Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-05-06, 21:13
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Εγώ πάλι θα συμμεριστώ την αισιοδοξία του Μηνά ως ένα σημείο: είμαι σχεδόν πεποισμένος ότι θα έχουμε απάντηση από τους υπευθύνους. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω τι πρόκειται να επακολουθήσει και γιατί στο κάτω κάτω να ξεκινήσουμε κάνοντας υποθέσεις.
Μία διαμαρτυρία που θα διαβαστεί δεν μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις. Αν τώρα είναι δύσκολο να έχει θετικές, αυτό πιθανόν να ισχύει.. αλλά όπως και να' χει πιστεύω ότι πρέπει να προσπαθήσουμε.
Είμαι λοιπόν υπέρ της πρότασης του agaliarep.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-06, 08:45
Το avatar του χρήστη Βελλερεφόντης
Βελλερεφόντης Ο χρήστης Βελλερεφόντης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

επειδή η πυρκαγιά ξεκινάει από μια σπίθα και είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει άμεσα την υποστηρίζω και εγώ...μόνο να προσθέσω ότι πρέπει να γίνει θέμα και στα μμε γιατί έίναι ο φόβος των πολιτικών....
__________________
"Οι Θερμοπύλες απέδειξαν, ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι αλλά ολίγοι άνδρες.." -.Ηρόδοτος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-05-06, 11:16
Το avatar του χρήστη ^Nocturnal^
^Nocturnal^ Ο χρήστης ^Nocturnal^ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Συμφωνώ κι εγώ για τη δραστηριότητα της κοινότητας αυτής. Πιστεύω ότι θα πάρουμε κάποια απάντηση σε οποιαδήποτε επιστολή/πρόταση/διαμαρτυρία. Δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι αλλά αξίζει η προσπάθεια.

Ας συνταχθεί λοιπόν η επιστολή - πρόταση και οι τεχνικές και-μη γνώσεις μου είναι στη διάθεση του σκοπού αυτού της κοινότητας. Ακούμε προτάσεις, λοιπόν, τόσο για το περιεχόμενο της επιστολής όπως και για οτιδήποτε άλλο σχετικό (πχ. σύστημα online συλλογής υπογραφών κλπ.)
__________________
"Magic will not be free from occultism until we have strangled the last astrologer with the entrails of the last spiritual master"
-
Τεχνολογικός Σύμβουλος Διαδικτύου
Τεχνολογικός Υπεύθυνος της Κοινότητας του Μεταφυσικού
Ιδρυτικό μέλος Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης
--
κατασκευή ιστοσελίδων mvh networks
νέα για την τεχνολογία και όλο τον κόσμο
--
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-05-06, 13:29
Το avatar του χρήστη Αναστάσιος
Αναστάσιος Ο χρήστης Αναστάσιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2004
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

εγώ χαίρομαι από αυτά που μας έγραψε ο μηνάς.λυπάμαι που θα περάσω το καλοκαίρι μου εκτός ελλάδος και δεν μπορώ να βοηθήσω όσο θα μπορούσα.οι προυποθέσεις υπάρχουν , τώρα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες κινήσεις για υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα.πάντως "είμαι μέσα" και αν γίνεται να βοηθήσω σε κάτι (εξ αποστάσεως) είμαι διαθέσιμος.
Πάντως να τονίσω και πάλι πως μια επιστολή (διαμαρτυρίας βασικά) όπως έγραψε ο Nocturnal είναι χάσιμο χρόνου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-05-06, 14:06
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητέ Αναστάσιε, δε νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου η επιστολή. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. Προτείνω να γραφτεί μια επιστολή από τον agaliarep, να δημοσιευτεί εδώ και να κάνουμε τις διάφορες επισυμάνσεις μας και διορθώσεις και μετά να συγκεντρωθούν υπογραφές. Να σταλεί εκεί που πρέπει και μετά, αν δεν πάρουμε απάντηση ή πάρουμε αλλά δεν είναι ικανοποιητική, να προβούμε σε κινητοποίηση. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε. Απλά, νομίζω ότι αν βγούμε ξαφνικά στο δρόμο (ή όπου αλλού) θα πουν "ποιοι είναι αυτοί;" ενώ με ένα χαρτί στο χέρι κάτι θα γίνει. Είναι μια άλφα απόδειξη κι ένα βάρος. Μην ξεχνάτε πως ζούμε στη χώρα της γραφειοκρατείας εξάλλου...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-05-06, 16:58
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

................
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 17-06-06 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-06, 17:14
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ Αναστάσιε μια επιστολή προφανώς δε θα λύσει το πρόβλημα αλλά είναι μια αρχή, το θέμα είναι να μη θεωρήσουμε ότι κάναμε το χρέος μας στέλνοντας μια επιστολή διαμαρτυρίας και σταματήσουμε εκεί. Φαίνεται να γνωρίζεις λίγο καλύτερα από τους υπόλοιπους τα πράγματα γύρω από το συγκεκριμένο θέμα, γιατί δεν κάνεις μια πρόταση (που να τη θεωρείς πραγματοποιήσιμη) για το πώς νομίζεις ότι θα πρέπει να κινηθούμε;
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-06, 20:58
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Δέν το γνώριζα το θέμα,ευχαριστώ τον αγαπητό agaliarep που μου το σύστησε με προσωπικό π.μ.
Συμφωνώ και εγώ με την σύνταξη της επιστολής άν και δέν φαίνεται οτι θα εισακουστεί. Το υπουργείο δέν δείχνει να ευαισθητοποιείται ποτέ με κάτι τέτοια, μονάχα μιά μεγάλη ζημιά μπορεί να ανάψει λίγο τα αίματα.
Καλό θα ήταν πρίν προχωρήσει το θέμα αυτό μιά συνεργασία με ανώτερους φορείς που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα,και μπορεί να ακουστεί ο λόγος τους.
και ασφαλώς προώθηση του θέματος στα ΜΜΕ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zepellin : 19-05-06 στις 21:01
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-05-06, 17:52
Το avatar του χρήστη Mordiel
Mordiel Ο χρήστης Mordiel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Paleville
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από agaliarep
δυστυχώς πέφτουμε πολύ συχνά στο λάθος ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, γιατί είμαστε λίγοι, αλλά ουσιαστικά είμαστε πολλοί περισσότεροι.
Κι όμως, οι λίγοι μπορούν να διαθέτουν περισσότερη δύναμη από τους πολλούς.
Αν και έχω αρχίσει να έχω την εντύπωση πως οι πολλοί, συνήθως είναι σαν να μην υπάρχουν (λόγο της αδράνειας και αδιαφορίας τους που βασιλεύει). Οπότε είναι άδικος κόπος να περιμένεις κάτι από κάποιους…ανύπαρκτους.

Η απαισιοδοξία που επικρατεί είναι πράγματι δικαιολογημένη σε έναν τόπο όπου όλα είναι να τα βροντάς και να τα στέλνεις στον αγύριστο. Όμως όσο επικρατεί απαισιοδοξία τόσο περισσότερο θα κυβερνάνε τα δυσάρεστα. Και αυτά τα λέω παρόλο που κι εγώ ο ίδιος είμαι συνήθως απαισιόδοξος. Άλλα ώρες ώρες μέσα από την απόγνωση μπορεί να αναβλύσει μια αποφασιστικότητα για δράση και αλλαγή.

Το κείμενο ή σε οτιδήποτε άλλο καταλήξει η απόφαση για την πορεία δράσης της παραπάνω πρότασης θεωρώ ότι καλό θα είναι να εμπεριέχει ένα ύφος αυστηρότητας προς τους αρμόδιους και την κυβέρνηση γενικότερα, κι όχι να στάζει από τις γνωστές ευγένειες και σεβασμό επειδή θα απευθύνεται σε «υψηλά υφιστάμενους» που δεν είναι τίποτε παρά χαμηλού επιπέδου υποκείμενα που δεν νοιάζονται για τίποτε άλλο πέρα από την πάρτη τους. Εννοώ πως θα πρέπει να αρχίσει να τους δίνεται να καταλάβουν πως ο κόσμος δεν ανέχεται άλλο πια τα απαράδεκτα χάλια που επικρατούν.
Τα γράφω αυτά εδώ τώρα με ένα απότομο ύφος γιατί η υπομονή ο σεβασμός και τα παρεμφερή έχουν τα όριά τους
Θα πρέπει να αρχίσουν να διαδίδονται τα απαράδεκτα της κάθε υπόθεσης και να τονίζονται, και ακόμη να εκτίθονται κι όλας όλοι οι υπεύθυνοι οι οποίοι θα έπρεπε να υπηρετούν το λαό, τον πολιτισμό και την κουλτούρα του τόπου τους και όχι να καταχράζονται να εκμεταλεύονται να καταπατούν … και άλλες ακόμη αχρειότητες για τις οποίες είναι φημισμένη πια οι κοινωνία αυτού του τόπου. Και να φανταστείς ότι κάποτε εδώ υπήρξανε μεγάλα πνεύματα με διδασκαλίες, φιλοσοφίες, αρχές, αρετές, και του θεού τα πράγματα για τα οποία αρέσκεται ο μέσος Έλληνας να κορδώνεται...

Δεν μπορώ πάντως να μην συμφωνήσω με τον Αναστάσιο στο ότι για να μπορείς να ελπίζεις σε κάποιο αποτέλεσμα απαιτούνται τα ανάλογα δραστικά μέτρα. Δες για παράδειγμα πόσος κόσμος διαμαρτύρεται καθημερινά για θέματα παντός είδους σε αυτό τον τόπο και το αποτέλεσμα μονίμως _ μηδέν.
Πάρτε μερικά από τα μυριάδες παραδείγματα όπου βασικά δεν ξέρεις από πού να ξεκινήσεις. Και όσο για το πού να τελειώσεις... απλά δεν τελειώνεις :
Χάλια μισθοδοσίες, επιδόματα της πλάκας (για τσίχλες), συνεχώς αυξανόμενο κόστος ζωής, περικοπές, καταχρασμοί, απαράδεκτη ιατρική περίθαλψη, ανύπαρκτη εκπαίδευση και παιδεία, απουσία οικολογικού ενδιαφέροντος, χάλια συνθήκες εργασίας, τσαλαπάτηση του πολίτη και καθεστώς δουλείας, διαφθορά, δύσβατες γραφεικρατικές διαδικασίες ακόμη και για τα πιο απλά πράγματα, παντού παρακμή και αντιαισθητικότητα ... .... .... . . . .
Την λίστα μπορείτε να τη συνεχίσετε.

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να προτείνω αλλά κάτι σαν αυτό που είπε ο Nocturnal για σύστημα online συλλογής υπογραφών είναι μια ιδέα που μπορεί να προστεθεί στην συνολική κίνηση και να σταλεί και σε άλλους δυκτιακούς χώρους. Χρειάζεται να γίνει και ενημέρωση του κόσμου. Σε μια χώρα όπου όλα υπολειτουργούν και δεν υπάρχουν κατάλληλοι ή/και έμπιστοι φορείς για ενημέρωση πρέπει κάποιος άλλος να κάνει αυτή την κίνηση. Και όσο περισσότεροι ενημερωθούν τόσο θα μεγαλώσει η φωνή της διαμαρτυρίας, και της δίκαιης απαίτησης.

-------------------------
Συγγνώμη για τη φλυαρία.
__________________
I would spread my clothes beneath your feet
But I am poor, and have no clothes.
I have spread my dreams beneath your feet;
Tread softly, for you tread on my dreams.


- William Butler Yeats
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-05-06, 18:35
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

... οι πολλοί, συνήθως είναι σαν να μην υπάρχουν (λόγο της αδράνειας και αδιαφορίας τους που βασιλεύει). Οπότε είναι άδικος κόπος να περιμένεις κάτι από κάποιους…ανύπαρκτους ...

Αυτή η φράση νομίζω λέει τα πάντα, καθώς και καλύπτει όλους τους προβληματισμούς ως προς τη δραστηριότητα αυτή. Είμαι της άποψης ότι δε θα γίνει τίποτε, κι αυτό διότι απλά δεν με ενδιαφέρει να γίνει κάτι. Αν με ενδιέφερε, θα ήμουν της απόψεως ότι θα γίνει κάθε τι που προσπαθώ.

Οπότε παρακινώ όσους πραγματικά ενδιαφέρονται να αρχίσουν δουλειά... εγώ θα μείνω με τους πολλούς
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.