Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 15-04-08, 21:15
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akirav
Αν καποιοι φτιαχνουν δικα τους ανθοιαματα, θα προτεινα να δοκιμασουν και βασιλικο.
(Με εκθεση στον ηλιο το εκανα).

Αν και ο Dr Bach ανεφερε για "αγρια" φυτα, ο βασιλικος ειχε αρκετα σημαντικα αποτελεσματα:
(αποψεις δικες μου και οσων δοκιμασαν)
Καλυτερη συγκεντρωση και εστιαση της σκεψης μαζι με καλυτερο ελεγχο της μνημης.
Με βοηθησε αρκετα στην εργασια μου (τελειως εγκεφαλικη δουλεια) και (πιστευω οτι) μου εδωσε καλυτερη διαχειριση του χρονου που αφιερωνω σ'αυτο που κανω.

Ειδικα οταν το πηρε συγγενικο προσωπο που ειχε "προβλημα" με θεματα μνημης, ειδε αρκετη βελτιωση.
αγαπητε μου...αυτο δεν περιμενα να το ακουσω!

το βασιλικο τον εχουμε βαλει καιρο στο ματι...
αληθεια με ποιον τροπο καταλαβες τη δραση που μπορει να εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-04-08, 23:30
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Αν θυμαμαι καλα, η μητερα μου ειχε αναφερει οτι ο βασιλικος βοηθα στη μνημη...
Περα απο αυτο, παντα ηθελα να κανω ιαμα απο καποιο φυτο που δεν αναφερεται για να δω αν θα εχει καποια επιδραση.
Τωρα λεω να δοκιμασω καποιο αλλο (οχι καποιο συγκεκριμενο)...Αναμενετε εντυπωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-04-08, 22:11
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Μα γιατι εισαι τοσο επιθετικος σε αυτον τον τροπο θεραπειας? Ειναι ακινδυνος σε συγκριση με τα φαρμακα που παραγουν τα εργοστασια. Και σκεψου οτι δεν υπαρχουν παρενεργειες. Σκεψου το λιγο. Οι ανθρωποι παλαιοτερα μπορουσαν και ζουσαν παραπανω απο εμας γιατι εκαναν χρηση αυτης εναλλακτικης φαρμακολογιας.
Όλες οι στατιστικές δείχνουν ότι ό μέσος όρος ζωής των ανθρώπων ανεβαίνει. Οπότε άκυρο αυτό που λες.

Θα δεχτώ ότι είναι ακίνδυνα, αλλά θα προσθέσω ότι είναι και άχρηστα. Φέρε μου μια επιστημονική μελέτη από αναγνωρισμένο φορέα που να δείχνει τις ευεργετικές τους ιδιότητες.
Και όχι, το ότι βοηθάει μερικούς αλαφροΐσκιωτους δεν είναι απόδειξη.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-04-08, 22:17
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grayscull
Φέρε μου μια επιστημονική μελέτη από αναγνωρισμένο φορέα που να δείχνει τις ευεργετικές τους ιδιότητες.
Αν εννοεις μελετες απο τη συμβατικη Ιατρικη, μαλλον ειναι ακυρο αυτο που λες.
Αν ψαχνεις σε σαιτ της συμβατικης για ανθοιαματα, οργονη κτλ, σιγουρα δε θα βρεις τιποτα.
Αυτο, δεν ειναι και δειγμα συστηματος που αυτοεκπληρωνεται κι αυτοτροφοδοτειται?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-04-08, 22:57
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Kι επειδη θα ακουστει σιγουρα η περιπτωση placebo, θα ηθελα να ρωτησω τους υπερμαχους της συμβατικης Ιατρικης, τι εχει κανει η Ιατρικη σ'αυτον τον τομεα...
Δλδ γιατι δεν ψαχνει τους μηχανισμους που λειτουργει ενα placebo ενω εχουμε σε καποιες περιπτωσεις αποτελεσματα που ουτε οι ιδιοι οι γιατροι δεν φανταζοντουσαν.
(Αποψη μου ειναι οτι φοβουνται. Το placebo λειτουργει και σαν "δαιμονας" για την Ιατρικη)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-04-08, 23:06
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Είτε σου αρέσει είτε όχι, μέσω των επιστημών και της έρευνας έρχεται η πρόοδος και η εξέλιξη σε όλους τους τομείς. Τωρα αυτά περί συστημάτων που αυτοτροφοδοτούνται και αυτοεκπληρώνονται, μάλλον για τα ανθοϊάματα, τα ρέικι και τις μαγικές πέτρες θα έπρεπε να τα έλεγες και όχι για την Ιατρική.
__________________
Live long and prosper
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-04-08, 23:58
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,
ο βασιλικός ενδείκνυται και για τη θεραπεία της άνοιας; Αναφέρθηκε παραπάνω ότι αντιμετωπίζει τα προβλήματα μνήμης.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-04-08, 16:56
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είτε σου αρέσει είτε όχι, μέσω των επιστημών και της έρευνας έρχεται η πρόοδος και η εξέλιξη σε όλους τους τομείς. Τωρα αυτά περί συστημάτων που αυτοτροφοδοτούνται και αυτοεκπληρώνονται, μάλλον για τα ανθοϊάματα, τα ρέικι και τις μαγικές πέτρες θα έπρεπε να τα έλεγες και όχι για την Ιατρική.
Μα φυσικα για αυτο ειμαστε απολυτα σιγουροι ως ανθρωποι οτι η επιστημη και η ερευνα μας φερει την εξελιξη...αλλωστε ποιος μπορει να διαφωνησει πανω σε αυτο(?)
Οσο για το ρεικι, τα ανθοιαματα, τις θεραπευτικες πετρες...κ.τ.λ. δεν προκειται να απαντησω γιατι ο τροπος σκεψης σου πανω στην εναλλακτικη θεραπευτικη ειναι απο μονος του απολυτος και κλεισμενος μεσα σε "γερο καβουκι".
Αναρωτιεμαι μονο αν εχεις δοκιμασει ποτε σου κατι απο τα παραπανω που αναφερεις (για να δεις αν δουλευουν) ή απλα γραφεις ως υπερασπιστης/α της κλασικου τροπου θεραπειας.

Παράθεση:
Όλες οι στατιστικές δείχνουν ότι ό μέσος όρος ζωής των ανθρώπων ανεβαίνει. Οπότε άκυρο αυτό που λες.
Θα δεχτώ ότι είναι ακίνδυνα, αλλά θα προσθέσω ότι είναι και άχρηστα. Φέρε μου μια επιστημονική μελέτη από αναγνωρισμένο φορέα που να δείχνει τις ευεργετικές τους ιδιότητες.
Και όχι, το ότι βοηθάει μερικούς αλαφροΐσκιωτους δεν είναι απόδειξη.
Για τι ηλικιες μιλας βρε φιλε/η οταν διπλα μας - στις μερες μας ο καρκινος "θεριζει"?
Ακινδυνα ειναι εδω συμφωνουμε για το αχρηστα ομως εδω διαφωνουμε...μην με κανεις να παραθεσω ιστορικα εδω...(αλλα τι να γραψω αφου παλι δεν προκειται να πιστεψεις...)
Καλα θα τρελαθουμε....μαλλον δεν εχεις διαβασει κατι απλα μονο ακουσει...πες μου οτι δεν εχεις βρει στο internet εστω επιστημονικες μελετες πανω στα ανθοιαματα...
Και οσο για το placebo για να τελειωνουμε επιτελους...οπως γραφω παραπανω σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε ενα καινουριο ανθοιαμα και να δουμε την δραση του, καποια ατομα απο την ομαδα που θα δοκιμασει το ανθοιαμα, θα παρει placebo και τα υπολοιπα ατομα θα παρουν το ανθοιαμα ως εχει.

Τωρα αν καποιοι (που ειναι πολλοι) υποστηριζουν πως η δραση των ανθοιαματων βασιζεται αποκλειστικα και μονο στο μυαλο του ασθενη δηλ. αν μου δοθει ανθοιαμα που θα με γιατρεψει απο την καταθλιψη αυτο οφειλεται στο οτι εγω πιστεψα οτι θα γιατρευτω και πραγματι γιατρευτικα ετσι και εδω μιλαμε για placebo...ας μας εξηγησουν αυτοι οι κυριοι αφου μιλαμε για placebo πως γινεται να εχουμε αποτελεσματα στα ζωα? ή μηπως ο Πιτ ο σκυλος εχει το μυαλο να πει οκ ας γινω καλα...?

Ο καθενας πιστευει οπου και οπως θελει αλλα ας μην καταπαταμε χωρις επιχειρηματα μελετες ανθρωπων και δουλεια τοσων χρονων χωρις καλα καλα να γνωριζουμεγια τι μιλαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-04-08, 19:39
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ο μέσος όρος χρόνων ζωής σήμερα είναι ο μεγαλύτερος στην ανθρώπινη ιστορία, πάντως.
Και, δυστυχώς. δεν είναι τόσο εύκολο να γίνει μια μελέτη για την αποτελεσματικότητα φαρμάκου, δε γίνεται δηλαδή με τον απλό τρόπο που αναφέρεις, φίλη Ελπινίκη.
Επίσης, τα "συμβατικά" φάρμακα γνωρίζουμε πώς ακριβώς δρουν στον οργανισμό -αυτό ισχύει και για τα ψυχοφάρμακα. Τα "ανθοϊάματα" πώς ακριβώς δουλεύουν;
Για τις άνοιες τελικά θα προτείνατε το βασιλικό;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-04-08, 19:48
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Θα παρακαλουσα πολυ, να διαβαζετε πιο προσεκτικα τι εχει γραφτει και να μην ψαχνετε απο που να πιαστειτε για να την "πειτε". Και δεν αναφερομαι καπου συγκεκριμενα.
Ειπα οτι ο βασιλικος ΒΟΗΘΑ σε καποια προβληματα μνημης και σε θεματα συγκεντρωσης.
ΔΕ θεραπευει ανοια (ας μας πει καποιος της συμβατικης , τι τη θεραπευει) αλλα ειμαι σιγουρος οτι μπορει το ανθοιαμα απο βασιλικο να βοηθησει καποιους και μπορει κι αρκετα.

(Δε θελω να εμπλακω σε μια συζητηση περι συμβατικης Ιατρικης. Ειναι σιγουρα χωρις νοημα κι οχι σχετικο με το θεμα. Δλδ, για οσα εχουν να προσαψουν καποιοι σε μη συμβατικες Ιατρικες, αλλα τοσα μπορει καποιος αλλος να προσαψει στην συμβατικη Ιατρικη)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.