Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 25-11-06, 14:51
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Τελικα κυκλωνα ειναι αδυνατο να κανει κανεις σοβαρη συζητηση μαζι σου.Παρακαμπτοντας τα οσα εχεις πεταξει εως τωρα εδω μεσα (αναμεσα σε αυτα το ποσο νοητικα πιο εξελιγμενος ειναι ο homo sapiens απο τους αρχαιους Ελληνες και πως ο τελειος ανθρωπος ειναι ο χριστιανος), φαινεται πως οταν διαφωνεις με καποιον διαβαζεις οτι θες εσυ.Μιλησα πουθενα για εξωγηινους που ηρθαν και εχτισαν τις πυραμιδες;Οτι θες λες.
Μπηκα στην κουβεντα γιατι υποστηριξες πως η γεωμετρια ηρθε απο την Αιγυπτο.Και εγω σου εδειξα τα οργανα μετρησης των Αιγυπτιων και σε πληροφορησα πως δεν ηξεραν να μετρουν το υψος της.
Μετα εσυ επανηλθες λεγοντας οτι υποστηριξα πως για το χτισιμο της ευθυνονται οι Ελληνες και στη συνεχεια διχως να σχολιασεις αυτα που παρεθεσα προσπαθησες χωρις να αναφερθεις σε καποιο ιστορικο στοιχειο να αποδειξεις πως οι πυραμιδες ηταν των Αιγυπτιων. Προσπερνωντας το πρωτο, σου παρεθεσα φωτογραφιες με τις χωματινες και κατεστραμμενες μετεπειτα πυραμιδες που θαφτηκαν οι επομενοι βασιλεις, για να σου αποδειξω πως δεν υπηρχε η τεχνογνωσια στους Αιγυπτιους για να κατασκευαστει λιγα χρονια μετα, οικοδομημα μεγαλυτερο απ το ενα εκ των 7 θαυματων της αρχαιοτητας. Και συ αυτο που ειχες να πεις ειναι πως ειμαι τρελος διοτι υποστηριξα πως ηρθαν οι εξωγηινοι και τις εφτιαξαν. Ε φιλε μου να με συγχωρεις αλλα δε μπορω να σπαταλαω κοπο και χρονο ανταλασσοντας πληροφοριες και σκεψεις με τετοιους συζητητες.Σηκωνω τα χερια ψηλα
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 25-11-06 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 25-11-06, 15:31
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Φίλε Κύκλωνα, εγκυκλοπαιδικά να σε ενημερώσω πως υπάρχει και ένα μικρό (έστω μικρό ) ενδεχόμενο , κάποιοι να μην έχουν τον μέγιστο + Λιακόπουλο + ως μοναδική πηγή ενημέρωσης και ψυχαγωγίας...

Και το λέω αυτό γιατί τέτοιου είδους εντύπωση μου δίνουν οι απαντήσεις σου.
Προσωπικά ποτέ δεν είπα πως ήρθαμε με υπερτεχνολογία και γνωστική απολυτότητα από κάπου αλλού..

Το κλιματολογικό που λες, είναι μία άποψη και είναι δεκτή και προς συζήτηση.
Αλλά να μην αρχίσουμε τώρα να παίρνουμε τον άτλαντα για να δούμε ποιες χώρες έχουν σχετικά όμοιο κλίμα με την Ελλάδα με σκοπό να ψάξουμε αρχαίους Μαθηματικούς, Φιλοσόφους, Γιατρούς, Αρχιτέκτονες κλπ κλπ κλπ.

Τα εκλαϊκεύεις πάρα πολύ τα πράγματα και θεωρώ ότι κάνεις λάθος σε αυτό.

Αν υπήρχε μία "αντι-εκπομπή" Λιάκοπουλου, κάπως έτσι θα επιχειρηματολογούσαν εκεί.

Φιλικά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 25-11-06, 15:44
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Όταν η λογική σε βάζει στην βάσανο των ερωτημάτων που δεν έχουν απάντηση σηκώνεις τα χέρια ψηλά. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σου λέω και μάλλον φταίει οτι δεν έχουμε αμεσότητα επικοινωνίας και θα έπρεπε να βάλει η ομάδα ένα chat room για να τα λέμε ζωντανά. Μου λες πως οι πυραμίδες δεν χτίστηκαν από τους Αιγυπτίους γιατί δεν είχαν την τεχνογνωσία να το κάνουν, σου απαντώ και ποιοί τις έχτισαν; Μου λες ένας πολιτισμός που προυπήρχε, αυτό είναι γενικό και αόριστο. Ποιός πολιτισμός προυπήρχε; Που και πότε έζησε αυτός; Απο που ήρθε; Πως καταστράφηκε; Γιατί δεν έχει βρεθεί πουθενά στην ανθρωπολογική πυραμίδα οποιαδήποτε απόδειξη των λεγομένων σου. Βρέθηκαν κρανία του Homo neaderdalensis, του Homo erectus, του Homo sapiens και οι ανθρωπολόγοι καταλήγουν οτι ο Homo sapiens είχε μεγαλύτερη διάμετρο εγκεφάλου άρα είχε πιο ανεπτυγμένο εγκέφαλο, με πιο σύνθετες λειτουργίες από τους προγόνους του. Αυτός ο πολιτισμός που υποστηρίζεις οτι έχτισε τις πυραμίδες και δεν ήταν οι έλληνες όπως λες, πως αποδεικνύεται οτι υπήρξε; Και που είναι τα δείγματα γιατί αν μου πεις οτι άνηκε στους Homo sapiens και αυτός αφού ήταν τόσο υπερπολιτισμός όπως τον χαρακτηρίζεις σίγουρα θα είχε ακόμη πιο αυξημένο εγκέφαλο από όλα τα γνωστά κρανία γιατί ήταν πιο έξυπνος. Που είναι τα ευρήματα; Και άντε να σου πω εγώ οτι δεν βρέθηκαν ευρήματα ακόμη και μπορεί να βρεθούν αργότερα, τι έγινε και εξαφανίστηκε; Πρέπει να έγινε κάτι παρα μα παρα πολύ σημαντικό πάνω στη γη και να εξαφανίστηκε. Και αφού έγινε κάτι τόσο σημαντικό οι πυραμίδες πως έμειναν όρθιες; Ή μήπως είπε η καταστροφή που βρήκε τον άγνωστο πολιτισμό ας αφήσω τις πυραμίδες μωρέ, καλές είναι, αστες να υπάρχουν. Και γιατί μόνο οι πυραμίδες σώθηκαν και οχι άλλα τεχνολογικά επιτεύγματα του άγνωστου πολιτισμού; Και κάτι ακόμα, για να μην έμεινε τίποτα από την τεχνολογία του, θα πρέπει να μην έμεινε άνθρωπος ζωντανός πάνω στη γη, γιατί αν κατάφερναν και επιζούσαν μερικοί από αυτούς θα ξεκινούσαν τον νέο πολιτισμό από το σημείο που το αφήασαν, αν σήμερα γίνει μια παγκόσμια καταστροφή και επιζήσουμε λίγοι δεν θα ξέρουμε την τηλεόραση, δεν θα ξέρουμε το ραδιόφωνο, δεν θα ξαναχτίσουμε τον πολιτισμό μας από το σημείο που το αφήσαμε; Αρα δεν έμεινε ρουθούνι πάνω στη γη, και έρχεσαι τώρα και μας λες πως απο εκεί που δεν υπήρχε ρουθούνι ξαναφτιάχτηκε η ανθρωπότητα μέσα σε μερικές χιλιάδες χρόνια. Είναι σοβαρά πράγματα αυτά που λες; Χρειάστηκαν κατι λίγα δισεκατομμύρια χρόνια για να οδηγηθούμε από το πρώτο θηλαστικό στον άνθρωπο και μου λες οτι μέσα σε κατι χιλιάδες χρόνια έχουμε ανθρωπογέννεση 2 φορές; Ακούς τι λες; Επίσης η εξελικτική πορεία που ακολουθείθηκε για να φτάσουμε από τα προκαρυωτικά κύτταρα στους πολυσύνθετους οργανισμούς είναι καθαρά τυχαία, ευνόησαν συγκεκριμένες συνθήκες που έδωσαν αυτό το αποτέλεσμα, η πιθανότητα που δίνουν οι επιστήμονες να ακολουθηθεί σε άλλον πλανήτη η ίδια εξελικτική πορεία είναι 1 στο τρισεκατομμύριο και μου λες ελαφρά τη καρδία οτι στον ίδιο πλανήτη συνέπεσε να ακολουθηθεί η ίδια εξελικτική πορεία 2 φορές σε διάστημα μερικών χιλιάδων χρόνων; Δεν νομίζεις πως η λογική σου είναι παράλογη, και πως αυτό που κάνεις είναι καθαρά μια θεωρία που δεν στηρίζεται πουθενά μα πουθενά μόνο στα βιβλία και στα μυαλά εφάνταστων συγγραφέων;

Για το χριστιανισμό δεν θα σου απαντήσω για να μην κάνουμε πάλι το θέμα μπάχαλο.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-11-06, 09:32
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Kiklona είπες…
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Το νόημα είναι απλό και θα στο πω με 5 προτάσεις.
Οι αρχαίοι φιλόσοφοι ενώ λέγαν περί παιδείας, περί ηθικής, περι δικαιοσύνης κτλ δεν τα εφάρμοσαν ποτέ και δεν μπόρεσαν να τα μεταδώσουν στην κοινωνία που ανήκαν γεγονός που φαίνεται από τα ενδεικτικά γεγονότα που αναφέρω στο "παραλήρημα" όπως λες. Το οτι ειπωθηκαν μόνο για να γραφτούν σε κάποια βιβλία δεν μου λέει τίποτα. Αξία για μένα έχει κάτι που λέγεται να έχει και αντίκρυσμα στην κοινωνία.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Μου είπαν σε προηγούμενη παράθεση πως οι ψευτοφιλοσοφίες περι μαθηματικών, αριθμών, ατόμου, είναι η βάση των επιστημών για την ανάπτυξη του κόσμου και οτι ο υπολογιστής σήμερα και τα τεχνολογικά επιτεύγματα είναι απόρροια της συγκροτημένης επιστημονικής σκέψης των αρχαίων ελλήνων. Και εκεί φαίνεται η τελειότητα της αρχαίας σκέψης οτι έχουν ισχύ ακόμη και σήμερα. Πείτε μου σε τι καλυτέρεψε η ζωή μας;
Και μετά…
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Σε αντίθεση ο χριστιανισμός που θεωρείται από τους αρχαιολάτρεις επάρατος κατάφερε σε σημαντικές χρονικές περιόδους να εφαρμόσει την διδασκαλία του πλήρως, δες τα κοινόβια τα αποστολικά χρόνια, δες τα φιλανθρωπικά ιδρύματα τις περίφημες βασιλειάδες, δες πόσοι άνθρωποι την διδασκαλία του χριστιανισμού την κάναν στάση ζωής, ο Βασίλειος ….
Πες μου τώρα που καλυτέρεψε η ζωή μας; Ο Χριστιανισμός λές κατάφερε σε σημαντικές χρονικές περιόδους να εφαρμόσει την διδασκαλία του πλήρως και τι έγινε; Καλυτέρεψε κάτι;
Τι είναι καλύτερα; Να ζει κάποιος στο Άθως ή στο Βουτάν;
Κατάφερε ο Χριστιανισμός να περάσει την διδασκαλία του στην κοινωνία; Το οτι ειπώθηκαν μόνο για να γραφτούν σε κάποια βιβλία δεν μου λέει τίποτα.
Ακριβώς όπως αντιμετωπίζεις εσύ τα πράγματα και τους Αρχαίους μπορώ και εγώ πολύ εύκολα να αντιμετωπίσω τον Χριστιανισμό. Αυτό τι σημαίνει; Κατάφερε πέρα από κάποιες χρονικές περιόδους να εφαρμόσει την διδασκαλία του πλήρως ο Χριστιανισμός; Αφού είναι έτσι πια είναι η καλυτέρευση του κόσμου;
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-11-06, 14:25
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Σε τι άλλαξε; Να σου πω αμέσως. Ο Χριστός ή αναστήθηκε ή δεν αναστήθηκε. Όσοι πιστεύουν οτι δεν αναστήθηκε όπως εσύ αγαπητέ δεν μπορούν να καταλάβουν οτι άλλαξε ο κόσμος, για όσους πιστεύουν οτι αναστήθηκε και έχουν κάνει βίωμα τους το στίχο "Νυν πάντα πεπλήρωται φωτός, ουρανός και η γή και τα καταχθόνια, εορταζέτω γουν πάσα κτίσις την έγερσιν χριστού" ο κόσμος άλλαξε γιατί εκεί που η ελπίδα έχει χαθεί ακούς τα λόγια του ληστή στο σταυρό του Γολγοθά " Μνήσθητι μου Κύριε όταν έρθεις εν τη βασιλεία σου". Για αυτό υπερασπίζομαι τον χριστιανισμό, γιατί ένας παγανιστής δεν μπορεί να το αισθανθεί αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-11-06, 14:34
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για αυτό υπερασπίζομαι τον χριστιανισμό, γιατί ένας παγανιστής δεν μπορεί να το αισθανθεί αυτό.
που βασιζόσαστε φίλτατε ωστε να λέτε κάτι τέτοιο;
έχετε διατελέσει και παγανιστής , η απλώς το φαντάζεστε ;

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 28-11-06 στις 14:38
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 28-11-06, 15:06
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Σε τι άλλαξε; Να σου πω αμέσως. Ο Χριστός ή αναστήθηκε ή δεν αναστήθηκε. Όσοι πιστεύουν οτι δεν αναστήθηκε όπως εσύ αγαπητέ δεν μπορούν να καταλάβουν οτι άλλαξε ο κόσμος, για όσους πιστεύουν οτι αναστήθηκε και έχουν κάνει βίωμα τους το στίχο "Νυν πάντα πεπλήρωται φωτός, ουρανός και η γή και τα καταχθόνια, εορταζέτω γουν πάσα κτίσις την έγερσιν χριστού" ο κόσμος άλλαξε γιατί εκεί που η ελπίδα έχει χαθεί ακούς τα λόγια του ληστή στο σταυρό του Γολγοθά " Μνήσθητι μου Κύριε όταν έρθεις εν τη βασιλεία σου". Για αυτό υπερασπίζομαι τον χριστιανισμό, γιατί ένας παγανιστής δεν μπορεί να το αισθανθεί αυτό.
Φαίνεται αυτό που λες στην κοινωνία;
Και εγώ σου απαντώ ότι όλοι όσοι πίστεψαν σε αυτά που είπαν οι Αρχαίοι πολύ απλά κατάλαβαν οτι ο κόσμος άλλαξε.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-11-06, 17:26
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Αγαπητέ Lux προτού αποφασίσω σε τι θα πιστέψω, έχω μελετήσει προσεκτικά όλες τις τάσεις που επικράτησαν τουλάχιστον από την ομηρική εποχή εώς σήμερα, δεν πιστεύω όπως μερικοί κληρονομικά, ούτε από αντίδραση προς το κατεστημένο, ούτε κάνω εκπτώσεις στην πίστη μου με το να δηλώνω πότε το ένα και πότε το άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 28-11-06, 17:38
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Κύριε Κυκλώνα ...
Δεν αντιλέγω
ούτε υποτιμώ τα πιστεύω και τις μελέτες σας
αλλά νομίζω προς θα έπρεπε να ρίξετε και μια ματιά στο τι επικρατούσε στη προ ομηρική εποχή , έτσι ώστε να καταλαβαίνατε περισσότερο την ιδιαιτερότητα της αναστάσεως και τη πλήρη σύνδεση της με την πανάρχαια ανθρώπινη ανάγκη της ομαδικής λύτρωσης.
Ευχαριστώ που απαντήσατε .

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 28-11-06, 17:47
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Αυτό που σίγουρα κατάφερε ο Χριστός ήταν να γνωστοποιήσει στους πολλούς αυτό που γνώριζαν οι λίγοι.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.