Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 19-01-18, 18:49
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προτιμούσα η συζήτηση να γίνει με βάση τις βιοματικες εμπειρίες και να ειπωθούν οι προσωπικες απόψεις. ..δεν έχει σημασία αν είναι "σωστές " η "λάθος" προς τρίτους, αλλά το πως αντιλαμβανεται και κατανοει μέσα του τη σχέση ψυχής και τροφής.
Για... τυπολατρικούς λόγους, η θέση για προσωπικές εμπειρίες κάθε είδους είναι σε άλλη κατηγορία, την ομώνυμη, εκεί θα είναι πιο ταιριαστο ένα καινούριο θέμα, για να μην υπάρχουν και απαντήσεις που δεν θα άπτονται της κατευθυνσης που επιθυμείς.
Παρόλο που έχω να πω πράγματα σε αυτην την κατευθυνση που θέλεις, την συσχετισης ψυχής και τροφής καθώς και σε συνδυασμο με άλλους υποβοηθητικους εξωγενής παράγοντες προς έρευνα της ψυχης και του νου, δεν θα συμμετασχω σε ενα τετοιο θέμα αν επιλέξεις να το ανοίξεις, μιας και η υπαρξη ατόμων που στην ουσία δεν αγαπούν αυτό το φόρουμ, και κυρίως (μιας και γι αυτούς σε αντιθεση με εμένα ενα απλό φορουμ είναι) δεν αγαπούν (σύμφωνα με την εδω πορεία τους) την ερευνα και την συζήτηση επι αυτής, με αποτρεπουν.
παρολα αυτά και επειδή η ουσία των φόρουμ σε αντιθεση με τα τσατ, είναι πως μένουν στο χρόνο και μπορουν να επαναφέρουν ένα θεμα καιρό μετά , πολλές φορές και με τελειους διαφορετικους απο τους αρχικούς χρήστες θα σου πρότεινα να ανοιξεις ενα θεμα στην κατηγορια προσωπικες εμπειρίες, λέγοντας οσο πιο αναλυτικα μπορείς τι ζητας και πιθανες δικες σου σκέψεις, μιας και ενα τετοιο και πολυ ωραιο είναι και απουσιαζει από το εδω φόρουμ από όσο μπορω να ξέρω.
Παντως επετρεψε μου, να σου πω ότι βλέπεις κάπως λαθος αυτο που λες ''χριστιανική '' αποψη επι του θεματος μιας και ότι ειναι χριστιανικο είναι καθαρα βιωματικο και προσωπικο, επομένως και η χριστιανική άποψη έχει να συνεισφέρει στη κατευθυνση που επιθυμεις, αυτη των βιωματικών εμπειριών, όσο και αν αυτες (οι εμπειριες) πολλες φορες απο την διοικουσα εκκλησια δεν συζητιεται εως και ειναι (κακως) αποτρεπτικη προς τετοιες συζητησεις και αναζητησεις (σε αντιθεση με προσωπικες εμπειριες ακόμα και αγιων).
καλή δύναμη σου ευχομαι.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 19-01-18, 18:50
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφώς και η εγκράτεια είναι μια αρετή και είναι επιθυμητή (παντού) και κάνει καλό στην ψυχή (και στο σώμα) αλλά οι λόγοι που οι χριστιανοί νηστευουμε δεν είναι για εγκράτεια όπως είπα αλλά για υπακοή, μιας και αν κάποιος φάει 2-3-4 πιάτα φασολάδα αλάδωτη (σε περίοδο που νηστευετε και το λαδι) αυτός έχει νηστέψει σε αντιδιαστολή με αυτόν που έφαγε μόνο ένα αυγό.
Ενδιαφέρουσα οπτική...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 19-01-18, 20:06
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρουσα οπτική...
Ναι είναι.
θεωρώ οτιδήποτε έχει να κάνει με τον χριστιανισμό οτι είναι ενδιαφέρων και άξιο προς έρευνα.
Επετρεψε μου όμως ότι δεν είναι απλά μια οπτική, αλλά μια οπτική βασισμένη σε αποδείξεις.
Όπως ανέφερα (με συνδεσμο από την βικιπαιδεια, αλλά υπάρχουν και λεξικά που μπορεί κάποιος να συμβουλευτει) νηστεια σημαινει ασιτια .Αφαγια. Δεν τρως καθόλου.
Οταν λοιπόν λέει η εκκλησία ότι πχ, σήμερα που είναι παρασκευη νηστευουμε από κρεας,(στην οποία κατηγορια περιλάμβανονται και τα γαλακτοκομικά και αυγα), από ψαρια, από λάδι και από κρασί, τότε αν κάποιος θέλει να το τηρήσει δεν πρέπει να φάει καθόλου από αυτά.
Οτιδήποτε άλλο μπορεί να το φάει σε ποσότητες που δεν αναφέρονται.
και δεν αναφέρονται γιατί η ποσότητα έχει να κάνει με παραγοντες που είναι διαφορετικοί στον καθέναν, όπως η σωματική διάπλαση ΄καθως επίσης και η εργασια που έχει να επιτελέσει μετά ή και η εργασία που έιχε επιτελέσει πριν.
Οταν αναφερόμαστε λοιπόν σε νηστεια υπό την χριστιανική οπτική αυτά ισχύουν και αυτά είναι ''υποχρεωμένος'' να τηρήσει ο χριστιανός.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 19-01-18, 20:12
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
.Δεν επανέφερα το θέμα για συζητησουμε αυτα που διαβάσαμε από φιλοσοφικές ,μυητικες
και θρησκευτικές θεωρησεις τρίτων. Έχουμε κολλήσει σε αυτές τις θεωρησεις και δεν έχουμε πάει το θέμα παραπέρα,.
Π'αντως συμφωνώ απόλυτα με αυτο.
¨εχουμε κολλήσει στα βι'ωματα τρίτων και μένουν σε αυτά μην πηγαίονοντας ένα βήμα παραπέρα, να γίνει και δικό μας βίωμα δηλαδη.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 19-01-18, 21:09
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Π'αντως συμφωνώ απόλυτα με αυτο.
¨εχουμε κολλήσει στα βι'ωματα τρίτων και μένουν σε αυτά μην πηγαίονοντας ένα βήμα παραπέρα, να γίνει και δικό μας βίωμα δηλαδη.
Αυτός είναι και ο λόγος που επανέφερα το θέμα.Δεν χρειάζεται λοιπόν ο κάθε ομιλητής να τα λέει όλα ,ήδη ξέρει, νιωθει,αντιλαμβανεται και κατανοει.Επίσης στην απαντηση σου θεωρώ πως δεν χρειάζεται να συζητηθεί/μεταβεί σε άλλη κατηγορία διότι άσχετα με τις διαφορετικές πεποιθήσεις που μπορεί να έχει ένας ομιλητής με κάποιον αλλον έρχεται στη πορεία τη ζωής του και η εσωτερική αναζήτηση ,ασχέτως αν δεν τις εξωτερικευει.Προσωπικά έχω αλλάξει τις διατροφικές μου συνήθειες, όχι γιατί έχω πρόβλημα βάρους ,όχι γιατι επηρεαστηκα από φιλοσοφικο ρεύμα, μητε λόγω θρησκευτικων πεποιθησεων.Ο κύριος λόγος και ο πιο σημαντικός για εμένα είναι να διατηρηθω υγιής σωματικά.Η ψυχική υγεια ,η πνευματικοτητα και η σωτηρια της ψυχης έρχονται στη πορεια.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 19-01-18 στις 21:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.