Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-09, 15:38
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή Η Ιερά Σινδόνη είναι πλαστή, εκτιμά o ερευνητής που την αναδημιούργησε


Η πραγματική Ιερά Σινδόνη (Α) είναι σχεδόν ίδια με το νέο αντίγραφό της


Ακόμα ένα πολύ ενδιαφέρον νέο για τους ερευνητές της ιστορικότητας του Ιησού και των υποτιθέμενων "στοιχείων" που έρχονται στο φως της δημοσιότητας τα τελευταία 2.000 χρόνια...



Ιταλός επιστήμονας αναδημιούργησε την αμφιλεγόμενη Ιερά Σινδόνη, σε μια προσπάθεια να αποδείξει ότι το σάβανο στο οποίο πιστεύεται ότι τυλίχθηκε το σώμα του Χριστού μετά τη Σταύρωση θα μπορούσε πράγματι να έχει κατασκευαστεί από επιτήδειους το Μεσαίωνα.

«Δείξαμε ότι είναι δυνατό να αναπαραχθεί κάτι που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τη Σινδόνη» δήλωσε στο Reuters o Λουίτζι Γκαρλασέλι, ο οποίος επρόκειτο να παρουσιάσει τα συμπεράσματά του τη Δευτέρα σε συνέδριο για παραφυσικά φαινόμενα που πραγματοποιείται στην Ιταλία.

Ερευνητές από τη Βρετανία, την Ελβετία και τις ΗΠΑ είχαν προκαλέσει αίσθηση το 1988 όταν χρονολόγησαν το επίμαχο ύφασμα την περίοδο 1260 έως 1390 μ.Χ.

Πολλοί βεβαιώθηκαν τότε ότι πρόκειται για κατασκεύασμα επιτήδειων, σχεδιασμένο να προωθήσει τη μεσαιωνική βιομηχανία προσκυνηματικού τουρισμού.

Στο επίμαχο λινό ύφασμα, με διαστάσεις 4,4 επί 1,2 μέτρα, διακρίνεται ξεκάθαρα το αποτύπωμα ενός γενειοφόρου άνδρα με σταυρωμένα χέρια, διάστικτο από λεκέδες αίματος και τρύπες από καψίματα.

Η Καθολική Εκκλησία δεν ισχυρίζεται ότι η Ιερά Σινδόνη (γνωστή και ως Σινδόνη του Τορίνο) είναι πράγματι το σάβανο του Ιησού, θεωρεί όμως ότι το ύφασμα αποτελεί υπενθύμιση των παθών του. Σήμερα φυλάσσεται στον Καθεδρικό Ναό του Τορίνο και σπάνια εκτίθεται στο κοινό.

Ο Λουίτζι Γκαρλασέλι, καθηγητής Οργανικής Χημείας στο Πανεπιστήμιο της Πάβια, δημιούργησε ένα ακριβές αντίγραφο του κειμηλίου χρησιμοποιώντας τεχνικές που ήταν διαθέσιμες το Μεσαίωνα.

Αρχικά ο ερευνητής δημιούργησε το αποτύπωμα τοποθετώντας ένα λινό ύφασμα πάνω από έναν εθελοντή που φορούσε μάσκα και τρίβοντάς το με χρωστικές ουσίες που περιείχαν μικρές ποσότητες οξέος.

Στη συνέχεια το χρώμα παλαιώθηκε τεχνητά με θέρμανση σε φούρνο και πλύσιμο, ενώ στο τελικό στάδιο προστέθηκαν καψίματα και λεκέδες αίματος και νερού.

Ο Γκαρλασέλι παραδέχτηκε ότι το πείραμα χρηματοδοτήθηκε από ιταλικό σύλλογο άθεων και αγνωστικιστών, διαβεβαίωσε όμως ότι τα συμπεράσματά του είναι αξιόπιστα.

«Το χρήμα δεν έχει οσμή» δήλωσε. Η έρευνα «έγινε με επιστημονικό τρόπο. Αν στο μέλλον θέλει να με χρηματοδοτήσει η Εκκλησία, εγώ εδώ είμαι» κατέληξε.

Newsroom ΔΟΛ
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-09, 20:40
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ο Γκαρλασέλι παραδέχτηκε ότι το πείραμα χρηματοδοτήθηκε από ιταλικό σύλλογο άθεων και αγνωστικιστών, διαβεβαίωσε όμως ότι τα συμπεράσματά του είναι αξιόπιστα.

Μάλιστα, είναι δηλαδή κατευθυνόμενα τα αποτελέσματα. Η Σινδώνη έχει ερευνηθεί εκτενώς από πολύ πιο επιστημονικούς και αξιόπιστους κύκλος, πέρσι ερευνητές από το Λος Άλαμος της Καλιφόρνια (από τα πιο αξιόπιστα και διάσημα εργαστήρια του κόσμου) επιβεβαίωσαν πως η ραδιοχρονολόγηση ήταν εσφαλμένη. Επίσης ας μας εξηγήσουν οι αγνωστικιστές -που και τον ίδιο το Θεό να έβλεπαν μπροστά τους θα το απέδιδαν σε παραίσθηση, τόσο αχρείοι είναι, και αναφέρομαι σε σκληροπυρηνικούς σκεπτικιστές- πώς είναι δυνατόν να έχουν βρεθεί πάνω στη Σινδώνη κόκκοι από φυτά που φυτρώνουν στο Ισραήλ, κι ένα συγκεκριμένα φυτρώνει μόνο στα περίχωρα της Ιερουσαλήμ και πουθενά αλλού στον κόσμο; Το γεγονός πως υπάρχουν αρκετές αναφορές στη Σινδώνη (αλλά με άλλο όνομα) από το Βυζάντιο κι ακόμη πιο πριν (λίγο μετά το θάνατο του Ιησού); Παραπέμπω στο λίαν εμπεριστατωμένο και ΟΥΔΕΤΕΡΟ http://www.shroudstory.com/.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-09, 08:40
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Κατ' αρχάς πρέπει να αναφέρουμε πως η Σινδόνη κάνει για πρώτη φορά την εμφάνισή της στα 1357 (μιλάμε για μια ιστορική καταγραφή που έρχεται σε απόλυτη συμφωνία με το απότέλεσμα "1260 έως 1390" της ραδιοχρονολόγησης του 98'), την ίδια δηλαδή περίπου εποχή που κάνει και την εμφάνισή του το "άγιο" φως, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για τις κοινωνικοθρησκευτικές συνθήκες της εποχής.
Σαφέστατα και οι χρηματοδότες του πειράματος που αναφέρεται στην είδηση καταδεικνύουν μια άλφα πρόθεση, το γεγονός όμως αυτό δεν πρέπει να μας αποσπά από το τελικό αποτέλεσμα και τα όποια συμπεράσματα απορρέουν από αυτό.
Να σημειώσω πως στην ιστοσελίδα μας μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο συνεργάτη του Ν. Περιστερίδη με τίτλο "Η ιστορία της ιεράς σινδόνης έως σήμερα" στο http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=135
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 07-10-09 στις 08:42
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-09, 16:21
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Η Ιερά Σινδόνη δεν κάνει τότε την εμφάνισή της, απλώς τότε εκτέθηκε για προσκύνημα πρώτη φορά. Υπάρχουν αναφορές σε αυτήν πολλά χρόνια πριν απλώς με τις αναφορές αυτές ασχολούνται περισσότερο ερευνητές του χριστιανισμού και πιστοί καθώς οι υπόλοιποι προφανώς θεωρούν δεδομένο πως ό,τι γράφουν οι περισσότερες εφημερίδες και τα κανάλια και οι δήθεν σκεπτικιστές είναι θέσφατο. Όσο για το Άγιο Φως δεν θεωρώ πως θα πρέπει να το συνδέεις με τη Σινδόνη βγάζοντας αυθαίρετα συμπεράσματα. Ούτως η άλλως οι άνθρωποι που και καλά ξεσκεπάζουν την απάτη της Εκκλησίας είναι άνθρωποι από γνωστούς αρχαιολατρικούς και αντιχριστιανικούς χώρους (χωρίς να έχω καμία αντιπάθεια για άλλες θρησκείες). Το άρθρο που δίνεις το έχω διαβάσει εδώ και καιρό και δεν μου λέει τίποτα καινούργιο και διαφορετικό από αυτά που λέει ένα μέσο άρθρο για τη Σινδόνη. Θα μπορούσα να γράψω πολλά στοιχεία που αποτελούν σημαντικές ενδείξεις της ύπαρξης της Σινδόνης πολύ πριν το Μεσαίωνα αλλά πιστεύω αν θέλεις μπορείς να κάνεις τον κόπο να επισκεφτείς τον ιστοχώρο που παρέθεσα γιατί ειλικρινά είναι τόσα πολλά τα στοιχεία υπέρ της.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-09, 01:13
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ακόμα ένα πολύ ενδιαφέρον νέο για τους ερευνητές της ιστορικότητας του Ιησού και των υποτιθέμενων "στοιχείων" που έρχονται στο φως της δημοσιότητας τα τελευταία 2.000 χρόνια
οπως και να χει,δεν πληττεται η ιστορικοτητα του Ιησου,αφου κανεις δεν θεωρει την ιερα σινδονη αποδειξη αυτης.εξαλλου λες παρακατω:
Η Καθολική Εκκλησία δεν ισχυρίζεται ότι η Ιερά Σινδόνη (γνωστή και ως Σινδόνη του Τορίνο) είναι πράγματι το σάβανο του Ιησού, θεωρεί όμως ότι το ύφασμα αποτελεί υπενθύμιση των παθών του.

τωρα,οσον αφορα την αυθεντικοτητα της,ανεξαρτητως απο τα αιματα και τους κοκκους φυτων που φερει,μου φαινεται υποπτο το οτι δεν δινεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ σε αντικειμενικους επιστημονες προς ερευνα.δεν με κανει να την θεωρω πλαστη,καθε αλλο μαλιστα!!

αν η σινδονη ειναι αυθεντικη,τοτε και το αιμα που φερει πρεπει να ειναι του Χριστου.αυτο σημαινει πως σε μια αναλυση αιματος μπορουν να βρεθουν χρωμοσωματα χ και y αρα...υπαρχει πατερας!!!θα ηταν οτι χειροτερο για την εκκλησια να αποδειχτει πως η σινδονη ειναι αυθεντικη.

βεβαια αν ο Ιησους ηταν θεανθρωπος δεν αποδεικνυεται απο τα χρωμοσωματα.Θεος ειναι,δεν θα μπορουσε να βαλει στον ευατο Του οσα χρωμοσωματα ηθελε ωστε να μοιαζει με ανθρωπο?θα μπορουσε!!σκεφτειτε ομως οτι παρολαυτα το πληγμα για την εκκλησια θα ηταν τεραστιο.

beetlejuice τι λες,θα μπορουσε να ειναι αυθεντικη?(προσεχε τι θα απαντησεις γιατι σου εχω στησει παγιδα )
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-09, 14:34
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε Anduril,

επειδή έχω διαβάσει το άρθρο και το θεωρώ αρκετά αξιόλογο μέσα στην μετριότητα της ελληνικής πραγματικότητας, θα ήθελα να σου ζητήσω να ετοιμάσεις και εσύ μία έρευνα από την αντίθετη πλευρά για το θέμα. Όταν μάλιστα κρίνεις έτσι την ερευνητική δουλειά ενός ανθρώπου, οφείλεις τουλάχιστον να την αντικρούσεις με μία αντίστοιχη έρευνα και όχι απλά με μία ακόμα ιστοσελίδα (επέτρεψε μου να την χαρακτηρίσω μάλιστα "της σειράς"), δεν νομίζεις;
Αν θέλεις πραγματικά "ουδέτερη" ενημέρωση για την Σινδόνη του Τουρίνο, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς την ιστοσελίδα http://www.shrouduniversity.com/ όπου πρέπει να ψάξεις και να ακούσεις/ διαβάσεις τις απόψεις μερικών ακαδημαϊκών που ασχολούνται ουσιαστικά με την έρευνα πάνω στην σινδόνη (δίχως δηλαδή κάποιο θεολογικό ή εμπορικό συμφέρον να υπερασπιστούν). Επίσης, πολύ καλή είναι και η ιστοσελίδα http://www.freeinquiry.com/skeptic/shroud/ που αν και αυτοαποκαλείται "σκεπτικιστική" εντούτοις έχει μελέτες εξαιρετικά αξιόλογες και άκρως επιστημονικές.
Με λίγα λόγια, από ιστοσελίδες άλλο τίποτα. Μπορούμε να γεμίσουμε σελίδες επί σελίδων με links προς websites αμφιβόλου συνήθως αξίας. Το θέμα είναι να μπορείς να παρουσιάζεις στην Ελλάδα ολοκληρωμένες έρευνες πάνω σε ένα θέμα, λέγοντας κάθε φορά και την άποψη σου επί αυτού. Αυτό προσπαθούμε τόσα χρόνια μέσω της Κοινότητας του Μεταφυσικού.

Αν μπορείς λοιπόν να "καλύψεις" αυτό το κομμάτι με μία πλούσια έρευνα υπέρ της Σινδόνης του Τουρίνο τότε θα χαρούμε να τη φιλοξενήσουμε (και τότε θα αφήσουμε τους Έλληνες αναγνώστες να κρίνουν μόνοι τους). Άλλωστε από τη στιγμή που συμμετέχεις στο φόρουμ είσαι κομμάτι της κοινότητας και εσύ...
Αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις, τότε καλώς ή κακώς για εμένα προσωπικά δεν αρκεί να δώσεις απλά ένα link για να "ακυρώσεις" την έρευνα του οποιουδήποτε Έλληνα ερευνητή. Σε αυτό οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί...

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 08-10-09 στις 14:35
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-09, 15:45
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Νομίζω πως υπερβάλλεις. Δεν έκανα καμία υποτιμητική αναφορά στο έργο του εν λόγω ερευνητή και ούτε είχα τέτοια πρόθεση. Το γεγονός ότι όσα γράφει τα γνωρίζω ήδη θεωρείται κακό; Δηλαδή το γεγονός ότι εγώ δεν δημοσιεύω τις απόψεις μου σε έρευνες σημαίνει πως δεν γνωρίζω κιόλας ή μήπως το γεγονός ότι διαφωνώ με τα λεγόμενα κάποιου σημαίνει πως ντε και καλά θα πρέπει να δημοσιεύσω κι εγώ κάτι; Καταρχήν εγώ δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με την μεταφυσική όπως πολλοί από την ομάδα σας, το επάγγελμά μου είναι τελείως διαφορετικό. Δεν κατάλαβα ότι θα πρέπει να απολογούμαι κιόλας μόνο και μόνο επειδή είπα πως αυτά που λέει το άρθρο προσωπικά τα έχω ξαναδιαβάσει. Δεν έχω κάτι άλλο να πω και πιστεύω πως η σελίδα που παρέθεσα δεν είναι της σειράς, όπως είπες. Επίσης, πιστεύω στο Χριστό και δεν ντρέπομαι να το πω. Από εκεί και πέρα -ναι- έχω και διαμορφωμένες απόψεις επί του θέματος. Μάθε να ξεχωρίζεις την διαφωνία από την υποτίμηση. Ποτέ δεν θα υποτιμούσα κάποιον που μπαίνει στον κόπο να κάνει ενδελεχή έρευνα επί ενός τέτοιου «καυτού» θέματος. Έλεος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anduril : 08-10-09 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-09, 18:26
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν Andruil έχω την αίσθηση πως η δική σου (τελευταία) απάντηση είναι υπερβολική. Δεν είχα στόχο να σε θίξω με οποιονδήποτε τρόπο και σου ζητώ συγγνώμη αν σε έκανα να αισθανθείς έτσι άθελα μου. Δεν υπάρχει κανένας δόλος από την πλευρά μου και αισθάνομαι πως έχω αναπτυγμένη την κριτική σκέψη ώστε να ξεχωρίζω την υποτίμηση από τη διαφωνία...

Πάμε τώρα στην ουσία της όποιας φιλολογικής μας "διαφωνίας". Αναφέρεις στην προτελευταία σου τοποθέτηση:
Παράθεση:
Το άρθρο που δίνεις το έχω διαβάσει εδώ και καιρό και δεν μου λέει τίποτα καινούργιο και διαφορετικό από αυτά που λέει ένα μέσο άρθρο για τη Σινδόνη.
Δυστυχώς, η συμμετοχή σε ένα φόρουμ είναι απρόσωπη με ότι κάτι τέτοιο μπορεί να σημαίνει (με τα αρνητικά και τα θετικά του). Διαβάζοντας προσωπικά την παραπάνω τοποθέτηση σου (και μόνο) αισθάνθηκα πως υποτιμάς την όποια προσπάθεια ενός Έλληνα ερευνητή. Στην μετέπειτα απάντηση αναλύεις ακόμα περισσότερα την κριτική σου, οπότε νομίζω ότι δεν αφήνεις περιθώρια παρανόησης. Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε άλλωστε στον τρόπο προσέγγισης τέτοιων ερευνών.

Αναφέρεις όμως και άλλα ενδιαφέροντα, εν μέρει "άδικα συμπεράσματα" προς τον συνομιλητή σου. Και εγώ πιστεύω στην ιδέα και τις αρχές που πρεσβεύει η προσωπικότητα του Ιησού και πίστεψε με δεν ντρέπομαι να το εκφράζω όποτε το θεωρώ απαραίτητο, ακόμα και όταν κάτι τέτοιο μου δημιουργεί μικρο-προβλήματα στις σχέσεις μου με συνεργάτες και φίλους.
Ως προς τον "επαγγελματισμό" στη μεταφυσική, όλα τα μέλη της Gateway (και γενικά σχεδόν όλοι όσοι είναι δίπλα μας και προσφέρουν εθελοντικά) επαγγέλονται κάτι: από προγραμματιστής έως μεταφραστής, από γραφίστας έως ηλεκτρονικός (παλαιότερα) και ούτω καθ' εξής. Είναι ουτοπικό να προσπαθείς να ζήσεις στην Ελλάδα από μία τόσο εξειδικευμένη ενασχόληση. Τις περισσότερες μάλιστα φορές η όποια σοβαρή ενασχόληση σου είναι εις βάρος της επαγγελματικής σου σταδιοδρομίας, της "τσέπης" σου, αλλά και της προσωπικής σου ζωής. Ο εθελοντισμός θέλει θυσίες και η αγνή ενασχόληση με τον χώρο της εναλλακτικής αναζήτησης δεν μπορεί ποτέ να θεωρηθεί επάγγελμα (δεν έχει τουλάχιστον τα χαρακτηριστικά ενός επαγγέλματος).

Αυτά εν συντομία και ελπίζω να μην κούρασα τους συνομιλητές μας. Σχετικά με τη Σινδόνη του Τουρίνο τώρα, έχω ασχοληθεί και προσωπικά με το θέμα (σε επίπεδο έρευνας, προσφέροντας μία πρωτότυπη θεωρία για τα ελληνικά δεδομένα στο όλο θέμα). Επειδή αισθάνομαι πως πιστεύω στις αρχές του Ιησού, εναντιώνομαι ακόμα περισσότερο στην προσπάθεια ορισμένων ανθρώπων να την παρουσιάσουν (σόνυ και καλά - αλήθεια, πως γράφεται στη συγκεκριμένη έκφραση το "σόνυ"; ) ως "αυθεντική". Από το μεσαίωνα ακόμα μέχρι και σήμερα ήταν πολλοί αυτοί που κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οικονομικά την αγνή πίστη των απλών ανθρώπων μέσω υποτιθέμενων "ιερών κειμηλίων" (βλέπε κάποιες ενδιαφέρουσες έρευνες επί του θέματος ή εν μέρει σχετικές).
Σε οποιαδήποτε έρευνα μου κατά το παρελθόν είμαι ιδιαίτερα επικριτικός όταν κατά τη μελέτη μου συναντώ περιπτώσεις οικονομικής εκμετάλλευσης της όποιας πίστης απλών ανθρώπων. Σε αυτές και μόνο τις περιπτώσεις εκφράζω έντονα την αντίθεση μου, αν και θεωρώ τον εαυτό μου σε γενικές γραμμές "χαμηλών τόνων" στις έρευνες μου.

Να είσαι καλά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 08-10-09 στις 18:28
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-09, 15:02
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Νίκο δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι, μάλλον παρεξήγηση έγινε. Όσο για την δική σου θεωρία περί της Σινδόνης, περί αυτής θεώρησης μιλούσα όταν έλεγα πως η Σινδόνη δεν πρωτοεμφανίστηκε το Μεσαίωνα αλλά νωρίτερα. Είμαι κι εγώ ακριβώς της ίδιας άποψης, ότι δηλαδή η Σινδόνη έχει ελληνικότητα και συνδέεται άρρηκτα με την εικονογραφία. Αυτό που είπα για το άλλο άρθρο ήταν αφενός ότι το είχα ήδη διαβάσει (αν υποτιμούσα τα άρθρα του ιστοχώρου δεν θα τα διάβαζα, όπως και δεν διαβάζω π.χ. άρθρα ακραιφνών σκεπτικιστών που προκειμένου να υποτιμήσουν κάτι δημιουργούν ακόμη πιο γελοίες και εξωπραγματικές ερμηνείες), αφετέρου ότι δεν μου πρόσφερε κάτι καινούργιο τη δεδομένη στιγμή, δηλαδή τώρα, με βάση αυτά που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό. Δεν ήταν δηλαδή και τόσο εύστοχο να μου δοθεί ως απάντηση ο σύνδεσμος του άρθρου, διότι πολύ απλά αυτά που έγραφε το άρθρο τα γνώριζα ήδη. Αυτό και τίποτα παραπάνω. Από εκεί και πέρα σας συγχαίρω για την άριστη αρθρογραφία σας!

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως, είμαι γυναίκα, συγγνώμη που παρέλειψα να το διευκρινίσω προηγουμένως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.