Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-17, 13:50
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή Πλήρης στασιμότητα

Καλημέρα

Εδώ και πολύ καιρό βρίσκομαι σε μια κατάσταση-συμπεριφορά που με προβληματίζει. Ίσως και άλλοι να βρίσκονται ή να έχουν βρεθεί σε αυτή την κατάσταση οπότε θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις-συμβουλές-εμπειρίες.

Όπως δηλώνει και ο τίτλος η μη κανονική κατάσταση στην οποία βρίσκομαι είναι η πλήρης στασιμότητα.Και θα εξηγήσω τι εννοώ. Εδώ και τέσσερα χρόνια(από τότε που ξεκίνησα τις σπουδές μου) έχω σταματήσει να έχω στόχους,δεν έχω όρεξη για τίποτα,είμαι σε μια συνεχή κατάσταση οκνηρίας.

Δεν έχω όρεξη και κουράγιο για διάβασμα, όποιες σχέσεις είχα από τότε μέχρι σήμερα ήταν εντελώς <<κενές>> και αρκετά σύντομες γιατί μετά από λίγο βαριόμουν, έχω παντελή έλλειψη προγράμματος,γενικά είμαι σε περίεργη φάση.

Ενώ λοιπόν λίγο πολύ αντιλαμβάνομαι την κατάστασή μου,δεν μπορώ να κάνω κάτι για να την αλλάξω. Ίσως να είμαι απλά ρεμάλι,αλλά δεν είμουν πάντα έτσι. Πριν τις σπουδές είμουν μελετηρός,υπεύθυνος,συναισθηματικός και ειλικρινής. Τώρα είμαι σε φάση που ακόμη και ένα πεντάχρονο είναι πιο υπεύθυνο από μένα,ενώ τα ψέματα και τις δικαιολογίες τις έχω για παιχνιδάκι(όχι,πραγματικά παίζει να είμαι από τους καλύτερους ψεύτες παγκοσμίως χαχαχαχα),

Φτάνω λοιπόν στον επίλογο.Τι μπορεί να φταίει για αυτή την κατάσταση που βρισκομαι,έχετε βιώσει τα ίδια και αν ναι πώς το ξεπεράσατε ?

Υ.Σ δυστυχώς δεν υπάρχει τμήμα ψυχοθεραπείας στο φόρουμ οπότε άνοιξα τη συζήτηση στην εσωτερική αναζήτηση χαχαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-17, 16:08
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Johnkokk αυτή η κατάσταση/συμπεριφορά που αναφέρεις την βρίσκω φυσιολογική
με την παράμετρο πάντα αυτών που ζούμε εδώ και 6-7 χρόνια......
Δεν είναι κάτι που το βιώνεις μόνο εσύ....

Σε όλα τα επίπεδα υπάρχει αυτή η κατάσταση αλλά μην ξεχνάς πως υπάρχει
σε νέους (και όχι μόνον ) η ΑΠΟΓΟΉΤΕΥΣΗ για το μέλλον...


Πιστεύω πως η γενιά σας βρίσκετε σε κομβικό σημείο και μένει άναυδη σε όλα αυτα
που νοιώθει αισθάνεται αλλά και βιώνει...

Δεν βλέπουν μέλλον το αύριο....
Βέβαια υπάρχουν και τα ΜΜΕ σε όλες τις εκφάνσεις που σου προκαλούν κατάθλιψη
αλλά και οι πολιτικοί που λές και έχουν πάθει εγκεφαλικό και δεν θυμούνται τι
έκαναν πρίν απο 6-7 χρόνια...

Πρώτη φορά εδώ και 35 χρόνια βλέπω τέτοια παραπληροφόρηση σε όλα τα επίπεδα.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-17, 17:22
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Εδώ και πολύ καιρό βρίσκομαι σε μια κατάσταση-συμπεριφορά που με προβληματίζει. Ίσως και άλλοι να βρίσκονται ή να έχουν βρεθεί σε αυτή την κατάσταση οπότε θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις-συμβουλές-εμπειρίες.

Όπως δηλώνει και ο τίτλος η μη κανονική κατάσταση στην οποία βρίσκομαι είναι η πλήρης στασιμότητα.Και θα εξηγήσω τι εννοώ. Εδώ και τέσσερα χρόνια(από τότε που ξεκίνησα τις σπουδές μου) έχω σταματήσει να έχω στόχους,δεν έχω όρεξη για τίποτα,είμαι σε μια συνεχή κατάσταση οκνηρίας.

Δεν έχω όρεξη και κουράγιο για διάβασμα, όποιες σχέσεις είχα από τότε μέχρι σήμερα ήταν εντελώς <<κενές>> και αρκετά σύντομες γιατί μετά από λίγο βαριόμουν, έχω παντελή έλλειψη προγράμματος,γενικά είμαι σε περίεργη φάση.

Ενώ λοιπόν λίγο πολύ αντιλαμβάνομαι την κατάστασή μου,δεν μπορώ να κάνω κάτι για να την αλλάξω. Ίσως να είμαι απλά ρεμάλι,αλλά δεν είμουν πάντα έτσι. Πριν τις σπουδές είμουν μελετηρός,υπεύθυνος,συναισθηματικός και ειλικρινής. Τώρα είμαι σε φάση που ακόμη και ένα πεντάχρονο είναι πιο υπεύθυνο από μένα,ενώ τα ψέματα και τις δικαιολογίες τις έχω για παιχνιδάκι(όχι,πραγματικά παίζει να είμαι από τους καλύτερους ψεύτες παγκοσμίως χαχαχαχα),

Φτάνω λοιπόν στον επίλογο.Τι μπορεί να φταίει για αυτή την κατάσταση που βρισκομαι,έχετε βιώσει τα ίδια και αν ναι πώς το ξεπεράσατε ?

Υ.Σ δυστυχώς δεν υπάρχει τμήμα ψυχοθεραπείας στο φόρουμ οπότε άνοιξα τη συζήτηση στην εσωτερική αναζήτηση χαχαχαχ
οκ υπάρχει κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις για να ανατρέψεις ή να αλλάξεις την κατάσταση.
Με λίγα λόγια: βρες μια συνήθειά σου και άλλαξέ την. Αν πχ ξυπνάς αργά ξύπνα πρωί-πρωί, αν οδηγείς μηχανή, οδήγα αυτοκίνητο, ποδήλατο κτλ (ή το αντίστροφο) Αν τρως πολύ κρέας κόψε το (ή αν δεν τρως πολύ φάε περισσότερο) αν πηγαίνεις διακοπές σε θάλασσα, πάνε σε βουνό. Αν βγαίνεις σε μπαρ/κλαμπ κάνε στροφή και πήγαινε κάπου αλλού. Αν βλέπεις πολλές ταινίες, γύρνα το στη μουσική ή τα βιβλία - ή το αντίστροφο και πάλι. Παραδείγματα είναι αυτά. Βρες ένα και πράξε ανάλογα (φυσικά και περισσότερα αν θέλεις.) Αφού αλλάξει η συνήθεια σε ένα μέτριο βάθος χρόνου (1+ μήνα πχ) δες πως πάει η κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-17, 22:10
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ υπάρχει κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις για να ανατρέψεις ή να αλλάξεις την κατάσταση.
Με λίγα λόγια: βρες μια συνήθειά σου και άλλαξέ την. Αν πχ ξυπνάς αργά ξύπνα πρωί-πρωί, αν οδηγείς μηχανή, οδήγα αυτοκίνητο, ποδήλατο κτλ (ή το αντίστροφο) Αν τρως πολύ κρέας κόψε το (ή αν δεν τρως πολύ φάε περισσότερο) αν πηγαίνεις διακοπές σε θάλασσα, πάνε σε βουνό. Αν βγαίνεις σε μπαρ/κλαμπ κάνε στροφή και πήγαινε κάπου αλλού. Αν βλέπεις πολλές ταινίες, γύρνα το στη μουσική ή τα βιβλία - ή το αντίστροφο και πάλι. Παραδείγματα είναι αυτά. Βρες ένα και πράξε ανάλογα (φυσικά και περισσότερα αν θέλεις.) Αφού αλλάξει η συνήθεια σε ένα μέτριο βάθος χρόνου (1+ μήνα πχ) δες πως πάει η κατάσταση.
Δυστυχώς η αλλαγή συνηθειών θέλει και αρκετή αφοσίωση και προσοχή, συνήθως ξεκινάω να αλλάξω κάτι και τελικά αποσπόμαι από κάτι άλλο. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την συμβουλή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-17, 22:35
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Σ δυστυχώς δεν υπάρχει τμήμα ψυχοθεραπείας στο φόρουμ οπότε άνοιξα τη συζήτηση στην εσωτερική αναζήτηση χαχαχαχ
Μα όλοι για ψυχοθεραπεία έχουμε έρθει, δεν το έχεις καταλάβει;;;

Λοιπόν, κάτσε να σοβαρευτούμε, να δείξουμε ότι είμαστε νορμάλ , για λίγο έτσι, μη μας μείνει και κουσούρι...

Όσο πιο χαρούμενα και ενεργητικά ξεκινάς τη μέρα σου, τόσο το καλύτερο. Ξύπνα σχετικά νωρίς για να μη χάνεις τη μέρα σου, μη σκέφτεσαι ότι πρέπει να σηκωθείς για να κάνεις το τάδε... , απλά σήκω για να την αδράξεις! Δεν έχεις διάθεση, βρες κόλπα να την αλλάξεις. Π.χ βάλε μουσική που να σε ανεβάζει. Εμένα ας πούμε αυτό μου φτιάχνει τη μέρα https://youtu.be/LYjKrCsjV4U
Αν θέλεις να βάλεις πρόγραμμα, μην το πολυφορτώσεις και αρχίσεις να απογοητεύεσαι επειδή δεν μπορείς να το τηρήσεις. Χώρισε για παράδειγμα τη μέρα σου σε τέσσερα μέρη (πρωί-μεσημέρι-απόγευμα-βράδυ) και βάλε κάτι που είναι να γίνει την κατάλληλη ώρα. Ξεκίνα με ένα-δύο πράγματα και αν δεις ότι σου βγαίνει πρόσθεσε αργότερα κι άλλα. Μη σκέφτεσαι πολύ ώρα τη δουλειά που έχεις να κάνεις, πως θα γίνει κτλ. γιατί στο τέλος δεν θα την κάνεις. Ακόμα και η πιο απλή δουλειά να είναι θα σου φαίνεται "βουνό". Μόλις κάνεις την αρχή, μετά πάει από μόνο του. Απλά κάνε την αρχή.

Αν δεν έχεις πράγματι κάτι να κάνεις, βρες κάτι να κάνεις, κάτι που να μην είναι παθητικό. Μην απομονώνεσαι. Αν οι φίλοι σου δεν μπορούν, βγες έξω μόνος σου, πήγαινε για περπάτημα, κάπου που δεν έχεις ξαναπάει, πήγαινε μόνος σου για καφέ, δεν τρέχει μία.
Η αλλαγή συνηθειών που λέει ο Pholarchos, είναι πολύ σημαντική. Είναι ο τρόπος για να ξεκολλήσεις.
Δεν πιστεύω ότι δεν έχεις στόχους. Είμαι σίγουρη πως υπάρχει ένα μικρό όνειρο μέσα σου, όσο άπιαστο κι αν είναι που ίσως το έχεις ξεχάσει.

Αν είσαι ο καλύτερος ψεύτης παγκοσμίως (δύσκολο! ) , εφάρμοσέ το στον εαυτό σου, βρες δηλαδή τρόπους να τον ξεγελάσεις.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-17, 22:56
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς η αλλαγή συνηθειών θέλει και αρκετή αφοσίωση και προσοχή, συνήθως ξεκινάω να αλλάξω κάτι και τελικά αποσπόμαι από κάτι άλλο. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την συμβουλή
Είναι έτσι η εποχή που ζούμε. Πάντα κάτι μας αποσπά την προσοχή και συνήθως αυτό το κάτι είναι άχρηστο. Οπότε σκέψου εκείνη την ώρα αν αυτό το κάτι αξίζει το χρόνο σου ή στον κλέβει. Αν δεν σου είναι χρήσιμο, δεν σου προσφέρει κάτι, άλλαξέ το!
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-17, 11:35
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Johnkokk και μόνο που τα αναγνωρίζεις όλα αυτά, έχεις κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα. Τα υπόλοιπα θα έρθουν με τον καιρό. Είναι επίσης πολύ σημαντικό το ότι αντιλαμβάνεσαι τα αρνητικά στοιχεία του εαυτού σου, καλή η αυτοκριτική αλλά να μην κατακρίνουμε κιόλας , ούτε τον εαυτό μας, ούτε τους άλλους.

Θα συμφωνήσω με τον Avatar όσον αφορά στην κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, επηρεάζει λίγο-πολύ τους πάντες. Γι αυτό προσπάθησε να απεμπλακεις ( όσο είναι δυνατόν ) απ'όλο αυτό το κλίμα.

Τέλος, σκέψου ότι είσαι (ηλικιακά) στην αρχή της ζωής σου. Ανέφερες ότι όλα ξεκίνησαν από τότε που πέρασες στην σχολή σου. Μήπως απλά να δεις αν θες να σπουδάσεις κάτι άλλο; Μήπως δεν είναι αυτό που θέλεις για το μέλλον σου;

Εν πάσει περιπτώσει, εσύ γνωρίζεις τι είναι το καλύτερο κι εσύ θα το βρεις. Σκέψου όμως αυτό: Να φτάσεις σε μια προχωρημένη ηλικία και να μετανιώνεις για όλα όσα ήθελες να κανείς και δεν έκανες. Αυτά !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias1990 : 21-10-17 στις 11:37
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-17, 15:22
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων

Τέλος, σκέψου ότι είσαι (ηλικιακά) στην αρχή της ζωής σου. Ανέφερες ότι όλα ξεκίνησαν από τότε που πέρασες στην σχολή σου. Μήπως απλά να δεις αν θες να σπουδάσεις κάτι άλλο; Μήπως δεν είναι αυτό που θέλεις για το μέλλον σου;
Φίλε Ηλία, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ωστόσο το να θεωρώ πως είμαι ακόμα στην αρχή είναι σχετικά δίκοπο μαχαίρι. Σίγουρα έχω χρόνια μπροστά μου ,αλλά αυτό κατά κάποιο τρόπο με καθυσηχάζει με αρνητικό τρόπο. Βέβαια και με το άγχος και την βιασύνη να τα καταφέρω όλα μαζί πάλι δεν θα βγάλει κάπου.

Φίλη Λευκέ Λύκε επίσης σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση . Το σκέφτηκα αρκετές φορές να κάνω κάποιες αλλαγές,αλλά το ρίσκο του να μεταβώ από μια κατάσταση σε μια άλλη με βάζει σε πολλές σκέψεις,ώσπου τελικά <<βαριέμαι>> και παραμένω στην στασιμότητα.

Τέλος φίλε Άβαταρ,ίσως να παίζει ρόλο γενικά η εποχή που ζούμε και οι αλλαγές, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι,εκτός από το να αδιαφορώ όσο γίνεται και όσο πρέπει(μην ειμαι και στον κόσμο μου χαχαχα)

Αυτό που έχω εδώ και καιρό στο μυαλό μου και ίσως να βοηθήσει είναι να ψάξω για μια δουλειά. Πιστεύω ότι το να σταματήσω εν μέρει να βασίζομαι στους γονείς μου και να τους επιβαρύνω θα με βοηθήσει να προχωρήσω και να νιώσω πιο χρήσιμος. Ταυτόχρονα, λύνεται και το θέμα του προγράμματος καθώς η αναγκαιότητα του ωραρίου δουλειάς θα με κάνει να είμαι πιο σοβαρός-σταθερός στην τήρηση ενός προγράμματος. Το μόνο που φοβάμαι όμως είναι μην ξεχαστώ τελείως από το διάβασμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 21-10-17 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-17, 15:54
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλη Λευκέ Λύκε επίσης σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση . Το σκέφτηκα αρκετές φορές να κάνω κάποιες αλλαγές,αλλά το ρίσκο του να μεταβώ από μια κατάσταση σε μια άλλη με βάζει σε πολλές σκέψεις,ώσπου τελικά <<βαριέμαι>> και παραμένω στην στασιμότητα.
Ρίσκο;;; Τι ακριβώς έχεις να χάσεις; Πώς το εννοείς;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-17, 16:06
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίσκο;;; Τι ακριβώς έχεις να χάσεις; Πώς το εννοείς;
Δεν εννοώ κάτι συγκεκριμένο με τη λέξη ρίσκο, περισσότερο τα υπέρ και τα κατά της κάθε αλλαγής,αναλόγως την περίπτωση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.