Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #341  
Παλιά 09-05-07, 09:27
Το avatar του χρήστη θωμάς
θωμάς Ο χρήστης θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ένας σοφός είχε πει… αν τα μαθηματικά απαιτούσαν από τους ανθρώπους σώφρονα ζωή… τότε πολλοί θα αμφισβητούσαν αν 2+2 κάνει 4!! Εκεί να δεις ψυχολογική πιέσει που θα ασκούσαν τα μαθηματικά στην ζωή των ανθρώπων!!!!
Ένας καθηγητής έλεγε στα παιδιά… παιδιά τον θεό τον βλέπουμε? Όχι απάντησαν τα παιδιά. Τον πιάνουμε? Όχι πάλι απάντησαν τα παιδιά. Τον μυρίζουμε ? όχι είπαν πάλι τα μικρά παιδιά.. άρα Θεός δεν υπάρχει είπε ο καθηγητής. Τότε σηκώνετε ένα παιδάκι και λέει στα παιδιά.. παιδια το μυαλό του καθηγητή το βλέπουμε? Όχι λένε τα παιδια.. το πιάνουμε? Όχι είπαν πάλι τα παιδιά.. το μυρίζουμε? Όχι είπαν πάλι τα παιδιά.. άρα ο καθηγητής δεν έχει μυαλό….
Ας προσέξουμε λίγο στην ζωή μας τι λέμε, τι κάνουμε και τι διδάσκουμε… πολύ που λένε δεν υπάρχει Θεός και δεν έχουν διαβάσει καθόλου το Ευαγγέλιο… για να δουνε τι λέει Αυτός ο Θεός που λένε οτι δεν πιστευουν...
Ένας ευσυνείδητος Χριστιανός δεν περιμένει κανένα Άγιο Φως για να πιστέψει, αυτά είναι για αυτούς που δεν πιστεύουν… και σημασία έχει εν ονόματι τίνος γίνονται τα θαύματα? Πείτε μου ένα θαύμα από άλλον «θεό» που να έχει πολεμηθεί τόσο πολύ!! Οι εβραίοι δεν μισούν την τελετή του άγιου Φώτος? Ξέρετε ότι εβραϊκή αστυνομία ψάχνει τον πατριάρχη και τον τάφο του Χριστού να δουν αν υπάρχει κάτι που μπορεί να προκαλέσει φωτιά? Δεν ξέρω αν απαγορεύετε από το forum που δίνω δυο διευθύνσεις που θα σας λύσουν πολλές απορίες…
http://www.apologitis.com/

http://www.oodegr.com/
Απάντηση με παράθεση
  #342  
Παλιά 09-05-07, 11:42
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Μονο που σε αυτο το τοπικ αγαπητε Θωμα δεν κυρηττουμε ουτε το ευαγγελιο, ουτε ανακυκλωνουμε στειρες τις αποψεις των χριστιανοταλιμπαν του Μεταλληνου(η παραθεση βοηθητικων δικτυακων τοπων σαφως και δεν απαγορευεται). Στην προκειμενη εμενα ποσως με ενδιαφερει εαν ενας χριστιανος χρειαζεται το "αγιο" φως για να πιστεψει. Ως παρατηρητη και αναζητητη, με ενδιαφερει να μαθω εαν αυτο το υποτιθεμενο θαυμα αποτελει πραγματι κατι το αξιοπεριεργο ή δεν ειναι κατι αλλο παρα μια απατη που συντελειται εδω και αιωνες σε βαρος δυστυχων ανθρωπων. Κανε εναν κοπο σε παρακαλω (προφανως και δεν το εχεις κανει) να διαβασεις τα στοιχεια που εχουν παρατεθει εκατερωθεν και τοποθετησου επι αυτων. Αυτο θα ειναι το μονο κερδος για το διαλογο...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 09-05-07 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
  #343  
Παλιά 09-05-07, 14:41
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Φίλτατε Θωμά εσύ που έχεις και το όνομα του λεγόμενου 'άπιστου Θωμά' θα έπρεπε να ήσουν κανονικά πολύ πιο αμφισβητίας και σκεπτικιστής σχετικά με το φαινόμενο αυτό που συζητάμε.
Σκέψου μόνο ότι ο συνονόματος σου είχε το θάρρος και ζήτησε από τον ίδιο τον αναστημένο Χριστό να αγγίξει τα θανάσιμα τραύματα του για να πιστέψει!


Παράθεση:
Ένας καθηγητής έλεγε στα παιδιά… παιδιά τον θεό τον βλέπουμε? Όχι απάντησαν τα παιδιά. Τον πιάνουμε? Όχι πάλι απάντησαν τα παιδιά. Τον μυρίζουμε ? όχι είπαν πάλι τα μικρά παιδιά.. άρα Θεός δεν υπάρχει είπε ο καθηγητής. Τότε σηκώνετε ένα παιδάκι και λέει στα παιδιά.. παιδια το μυαλό του καθηγητή το βλέπουμε? Όχι λένε τα παιδια.. το πιάνουμε? Όχι είπαν πάλι τα παιδιά.. το μυρίζουμε? Όχι είπαν πάλι τα παιδιά..
Αυτά είναι παιδικά επιχειρήματα φίλτατε Θωμά.
Το μυαλό του καθηγητή μπορούμε να το δούμε με τα σύγχρονα όργανα της επιστήμης. Το Θεό όμως δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι υπάρχει μέχρι στιγμής. Το σύμπαν μπορεί να έγινε μόνο του ή να υπήρχε για πάντα αυτοανακυκλώμενο αιωνίως.
Επίσης σκέφτηκες το ενδεχόμενο ο Θεός να υπάρχει αλλά να μην έχει καμία σχέση με αυτά που γράφει το ευαγγέλιο;
Eπειδή είναι λίγο εκτός θέματος αυτό αν θες ανοιξε ένα νέο να το συζητήσουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 09-05-07 στις 14:44
Απάντηση με παράθεση
  #344  
Παλιά 09-05-07, 18:13
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

A οχι, παιδιά, αυτή τη φορά δεν πάει έτσι. Ο Θωμάς έχει κάθε δικαίωμα να διατυπώνει τις απόψεις του, χωρίς να χαρακτηρίζεται ως προσηλυτισμός ή οτιδήποτε άλλο. Αυτά πιστεύει και καλά κάνει και τα εκφράζει, έστω και μέσα από "παιδικά"-όπως τα χαρακτηρίσατε-επιχειρήματα. Δεν το κατάλαβα, δηλαδή, ορισμένα άλλα επιχειρήματα που διαβάζω κατά καιρούς, είναι πιο ώριμα από του Θωμά ή είναι λιγότερο "προσυλητιστικά";

Εδώ βγάλαμε μέσω της συζήτησης είτε χαζούς είτε αμόρφωτους όλους εκείνους που πιστεύουν στο Φως ως θαύμα, είπαμε ότι όλοι τους(εκτός από εμάς), έχουν πέσει θύματα αυθυποβολής, μας πείραξαν οι απόψεις του Θωμά; Όχι, αυτή τη φορά ο Θωμάς θα μιλήσει και θα πει ότι έχει να πει και ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματα που τον συμφέρουν. Έτσι γίνεται πάντα άλλωστε.
Απάντηση με παράθεση
  #345  
Παλιά 09-05-07, 18:40
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Φυσικά και μπορεί να μιλήσει ό Θωμάς, δεν του αφαιρεί κανένας το λόγο, εκτός βέβαια και αν αρχίσει να μας βομβαρδίζει με σεντόνια από το οοδε, και τον απολογητή!
Πρέπει όμως να κριτικάρουμε και τα κακώς κείμενα του χριστιανισμού.
Κάποτε σε μια συζήτηση μου με τον γνωστό "απολογητή" επειδή τόλμησα να κριτικάρω ως έμεσα υπεύθυνο τον Αγιοποιημένο Κύρριλο της Αλεξάνδρειας για τον τραγικό θάνατο της φιλοσόφου Υπατίας, η φοβερή και τρομερή απάντηση του ήταν ότι θα πρέπει να φοβάμαι για την μέλλουσα κρίση όταν θα τον αντικρύσω τον Άγιο μπροστά μου!!
Δηλαδή θα πρέπει να μάθουν κάποιοι ότι αυτό το παραμύθι δεν περνάει πλέον. Οι ψυχολογικές τακτικές εκφοβισμού τους είναι μακρινό παρελθόν..μεσαιωνικό παρελθόν σκοτεινών αιώνων..
Ίσως κάποιοι να έχουν γενηθεί σε λάθος εποχή ή να μην είναι συντονισμένοι με την δική μας εποχή...δεν ξέρω ..ένα από τα δύο.

Όσον αφορά για το επειχήρημα του το χαρακτήρισα έτσι επειδή μου θύμισε πραγματικά παλιό λογοπαίχνιο του κατηχητικού που λένε στα παιδάκια πριν τον ύπνο τους.
Και εσύ αγαπητέ Μιχάλη έχεις αναλόγως κρίνει ενίοτε διάφορα επιχειρήματα μου οπότε δεν θα έπρεπε φυσιολογικά να σε πειράξει η στάση μου εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 09-05-07 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #346  
Παλιά 09-05-07, 19:19
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Το θεωρεί εκδήλωση της θεότητας αλλά δεν είναι το Φως που λατρεύει ως Θεό.
Δεν έχω θαύματα: Από τον δίκαιο νόμο έκανα το θαύμα μου.
Ιαπωνικό ποίημα…


Το επίθετο «άγιος» θεολογικά αποδίδεται στο Θεό αν και μέσα στους αιώνες χρησιμοποιήθηκε για να χαρακτηρίσει οτιδήποτε σχετίζεται μ’ Αυτόν. Έτσι έχουμε «Tο άγιο ευαγγέλιο / δισκοπότηρο / μύρο. Tο άγιο φως, το φως της Aνάστασης. Tο Άγιο Bήμα*. H Aγία Tράπεζα*. H αγία μετάληψη / πρόθεση / προσκομιδή. Tα Άγια Δώρα*. Oι άγιες εικόνες, τα εικονίσματα. Aγία Zώνη, της Θεοτόκου. Tα άγια λείψανα. Άγιοι Tόποι*».

Αλλά τι σημαίνει η λέξη «Άγιος»;

Σαν επίθετο που αποδίδεται στο Θεό η λέξη αυτή δηλώνει την απόλυτη ιερότητα και αγνότητα από κάθε λατρευτική και ηθική άποψη. Και είναι λογικό ο Θεός σαν ΠΡΟΣΩΠΟ να χαρακτηρίζεται με τη λέξη αυτή αφού περιβάλλεται –κατά την χριστιανική πάντα άποψη και θεολογία- από απόλυτη ιερότητα και αγνότητα.
Με την ίδια λέξη –τη λέξη δηλ. άγιος- μπορεί να χαρακτηριστεί και κάθε άνθρωπος που μετέχει της θεότητας, γιατί και ο άνθρωπος είναι ΠΡΟΣΩΠΟ. Λεπτολογώντας πάνω στη λέξη αυτή και το βαθύτερο νόημά της θα έλεγε κανείς ότι αυτή δεν σημαίνει τίποτε λιγότερο ή περισσότερο από την ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ εκείνη όπου τίποτε ΑΣΧΗΜΟ, τίποτε ΒΡΩΜΙΚΟ, τίποτε ΠΟΝΗΡΟ, τίποτε ΦΑΥΛΟ, τίποτε ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΟ, τίποτε έξω και πέρα από το ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΓΑΘΟΝ δεν έχει θέση.

Άρα μιλώντας για ΑΓΙΟΤΗΤΑ δεν μιλάμε για ΜΑΓΕΙΑ, δεν μιλάμε για κάτι το μαγικό ή το αξιοπερίεργο, ούτε για κάτι έξω και πέρα από την κοινή λογική. Η ΑΓΙΟΤΗΤΑ είναι ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ δεν είναι ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ άλλου κόσμου, δεν είναι μαγικό, δεν είναι τρυκ. Η λέξη «άγιος» δεν πρέπει και δεν μπορεί να χαρακτηρίζει κάτι έξω και πέρα από την κατάσταση της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ενός ΠΡΟΣΩΠΟΥ.

Είναι άποψη μου, ότι λανθασμένα η χριστιανική θεολογία προχώρησε στο πέρασμα των αιώνων στον χαρακτηρισμό «άγιος-α-ο» και σε αντικείμενα. Δεδομένου ότι κανένα αντικείμενο ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ιδιότητες εάν του προσδώσουμε το επίθετο «άγιος». Το αντικείμενο δεν έχει ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ δεν αντιλαμβάνεται…και το να βαφτίζουμε το κρέας σαν ψάρι, πάλι κρέας μένει…

Και δυστυχώς υπάρχει και άλλο πρόβλημα. Στο μυαλό του περισσότερου κόσμου το «άγιο» αντικείμενο αποκτά την έννοια του «μαγικού», του «φυλαχτού», του «φετίχ» κάτι που με ένα τρόπο "μαγικό" έχει αποκτήσει δυνάμεις μυστικές και ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΣ…
Αυτό ακριβώς είναι το ΕΙΔΩΛΟ, το ΑΛΛΟ στην θέση του Πνεύματος …η ΑΠΟΜΙΜΗΣΗ…

Τελειώνω όπως άρχισα:

Δεν έχω θαύματα: Από τον δίκαιο νόμο έκανα το θαύμα μου.
Ιαπωνικό ποίημα
Απάντηση με παράθεση
  #347  
Παλιά 09-05-07, 23:43
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Φυσικά και μπορεί να μιλήσει ό Θωμάς, δεν του αφαιρεί κανένας το λόγο, εκτός βέβαια και αν αρχίσει να μας βομβαρδίζει με σεντόνια από το οοδε, και τον απολογητή!.
Eίναι δικαίωμά του να παραθέτει όποια πηγή εκείνος κρίνει καταλληλότερη. Για να μη μιλήσω για τις πηγές ορισμένων άλλων...πολύ περισσότερο να μη μιλήσω για την εσκεμμένη διαστρέβλωση και παραποίηση βασικών σημείων του χριστιανισμού που έχω διαβάσει αλλά δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Πρέπει όμως να κριτικάρουμε και τα κακώς κείμενα του χριστιανισμού..
Φυσικά, κι εγώ μαζί σας. Το έχω κάνει άλλωστε σε πολλά σημεία. Αλλά δεν θα τα ισοπεδώσουμε και όλα και δεν θα κοιτάξουμε τα θέματα από τη μια τους μόνο πλευρά, επειδή έτσι συμφέρει κάποιους. Ούτε και θα φιμώσουμε κάποιον που έχει αντίθετη άποψη. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται επίθεση σε κάποιον που δηλώνει χριστιανός και πιστεύει σε αυτά που πιστεύει. Έτσι, καταλήγουμε να επιτιθέμεθα όλοι μαζί σε έναν άνθρωπο που έχει αντίθετη άποψη και με τον τρόπο μας τον διώχνουμε. Έτσι, τη συζήτηση μονοπωλούν στερεότυπες διαστρεβλώσεις, χάριν εντυπωσιασμού (ελπίζω να είναι μόνος αυτός ο σκοπός).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Κάποτε σε μια συζήτηση μου με τον γνωστό "απολογητή" επειδή τόλμησα να κριτικάρω ως έμεσα υπεύθυνο τον Αγιοποιημένο Κύρριλο της Αλεξάνδρειας για τον τραγικό θάνατο της φιλοσόφου Υπατίας, η φοβερή και τρομερή απάντηση του ήταν ότι θα πρέπει να φοβάμαι για την μέλλουσα κρίση όταν θα τον αντικρύσω τον Άγιο μπροστά μου!!!.
Δεν το συζητάμε, πρόκειται εμφανώς για...ηλίθιο. Ξέρεις, όμως, δεν υπάρχουν μόνο αυτοί, τους οποίους δικαίως στηλιτεύετε. Κανείς οφείλει, όπως διαλέγει τον καλύτερο γιατρό, να διαλέγει και τον καλύτερο σε αυτά τα θέματα. Ο χριστιανισμός δεν εξαντλείται μόνο σε αυτούς τους ηλιθίους, αλλά τους άλλους κανείς δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να ψάξει να βρει. Τυχαίο;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Δηλαδή θα πρέπει να μάθουν κάποιοι ότι αυτό το παραμύθι δεν περνάει πλέον. Οι ψυχολογικές τακτικές εκφοβισμού τους είναι μακρινό παρελθόν..μεσαιωνικό παρελθόν σκοτεινών αιώνων..
Ίσως κάποιοι να έχουν γενηθεί σε λάθος εποχή ή να μην είναι συντονισμένοι με την δική μας εποχή...δεν ξέρω ..ένα από τα δύο.
Σε αυτό και αν έχεις δίκιο. Μάλιστα, θα σας αποκαλύψω ότι στην πραγματικότητα αυτός ήταν ο λόγος που τα τσούγκρισα με την Εκκλησία. Διάβαζα για μια θρησκεία αγάπης, κατανόησης, συγγνώμης, για μια Ανάσταση και έναν Παράδεισο και πουθενά δεν άκουγα να μιλάνε για αυτά, μόνο για έναν υπερφυσικό βούρδουλα που θα μας βαράει όλους στην αιωνιότητα. Δεν δέχεται αυτό το βούρδουλα η συνείδησή μου, αλλά ευτυχώς, εντρυφώντας κάπως περισσότερο και γνωρίζοντας πραγματικά αξιόλογες και φωτισμένες μορφές, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν μόνο οι σαδιστικοί εκπρόσωποι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Όσον αφορά για το επειχήρημα του το χαρακτήρισα έτσι επειδή μου θύμισε πραγματικά παλιό λογοπαίχνιο του κατηχητικού που λένε στα παιδάκια πριν τον ύπνο τους.
Και εσύ αγαπητέ Μιχάλη έχεις αναλόγως κρίνει ενίοτε διάφορα επιχειρήματα μου οπότε δεν θα έπρεπε φυσιολογικά να σε πειράξει η στάση μου εδώ.
Η παρατήρησή μου δεν είχε να κάνει με το άτομό σου, το οποίο τιμώ και σέβομαι. Πήρα αφορμή από τη δημοσίευσή σου, για να κατηγορήσω συμπεριφορές. Επειδή όμως βλέπω πως, ίσως από τον τρόπο που εκφράστηκα φάνηκε εμπάθεια απέναντί σου, σου ζητώ ειλικρινή συγγνώμη και σε παρακαλώ να τη δεχτείς.
Πες μου όμως ρε Skeptic αν έχω άδικο σε αυτά που λέω. Είναι τόσο δύσκολο να κατανοήσουν και οι δύο πλευρές ότι δεν σέβονται τίποτα;
Απάντηση με παράθεση
  #348  
Παλιά 11-05-07, 17:39
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να ζητήσεις συγνώμη Μιχάλη. Δεν έγινε και τίποτα.
Καταλαβαίνω αυτά που λες στο τελευταίο μήνυμα και στοχεύεις όντως σ'αυτές τις συμπεριφορές και καλά κάνεις.
Θα ήθελα πάντως να ακούσω τη γνώμη του Θωμά χρησιμοποιώντας όσο γίνεται περισσότερο δικά του λόγια.
Έχω κουραστεί να διαβάζω σ'αυτά τα θέματα απόψεις παρμένες copy/paste από τα γνωστά site ένθεν και ένθεν.
Όσο περισσότερες ανεξάρτητες γνώμες και φωνές ακούμε τόσο το καλύτερο.
Πιστεύω θα συμφωνείς..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 11-05-07 στις 17:43
Απάντηση με παράθεση
  #349  
Παλιά 12-05-07, 13:15
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Talking Γεια σας είμαι ο Melhisedek και είμαι καινούργιος στο forum

Το θεωρώ χάσιμο χρόνου να συζητάτε για το ΄΄Αγιο Φως΄΄ σε 35 σελίδες και να μη βρίσκετε μια άκρη.Πιστεύω πως το θαύμα του ΄΄Αγίου Φωτός΄΄ υπάρχει γιατί τόσους αιώνες γίνεται και αν ήταν ψέμα θα είχε αποκαλυφθεί.Κανένα ψέμα ή μυστικό που το ξέρουν πάνω από δύο άτομα δεν κρατάει πολύ.Μη ξεχνάμε πως το έχουν ερευνήσει έτσι ώστε να χτυπήσουν το χριστιανισμό.Ναι υπάρχει το ΄΄Αγιο Φως΄΄ και είναι δύσκολο για έναν άνθρωπο που βασίζεται καθαρά στη λογική να το καταλάβει.Ο΄κόσμος δε χτίστηκε με τη λογική του δημιουργού αλλά και με αρκετή δόση μυστηρίου.Η καλύτερα ό,τι στα μάτια μας φαντάζει μεταφυσικό και παράξενο στα μάτια του Δημιουργού είναι λογικό!Όπως είπα έφαγαν τα μούτρα τους όσοι αμφισβήτησαν την προέλευση του ιερού φωτός.Το ίδιο κάνουν και τα άτομα που αμφισβητούν την προελευσή του χωρίς αποδείξεις,αν και η γνώμη τους δεν είναι σωστή είναι όμως σεβαστη.Πως δηλαδή κάποιοι από εσάς εδώ δέχεστε να ακολουθήσετε τον εσωτερισμό και δεν δέχεστε τα θαύματα?
Απάντηση με παράθεση
  #350  
Παλιά 12-05-07, 23:45
Το avatar του χρήστη Panos_ole
Panos_ole Ο χρήστης Panos_ole δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2007
Περιοχή: P.faliro
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Περι Αγιου Φωτος ο λογος

Αγαπητη παρεα καλησπερα και απο μενα.

Θα ηθελα να πω σε ολους οτι ισως μεσα στην ολη διψα να απαντησει ο καθενας πανω σε αυτο το ομολογουμενως ακρως ενδιαφερον ζητημα, πρεπει να δουμε τι ειναι το θαυμα
Γιατι να μην κοιταξουμε καλυτερα τα θαυματα που εκανε ο Ιησους Χριστος; Ειναι πολλα διαφορετικα μεταξυ τους εχουν ομως ενα απολυτως κοινο σημειο.
Τον ανθρωπο. Δηλαδη
Ο Λαζαρος ανασταινεται..........>>>>>>Θαυμα
Ο Βαρτιμαιος βλεπει...............>>>>>>θαυμα
Η αιμοροουσα γυναικα θεραπευεται........>>>>>θαυμα
Ο δαιμονισμενος Γαδαρηνος ελευθερωνεται απο τα δαιμονια.....>>>θαυμα
Ο δουλος του εκατονταρχου θεραπευεται χωρις καν να ειναι παρων....>θαυμα
Καμμια ενεργεια του Κυριου δεν γινοταν για αλλο λογο, παρα για να υπηρετησει
την ανθρωπινη αναγκη. Σε ενα λαο που καταδυναστευοταν απο τον στρατο κατοχης των Ρωμαιων, και απο την αλλη παλι απο τους τυφλους πνευματικους τους ηγετες που λεγονταν Νομικοι, Γραμματεις,Φαρισαιοι, Ο Κυριος σπλαχνιστηκε τον λαο και ενεργουσε με θαυματα προκειμενου να τους δειξει οτι η πνευματικη κατ ' αρχην σκλαβια τους ελαβε τελος.
Αρα Θαυμα=οχι μονο υπερφυσικη εκδηλωση, αλλα και υπηρεσια προς την ανθρωπινη αναγκη
Η αλλη λεξη κλειδι ειναι το σημειο
Και πιστευω οτι ακριβως αυτο ειναι το Αγιο Φως
Εγω προσωπικα ποτε δεν το ειδα να αναφερεται μεσα στην εκταση της Αγιας Γραφης, και ως εκ τουτου δεν το θεωρω συμφωνο με το υφος της Γραφης
Το σεβομαι σαν ενα φαινομενο-σημειο, αλλα με ελκυουν περισσοτερο τα λογια του Ιησου Χριστου που λενε

Ευαγγελιο Ιωαννη κεφ. 9 εδαφιο 5
5Eνόσω βρίσκομαι στον κόσμο, είμαι το φως του κόσμου

Παντα εδινε σημεια ο Κυριος προκειμενου να αφυπνισει τον ανθρωπο απο τον πνευματικο του ληθαργο
Ο Ηλιος ακινητοποιειται πανω απο την Κοιλαδα Γαβαων και δεν παει να δυσει
Ιησους Ναυη κεφαλαιο 10 εδαφια 12-14..διαβαστε και κατανοηστε..

Στηθι, ηλιε, επι την Γαβαων, και συ, σεληνη, επι την φαραγγα Αιαλων. 13Και ο ηλιος εσταθη και η σεληνη εμεινεν, εωσου ο λαος εξεδικηθη τους εχθρους αυτου. Δεν ειναι τουτο γεγραμμενον εν τω βιβλιω του Ιασηρ; Και εσταθη ο ηλιος εν τω μεσω του ουρανου, και δεν εσπευσε να δυση εως μιας ολοκληρου ημερας. 14Και τοιαυτη ημερα δεν υπηρξεν ουτε προτερον ουτε υστερον, ωστε ο Κυριος να ακουση φωνην ανθρωπου· διοτι ο Κυριος επολεμει υπερ του Ισραηλ.

Να σας πω κατι προσωπικο...Νοιωθω οτι δεν θα σας ξενισει !!!
Λιγα χρονια πριν ακουγα για το Αγιο Φως και μου γυρναγανε τα ματια αναποδα, μου ερχοταν να βριζω συνεχεια, και να κατηγορω αυτους που το θεοποιουσαν. Εννοιωθα πολυ ανετα με αυτους που το υποσκελιζαν και το γελοιοποιουσαν
Τι αλλαξε θα μου πειτε μεχρι τωρα; Εγω αλλαξα.
Καταλαβα οτιν δεν πρεπει να αγγιζω οτι δεν καταλαβαινω, και οτι δεν θετω εγω τους κανονες. Ετσι και βαδιζω μεχρι τωρα παρατηρωντας και συγκρινοντας τι απο αυτα που ο κοσμος και οι τασεις μου σερβιρουν, τι απο ολα αυτα συμφωνει με την Αγια Γραφη.
Το ζητουμενο ειναι:
Μπορουμε οταν βλεπουμε κατι που ειναι εκτος της δικης μας "λιστας" των καθιερωμενων, να δειχνουμε παντα σεβασμο και κατανοηση; Αν αυτο το επιτυχουμε τοτε νομιζω πως μπορουμε να λεγομαστε και Χριστιανοι
Αν σας κουρασα ζητω συγνωμη...η αληθεια ειναι οτι δεν κοταξα στις προηγουμενες σελιδες αν εχει καλυφθει επαρκως το ζητημα, οποτε αν λεω ηδη προαναφερθεντα πραγματα...ζητω την κατανοηση σας

Ειρηνη σε εσας

Παναγιωτης
__________________
I believe in Jesus, I believe He is the Son of God, I believe He died and rose Again, I believe He paid for us All. And I believe He's here now, standing in our midst, here with the power to heal now and the Grace to forgive.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.