Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-17, 16:39
Helsing Ο χρήστης Helsing δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2017
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Βρυκόλακες και σύμβολα θρησκειών

Εδώ δει ότι πολλές φορές οι βρυκόλακες τρέμουν τους σταυρούς και τους αποφεύγουν. Ξέρει κανένας γιατί αυτό; Και μήπως τα βαμπίρ φοβούνται επίσης σύμβολα αλλων μονοθεϊστικών θρησκειών όπως η ισλαμική ημισέληνος και το αστέρι του Δαβίδ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-17, 19:11
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Helsing Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ δει ότι πολλές φορές οι βρυκόλακες τρέμουν τους σταυρούς και τους αποφεύγουν. Ξέρει κανένας γιατί αυτό; Και μήπως τα βαμπίρ φοβούνται επίσης σύμβολα αλλων μονοθεϊστικών θρησκειών όπως η ισλαμική ημισέληνος και το αστέρι του Δαβίδ;
Έχεις δει βρυκόλακες από κοντα και μάλλιστα να τρεμουν μολις το δουν τον σταυρό? Τα περισσότερα είναι απλά μύθοι και μάλλον μύθοι θα παραμείνουν φίλε μου.

Η αλήθεια είναι ότι η ελλάδα είχε προστασία για πολλά χρόνια λόγω Μητσοτάκη,τώρα δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί στην χώρα,ίσως να πάρουν την σκυτάλη τα παιδιά του :Ρ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 24-06-17 στις 19:11
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-17, 19:30
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Εγώ πάντως μια φορά που μας την έπεσαν βρυκολακες σε εξερεύνηση στο Τατόι, τους έδειξα μια φωτογραφία του Μητσοτάκη father και έφυγαν αμέσως. Ψάχνω επίσης να βρω μια καλή του Κούλη, με κάποιο δρακουλίστικο χαμόγελο, να την έχω επάνω μου. Θα την δοκιμάσω και θα σας πω. Τώρα το καλοκαίρι είναι πρακτικά αδύνατο να τριγυρίζεις με δερμάτινο παλτό, οπότε αποκλείονται οι πάσσαλοι και τα βαζάκια με αγιασμό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-17, 20:20
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως μια φορά που μας την έπεσαν βρυκολακες σε εξερεύνηση στο Τατόι, τους έδειξα μια φωτογραφία του Μητσοτάκη father και έφυγαν αμέσως. Ψάχνω επίσης να βρω μια καλή του Κούλη, με κάποιο δρακουλίστικο χαμόγελο, να την έχω επάνω μου. Θα την δοκιμάσω και θα σας πω. Τώρα το καλοκαίρι είναι πρακτικά αδύνατο να τριγυρίζεις με δερμάτινο παλτό, οπότε αποκλείονται οι πάσσαλοι και τα βαζάκια με αγιασμό.
Όπως τα λες είναι Ρομπ,να ναι καλά η τεχνολογία και μπορούμε να βρούμε επιτόπου φωτό μέσω ίντερνετ.Πάντως σε βλέπω λίγο ανενημέρωτο για τις εξελίξεις στον χώρο,βγαίνει και σε σπρέι ο αγιασμός,δεν χρειάζεται να κουβαλάς βαζάκια.Και άμα θες,τώρα που είναι και καλοκαίρι, βάζεις και λίγο autan μέσα να έχεις και αντικουνουπικό μαζί
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-17, 17:52
Helsing Ο χρήστης Helsing δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2017
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δει βρυκόλακες από κοντα και μάλλιστα να τρεμουν μολις το δουν τον σταυρό? Τα περισσότερα είναι απλά μύθοι και μάλλον μύθοι θα παραμείνουν φίλε μου.

Η αλήθεια είναι ότι η ελλάδα είχε προστασία για πολλά χρόνια λόγω Μητσοτάκη,τώρα δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί στην χώρα,ίσως να πάρουν την σκυτάλη τα παιδιά του :Ρ
Εννοώ στις ταινίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-17, 18:16
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Helsing Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώ στις ταινίες.
Στις ταινίες οι βρυκόλακες μπορούν να φοβούνται τα πάντα(ακόμα και τις αρκούδες πάντα),ο σεναριογράφος μπορει να τους δώσει ότι αδυναμία και ότι δύναμη θέλει. Επειδή εμφανίστηκε σε χριστινικά εδάφη ο θρύλος,ένας βρυκόλακας-βαμπιρ φοβαται τον σταυρό,τον αγιασμό,το φως.Αν γεννιόταν στην αίγυπτο θα φοβόταν τις γάτες κα το σύμβολο του φαραώ κτλπ


Υ.Σ ο όρος βρυκόλακας για τα βαμπιρ είναι κάπως λανθασμένος.αν θυμάμαι καλά οι έλληνες ονομάζαν βρυκόλακες πλάσματα σαν ζόμπι-κινούμενους σκελετούς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 25-06-17 στις 18:16
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-17, 18:16
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Helsing Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ δει ότι πολλές φορές οι βρυκόλακες τρέμουν τους σταυρούς και τους αποφεύγουν. Ξέρει κανένας γιατί αυτό; Και μήπως τα βαμπίρ φοβούνται επίσης σύμβολα αλλων μονοθεϊστικών θρησκειών όπως η ισλαμική ημισέληνος και το αστέρι του Δαβίδ;
Γιατί δεν διαβάζεις τα σχετικά βιβλία να σου λυθούν οι απορίες;
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%...BA%CE%B5%CF%81
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-06-17, 13:58
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Helsing Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ δει ότι πολλές φορές οι βρυκόλακες τρέμουν τους σταυρούς και τους αποφεύγουν. Ξέρει κανένας γιατί αυτό; Και μήπως τα βαμπίρ φοβούνται επίσης σύμβολα αλλων μονοθεϊστικών θρησκειών όπως η ισλαμική ημισέληνος και το αστέρι του Δαβίδ;
Οι βρυκόλακες είναι 'πλάσματα' λαϊκών παραδόσεων. Ως τέτοια από εκεί αντλούν οι ταινίες τα βιβλία κτλ τα 'στερεότυπα'.
Δεν θα βρεις λαϊκές παραδόσεις στις οποίες τα βαμπίρ φοβούνται πράγματα όπως "η ισλαμική ημισέληνος και το αστέρι του Δαβίδ" και άλλα. Απλούστατα.
Σε άλλους χώρους (εκτός Ευρώπης, αλλά και στην Ευρώπη πριν το Χριστό) για 'άμυνα' προς τέτοια πλάσματα (γιατί παραδόσεις υπήρχαν και στην αρχαιότητα και μέχρι την Κίνα/Ιαπωνία) χρησιμοποιούσαν ξόρκια γραμμένα σε μικρά κομμάτια υλικού γραφής, "σφραγίδες" προστασίας κτλ. Όμοια και σε Ισλαμικό ή Ιουδαϊκό πλαίσιο. Σε καμιά όμως παράδοση τέτοιες μέθοδοι 'φυλακτών' δεν παρουσιάζονται να είναι τόσο αποτελεσματικά όσο περιγράφουν οι Ευρωπαίκές παραδόσεις το Σταυρό (μαζί με παλούκια στην καρδιά και ασημένια αντικείμενα!)
Έτσι λοιπόν από τις ίδιες τις παραδόσεις προέρχονται τα στερεότυπα για την αποτελεσματικότητα του Σταυρού.


ΥΓ
Να σημειώσω ότι δεν γίνεται σύγκριση μεταξύ Σταυρού και των συμβόλων που αναφέρεις (η ισλαμική ημισέληνος και το αστέρι του Δαβίδ)
Πρώτα απ'όλα ο Σταυρός δεν είναι απλά σύμβολο (επιλεγμένο 'διανοητικά') αλλά πραγματικό αντικείμενο που πήρε νόημα από τα περιστάτικά με τα οποία συνδέθηκε, από την αρχή.
Αντίθετα άλλα σύμβολα όπως η ισλαμική ημισέληνος και το αστέρι του Δαβίδ ήταν σύμβολα (όχι απτά αντικείμενα) που είτε προϋπήρχαν (σε αρχαία Ελλάδα & Βυζάντιο) και υιοθετήθηκαν από κάποια νέα κατάσταση 'οπως στην ισλαμική ημισέληνο, ενώ και το αστέρι του Δαβίδ υιοθετήθηκε εντελώ διανοητικά. Και τα δύο πολύ αργότερα από την αρχή των θρησκειών που κατέληξαν να συμβολίζουν.

Μπορείς να συγκρίνεις πχ το σταυρό με την (συναισθηματική) δύναμη ενός αντικειμένου ίδιου με κάποιο αγαπημένου σου πρόσωπου πχ με του παππού σου / της γιαγιάς σου (που και το ίδιο να μην είναι σου τους θυμίζει έντονα) ενώ η ισλαμική ημισέληνος και το αστέρι του Δαβίδ είναι σαν κάτι που άλλοι ταυτίζουν με το αγαπημένο σου πρόσωπο το οποίο όμως είναι εντελώς αφηρημένο και χωρίς να σε αγγίζει προσωπικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 27-06-17 στις 14:47
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-17, 14:57
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Πάντως αν είσαι λάτρης του κόμη δράκουλα και του gaming,υπάρχει η σειρά παιχνιδιών dracula,περιπέτεια,γριφοι και περισσότερες ιστορίες αναφορικά με τον δράκουλα ,έχουν φανταστική ατμόσφαιρα όλα τους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 27-06-17 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-08-17, 15:57
Mariaart Ο χρήστης Mariaart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

καλησπερα φιλοι μου , ειναι γενικα πρωτη φορα που γραφω σε οποιοδηποτε φορουμ οποτε εαν ειμαι σε λαθος θεματικη ενοτητα συγχωρεστε με αλλα θα ηθελα να μοιραστω την λιγο πολυ εμπειρια μου να το πω αλλα τελως παντων. προχθες μου ειπε ο πατερας μου για ενα περιεργο σπιτι δεν καταλαβα ομως τι ακιρβως ηθελε να πει οποτε του ζητησα την επομενη ημερα να το επισκεφθουμε . λοιπον μολις φτασαμε σε αυτο το σπιτι (10 λ. απο το σπιτι μου με αμαξι) ηταν πολυ περιεργο αισθημα . αυτοτο σπιτι ηταν ενα απλο σπιτι μονο που..γυρω γυρω υπηρχαν κατι δεντρα δεν ξερω τι ειδους με υψος 2 μετρα υπηρχαν 5 με εξι τετοια και σε καθε δεντρο ηταν ζωγραφισμενος με κοκκινο χρωμα ενας σταυρος και σε ολοκληρο το σπιτι στους τοιχους, τα παραθυρα, οπουδηποτε επισης τα παραθυρα ηταν κλειστα και για επιπλεον ασφαλεια ειχαν απο ενα χοντρο αλουμινενιο λουκετο με χοντρες αλυσιδες . επισης στην καγκελοπορτα του σπιτιου γιατι ειχε και κηπο και μετα ηταν το σπιτι ειχε κρεμασει αυτος κυριος (αποτι εμαθα θα σας πω αργοτερα) ενα κοκινο κουρελι και μια ασπρη μετρα σαν αλλα η πετα ηταν καλλα καρφωμενη επισης διπλα απο την πορτα της εισοδου του σπιτιου υπηρχε ενα πλαστικο λευκο τραπεζακι με μια μεγαλη εικονα της θεοτοκου γυρω στα 50 εκ. και διπλα 3 μπουκαλακια με αγιασμο ενα καντηλακι και αυτο το (με συγχωρειτε) μπολακι για να λιβανιζεις επισης στον κηπο του ειχε μαζεψει ξερα χορτα μαλλον γαι καψιμο δεν ξερω . επειτα αποφασισαμε να ρωτησουμε τους γειτονες τι γεινοταν αλλα αυτο που ειπαν ειναι οτι μαλλον "σαλταρησε" αλλα εγω δεν πειστικα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι κατι μεταφυσικο συμβαινει σε αυτο το σπιτι αλλα δεν παυει η πιθανοτητα για σχιζοφρενεια η τιποτα αλλο επιπροσθετως αυτο ο αντρας εχει χασει την γυναικα του 3 με 4 χρονια πριν απο καρκινο αλλα δεν νομιζω αυτος να ειναι ο λογος . εαν καποιος εχει εστω και μια ιδεα θα χαιρομουν παρα πολυ εαν απαντουσε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.