Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-01-06, 16:15
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αυτό που λέω είναι πως, επειδή οι κάθε είδους έρευνες εξελίσσονται και ακολουθούν την επικαιρότητα, είναι λογικό κάποιες φορές το ενδιαφέρον να εστιάζεται στους αντίστοιχους τομείς. Δεν λέω τίποτε παραπάνω και τίποτα λιγότερο από αυτό. Και με τις ενστάσεις σας, όπως είπα και παραπάνω, συμφωνώ και ίσως και να επαυξάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-01-06, 09:13
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
… το ερώτημά μου είναι ποιος είναι πραγματικά ο ερευνητής και ποιοι αξίζουν να έχουν αυτό το τίτλο;
Είναι αυτός που μελετά ( με την έννοια του «ψάχνει να βρει» ) με τρόπο συστηματικό και λεπτομερή.

Υπό αυτόν τον ορισμό, ερευνητής μπορεί να γίνει ο καθένας μας, και να δικαιούται και τον τίτλο.

Τα ζόρια αρχίζουν όταν κάποιος δημοσιεύσει την εργασία του. Με τη δημοσίευση ξεκινούν η αλληλεπίδραση με το αναγνωστικό κοινό και οι αψιμαχίες σε, διαδικτυακές και μη, συζητήσεις.

Θα ήταν καλό, λοιπόν, να θέσουμε δύο ερωτήματα στον εαυτό μας πριν προχωρήσουμε στην αγορά ενός βιβλίου.

Α) Ξέρουμε τον τύπο που το υπογράφει;

Κάποτε έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο (ευτυχώς δεν το πλήρωσα) περί ομάδας-Ε κάποιου Δημήτρη Γιόλβα (χωρίς Κ). Τελικώς, απ’ ότι φαίνεται, τέτοιος άνθρωπος δεν υπάρχει ούτε ως ψευδώνυμο.
Για το περιεχόμενο δε, «όλη η αλήθεια για την ομάδα-Ε», όνομα και πράγμα.
Εδώ, ίσως υπάρξει η ένσταση : και με κάποιον νέο στο χώρο, ρε φίλε, τι θα γίνει; Θα του κόψουμε τα φτερά πριν καν τ’ ανοίξει;
Σ’ αυτήν την περίπτωση, ο καθένας παίζει μόνος του. Εγώ, ας πούμε, κοιτάζω και το βιογραφικό, αν παρέχεται, καθώς σου δίνει μια καλή εικόνα.
Βέβαια, κι εκεί μπορεί να γίνει λαδιά …

… οπότε …

Παραφράζοντας το «plug and play» που αναφέρεται σε κάποια περιφερειακά υπολογιστών, λέω «plug and pray» όταν προβώ σε μια τέτοια αγορά.

Β) Αναφέρει τη βιβλιογραφία και τις υπόλοιπες πηγές στις οποίες ανέτρεξε για πληροφορίες και τη διασταύρωσή τους;

Διότι, καλοί οι καλικάντζαροι και η Κούφια Γη τους, αλλά κανένα βιβλίο Γεωλογίας, Αστρονομίας, Σπηλαιολογίας κλπ ανοίξαμε πριν δημοσιεύσουμε το πόρισμά μας σχετικά με το τι καρπούς βγάζει το Δέντρο της Ζωής που αυτοί, μαζί με την πράσινη βριλ-ενέργεια τους, το ροκανίζουν;

Επίσης, ένα καλό, γενικό, ερώτημα θέτει ο caveman. Γιατί χρειάζεται η αυτοπροβολή; Ποιοι λόγοι ωθούν έναν άνθρωπο να δημοσιεύσει μια εργασία του;

Και το σημείο-κλειδί : είναι επαγγελματίας ή ερασιτέχνης ο ερευνητής;
Διότι, καλός ο επαγγελματισμός, σου δίνει άφθονο χρόνο για ποσοτικώς περισσότερη και ποιοτικώς καλύτερη έρευνα, αλλά έχει κι ένα κακό. Πρέπει να σου αφήνει φράγκα…

Εγώ, λοιπόν, ο φτωχός πλην τίμιος αναγνώστης, προστατεύομαι από φανφάρες του τύπου :

Παράθεση:
Επίσης πως από τη μια στιγμή στην άλλη όλα έγιναν ξαφνικά μυστικά; Μυστική Ελλάδα, μυστική γεωγραφία, μυστική τοποθεσία, μυστικές αλήθειες και πάει λέγοντας.
Θυμάμαι με πόση λαχτάρα αγόρασα πριν από χρόνια το συλλογικό έργο «Μυστική Ελλάδα» από τις εκδόσεις Αρχέτυπο. Αυτό το «Μυστική» με είχε μαγέψει και περίμενα να διαβάσω για γεγονότα και τόπους με «περίεργες» καταστάσεις.

Έκανα ένα λάθος, όμως.

Περίμενα «περιέργεια» μεν, «αποδεδειγμένη» δε. Κοινώς, δεν ήθελα να διαβάσω την ιστορία που άκουσε μια κρύα νύχτα στη σκοπιά ο αδελφός του μπατζανάκη του νοικάρη του περιπτερά της γειτονιάς μου. Ήθελα στοιχεία, κι όχι τον συγγραφέα να μου λέει πως στο τάδε παρκάκι ένιωσε «βαριά την ατμόσφαιρα» ένα βράδυ που τον έβγαλε εκεί ένας δρόμος που εμφανίζεται κι εξαφανίζεται όποτε αυτός γουστάρει.

Εν κατακλείδι, τα «μυστικά» του βιβλίου ήταν κάποια ιστορικά και λαογραφικά στοιχεία που τα βρίσκεις και αλλού, άφθονη ραδιο-αρβύλα και «βαριές ατμόσφαιρες».

Παράθεση:
Και μου γεννιέται η απορία πως βρεθήκανε ξαφνικά τόσοι πολλοί ερευνητές …
Θα συμφωνήσω με τον beetlejuice. Όσο υπάρχει πελατεία και μεγαλώνει η πίτα του τζίρου, τόσο θα χρειάζονται «ερευνητές».
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.