Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-09-18, 14:58
dolphin Ο χρήστης dolphin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2017
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Mary_Rose, η μητέρα του φίλου σου είναι πολύ χειριστικη. Δε νομίζω ότι κάνει μάγια στο γιο της. Απλώς, ξέρει πολύ καλά να τον χειραγωγει για να εξυπηρετεί το συμφέρον της. Συνήθως, κατά βάθος, τέτοιες γυναίκες, δε θέλουν να βλέπουν τους γιους δίπλα σε άλλες γυναίκες γιατι νιώθουν ότι απειλούνται, ότι οι γιοι τους θα τις ξεχάσουν και φυσικά δε θα βρεθεί κανείς να τις γηροκομησει. Φαντάσου τώρα να είναι και χήρες με μοναχογιους. Μια φίλη μου που τα έφτιαξε με έναν τέτοιο, φρόντισε να πάει στο εξωτερικό μαζί του όπου και δημιούργησαν οικογένεια, για να είναι μακριά από την πεθερά της.
Το βασικότερο όπλο μιας τέτοιας μάνας, είναι η κλάψα, ο ψυχολογικός εκβιασμός απέναντι στο παιδί της. Γι' αυτό κι όταν ο σύντροφος σου σε γνώρισε στη μητέρα του, εκείνη ένιωσε ότι απειλείται από 'σένα (ότι της πήρες την αποκλειστικοτητα) κι άρχισε να σε πολεμάει με κάθε τρόπο.
Τα έχω περάσει κι εγώ κι ακόμα τα περνάω με τη δικιά μου πεθερά. Ευτυχώς μας χωρίζουν αρκετά χιλιόμετρα. Ώρες ώρες, η συμπεριφορά της με κάνει να αναρωτιέμαι τι σκατα νομίζει ότι θα κερδίζει κάνοντας εμένα και τον άντρα μου να τσακωνομαστε. Να μας χωρίσει ίσως?
Αν ο φίλος σου ήτανε σωστός, θα της έβαζε ο ρ ι α! Δηλ. μητέρα θα πάω εκδρομή με τη φίλη μου σε 2 μήνες κι όταν γυρίσω θα έρθω να σε δω. Όχι να ακυρώνει την εκδρομή σας επειδή η μανούλα ουρλιάζει. Να ξέρει και εκείνη και εσύ ποια είναι τα όρια σας. Όχι να την αφήνει να σας κάνει κουμάντο.
__________________
"God give me the power to take breath from a breeze and call life from a cold metal frame."
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-09-18, 16:14
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dolphin Εμφάνιση μηνυμάτων
Mary_Rose, η μητέρα του φίλου σου είναι πολύ χειριστικη. Δε νομίζω ότι κάνει μάγια στο γιο της. Απλώς, ξέρει πολύ καλά να τον χειραγωγει για να εξυπηρετεί το συμφέρον της. Συνήθως, κατά βάθος, τέτοιες γυναίκες, δε θέλουν να βλέπουν τους γιους δίπλα σε άλλες γυναίκες γιατι νιώθουν ότι απειλούνται, ότι οι γιοι τους θα τις ξεχάσουν και φυσικά δε θα βρεθεί κανείς να τις γηροκομησει. Φαντάσου τώρα να είναι και χήρες με μοναχογιους. Μια φίλη μου που τα έφτιαξε με έναν τέτοιο, φρόντισε να πάει στο εξωτερικό μαζί του όπου και δημιούργησαν οικογένεια, για να είναι μακριά από την πεθερά της.
Το βασικότερο όπλο μιας τέτοιας μάνας, είναι η κλάψα, ο ψυχολογικός εκβιασμός απέναντι στο παιδί της. Γι' αυτό κι όταν ο σύντροφος σου σε γνώρισε στη μητέρα του, εκείνη ένιωσε ότι απειλείται από 'σένα (ότι της πήρες την αποκλειστικοτητα) κι άρχισε να σε πολεμάει με κάθε τρόπο.
Τα έχω περάσει κι εγώ κι ακόμα τα περνάω με τη δικιά μου πεθερά. Ευτυχώς μας χωρίζουν αρκετά χιλιόμετρα. Ώρες ώρες, η συμπεριφορά της με κάνει να αναρωτιέμαι τι σκατα νομίζει ότι θα κερδίζει κάνοντας εμένα και τον άντρα μου να τσακωνομαστε. Να μας χωρίσει ίσως?
Αν ο φίλος σου ήτανε σωστός, θα της έβαζε ο ρ ι α! Δηλ. μητέρα θα πάω εκδρομή με τη φίλη μου σε 2 μήνες κι όταν γυρίσω θα έρθω να σε δω. Όχι να ακυρώνει την εκδρομή σας επειδή η μανούλα ουρλιάζει. Να ξέρει και εκείνη και εσύ ποια είναι τα όρια σας. Όχι να την αφήνει να σας κάνει κουμάντο.
100% σωστή.

Έχουμε ένα «θεματάκι» με τα γηροκομεία στην Ελλάδα, γι' αυτό και αυτές οι νοοτροπίες (τίποτα δεν είναι τυχαίο)... δεν έχω δει κάτι ανάλογο σε Κεντρική/Βόρεια Ευρώπη.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-09-18, 16:56
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
100% σωστή.

Έχουμε ένα «θεματάκι» με τα γηροκομεία στην Ελλάδα, γι' αυτό και αυτές οι νοοτροπίες (τίποτα δεν είναι τυχαίο)... δεν έχω δει κάτι ανάλογο σε Κεντρική/Βόρεια Ευρώπη.
Σε αυτό θα ψιλοδιαφωνησω, σε ελλάδα και ιταλία(κάπως λιγότερο) είναι θέμα κουλτούρας η παρουσία των παππούδων και των γιαγιάδων στην οικογένεια και στον αντίποδα των όσων κακών πεθερών υπάρχουν μπορεί να δει κανείς γιαγιάδες και παππούδες που μεγαλώνουν τα εγγόνια όσο δουλεύουν οι γονείς,που βοηθάνε τα παιδιά τους οικονομικά. Σίγουρα σε περιπτώσεις βαριάς ασθένειας ή όταν πχ έχουν άννοια με επιθετική συμπεριφορά ,τα γηροκομεία είναι πολύ καλύτερα, αλλά σε πιο νορμάλ περιπτώσεις δεν είναι κακό να γηροκομήσουν τα παιδιά τους γονείς τους. Αλλωστε μπορουν και πολύ εύκολα να πάρουν μια γυναίκα να τους κοιτάει

Αναποδιές όλοι έχουν και οικογενειακούς καυγάδες,άλλωστε χωρίς καυγάδες δεν ορίζεται η οικογένεια

Τώρα για την περίπτωση της mary-rose ο τύπος απλά είναι ψιλομαλ...ς. Δεν μπορεί να πει όχι στη μαμάκα του και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. Δηλαδή αν το πάτε σοβαρά θα την πάρετε μαζί στο μήνα του μέλιτος? Γνώμη μου είναι να κάνεις μια ειλικρινή συζήτηση μαζί του και άμα δεις ότι δεν διορθώνεται παράτησέ τον τώρα που είναι νωρίς . Θα είναι πολύ πιο εύκολο τώρα που δεν σε δεσμεύει τίποτα παρά σε 5-10 χρόνια που θα έχετε παιδιά και 100% λόγω ηλικίας θα σου κουβαλήσει και αυτή στο σπίτι για να τη γηροκομήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-09-18, 17:03
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό θα ψιλοδιαφωνησω, σε ελλάδα και ιταλία(κάπως λιγότερο) είναι θέμα κουλτούρας η παρουσία των παππούδων και των γιαγιάδων στην οικογένεια και στον αντίποδα των όσων κακών πεθερών υπάρχουν μπορεί να δει κανείς γιαγιάδες και παππούδες που μεγαλώνουν τα εγγόνια όσο δουλεύουν οι γονείς,που βοηθάνε τα παιδιά τους οικονομικά. Σίγουρα σε περιπτώσεις βαριάς ασθένειας ή όταν πχ έχουν άννοια με επιθετική συμπεριφορά ,τα γηροκομεία είναι πολύ καλύτερα, αλλά σε πιο νορμάλ περιπτώσεις δεν είναι κακό να γηροκομήσουν τα παιδιά τους γονείς τους. Αλλωστε μπορουν και πολύ εύκολα να πάρουν μια γυναίκα να τους κοιτάει

Αναποδιές όλοι έχουν και οικογενειακούς καυγάδες,άλλωστε χωρίς καυγάδες δεν ορίζεται η οικογένεια

Τώρα για την περίπτωση της mary-rose ο τύπος απλά είναι ψιλομαλ...ς. Δεν μπορεί να πει όχι στη μαμάκα του και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. Δηλαδή αν το πάτε σοβαρά θα την πάρετε μαζί στο μήνα του μέλιτος? Γνώμη μου είναι να κάνεις μια ειλικρινή συζήτηση μαζί του και άμα δεις ότι δεν διορθώνεται παράτησέ τον τώρα που είναι νωρίς . Θα είναι πολύ πιο εύκολο τώρα που δεν σε δεσμεύει τίποτα παρά σε 5-10 χρόνια που θα έχετε παιδιά και 100% λόγω ηλικίας θα σου κουβαλήσει και αυτή στο σπίτι για να τη γηροκομήσεις...
Σε τι διαφωνείς ακριβώς; 100% συμφωνείς με όσα έγραψα: είναι θέμα κουλτούρας της Νότιας Ευρώπης σε αντιδιαστολή με την Κεντρική/Βόρεια Ευρώπη. Αυτό ακριβώς δεν έγραψα;

Εσύ λες ότι είναι καλό (και καταλαβαίνω γιατί το λες, βοηθάει η σύνταξη κλπ.), εγώ θα σου πω αυτό που είπα και πιο πάνω: τι θα γίνει σε 20 χρόνια από σήμερα που θα έχουν αποδημήσει εις κύριον τα παππούδια και οι συντάξεις τους; Είμαστε έτοιμοι να σταθούμε σαν χώρα χωρίς την βοήθεια των παλιών ή θα ζήσουμε βάσανα και τραγωδίες; Τροφή προς σκέψη...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή είναι μεγάλη συζήτηση περί φεμινισμού κλπ.

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι επειδή κανείς δεν σου κάνει συμβόλαιο ότι θα είναι για πάντα μαζί σου (όχι, ο γάμος δεν εγγυάται κάτι -πλέον-), οφείλεις (είτε άντρας, είτε γυναίκα) να ξέρεις να επιβιώσεις μόνος σου (δεν λέω να γίνεις σεφ, τα βασικά έστω, αλλά ούτε τα βασικά ξέρουν πολλοί). Τα διαζύγια καλώς ή κακώς υπάρχουν και η κοινωνία έχει αλλάξει δραματικά. Αυτό είναι γεγονός και προσαρμόζεσαι στα νέα δεδομένα. Τα παλιά δεδομένα του τύπου «50+ χρόνια μαζί, κι ας τρώω ξύλο» μας τελειώσανε.

Εσύ δηλαδή τι μου λες; Ότι αν κάποιος πάρει διαζύγιο πρέπει να πεινάσει ή να το γυρίσει σε delivery (ενώ λέμε ότι έχουμε κρίση);

Οι γονείς θα ζούνε για πάντα; Το ξέρεις ότι υπάρχουν άτομα 40-50 χρονών που την βγάζουν με ταπεράκια; Ξέρεις τι τύχη θα έχουν αυτοί σε 20 χρόνια; Δυστυχώς κανείς δεν σκέφτεται το μέλλον. Όλοι νομίζουν ότι είναι αθάνατοι.
Μετάφραση: οι μαμάκηδες δεν θα μπορέσουν να επιβιώσουν μόνοι τους, γι' αυτό ψάχνουν την 2η μαμά τους (mom replacement).

Και μετά σου λένε διάφορες ο (μέσος) Έλληνας είναι ανατολίτης είναι έτσι είναι αλλιώς... ναι είναι, αλλά ποιός τον έκανε έτσι; Μα φυσικά η Ελληνίδα μάνα (γιαγιά κλπ.)! Δεν υπάρχει παρθενογένεση, έτσι δεν είναι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valhalla : 12-09-18 στις 17:07
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-09-18, 00:32
alex_b Ο χρήστης alex_b δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2018
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Τι σημαίνει ότι δεν υπάρχει ζωή χωρίς αυτόν; Χωρίς ποιόν; Αυτόν που γελούσε όταν η μανα του σου έφερε διπλή μερίδα; Κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και καθάρισε το μυαλό σου. Όλοι έχουμε χάσει ανθρώπους που αγαπούσαμε.. Δεν αγάπησες μόνο εσύ. Relax.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-09-18, 22:07
Mary_Rose Ο χρήστης Mary_Rose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2018
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

dolphin είναι όπως τα λες, απλά πιστεύω ότι το αγόρι μου είναι θύμα της. Παρακάτω θα κάνω κάτι που έπρεπε να κάνω από την αρχή, να γράψω δηλαδή περισσότερα πράγματα για εμένα και το παρελθόν μου, ώστε να καταλάβετε λίγο καλύτερα όλοι.
Καταρχάς, ευχαριστώ όλους που μπαίνετε στον κόπο και ασχολείστε. Η αλήθεια είναι ότι πέρα από τη μητέρα μου, δεν έχω που αλλού να απευθυνθώ γιατί δεν έχω φίλες. Από πολύ νεαρή ηλικία και λόγω της εσωστρέφειάς μου, ένιωσα μια έλξη για το γράψιμο και άρχισα να αποτυπώνω τις σκέψεις μου σε ημερολόγιο. Το πόσο άσχημα ένιωθα για τα περιττά κιλά μου, την κοροϊδία που εισέπραττα από τα άλλα παιδιά, το όνειρό μου να γνωρίσω μια μέρα τον πρίγκηπα του παραμυθιού. Τα χρόνια περνούσαν βαρετά και ανούσια, τελείωσα το σχολείο, μετά την σχολή, ακολούθησε η δουλειά... Δεν ήμουν πουθενά δημοφιλής, τα αγόρια ποτέ δεν προσέγγισαν την χοντρή Μαρία. Όμως, όπως έγραψα και στο αρχικό μου μήνυμα, ήρθε η μέρα που ο πρίγκηπας ήρθε και όλα άλλαξαν. Ξαφνικά η ζωή απέκτησε νόημα, χρώματα και αισθήσεις καινούργιες, που ούτε τις είχα φανταστεί, ήρθαν στον κόσμο μου και πρώτη φορά, ένιωσα ότι υπάρχει χαρά και απόλαυση στη ζωή. Πως μου λέτε λοιπόν κάποιοι μετά από όλα αυτά τα συναισθήματα που περιγράφω, να αφήσω το αγόρι μου; Είναι σαν να μου λέτε να αφήσω τη ζωή! Δεν έχετε καρδιά; Δεν ερωτευτήκαμε ποτέ παράφορα, δεν δοθηκατε απόλυτα σε κάποιον/α, δεν αισθανθήκατε κενοί χωρίς αυτόν, άδειοι; Σας εύχομαι να αγαπήσετε στο μέγεθος που έκανα εγώ, να παρασυρθείτε στα άγνωστα, ηδονικά μα ολότελα αχαρτογράφητα μονοπάτια του έρωτα με μάτια κλειστά και ανοιχτή καρδιά. Όμως, σας εύχομαι επίσης, να μην πληγωθείτε από τον έρωτα όπως εγώ, γιατί όσο κι αν είναι ένδοξα τα τραύματα του έρωτα, τόσο οι πληγές που μου άνοιξαν θα είναι μάλλον μόνιμες.
Κατά τ'αλλα γνωρίζω πως έχω ψυχολογικά, το καταλαβαίνω αλλά δεν πρόκειται να ξαναπάω σε ψυχολόγο γιατί η μητέρα του αγοριού μου θα βρει την κατάλληλη ευκαιρία για να με βγάλει τρελή. Και από την άλλη μεριά η δικιά μου μητέρα γνωρίζει τι μου συμβαίνει αλλά οι συμβουλές της είναι του στιλ 'Κάνε υπομονή για να μην μείνεις στο ράφι'. Πιστεύει ότι δεν θα βρω κάποιον άλλον αν (δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι) χωρίσω. Και δεν θα βρω γιατί πέρα από το γεγονός ότι δεν είμαι καθόλου ελκυστική, ορκίζομαι να μείνω μόνη για πάντα αν είναι να μην είμαι μαζί του...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mary_Rose : 13-09-18 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-18, 02:30
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mary_Rose Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και με συγχωρείτε για την αργοπορημένη απάντηση αλλά είχα κάποιες εξελίξεις. Ας αρχίσω με αυτές κι έπειτα θα απαντήσω σε αυτά που είχατε την καλοσύνη να μου γράψετε. Λοιπόν, προχτές ήρθε το αγόρι μου και μου ανακοίνωσε ότι σε δύο μήνες θα πάμε ταξίδι ( δεν έχει σημασία που ) ενθουσιασμένος μετά από αρκετό καιρό. Εγώ πέταξα απ'την χαρά μου, η καρδιά μου άρχισε ξανά να χτυπάει δυνατά και ζεστά κι ο κόσμος φάνηκε ξανά όμορφος και υπέροχος. Όμως αλίμονο , η χαρά μου δεν κράτησε πολύ. Την επόμενη κιόλας μέρα πήρε τηλέφωνο την μητέρα του και της ανακοίνωσε τα του ταξιδιού. Με το που το είπε άρχισε να φωνάζει ( την άκουγα από το μικρόφωνο του τηλεφώνου ) για το πόσο ανεύθυνος είναι ο γιος της, ότι δεν την σκέφτεται, την έχει γραμμένη κι όλα αυτά. Με το που το έκλεισε αυτός ήταν ετοιμος να καταρρεύσει και μουρμούριζε συνέχεια ' την πλήγωσα ' και ' είμαι μα....ς '... Περιττό να το αναφέρω μου το ακύρωσε το ταξίδι και έτρεξε να την βρει και να της ζητήσει συγγνώμη! Παιδιά θα μου στρίψει σας λέω ότι του κάνει κάτι του αγοριού μου, δεν ήταν έτσι απ'την αρχή!
valhalla που είναι η αντίφαση; Λέω ότι ο έρωτας τυφλώνει και ότι ο καθένας πρέπει να βλέπει αντικειμενικά το τι είναι. Προφανώς και το ' ο έρωτας τυφλώνει ' το είπα για το αγόρι μου αφού αυτός τυφλώθηκε και δεν είδε την εμφανισιακή μας διαφορά!
Mirella μου σ'ευχαριστώ για όσα μου γράφεις , είσαι πολύ γλυκιά! Δεν είπα πουθενά όμως ότι το αγόρι μου ψάχνει την Μόνικα Μπελούτσι! Το μόνο που λέω είναι ότι εμφανισιακά η διαφορά μας είναι χαώδης και αυτό είναι μια δικιά μου διαπίστωση. Επίσης σας το αναφέρω και πάλι, μέχρι να με γνωρίσει η μάνα του ήταν τέλειος, τρυφερός, συμπονετικός. Πέρα από την εξωτερική εμφάνιση δηλαδή, ήταν υπέροχος και εσωτερικά, ο τέλειος άντρας ( για εμένα ). Δεν καταλαβαίνω γιατί τα ρίχνετε σ'αυτόν ενώ ξεκάθαρα φταίει η μάνα του
radical σ'ευχαριστώ κι εσένα που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς με το θέμα μου. Διάβασα με προσοχή και τους δύο συνδέσμους που ανέβασες. Μπορώ να πω δυστυχώς ότι μάλλον είμαι όντως στην κατηγορία condepedent αλλά το αγόρι μου δεν είναι σίγουρα ένας νάρκισσος ! Αυτό το λέω ξεκάθαρα τονίζοντας το πόσο συναισθηματικός ήταν απ'την αρχή και το πόσο συναισθηματικός είναι και τώρα αλλά με την μητέρα του. Η μητέρα του πάντως έχει όλα τα στοιχεία ενός νάρκισσου! Τώρα για το συμβάν με την γαλοπούλα σας το είπα ότι το αγόρι μου νομίζει ότι η μητέρα του με ' πειράζει ' γιατί με συμπαθεί...
Παιδιά ένα μεγάλο συγγνώμη αν σας έχω κουράσει αλλά το μέγεθος του έρωτά μου γι'αυτόν είναι αξεπέραστο. νιώθω ότι δεν υπάρχει ζωή χωρίς αυτόν, κλαίω όταν κλαίει, γελάω όταν γελάει και γενικά, ο κόσμος μου είναι ο κόσμος του. Αλλά σας εκλιπαρώ, συμβουλέψτε με στο πως να την αντιμετωπίσω, πως να ξεφύγω από την ψυχολογική μέγγενη που του ασκεί!

Λοιπον Μαιρη συμφωνουμε και οι 2 οτι εχεις θεμα με την αυτοπεποιθηση σου κι οτι πολυ πιθανον να εχεις στοιχεια condepedent , πιστευω πως οντως εχεις θεμα με αυτο αλλα μην αγχωνεσαι και μπορεις να το ξεπερασεις και οσα περισσοτερα μαθεις τοσο περισσοτερο θα φυλαγεσαι απο καποιους εκει εξω.

Λες οτι η τρελη μανα του ειναι Ναρκισσος αλλα αυτος οχι , συνηθως μια μανα Ναρκισσος κανει ναρκισσο και το παιδι της ή ακομα χειροτερα το κανει Οριακο (Borderline).

Δεν ειμαι σιγουρος αν ο δικος σου ειναι Ναρκισσος αλλα ειμαι σιγουρος οτι ανηκει στο cluster b

https://www.mentalhelp.net/articles/...ers-cluster-b/


Αν ειναι Borderline ή αν εχει ορισμενα στοιχεια Ναρκισσου μαζι με στοιχεια Borderline δεν εχει καμια διαφορα στο αποτελεσμα.
Το αποτελεσμα θα ειναι ακομα μια σχεση με δραμα και επεισοδιακο τελος οπως και η ζωη τους.

Απο οτι ειπες ο δικος σου μεγαλωσε χωρις πατερα?? Αν ειναι ετσι ειναι ακομα ενα στοιχειο που μας δειχνει Οριακη Διαταραχη Προσωπικοτητας γιατι συνηθως αυτα τα ατομα εχουν ζησει την "εγκαταληψη" του πατερα τους.
Οπως οι Οριακες γυναικες (Daddy Issues)

Μην στεκεσαι στο ποσο γλυκος ηταν μαζι σου στην αρχη , για να σου πω να καταλαβεις αφου στο παρελθον ειχα κι εγω σχεση με μια κοπελα με οριακη διαταραχη που την ειχε εγκαταλείψει ο πατερας της σε μικρη ηλικια.
Ηταν ενας αγγελος για το πρωτο 6μηνο της σχεσης , ξαφνικα αλλαξε στον χειροτερο δαιμονα.
Να φανταστεις μου μιλουσε για γαμο και παιδια την δευτερα και την τριτη εξαφανιστηκε με αλλον γκομενο και με εβριζε λεγοντας σε ολους οτι ειμαι αλητης κτλ κτλ

Ο Οριακος εχει συμπεριφορα που θυμιζει "μαγεμενο" ή "δαιμονισμενο".
Απο την πρωτη στιγμη που μιλησες για μαγια ηξερα οτι ο δικος σου ανηκει στο cluster B

Συγκεκριμενα πιστευω οτι τον εχει καταστρεψει η μανα του απο μικρη ηλικια κι οτι εχει στοιχεια και Ναρκισσου αλλα και Οριακου.

Να περιμενεις την μια μερα να σε αγαπαει και την αλλη να μην θελει να σε δει , οσο περναει ο καιρος θα σε υποτιμησει και θα σε σβησει απο το μυαλο του σαν να μην υπηρξες ποτε.
Τωρα ειναι στον σταδιο του ενθουσιασμου (ταξιδια κτλ) , μετα απο αυτο ερχεται το σταδιο της υποτιμησης.
Να περιμενεις σχολια αρνητικα για τα κιλα σου, την εμφανιση σου, το μυαλο σου, το ντυσιμο σου, το περπατημα σου, τα πιστευω σου και γενικα ΟΛΑ

Να ξερεις οτι ολοι οι cluster B δεν εχουν ευσυναισθηση , δεν μπορει να νοιωσει τι νοιωθεις , επισης δεν εχουν αναμνησεις. Επειδη περασαν δυσκολα στα παιδικα τους χρονια εχουν μαθει το μυαλο τους να μπαινει σε off mode.
Οταν θα σε χωρισει θα ειναι σαν να μην υπηρξες ποτε

Νοιωθουν ολα τα συναισθηματα εντονα και ειναι παρορμητικοι, παραδειγμα με την μανα του οταν του εβαλε της φωνες αμεσως ακυρωσε τις διακοπες και ετρεξε πισω της ζητωντας συγνωμη κτλ

Δεν υπαρχουν μαγια εδω περα παρα μονο μια Ναρκισιστρια μανα που κατεστρεψε τον γιο της απο μικρη ηλικια

Σου προτείνω να αφησεις το φορουμ εδω και να γραφτεις εδω :

https://bpdfamily.com/message_board/index.php

Θα βρεις 100αδες ιστοριες παρομοιες με την δικη σου , ευχομαι να ξεφυγεις απο αυτους οσο πιο συντομα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-09-18, 06:42
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Καλή μου κοπέλα πρέπει να το καταλάβεις, ενας άντρας που σε αυτήν τήν ηλικία ακούει την μαμά του είναι ΜΗ ισορροπημένο άτομο.
Θά γίνει και ό ίδιος δυστυχισμένος αλλά τό χειρότερο θα κάνει και άτομα που είναι κοντά του.
Εχει καρφώσει ενα μαχαίρι στήν καρδιά σου καί κάθε τόσο αφήνει τήν μαμά να τό στρίβει.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-09-18, 09:07
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Καί επανέρχομαι.....
Τό πρόβλημα της μητέρας του ΔΕΝ βρίσκεται στά κιλά σου.
Καί μία κουκλάρα να ήσουν, μοντέλο, σταρ Ελλάς, Μίς Κόσμος, τά ίδια θα αντιμετώπιζες.
Είσαι γυναίκα, ερωτική σύντροφος τού γιού της.
Εισαι ο εχθρός, ο εισβολέας, τό αρπακτικό πού ήρθε να τής αρπάξει τόν κανακάρη της μέσα από τα φουστάνια της και τήν εξουσία της.
Στό χέρι εκείνου είναι να βάλει κόκκινες διαχωριστικές γραμμές.
Είσαι ερωτευμένη και δυστυχώς ο έρωτας απωθεί τήν λογική.
Επιστράτευσε την όσο μπορείς και πίστεψέ με δέν θα χάσεις.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-09-18, 20:23
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Συμφωνώ 100% με την Μιρέλλα.

Τόσες γυναίκες έχουν γράψει στο νήμα, δεν βλάπτει να τις ακούσεις Mary...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.