Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Το ανεξήγητο στο διαδίκτυο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-06-07, 01:27
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Για την Αμαλία

1 Ιούνη σήμερα και όλα τα ιστολόγια (blogs) της χώρας -και όχι μόνο- έχουν ένα και μοναδικό αναρτημένο ποστ "Για την Αμαλία"


Έτσι απλά και ήσυχα, ας "φωνάξουμε" λιγάκι

Α, και καλό καλοκαίρι...
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 01-06-07 στις 01:28
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-06-07, 14:11
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

"Στις 21 Ιουνίου του 2007, ωρα 9 πμ, ο υπεύθυνος του δικτυακού τόπου blogme.gr Αντώνης Τσιπρόπουλος δικάζεται στο Πρώτο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών επειδή ο aggregator/ ηλεκτρονικός κατάλογος που διατηρούσε παρέπεμπε στο δικτυακό τόπο των funEL. Η μήνυση έγινε από το γνωστό τηλεπωλητή Δημοσθένη Λιακόπουλο, με τo εξωφρενικό επιχείρημα ότι ο Αντώνης Τσιπρόπουλος τον εξύβριζε και τον συκοφαντούσε, εφόσον παρέπεμπε στο δικτυακό τόπο των funEL (οι οποίοι σατιρίζουν με ιδιαίτερα καυστικό τρόπο το Δημοσθένη Λιακόπουλο).
Η υπόθεση αυτή δεν αφορά μόνο τον Αντώνη Τσιπρόπουλο, αλλά και γενικότερα την ελευθερία στο ελληνικό διαδίκτυο. Για αυτό το λόγο παίρνουμε την πρωτοβουλία να καλέσουμε τους/τις Θεσσαλονικείς μπλόγκερ που ενδιαφέρονται να συνεισφέρουν κατ’ αρχήν σε μια «εκστρατεία ενημέρωσης» για το ζήτημα να έρθουν στο καφέ ουζερί Μυρσίνη*, πίσω από το Λευκό Πύργο, το μεσημέρι του Σαββάτου στις 2.00. Αν από τη συνάντηση προκύψουν προτάσεις για μια ευρύτερη κινητοποίηση, θα χρειαστεί προφανώς και η σύμφωνη γνώμη του Αντώνη Τσιπρόπουλου, ο οποίος δεν έχει καμία εμπλοκή σε αυτήν την πρωτοβουλία μέχρι στιγμής.
Να διευκρινίσουμε ότι η πρωτοβουλία αυτή ξεκινά από μια συνάθροιση εκτός μπλογκόσφαιρας και μάλιστα στη Θεσσαλονίκη, ώστε να κατατεθούν από την αρχή με πιο συγκροτημένο και συλλογικό τρόπο κάποιες προτάσεις. Δεσμευόμαστε πάντως πως οποιαδήποτε κοινή συμφωνία προκύψει από τη συνάντηση θα δημοσιοποιηθεί άμεσα, ώστε να ανοίξει μια ευρύτερη συζήτηση στη μπλογκόσφαιρα (ελπίζουμε και γενικότερα).
Ο εισκέπτης/τρια που επιθυμεί να ενημερωθεί περισσότερο για το ζήτημα μπορεί να επισκεφθεί το μπλογκ του Αντώνη Τσιπρόπουλου, αλλά και να διαβάσει το κείμενο υποστήριξης για τη συλλογή υπογραφών υπέρ του Αντώνη Τσιπρόπουλου.

Ιστολόγοι: Άμμος, Πάνος Ζέρβας"


έγινε copy paste απο εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 08-06-07 στις 14:13
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-06-07, 07:32
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Το παλιό ερώτημα, αν η κόλαση είναι εσώθερμη ή εξώθερμη, περνάει σε άλλη διάσταση με το κείμενο που ακολουθεί.
Αξίζει να διαβάσεις και αυτή την άποψη.

Το κείμενο που ακολουθεί αποτελεί μια πραγματική απάντηση που δόθηκε σε ενδιάμεσες εξετάσεις/ προόδους στη χημεία στο Πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον.
Η απάντηση ήταν τόσο βαθιά σε νόημα που ο καθηγητής θέλησε να τη μοιραστεί με τους συναδέλφους του μέσω ιντερνετ και για αυτό έφτασε και σε εμάς και πιθανόν και σε πολλούς απο εσάς.

Η ερώτηση είχε ως εξής και βαθμολογούταν με έξτρα βαθμούς:
Η Κόλαση είναι εξώθερμη ή εσώθερμη? (στη χημεία ή εξώθερμη δίνει θερμότητα ενώ η άλλη απορροφά)

ΟΙ περισσότεροι φοιτητές έδωσαν απαντήσεις παρέχοντας αποδείξεις βασισμένες στο Νόμο του Boyle (ένα αέριο ψύχεται όταν μεγαλώνει ο όγκος και θερμαίνεται
όταν συμπιέζεται) ή κάτι παρόμοιο. Ωστόσο, ένας έγραψε τα εξής:

Πρώτον πρέπει να γνωρίζουμε αν ο όγκος της κόλασης αυξάνεται προς το χρόνο.
Επομένως χρειάζεται να ξέρουμε το ρυθμό με τον οποίο οι ψυχές εισρέουν στην κόλαση και το ρυθμό με τον οποίο διαφεύγουν. Νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι όταν μια ψυχή παέι στην κόλαση, δεν πρόκειται να φύγει.
Επομένως, δεν διαφεύγουν ψυχές. Τώρα για το πόσες ψυχές μπαίνουν, ας δούμε πόσες διαφορετικές θρησκείες υπάρχουν σήμερα στον κόσμο. Οι περισσότερες απο αυτές δηλώνουν ότι αν δεν είσαι οπαδός τους τότε θα πας στη κόλαση. Εφόσον υπάρχουν περισσότερες απο μία τέτοια θρησκεία και εφόσον οι άνθρωποι δεν ανήκουν σε περισσότερη απο μία θρησκεία τότε μπορούμε να εξαγάγουμε ότι όλες
οι ψυχές πάνε στην κόλαση. Και όπως έχουν οι ρυθμοί γεννήσεων και θανάτων, θα πρέπει να αναμένουμε ότι ο αριθμός των ψυχών στην κόλαση θα αυξηθεί εκθετικά.

Τώρα, ο λόγος για τον οποίο εξετάζουμε το ρυθμό αλλαγής του όγκου της κολάσεως είναι γιατί ο Νόμος του Μπόυλ δηλώνει ότι για να παραμείνει σταθερή η θερμοκρασία και η πίεση στην κόλαση, ο όγκος της πρέπει να αυξάνεται
ανάλόγως με τις ψυχές που προστίθενται.

Αυτό μας δίνει 2 περιπτώσεις:
1. Εαν η Κόλαση διαστέλλεται με πιο αργό ρυθμό απο αυτόν με το οποίο εισέρχονται ψυχές, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα αυξάνονται μέχρι να σκάσει η Κόλαση και να ξεχυθούν οι ψυχές.
2. Εαν η Κόλαση διαστέλλεται με ρυθμό πιο γρήγορο από τη αύξηση των ψυχών, τότε η θερμοκρασία και ή πίεση θα πέφτουν μέχρι να παγώσουν τα καζάνια της.


Ποια απο τις 2 περιπτώσεις ισχύει??

Αν αποδεχθούμε το αξίωμα το οποίο μου είπε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής ότι “Θα πρέπει να παγώσει η Κόλαση πριν κοιμηθούμε μαζί” και συνθεωρήσουμε και το γεγονός ότι χθες το βράδυ κοιμήθηκα μαζί της, τότε ισχύει η δεύτερη
υπόθεση και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και ότι ήδη έχει παγώσει. Απόροια αυτής της θεωρίας είναι ότι η κόλαση αφού έχει παγώσει άρα δεν δέχεται άλλες ψυχές και επομένως έχει εκλείψει… αφήνοντας μόνο τον Παράδεισο. Αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει την ύπαρξη ενός Θεϊκού Οντος, το οποίο εξηγεί γιατί χθες το βράδυ η Τερέζα φώναζε συνεχώς: "Θεέ μου, Θεέ μου”
Αυτός ο μαθητής πήρε το μοναδικό “Α”
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-06-07, 08:11
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Θοδωρή,αυτό το τελευταίο που παρέθεσες προέρχεται όντως από πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον ή από κάποιο διαγωνισμό κωμικού διηγήματος;
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-06-07, 08:38
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Θοδωρή,αυτό το τελευταίο που παρέθεσες προέρχεται όντως από πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον ή από κάποιο διαγωνισμό κωμικού διηγήματος;
Κοίταξε, τώρα μου το έστειλε ο αδελφός μου, οπότε θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι... Mythos, αλλά πριν απο αρκετά χρόνια το είχα διαβάσει στην Ελευθεροτυπία ή Βήμα, απλά είχα χάσει το απόκομα... Όπως και να χει και εγώ Α θα του έδινα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-08-07, 12:50
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή


Ακόμα μια πρωτοβουλία της ελληνικής μπλογκόσφαιρας

Γιατί..." Το ποτήρι ξεχείλισε"
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-08-07, 18:48
ελληνας Ο χρήστης ελληνας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή ΚΑΛΕΣΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ

Εγω προσωπικα θα προτιμουσα αντι να καναν πορειες να ξεκιναγαν και να πηγαιναν στα πυροπληκτα μερη με ενα μπουκαλι νερο λιγες κονσερβες και οτι αλλα μπορει ο καθενας να δωσει εχει γινει μεγαλη καταστροφη
Καλες οι πορειες αλλα δεν βοηθανε πια χρειαζονται πιο ριζικα μετρα και πιο μεγαλη βοηθεια
Εγω θα παρω οτι ρουχα παλια δεν χρειαζονται στα παιδια μου στη γυναικα μου και σε μενα και θα κατεβω στη πελλοπονησο και θα τα δωσω στον συναθρωπο μου που εχει παθει μεγαλη ζημια και αν χρειαστει θα βοηθησω
Αυτα χρειαζονται και οχι βολτες με τραγουδακια στο συνταγμα και παλαμακια και μετα στα καφε στη πλακα και κουβεντα και αργοτερα υπνο με ικανοποιημενη τη συνειδηση μας οτι καναμε το σωστο
Εκτος αν πιστευεται οτι αυτη η πορεια θα κανει τους εμπρηστες να φοβηθουν και να μην ξαναβαλουν φωτια

Σαν μεταφυσικο εχετε κανει πολλες εκδρομες για τα ωραια της πατριδας μας που πολλα απο αυτα που εχετε φωτογραφισει δεν υπαρχουν πια
περιμενω τωρα να σταθητε στο υψος της ελληνικης καταγωγης σας και στα ιδεωδη της ελληνικης φυλης που αισθανεσται απογονοι της και να κανετε κατι που θα φανει χρησιμο στους συναθρωπους μας
Εγω προσωπικα θα ειμαι κατω απο την τεταρτη το πρωι και θελω να σας δω εστω και με τα ματια της φαντασιας μου να κανετε αυτο που πρεπει σαν ΕΛΛΗΝΕΣ
Δεν θελω να πιστευω οτι ατομα που εχω γνωρισει θα αρκεστουν σε μια πορεια διαμαρτυριας σαν αυτες που καναμε καποτε για το πολυτεχνειο για τα εγκληματα των αμερικανων στη σερβια και αλλου λαι σε αναθρες κραυγες μεσα απο το διαδυκτιο κρυμμενοι στην ανωνυμια του πληθους
Και κατι για το φιλο μου τον απεριτο αν οντως αυτο ειναι ενα σχεδιο καποιων εναντιων της ΕΛΛΑΔΑΣ ας τους δειξουμε οτι δεν μας εχουν σπασει το ηθικο και οτι μεταξυ μας μπορει να τσακωνωμαστε για πολλα και διαφορα θεματα αλλα αν μας πειραξει καποιος γινομαστε ενας και με μια γροθια πολεμαμε για τη χωρα μας
Θελω να σας δω και ελπιζω να μη πεσω εξω στις κρισεις που εχω κανει για μερικα ατομα απο εδω μεσα
__________________
Άιντε θυμα,άιντε ψώνιο,άιντε σύμβολο αιώνιο,αν ξυπνήσεις μονομιάς,θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-08-07, 11:38
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή X-PSILIKATZOY

Απόσπασμα απο ένα απο τα πιο ωραία κείμενα που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό στο internet.

Παράθεση:
...Μας λένε άχρηστους, βολεψάκηδες, αναίσθητους, του καναπέ και δεν έχουμε να ανταπαντήσουμε. Λες και ξέρουμε στ΄αλήθεια τί σημαίνει πόνος, πείνα, κακουχίες και αγώνες. Μεγαλώσαμε σε έναν πλασματικό παράδεισο όπου τέτοιες λέξεις ήταν ταμπού. Ήταν φόβος και τρόμος για τους δικούς μας. Επειδή τα ΄χαν ζήσει στο πετσί τους, θεώρησαν καλό να τα πάρουν μακριά μας και να τα κρύψουν απ΄τη ζωή μας.

Ο πλασματικός αυτός κόσμος, κατέρρευσε σε λίγες μέρες. Τελειωτικά δηλαδή, γιατί ως τώρα, όλο και κάτι σημαδάκια σε ψίλιαζαν. Ειδικά όταν μεγαλώνεις σε δικό σου κεραμίδι και καλείσαι να δίνεις ίσαμε έναν μισθό για το νοίκι. Ειδικά όταν βλέπεις ότι δεν τα βγάζεις πέρα. Όταν αρχίζεις για πρώτη φορά να νοιώθεις ανασφαλής. Όταν η ζωή σου όλο αργεί να αρχίσει. Μαλακίες φυσικά, γιατί έχεις πάντα την ευχέρεια να βάλεις ένα ντιβιντάκι να ξεχαστείς, να πεταχτείς στην τράπεζα να πάρεις ένα δάνειο, να ζητήσεις να σε τσοντάρουν οι δικοί σου. Αυτά όμως, σε έμαθαν ότι δεν είναι ζωή. Ότι δεν πρέπει να σε φτάνει. Πρέπει να το πάρεις το γαμημένο το κεραμίδι, πρέπει να γίνεις διευθύντρια, πρέπει να έχεις αστραφτερό αμάξι, πρέπει να λαδώσεις για να κάνεις τη δουλειά σου, πρέπει να πεις καλημέρα στον κλεφταρά τον γείτονά σου, πρέπει να κάνεις και μια αρπαχτή. Αυτά είναι ζωή. Κι εσύ την περιμένεις ν΄αρχίσει. Και όλο αργεί...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-09-07, 11:06
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Αφιέρωμα στο μεταφυσικό αλλά και παραφυσικό κινηματογράφο κάνει το mantri.
Ενα διαφορετικό αφιέρωμα…
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-09-07, 09:47
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή deja vu

Πραγματικά ανεξήγητο…

"Όταν αναφερόμαστε στις προηγμένες κοινωνίες
συνηθίζουμε να λέμε πως “είναι 50 χρόνια μπροστά”. Όταν όμως αναφερόμαστε σε
καθυστερημένες κοινωνίες, λέμε πως “βρίσκονται 50 χρόνια πίσω”. Οι “ωφελημένοι”
από αυτό το χάσμα των 100 (50 + 50) χρόνων είναι ικανοί μέχρι και να ισχυριστούν
πως ήδη από το 1957 η Ελλάδα βρισκόταν 50 χρόνια μπροστά! Κάποιοι άλλοι όμως, οι
οποίοι ούτε “ξεχνούν” ούτε αρνούνται τα διδάγματα της ιστορίας, θα πουν πως η
Ελλάδα βρίσκεται 50 χρόνια πίσω. Με τα ίδια προβλήματα, τα ίδια ονοματεπώνυμα,
τις ίδιες αδυναμίες, την ίδια ανωριμότητα των ψηφοφόρων την οποία εντέλει την
“πληρώνουν” τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους.
"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.