Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #771  
Παλιά 03-04-08, 23:25
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Τι ρωτάς ποιό είναι το νόημα? Όλα έχουν νόημα. Ρωτάω για να δω τι σοι άτομα δέχεται η μασονία ή μάλλον καλύτερα ο τεκτονισμός μιας και φαίνεται πως έχετε πρόβλημα με τον πρώτο όρο.

Κανένα απολύτως πρόβλημα με τον όρο. Μασονία είναι εξελληνισμένη λέξη από την Γαλλική, που σημαίνει επίσης Τεκτονισμός - κτίσιμο. ( Τέκτων = ο κτίστης )


Ρωτάω για να μάθω αν και ίσως επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ήδη γραφεί. Επειδή μας παρουσιάζονται όλα τέλεια

Δηλαδή, πώς παρουσιάζονται τέλεια;

(προφανώς δεν υποννοώ ότι για όλα τα δεινά φταίνε οι κακοί μασόνοι, ήδη έχει σμικρυνθεί στην Ελλάδα η μασονία, τη δουλίτσα σας την πήραν τα κόμματα)

Θα μπορούσα να μάθω από σένα τον παντογνώστη τελικά, ποιά είναι η "δουλίτσα' μας; και για τί ακριβώς μας κατηγορείς;

και ήθελα να δω τι δομές έχει αυτή η ιστορία και με ποιές προυποθέσεις εξυψώνεται τελικά κάποιος ως άνθρωπος εκεί μέσα. Και δεν ζήτησα να ξέρεις όλα τα περί 10000 μασόνων αλλά την εμπειρία σου. Οπότε άκυρο το υφάκι σου.

Η πνευματική "εξύψωση" είναι ευθύνη του καθενός ξεχωριστά, έξω από το ότι δημιουργείται κατάλληλο περιβάλλον στις Στοές για την παρακολούθηση των ομιλιών των παλαιοτέρων, που δεν σημαίνει βέβαια ότι έχουν την μορφή της οποιασδήποτε "διδασκαλίας" και υπόκεινται μετά τις Εργασίες της Στοάς σε κριτική από όλους και ζητούνται διευκρινίσεις για τυχόν απορίες.

Η επιλογή θεμάτων προς ανάπτυξη είναι απόλυτα ελεύθερη και εναπόκειται στην κρίση του αναλαμβάνοντα την υποχρέωση να παρουσιάσει την εργασία του και μόνον.

Θέματα: Περί Αγάπης και Αρμονίας ως Πανσυμπαντικών καταστάσεων, περί Σωκρατικών ρήσεων, περί Πυθαγόρου, περί Μυητικών ταγμάτων και των τρόπων μύησης, περί Συμβολισμού, περί Αποσυμβολισμού του Τυπικού της Μύησης, περί Μεγάλων Μυστών, περί..., περί..., περί...

Τα δε τυπικά ανοίγματος και κλεισίματος εργασιών, προετοιμάζουν ψυχολογικά τους συμμετέχοντες να παρακολουθήσουν με προσοχή τα τεκταινόμενα - κάτι, ας πούμε, παρόμοιο αλλά χωρίς θρησκευτικό χαρακτήρα, που φίνεται σε μιά εκκλησία κατά την διάρκεια της λειτουργίας, από συνειδητοποιημένο χριστιανό και όχι την οποιαδήποτε κυρα - Κατίνα που πήγε εκεί για να δείξει το καλό της φόρεμα...

Σε μερικές Στοές, ( του Λονδίνου, π.χ. ) απαιτείται ομοιόμορφο ντύσιμο κατά τις εργασίες, όπως μαύρο κοστούμι και γραβάτα ( όχι στολή! )...


Επίσης ο Τ.Π. λέει τα ακόλουθα: ...ορίζονται από την στοά Τέκτονες που ερευνούν...τον λόγο που αυτός επιθυμεί την εισδοχή του.

Το πώς ερευνούν τα περί αμέμπτου της ηθικής δεν λέει και δεν έχω μάθει ακόμη. Εκτός και αν κάτι δεν έχω καταλάβει οπότε σε κάθε περίπτωση αναμένω μια απάντηση.

Πολύ απλά, με προσωπικές συνεντεύξεις με τον ενδιαφερόμενο, από δε την αναλυτική συζήτηση και την παράθεση απόψεων του υποψηφίου για πολλά θέματα, συνάγεται το συμπέρασμα, όπως εσύ που μιλάς με κάποιον εξάγεις τα συμπεράσματά σου για το ποιόν του ανθρώπου που συζητάς μαζί του - όχι βέβαια μέσα από μιάν ιστοσελίδα, αλλά διά ζώσης!...

Κάποτε ( πολλές δεκαετίες πριν ) η εισδοχή ήταν πολύ πιό δύσκολη ( ορθότατο κατ' εμέ ), με παρακολούθηση εκ του σύνεγγυς του τρόπου ζωής του ενδιαφερομένου ( εις γνώσιν του, φυσικά ) επί μακρόν χρονικό διάστημα, όπερ και δεν συμβαίνει σήμερα, είναι δε η αιτία που στις Στοές έχουν εισαχθεί και άτομα που δεν είναι κατάλληλα για εσωτερική έρευνα και προσωπική καλλιέργεια αλλά άλλος είναι ο σκοπός τους - τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά.

Διακρίνω όμως μία συγκεκριμένη σου θέση στο θέμα του Τεκτονισμού.
Αν έχεις αποκρυσταλλωμένη "θέση" και "γνώση", προς τι οι επανειλημμένες αναφορές σου στο θέμα;

Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανένα - ερωτώμεθα και απαντούμε.
Αν οι απαντήσεις μας δεν καλύπτουν ερωτηματικά, εδώ είμαστε.
Αλλά βλέπω μία πείσμονα προσπάθεια να βγούμε "ψεύτες".

Ο λόγος;
__________
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 03-04-08 στις 23:26
Απάντηση με παράθεση
  #772  
Παλιά 04-04-08, 00:14
Το avatar του χρήστη Ragnarok
Ragnarok Ο χρήστης Ragnarok δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Περιοχή: Koridallos city
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Ο λογος ειναι πολυ απλος κυριε Τακη!
Ανηκεις καπου, σε μια ομαδα για την οποια εγω δεν ξερω πολλα-τιποτα, δεν μου επιτρεπεις να ερθω να σε κατασκοπευσω, δεν τα δημοσιευεις κτλ.Κι επειδη εγω ειμαι περιεργος, ευθυνοφοβος και μισαλλοξος θα σου σπαω τα νευρα!Και θα σε κατηγορω συνεχως, μην ξεχνιομαστε.
Εφτιαξες κατι, το κρατας εσυ, δεν μου το δειχνεις με το ετσι θελω, οπως συνηθησα και γι'αυτο σε αντιπαθω, βρισκοντας παντα δικαιολογιες για να ασχολουμαι μαζι σου.Αυτα στο 500ο post του θεματος.Ο επομενος να βρει κατι καινουργιο να προσαψει.Κατανταει βαρετο.

Καταθεση αποψης, τιποτα αλλο.
__________________
That is not dead which can eternal lie, and with strange aions even death may die

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ragnarok : 04-04-08 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #773  
Παλιά 04-04-08, 00:37
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν υπάρχει καμία προσπάθεια να βγείτε ψεύτες. Υπάρχει ένα θέμα για τη μασονία και ρωτάμε, βλέπουμε απαντήσεις απόψεις κλπ. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό? Όχι νομίζω από τη μέχρι τώρα στάση σας. Δεν έχω καμία αποκρυσταλλωμένη άποψη για τη μασονία. Εσύ ο ίδιος μίλησες για κακούς μασόνους και αυτό ακριβώς έχω υποστηρίξει κι εγώ κάποιες φορές, ότι όντως υπάρχουν τέτοιοι.

Και μιας και ενδεχομένως ξέρετε, θα μπορούσατε να μας πείτε κάποια σχετικά παραδείγματα. Εκτός και να είναι εκτός θέματος που δεν νομίζω. Και δεν είναι τόσο η κάθε περίπτωση που ίσως έχει σημασία αλλά ο συνδυασμός αυτός με την εξύψωση του πνεύματος που προσπαθείτε να πετύχετε μέσα στις στοές κλπ κλπ κλπ. Είναι ακριβώς ο παραλληλισμός για τον οποίο νομίζω είχες κάνει λόγο γενικά, των διδαγμάτων του Χριστιανισμού πχ. θα έλεγα εγώ σε συνδυασμό με τα 2 δις που είχε μαζέψει ως προσωπική περιουσία ο Αθηνών νομίζω, "για μια δύσκολη στιγμή" όπως είχε δηλώσει και ο ίδιος. Πως κολλάει η θεωρία με την πράξη? Μήπως είναι χάλια η θεωρία? Ή είναι απλώς ένα ωραίο μακιγιάζ?

Η δουλίτσα για την οποία μίλησα έχει να κάνει επίσης με το ίδιο πράγμα. Κάποτε μπορούσατε πολύ πιο άνετα να βυσματωθείτε μεταξύ σας, να βρει μια θεσούλα κάποιος, να πάρει μια μεγάλη δουλειά κλπ ενώ τώρα κάποιος μπορεί να τα πετύχει αυτά εφόσον προσεταιριστεί ένα πολιτικό κόμμα, πληρώσει ένα δικαστή οπότε και δεν έχει ανάγκη να γίνει μασόνος. Είπαμε βέβαια πως φταίνε οι κακοί μασόνοι και όχι η μασονία καθεαυτή. Έχει ενδιαφέρον όμως να ακούσουμε και για τις βρωμιές των μελών της.

ΥΓ
Το ποιός το παίζει παντογνώστης φαίνεται από μια απλή περιήγηση εδώ μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #774  
Παλιά 04-04-08, 00:46
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ragnarok
Ο λογος ειναι πολυ απλος κυριε Τακη!

Ανηκεις καπου, σε μια ομαδα για την οποια εγω δεν ξερω πολλα -τιποτα, δεν μου επιτρεπεις να ερθω να σε κατασκοπευσω, δεν τα δημοσιευεις κτλ.Κι επειδη εγω ειμαι περιεργος, ευθυνοφοβος και μισαλλοξος θα σου σπαω τα νευρα!
Και θα σε κατηγορω συνεχως, μην ξεχνιομαστε.
Εφτιαξες κατι, το κρατας εσυ, δεν μου το δειχνεις με το ετσι θελω, οπως συνηθησα και γι'αυτο σε αντιπαθω, βρισκοντας παντα δικαιολογιες για να ασχολουμαι μαζι σου....
Αν, διαβάζοντας αυτό το νήμα και μόνο, λεει κάποιοςότι δεν γνωρίζει τίποτα για τον Τεκτονισμό, τι να πω...
Από την άλλη, όχι φίλε μου, αν δεν έχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ εσωτεριστικές ανησυχίες, χάριν της ικανοποιήσεως της περιεργείας σου και μόνον δεν θα σου ανοιχτεί καμμία πύλη Γνώσης, σ' αρέσει ή όχι, και λέγε ό,τι θες...

Η ΓΝΩΣΗ στους απλούς περιέργους, καθίσταται πολύ επικίνδυνο όπλο ενάντια σε όλους τους άλλους.

Για να αποκτήσεις "όπλα", πρώτα πρέπει να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου στην ορθή χρήση τους. Εσύ δε, ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΣΥ, δεν θέλεις να εκπαιδευθείς, θέλεις να "παίξεις" απλά με το όπλο της Γνώσης.

Έ, δεν θα σου γίνει η χάρη. Η Γνώση έτσι ΠΟΤΕ δεν θα γίνει κτήμα σου. ΠΟΤΕ.

Βλέπεις, η ρουφιάνα, ΔΕΝ χαρίζεται σε κανένα. Αποκτάται με πολύ κόπο, θυσίες και μελέτη για χρόνια ολόκληρα.

Τό πόσο βέβαια είναι έντιμο να κατηγορείς κάποιους επειδή απλά ΔΕΝ γνωρίζεις, κοίτα στον καθρέπτη και απάντησε στον εαυτό σου - όχι σε μένα.

Και ποιός σου είπε ότι τελικά μας ενδιαφέρει η γνώμη του καθενός άσχετου για μας; Απαντήσεις δόθηκαν - όποιος έχει στοιχειώδη λογική και ανοιχτό μυαλό κατάλαβε.

Να είσαι δε βέβαιος, ότι δεν σπας τα νεύρα κανενός - έχουμε ακούσει και πολύ χειρότερα - απλά, οι άνευ Γνώσεως επιπόλαιες κρίσεις για κάτι, χαρακτηρίζουν μόνον τον κρίνοντα και ΟΧΙ το "κρινόμενο".

Στο κείμενό σου δε, λες πολύ περισσότερα απ' ό,τι φαντάζεσαι...
θα το συνιστούσα σε όλους τους έχοντες απροσδιόριστη αντιπάθεια στον τεκτονισμό, να το διαβάσουν,
Δεν θα μπορούσα να υπερασπισθώ καλύτερα τους Τέκτονες και τον Τεκτονισμό, απ' ό,τι το σημείωμά σου καταφέρνει τελικά να κάνει!
Αν δε, πράγματι οι απόψεις σου είναι αυτές, χωρίς ίχνος ειρωνείας, ΕΥΓΕ για την ειλικρίνειά σου. Σπάνια οι άνθρωποι εκφέρουν την γνώμη τους τόσο ευθέως και με παρρησία όπως αυτή που δείχνεις εσύ.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #775  
Παλιά 04-04-08, 01:07
Το avatar του χρήστη Ragnarok
Ragnarok Ο χρήστης Ragnarok δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Περιοχή: Koridallos city
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Κυριε Τακη, οσα εγραψα ηταν απλα μια διαμαρτυρια για οσα εχουν γραφτει αυθαιρετα κατα του Τεκτονισμου και τιποτα αλλο.Μην εξαπτεστε.Ειναι η προσωπικη μου αποψη για ολη αυτη την επιθεση.
Επρεπε τελικα να βαλω κανα smile...
__________________
That is not dead which can eternal lie, and with strange aions even death may die
Απάντηση με παράθεση
  #776  
Παλιά 04-04-08, 02:31
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ragnarok
Κυριε Τακη, οσα εγραψα ηταν απλα μια διαμαρτυρια για οσα εχουν γραφτει αυθαιρετα κατα του Τεκτονισμου και τιποτα αλλο.Μην εξαπτεστε.Ειναι η προσωπικη μου αποψη για ολη αυτη την επιθεση.
Επρεπε τελικα να βαλω κανα smile...
Γι' αυτό και γράφω, φίλε μου: "...Εσύ δε, ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΣΥ, δεν θέλεις να εκπαιδευθείς,..." Όπου, μπορεί σε όλο τι κείμενο το "εσύ" να αντικατασταθεί με το "οποιοσδήποτε".
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #777  
Παλιά 04-04-08, 18:26
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Γι' αυτό και γράφω, φίλε μου: "...Εσύ δε, ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΣΥ, δεν θέλεις να εκπαιδευθείς,..." Όπου, μπορεί σε όλο τι κείμενο το "εσύ" να αντικατασταθεί με το "οποιοσδήποτε".

Αγαπητε Τακη,το παραπανω post του Ragnarok ηταν μια διαμαρτυρια και μια γλαφυροτατη περιγραφη,στο β' ενικο προσωπο, για ολους αυτους που κατηγορουν ανευ αιτιας και λογου τον Τεκτονισμο.
Δεν ηταν η προσωπικη του αποψη...Και πιστευω πως καλυτερα δεν θα μπορουσε να περιγραψει την ψυχοσυνθεση αυτων των ανθρωπων...


Σε αυτο το νημα ολες οι ερωτησεις εχουν απαντηθει πληρως και παραπανω κουβεντα ειναι περιττη.

Αν θελετε συνεχιστε τη κουβεντα σε αλλες βασεις περα απο τη συνομωσιολογια επιτελους... Και ας πουμε κατι πιο ουσιαστικο για τον Τεκτονισμο ,αν βεβαια δεν εχει ειπωθει προηγουμενως...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #778  
Παλιά 04-04-08, 18:48
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Αγαπητε Τακη,το παραπανω post του Ragnarok ηταν μια διαμαρτυρια και μια γλαφυροτατη περιγραφη,στο β' ενικο προσωπο, για ολους αυτους που κατηγορουν ανευ αιτιας και λογου τον Τεκτονισμο.
Δεν ηταν η προσωπικη του αποψη...Και πιστευω πως καλυτερα δεν θα μπορουσε να περιγραψει την ψυχοσυνθεση αυτων των ανθρωπων...


Σε αυτο το νημα ολες οι ερωτησεις εχουν απαντηθει πληρως και παραπανω κουβεντα ειναι περιττη.

Αν θελετε συνεχιστε τη κουβεντα σε αλλες βασεις περα απο τη συνομωσιολογια επιτελους... Και ας πουμε κατι πιο ουσιαστικο για τον Τεκτονισμο ,αν βεβαια δεν εχει ειπωθει προηγουμενως...
Φίλε μου, έτσι είναι...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #779  
Παλιά 04-04-08, 19:35
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Ποιά συνομωσιολογία κλπ? Νομίζω είμαστε ελεύθεροι να ρωτήσουμε ότι θέλουμε. Οπότε αφήστε για λίγο τη θεωρία και πείτε για παράδειγμα για τους κακούς μασόνους όπως λέτε, εαν έχουν "κυνηγήσει", απειλήσει κλπ πχ. ποτέ πρώην μασόνους αλλά και λοιπούς ανθρώπους, δεκαετίες ίσως πριν βέβαια, γιατί για τώρα τα είπαμε ή αν έχουν εμπλακεί σε άλλες βρωμοδουλειές κλπ. και προφανώς αναφέρομαι στην εμπειρία σας και δεν έχω την απαίτηση της γνώσης της ζωής 10000 μασόνων (γιατί ακούστηκε και αυτή η εξυπνάδα). Δεν κατηγορεί κανείς τη μασονία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 04-04-08 στις 19:36
Απάντηση με παράθεση
  #780  
Παλιά 04-04-08, 20:18
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Ποιά συνομωσιολογία κλπ? Νομίζω είμαστε ελεύθεροι να ρωτήσουμε ότι θέλουμε. Οπότε αφήστε για λίγο τη θεωρία και πείτε για παράδειγμα για τους κακούς μασόνους όπως λέτε, εαν έχουν "κυνηγήσει", απειλήσει κλπ πχ. ποτέ πρώην μασόνους αλλά και λοιπούς ανθρώπους, δεκαετίες ίσως πριν βέβαια, γιατί για τώρα τα είπαμε ή αν έχουν εμπλακεί σε άλλες βρωμοδουλειές κλπ. και προφανώς αναφέρομαι στην εμπειρία σας και δεν έχω την απαίτηση της γνώσης της ζωής 10000 μασόνων (γιατί ακούστηκε και αυτή η εξυπνάδα). Δεν κατηγορεί κανείς τη μασονία.
Χαρακτηρίζεται τουλάχιστον γελοία η αναφορά στο "κυνήγι" ή την "απειλή" κατά "πρώην" Μασόνων ή "λοιπών" ανθρώπων... ( Δεν υπάρχουν "πρώην" Τέκτονες, καθ' όσον η Τεκτονική ιδιότης είναι ανεξάλειπτος - τίθενται υποχρεωτικά εν ύπνω - δηλ. διαγράφονται από την Στοά τους και καθίστανται ανενεργοί, μη επιτρεπομένης της συμμετοχής των σε Εργασίες, οριστικά ή πρόσκαιρα ).

Καμμία Στοά δεν έχει - ούτε επιθυμεί να έχει ! - εκτελεστική εξουσία για "ποινική τιμωρία" οποιουδήποτε... Αρμόδια είναι η Πολιτεία και μόνον γιά τούτο. Η δε καταγγελία σε περίπτωση που Τέκτων αντιληφθεί παρανομία Τέκτονος, αφορά στην κοινοποίηση στην Στοά και όχι στην Εισαγγελία... Αν δε το "αδίκημα" είναι ποινικό, κάθε Τέκτων έχει τις υποχρεώσεις του οποιουδήποτε πολίτη προς τον Νόμο ( υπόθαλψη εγκληματία, αποσιώπηση εγκλήματος κλπ. ), και τούτο δεν ενδιαφέρει την Στοά, ούτε αφορά στην οργάνωσή της και την λειτουργία της.

Το σε ποιές περιπτώσεις οι όποιες Στοές πήραν την απόφαση διαγραφής - θέσεως εν ύπνω μελών τους, δεν αφορά ούτε σε σένα, ούτε σε κανέναν άλλον... Αυτό έλειπε, να πρέπει να απολογηθεί η οποιαδήποτε Στοά στον οποιοδήποτε μη Τέκτονα για απόφασή της, ή να την αιτιολογήσει - δημοσιεύσει για να πεισθείς, εσύ και άλλοι, ότι έτσι γίνεται, για να υπάρξει η έξωθεν καλή μαρτυρία! ΔΕΝ μας ενδιαφέρει η έξωθεν καλή μαρτυρία.

Με ποιό δικαίωμα ή γιά ποιό λόγο θα πρέπει να σου πώ ότι την τάδε ημερομηνία, η τάδε Στοά "ετιμώρησε" τον τάδε Τέκτονα, γι' αυτόν τον λόγο;
Και πώς μπορείς να είσαι βέβαιος ότι θα σου έλεγα την αλήθεια, αφ' ενός μεν μιά και έτσι κι αλλιώς αμφισβητείς, αφ' ετέρου δε μη δυνάμενος να επαληθεύσεις τα λεγόμενά μου; - Αστεία πράματα...

Και ακόμη για μιά φορά:
Ασφαλώς και Τέκτονες έχουν εμπλακεί σε βρωμοδουλειές. Σε περίπτωση που αυτό εμπεριέλθει εις γνώσιν της Στοάς, εφαρμόζεται ο κανονισμός και οι Διατάξεις του Τεκτονικού Καταστατικού Χάρτου.
Εκεί κολλήσαμε;
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.