Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-04-09, 20:59
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Κλείνω και γω χωρίς να έχω διάθεση να το συνεχίσω η να προκαλέσω δυσλειτουργίες και εκτροπή του θέματος
απλά χαλαρά και με φιλική διάθεση
τονίζωντας οτι μάλλον κάτι δε κατάλαβες ....

Δεν είπα να βγεις εσύ η κάποιος άλλος εκ των συντονιστών και να δημοσιεύσει ένα πι.εμ. παραπονετικό

Αλλά ότι
Αν κάποιος έχει δεχθεί επισταμένα ενοχλητικά σπαμ από εμένα να βγει και να το δηλώσει δημόσια και έχει την άδεια μου να μας τα παραθέσει (εφ όσον είναι δικά μου, του το επιτρέπω )


Απλα, ομορφα, χωρις εμεις να κουραζομεθα!
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
  #32  
Παλιά 02-04-09, 00:36
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul
[B]
Χρήστη Ευρύνοος ή αλλιώς κ.Τάσο Χατζή,

Ομολογώ ότι έως και το προηγούμενο μήνυμα ΔΕΝ αντιλήφθηκα ότι το κείμενο που παραθέσατε με τίτλο «ανθρωποκεντρισμός» ήταν ένα ολοκληρωμένο άρθρο, παρά μόνο μια σύντομη περιγραφή ενός άλλου ολοκληρωμένου Άρθρου από το προσωπικό σας ιστολόγιο. Άλλωστε όπως μπορεί να φανεί στον οποιοδήποτε το διαβάσει, περιέχει μόνο αοριστολογίες και ερωτήματα. ΔΕΝ καταθέτει προσωπικές απόψεις, ενώ όσες καταθέτει δεν τις αναλύει ώστε να κατανοηθούν. Δεν εμπεριέχει ανάλυση, παρουσίαση θέσεων, ευρημάτων ή υποδείξεων και δεν κάνει ούτε καν κάποιες συνδέσεις με γνωστά θέματα άλλων αντικειμένων πραγματείας, γνωστά σε ανθρώπους πέραν του εαυτού σας.

Το άρθρο σας μεταφέρθηκε εκτός του «χώρου» επειδή θεωρήθηκε ως περιγραφή για διαφήμιση και όχι ως ανάξιο ποιότητας. Αν επιθυμείτε μπορώ να το μεταφέρω πίσω στη θέση του.

Χρήστη Paul η αλλιώς Παύλο Μανωλούδη

θα ήθελα να διευκρινήσω οτι το όνομα είναι Χατζησπυρίδης και όχι Χατζής.. άλλωστε σας το είχα γνωστοποιήσει σε π.μ αλλά μάλλον δεν το θυμάστε..

όσον αφορά το θέμα "ανθρωποκεντρισμός", ήμουν σίγουρος οτι ΔΕΝ είχατε αντιληφθεί οτι ήταν ολόκληρο γι αυτό και οι διαμαρτυρίες μου..
γι αυτό άλλωστε και η επιμονή μου να δοθεί απάντηση.. ενώ είχα γράψει οτι ήταν ολόκληρο..

αν πιστεύετε οτι είναι αοριστολογίες και ερωτήματα μόνο και δεν καταθέτει προσωπικές απόψεις, παρουσίαση προσωπικών θέσεων είναι προσωπική σας άποψη..
το αν δεν συνδέεται με γνωστά άλλα θέματα άλλων αντικειμένων πραγματείας πέραν του ατόμου μου, δεν πιστεύω οτι πρέπει να οδεύουμε μόνο την πεπατημένη και να μην δημουργούμε άλλους τρόπους σκέψης..
άλλωστε δεν επιτρέψατε με τον τρόπο σας την ανάπτυξη του θέματος..

αυτό που με ενόχλησε ήταν η αντιμετώπιση στον λόγο σας κύριε Μανωλούδη..
τίποτε άλλο..

Δέν επιθυμώ τίποτε γιατί χάθηκε η διά-θεση..
ειλικρινά, όταν μπήκα στο φόρουμ του μεταφυσικού, μπήκα με τις καλύτερες διαθέσεις..
άλλωστε έχω 432 μηνύματα μέσα σε λίγους μήνες, με ελάχιστες παραπομπές σε προσωπικά μπλόγκ, πέραν της ομάδας, όταν αυτό επιτρεπόταν..

απλά θα ήθελα να πώ οτι θα ήθελα απο πλευράς μου να σταματήσει η οποιαδήποτε διαμάχη πλέον..
κουράστηκα..
και η ηλικία μου δεν μου το επιτρέπει.. αφού δόθηκαν και οι εξηγήσεις πλέον..

κι αν είπα κάτι που προσέβαλλε κάποιον ζητώ συγνώμη..

ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

υγ:εδώ "κλείνει" για μένα το θέμα χωρίς καμία πικρία, χωρίς απογοήτευση..
σας εύχομαι ότι καλύτερο..
  #33  
Παλιά 02-04-09, 17:03
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Αγαπητοί συνδαιτημόνες,
οι υποχρεώσεις που έχω ως πολίτης του νεοελληνικού κράτους δε μου επιτρέπουν τη συχνή ενασχόλιση με την κοινότητα. Πολλώ δε μάλλον με το συντονισμό. Ωστόσο θα μπορούσα να πω κάποια πράγματα που έχω διακρίνει και τα καταθέτω με περισσή ψυχραιμία.

Ως προς το θέμα του Ευρύνοου , θεωρώ ότι η αντιμετώπισή του ήταν απότομη . Θα προτιμούσα διαφορετικούς χειρισμούς από τον Παύλο και σίγουρα περισσότερο τακτ. Δυστυχώς το συγκεκριμένο θέμα δε το έχω συζητήσει με κανένα από τους "πρωταγωνιστές" ( Παύλο, Ευρύνοο ), ας μου το συγχωρέσουν.
Βέβαια, η παράκληση του Ευρύνοου για τη μνημόνευση του blog του για μια συζήτηση που θα λάμβανε χώρα στη κοινότητα του Μεταφυσικού ήταν (και είναι) άστοχη. Αυτό θεωρώ ήταν που ώθησε τον Παύλο στη μετακίνηση του νήματος σε άλλη κατηγορία. Θα μπορούσε να είχε διευθετηθεί αλλιώς , ας αναλογιστούμε τους λόγους για τους οποίους αυτό δε συνέβει. Η "νέα" κατηγορία για τους "ερευνητές του Μεταφυσικού" είναι ιδιαίτερη ως προς τη σύλληψή της . Αυτό - για μένα - μεταφράζεται ότι σκεφτόμαστε δυο (2) φορές τί δημοσιεύουμε και πώς το δημοσιεύουμε. Δε θα επεκταθώ...

Ως προς το θέμα του ΧΡΟΝΟΥ, το "συντονιστικό" μου αισθητήριο χτυπάει καμπανάκι (χεχε) . Στη πλειοψηφία των διαδικτυακών κοινοτήτων ανάλογες συμπεριφορές θα είχαν οδηγήσει σε αποκλεισμό του συγκεκριμένου μέλους από την πρώτη στιγμή που έχει αγνοήσει τις παρατηρήσεις των συντονιστών. Με αφορμή την περίπτωση της ομάδας "Παυσανίας" ξετυλίγονται οι εξής προβληματισμοί: α) Ποιό είναι το μέτρο στη χρήση της κοινότητας για τη διαφήμηση ενός ετέρου ιστοτόπου , β) Ποιό είναι το μέτρο στην απαξίωση των διαχειριστών της κοινότητας .

Ως προς το α) , μπορώ να πω ότι ο συντονισμός υπήρξε ελευθεριακός ,χωρίς πολλές παρεμβάσεις σε περιπτώσεις παράθεσης συνδέσμων σε "τρίτες" σελίδες. Εξάλλου μια κοινότητα η οποία έχει ως γενικό στόχο τη διάδοση του χώρου της Αναζήτησης είναι προφανές ότι μπορεί να αγκαλιάσει τις προσπάθειες των μελών της και να τις προβάλλει. Ως τώρα, η κατάσταση αυτορρυθμιζόταν ουσιαστικά, στη βάση του εμφυτου μέτρου που έχει ο καθένας μέσα του. Δηλαδή , εμμέτρως χυμάδην ( sic! ) .
Από τη στιγμή που κάποιος προβάλλει τον κόπο του χωρίς την ευκόλως εννοούμενη "καλή διάθεση" διαπράττει ατόπημα. Με τον προηγούμενο όρο περιγράφω , αδρά , την εύρυθμη συνεργασία με το συντονισμό, την ευγένεια, την αυτοσυγκράτηση, την προσφορά ... Νομίζω ότι είναι αντιληπτό αυτό που θέλω να σας περάσω. Αυτό δε το είδα από το χρήστη "ΧΡΟΝΟΣ" . Απεναντίας είδα κατάχρηση και αγένεια. Μετά τη συγκεκριμένη δημοσίευση διέκρινα και αχαριστία.
Λυπάμαι αλλά η αχαριστία είναι κάτι που απεχθάνομαι, ας μου συγχωρεθεί η δριμύτητα του όρου. Δε πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια να βρεθεί ένας κοινός τόπος. Εύχομαι να διαψευστώ. Ειλικρινά , πάντως , λυπάμαι να αντικρύζω τέτοιες συμπεριφορές στην οθόνη μου . Ένα συναίσθημα που αφήνει μια πικρή γεύση στα χείλη. Είναι κρίμα.

Άλλο ένα σημαντικό θέμα είναι τα περί του "Κυκεώνος" που δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να αναπτύξω . Οπότε το αφήνω για το άμεσο μέλλον. Μια γενική τοποθέτηση είναι ότι από τη στιγμή που "κάποιος" (γενικότερα) αισθάνεται ότι θέλει να κάνει κάτι καινούργιο , κάτι παραπέρα από την κοινότητα του Μεταφυσικού , δεν υπάρχει λόγος λόγος να βγάζει ανεπαρκείς, άχρηστους , "μαλάκες" κτλ. τους ανθρώπους που τρέχουν για την κοινότητα.Το έχουμε ξαναδεί το συγκεκριμένο "έργο" και οφείλω να πω ότι είναι κακός "οιωνός" .
Είναι αποσπασματικά τα παραπάνω, ελπίζω να μην παρεξηγηθούν.Επιφυλάσσομαι για περισσότερα σε εύθετο χρόνο.

Με χαμόγελο,
Ά.Παν.
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
  #34  
Παλιά 02-04-09, 21:00
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ως προς το θέμα του ΧΡΟΝΟΥ, το "συντονιστικό" μου αισθητήριο χτυπάει καμπανάκι (χεχε) . Στη πλειοψηφία των διαδικτυακών κοινοτήτων ανάλογες συμπεριφορές θα είχαν οδηγήσει σε αποκλεισμό του συγκεκριμένου μέλους από την πρώτη στιγμή που έχει αγνοήσει τις παρατηρήσεις των συντονιστών. Με αφορμή την περίπτωση της ομάδας "Παυσανίας" ξετυλίγονται οι εξής προβληματισμοί: α) Ποιό είναι το μέτρο στη χρήση της κοινότητας για τη διαφήμηση ενός ετέρου ιστοτόπου , β) Ποιό είναι το μέτρο στην απαξίωση των διαχειριστών της κοινότητας .

Ως προς το α) , μπορώ να πω ότι ο συντονισμός υπήρξε ελευθεριακός ,χωρίς πολλές παρεμβάσεις σε περιπτώσεις παράθεσης συνδέσμων σε "τρίτες" σελίδες. Εξάλλου μια κοινότητα η οποία έχει ως γενικό στόχο τη διάδοση του χώρου της Αναζήτησης είναι προφανές ότι μπορεί να αγκαλιάσει τις προσπάθειες των μελών της και να τις προβάλλει. Ως τώρα, η κατάσταση αυτορρυθμιζόταν ουσιαστικά, στη βάση του εμφυτου μέτρου που έχει ο καθένας μέσα του. Δηλαδή , εμμέτρως χυμάδην ( sic! ) .
Από τη στιγμή που κάποιος προβάλλει τον κόπο του χωρίς την ευκόλως εννοούμενη "καλή διάθεση" διαπράττει ατόπημα. Με τον προηγούμενο όρο περιγράφω , αδρά , την εύρυθμη συνεργασία με το συντονισμό, την ευγένεια, την αυτοσυγκράτηση, την προσφορά ... Νομίζω ότι είναι αντιληπτό αυτό που θέλω να σας περάσω. Αυτό δε το είδα από το χρήστη "ΧΡΟΝΟΣ" . Απεναντίας είδα κατάχρηση και αγένεια. Μετά τη συγκεκριμένη δημοσίευση διέκρινα και αχαριστία.
Λυπάμαι αλλά η αχαριστία είναι κάτι που απεχθάνομαι, ας μου συγχωρεθεί η δριμύτητα του όρου. Δε πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια να βρεθεί ένας κοινός τόπος. Εύχομαι να διαψευστώ. Ειλικρινά , πάντως , λυπάμαι να αντικρύζω τέτοιες συμπεριφορές στην οθόνη μου . Ένα συναίσθημα που αφήνει μια πικρή γεύση στα χείλη. Είναι κρίμα.
Αυτό προς Άπαν-ντες....

Κατ αρχάς....να πω ότι ο τρόπος αντιμετώπισης από έναν και μόνο συντονιστή σας με ώθησε σε αυτή μου την αντίδραση(αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία βέβαια) αλλά όταν κάποιος με αντιμετωπίζει με ειρωνεία τότε και γω θα απαντήσω αναλόγως. Επίσης ήτανε τελείως άκομψο από μέρους σας να δεχθώ π.μ που να λέει ότι έχετε γίνει δέκτες παραπόνων από μέλη της κοινότητας επειδή έλαβαν μηνύματα διαφημιστικού χαρακτήρα. Και σας ρώτησα με π.μ ''αν αυτό σημαίνει ότι εγώ είμαι αυτός που έχει στείλει τέτοια μηνύματα....''
Και επειδή ξέρω πολύ καλά αν έχω στείλει η όχι σας είπα βρείτε μου ένα! έστω και ένα!.....
Επίσης να πω ότι μέρος του εκνευρισμού προήλθε γιατί κατέβηκε ένα θέμα μου χωρίς να έχει φωτογραφίες, παραπομπή και λινκ....Θεώρησα ότι είναι καθαρά προσωπικό λοιπόν το θέμα σας με μένα και την ομάδα. Και ρωτάω....
Εδώ και κάποιες μέρες έχετε αφήσει στις άλλες ομάδες την ''λέσχη περιπέτειας'' που δεν είναι καν ομάδα έρευνας και ο δημιουργός της (άλλο αν το παίζει ότι είναι ενός φίλου του) ήτανε ο γνωστός σε όλους εμάς εδώ μέσα κύριος ναος.....Αλλά ακόμα και αν υποθετικά πω ότι υπάρχει ελευθέρια λόγου τότε γιατί δεν τον μετακινείτε εκεί που πήγατε και τον Κυκεώνα? Αφού είναι και αυτό ένα νέο φόρουμ και όχι ομάδα….

Τώρα όσο αφορά αυτά που σας καταλόγισα. Επιτρέψτε μου να κάνω μια παράθεση-αυτοκριτική των λεγομένων μου και να τα κρίνω εγώ ο ίδιος με μια ποιο ορθολογιστική στάση και σίγουρα εν πλήρη ηρεμία…..

Παράθεση:
Όταν φτιάξατε αυτόν εδώ τον χώρο ''άλλες ομάδες'' το κάνατε απλά για βιτρίνα?
Η Μήπως δεν περιμένατε ότι μέσα από την κοιλιά σας θα έβγαινε μια άλλη ομάδα έρευνας?
Στην αρχή δεν είχατε κανόνες....με τον καιρό που ο απέριττος οργάνωνε το στέκι και το μεγάλωνε εσείς το σταματήσατε το στέκι μόνο και μόνο επειδή χάσατε τον έλεγχο....Μετά με εμάς αρχίσατε να μας ζητάτε θέματα για να τα παρουσιάσουμε στην Πυθεας! Και λέω σε ένα πμ....Ότι ναι συμφωνώ σε συνεργασία της Πυθεας και της Παυσανίας αλλά με τέτοια μορφή που να μην υπάρχει συν-ταύτιση απόψεων.....
Στην συνεχεία μου είπατε να μην ανεβάζω φωτογραφίες....και να μην βάζω λινκ....!
Και ξανά ρωτάω.
Ποια είναι η ανακοίνωση.....?Έκανα ανάρτηση ενός θέματος την ταυροπολο Αρτεμιδα!Δεν έβαλα ούτε φωτο ούτε λινκ!Που είναι το σπαμινκγ?
Δεν κατάλαβα μήπως θα πρέπει πρώτα να σας ρωτάω τι θα βάλλω και που θα το βάλλω? Αυτό είναι ελευθέρια λόγου?
Και στην τελική πείτε μου τελικά τι μπορώ να γράφω στην ''ομάδα Παυσανίας'' που να μην σας ενοχλεί? Πείτε μου? Εγώ ξέρω....ΤΙΠΟΤΑ.....αυτό θέλετε μου φαίνεται η κάνω λάθος πωλ?
Κρύβεστε πίσω από ανακοινώσεις, κανόνες....τι κλισέ θεέ μου!Μα καλά που ζούμε? Μήπως να τα κάνετε τα ημερήσια ποστ 1?Εχουν φύγει τα ποιο καλά μέλη από εδώ μέσα και σεις συνεχίζετε να διώχνετε κόσμο με την στάση σας!
Και ας πούμε ότι ενοχλώ που γράφω στην ομάδα....Όταν ανέβασα το θέμα ''βραχοτερατα'' μέσα στο φόρουμ γιατί σας ενόχλησε και αυτό? και μου στείλατε πάλι πμ να μην βάζω το λινκ της ομάδας! ?Μα καλά αφού η πηγή ήταν δική μας τι να κάνουμε δηλαδή, να μην πούμε την πηγή επειδή εμείς το βρήκαμε?.............
(Θα απαντήσω για αυτά που θεωρώ πως χρήζουν διευκρίνησης και μόνο)
Έχω λοιπόν να πω ότι ήμουν αρκετά επιθετικός σε κάποιες μου αιτιάσεις και αυτό γιατί εδώ μέσα με φιλοξενείτε και μου έχετε δώσει χώρο ώστε να προβάλλω την ομάδα και οφείλω να σέβομαι τους κανόνες σας έστω και αν κάποιοι από αυτούς με βρίσκουν κάθετα αντίθετο. Σ αυτό που μπορώ να πω ότι έχω κάνει φουλ είναι στο θέμα των λινκ, έστω και αν δεν έχει γίνει εσκεμμένα. Άρα αποδέχομαι και την κριτική σας όσο αφορά αυτό το κομμάτι….
Το θέμα της συνεργασίας το έλυσα εχθές με τον solon οπότε δεν χρειάζεται να πω περαιτέρω.
Το θέμα με το ‘’στέκι’’ τώρα….Εγώ στο στέκι πήγα περίπου 6-7 φορές .Σε όλες αυτές τις συναντήσεις είδα από μια φορά έναν συντονιστή και τον ρόλο αυτού είχε αναλάβει ο απέριττος(εδώ δεν θα πω αν αυτό ήτανε σωστό η λάθος γιατί όπως ξέρετε είχα μια μεγάλη σύγκρουση με τον απέριττο) Δυο βδομάδες λοιπόν πριν πάρετε το στέκι πίσω εγώ είχα δηλώσει την αποχώρηση μου από αυτό γιατί στη τελευταία συνάντηση διέκρινα ‘’περίεργες παρουσίες’’ όποτε τα μάζεψα και την έκανα….
Άποψη μου λοιπόν ήταν ότι καλώς έγινε ότι έγινε και στην τελική δεν στερήσατε από κανέναν το δικαίωμα του να βγει με τους φίλους του.Ο τρόπος όμως με τον οποίο έγινε αυτή η απόσυρση του στεκιού ήτανε απότομος και χωρίς σαφείς εξηγήσεις με αποτέλεσμα πολλά να ειπωθούν για τις πραγματικές σας προθέσεις.
Επίσης δεν κατάλαβα ποια ήταν η ανακοίνωση που έκανα και πιαστήκατε από αυτή? Εγώ έκανα μια παρουσίαση ενός θέματος και το άφησα ανοιχτό ώστε αν θέλει κάποιος να προσθέσει τα σχόλια του.Αν αυτό δηλαδή ανοιγότανε μέσα στο φόρουμ δεν θα ενοχλούσε το ίδιο?
Τέλος να πω ότι ξέρω να εκτιμώ και να σέβομαι τους ανθρώπους και όχι τις ΤΑΜΠΕΛΕΣ ειλικρινά δεν με νοιάζουν ούτε βιογραφικά ούτε τίτλοι φερόμενοι ως παρελκομενα της προσωπικότητας κάποιου.
Οποίος θέλει να μάθει για το ποιος είμαι ας με κρίνει έξω από οθόνες….
Όσο για απειλές τύπου ‘’έπρεπε να έχει διαγράφει ο χρήστης Χρόνος’’ με αφήνουν παγερά αδιάφορο και αυτό γιατί η διαγραφή από ένα φόρουμ είναι ένα τίποτα απέναντι στην διαγραφή κάποιου ανθρώπου από την ίδια την ζωή.
Όλα αυτά που λέμε εδώ μέσα είναι απλά το χόμπι μας η τρελά μας …..και σίγουρα κανείς δεν είναι τέλειος θα πει και την χαζομάρα του θα εκνευριστεί θα παρεκτραπεί όλα αυτά είναι ανθρώπινα, αλλά όχι υπό τον φόβο του συντονιστή. Ο συντονιστής θα πρέπει να λειτουργεί κατευναστικά και όχι να πουλάει εξυπνάδες και ειρωνείες αυτός είναι ο σκοπός του η να μην περιμένει συγκεκριμένα μέλη που δεν τα συμπαθεί να τα πυροβολήσει μετά από κάποιο τους ποστ.
Αυτά είχα να πω αν και σίγουρα κάτι θα έχω ξεχάσει….και επειδή στο λεξιλόγιο μου υπάρχει η λέξη συγνώμη και δεν είναι ντροπή η χρήση της, θα πω μια συγνώμη προς το φόρουμ του μεταφυσικού γιατί κάποιες φορές καταχράστηκα την φιλοξενία του.
Αυτά….
Φιλικά και πραγματικά
Αλέξανδρος
__________________
http://paysanias.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΧΡΟΝΟΣ : 02-04-09 στις 21:02
  #35  
Παλιά 03-04-09, 03:58
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Βρε, βρε, βρε… δεν ντρέπεστε μετά από τόσα χρόνια να ξεκατινιάζεστε χωρίς εμένα;
Χαχαχα… αστείο ε? είναι και αυτό μαζί με όλα τα άλλα κρύα αστεία που διάβασα εδώ μέσα…
Καταρχάς ένα μικρό σχόλιο πάνω σε κάτι που διάβασα τώρα προς το τέλος γιατί το έχω φρέσκο… 40 μηνύματα διάβασα ο άνθρωπος… όλο και κάτι θα ξεχάσω…

Παράθεση:
από τη στιγμή που "κάποιος" (γενικότερα) αισθάνεται ότι θέλει να κάνει κάτι καινούργιο , κάτι παραπέρα από την κοινότητα του Μεταφυσικού , δεν υπάρχει λόγος λόγος να βγάζει ανεπαρκείς, άχρηστους , "μαλάκες" κτλ.
Πρέπει να ομολογήσω ότι με εξέπληξε αυτή η φράση και έχω ερώτηση… εάν δεν επιθυμεί να κάνει κάτι καινούριο υπάρχει λόγος να κάνει όλα τα παραπάνω?

Από ότι κατάλαβα το όλο θέμα έγινε γιατί ο Χρόνος έβαζε συνέχεια θέματα και το link από το blog του… Ντροπή σου Χρόνε! Φτου σου! Φτου σου! Φτου σου (τρις)

Αλλά αλήθεια ποιο είναι το πρόβλημα; Είναι ντροπή και κακό να εκμεταλλεύεσαι χρόνε τον χώρο που σου δόθηκε. Είναι δανεικός… Εχεις συγκεκριμένο χώρο να γράφεις, να μιλάς, χρόνο να ποστάρεις, να κάνεις ποστ (5), να αναπνέεις… Γιατί εκμεταλλεύεσαι λοιπόν τον χώροχρόνο χρόνε?
Βέβαια… εδώ υπάρχει ένα θεματάκι… μικρό… και μπαίνω και εγώ μέσα σε αυτό άθελα μου… Ξέρετε τον παλιό καιρό… τότε με τους δεινόσαυρους τότε που δεν υπήρχαν τόσα πρέπει, τόσα περιοριστικά μέτρα, ήταν και λιγότερα τα έξοδα τότε μωρέ, είχα κάνει και εγώ ένα θέμα…

Ο τιτλος ήταν MANTRI!
Και ο λόγος απλός… διαφήμιζα το blog μου...!
για να είμαι πιο σωστός το BLOG ΜΑΣ… γιατί από ότι θυμάμαι και από ότι ξαναθυμήθηκα μόλις πριν λίγο, κάναμε αναρτήσεις και οι 3 που το είχαμε σε αυτό το θεματάκι. Και βάζαμε καθαρά μόνο link του blog και ούτε απόσπασμα, ούτε φωτογραφίες… απλά μόνο το link. Αλλά τότε δεν υπήρχε πρόβλημα…
Και τώρα φτάνουμε στο ερώτημα τι άλλαξε από τότε εως τώρα? Γιατί ενώ τότε δεν υπήρχε πρόβλημα με τα πάνω από 20 link προς το blog, σε 35 αναρτήσεις τώρα ξαφνηκά γίνονται συστάσεις? Δεν έχω την απάντηση αλλά κάποιος κακός άνθρωπος… προς θεού όχι εγώ, θα παρατηρούσε ότι στο blog που κάναμε (3 άτομα ξαναλέω, Agaliarep, Tsilof, R-b-t3r) αναρτήσεις δεν ήταν μεταφυσικού περιεχομένου… άρα δεν υπήρχε κάποιος ανταγωνισμός. Μήπως τελικά το πρόβλημα ανάμεσα στις άλλες ομάδες και την ομάδα του Παυσανία είναι ότι τελικά η ομάδα Παυσανίας έχει μεταφυσικό περιεχόμενο με αποτέλεσμα να είναι πρόβλημα γιατί είναι ανταγωνιστικό; Αλλά αυτά μόνο ένας κακός άνθρωπος θα τα σκεφτόταν, εγώ όπως είπα, δεν έχω απάντηση.

Βέβαια μπορεί απλά να είχε ξεφύγει, το φοβερό και τρομερό-βρωμερό αυτό θέμα, από την προσοχή της ακούραστης ομάδας. Αλλά ΕΚΠΛΗΞΗ!!! … ο tsilof είναι συντονιστής… το καθαρματάκι… και εκτός από αυτό, τότε κάποιος άλλος ευχαριστούσε το blog

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
για τα καλα του λογια και την πολυτιμη βοηθεια που προσφερει στη διαδοση του metafysiko.org
οπότε να τους είχε ξεφύγει μάλλον το θεωρώ απίθανο…
Προς τι όλος αυτός ο χαμός λοιπόν, αφού ήταν κάτι που είχε ξαναγίνει και παλιότερα και μάλιστα από πολλά μέλη, ποτέ δεν έγινε κανένα παράπονο, αλλά αντίθετα υπήρχαν και ευχαριστίες;

Χμμμμμ…

Βάζω το link του θέματος γιατί κάποιοι εάν και θεωρούν εαυτό διαχειριστές, εμφανίζονταν τότε κάθε φορά που έβρεχε και δεν θα το θυμούνται…

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...ghlight=mantri

βέβαια δεν μπορώ να πω… υπήρξε εκσυγχρονισμός από τότε στο metafysiko… έφυγαν μέλη, μπαναριστήκαν άλλοι, νέοι ήρθαν, νέοι κανόνες μπήκαν, νέοι όροι, τώρα μπαίνουν προγράμματα που θα ελέγχουν τα spam, σε λίγο μπορεί να μπουν και κάμερες… ποιος ξέρει. Έτσι μέσα σε αυτά τα πλαίσια του εκσυγχρονισμού κάτι που παλιότερα θεωρούταν σωστό και πρέπον κ.ο.κ. τώρα είναι κατακριτέο.

Ένα άλλα θέμα είναι ότι βγήκατε και είπατε ότι κάποιοι παραπονέθηκαν για spam. Χωρίς όμως να δείξετε κάτι πάνω σε αυτό. Απλά αρκούμαστε όσοι σας διαβάζουμε στον λόγο σας. Και από την άλλη έχουμε τον λόγο του Χρόνου, τον λόγο του Sunborn κτλ. Και αναρωτιέμαι εάν τελικά υπάρχει κάτι πίσω από όλα αυτά… Να θυμίσω στους παλιούς και για να μαθαίνουν και οι νέοι, ότι έτσι λέγατε ότι είχατε στοιχεία για το ότι πίσω από το όνομα χρήστη Παθοκτόνο κρύβονταν πολλά άτομα. Και τελικά ποια ήταν η κατάληξη όλου αυτού του θέματος; Να ζητήσετε συγνώμη. Περίπατο πήγαν τα περιβόητα στοιχεία… μήπως θα πάνε και τώρα? Αναρωτιέμαι…

Εδώ κολλάει επίσης και μια απάντηση στην melian που έγραψε…

Παράθεση:
Προς τι η μανία καταδίωξης…
Εάν αυτό είναι μανία αγαπητή, τότε το να βγαίνεις και να λες ότι πίσω από έναν λογαριασμό βρίσκονται πολλά άτομα (επειδή δεν σου αρέσουν τα πολύ Χριστιανικά που έλεγε) και να θεωρείς ότι υπάρχει μια ολόκληρη συνωμοσία από πολλά άτομα που κρύβονται από έναν λογαριασμό, να παρακολουθείς ip να κάνεις ένα ολόκληρο καταγγελλτικό θέμα και τελικά όχι μόνο να μην αποδεικνύεις αυτά που έλεγες, αλλά και να ζητάς συγνώμη απο πάνω… ΠΩΣ λέγεται?

Όσο αναφορά εμένα, είναι ο λόγος σας, απέναντι στο λόγο του Χρόνου και του Sunborn. Μαντέψτε ποιανού τον λόγο θα πάρω στα σοβαρά… Από την μια έχουμε, τον Χρόνο που τον έχω δει μια φορά και του Sunborn που δεν τον έχω δει ποτέ. Και από την άλλη τον δικό σας… μάλλον θα πάρω των αγνώστων… γιατί από γνωστούς άγνωστους αρκετά είχαμε… Εάν θέλετε να είναι πιστευτά αυτά που λέτε πρέπει να μπορείτε να τα αποδείξετε. Άλλωστε όλοι είναι αθώοι μέχρι…

Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει τίποτα για εσάς γιατί φυσικά δεν θέλετε να αποδείξετε τίποτα… άλλωστε το forum είναι χρόνια εδώ και έχει αποδείξει σταθερά την αξία του… ααα και να μην το ξεχάσω, είναι δικό σας, όποτε θέλετε το κλείνετε. Οπότε δεν χρειάζεται να αποδείξετε σε εμένα και σε οποιονδήποτε άλλο το οτιδήποτε. Απλά έγραψα ότι προσωπικά δεν με πείθουν αυτά θέλοντας να εκφράσω την συμπαράσταση μου στον Χρόνο για το δράμα που περνάει…

Για το τέλος άφησα το καλύτερο…

Πραγματικά το λέω αυτό.. με έκανε και γέλασα πολύ…

Παράθεση:
Για να ισχύει κάτι τέτοιο απαιτεί "πρόθεση" από τη δική μας πλευρά και κακή προαίρεση. Δεν ξέρω πως σου έχει δημιουργηθεί αυτή η αίσθηση ειλικρινά.
Χαχαχα… να σαι καλά ρε Solon με έκανες και γέλασα… Αυτή η άγνοια σου… με σκοτώνει… Να μην αρχίσω να λέω πάλι για τον Παθοκτόνο, ούτε για τα εκβιαστικά διλλήματα του παρελθόντος… μην γράψω για τον Απέριττο, ούτε για ένα σωρό άλλους… Ψάξε κάπου εκεί μέσα σου θα το βρεις…

Καλό σας βράδυ…

Υ.Γ. συγνώμη... επειδή το ξέχασα... ΜΑΝΤΡΙ λίγη διαφήμιση δεν βλάπτει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 03-04-09 στις 04:20
  #36  
Παλιά 03-04-09, 04:29
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Πολλά συζητήθηκαν στο παρόν thread Θοδωρή, όμως όπως φαίνεται προσπερνάς τα περισσότερα με ελαφρά την καρδία. Δεν πειράζει, εδώ είμαστε όπως είμασταν πάντα και θα κριθούμε ξανά για τις πράξεις μας όμως πάντα.

Άνοιξες πολλά θέματα και γύρισες πολύ πίσω. Καλά έκανες για εμένα, μιας και στα όσα αναφέρεις πάντα βγήκα/βγήκαμε με καθαρό πρόσωπο και εξηγήσαμε κάθε φορά όσο επιτρεπόταν, αλλά και παραδεχθήκαμε λάθη. Και όλα αυτά μας έκαναν να ωριμάσουμε, όχι ως άνθρωποι (μιας και δεν τίθεται θέμα ωριμότητας στην πραγματική μας ζωή για κανέναν μας, είτε αυτός είμαι εγώ είτε εσύ) αλλά ως διαδικτυακό σύνολο. Επέτρεψε μου όμως εδώ να αναφέρω (δίχως τίποτα προσωπικό, άλλωστε νομίζω ότι στο έχω αποδείξει πολλάκις ότι δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο Θοδωρή) ότι παρά τα χρόνια που περάσαν, διαδικτυακά εσύ έμεινες πάντα ίδιος (με την έννοια της στασιμότητας και της μη εξέλιξης/ ωρίμανσης, όχι της σταθερότητας λόγου).

Νομίζω ότι από όλα όσα ανέφερες, περαιτέρω σχολιασμού αξίζει μόνο ένα σημείο που παρά τις αρκετές εξηγήσεις που δόθηκαν (οι οποίες μάλιστα έγιναν απολύτως κατανοητές ακόμα και στους άμεσα ενδιαφερόμενους) τις προσπέρασες έξυπνα ώστε να πεις τα δικά σου, να ρίξεις λάδι σε μία ήδη σβησμένη φωτιά για εμένα.
Θα σε παρακινήσω απλά να δεις πόσα posts έχεις κάνει εσύ από την αρχή της συμμετοχής σου σε αυτό το χώρο και πόσα από αυτά είχαν μέσα link/ παραπομπή προς οτιδήποτε. Εκεί είναι η ουσία, η οποία έγινε κατανοητή όπως είδες παραπάνω με αμοιβαίες υποχωρήσεις και "συγγνώμες" από όλες τις πλευρές. Αλλά δικαίωμα σου είναι να συνεχίζεις να φωνάζεις και να κατηγορείς τους πάντες, όμως όπως έχω αναφέρει και παραπάνω για να κατηγορήσεις θέλει δύο πράγματα: θάρρος (που αν μη τι άλλο το έχεις) και υπευθυνότητα. Η τελευταία δυστυχώς απουσιάζει τις περισσότερες φορές (όχι πάντα φυσικά) από το λόγο σου, με αποτέλεσμα δυστυχώς η φωνή σου να έχει χάσει πλέον την αξία της.

Ειλικρινά δεν κατανοώ που αποσκοπείς με αυτό το "ξέσπασμα", όταν μάλιστα εδώ και καιρό απέχεις συνειδητά από τον χώρο αυτό. Μπορείς να μιλάς για "εκδιώξεις" μελών κ.λπ., όμως η καλύτερη απόδειξη ενάντια στις κατηγορίες σου είσαι εσύ ο ίδιος... παρά τα χίλια μύρια που έχεις κάνει εδώ μέσα και αρκετές φορές τα έχεις παραδεχθεί, ο λογαριασμός σου είναι ακόμα ενεργός. Και αυτό το οφείλεις στους κανόνες που διέπουν τη λειτουργία αυτού του χώρου, οι οποίοι δεν συνειδητοποιείς ότι δεν αφορούν μόνο τα απλά μέλη αλλά και τα καθήκοντα των συντονιστών.

Όσο για τα πέρι άγνοιας, ειλικρινά ρε Θοδωρή δεν ξέρω τι πρέπει να σχολιάσω εδώ. Όντας έξω από το χορό, θέλεις να δίνεις την αίσθηση ότι ξέρεις πράγματα και θαύματα. Ξέρεις όμως ποια είναι η διαφορά μας; Πάντα μιλάς με τη μία πλευρά εσύ, ενώ εγώ πάντα με όλες. Έχω αφιερώσει ώρες συζητήσεων τόσο με τους συντονιστές που ενεπλάκησαν σε κάθε περίπτωση όσο και με την άλλη πλευρά: τον Παθοκτόνο, τον Απέριττο, τον Χρόνο (στην προκειμένη περίπτωση), τους πάντες.
Τώρα το τι ξέρω και που βρίσκεται η άγνοια μου άσε να το ξέρω καλύτερα εγώ και οι άνθρωποι αυτοί... γνώση δεν είναι να ακούω μόνο όσα θέλω (ή μπορώ) ούτε μόνο τη μία πλευρά, αλλά να ακούω τους πάντες πριν πάρω θέση. Ε, σε αυτό νομίζω πως έχω αποδείξει ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν ποια είναι η στάση μου και πόση υπευθυνότητα δείχνω πριν κατηγορήσω ανθρώπους και καταστάσεις.
Άσε λοιπόν να κριθούμε από τα μέλη του φόρουμ και άσε τους χαρακτηρισμούς στην άκρη. Τόσο εγώ όσο και εσύ έχουμε δείξει τι βαθμό υπευθυνότητας επιδεικνύουμε, ας αφήσουμε λοιπόν τους άλλους να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα για το ποιόν μας.

Δεν έχω κάτι μαζί σου, στο έχω αποδείξει αρκετές φορές στο παρελθόν. Ίσα-ίσα που ως άνθρωπος μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής, γι' αυτό και ειλικρινά στεναχωριέμαι που εδώ και καιρό δείχνεις να έχεις αφιερωθεί τόσο πολύ σε κόντρες και διενέξεις έχοντας ξεχάσει την ουσία της ενασχόλησης με την αναζήτηση: την έρευνα και την παραγωγή αξιόλογου έργου. Μακάρι να κάνω λάθος (ειλικρινά).

Φιλικά,
Νίκος.

Υ.Γ.: Μόλις τελείωσα μία εξαιρετική 3ωρη ανανέωση στην ιστοσελίδα της Ομάδας Πυθέας -όπου άνθρωποι καταθέτουν κόπο, μεράκι και πραγματική αγάπη για την ουσία της αναζήτησης- και είδα με λύπη το thread αυτό ξανά. Υποθέτω πως και οι "λογομαχίες" είναι κομμάτι αυτής της ενασχόλησης μας και δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Χαίρομαι τουλάχιστον που πλέον είναι πραγματικά σπάνιες και ως επί το πλείστον παρεξηγήσεις που λύνονται.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
  #37  
Παλιά 03-04-09, 05:15
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή Καλημερα !

Να σας πω την αληθεια δεν καταλαβα πως και γιατι δημιουργηθηκε αυτο το θεμα.
Καποια στιγμη μου ηρθε το γνωστο π.μ. που αναφεροταν στα spam.
Το πηρα πολυ προσωπικα, μιας και δεν ηξερα οτι ειχε σταλει και σε αλλους και εγραψα ενα "φλογερο" post, οπου ελεγα μεταξυ αλλων οτι, δεν εκανα τιποτα παραπανω απο οτι κανω ελευθερα παντου.
Να στελνω δηλαδη στους φιλους μου links απο οτιδηποτε ενδιαφερον βρισκω.
Οπως εκανα και με το μεταφυσικο οταν εγινα μελος.
Αυτη αλλωστε ειναι και η εννοια του ΔΙΑ-ΔΙΚΤΥΟΥ, η αλληλεπιδραση...
Μετα απο μερικα πμ και msn, το θεμα εληξε πολυ φιλικα (για μενα τουλαχιστον...).

Ολοι μας εχουμε τις δικες μας σελιδες, blogs και αλλα, και θεωρω απολυτα θεμιτο να θελουμε να τις προβαλλουμε. (Αλλωστε, αν τις θελαμε μονο για εμας, ποιος ο λογος να τις δημοσιευσουμε ?)
Αρκει μονο αυτο να γινεται με μετρο, οχι σαν διαφημηση, αλλα σαν προταση, σαν μια περαιτερω πηγη πληροφοριων.
Και αυτο ακριβως ειναι και ο σκοπος του Διαδικτυου. Η πληροφορια.

Προσωπικα δεν βλεπω λογους υπαρξης αυτου του topic.

Μην ξεχνατε...

Ο θεμιτος ανταγωνισμος, μονο καλα μπορει να προσφερει, διοτι ουσιαστικα, μας κανει να προσπαθουμε καθε φορα να ξεπερασουμε τον εαυτο μας, τα ορια μας, αρα να γινομαστε και καλυτεροι...

Αυτα που μας ενωνουν ειναι πολλα περισσοτερα απο αυτα που μας χωριζουν.
Ο Πλανητης μας χρειαζεται ενωμενους, και μας χρειαζεται ΟΛΟΥΣ και ΤΩΡΑ !

Ας μη χανουμε το χρονο μας με σαχλαμαρες...
__________________
  #38  
Παλιά 03-04-09, 11:52
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

ότι παρά τα χρόνια που περάσαν, διαδικτυακά εσύ έμεινες πάντα ίδιος (με την έννοια της στασιμότητας και της μη εξέλιξης/ ωρίμανσης, όχι της σταθερότητας λόγου)
Δεν καταλαβαίνω πως εννοείς εσύ την εξέλιξη Σόλων, εάν η εξέλιξη είναι να μην λέω τίποτα… εεε δεν έχω εξελιχθεί… Παρόλα αυτά είδα την δική σας εξέλιξη… Ο Παύλος άκρως ειρωνικός, άλλωστε και ο Ευρύνοος κάπου λέει αυτό που με ενόχλησε ήταν η αντιμετώπιση στον λόγο σας κύριε Μανωλούδη… ο ΚΑΝΕ και κάποιος άλλος να αφήνουν αιχμές για το πρόσωπο μου κτλ. Εγώ μπορεί διαδικτυακά να είμαι Caveman και εσείς αυτοί που εξελιχτήκαν, μα κατά καιρούς βρίσκετε τον caveman εαυτό σας και του δίνεται και καταλαβαίνει…
Και μην πας να την βγεις από τα δεξιά ότι και καλά εγώ είχα συμμετοχή και για αυτό διαφέρει η περίπτωση μου από τον Χρόνο… Γιατί και με τον Ευρύνοο το ίδιο έγινε, ο οποίος είχε ουκ ολίγα ποστ πριν κάνει την ανάρτηση παρόλα αυτά ο κύριος Μανωλούδης δεν είδα να έχει καμία διαφορετική συμπεριφορά απέναντι του. Εκεί είναι η ουσία όπως λες και εσύ. Βέβαια… όπως είπες δόθηκαν οι απαραίτητες εξηγήσεις και συγνώμες κτλ και είχαμε την πρόθεση του κυρίου Μανωλούδη να ξαναβάλει το επίμαχο ποστ ξανά. Αλλά η ουσία είναι, μια και θέλεις να μιλαμε για αυτό, έπρεπε να γίνει όλο αυτό το θέμα για να δει ο κύριος Μανωλούδης ότι δεν είναι απόσπασμα και ότι είναι αυτούσιο όλο το άρθρο;
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάς για ξέσπασμα… εγώ δεν το βλέπω έτσι. Δεν υπάρχει κάτι να ξεσπάσω. Όσο για την συνειδητή μου αποχή, πρέπει να σου θυμίσω ότι πολλάκις απείχα από το forum αλλά πάντα επέστρεφα. Το γεγονός ότι είμαι ακόμα εδώ δεν είναι απόδειξη ότι δεν εκδιώχθηκαν μέλη αλλά σε καμία περίπτωση δεν γράφω κάτι τέτοιο στο παραπάνω ποστ. Αναρωτιέμαι γιατί γράφεις κάτι τέτοιο την στιγμή που δεν υποστήριξα τίποτα πάνω σε αυτό στο παρόν θέμα και ποστ. Είπα ότι υπήρξαν αλλαγές στο forum και ότι κάποιοι έφυγαν κάποιοι πήραν ban (δεν κρίνω εάν ήταν δίκαιο ή άδικο, αυτά τα έχουμε πει στο παρελθόν). Ίσως τελικά το αναφέρεις για να πεις ότι κοιτάξτε αυτός είναι ακόμα εδώ… ίσως ακόμα μπορεί να είμαι εδώ για να μπορείς να το λες. Παρόλα αυτά δεν μίλησα για εκδιώξεις μελών. Η αναφορά μου στον παθοκτόνο ήταν μόνο και μόνο για το θέμα που είχε προκύψει με τον λογαριασμό του και για τον Απέριττο για το γνωστό θέμα του στεκιού. Δεν μίλησα για εκδιώξεις κτλ.
Τώρα για το γεγονός ότι μιλάς με όλους πριν βγάλεις αποτελέσματα κτλ. Απλά θα σου απαντήσω με τα λόγια άλλου μέλους, που νομίζω ότι δείχνουν μια αίσθηση που υπάρχει τουλάχιστον σε αυτούς που είμαστε πολλά χρόνια σε αυτό τον χώρο…
Το θέμα θαψίματος ισχύει όμως και το γνωρίζουμε όλοι , άλλες φορές γίνεται εσκεμμένα άλλες από αντίδραση και μόνο, άλλες φορές για λόγους τακτικής αλλά όπως και να έχει ξέρω ότι κάλλιστα μπορεί να συμβεί στον καθένα μας ! Άλλωστε κάποιος με ένα ποστ φέρνει το θέμα και πάλι στην επιφάνεια , δεν είναι εκεί το θέμα . Εσύ μπορεί να είσαι σίγουρος για τις προθέσεις σου αλλά δε γράφεις μόνο εσύ στο φόρο.
Νομίζω ότι δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω σε αυτή την παράγραφο.
Άσε λοιπόν να κριθούμε από τα μέλη του φόρουμ και άσε τους χαρακτηρισμούς στην άκρη. Τόσο εγώ όσο και εσύ έχουμε δείξει τι βαθμό υπευθυνότητας επιδεικνύουμε, ας αφήσουμε λοιπόν τους άλλους να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα για το ποιόν μας.
Μα και εγώ Solon σαν μέλος σε κρίνω και όλα όσα ανάφερα ήταν για να σου πω τι ακριβώς με έχει κάνει να πιστεύω για το «χαμηλό» βαθμό της υπευθυνότητας σας, τα παραδείγματα που ανέφερα για πρώην μέλη του φορουμ, τα ανέφερα για να σου πω ότι αυτοί είναι οι λόγοι που κατά την δική μου άποψη έχετε χάσει την εμπιστοσύνη μου και για αυτό τον λόγο δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω ότι έγιναν παράπονα από μέλη για spam, ούτε πιστεύω ότι έγινε spam κτλ. Σαν απλό μέλος σε/σας έκρινα όλους και μάλιστα με υπενθυμίσεις γεγονότων όχι για να πω ότι είσαστε κακοί και διώξατε κόσμο κλτ. Άλλωστε για αυτό δεν ανέφερα εάν ήταν κακώς, ή καλός ότι έφυγαν τα μέλη αυτά. Αλλά για να μην μου πεις μετά «Για να ισχύει κάτι τέτοιο απαιτεί "πρόθεση" από τη δική μας πλευρά και κακή προαίρεση. Δεν ξέρω πως σου έχει δημιουργηθεί αυτή η αίσθηση ειλικρινά.» Σου ανέφερα τι έχει δημιουργήσει αυτή την αίσθηση τουλαχιστον σε εμένα.
Ούτε εγώ έχω κάτι μαζί σου και το έχω αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν, μάλιστα ακριβώς τις ίδιες φορές με εσένα. Κατά τα άλλα θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω ότι δεν αφιερώνω πολύ χρόνο σε διενέξεις και στο λέω για να μην στεναχωριέσαι άδικα. Άλλωστε την ουσία στα πράγματα την βρίσκει ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Το ότι εσύ μπορεί να είσαι αποκλεισμένος από αυτή την έρευνα ή αυτό το αξιόλογο έργο όπως το λες, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει από μέρος μου, άλλο ότι μπορεί να μην το μάθεις ποτέ.
Όσο για αυτά που πέρασα με ελαφρά την καρδία όπως λες θα σου απαντήσω μόνο με δικά σου λόγια.
Νομίζω ότι από όλα όσα ανέφερες, περαιτέρω σχολιασμού αξίζει μόνο ένα σημείο…
Έτσι και εγώ από αυτά που αναφέρατε θεωρώ ότι άξιζαν περαιτέρω σχολιασμού αυτά που έγραψα.
  #39  
Παλιά 03-04-09, 13:06
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Λιγα λεπτα μετα την πολυωρη και πολυκοπη ανανεωση που καναμε με τον Νικο στην Πυθεας, καθως επισης και την ανακοινωση της στο φορουμ, εμφανιζεται ξαφνικα βραδιατικα και ενα σενδονιον απο το γνωστο αποκομμενο καρκινωμα του φορουμ το οποιο και απο τη στιγμη που η κατασταση εδω ειχε ομαλοποιηθει τελευταια, δεν μας "τιμουσε" (sic) συχνα με την παρουσια του. Βεβαια ορισμενα ορνεα μαζευονται σε περιοχες δυσοσμιας και αναμπουμπουλας (κατι που γινεται αλλωστε παραδεκτο απο την πρωτη προταση).

Ισως παρεξηγηθω, κακολογηθω, αρνουμαι ομως να μπω στη διαδικασια διαλογου με ενα TROLL*, ιδιαιτερης μαλιστα φυσης (ας μην επαναλαμβανομαι ξανα και ξανα). Τον ευχαριστούμε παντως πολύ που μας ξαναθύμησε ευχαριστες ή δυσαρεστες στιγμές που ζήσαμε το 2005 και το 2006. Μονο ετσι αλλωστε μπορεις να κανεις πολυ καλα τη δουλεια που ξερεις να κανεις, αν διαπιστωσεις οτι οι παρουσες καταστασεις δεν σηκωνουν πολλα πολλα! Ας καταγραφει στο ημερολογιο του και αυτο το ατοπημα-thread των "σατανικων αφεντικων της Gateway"(που πινουν το αιμα του φτωχου πλην τιμιου αναζητητη μπλα μπλα μπλα), μιας και ισως του χρειαστει για καμια κριση που θα αντιμετωπισει το φορουμ το 2011!

Η παραπανω σταση μου δεν αποτελει σε καμια περιπτωση την ευκολη λυση. Συμβαινει ακριβως το αντιθετο, μιας και με δυσκολια κρατηθηκα αυτες τις μερες να απαντησω με σεντονια επι σεντονιων σε οσα εχουν ακουστει. Παρ' ολα αυτα καθε ανθρωπος εχει την κριση να αξιολογει τον ανθρωπο που εχει καθε φορα απεναντι του, την κατασταση που αντιμετωπιζει και αναλογως να αποφασιζει για το αν (ή πως) απαντα ή συμπεριφερεται.

Το thread ΔΕΝ θα γινει ακομα ενα thread καρκινωμα με τους ιδιους πρωταγωνιστες. Επιθυμουμε το Φορουμ του Μεταφυσικου να υπαρχει για τους ανθρωπους που ενδιαφερονται να συζητουν και να ανταλασσουν αποψεις και πληροφοριες για θεματα πνευματικης αναζητησης. Οποιος δεν ειναι ικανοποιημενος απο τους κανονες ή τον τροπο με τον οποιον λειτουργει το φορουμ και οι συντονιστες ή απο το επιπεδο των συζητησεων, υπαρχει μια ευκολη και προσιτη στους νοημονες και εχοντες σε λογικα πλαισια ψυχολογικο υποβαθρο ανθρωπους λυση: Εδω δεν μενει κανεις με το ζορι!

Επιλογικα, η Ελληνικη Κοινοτητα του Μεταφυσικου, με αφορμη τους κανονες που θεσπισε σχετικα με την κατηγοριες "Αλλες Ομαδες" (οταν καταλαβε πως το "χυμαδην" που ανεφερε ο Απαν επαψε να λειτουργει ικανοποιητικα) και με αφορμη την ανακοινωση που εξεδωσε σχετικα με παραπονα για ενοχλητικο spamming που δεχτηκαν μελη της απο συγκεκριμενα ατομα, δεν προκειται να ανοιξει διαλογο με γνωστο TROLL* (αν είναι ποτε δυνατον!!) "απολογουμενη" για το τι εγινε με το thread που αφορουσε ενα μπλογκ το 2006, ή την περιπτωση Παθοκτονου πανω κατω την ιδια εποχη. Εχουμε με τοσα σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθουμε –πραγμα που κανουμε-, που τα προηγουμενα μοιαζουν τοσο αστεια, φαιδρα και απομακρυσμενα πλεον από τους κολπους αυτης εδώ της διαδικτυακης νησιδας…

Το thread κλειδωνεται, αφ’ενός διοτι ολοκληρωσε τον κυκλο του και αφ’ εταιρου διοτι κατά το κοινως διαδικτυακο λεγομενον δεν υπαρχει καμια απολυτως διαθεση να «ταϊστει » για τελευταια λογικα φορα το γνωστο TROLL* (χαρα στο κουραγιο του Νικου! )


Καλη και παραγωγικη σε ολους ημερα!


Υ.Γ Διευκολυνω ορισμενους που, μη γνωριζοντας, ισως θελησουν να βαλουν στο google τη λεξη troll ή τρολάρισμα για να βρουν την ετυμολογια του ορου που χρησιμοποιω παραπανω:
*
- Τι σημαίνει λοιπόν ακριβώς ο όρος;

A troll is a person who approaches a board with the specific intention of stirring things up, either as a goal in and of itself or as a means of attacking the board perhaps motivated by opposition to the ethos of the board.



- Ποιος είναι συνήθως ο σκοπός ενός troll;

* A troll’s main goal is usually to arouse anger and frustration among the message board’s other participants, and will write whatever it takes to achieve this end. One popular trolling strategy is the practice of Winning by Losing. While the victim is trying to put forward solid and convincing facts to prove his position, the troll’s only goal is to infuriate its prey.


Πηγη: wikipedia.org
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 03-04-09 στις 18:16
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.