Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-02-06, 08:14
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Thumbs down Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι....

Αυτό που γράφω δεν αποτελεί απάντηση αλλα αιτιολόγηση του προηγούμενου μηνύματος μου που φαίνεται αλλοπρόσαλλο.
Δεν επιτρέπω σε κανέναν συνομιλητή μου να έχει άγνοια πάνω σε κάποια θέματα και να επιμένει στις απόψεις του.
Όταν του αναφέρω ότι
Παράθεση:
Δεν μίλησα πουθενά στο μήνυμά μου για το τι είναι φύση. Μόνο για τον ορισμό του μεταφυσικού. Ξαναδές τι έγραψα και θα πειστείς... Ο ορισμός του μεταφυσικού μπορεί να δοθεί και χωρίς να αναφερθούμε στον όρο φύση.
αυτός το καταλαβαίνει κυριολεκτικά ότι δεν έγραψα πουθενά αυτές τις λέξεις, αντί να κατάλάβει ότι εννοώ τον ορισμό.
Τον ρωτώ
Παράθεση:
Πώς είσαι σίγουρος ότι ερμήνευσες αυτό που είδες σωστά;
και του γράφω ότι δεν το εννοώ υποτιμητικά, και αυτός το παίρνει τις μετρητοίς και αντί να μου απαντήσει που βασίζει την σιγουριά του μου γράφει ότι εγώ δεν ξέρω γιατί τα πιστεύει αυτα, ηλίου φαεινότερον, διότι δεν ξέρω ούτε τί είδε ούτε πως το ερμήνευσε (αν είδε κάτι δηλαδη...)

Μου γράφει επίσης
Παράθεση:
Πήρα την απάντησή σου αφού πρώτα απάντησα στον άλλο φίλο της παρέας.
γιατί??? δεν κατάλαβα?? έπρεπε να σου δώσω την απάντηση από την αρχή?, ποιός σου είπε ότι πάτησα πάνω στην άποψή σου?

Γράφει:
Παράθεση:
Λες «οποιαδήποτε μη συμβατική αντίληψη» και το «μπορεί» στη συνέχεια, δεν είναι άλλο από σύμβαση! Δεν νομίζεις ότι δογματίζεις εν μέσω αντίφασης;
Δογματίζω??? Εγώ??? στον δογματισμό λοιπόν!!!! όπως κάναμε την πρόποση στην συνάντηση. Μια πρόταση έκανα και μου λεέι ότι αντιφάσκω. Άλλο μη συμβατική αντίληψη (μια αντίληψη που δεν συμβαδίζει με τις υπόλοιπες) και άλλο σύμβαση με την πραγματικότητα, έτερον εκάτερον...

Γράφει
Παράθεση:
Τα αναπάντητα φιλοσοφικά ερωτήματα αφορούν τη φύση του κόσμου ή την μεταφύση; Αλλάζεις γήπεδο και σουτάρεις σε άλλο τέρμα φίλε μου.
Η ζωή και η νόηση δεν αποτελούν τομέα έρευνας της φιλοσοφίας αλλά της επιστήμης και αφορούν πλέον την επιστήμη...

Το αποκορύφωμα είναι εδώ:
Παράθεση:
Δεν έχεις τίποτα να μου δείξεις που να μην το ξέρω.
Με λίγα λόγια ο κύριος lmrs ξέρει τα παντα.... κοινώς μας δουλεύει ψιλό γαζί. Και εδώ τα πήρα στο κρανίο και άρχισα να ψάχνω από που μας ήρθε αυτό το φρούτο και βρήκα ότι μας εισήχθει από αλλού ....

Το μόνο που έχω να σχολιάσω στα λόγια του είναι:
Παράθεση:
Ούτε κι εγώ θεωρώ ότι μπορούμε να μιλάμε σαν ίσοι. Εγώ δεν χαρακτήρισα τα λεγόμενά σου σαν μλκίες που είναι και ούτε έψαξα για την αφεντιά σου γιατί δεν με ενδιαφέρει όποιο επίπεδο και να έχεις. Εσύ τα βρήκες μπαστούνια όπως και οι υπόλοιποι που έχουν εμπλακεί με μένα και βρίσκεις δικαιολογίες.
Για ρίξε μια ματιά στα λινκς που προτείνεις να δεις τι έχει γίνει με όλα τα νούμερα τους μαθηματικούς. Ξέρεις είναι εύκολο να λες "αυτός φταίει" αλλά είναι λιγάκι δύσκολο να το αποδείξεις. Εκεί κολλήσανε όλοι, όπως κι εσύ.
Πάντως πολύ με στεναχωρείς που δεν θέλεις να συνεχίσεις μαζί μου γιατί είχα αρχίσει να διασκεδάζω με το εύρος και πλάτος των γνώσεών σου...
Προχώρα μεταφυσικά...
Ο θαυμαστής σου
Φυσικά και τα βρήκα μπαστούνια διότι είσαι ηλίθιος (για σένα δεν αποτελεί βρισιά αλλά προσδιορισμό της φύσης σου) και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι, δεν μπορώ εγώ ούτε κανένας άλλος σε αυτό το φόρουμ να τα βάλλουν μαζί σου

Σε προκαλώ λοιπόν να αποδείξεις ότι δεν είσαι ηλίθιος και ότι έκανα λάθος
κανε το τέστ και στείλε στο φόρουμ τα αποτελέσματα. Ο υποφαινόμενος βγάζει IQ138 απαντώντας το τέστ σε 10 λεπτά. Αν τα καταφέρεις καλύτερα θα παραδεχθώ ότι κάνω λάθος...
http://web.tickle.com/tests/uiq/inde...to_1_nobord&z=

Παρακαλώ τώρα να μου επιβληθεί και η ανάλογη ποινή από τους συντονιστές όπως είναι το σωστό, αλλά θα ήθελα να παραμείνει αναλλοίωτο το ποστ για παραδειγματισμό σε όλους τους συναφείς τύπους που προσπαθούν να κάνουν τον έξυπνο, τηρώντας ειρωνικό ύφος και χωρίς να κατανοούν κάποια πράγματα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 22-02-06 στις 09:14
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-06, 09:37
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Και κάτι άλλο απίθανο που είδα τώρα:
Παράθεση:
Φύση για μένα είναι το τρισδιάστατο.
Το τρισδιάστατο διακρίνεται σε ενεργητικό και παθητικό.
Παθητικό είναι ο χώρος.
Ενεργητικό είναι το περιεχόμενο του χώρου.
Δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός πουθενά στην σύγχρονη σκέψη και αποτελεί μια απηρχαιομένη αντίληψη του μεσαίωνα τότε που οι άνθρωποι καίγαν μάγισσες και πίστευαν ότι η γή είναι επίπεδη...

Ο χώρος είναι αποτέλεσμα της ύπαρξης ύλης και δεν προυπάρχει του χώρου. Το σύμπαν σύμφωνα με τους σύγχρονους κοσμολόγους δεν αναπύσσεται στο τίποτα και στο άπειρο αλλά το ίδιο σχηματίζει τον χώρο στον οποίο κινείται. Αν δηλαδή δοκιμάσεις να κινηθείς προς το τέλος του σύμπαντος απλά θα γυρίσεις πίσω στο σημείο από όπου ξεκίνησες!!!!
Ο χωρισμός αυτό λοιπόν είναι αδόκιμος, απλά υπάρχει ύλη και όπου υπάρχει ύλη υπάρχει χώρος. Δεν μπορούν να διακριθούν δύο έννοιες που είναι αδύνατον να υπάρξουν ως αυτόνομες οντότητες, αλλά η μιά είναι προαπαίτηση της άλλης (ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα).
ΧΩΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΥΛΗ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ, το ένα προϋποθέτει το άλλο...
Άλλωστε υπάρχει και εννοιολογικό κόλλημα: Πώς ορίζεις τον χώρο?? Ιδίως όταν δεν υφίσταται ύλη

Α και πού σαι την τελευταία φορά που κοίταξα ο χώρος ήταν τουλάχιστον 4διάστατος (στο λέω γιατί η θεωρία των χορδών λέει ότι μπορεί να υπάρχουν άλλες έξι αλλά είναι αδύνατον να τις αντιληφθεί κανείς στον μακρόκοσμο..) τρισδιάστατη σφαίρα είναι η προβολή στον χώρο, των τετραδιάστατων επίπέδων του σύμπαντος. (αυτό αποδεικνύεται μαθηματικά).
Αν ο κόσμος ήταν τρισδιάστατος τότε η σφαίρα γεγονότων (η σφαίρα δηλαδή που παρακολουθούμε τα γεγονότα να συμβαίνουν στο σύμπαν) θα ήταν επίπεδο και όχι σφαίρα. Διότι η προβολή ενός 3διάστατου χώρου είναι επίπεδο... Απο δώ και μόνο πρέπει να καταλάβεις ότι κάνεις λάθος..

Επειδή προφανώς ο κύριος lmrs έχει διαβάσει κάποια πράγματα αλλά δεν τα έχει κατανοήσει επαρκώς, τον παρακαλώ να ξαναδιαβάσει κάποια επιστημονικά βιβλία και όχι εκλαϊκευμένης επιστήμης και να ξανασυμμετέχει στο φόρουμ όταν τα αφομοιώσει και όταν αποφασίσει να μην ειρωνεύεται τον συνομιλητή του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 22-02-06 στις 09:45
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-02-06, 09:41
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Πως είχα την εντύπωση ότι εδώ συζητάμε για τη φύση του Μεταφυσικού και όχι για το βαθμό ευφυϊας του καθενός χρήστη? πόσες φορές χρειάζεται να επαναληφθεί το αυτονόητο, ότι δεν έχουμε προσωπικά με κανέναν, ότι συζητάμε, προβληματιζόμαστε και παραθέτουμε επιχειρήματα για τις απόψεις μας? Πόσες φορές θα βρίσκει βήμα ο καθένας εδώ μέσα για να βγάζει την επιθετικότητά του σε βάρος ατόμων που έχουν κάθε καλή διάθεση να συζητήσουν σαν άνθρωποι?
Όσα πτυχία και αν έχει κανείς, όσο υψηλό δείκτη νοημοσύνης, στην πράξη από όσο βλέπω τίποτα από αυτά δεν έχει σημασία, γιατί το βασικότερο από όλα, το να συζητάει κανείς ανθρώπινα, δεν το έχει. Σε ενδεχόμενη συνέχεια της άνευ ουσίας αντιπαράθεση, το θέμα θα κλειδωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-02-06, 18:59
antispirit Ο χρήστης antispirit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2006
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Προς Μιχάλη

Άκουσε αγαπητέ μου. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όχι γιατί φοβάμαι ότι θα κλείσεις το θέμα (κάνε ότι θέλεις), αλλά γιατί έτσι ακριβώς έχω ενεργήσει.
Ο τύπος με τον οποίο έχω αντιπαράθεση, με μόνο εφόδιο ότι έφαγε μισό κουλούρι (από τα καρβέλια που πρέπει να φάει ακόμα) έδειξε τα προσόντα του συνδρόμου της CIA από το οποίο πάσχει και:
α. Με έψαξε!
β. Με βρήκε!
γ. Με συκοφάντησε, καθώς συκοφαντία αποτελεί η παραπομπή των αναγνωστών της σελίδας σε άλλες σελίδες που έχω συμμετοχή (χωρίς καν να μου ζητήσει την άδεια το ζώο) με την υπόδειξη «να ο ένοχος», χωρίς να επικαλείται ο ίδιος που στηρίζει την άποψη (εντός και εκτός των συγκεκριμένων σελίδων) για το ποιος είμαι. Πετάει τη λάσπη της άγνοιάς του και περιμένει ότι θα έχει να κάνει με κανένα παιδάκι του δικού του νοητικού επιπέδου.
δ. Ανακατεύεται σε πράγματα που δεν ξέρει (όπως μαθηματικά που με έχουν απασχολήσει στις άλλες σελίδες, φοβερό κακούργημα!) και μάλιστα αποφαίνεται αόριστα, υπονοώντας δηκτικά από θέση επόπτη, για το τι λέω, τι μου λένε, ποιος έχει δίκιο, ποιος έχει άδικο κ.λ.π. ο κοινός, κοινότατος συκοφάντης. Δεν νομίζω ότι βρίσκομαι σε σελίδα εισαγγελέων πολύ περισσότερο μάλιστα όταν δεν αποδέχομαι ουδεμία εξουσία. Δεν θα αφήσω να με μειώνει ένας τύπος με ειδικές νοητικές ανάγκες, που θα μου κάνει και υποδείξεις τι είναι ο χώρος, ο χρόνος η θεωρία της σχετικότητας κ.λ.π. εντάσσοντάς με χρονολογικά με το τέλειο επιστημονικό του κριτήριο στον μεσαίωνα.
Τέλος δεν ξέρω αν είναι άντρας ή γυναίκα και δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει ότι έχει μεγάλη έπαρση και μικρό ανδρισμό, κάτι που με ερεθίζει εξαιρετικά και με σπρώχνει να τον φτύσω.
Αν νομίζει ότι βρήκε εύκολο αντίπαλο να βγάλει τα πολλαπλά κόμπλεξ του και τις αναιτιολόγητες κακίες του, έπεσε έξω. Αν πάλι νομίζει ότι ξέρει μαθηματικά ή φυσική (επί των οποίων αποφαίνεται με κυρίαρχο κριτικό λόγο) εδώ είμαι να τον κάνω να καταπιεί ότι μέχρι σήμερα νομίζει σαν γνώση.
Λυπάμαι για το ύφος μου γιατί εσύ δεν μου φταις όπως και η σελίδα, αλλά μου έπεσε το λαχείο να έχω να κάνω με έναν χαρακτήρα της εποχής της χούντας (ψάχνει, βρίσκει, καταγγέλλει αόριστα και ασυνάρτητα, καταδικάζει και εκτελεί την ποινή).
Δεν μπήκα να μαλώσω αλλά να μιλήσω.
Αν το θέμα που έθεσα «τι είναι μεταφυσικό;», δεν τον καλύπτει και θέλει να επιδείξει την ανωτερότητά του είμαι έτοιμος να μιλήσω και για φιλοσοφία και για ποίηση και για θέατρο και για μουσική και για ότι τραβάει η καρδιά του να διαπιστώσω άμεσα τις μεγάλες του επιδόσεις, όχι όμως όπως διαπιστώνει αυτός τις δικές μου με τρόπο σπιούνου.
antispirit
ο αναρχοταραχοποιός
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-02-06, 09:18
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Thumbs down Άλλα αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα

Παράθεση:
α. Με έψαξε!
β. Με βρήκε!
πολύ δύσκολο δεδομένου ότι μπαίνεις σε όποιο forum βρείς. Θα έπρεπε να είμαι κουλός για να μην σε βρώ έστω και με ένα από τα ψευδόνυμά σου.
Παράθεση:
γ. Με συκοφάντησε, καθώς συκοφαντία αποτελεί η παραπομπή των αναγνωστών της σελίδας σε άλλες σελίδες που έχω συμμετοχή (χωρίς καν να μου ζητήσει την άδεια το ζώο) με την υπόδειξη «να ο ένοχος», χωρίς να επικαλείται ο ίδιος που στηρίζει την άποψη (εντός και εκτός των συγκεκριμένων σελίδων) για το ποιος είμαι.
Δεν συκοφαντώ κανέναν. Τα "έργα και ημέραι" σου μιλούν από μόνα τους. Δεν χρειάζομαι μάλιστα την άδεια κανενός για να δημοσιεύσω κάτι το οποίο γράφεται δημόσια σε φόρουμ. Αν δεν σου αρέσει αυτή η εξέλιξη απλά ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΕ FORA...
Παράθεση:
Πετάει τη λάσπη της άγνοιάς του και περιμένει ότι θα έχει να κάνει με κανένα παιδάκι του δικού του νοητικού επιπέδου.
Με παιδάκι έχω να κάνω σίγουρα, το νοητικό επίπεδο δεν με αφορά
Παράθεση:
δ. Ανακατεύεται σε πράγματα που δεν ξέρει (όπως μαθηματικά που με έχουν απασχολήσει στις άλλες σελίδες, φοβερό κακούργημα!) και μάλιστα αποφαίνεται αόριστα, υπονοώντας δηκτικά από θέση επόπτη, για το τι λέω, τι μου λένε, ποιος έχει δίκιο, ποιος έχει άδικο κ.λ.π. ο κοινός, κοινότατος συκοφάντης. Δεν νομίζω ότι βρίσκομαι σε σελίδα εισαγγελέων πολύ περισσότερο μάλιστα όταν δεν αποδέχομαι ουδεμία εξουσία. Δεν θα αφήσω να με μειώνει ένας τύπος με ειδικές νοητικές ανάγκες, που θα μου κάνει και υποδείξεις τι είναι ο χώρος, ο χρόνος η θεωρία της σχετικότητας κ.λ.π. εντάσσοντάς με χρονολογικά με το τέλειο επιστημονικό του κριτήριο στον μεσαίωνα.
Οι αντιλήψεις σου περι χρονοχώρου είναι ξεπερασμένες και δεν εξηγούν τα σύγχρονα πειράματα. Η θεωρία της σχετικότητας επαληθεύεται πανυγηρικά μέχρι σήμερα. Η ευκλείδια άποψη του σύμπαντος δεν επιβαιώνεται πειραματικά. Συνεπώς είναι σαν να επιμένεις ότι η γή είναι επίπεδη...
Άρα αναθεώρησε την σκέψη σου. Περισσότερη αυτογνωσία δεν βλάπτει ξέρεις.
Παράθεση:
Τέλος δεν ξέρω αν είναι άντρας ή γυναίκα και δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει ότι έχει μεγάλη έπαρση και μικρό ανδρισμό, κάτι που με ερεθίζει εξαιρετικά και με σπρώχνει να τον φτύσω.
Η έπαρσή μου δεν επιβεβαιώνεται ούτε συμβαδίζει με το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" που σου έγραψα. Αντιθέτως εγώ διάβασα το απίθανο
Παράθεση:
Δεν έχεις τίποτα να μου δείξεις που να μην το ξέρω.
Που είναι ο ορισμός της έπαρσης...και είναι ο κύριος λόγος που μου "γύρισαν τα άντερα"..
Παράθεση:
Αν νομίζει ότι βρήκε εύκολο αντίπαλο να βγάλει τα πολλαπλά κόμπλεξ του και τις αναιτιολόγητες κακίες του, έπεσε έξω. Αν πάλι νομίζει ότι ξέρει μαθηματικά ή φυσική (επί των οποίων αποφαίνεται με κυρίαρχο κριτικό λόγο) εδώ είμαι να τον κάνω να καταπιεί ότι μέχρι σήμερα νομίζει σαν γνώση.
Λυπάμαι για το ύφος μου γιατί εσύ δεν μου φταις όπως και η σελίδα, αλλά μου έπεσε το λαχείο να έχω να κάνω με έναν χαρακτήρα της εποχής της χούντας (ψάχνει, βρίσκει, καταγγέλλει αόριστα και ασυνάρτητα, καταδικάζει και εκτελεί την ποινή).
Δεν μπήκα να μαλώσω αλλά να μιλήσω.
Δεν είσαι εύκολος αντίπαλος, είσαι αστείος αντίπαλος...
Ελλάς, Ελλήνων Χριστιανών!!! (ορθοδόξων καθολικά διαμαρτυρομένων..)
"Η χώρα διέρχετω μια κρίσην..."
Ζήτω ο Παπαδόπουλος
Παράθεση:
Δεν μπήκα να μαλώσω αλλά να μιλήσω.
Αυτό το αντιπαρέρχομαι. Αν έμπαινες να μιλήσεις και όχι να μαλώσεις δεν θα απαντούσες στο προηγούμενο πόστ μου.
Παράθεση:
Αν το θέμα που έθεσα «τι είναι μεταφυσικό;», δεν τον καλύπτει και θέλει να επιδείξει την ανωτερότητά του είμαι έτοιμος να μιλήσω και για φιλοσοφία και για ποίηση και για θέατρο και για μουσική και για ότι τραβάει η καρδιά του να διαπιστώσω άμεσα τις μεγάλες του επιδόσεις, όχι όμως όπως διαπιστώνει αυτός τις δικές μου με τρόπο σπιούνου.
Οπότε ο φυσικός σου χώρος είναι το filosofia.gr (ελπίζω να μην μου κάνουν μήνυση που τους τον στέλνω εκεί ). Εδώ είμαστε ερευνητές του μεταφυσικού, και επιστήμονες όχι φιλόσοφοι...

Αν θές αντιπαράθεση στέλνε personal mail, το θέμα δεν χρωστά τίποτε. Απλώς κάνεις φασαρία μπας και μαζευτεί κόσμος και σε ακούσουνε...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-02-06, 09:26
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Βλέπω ότι ολόκληρη η συζήτηση πλέον αναλώνεται σε μια αντιπαράθεση και σε τίποτε άλλο. Το θέμα κλειδώνεται για λίγες ώρες και αν αποφασίσουν κάποιοι να συζητήσουν για το θέμα που μας ενδιαφέρει και όχι να λύσουν τις προσωπικές τους διαφωνίες που δνε καταλαβαίνω από που προέκυψαν, θα ξεκλειδωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-06, 17:18
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Το θέμα ανοίγει ξανά, με την ελπίδα να μη δοθούν αφορμές να κλειδωθεί ξανά. παρακαλώ συνεχίστε την ανάπτυξή του έχοντας κατά νου τους κανόνες εύρυθμης λειτουργίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.