Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-04-08, 23:50
Jake Ο χρήστης Jake δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

paidia an to kanonisete kai ego eimai mesa 8elw poly na paw ekei kai na dw ti ginete...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-04-08, 00:20
Το avatar του χρήστη Δεκαθλητής
Δεκαθλητής Ο χρήστης Δεκαθλητής δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Είμαι και εγώ μέσα αν κανονίσετε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-07-08, 19:30
theosym3 Ο χρήστης theosym3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παιδια καλησπερα κι απο μενα! Νομιζω οτι ηρθε ο καιρος για το πρωτο μου ποστ!! Τελικα πηγατε στην οδο Μαυρης Πετρας που λεγατε? Τι ακριβως διαπιστωσατε απο την επισκεψη σας? Εγω αρχικα δεν ειχα καταλαβει ακριβως που βρισκεται, τελικα καταλαβα οτι ειναι πολυ ευκολο να την βρεις. Σκεφτομαι να περασω καμια βολτα συντομα, αν και δε νομιζω να συναντησω κατι ιδιαιτερο, εκτος κι αν ειμαι πολυ τυχερος! Ακουσα οτι το φαινομενο που διαδραματιζεται εκει (αν οντως ισχυει) ειναι περιοδικο... Αρα οι πιθανοτητες ειναι λιγες. Τεσπα, θα ηθελα να βιωσω κυριως το αισθημα του μερους και γενικα τα συναισθηματα που προκαλει η παραμονη εκει. Αυτα για αρχη. Αν εχει καποιος που επισκεφτηκε το σημειο προσφατα να παραθεσει κατι, θα ηθελα πολυ να τον ακουσω! Αυτα για την ωρα! Καλα να περνατε!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-08-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα που είχα ξεχάσει και θυμήθηκα τόσο την προσωπική εμπειρία γνωστού μου προσώπου στο συγκεκριμένο σημείο που αναφέρετε αλλά πολύ παλιά, όσο και μια προσωπική δική μου το 1990, όχι στη Θεσσαλονίκη αλλά αλλού. Θέλω να επισημάνω ότι οι "εκδρομές" σε τέτοια μέρη του παράδοξου δεν είναι άσχημες αλλά φυσικά ας μην πιστέψει κανείς ότι θα πάει εκεί, θα ανοίξει η Πύλη και θα γυρίσει μετά αυτός πίσω να μας πει την εμπειρία του. Οι Πύλες ανοίγουν εκεί που δεν το περιμένει κανείς και συνήθως όχι όσο το έχει στο μυαλό του. Κατά τα άλλα, για τη συγκεκριμένη οδό, θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε εάν οι κάτοικοί της έχουν συναντηθεί με περίεργα φαινόμενα, όπως και τι είδους όνειρα βλέπουν γενικά.
Η δική μου εμπειρία συνέβη, όπως είπα και πριν πολύ παλιά, τότε που δεν είχα ακόμη την εμπειρία και τις γνώσεις για να αντιληφθώ τι συμβαίνει, ήμουν άλλωστε και πολύ μικρότερος. Μπορώ να πω όμως ότι ήταν σχετικά τραυματική, διότι είναι αρκετά τραυματικό το να προσπαθείς να βγεις από κάπου, που κανονικά θα σου έπαιρνε λιγότερο από ένα δυο λεπτά και να περνάει σχεδόν μιάμιση ώρα και να βλέπεις αδιέξοδα παντού, εκεί που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν υπάρχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-08-08, 20:42
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ------

Τελικά θα το κανονίσουμε καμιά μέρα (κανένα βράδυ, whatever) να πάμε επιτέλους? Δέ βλέπω κινητικότητα....
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-08-08, 00:38
Qex Ο χρήστης Qex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2008
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Πηγα πριν απο μερικες μερες..Ειναι ενα πολυ ομορφο πλακοστροτο στενακι..Το μονο παραξενο ειναι οτι κ η καθετος της ονομαζετε Οδοσ μαυρης πετρας...Καταταλα δεν διαπιστοσα κατι το παραξενο..Οπος κ δεν ειναι αδιεξοδο..οποιο δρομακι κ αν παρεις σε βγαζει καπου..
__________________
V.I.T.R.I.O.L. Go east...To my West nothing.....
http://forgreece.ucoz.com/
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-08-08, 01:59
Το avatar του χρήστη led_zeppelin
led_zeppelin Ο χρήστης led_zeppelin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Περιοχή: Περιοχη του R³
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Εχω παει 4-5 φορες αλλα τιποτα. Απλα εχει ισως την καλυτερη θεα στην πολη κι ειναι οτι πρεπει να πας με καταλληλη παρεα.
__________________
Are you suggesting coconuts migrate?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-08-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Louper
Louper Ο χρήστης Louper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Περιοχή: Land Of Muses
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλημέρα

Είχα την τύχη να μένω στην Ανω Πόλη και μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως το μέρος έχει απίστευτη ενέργεια και διάφορα είχαν συμβεί κατα καιρούς στο σπίτι που έμενα. Σχετικά με την οδό Μαύρης Πέτρας, έχω πάει άπειρες φορές στο σημείο, αλλά δυστυχώς το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω μια πολύ ωραία βόλτα. Ένα άλλο υπέροχο μέρος στην Άνω Πόλη, απίστευτα μαγικό, είναι και οι Κήποι του Πασά.
__________________
Sopor Fratrem Mortis Est
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-08-08, 18:21
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή -----

Οι κήποι του Πασά ε? Άλλο ένα ιδιαίτερο μέρος, και πιστεύω πολύ θετικά φορτισμένο....
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-08-08, 19:07
Το avatar του χρήστη Louper
Louper Ο χρήστης Louper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Περιοχή: Land Of Muses
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Γεια σου Γρηγόρη

Επειδή το παρόν θέμα αναλύει τον θρύλο σχετικά με την οδό Μαύρης Πέτρας, δεν θα ήθελα να το μπερδέψω με τους Κήπους του Πασά. Και το ανέφερα πιο πολύ σαν σημείο, επειδη είναι στην Άνω Πόλη. [Είμαι πολύ παρορμητική και πάνω στον ενθουσιασμό μου ξεφεύγω καμια φορα ]
Αν υπάρχει ήδη θέμα με τους Κήπους του Πασά, ευχαρίστως να συμμετέχω. Αλλιώς ας ανοίξουμε ένα.
__________________
Sopor Fratrem Mortis Est

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Louper : 22-08-08 στις 19:08
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.