Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλετε την δημιουργία κατηγορίας οικολογίας, φυσιολατρείας, εναλλακτικών θεραπειών;
ΝΑΙ 31 86,11%
ΟΧΙ 5 13,89%
Ψήφισαν: 36. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-07-08, 09:37
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Κι εγώ θα 'θελα αλλά...
Νέα θέματα προσελκύουν νέα μέλη στο μεταφυσικό, άρα επιπλέον δουλειά για τους συντονιστές, ειδικά στην κατηγορία εναλλακτικής θεραπείας.

Οι τεχνικοί ιατρικών οργάνων, παραμονεύουν...
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-07-08, 13:10
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου πιστευω πως χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...
Επαναλαμβάνω αυτό που είχα αναφέρει στην προηγούμενη απαντησή μου.
Πως θα δώσει κάποιος εναλλάκτική θεραπεία εάν δεν είναι ΙΑΤΡΟΣ ??????

Φίλε μου c.r νομίζω πως σχετικα με το θέμα έδωσε ο φίλος Ποσειδώνιος...

Ευχαριστώ.
ΥΓ Μια καλη ιστοσελίδα ειναι...
http://alternativemedicinehellenicblog.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-07-08, 13:36
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Η ένστασή μου στα λεγόμενα του AVATARGR, που τόνισε πως μόνο ένας γιατρός θα έπρεπε να γράψει για θέματα εναλλακτικής θεραπείας, ήταν με λίγα λόγια η εξής:
Πόσοι πτυχιούχοι γιατροί θα ήταν πρόθυμοι να μας παρουσιάσουν εναλλακτικές θεραπείες, εφόσον δεν πήραν το πτυχίο τους διαβάζοντας για εναλλακτικές θεραπείες...
Πόσοι τέτοιοι γιατροί θα είχαν διάθεση να συζητήσουν "εναλλακτικά";
Και δεν μιλάω μόνο για απλές περιπτώσεις ρεφλεξολογίας ας πούμε...
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Καταλαβαίνω πως το θέμα θέλει προσοχή, αλλά δεν θεωρώ και τόσο πιθανό να έρθει κάποιος και να αρχίσει να αυτοδιαφημίζεται εδώ πέρα μιλώντας για ανεπανάληπτες θεραπείες. Ο φόβος για κάτι τέτοιο, δείχνει ένα είδος ανασφάλειας. Μπορούμε άνετα να βάλουμε στη θέση του (εντός εισαγωγικών) τον οποιοδήποτε θα έκανε κάτι τέτοιο. Σκοπός αρχικός είναι η συζήτηση και η ανταλλαγή απόψεων-συμπερασμάτων.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη c.r : 27-07-08 στις 13:36
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-07-08, 13:48
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Είτε είναι θετικές είτε είναι αρνητικές καθώς και οι προβληματισμοί που τις συνοδεύουν. Εγω απο την πλευρά μου θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους που ψήφισαν καθαρά όχι να βγούν και να αιτιολογήσουν την θέση τους όποια και αν είναι αυτή.
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν και οι συντονιστές να πάρουν θέση. Αν για παράδειγμα αυτό τους προσδίδει μεγαλύτερο όγκο απασχόλησης στο φόρουμ και δεν θα ήθελαν άλλο ένα θέμα και αυτό είναι σεβαστό και εκτιμητέο. Ή αν έχουν ενδοιασμό για οποιονδήποτε άλλο λογο. Θα ήταν καλό να ξέραμε την θέση τους...
Φιλικά...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-07-08, 17:05
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου c.r κατέθεσα την ιστοσελίδα Dr.ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΣΧΟΒΑΚΗ όπου
αναφέρει πολλά και είναι γνώστης της εναλλακτικής Ιατρικής...
Καλό θα είναι όλοι μας να την διαβάσουμε....
Σέ ένα σημείο δε αναφέρει...
" Ο στόχος τόσο της ιστοσελίδας αυτής όσο και των ιστοσελίδων ενημέρωσης
του κοινού πάνω σε ιατρικά θέματα που επιμελούμαι προσωπικά, δεν είναι η
μετατροπή του μη ειδικού σε ιατρό."

Προσωπικά πιστεύω στην Εναλλάκτική Ιατρική όταν αυτή ΕΞΑΣΚΕΙΤΕ απο
ΙΑΤΡΟ που έχει σπουδάσει και Εναλλάκτική Ιατρική...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-07-08, 00:03
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Μια και δεν βλέπω να έχουμε καινούρια κατηγορία.... καλά δεν τα λέμε και εδώ με τις εναλλακτικές. Ωραίο θέμα Απέριττε και ας το ευχαριστηθούμε μια και δεν συγκινεί τους Άνω.

Avatargr μήπως, κατά λάθος, περιορίζεις πολύ τις εναλλακτικές θεραπείες. Εγώ εναλλακτική θεραπεία θεωρώ και τις πολεμικές τέχνες. Τουλάχιστον το aikido που έχω κάποια εμπειρία. Αλλά άκου και μια εμπειρία που δεν κολλά να μπει στις προσωπικές εμπειρίες, αλλά θα κολλούσε να άνοιγα θέμα σε αυτή την κατηγορία των εναλλακτικών που συζητάμε. Νομίζω αθώα εμπειρία χωρίς γιατρό καθόλου.

Όταν μελετούσα για το πτυχίο του πιάνου, η ανώριμη τεχνική μου είχε οδηγήσει τα χέρια μου σε μια πλήρη ακαμψία με πόνο σε κάθε σκέψη κίνησης. Πολλά παιδιά παρατούν το πιάνο και φταίει αυτό.

Τι βολταρέν τι αλοιφές τι χάπια... Τα χέρια μου ηρεμούσαν αλλά όταν ξανάπεφτα με τα μούτρα στην μελέτη συνέβαινε το ίδιο. Το πρόβλημα ξεκινούσε από την ψυχική μου ένταση, φυσικά.

Εκείνη την εποχή έτυχε να διαβάσω στο Τρίτο μάτι μια κινέζικη τεχνική πανάκεια, που μοιραζόταν τις ίδιες αρχές με τον βελονισμό. Αυτή εφαρμοζόταν παραδοσιακά στον αυχένα αλλά αργότερα και σε κάθε σημείο του σώματος που έχει πρόβλημα ακόμα και αν είναι ένα εσωτερικό όργανο.

Κατά την εφαρμογή της θεραπείας χρησιμοποιούμε μια λεπτή πορσελάνη(όσο πιο λεπτή τόσο καλύτερα) με ελαφρά καμπύλο άκρο όπως ένα μικρό μπόλ ή μια μεγάλη κούπα.

Αφού αλείψουμε με λάδι (πυκτό είδος όπως λινέλαιο) την επιφάνεια του δέρματος πάνω από το σημείο που έχει πρόβλημα, αρχίζουμε και χαιδεύουμε-τρίβουμε ελαφρά, πολύ ελαφρά, με την πορσελάνη. Πάντα με κατεύθυνση από το κεφάλι προς τα άκρα και μόνο(ανασηκώνουμε την κούπα κάθε φορά).


Η θεωρεία λέει ότι όταν υπάρχει πρόβλημα η επιφάνεια αρχίζει να κοκκινίζει αργότερα να κάνει βούλες -κηλίδες έντονου κόκκινου που ανάλογα με το πρόβλημα μπορεί να γίνουν και μαύρες ή σκούρε μπλε. Όταν σταματάει να αλλάζει το χρώμα των κηλίδων σταματάμε. Περιμένουμε 3-4 μέρες να φύγουν τα σημάδια και επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία μέχρι να μην εμφανίζονται καθόλου.

Χρειάστηκε να το κάνω δυο φορές στα χέρια μου για να θεραπευθώ. Την πρώτη φορά τα χέρια μου ειδικά από τους αγκώνες και κάτω απέκτησαν τεράστιες μαύρες κηλίδες. Έφυγαν σε 3 μέρες. Μετά απλώς κοκκίνισαν λίγο στα ίδια σημεία και αυτό έφυγε σε 2 μέρες.

Όσοι έβλεπαν τα χέρια μου έλεγαν ότι τα κτύπησα κτλ όμως δεν ένοιωθα κανένα πόνο όταν πίεζα στις κηλίδες ακόμα και όταν ήταν μαύρες. Αντιθέτως ένοιωθα μια χαλάρωση όχι μόνο στα χέρια άλλα σε σώμα και ψυχή. Προχώρησα και ολοκλήρωσα την μελέτη στο πιάνο χωρίς πρόβλημα.

Έχω μια φίλη γιατρό ομοιοπαθητικό γαλίδα αναισθησιολόγο και ψυχίατρο που γνωρίζει αρκετά για τέτοιου είδους θεραπείες. Δεν θα σου δώσει βέβαια ιατρική απάντηση. Θα σου πει ότι σύμφωνα με την ιατρική δεν υπάρχει εξήγηση οπότε .... μάλλον κάνω κάποιο κόλπο και μαυρίζουν τα χέρια από μέσα. Όμως, σύμφωνα με τις αρχές τέτοιων σχετικων με τον βελονισμό τεχνικών, αυτό που σχετίζεται με την θεραπεία είναι το Κι(λέγε με αιθέρα) και ο τρόπος που ρέει ή που μπλοκάρεται και δεν ρέει.

Δηλαδή και ο Γιατρός, εναλλακτικά θα απαντήσει, αν ξέρει. Αν δεν ξέρει θα μιλήσει για απάτη. Ευτυχώς οι νέοι γιατροί δεν ζουν στον Μεσαίωνα ...

Τώρα ποιο κώδωνα κρούεις φίλε avatargr όταν εδώ δεν είναι το κέντρο Υγειονομικών συμβουλών της Ελλάδος αλλά ένα φόρουμ που ανταλάσουμε εμπειρίες και γνώσεις από βιβλία , περιοδικά κτλ που έχουν γράψει είτε γιατροί έιτε άλλοι ερευνητές;

Το άλλο που πρέπεις φίλε μου να σκεφτείς είναι ότι οι επιστήμονες είναι αμαθείς. Τι θέλω να πω. Αν ρωτήσεις ένα γιατρό για κάτι ειδικό για το νεφρό πχ , θα σου πει δεν είμαι νεφρολόγος. Αν πας στον ειδικό νεφρολόγο θα σου πεί ότι εγώ έχω ειδικευτεί σε αυτήν την πάθηση των νεφρών και θα στα πει καλύτερα ο καθηγητής του που είναι στην Βιένη. Τώρα αν πας μέχρι εκεί μπορεί και να μάθεις. Όμως τι θα σου πει αν τον ρωτήσεις (αυτόν τον σεβάσμιο γεράκο) για το μάτι σου ....

Για να μην συνεχίζεις και προβληματίζεσαι φίλε Αvatargr σου λέω ότι όλοι οι επιστήμονες έτσι είναι. Λες και δεν το ξέρεις.

Όταν είχα διαβάσει "Το τέλος του χρόνου" (κλασσικό πλέον στο είδος) του Στήβεν Χόκινς, δεν έβλεπα την ώρα να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου με τον φίλο και συμμαθητή μου τον φυσικό της τάξης μας.

-"Μα σοβαρά;" με ρωτά καθώς τελειώνω την αφήγηση των πιο εντυπωσιακών σημείων.
-"Ισχύουν αυτά τα πράγματα που λέει ο χόκινς;

Μείναμε και οι δυο με την απορία; Αυτός με αυτά που είχε ακούσει για πρώτη φορά και εγώ γιατί συνειδητοποίησα ότι για να ξέρεις κάτι πρέπει να σε ενδιαφέρει και είναι τόσα πολλά αυτά που μπορείς να ξέρεις σε μια επιστήμη που κανείς δεν ξέρει ουσιαστικά την επιστήμη του.

Ειδικά επιστήμονες όπως οι γιατροί οι βιολόγοι οι φυσικοί και οι μηχανικοί μπορεί να είναι αναξιόπιστοι στα περισσότερα θέματα που κάποιος μη ειδικός θεωρεί ότι ανήκουν στο πεδίο της επιστήμης τους. Δεν φταίνε αυτοί φταίει ο όγκος και η ταχύτητα των νέων ανακαλύψεων.


Για τους χειροπρακτικούς παραδοσιακούς γεράκους που είναι σπαρμένοι στα διάφορα χωριά της χώρας μας δεν θα μιλήσουμε; Ξέρετε πότε πάμε εκεί; Όταν δεν έχουμε πια λεφτά να πληρώνουμε φάρμακα και γιατρούς που δεν μας κάνουν καλά. Ισχύει ξέρετε και αυτό. Να μή μιλήσουμε για αυτούς τους γεράκους που δε είναι γιατροί εναλλακτικοί;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 28-07-08 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-07-08, 05:53
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Μια και δεν βλέπω να έχουμε καινούρια κατηγορία.... καλά δεν τα λέμε και εδώ με τις εναλλακτικές. Ωραίο θέμα Απέριττε και ας το ευχαριστηθούμε μια και δεν συγκινεί τους Άνω.
Αγαπητέ Ποσειδώνιε,
οφείλω να σε ενημερώσω ότι το θέμα δεν είναι καθόλου αδιάφορο για τη διαχείριση της κοινότητας και γίνεται καταγραφή απόψεων των μελών. Σε λίγο καιρό θα καταθέσω και την προσωπική μου άποψη. Ωστόσο, οφείλω να σε ενημερώσω ότι η περίοδος δεν είναι η πλέον κατάλληλη για τάχιστες κινήσεις από πλευράς διαχείρισης. Θα πρότεινα λίγη υπομονή και ως προς το θέμα αυτό, θεωρώ ότι θα έχουμε εξελίξεις μέσα στον Αύγουστο.
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-08-08, 14:39
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ane
Δηλαδή θα προτείνουμε γιατρούς, ή θα κρίνουμε τις διάφορες θεραπείες με βάση τα αποτελέσματα (!);
Ψηφίζω...τι άλλο Ναι!
ane οι άνθρωποι που ασχολούνται με την εναλλακτική θεραπεία είτε είναι γιατροί είτε ανήκουν σε κάποιο άλλον κλάδο σε καμία περίπτωση δεν το "παίζουν" γιατροί ούτε και σοφοί, προσεγγίζουν απλά την ασθένεια από άλλη πλευρά ψάχνουν τον λόγο - την αιτία βλέποντας τα αποτελέσματα της ασθενείας και πάνω από όλα προσπαθούν να δουν τι υπάρχει πίσω από τη εμφανή συμπεριφορά του ανθρώπου.
η κάθε μορφή εναλλακτικής θεραπείας δεν αναιρεί την δεδομένη ιατρική θα ήταν μεγάλο λάθος αν υποστηρίζαμε το παραπάνω.
δεν είναι ωραίο να επιτίθεσαι κατά κάποιο τρόπο, από την στιγμή που δεν βλέπω να στηρίζεις τα γραπτά σου με επιχειρήματα.
όποιος θέλει να δοκιμάσει την ομοιοπαθητική, την ανθοθεραπεία, τον βελονισμό,μπορεί να το κάνει το αν είναι λάθος ή σωστό, καλύτερα αν τον βοήθησαν ή όχι ας αφήσουμε να μας περιγράψει ο ίδιος την εμπειρία του.

Η ομοιοπαθητική πρέπει να ασκείται από γιατρό. αν κάποιος δίνει ομοιοπαθητικά χωρίς να έχει τελειώσει την ιατρική πρώτον παρανομεί και δεύτερον οι ασθενείς του είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα δουν αποτελέσματα και θα "κράζουν" ύστερα την ομοιοπαθητική...
γνωρίζω πως για ρεφλεξολογία, βελονισμό, ανθοθεραπεία αρκούν κάποια χρόνια 2 με 3 συνήθως για να αποκτήσει ο ενδιαφερόμενος τη γνώση αυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-08-08, 23:53
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
ane οι άνθρωποι που ασχολούνται με την εναλλακτική θεραπεία είτε είναι γιατροί είτε ανήκουν σε κάποιο άλλον κλάδο σε καμία περίπτωση δεν το "παίζουν" γιατροί ούτε και σοφοί, προσεγγίζουν απλά την ασθένεια από άλλη πλευρά ψάχνουν τον λόγο - την αιτία βλέποντας τα αποτελέσματα της ασθενείας και πάνω από όλα προσπαθούν να δουν τι υπάρχει πίσω από τη εμφανή συμπεριφορά του ανθρώπου.
Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν ψεύτικοι γιατροί που παραπλανούν τον κόσμο για να βγάλουν λευτά. Εγώ υποστήρίζω (σε κάποιο προηγούμενο ποστ που προφανώς διαγράφηκε) ότι το "παίζουν" γιατροί και σοφοί για να...."πουλήσουν μούρη". Πραγματικά, πόσο λάθος βλέπω ότι είχα...
Παράθεση:
η κάθε μορφή εναλλακτικής θεραπείας δεν αναιρεί την δεδομένη ιατρική θα ήταν μεγάλο λάθος αν υποστηρίζαμε το παραπάνω.
Και εδώ πρέπει να αναγνωρίσω το λάθος μου.Αν είναι δυνατόν υπάρχουσες θεραπείες κοινώς αποδεκτές να αναιρεθούν από πιό σύγχρονες θεραπείες (και τρόπους διάγνωσης και όλα τα σχετικά).Αυτό ποτέ δεν έχει γίνει και ποτέ δεν θα γίνει.Από την αρχαιότητα οι θεραπείες παραμένουν απείραχτες στο πέρασμα των χιλιετίων...
Παράθεση:
δεν είναι ωραίο να επιτίθεσαι κατά κάποιο τρόπο, από την στιγμή που δεν βλέπω να στηρίζεις τα γραπτά σου με επιχειρήματα.
Παράθεση:
Ψηφίζω...τι άλλο Ναι!

Και πάλι λάθος μου.Πως να στηρίξω με επιχειρήματα το εντελώς παράλογο;
Και μάλιστα να επιτεθώ σε όλα τα μέλη του φόρουμ με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο (στο διεγραμμένο και αυτό,προφανώς), δεν μου το συγχωρώ.Άλλωστε παραδέχομαι ποτέ δεν μπαίνω στον κόπο να διαβάσω ότι γράφουν οι άλλοι, μία γρήγορη ανάγνωση μόνο και ότι προλάβω. Πάντως είναι γενική αλήθεια οτί δεν υπάρχουν ψέυτικοι γιατροί.Πόσο μάλλον στο ίντερνετ (οπου όλα είναι επώνυμα)
Παράθεση:
όποιος θέλει να δοκιμάσει την ομοιοπαθητική, την ανθοθεραπεία, τον βελονισμό,μπορεί να το κάνει το αν είναι λάθος ή σωστό, καλύτερα αν τον βοήθησαν ή όχι ας αφήσουμε να μας περιγράψει ο ίδιος την εμπειρία του.
Τέλος με αφορμή αυτό να ζητήσω να προθεθεί κατηγορία για να γράφουν τις εντυπώσεις τους οι ασθενείς, ή τουλάχιστον όσοι επιζούν και μπορούν να γράψουν στον υπολογιστή.Αυτό θα μας βοήθαγε και να αξιολογήσουμε και την αποτελεσματικότητα της κάθε θεραπείας, μέσω μίας σειράς δημοσκοπήσεων.Μάλιστα έτσι μπορεί να γλύτωναν τα πειραματόζωα στα οποία δοκιμάζουν τα νέα φάρμακα.

ΥΓ:Αφού υπάρχει μόνο η ομοιοπαθητική, η ανθοθεραπεία και ο βελονισμός, γιατί να μήν τα βάλουμε όλα στον τίτλο;
ΥΓ2:Και εγώ ΝΑΙ ψήφισα για όσους προσπαθούν(-ούσαν) να μαντέψουν


edit:Σε 3 μόνο χρόνια; Δηλαδή πιο γρήγορα γίνεσαι γιατρός παρά θεραπεύεσαι...
__________________
ane απο Ανέστης....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ane : 01-08-08 στις 23:55
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-08-08, 11:05
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ane
Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν ψεύτικοι γιατροί που παραπλανούν τον κόσμο για να βγάλουν λευτά. Εγώ υποστήρίζω (σε κάποιο προηγούμενο ποστ που προφανώς διαγράφηκε) ότι το "παίζουν" γιατροί και σοφοί για να...."πουλήσουν μούρη". Πραγματικά, πόσο λάθος βλέπω ότι είχα...

Και εδώ πρέπει να αναγνωρίσω το λάθος μου.Αν είναι δυνατόν υπάρχουσες θεραπείες κοινώς αποδεκτές να αναιρεθούν από πιό σύγχρονες θεραπείες (και τρόπους διάγνωσης και όλα τα σχετικά).Αυτό ποτέ δεν έχει γίνει και ποτέ δεν θα γίνει.Από την αρχαιότητα οι θεραπείες παραμένουν απείραχτες στο πέρασμα των χιλιετίων...

Και πάλι λάθος μου.Πως να στηρίξω με επιχειρήματα το εντελώς παράλογο;
Και μάλιστα να επιτεθώ σε όλα τα μέλη του φόρουμ με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο (στο διεγραμμένο και αυτό,προφανώς), δεν μου το συγχωρώ.Άλλωστε παραδέχομαι ποτέ δεν μπαίνω στον κόπο να διαβάσω ότι γράφουν οι άλλοι, μία γρήγορη ανάγνωση μόνο και ότι προλάβω. Πάντως είναι γενική αλήθεια οτί δεν υπάρχουν ψέυτικοι γιατροί.Πόσο μάλλον στο ίντερνετ (οπου όλα είναι επώνυμα)

Τέλος με αφορμή αυτό να ζητήσω να προθεθεί κατηγορία για να γράφουν τις εντυπώσεις τους οι ασθενείς, ή τουλάχιστον όσοι επιζούν και μπορούν να γράψουν στον υπολογιστή.Αυτό θα μας βοήθαγε και να αξιολογήσουμε και την αποτελεσματικότητα της κάθε θεραπείας, μέσω μίας σειράς δημοσκοπήσεων.Μάλιστα έτσι μπορεί να γλύτωναν τα πειραματόζωα στα οποία δοκιμάζουν τα νέα φάρμακα.

ΥΓ:Αφού υπάρχει μόνο η ομοιοπαθητική, η ανθοθεραπεία και ο βελονισμός, γιατί να μήν τα βάλουμε όλα στον τίτλο;
ΥΓ2:Και εγώ ΝΑΙ ψήφισα για όσους προσπαθούν(-ούσαν) να μαντέψουν


edit:Σε 3 μόνο χρόνια; Δηλαδή πιο γρήγορα γίνεσαι γιατρός παρά θεραπεύεσαι...
από ότι μπορώ να καταλάβω μέσα από το κείμενό σου είναι ότι δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάμε...εντελώς όμως...
ειρωνικό ύφος και αυτοσαρκασμός που δεν χρησιμοποιείς όμως έχοντας γνώσης του θέματος...
όχι μόνο δεν έχεις δοκιμάσει καμία εναλλακτική μέθοδο αλλά δεν γνωρίζεις και της βάσης αυτής...απλά στηρίζεσαι σε σκόρπια λόγια φοβισμένων ανθρώπων που δεν μπορούν να δούν πέρα από το φόβο τους και την άρνησή τους σε οτιδήποτε καινούριο...και μη κατεστημένο...

δεν πιέζουμε γλυκιά μου και δεν δίνουμε με το ζόρι αγωγή σε κάποιον που φοβάται ή δεν πιστεύει...
μην ανησυχείς ο κόσμος θα συνεχίζει να γυρίζει, οι γιατροί θα συνεχίζουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, οι φαρμακευτικές εταιρίες θα συνεχίζουν να υπάρχουν...

κάτι τελευταίο...ουδέποτε έχει σημειωθεί παρενέργεια ομοιοπαθητικών, ανθοιαμάτων...κ.τ.λ. οπότε εμέις δεν ξεκάναμε κανέναν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.