Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 17-11-18, 10:13
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι να γραφτεί; Με τι διάθεση; Ειλικρινά, δεν εμπιστεύομαι να γράψω οτιδήποτε προσωπικό πια εδώ. Το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε όλοι καλά εδώ μέσα είναι πως να τη λέμε ο ένας στον άλλο. Η κατάσταση είναι αδιέξοδη. Πλέον δεν ανέχομαι να βρίσκομαι σ' ένα χώρο που με αναγκάζει να παίρνω ρόλο διαχειριστή προκειμένου να υποστηρίξω τον εαυτό μου ή κάποιον άλλο χρήστη. Δεν είναι δική μου ευθύνη να προστατεύω το φόρουμ. Ούτε να χάνω το χρόνο μου σε κάτι που δεν τελειώνει ποτέ. Ο καθένας μας λοιπόν, έχει αρχίσει να θεωρεί χρέος του να "προστατεύει" το φόρουμ, κατά την υποκειμενική του κρίση. Κάθισε να σκεφτείς λίγο αυτό το τελευταίο. Ποιος χάνει απ' αυτό και ποιος κερδίζει; Όποιος νοιάζεται ακόμα για το χώρο αυτό, το μόνο που έχει να κάνει είναι να προσέχει αυτά που γράφει ο ίδιος και τίποτε άλλο. Είναι τόσο απλό, τα υπόλοιπα δε θα 'πρεπε να μας αφορούν.
Κοίτα... Σ'αυτά τα φόρουμ συχνάζουν άνθρωποι που γι'αυτούς το μεταφυσικό είναι οι άγγελοι και οι διάβολοι , τα μάγια και η λύση τους από ιερείς, γκουρού που έχουν έρθει να μοιράσουν τις διδαχές τους και να βρουν υποψήφια θύματα, τρολ και "λαϊκατζηδες" που έχουν έρθει να πουλήσουν την πραμάτεια τους. Κοινό σημείο όλων των παραπάνω; Μια ελαφριά (έως βαριά) πετριά και σκοπιμότητα στη συμμετοχή τους εδώ.

Αυτούς τους ανθρώπους , λοιπόν , πρέπει να τους "μαζεύει" η διαχείριση. Κι επειδή εδω διαχείριση δεν υπάρχει, όλοι όσοι συμμετέχουν απλά για να συζητούν για το μεταφυσικό - τον λόγο ύπαρξης του φόρουμ δηλαδή - προσπαθούν να καθαρίσουν τον χώρο από παράσιτα.

Είναι σωστό αυτο; Όχι βέβαια, ούτε σωστό ούτε παραγωγικό είναι. Αλλά λίγο η συνήθεια, λίγο το.ότι είναι και μιας;μορφής ξέσπασμα εδώ μέσα, δεν κάνουμε το σωστό, να πάρουμε δρόμο δηλαδή.
__________________
"Η τυραννία πυροδοτεί την επανάσταση των δυνατών και την προδοσία των αδυνάτων" Eliphas Levi
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 17-11-18, 14:42
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειλικρινά, δεν εμπιστεύομαι να γράψω οτιδήποτε προσωπικό πια εδώ.
Πολύ καλά κάνεις!
Όταν γράφτηκα στο φόρουμ είχα όλη την καλή διάθεση να γράψω κάποια πράγματα, ευτυχώς κάτι με συγκράτησε και δεν το έκανα.

Κάποτε έκανα κι εγώ το λάθος να ανακατεύομαι σε κουβέντες (και καβγάδες) με άτομα που προφανώς είχαν έρθει στο φόρουμ για να τρολάρουν , να ψαρέψουν πελάτες/οπαδούς, να πουλήσουν βιβλία κτλ

Πλέον δεν ασχολούμαι.

Εάν νομίζω ότι ξέρω κάτι που ίσως βοηθήσει κάποιον που ρωτάει, του απαντώ. Αν μου δώσει να καταλάβω ότι δε θέλει να με ακούσει, σταματάω.
Αυτούς που θεωρώ κακοπροαίρετους, τους κάνω ignore.

Φόρουμ χωρίς μπαμπούλα/μπάτσο διαχειριστή προϋποθέτει χρήστες που θέλουν (και ξέρουν) να συζητάνε.

Το συγκεκριμένο φόρουμ που βρισκόμαστε έχει τελειώσει προ πολλού, νεκρανάσταση δε γίνεται, χαμένος κόπος...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 17-11-18, 14:57
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Deadite, μια ερώτηση: αν στο πρότειναν, θα αναλάμβανες χρέη moderator σε αυτό το forum; Γιατί, εκεί καταλήγουν όλα. Από τη μια βρισκόμαστε εδώ να γράφουμε, από την άλλη δεν μας αρέσει για κάποιους δικαιολογημένους λόγους. Αν έχεις χρόνο και όρεξη, εσύ, η Λευκός Λύκος ή όποιος άλλος χρήστης εξασφαλίσει την κοινή αποδοχή των υπόλοιπων, μήπως θα ήθελες να μαζευτούμε οι υπόλοιποι και να σε προτείνουμε στη διαχείριση;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 18-11-18, 10:47
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Πω πω θράσος ρε φίλε... Τις 2-3 φορές που τόλμησε και μπήκε ένας σοβαρός άνθρωπος εδώ μέσα που δεν ήταν καραγκιόζης, τρόλ, ψυχοπαθής ή βαλτός και κατέθεσε μια εμπειρία που φαινόταν να είναι αυθεντική (τουλάχιστον για αυτόν) εμφανίστηκε ο κύριος ή η κυρία (δεν γνωρίζω φύλο) deadite και το μόνο που ήξερε να γράψει είναι να πάει να κοιταχτεί σε κανένα γιατρό ή να πάει σε καμιά εκκλησία να εξομολογηθεί. Και σήμερα βγαίνει και τη λέει στους άλλους. Το μόνο πια που μένει είναι να αναλάβει και moderator όπως έγραψε ο heretic, να διαγράψει όλους τους ενοχλητικούς, ώστε να συνεχίσει το έργο ανενόχλητος/η.
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 20-11-18, 22:11
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα... Σ'αυτά τα φόρουμ συχνάζουν άνθρωποι που γι'αυτούς το μεταφυσικό είναι οι άγγελοι και οι διάβολοι , τα μάγια και η λύση τους από ιερείς, γκουρού που έχουν έρθει να μοιράσουν τις διδαχές τους και να βρουν υποψήφια θύματα, τρολ και "λαϊκατζηδες" που έχουν έρθει να πουλήσουν την πραμάτεια τους. Κοινό σημείο όλων των παραπάνω; Μια ελαφριά (έως βαριά) πετριά και σκοπιμότητα στη συμμετοχή τους εδώ.

Αυτούς τους ανθρώπους , λοιπόν , πρέπει να τους "μαζεύει" η διαχείριση. Κι επειδή εδω διαχείριση δεν υπάρχει, όλοι όσοι συμμετέχουν απλά για να συζητούν για το μεταφυσικό - τον λόγο ύπαρξης του φόρουμ δηλαδή - προσπαθούν να καθαρίσουν τον χώρο από παράσιτα.

Είναι σωστό αυτο; Όχι βέβαια, ούτε σωστό ούτε παραγωγικό είναι. Αλλά λίγο η συνήθεια, λίγο το.ότι είναι και μιας;μορφής ξέσπασμα εδώ μέσα, δεν κάνουμε το σωστό, να πάρουμε δρόμο δηλαδή.
Είμαι και εγώ μία απ` αυτούς. Όταν γράφτηκα δεν ήξερα την τύφλα μου. Έψαχνα απαντήσεις. Και βρήκα. Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την καλή θέληση και την υπομονή να κάτσουν να ασχοληθούν και να σου προτείνουν 5 πράγματα. Αρκεί να έχεις αυτιά ν` ακούσεις. Δεν εξετάζουν το επίπεδό σου, σου δίνουν απαντήσεις σύμφωνα με αυτό. Στις προσωπικές εμπειρίες και σε άλλες κατηγορίες έρχονται και άνθρωποι που δεν ξέρουν τι είναι μεταφυσικό ή έχουν άλλη άποψη απ` τους άλλους, όπως έχεις κι εσύ.
Τι λες να με μαζέψουν;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-11-18, 22:20
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Deadite, μια ερώτηση: αν στο πρότειναν, θα αναλάμβανες χρέη moderator σε αυτό το forum; Γιατί, εκεί καταλήγουν όλα. Από τη μια βρισκόμαστε εδώ να γράφουμε, από την άλλη δεν μας αρέσει για κάποιους δικαιολογημένους λόγους. Αν έχεις χρόνο και όρεξη, εσύ, η Λευκός Λύκος ή όποιος άλλος χρήστης εξασφαλίσει την κοινή αποδοχή των υπόλοιπων, μήπως θα ήθελες να μαζευτούμε οι υπόλοιποι και να σε προτείνουμε στη διαχείριση;
Δεν βλέπω να απαντάει. Με το μαλακό να τα λες πάντως αυτά γιατί ήδη έχουμε θύματα.

Υ.Γ. Πολύ εύστοχη επιλογή ατόμου. Στην πράξη μάλλον θα είναι δύσκολο, λόγω χρόνου.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 20-11-18, 22:39
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

«Θύματα»; Που; Ποιός; Ο Γιάννης ο πατεντιάρης;
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-11-18, 22:47
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
«Θύματα»; Που; Ποιός; Ο Γιάννης ο πατεντιάρης;
"Θύματα" απ' την πρόταση.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-11-18, 01:10
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βλέπω να απαντάει. Με το μαλακό να τα λες πάντως αυτά γιατί ήδη έχουμε θύματα.

Υ.Γ. Πολύ εύστοχη επιλογή ατόμου. Στην πράξη μάλλον θα είναι δύσκολο, λόγω χρόνου.
Η πρότασή μου αυτή, η γενική πρόταση "να βρεθεί επιτέλους κάποιος συντονιστής", είναι ειλικρινής. Δεν έχει σχέση με τον Deadite συγκεκριμένα, αλλά με όποιον πρόθυμο θέλει να το κάνει. Μετά πρέπει να το συζητήσουμε, μετά να συμφωνήσουμε και μετά να το ζητήσουμε από τη διαχείριση. Γιατί τόπος συζήτησης με αυτόν το τρόπο δεν λειτουργεί. Εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον από κάποιον. Αν δεν εισακουστούμε, αν εισπράξουμε κάτι σε "λυπάμαι, δεν γίνεται αυτό, ούτε σε κάποιο επιμέρους φόρουμ", απλά αραιώνουμε οριστικά και αφήνουμε και αυτό το φόρουμ στο έλεος των τρολ.

Και εδώ έρχεται το επίμαχο θέμα. Πως πρέπει να υπάρχει συντονιστής για να προστατεύει τη συζήτηση. Γιατί υπάρχουν χρήστες που δεν ήρθαν να συζητήσουν. Ήρθαν για ... τους λόγους τους ο καθένας. Μια περίπτωση που την ξέρετε όλοι, ο γνωστός Ελ, ο απελθών seismic, ο γνωστός Vassilis_1. Αυτοί οι λίγοι που επέμεναν και μερικοί διάττοντες αστέρες επίσης.

Οπότε ρωτάω: Τι θα έκανε ένας συντονιστής με αυτούς; Άστα τα παιδιά να παίξουν, όλοι οι καλοί χωράνε; Ή μια παρατήρηση του στιλ "αν ξαναδώ αυτά τα copy-paste σχόλια αποχωρείς" και αν συνεχίσει να το κάνεις; Επίσης, δεν θα με ενδιέφεραν οι ατομικές απόψεις του συντονιστή. Δηλαδή μπορεί όντως να θεωρεί βλακείες τα πάντα που γράφονται εδώ μέσα, ή να πιστεύει ότι "μόνο ο Χριστός σώζει" ή ο ψυχίατρος ενίοτε κλπ. Εμένα θα με ενδιέφερε να προστατέψει το επίπεδο μιας συζήτησης ανεξαρτήτως αν συμφωνεί ή όχι.

Και θα αναφερθώ επίσης στις περιπτώσεις που υπάρχοντες χρήστες που στηρίζουν το φόρουμ, παρεκτρέπονται για τους δικούς τους λόγους και δεν αξίζει να το κορυφώσουν, οπότε πρέπει να παρέμβεις. Έστω λεκτικά, παιδιά χαλαρώστε, αφήστε τους χαρακτηρισμούς, να μην προκαλεί ο ένας τον άλλον, ουδετερότητα γενικά. Στο κάτω-κάτω φόρουμ του μεταφυσικού είναι, συμβουλές για ξόρκια ήρθε να πάρει ο άλλος. Θα ακούσει και το "μην πιστεύεις βλακείες", θα ακούσει και το "κανε αυτά και θα φύγει το ξόρκι".

Λοιπόν, η πρότασή μου παραμένει: Όποιος έχει χρόνο, μεράκι και διάθεση για αυτό (εγώ δεν έχω) να τον στηρίξουμε και να τον προτείνουμε.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 23-11-18, 22:41
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πρότασή μου αυτή, η γενική πρόταση "να βρεθεί επιτέλους κάποιος συντονιστής", είναι ειλικρινής. Δεν έχει σχέση με τον Deadite συγκεκριμένα, αλλά με όποιον πρόθυμο θέλει να το κάνει. Μετά πρέπει να το συζητήσουμε, μετά να συμφωνήσουμε και μετά να το ζητήσουμε από τη διαχείριση. Γιατί τόπος συζήτησης με αυτόν το τρόπο δεν λειτουργεί. Εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον από κάποιον. Αν δεν εισακουστούμε, αν εισπράξουμε κάτι σε "λυπάμαι, δεν γίνεται αυτό, ούτε σε κάποιο επιμέρους φόρουμ", απλά αραιώνουμε οριστικά και αφήνουμε και αυτό το φόρουμ στο έλεος των τρολ.

Και εδώ έρχεται το επίμαχο θέμα. Πως πρέπει να υπάρχει συντονιστής για να προστατεύει τη συζήτηση. Γιατί υπάρχουν χρήστες που δεν ήρθαν να συζητήσουν. Ήρθαν για ... τους λόγους τους ο καθένας. Μια περίπτωση που την ξέρετε όλοι, ο γνωστός Ελ, ο απελθών seismic, ο γνωστός Vassilis_1. Αυτοί οι λίγοι που επέμεναν και μερικοί διάττοντες αστέρες επίσης.

Οπότε ρωτάω: Τι θα έκανε ένας συντονιστής με αυτούς; Άστα τα παιδιά να παίξουν, όλοι οι καλοί χωράνε; Ή μια παρατήρηση του στιλ "αν ξαναδώ αυτά τα copy-paste σχόλια αποχωρείς" και αν συνεχίσει να το κάνεις; Επίσης, δεν θα με ενδιέφεραν οι ατομικές απόψεις του συντονιστή. Δηλαδή μπορεί όντως να θεωρεί βλακείες τα πάντα που γράφονται εδώ μέσα, ή να πιστεύει ότι "μόνο ο Χριστός σώζει" ή ο ψυχίατρος ενίοτε κλπ. Εμένα θα με ενδιέφερε να προστατέψει το επίπεδο μιας συζήτησης ανεξαρτήτως αν συμφωνεί ή όχι.

Και θα αναφερθώ επίσης στις περιπτώσεις που υπάρχοντες χρήστες που στηρίζουν το φόρουμ, παρεκτρέπονται για τους δικούς τους λόγους και δεν αξίζει να το κορυφώσουν, οπότε πρέπει να παρέμβεις. Έστω λεκτικά, παιδιά χαλαρώστε, αφήστε τους χαρακτηρισμούς, να μην προκαλεί ο ένας τον άλλον, ουδετερότητα γενικά. Στο κάτω-κάτω φόρουμ του μεταφυσικού είναι, συμβουλές για ξόρκια ήρθε να πάρει ο άλλος. Θα ακούσει και το "μην πιστεύεις βλακείες", θα ακούσει και το "κανε αυτά και θα φύγει το ξόρκι".

Λοιπόν, η πρότασή μου παραμένει: Όποιος έχει χρόνο, μεράκι και διάθεση για αυτό (εγώ δεν έχω) να τον στηρίξουμε και να τον προτείνουμε.
Δεν αμφέβαλλα ποτέ, ότι η πρότασή σου είναι ειλικρινής. Εφαρμόσιμη δεν είναι, κυρίως λόγω χρόνου.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.