ευρου, τρώγοντας κάθε σκουπιδοφαγητό που τους κάνει τελικά υπέρβαρους. Ο αδύνατος στην Ελλάδα, είναι πλούσιος! Κάντε μια βόλτα στο κέντρο της πόλης, δείτε πόσα κιλά Έλληνας είναι εκείνος που καταξοδεύει σε ρούχα και θα με θυμηθείτε. Υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια φτωχοί Έλληνες ανάμεσά μας, που μπουζούκια είδαν μόνον στο γάμο της συννυφάδας του τάδε υπουργού και αυτό επειδή έκανε τυπογραφικό λάθος η γραμματέας σε ένα προσκλητήριο και βρέθηκε έξω από τη δική τους πόρτα.

Υπάρχουν φτωχοί ανάμεσά μας χρόνια τώρα, που για να επιβιώσουν παίρνουν δάνειο επάνω στο δάνειο και παράταση επάνω στην παράταση και πάλι δάνειο για να παρατείνουν την παράταση έξωσης, παράταση πριν του παραβιάσουν το δικαίωμα στέγης, ένδυσης, τροφής, υγείας, παιδείας, παράταση πριν τον βάλουν φυλακή... Η έξωση από το σπίτι σου, σε καθιστά άστεγο. Είσαι εγκλωβισμένος σε ένα οικονομικό αδιέξοδο όταν σε έχουν πετάξει από το σπίτι και παίρνεις εκείνη την απόφαση που θα σε βοηθήσει να επιβιώσεις. Όχι όμως ελεύθερος. Δεν είσαι ελεύθερος να επιβιώνεις όπως κάθε άλλος Έλληνας. Δεν μπορείς να τρως να ντύνεσαι και να χαίρεσαι τα ίδια με τον Έλληνα συνάνθρωπό σου. Εσύ θα τρως μακαρονάκια, πολυφορεμένη μπλούζα που κοντεύει να λιώσει από τα πολλά πλυσίματα, και ασπιρίνη αντί για φάρμακα… σάμπως είχες χρήματα να πας σε γιατρό για να μάθεις το πρόβλημα υγείας που έχεις; Πάρε λοιπόν μια δήθεν αθώα ασπιρίνη, αφού δεν γνωρίζεις ποιο φάρμακο σου χρειάζεται. Αν είσαι υπερτασικός απλά την έβαψες!

Σου κάνανε έξωση και με μεγαλοψυχία ισχυρίζονται ότι δεν σε βάλανε φυλακή. Όμως ζεις σε έναν άλλον κόσμο, σε ένα περιθώριο. Σε έναν κόσμο που ενώ οι άλλοι απολαμβάνουν, εσένα σε αφήνουν «ελεύθερα» να επιλέξεις να ζεις μέσα σε ένα σπίτι αχούρι, με το ταβάνι να στάζει νερά σε κάθε βροχούλα, να ξυπνάς σαν κουραμπιές κάθε μέρα από τους σοβάδες που σε άχνιζαν και σε πασπάλιζαν όλη νύχτα, το μακαρόνι σε σχήμα κοχύλι να είναι το χαβιάρι του φτωχού. Και κάθε μέρα να έρχεται ο δεσμοφύλακας ιδιοκτήτης της τρώγλης στην οποία μένεις και να σου ζητάει αύξηση στο τσουχτερό νοίκι, όχι επειδή δεν του φτάνουν για να φάει. Απλά στα μπουζούκια σήμερα φέρανε να τραγουδάει μια πορνοστάρ και ανέβηκε το κασέ. Να περισσεύει κάτι και για τις τσόντες… Μήπως οι φτωχοί, οι χρόνια και ανίατα φτωχοί της Ελλάδος, μήπως εκείνοι έχουν την λύση προς επιβίωση; Μήπως να τους ρωτήσουμε πώς τα βγάζουνε πέρα τόσα χρόνια; Το άσχημο είναι ότι όσο φτωχαίνει καθημερινά ο μπουζουκόβιος Έλληνας, ταυτόχρονα φτωχαίνει και άλλο, ο ήδη χρόνια τώρα φτωχός. Είναι αλυσίδα. Το οικονομικό κραχ δεν κάνει διακρίσεις. Όλοι μέσα στον ντορβά, θα επιβιώσουν περισσότερο εκείνοι που τα έχουν. Εσείς οι υπόλοιποι που ποτέ δεν τα είχατε, απλά ψοφήστε!

Βέβαια υπάρχει πάντα η λύση της μετανάστευσης, της ξενιτιάς. Μπουζουκόβια αδέλφια, τρέξτε! Προλάβετέ τους πριν σηκωθούν και φύγουν για να πάνε σε άλλο κράτος για να βρούνε τροφή και στέγη. Προλάβετέ τους. Όχι για να τους σταματήσετε, η Ελλάδα πλέον για αυτούς είναι μια φυλακή που παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματά τους καθημερινά, βιάζει τις ψυχούλες τους. Τίποτα πια δεν τους κρατάει σε αυτόν τον τόπο. Προλάβετέ τους για άλλο λόγο. Για να τους ρωτήσετε με ποιο τρόπο κατάφεραν και επιβίωσαν τόσα χρόνια χωρίς μπουζούκια, χωρίς ακριβά ρούχα, χωρίς τα βασικά είδη διατροφής. Πάρτε μαθήματα από εκείνους πριν φύγουν. Διότι μόνον έτσι θα επιβιώσετε λίγο παραπάνω μέσα στην Ελλάδα, ελεύθεροι πολιορκημένοι. Πλέον η Ελλάδα θα είναι μια φυλακή για τους περισσότερους. Μέχρι τώρα ήταν φυλακή για λίγους. Μα όπως βλέπετε στο τέλος αυτή η φυλακή αναγκάζει τους κρατούμενους να δραπετεύσουν. Τους διώχνει. Και ο φτωχός κρατούμενος δραπετεύει από τη φυλακή με μισή καρδιά. Όσο και αν πείνασα, όσο και αν κρύωσα, όσο και αν πόνεσα, όσο και αν δάκρυσα, γλυκιά μου φυλακή, πατρίδα μου Ελλάδα, θα σε αγαπώ. Θα σε θυμάμαι, θα σε αγαπώ, θα μου λείπεις, μα πίσω δεν γυρνώ όσο είμαι ακόμα φτωχός. Άντε ίσως για κανένα εκπαιδευτικό σεμινάριο επιβίωσης μονάχα εάν με χρειαστούν οι νεόπτωχοι Έλληνες.

Θα αναρωτιέστε αν είμαι μετανάστης σε κάποια Γερμανία και σας γράφω από εκεί με πίκρα και με κόμπο στην καρδιά. Όχι δεν είμαι. Είμαι ακόμα κάτοικος Ελλάδος, γέννημα θρέμμα θεσσαλονικιά, που όλη μέρα ψάχνω για δουλειά και όλη μέρα δουλειά δεν βρίσκω. Και την υπόλοιπη ημέρα ζω με δανεικά, μέσα σε μια Ελλάδα που πλέον δεν αναγνωρίζω. Πώς κατάντησες έτσι Ελλαδίτσα μου; Το χώμα σου πατώ, μα νιώθω σαν να είμαι σε άλλη χώρα. Νιώθω να είμαι σε ξένο τόπο, σε μια αφιλόξενη κοινωνία που μου φέρεται απάνθρωπα. Ζω ξενιτεμένη μέσα στην ίδια μου την χώρα! Τουλάχιστον όταν κάποιος ξενιτεύεται σε άλλη χώρα, εκείνος εκεί συνήθως βρίσκει δουλειά.

Είναι όμως λύση η ξενιτιά;

Προς το παρόν προτείνω σαν λύση να δοκιμάσουμε να γράψουμε πιθανά σενάρια που εάν τα ακολουθούσαμε, ίσως να μας ανακούφιζαν λιγάκι από την φτώχεια. Είναι καλύτερο από το να καθόμαστε περιμένοντας να μας ισοπεδώσουν. Γράψτε οτιδήποτε σας κατέβει. Ακόμα και το πιο τρελό και απίθανο σενάριο οικονομικής σωτηρίας. Κανείς δεν θα γελάσει μαζί σας. Έτσι και αλλιώς τα σενάρια εκείνων που μας κυβερνούν είναι για κλάματα. Μας φέρανε σε μαύρο χάλι. Να γράψουμε σενάρια, και να τα μελετήσουμε. Όταν κάποιο σενάριο κάπου σκοντάφτει στον ειρμό, κάποιος άλλος να του δίνει σπρώξιμο που του χρειάζεται μέχρι να ολοκληρωθεί και να είναι πιθανή η υλοποίησή του. Ελάτε να παίξουμε μονόπολη. Μόνον που στο παιχνίδι δεν θα υπάρχουν χρήματα ούτε εξουσία. Σκεφτείτε όλα εκείνα τα εφόδια που έχει ο λαός. Μόνον εκείνα θα έχουμε μέσα σε αυτά τα σενάρια που θα πλέξουμε.

Ποια εφόδια έχουμε λοιπόν;

Α) Ελληνικό πνεύμα αλληλεγγύης

Άργησα για να γράψω το Β) επειδή με πιάσανε τα γέλια από το Α). Μετά όμως απλά είδα το αύριο που η φτώχεια θα γίνει μεγαλύτερη σε βαθμό που θα μας κλέψουν την Ελλάδα. Ο Έλληνας πάντα θυμάται και ενώνεται με τα αδέλφια του μπροστά στην μεγάλη απειλή.

Β) Ψήφος
Μήπως έχει δύναμη η ψήφος του λαού, και ακόμα περισσότερο η αποχή ψήφου;

Γ) Χτύπημα τους μεγαλοκεφαλαιούχους.
Εδώ έχει πολλούς τρόπους. Τραγουδήστε σε ένα κουτουκάκι με την παρέα σας, μην πάτε και ξοδεύετε σε μπουζούκια. Ψωνίζετε μόνον από μικρά καταστήματα ρούχων. Ψωνίστε φτηνά αυτοκίνητα, και μην τα μετακινείτε για να πάτε μέχρι το περίπτερο. Και πολλά άλλα. Γράψτε, γράψτε άφοβα, κανείς δεν θα γελάσει μαζί σας. Ποτέ δεν ξέρεις τι λαυράκι μπορεί να βγει από εκεί που δεν το περιμένεις. Συμπληρώστε τις τελίτσες παρακάτω με οτιδήποτε σκεφτείτε. Μιλήστε ωρέ Έλληνες! Αδέλφια μου μιλήστε!

Δ) ……..

Ε)…..

Λ)…..

Λ)….

Α)…..

Δ)….

Α)………

Η γλυκιά μας Ε Λ Λ Α Δ Α για να γεμίσει με ζωή, χρειάζεται Έλληνες με ιδέες.

Ο λόγος μας, η γραφή μας, η φωνή μας, είναι τα μέσα για να επικοινωνήσουμε και να ενωθούμε σαν λαός.

Διαίρει και βασίλευε εκείνοι;

Ισχύς εν τη ενώση εμείς!

Με πολύ αγάπη από την Ιντιγκούλα σας.
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-10, 19:19
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Δεν ξέρω γιατί δεν έγραψε ακόμα κανένας τίποτα, και για να πω την αλήθεια με στεναχώρησε αρκετά αυτό. Έτσι παίρνω το θάρρος να γράψω εγώ κάτι.

Το σκέφτομαι πάρα πολύ να φύγω, όντως οικογενειάρχης πια με παιδί, αλλά ακόμα αρκετά νέος ώστε να ψάξω την τύχη μου αλλού. Από την άλλη όμως εδώ είναι η πατρίδα μου, για το λόγο αυτό λέω στον εαυτό μου -γιατί πρέπει εγώ να φύγω. Ας φύγουν αυτοί (τώρα που είπα ας φύγουν, αυτό με τα ανοικτά σύνορα με την Αμερική για τουρισμό που είπαν ότι έκανε συμφωνία ο αμερικανοΓιωργάκης μας με τον Ομπάμα είναι απλά γελοίο), αυτό το λόμπι που και καλά έχουμε στην Αμερική κάθετε με σταυρωμένα τα χέρια και απλά παρακολουθεί ? Αλλά έτσι είναι ο Έλληνας, μόνο όταν καεί η δικιά του γούνα θα φωνάζει. Για την γούνα του γείτονα καρφί δεν καίγεται. Αλλά ελπίζω αυτό να είναι παρελθόν πια, γιατί ο εχθρός είναι έξω απ'την Ελλάδα, και πάει να κάνει κουμάντο. Σαν πρώτη σκέψη η αποχή θα ήταν ένα πολύ καλό όπλο, το καλοκαίρι θα το βγάζαμε, όμως το χειμώνα δεν έχουμε όλοι τζάκια σπίτι ώστε να καίμε ξύλα και να ζεσταινόμασται. Να κάνουμε απο μόνοι μας παικοτάζ στα προιόντα διαφόρων χωρών όπως η Γερμανία. (όχι πιά Λιντλ κ.α.)
Αυτά είναι κάποιες απο της σκέψεις μου που μου ήρθαν τώρα, γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ και πολύ καθαρά μετά απο δηλώσεις του τύπου ότι οι περικοπές στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι θέμα συζήτησεις για "ΑΜΕΣΟ" μέλλον. 'Ε τότε δεν ξέρω και εγώ τι θα γίνει, μου μυρίζει καπνός πάντος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-10, 21:53
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Πίστεψέ με ότι πάρα πολλοί συμπολίτες μας είναι προβληματισμένοι, όπως κι εσύ, και κάνουν παρόμοιες σκέψεις... Νομίζω ότι πλέον εκείνο που μας απομένει είναι η ανατροπή του πολιτικού σκηνικού. Η αποχή δεν είναι η λύση. Εκείνο που με φοβίζει και με προβληματίζει έντονα είναι το τι θα υπάρξει μετά και ποιοι θα ηγηθούν της χώρας; Θα υπάρξουν νέα πρόσωπα αξιόπιστα και έντιμα; Θα μπορέσουν να βγάλουν τη χώρα από το οικονομικό αδιέξοδο και πόσο σύντομα;
Όσο για τον τρόπο ζωής, νομίζω ότι όλοι εμείς (οι "μικρομεσαίοι" εννοώ) λίγο πολύ έχουμε αρχίσει να προσαρμοζόμαστε σε έναν πιο οικονομικό τρόπο ζωής, περικόβοντας τα περιττά έξοδα... Μία καλή λύση είναι να πάψουμε ν' ανταλλάσσουμε δώρα στις γιορτές με συγγενείς και φίλους. Εγώ ήδη το έχω εφαρμόσει σε συνεννόηση με κάποια φιλικά και συγγενικά πρόσωπα. Επίσης, νομίζω ότι μια καλή ιδέα είναι ν' αρχίσουμε ν' ανταλλάσσουμε "υπηρεσίες". Αυτό χρειάζεται οργάνωση και δικτύωση, αλλά μπορεί ν' αποδειχθεί εξαιρετικά αποτελεσματικό.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-10, 18:27
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Φίλε Astral

όντως εάν φύγουμε στην ξενιτιά κι εμένα δεν μου αρέσει σαν κίνηση, το αφήνουμε για τελευταία λύση. Εάν φύγουμε από την Ελλάδα, είναι σαν να την παραχωρούμε στον εχθρό αμαχητή.

Πολύ μου άρεσε προσωπικά το μποϊκοτάζ για το οποίο μίλησες στα Γερμανικά προϊόντα.

Δ) Μποϊκοτάζ σε προϊόντα εξωτερικού. Προτιμάμε ελληνικά.

Φθηνά ελληνικά προϊόντα νομίζω έχει το DIA βεβαια δεν γνωρίζω εαν ειναι καλής ποιότητας. Εγώ πάντως από εκεί ψωνίζω συνήθως. Δεν παρατήρησα να έχω πρόβλημα υγείας σε εμένα και τους δικούς μου.


Φίλη ΙΑΝΕΙΡΑ

το πιστεύω ότι πολλοί συμπολίτες μας είναι προβληματισμένοι. Όμως σκέφτηκα ότι ναι μεν καλό είναι να είμαστε προβληματισμένοι ο καθένας μόνος του, όμως ακόμα καλύτερο, προβληματισμένοι και ενωμένοι όλοι μαζί, με ανταλλαγή απόψεων και σχέδιο δράσης μαζικό. ΜΑΖΙΚΟ! Ένα καλάμι μόνο του είναι γερό και σπάει με δυσκολία στη μέση. Δέκα καλάμια μαζί σαν συστάδα σπάνε ακόμα δυσκολότερα. Εκατομμύρια Έλληνες ενωμένοι... ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Ότι όποιος και να αναίβει στην εξουσία, πάνω κάτω τα ίδια θα κάνει. Διότι υπάρχουν πολλοί εκβιασμοί και το σκηνικό εξουσίας είναι έτσι στημένο, που όσοι πολιτικοί δεν συμμορφόθηκαν με αυτό όντως ηθικοί, απλά δολοφονήθηκαν είτε εκτοπίστηκαν και καθαιρέθηκαν από το αξίωμα εξουσίας τους.

Πολύ ωραία ιδέα φίλη μου:

Ε)Να πάψουμε ν' ανταλλάσσουμε δώρα στις γιορτές με συγγενείς και φίλους

Γλιτώνουμε περιττά έξοδα με αυτόν τον τρόπο! Καλή ιδέα ίσως θα ήταν, να τους ρωτάμε τί τους χρειάζεται και εκείνο να τους κάνουμε δώρο. Ακόμα και τρόφιμα. Γιατί όχι; Να αλλάξουμε τις συνήθειες τις ανούσιες που μας επιβάλλανε ώστε να να πλουτίζουν εκείνοι από τα σκουπίδια που μας πουλάνε.

Η φίλη μας είπε κάτι "προφητικό": "Επίσης, νομίζω ότι μια καλή ιδέα είναι ν' αρχίσουμε ν' ανταλλάσσουμε "υπηρεσίες". Αυτό χρειάζεται οργάνωση και δικτύωση, αλλά μπορεί ν' αποδειχθεί εξαιρετικά αποτελεσματικό. "

Αυτό ίσως θα ήταν το τελικό στάδιο του αγώνα μας, που θα εξασφάλιζε τη νίκη μας σαν χώρα, απέναντι σε εκείνους που μας έχουν δέσει τα χέρια και μας οδηγούν στην σκλαβιά, μέσω της οικονομικής εξαθλίωσης. Μάλλον κατά εκεί οδεύουμε.

Απλά σαν αισιόδοξη που είμαι, ελπίζω..

Ελπίζω να βρούμε μια λύση που θα μας έλυνε τα χέρια και θα προχωρούσαμε σε γεωτρήσεις πετρελαίου στο πλούσιο ελληνικό υπέδαφος. Πετρέλαιο, και ορυκτά μεταλλεύματα. Όμως δεν νομίζω να μας αφήσουν. Δεν συμφέρει στα υπόλοιπα κράτη. Εκτός αν κάναμε μια συμφωνία μαζί τους. Τα δικά μου, δικά σου, και αν θέλεις δώσε μου και εμένα κάτι από αυτό που μου ανήκει. Ξέρετε δεν είναι κακή ιδέα. Κάτι θα κέρδιζε η Ελλαδίτσα μας. Από το να τα έχουμε θαμένα στο ελληνικό υπέδαφος, θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε και αυτό το χαρτί ίσως. Και μάλιστα συμφωνία με τον "εχθρό" να κλείναμε. Λένε κάνε "φίλο" τον εχθρό, απέφυγέ τον όταν μπορείς. Ο εχθρός για να γίνει "φίλος" χρειάζεται να έχει κάτι να κερδίσει από εσένα. Ποιόν να κάνουμε φίλο; Άσε λοιπόν τους εχθρούς να αποφασίσουν μόνοι τους ποιοί θα αναλάβουν να εκμεταλλευτούν την Ελλάδα και το υπέδαφός της. Χαρίζουμε το υπέδαφος σαν χώρα, σφαχτήτε μεταξύ σας ποιός θα έρθει να μας το πάρει.

Βέβαια μπορεί η ιδέα μου η τελευταία να είναι μια μπούρδα! Δεν έχω σπουδάσει πολιτική ούτε οικονομικά. Ό,τι μπορώ κάνω. Όμως η μπούρδα κάποιου, μπορεί να γίνει έναυσμα για σημαντική σκέψη για κάποιον άλλον...
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-10, 20:33
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Μίλησα για Ισχύς εν τη ενώση.
Και αυτό θα ακολουθήσω.

Το ίδιο θέμα το συζητάμε σε μερικά ακόμα φόρουμ, σε όσα μπόρεσα να το δημοσιεύσω. Αν μπορούσα και είχα το χρόνο θα το έβαζα σε όλα.

Το θέμα συζητιέται επίσης στα παρακάτω φόρουμ που σας γράφω. Σας τα αναφέρω ώστε να μπορούμε να παρακολουθούμε όλοι μαζί ενωμένοι, τις ιδέες και τις σκέψεις μας.
Πολλά μέλη έχουν γράψει πολύ σημαντικές ιδέες που θα μπορούσαν να λειτουργήσουν ως πιθανές λύσεις στο ελληνικό οικονομικό μας πρόβλημα.

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...0586#post80586

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=44&t=182131

http://truth.freeforums.org/topic-t8495.html

http://nebesnyel.phpbb30.com/board/post4711.html#p4711

http://astro.phpbb24.com/board/topic-t561.html

http://www.pyles.tv/Forums.aspx?foru...threadid=16790


Σύντομα θα προσθέσω και άλλες διευθύνσεις στις οποίες θα συζητιέται το ίδιο θέμα. Όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα. Εάν έχετε να προτείνετε και κάπου αλλού σε κάποιο άλλο φόρουμ, ευχαρίστως να ξεκινήσουμε και εκεί την ίδια προσπάθεια.

Περιμένω από όλους σας να γράψετε μια ιδέα, είτε μια συμφωνία σας με κάποια ιδέα, είτε τις διαφωνίες σας. Χρειάζεται διάλογος .
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-10, 00:38
Το avatar του χρήστη SYD
SYD Ο χρήστης SYD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: samos island - Yunanistan
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Τελικά, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ' ότι νομίζετε!
Μια καλή λύση για την ανόρθωση της οικονομίας μας
είναι ίσως και η πιο εμφανής!
Αυτή που είναι μπροστά στα μάτια μας!
Αντί δηλαδή να ψάχνουμε για
περίπλοκα συστήματα πάνω σε spreads και τόκους, αρκεί να
φορολογήσουμε και μάλιστα -ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ-την χρήση
ελληνικών λέξεων από όλες τις χώρες του κόσμου!
Και δεν μιλάμε για υπερβολικά ποσά: ένα (1) ευρώ ανά λέξη!
Σε μια βδομάδα θα ξεχρεώσουμε και θα είμαστε στο top ten των
πιο πλούσιων χωρων του κόσμου .. . .. !!!!!!!!!
Αυτό το σχέδιο μπορεί να επεκταθεί και στις ιδιωτικές
επιχειρήσεις, όπως π.χ. φαρμακευτικές εταιρίες, κινηματογραφικές
εταιρίες, συγγραφείς και εκδοτικοί οίκοι, . . . . . . και ούτε καθ' εξής.
Με λίγα λόγια, όπως έγινε προφανές, όλες οι χώρες του κόσμου και οι
εταιρίες τους θα μας ρίξουν ένα σκασμό λεφτά άν θέλουν να
συνεχίσουν να χρησιμοποιούν ελληνικές λέξεις στην καθομιλουμένη
τους συνεννόηση τους.
Ελβετία σε ένα μήνα θα γίνουμε!!!!!!!!!!
Για περισσότερες πληροφορίες τρίτη βίλλα δεξιά πίσω από το σαλέ του Jefry. . . . . .
__________________
το ταξίδι συνεχίζεται . . . .
http://s1.webstarts.com/samosfilms/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-07-10, 10:33
Το avatar του χρήστη Divider
Divider Ο χρήστης Divider δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-07-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Σίγουρα πληρώνοντας τις Ελληνικές λέξεις θα μας έβγαζε από το οικονομικό αδιέξοδο αλλα δεν νομίζω να είναι εφικτό σενάριο δυστυχώς..
Αμφιβάλλω αν θα υπήρχε καμια διαφορα στο υπάρχον οικονομικό καθεστώς αν είχαμε διαφορετική κυβέρνηση..
Δυστυχώς εδώ και χρονια πολύς κόσμος είναι βουτηγμένος στα σκατά.
Δυστυχώς κατ εμέ είμαστε στην E.E
και καμια από τις χώρες "συμμαχους" δεν θέλει να δει την Ελλάδα μας να ακμάζει. Μας φοβούνται.
Ίσος να μας απεχθάνονται δεν ξέρω θα έχουν τους λόγους τους.
Όλο και περισσότερα άτομα νεαρής ηλικίας ασχολούνται με το θέμα οικονομική κρίση, κόστος ζωής κλπ.. Τους βλέπεις και τους ακούς στον δρόμο, στις πλατιές, στις καφετεριες παντού!
Όταν η νεολαία συζητά και μάλιστα τακτικά για κάτι τέτοιο τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά και κάτι πρέπει να αλλάξει επείγοντος!
Ο χειρότερος μου φόβος είναι να μη φτάσουμε στο σημείο να αναγκασθούμε να πουλήσουμε εθνικά μνημεία η και την ίδια μας την χωρα.
Έχουμε ήδη μπει σε έναν άπατο λάκκο οικονομικής κατάρρευσης και οδεύουμε προς το χειρότερο..όταν χτυπήσουμε πάτο ως χωρα τι πιστεύετε θα κάνουν? Τώρα είπαν όχι στην πώληση του παρθενώνα.. τότε τι θα πουν?
Αν μια χωρα όπως η Γερμανία για παράδειγμα υποσχεθεί μεγαλύτερους μισθούς καλύτερη διαχείριση τις χώρας και καλύτερη ποιότητα ζωής με αντάλλαγμα την μετονομασία τις χώρας σε Γερμανία τότε τι θα γίνει?
Θα βγούν οι Έλληνες στους δρόμους εύχομαι και ελπίζω.
Εναποθέτω τις ελπίδες μου στο γηραιότερο γένος που έχει ακόμα ιδανικά, στο τέλος τις μέρας αν ένας σύγχρονος κατακτητής είναι στην πόρτα δυστυχώς η νέα γενιά.. η γενιά του facebook αμφιβάλλω αν θα αντισταθεί η φέρει αντίρρηση.
Ήμασταν και εξακολουθούμε να είμαστε περήφανος λαός, τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.
Όσο δύσκολα και αν περνάμε όσες δουλειές και αν αναγκαστούμε να κάνουμε για τα προς το ζέιν θα πιούμε και έναν καφέ και θα πούμε και μια μαλακια για ένα ψεύτικο γέλιο ξεχνώντας τι μας περιμένει μετά..
εύχομαι, ελπίζω πως δεν θα υποκύψουμε στις κακουχίες που μας υποβάλουν καθημερινά και θα ανταπεξέλθουμε όπως πάντοτε κάναμε σαν λαός..
Αν κάνω λάθος τότε θα έχουν κερδίσει αυτοί. Δεν θέλω να κάνω λάθος, όχι δεν έχω το περιθώριο να κάνω λάθος πρέπει να αντιδράσουμε με κάθε τρόπο, να φανούμε ενωμένοι και δυνατοί εναντια τους, αν τα καταφέρουμε θα είναι μια καινούργια μέρα για την Ελλάδα και τα παιδιά τις που δυστυχώς έχει μια τάση να τα πονάει.
Δυστυχώς δεν είχα ιδέες που θα μπορούσαν να βοηθήσουν, ήθελα μονο να μοιραστώ τις σκέψεις μου, ένα μικρό κομμάτι αυτόν..ευχάριστο για την ευκαιρία. Καλή μας τύχη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-07-10, 11:34
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Χε, είμαστε σε κρίση.... ο κόσμος θα πεινάσει... θα θα θα θα....

Και για να φύγουμε απο αυτό, πρέπει να ψηφίσουμε άλλους, να κάνουμε οικονομία
να να να να

Ωραίο και το παραμύθι του author...



Αλλά για την ανοχή στην παρανομία που πλέον είναι συνυφασμένη με την
καθημερινή ζωή μας... κουβέντα κανείς!

Να αλλάξουμε τα πάντα, εκτός από τα παραθυράκια που μας επιτρέπουν την
υλοποίηση των όποιων "δουλειών" μας... απλά επειδή έτσι το θέλουμε να γίνουν.

Ποιος πάει για καφέ και ζητάει απόδειξη; Ποιος θα βιάζεται να βρει ταξί (ή
θα χρειάζεται) και δεν θα μπει διπλός σε ταξιτζή ΚΑΙ ΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ;

Ποιος θα αγοράσει διαμέρισμα και θα πάρει και θέση στάθμευσης στην πιλοτή
ΚΑΙ ΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ;

Ποιος θα μπορέσει να πληρωθεί χωρίς να κόψει απόδειξη και θα τα πάρει
ΚΑΙ ΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ;

Ποιος θα μπορέσει να αγοράσει χωρίς απόδειξη και θα το κάνει ΚΑΙ ΕΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΠΑΡΑΝΟΜΟ;

και άλλα πολλά..

Αλλά δεν είναι μόνο αυτά...

Ποιος δουλεύει σε δημόσια υπηρεσία και δεν θα επιβαρύνει την υπηρεσία του
με τηλεφωνήματα, φωτοτυπίες, χαρτική ύλη και ό,τι άλλο μπορεί...;

Ναι φυσικά, να χρησιμοποιήσει κάτι εάν το έχει ανάγκη... ΑΛΛΑ ΜΕ ΦΕΙΔΩ..
και όχι αυτό που γίνεται σήμερα....

Ποιος, επίσης, θα μπορέσει να έχει νερό ή ρεύμα (για λίγο καιρό ευτυχώς)
είτε χωρίς ρολόι είτε εργοταξιακό (χωρίς να το αξίζει) και δεν θα το κάνει;

Και το σημαντικότερο, ποιος θα δει κάποιον να τα κάνει όλα αυτά και θα
αντιδράσει...;


Όσο για το ότι οι "χοντροί" [sic] είναι και οι φτωχοί....

αυτό γίνεται στο εξωτερικό... στην Ελλάδα (τουλάχιστον μέχρι σήμερα)
χοντροί είναι οι τεμπέληδες.-

Στα χωριά, μια χαρά είναι αδύνατοι και οι φτωχοί και οι πλούσιοι.

Ποιος δεν έχει δουλειά και πήγε στην επαρχία και δεν βρήκε;
Α, ξέχασα... είναι ντροπή να μαζεύεις ελιές, να σκάβεις, να βόσκεις ζώα....

Είναι εκτός μόδας να γεμίζεις λάσπες, να μυρίζεις τραγίλα, να δουλεύεις με
τα χέρια σου.

-Μα σπούδασα, έχω και ένα μεταπτυχιακό.

Χωρίς να αναφερθώ στο ότι όποιος μπει σε μία σχολή βγαίνει, εκτός και εάν
την παρατήσει... και πως επειδή τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι επί πληρωμή
μπορεί να πάρει και η κουτσή Μαρία...

επειδή λοιπόν υπάρχουν όλα αυτά τα "χαρτιά"... πρέπει να περιμένει κανείς
να του προσφέρουν θέση συμβούλου με 1.500 καθαρά τον μήνα.

Αλλιώς, γιατί να δουλέψει;

Να μην αναφέρω τους γιατρούς... που απαιτούν (OMG & 3 LOL) μεγαλύτερους
μισθούς για να μην αναγκάζονται να παίρνουν φακελάκια...



Εν κατακλείδι...

Η κρίση είναι η κοινωνική συμπεριφορά του Έλληνα. Του Έλληνα με το κομπλεξ
της επαρχίας, που τον θέλει να ζει στην πόλη και ας πεθαίνει.

Με την ακαταμάχητη πείνα του για ευκολία και ας αντιβαίνει όποιον νόμο...
φυσικά γιατί όποιος έφτιαξε τους νόμους ξέρει λιγότερα από αυτόν.

Τον Έλληνα, που από την στιγμή που γεννιέται νομίζει ότι όλοι του χρωστάνε..
Για αυτό και δεν δέχεται κάτι λιγότερο από θέση Δ.Σ.

Και εάν δεν την βρει, πασχίζει να μπει στο δημόσιο.

Τον Έλληνα με την φοβερή ανοχή στην παρανομία, επειδή κάποτε θα χρειαστεί
και αυτός να κάνουν τουμπεκί οι γείτονες...



Φυσικά και το σκάνδαλο στο χρηματιστήριο δεν το έκανε ο από πάνω Έλληνας...
Άλλος ήταν.. από άλλη Ελλάδα..

Όπως και τα ταμεία.. δεν τα άδειασε ο από πάνω Έλληνας...

Και φυσικά ο σωστός Έλληνας, βλέπει να γίνονται καθημερινά γύρω του
παραβάσεις και είναι πάντα εκεί, συνειδητοποιημένος πολίτης, έτοιμος να
καλέσει σε βοήθεια την δικαιοσύνη για όποια παράβαση δει...

Φυσικά και ο σωστός Έλληνας πολίτης, προσπαθεί πάντα να ενημερώνεται
για ό,τι καινούργιο στην δουλειά του, στις υποχρεώσεις του ως πολίτης,
να προσφέρει πάντα και κάθε μέρα περισσότερο ΩΣ ΠΟΛΙΤΗΣ να βελτιώνεται
ως πολίτης.

Και επειδή τα κάνει όλα αυτά, οι γνώστες των οικονομικών της Ε.Ε., που
κάθε άλλο παρά για την ψυχή της μάνας τους δουλεύουν (άρα δεν θα κάνανε
τίποτε εάν δεν ήταν σίγουροι για το κέρδος τους), όταν δίνουν οδηγίες
για το τι πρέπει να γίνει έτσι ώστε να αποκτήσει "λεφτά" η Ελλάδα (για να
μπορέσει και να τους πληρώσει) είναι λάθος!

Φυσικά και μόλις ακούστηκε η περίπτωση της Αργεντινής... όλοι τρέξανε
να την αναμασήσουν... σαν κότες που τους πετάς φαΐ και τρέχουν όπου
πέσει το φαΐ (τι λέω όμως.. ξέχασα.. εδώ μιλάω με "παιδιά" της πόλης)...

Την περίπτωση της Τουρκίας; Την περίπτωση της Ουρουγουάης; Παραγουάης;

Το ότι πήγε να ανοίξει εργοστάσιο παραγωγής αυτοκινήτων και το έκλεισε
ο Ελληνάρας εργαζόμενος; (ΤΟΥΟΤΑ ή NISSAN ήταν... νομίζω)


Το ότι όσοι προσπάθησαν στην ζωή τους για κάτι παραπάνω και δεν ήταν του
καφενείου, του αράγματος, της λαμογιάς συνήθως δεν κλαίγονται στις κάμερες
και τις λαϊκές για τα "προβλήματα" του συνταξιούχου είναι σε άλλο σύμπαν
από αυτό του Έλληνα...
(Φυσικά και πάντα υπάρχουν οι ατυχίες, αλλά αυτές δεν είναι ο κανόνας)


Για αυτό, φταίει το ΔΝΤ που αντιλαμβάνεται την υπεροχή μας σαν Έλληνες
και θέλει να μας ξεπαστρέψει με τα σατανικά του σχέδια που πηγάζουν από
σιωνιστικά λόμπυ, υποβοηθούμενα από τις ΗΠΑ. Έτσι, θα πρέπει να προσευχηθούμε
είτε στους ΕΛ είτε στον Τζήζα να σώσει το έθνος το εκλεκτό, όποιος από τους
δύο ικανοποιηθεί πρώτος από τις προσευχές - θυσίες.

Μέχρι τότε, δεν θα αλλάξουμε τίποτα, μένοντας πιστή στην παράδοση του
εκλεκτού έθνους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-07-10, 12:42
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι πήγε να ανοίξει εργοστάσιο παραγωγής αυτοκινήτων και το έκλεισε
ο Ελληνάρας εργαζόμενος; (ΤΟΥΟΤΑ ή NISSAN ήταν... νομίζω)
Τoyota. Τελικά άνοιξε στην Τουρκία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι, θα πρέπει να προσευχηθούμε
είτε στους ΕΛ είτε στον Τζήζα να σώσει το έθνος το εκλεκτό, όποιος από τους
δύο ικανοποιηθεί πρώτος από τις προσευχές - θυσίες.

Μέχρι τότε, δεν θα αλλάξουμε τίποτα, μένοντας πιστή στην παράδοση του
εκλεκτού έθνους.
Τώρα τελευταία περιμένουν και τον μαρμαρωμένο βασιλιά. Μέχρι εκεί έφτασε η ανοησία του νεοέλληνα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-07-10, 15:00
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Τoyota. Τελικά άνοιξε στην Τουρκία.
Ναι, μαζί με τα άλλα 2 (ένα toyota και ένα nissan) που άνοιξαν στους γειτόνους..

Δεν φτάνει που τους είχαμε 15% φορολογία, αντί για 8% στην Τουρκία...
τους κάναμε και νερά γιατί θα μας "πίνανε το αίμα"...

Δεν φτάνει που δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε το FeNi που υπάρχει σε άλλα
2 ΜΟΝΟ μέρη στην Ευρώπη, δεν φτάνει που την μία από τις δύο εταιρείες
σκυροδέματος, που παρεμπιπτόντως είναι ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
(εάν όχι το καλύτερο), την πήραν Γάλλοι...

(και ας αναγνωρίζεται το Ελληνικό τσιμέντο μέχρι και στην Αμέρικα, όπου
έχει παράρτημα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ο Τιτάνας)

Κλαιγόμαστε για την κατάντια του Ελληνικού κράτους... λες και το κράτος
είναι κάποιοι άλλοι.. και όχι όλοι εμείς..

Όχι όλοι εμείς που:

-θα κλέψουμε τον κρατικό μηχανισμό στην πρώτη ευκαιρία,
-θα προσπαθήσουμε να επιβαρύνουμε τους συνανθρώπους μας μόνο και μόνο
για να μην κουραστούμε λίγο παραπάνω (π.χ., πέρασμα με πορτοκαλί σε
μποτιλιαρισμένη διασταύρωση με αποτέλεσμα να φρακάρει όλος ο κόμβος,
αλάρμ και σταμάτημα στη μέση του δρόμου, για να μην πάμε λίγο πιο κάτω
και να σταματήσουμε και άλλα πολλά...)
-θα προσπαθήσουμε να κάνουμε τα λιγότερα, γιατί για τόσα πληρωνόμαστε
-θα κάνουμε τουμπεκί στην παρανομία του γείτονα γιατί αύριο μεθαύριο θα
κάνουμε και εμείς (είμαστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ για αυτό) και δεν θα θέλουμε να μας
"καρφώσει" και αυτός με την σειρά του
-θα κάνουμε και εμείς παρανομία, γιατί "έλα μωρέ, και οι άλλοι αυτό κάνουν"
ή "σιγά, ποιος θα το καταλάβει" ή "ποιον θα πειράξει"
-θα ψηφίσουμε τον τάδε γιατί αυτό ψηφίζει η οικογένεια ή με αυτόν θα μπορέσουμε
να βάλουμε το παιδί μας κάπου χωρίς να έχουμε παρακολουθήσει έστω και μία
ώρα το κανάλι της βουλής (αλήθεια, υπάρχει και τέτοιο; )
-θα φωνάζουμε γιατί έβαλαν τους δασκάλους-καθηγητές να δουλεύουν
κανονικά και όχι με 14 ώρες/εβδομάδα = 2,25 ώρες/ημέρα (οι καθηγητές και
μετά από 20 χρόνια υπηρεσία.. όπως και οι οικοδόμοι άλλωστε)
-θα είμαστε μαζί με τους φτωχούς, μεροκαματιάρηδες "βυτιοφόρους"...
και ας μην ξέρουμε πόσο πάει να αγοράσεις ένα βυτιοφόρο...
-θα πάρουμε ηλεκτρολόγο να μας αλλάξει μία λάμπα (=30-50 ευρώ)
-θα πάρουμε υδραυλικό να μας αλλάξει την βρύση (=30-50 ευρώ)
-θα έχουμε τα παιδιά μας μαζί μας, μέχρι τα 35 τους, για να μην νιώθουμε
μόνοι, με αποτέλεσμα οι νέες κοπέλες να μην ξέρουν να φτιάξουν ένα μουσακά
-θα πάρουμε γυναίκα για το σπίτι, γιατί είναι πολύ κουραστικό να δουλεύεις,
να κοιτάς παιδιά, να μαγειρεύεις και μαζεύεις το σπίτι σε ένα 24ωρο, πράγμα
που τίθεται υπέρ στην σμύκρινση της ημέρας, μιας και η γιαγιά μου δούλευε
στα χωράφια, είχε 7 παιδιά, μαγείρευε, ζύμωνε, έπλενε, έκανε τυρί, τραχανά,
χιλοπίτες, τάιζε τα ζώα και μάζευε το σπίτι σε ένα 24ωρο (να μην αναφέρω πως
εάν σε έχει η μάνα σου μέχρι τα 30 σου στο σπίτι, φυσικό είναι να θες γυναίκα
για να σου μαζεύει το σπίτι).. Α! πότιζε κιόλας. Το είπα;

Και μετά, μας φταίει το ΔΝΤ, το "κράτος", η κυβέρνηση, οι "πλούσιοι",
ο μπίξας ο δείξας....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα τελευταία περιμένουν και τον μαρμαρωμένο βασιλιά. Μέχρι εκεί έφτασε η ανοησία του νεοέλληνα.
Του ΕΚΛΕΚΤΟΥ νεοέλληνα, εν χρηστό αδερφέ R-b-t3r
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.