Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 13-10-07, 11:21
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Ελληνα, τυπικά μπορεί να ισχύει αυτό που λες, αλλά ίσως όχι ουσιαστικά. Δηλαδή, αν θες να βρεις υπεύθυνο καθηγητή και όλες οι έδρες είναι πιασμένες από πιστούς συγκεκριμένης θρησκείας, τότε τα πράγματα αλλάζουν. Πες μου ποιος χριστιανός καθηγητής θα επιβλέψει διδακτορικό παγανιστικής ή άλλης κατεύθυνσης και ποια επιτροπή καθηγητών θα εισηγηθεί για τέτοιο διδάκτορα να πάρει έδρα!
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 13-10-07, 17:03
ελληνας Ο χρήστης ελληνας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Συγνωμη μιλαμε για πως παιρνεις master η για να αναλαβεις εδρα να διδαξεις
Για master δεν υπαρχει προβλημα οσο για εδρα στο πανεπιστημιο για να διδαξεις δε νομιζω οτι φτιαχνεις κανενα πιστοποιητικο αλλα μετρανε οι γνωσεις και η εμπειριες που εχεις
Οσο για εδρα που λες μπορεις να μου πεις το μαθημα που θα εχεις κανει ειδικοτητα?
__________________
Άιντε θυμα,άιντε ψώνιο,άιντε σύμβολο αιώνιο,αν ξυπνήσεις μονομιάς,θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 13-10-07, 17:10
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελληνας
Συγνωμη μιλαμε για πως παιρνεις master η για να αναλαβεις εδρα να διδαξεις
Για master δεν υπαρχει προβλημα οσο για εδρα στο πανεπιστημιο για να διδαξεις δε νομιζω οτι φτιαχνεις κανενα πιστοποιητικο αλλα μετρανε οι γνωσεις και η εμπειριες που εχεις
Οσο για εδρα που λες μπορεις να μου πεις το μαθημα που θα εχεις κανει ειδικοτητα?
Άρθρο 4
Υποψήφιοι για το Π.Μ.Σ.

Δεκτοί στο Π.Μ.Σ. μπορούν να γίνουν: α) οι κάτοχοι πτυχίου Ορθοδόξων Θεολογικών Σχολών, β) ορθόδοξοι πτυχιούχοι Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής, πανεπιστημιακού επιπέδου, κατά περίπτωση (μετά από απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), αναγνωριζομένου από το ΔΙΚΑΤΣΑ, και γ) από τους ετερόδοξους οι: Προχαλκηδόνιοι, οι Παλαιοκαθολικοί, οι Ρωμαιοκαθολικοί, οι Αγγλικανοί, μέλη Διαμαρτυρομένων Ομολογιών- μελών του Παγκοσμίου Συμβουλίου των Εκκλησιών, πτυχιούχοι των αντίστοιχων πανεπιστημιακών Σχολών. δ) Η Γ.Σ.Ε.Σ. κρίνει κατά περίπτωση ειδικές κατηγορίες υποψηφίων.

Oρίστε ελληνα και άσε με να γνωρίζω καλύτερα αφού φοιτώ εκεί.

Ευχαριστώ.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 13-10-07, 17:14
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελληνας
Συγνωμη μιλαμε για πως παιρνεις master η για να αναλαβεις εδρα να διδαξεις
Για master δεν υπαρχει προβλημα οσο για εδρα στο πανεπιστημιο για να διδαξεις δε νομιζω οτι φτιαχνεις κανενα πιστοποιητικο αλλα μετρανε οι γνωσεις και η εμπειριες που εχεις
Οσο για εδρα που λες μπορεις να μου πεις το μαθημα που θα εχεις κανει ειδικοτητα?

Οι γνωσεις και οι εμπειρίες;Ας γελάσω.Συνήθως γίνεσαι βοηθός καθηγητή και μετά παίρνεις τη θεση του.Και για να σου αποδείξω ότι δεν υπάρχει αξιοκρατία,στη σχολή μου διδάσκουν μία καθηγητρια,ο αντρας της και η κόρη της.Ολόκληρη οικογενεια δηλαδή.Οπότε για ποιες γνωσεις και ποιες εμπειριες μιλάμε;Ας μην μιλήσω και για τα πολιτικά...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 13-10-07, 17:35
ελληνας Ο χρήστης ελληνας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Δεκτοί στο Π.Μ.Σ. μπορούν να γίνουν: α) οι κάτοχοι πτυχίου Ορθοδόξων Θεολογικών Σχολών, β) ορθόδοξοι πτυχιούχοι Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής, πανεπιστημιακού επιπέδου, κατά περίπτωση (μετά από απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), αναγνωριζομένου από το ΔΙΚΑΤΣΑ, και γ) από τους ετερόδοξους οι: Προχαλκηδόνιοι, οι Παλαιοκαθολικοί, οι Ρωμαιοκαθολικοί, οι Αγγλικανοί, μέλη Διαμαρτυρομένων Ομολογιών- μελών του Παγκοσμίου Συμβουλίου των Εκκλησιών, πτυχιούχοι των αντίστοιχων πανεπιστημιακών Σχολών. δ) Η Γ.Σ.Ε.Σ. κρίνει κατά περίπτωση ειδικές κατηγορίες υποψηφίων.

Μηπως εβαλες απο μονος σου δυο λεξουλες παραπανω που εσενα σε βολευουν αλλα δεν ισχυουν και δεν ειναι γραμμενα πουθενα
__________________
Άιντε θυμα,άιντε ψώνιο,άιντε σύμβολο αιώνιο,αν ξυπνήσεις μονομιάς,θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 13-10-07, 22:27
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελληνας
Δεκτοί στο Π.Μ.Σ. μπορούν να γίνουν: α) οι κάτοχοι πτυχίου Ορθοδόξων Θεολογικών Σχολών, β) ορθόδοξοι πτυχιούχοι Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής, πανεπιστημιακού επιπέδου, κατά περίπτωση (μετά από απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), αναγνωριζομένου από το ΔΙΚΑΤΣΑ, και γ) από τους ετερόδοξους οι: Προχαλκηδόνιοι, οι Παλαιοκαθολικοί, οι Ρωμαιοκαθολικοί, οι Αγγλικανοί, μέλη Διαμαρτυρομένων Ομολογιών- μελών του Παγκοσμίου Συμβουλίου των Εκκλησιών, πτυχιούχοι των αντίστοιχων πανεπιστημιακών Σχολών. δ) Η Γ.Σ.Ε.Σ. κρίνει κατά περίπτωση ειδικές κατηγορίες υποψηφίων.

Μηπως εβαλες απο μονος σου δυο λεξουλες παραπανω που εσενα σε βολευουν αλλα δεν ισχυουν και δεν ειναι γραμμενα πουθενα

Που τις ειδες τις παραπανω λεξεις φιλε μου;Παρακαλώ οποιονδήποτε νοήμονα ανθρωπο να μου πει που εβαλα παραπανω λεξεις και αλλαξα το νοημα.

Επισης,αυτό που βγαίνει ειναι ότι καλοδεχούμενοι για μεταπτυχιακό είναι μόνο οι χριστιανοί.Είδατε πουθενα κατι για μουσουλμανους,βουδιστες,ινδουιστες,παγανιστες κ.λ.π.;;;Δεχονται ολους,αρκει να ειναι χριστιανοι...

Γι αυτό φίλε μου,αστα αυτά και να μελετας προσεκτικοτερα τις πηγες.Και σου ξαναλεω σαν θεολογος φοιτητης ασε με να γνωριζω καλυτερα τι συμβαινει σε αυτους τους τομεις.Και απαντα μου που ειδες τις παραπανω λεξεις.Το αρθρο που παρεθεσα ειναι απο το site της Κοινωνικης Θεολογίας.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 13-10-07, 22:47
ελληνας Ο χρήστης ελληνας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

α. Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί, ύστερα από επιλογή, οι εξής κατηγορίες πτυχιούχων:

Πτυχιούχοι Τμημάτων Θεολογικών Σχολών της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής.

Σε ειδικές εξαιρετικές περιπτώσεις και ύστερα από αιτιολογημένη εισήγηση της πενταμελούς εξεταστικής Επιτροπής (αποτελείται από 5 μέλη, ένα από κάθε Τομέα, και ορίζεται με απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), γίνονται δεκτές υποψηφιότητες πτυχιούχων άλλων Σχολών ή Τμημάτων της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, με την προϋπόθεση ότι το γνωστικό αντικείμενο της σχεδιαζόμενης μελέτης i) βρίσκεται στη συνέχεια των σπουδών τους και ii) θεραπεύεται από το Τμήμα Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

πηγη web.auth.gr/canonlaw

Εγω αυτη τη πηγη εχω
Ειδες πως γινονται οι παρεξηγησεις?
__________________
Άιντε θυμα,άιντε ψώνιο,άιντε σύμβολο αιώνιο,αν ξυπνήσεις μονομιάς,θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 13-10-07, 22:58
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελληνας
α. Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί, ύστερα από επιλογή, οι εξής κατηγορίες πτυχιούχων:

Πτυχιούχοι Τμημάτων Θεολογικών Σχολών της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής.

Σε ειδικές εξαιρετικές περιπτώσεις και ύστερα από αιτιολογημένη εισήγηση της πενταμελούς εξεταστικής Επιτροπής (αποτελείται από 5 μέλη, ένα από κάθε Τομέα, και ορίζεται με απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), γίνονται δεκτές υποψηφιότητες πτυχιούχων άλλων Σχολών ή Τμημάτων της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, με την προϋπόθεση ότι το γνωστικό αντικείμενο της σχεδιαζόμενης μελέτης i) βρίσκεται στη συνέχεια των σπουδών τους και ii) θεραπεύεται από το Τμήμα Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

πηγη web.auth.gr/canonlaw

Εγω αυτη τη πηγη εχω
Ειδες πως γινονται οι παρεξηγησεις?

Προφανως τα αρθρα περι μεταπτυχιακου ανα σχολή αλλάζουν.Παντως στη δικιά μου πηγή ειδες τι λεει και κατα τη γνωμη μου αυτό δεν ειναι σωστο.Δεν υπάρχει λόγος αντιπαραθεσης αφου τοση ωρα μιλούσαμε απο διαφορετικες πηγες.Γίνονται αυτά...

Αλλά για να επιστρέψουμε στο θέμα,γιατι κάποιος αλλοθρησκος να μην μπορεί να κανει μεταπτυχιακο;Γι αυτό λέω πως ακόμα και στα πανεπιστημιακα μαθηματα πρέπει να δωθεί μια πιο θρησκειολογική κατεύθυνση.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.