Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 22-05-06, 03:44
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

με συγχωρεις αγαπητε παυλο,με ολη την εκτιμηση που σου εχω και ειδικα επειδη εισαι μορφωμενος ανθρωπος θα περιμενα μεγαλυτερη ευαισθησια απο μερους σου.το να μην νιωθεις το χρεος να υπερασπιστεις την κληρονομια σου φανερωνει εκτος των αλλων ελλειψη αυτογνωσιας,χαρακτηριστικο των απαιδευτων ανθρωπων.οι αγωνιστες του '21,οι μεγαλες αυτες προσωπικοτητες και ανδρες μπορει να μην ειχαν τη δυνατοτητα οπως εμεις να μαθουν ιστορια αλλα αγωνιζονταν γι'αυτα,γιατι αντιλαμβανονταν σε αυτα ενα κομματι του ειναι τους.κατα τ'αλλα θα συμφωνησω απολυτα με τον αναστασιο,οι ανθρωποι(χαρη τους κανω που τους αποκαλω ετσι) πιστευουν οτι εχουμε μεν τη βουληση για να αλλαξουμε κατι αλλα δεν εχουμε την αρετη και την δυναμη για να το πραγματοποιησουμε.γι'αυτο μια απλη επιστολη φανερωνει μονο βουληση,κατι που ειμαι σιγουρος οτι αυτοι δεν φοβουνται,ουτε καν υπολογιζουν.επισης υποτιμουν και την κριση μας.η διαδικασια οπως ελεγε και ο αριστοτελης παει:βουληση,κριση,πραξη.η βουληση απο μονη της φυσικα δεν μπορει να αλλαξει τπτ.χρειαζεται η κριση για να βρεις το καταλληλο μεσο,κατι που μας το προσφερε ο αναστασιος.ελπιζω ολοι μας να εχουμε συνειδητοποιησει τι πρεπει να κανουμε και να εχουμε επιγνωση οτι αυτο που εξυψωνει τον ανθρωπο ειναι να πολεμα για τους θεους!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-05-06, 13:07
Το avatar του χρήστη mystica
mystica Ο χρήστης mystica δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2004
Περιοχή: Θούλη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Εγώ συμφωνώ με τον αγαπητό agaliarep και μπράβο του που άνοιξε ένα τέτοιο θέμα.Από μέρους μου τάσσομαι υπέρ της συγκεκριμένης δραστηριότητας και είμαι έτοιμος να βοηθήσω σε ότι χρειαστεί..!
__________________
«ΤΗΝ ΑΡΕΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟΝ Α.ΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟΝ»
(Διογένης Λαέρτιος, 8, 33)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-05-06, 21:29
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή πολιτισμός;;;;;

''σαν κοινότητα ενεργή που είμαστε και που στην τελική από αυτά που λέμε ενδιαφερόμαστε για την προστασία της κληρονομιάς μας, αλλά και του πολιτισμού μας,''

Και το ερωτημα ειναι ειμαστε;;
και αν ειμαστε (που απο εμας εξαρταται) ειμαι μονο στα πλαισια αυτης της κοινοτητας;
Ή αυτη η ενεργητικοτητα επεκτεινεται;
Και να ειμαστε ενεργει σαν κοινοτητα του μεταφυσικου τζιαρ, ή σκετου μεταφυσικου, δεν νομιζω οτι αρκει για τους οποιους σκοπους.
Οι οποιοι σκοποι ειναι οη προστασια της κληρονομιας μας και του πολιτισμου μας;;
Ναι αυτοι ειναι και δεν νομιζω να διαφωνει, να μπορεσει να βρει καποιος, κατι να διαφωνησει επ αυτου.
Εκει που μπορει να διαφωνησει ειναι στο τι θεωρει πολιτισμο καποιος.
Να τον προστατεψω οκ. Ποιον πολιτισμο ομως να προστατεψω;;
Ειναι πολιτισμος τα μνημεια μπορει καποιος να ρωτησει;;
Και για εμενα ειναι ερωτημα αυτο, και μαλιστα δινω αρνητικη απαντηση.
Δεν ειναι πολιτισμος το μνημειο, αλλα η χρηση που του γινεται.
Το μνημειο, ειναι ενα μνημειο.
Ξυπναει μνημες.
Πολιτισμος (στο συγκεκριμενο πλαισιο) θεωρω οτι ειναι οι ενεργειες αυτες που εξαιτιας αυτου του μνημειου θα ξυπνησουν τις αυτες μνημες.
Τι να το κανω αν το μνημειο ειναι συντηρημενο και διαμορφωμενο υπεροχα αν μετα απο εκει το τιποτα;;
Δεν φτανουν μονο οι προσωπικες μνημες και οι προσωπικοι μηχανισμοι που τις ξυπναν.
Το θεμα ειναι αν ο υπευθυνος για αυτο το μνημειο κανει τις απαιτουμενες ενεργειες για να ειναι αυτο μνημειο.
Αν μεσο αυτου παραγει πολιτισμο (ετσι οπως τον ορισα, για στο συγκεκριμενο πλαισιο ξανα λεω ).
Παραγει;;
Οχι ειναι η δικη μου απαντηση και πανω σε αυτην την κριση (της μη παραγωγης πολιτισμου) πρει νομιζω να γινει η οποιαδηποτε δραστηριοτητα.
Ακομα και αν πολιτισμος για καποιους εκσυχρονιστες και μη ειναι η παραγωγη πλουτου και οι δειχτες αναπτυξης (ο ΟΟΣΑ πιεζει για παραιτερω αναπτυξη της Ελλαδος) ακομα και σε αυτο το πλαισιο, ΔΕΝ υπαρχει εκ μερους του υπευθυνου (Ελληνικο κρατος) παραγωγη τετοιου.
Ή υπαρχει;;
Δεν το γνωριζω.
Ζηταμε λοιπον τα οικονομικα στοιχεια που αφορουν το μνημειο.
Ποσα κοστισε η συντηρηση και διαμορφωση, ποσο οι πληρωμες υπαλληλων, ποσα και απο που ειναι αυτα τα εσοδα κλπ.
Γιατι μην γελιομαστε , θελουμε δεν θελουμε, μας αρεσει δεν μας αρεσει, το χρημα ειναι που μετραει.
Και εκει πρεπει να στηριχτουμε στην μη σωστη διαχειριση αυτου του χρηματος (του δικου μας).
Οταν ο φυλακας (που σε τετοιους χωρους, δεν ειναι μονο φυλακας αλλα επειβαλεται να λειτουργει και ως ξεναγος)... τρωει, ή οτιδηποτε αλλο, αυτος ο φυλακας δεν κανει σωστα την δουλεια του (να τρωει στο διαλειμμα του), και πληρωνεται απο εμας.
Βεβαια, αν γινει διαμαρτυρια επ αυτου, θα απολυθει ο φυλακας πολυ απλως.
Δεν κερδιζουμε τιποτα, και απο μονος του αυτος ο αντικτυπος που θα εχει αυτη (η οποια) ενεργεια μας, νομιζω λειτουργει αρνητικα ως προς την εναρξη της.
Και ομως, δεν πειραζει.
Ισως ακουγεται σκληρο, αλλα ας προσεχε.
Καμια αλλαγη δεν ειναι βελουδινη, καποιοι θα την πληρωσουνε.
Ας ειναι και ενας απλως φυλακας, αλλα δεν κανει απο την μερια μας (που κανουμε αυτην την οποια κινηση διαμαρτυριας ή προστασιας) να μεινουμε σε αυτο το πρωτο αποτελεσμα (απο μια απλη απαντηση εως την απολυση ενος κατωτερου υπαλληλου), η αρχη μπορει να ειναι το ημισυ του παντος, αλλα το αλλο ημισυ ειναι η συνεχιση της αρχης.
και οταν (εαν) ξεκινησουμε κατι, θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι και να το συνεχισουμε.
Συμφωνω οτι μια σπιθα αρκει για να αναψει μια μεγαλη φωτια, αλλα τα ομορφα μνημεια ομορφα καιγονται, και δεν θελουμε να εχει αυτην την καταληξη η σπιθα μας νομιζω.
Μια ανεξελεκτη κατασταση, ή ακομα χειροτερα μια καταληξη διαχειριζομενη απο αυτους που θελουμε να κατακρινουμε και να διαμαρτυρηθουμε.
Εν ολιγοις ολα αυτα, ελπιζω αυριο που θα εχω περισσοτερο χρονο να τα γραψω εκτενεστερα και αναλυτικοτερα,
Συμφωνω για ενα κειμενο διαμαρτυριας, ενα ΕΝΤΟΝΟ, ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ και ΑΥΣΤΗΡΟ κειμενο που λεει και ο Μορντιελ, που να απευθυνεται μεν, στον εν λογο πολιτικο φορεα που ο τομεας του ειναι το αντικειμενο της διαμαρτυριας μας, αλλα ΟΧΙ μονο σε αυτο.
Το κειμενο να μπορει (με τις καταλληλες διορθωσεις) να χρησιμοποιηθει απο τον οποιο ενδιαφερομενο (οχι αποκλειστικα και χρηστη του παρομ φορουμ) και απο τον τυπο, που οπως εγραφει και πιο πανω ειναι αυυος που φοβουνται οι κρατουντες (και μη ελεγχομενοι).
Στον τοπικο τυπο ομως.(οχι αποκλειστικα αλλα κυριως εκει)
Γιατι αυτος εχει την δυναμη, την μεγαλη δυναμη (και για αυτο πανε να τον φυμωσουνε, μιας και ειναι πιο δυσκολα ελεγχομενος).
Εννοειται πως θα αφορα μνημειο που υπαρχει σε αυτον τον τοπο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-05-06, 21:38
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Χωρις να θελω να διακοψω την ενδιαφερουσα ροη της συζητησης σας παραπεμπω στο http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1387 .Ο σχεδιασμος ενος τετοιου πλανου (της ιδεας του agaliarep) απαιτει συναντησεις "face to face" και η παραπανω πρωτοβουλια της κοινοτητας μας αποτελει την ιδανικη λυση για την καταστρωση του πλανου πανω στο οποιο θα κινηθουμε
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-05-06, 13:09
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

''Αναστασιε οταν κανεις μια κινηση σαν και αυτη πρεπει πανω απο ολα να εχεις επιγνωση του τι θες και τι μπορεις να πετυχεις. Ουδεποτε υποστηριξα οτι μεσα απο την ομορφη ιδεα του agaliarep θα σταματησει η κατασταση που επικρατει στους αρχαιολογικους χωρους.''



Επιγνωση του τι θελουμε.
Ακριβως αυτο.Τι θελουμε;;
Εστω και μονο για οτι αφορα τους αρχαιολογικους χωρους.
Για το τι μπορουμε να πετυχουμε δεν το συζητω.Ξεκιναμε με ''τα παντα'' και στην πορεια βλεπουμε τι μπορει να ειναι αυτα τα παντα.
Δεν συμφωνω στο οτι μια τετοια πραξη (συνταξη κειμενου και συγκεντρωση υπογραφων) πρεπει ή εχει καθιερωθει να εχει συμβολικο χαρακτηρα.
Γιατι τοτε ''εξουσιοδοτεις'' και την αντιπερα οχθη, να σου απαντησει.... συμβολικα.
Τι θελουμε λοιπον οσο αφορα τους αρχαιολογικους χωρους;;
Προστασια;
Τι ειναι αυτο;;
Μονο αυτο;;
Πως προστατευεις κατι;
Η προστασια ειναι πολιτισμος;;
Τα ''μουσιακα εκθεματα'' ειναι πολιτισμος;
Οχι, για μενα, οποτε η προστασια των αρχαιολογικων χωρων δεν ειναι αυτο που ζητω.
Αυτο που θελω ειναι διαχειριση αυτων των χωρων, με τροπο που να βοηθαει ειτε τον πολιτισμο μου (τον τωρινο) ειτε εμενα τον ιδιο.
Σωστη διαχειριση λοιπον θελω (για την οποια η προστασια προηγειται).
Η κληρονομια, για να την αποδεχτεις πληρωνεις καποιους φορους, και για να την συντηρισεις θελει και αλλα εξοδα.
Ποιος ο λογος να αποδεχτεις μια κληρονομια που δεν μπορει και δεν σου αποφερει τιποτα;;
Παρα μονο εξοδα;
Το κειμενο λοιπον θεωρω οτι πρεπει να εχει εκτος απο την αυστηροτητα και ελεγχτικο χαρακτηρα, και καποιες προτασεις.
Ως προς την διαχειριση.
Απο τους δημους, και τους ιδιωτες αυτων των δημων.
Οι χωροι αρχαιολογικου ενδιαφεροντος ειναι πολλοι στην χωρα μας.
Και αλλοι σχεδον τοσοι χωροι ειναι.... τουριστικου ενδιαφεροντος.
Με τα ξενοδοχεια τους, τις πισινες τους κτλ.
Σχεδον παντα ομως (εξαιρω τα νησια λογο της ιδιομορφιας του χωρου) αυτα τα δυο δεν συμπιπτουν.
Ο τουριστας που θελει να δει καποιον αρχαιολογικο χωρο, πρεπει να μεριμνησει μονος του (ή μαζι με το γκρουπ με το οποιο εχει ερθει ) για να τους επισκεφτει (και εφοσον ειναι τυχερος και δεν τον βρει κλειστο λογο.... ωραριου).
Να επισκεφτει αυτα τα μερη που σχεδον παντα ειναι καπως μακρυα απο το ξενοδοχειο του (σε αλλο δημο και σε περιπτωσεις και σε αλλο νομό).
Αυτο που πρεπει (θεωρω) να γινει ειναι το πλεον δυσκολο λοιπον.
Συνεργασια.
Για αρχη απο εμας, τα απλα μελη ενος φορουμ,τα οποια ομως,να εχουν επιγνωση και να μην ξεχναν, μια αλλη ιδιοτητα τους, οτι ειναι και ''απλοι'' πολιτες.
Συνεργασια στην πιεση που επιβαλεται και ειμαστε υποχρεωμενοι να ασκησουμε.
Και την υπογραφη τι λεει ο λαος (μαζι με κατι αλλο);; Προσεχουμε που την βαζουμε.
Οταν και οποιοι υπογραψουνε το οποιο κειμενο, να ξερουν οτι δεν σταματανε εκει.
Εκει, απο εκει, απο την υπογραφη ξεκινανε.
Αυτη η υπογραφη να συνεπαγει και την (ηθικη πρωτιστος) υποχρεωση για συνεχιση.
Μετα αυτο που χρειαζεται ειναι η συνεργασια του...... παροντος με το παρελθον.
Των αρχαιολογικων χωρων, με τις ξενοδοχειακες εγκαταστασεις.
Με συνδετικο κρικο τα γραφεια τουρισμου (ή ταξιδιου πως λεγονται).
ολα αυτα τα γραφεια προσφερουν διαφορα πακετα, στα οποια ομως ελαχιστα συμπεριλαμβανουν τους αρχαιολογικους χωρους.
και αυτο οχι με δικη τους υπαιτιοτητα, θελουν αλλα δεν μπορουν.
Εχω ''εγω'' ( ο δημος στον οποιο ανηκω) χωρους αρχαιολογικου ενδιαφεροντος, αλλα δεν εχω ξενοδοχειακες μοναδες.
Εχει ο αλλος αυτες τις μοναδες και μεχρι εκει.
Συνηθως εχει και θαλασσα διπλα και καπως σωνεται η παρτιδα.
Οι δε συγχρονες ξενοδοχειακες εγκαταστασεις περιλαμβανουν τα παντα οσο αφορα την διαβιωση, σε βαθμο που ο τουριστα, ο διαμενων εκει, να μην χρειαζεται να βγαινει απο αυτα (παρα μονο να παιρνει ...... αερα, αφου και την θαλασσα την εχουν μεσα σε αυτα).
μαζι με το ζην ομως χρειαζεται και το ευζην.
Και αυτο ειναι οι ιστοριουλες.
Οι ιστοριουλες που καθε καλος ξεναγος ξερει να λεει(ειδικα στην χωρα μας).
Δεν υπαρχει ομως ξεναγος γιατι πολυ απλα λιγοι (συγκριτικα με το συνολικο ογκο) ειναι αυτοι που επισκεφτονται τους χωρους οπου μπορουν να ακουσουν αυτες τις ιστοριες.
Συνεργασια λοιπον των δημων, με ''μεσαζοντα'' τα ταξιδιωτικα γραφεια.
Τα οποια μαζι με την διαφημιση του ξενοδοχειου στο οποιο θα διαμενουν οι πελατες τους, τον ηλιο και την θαλασσα, θα διαφημιζουν και τους γυρω αρχαιολογικους χωρους (δινοντας αυτο το ευζην, που ο ανθρωπος εχει την ταση να αναζητα απο μονος του) των οποιων η επισκεψη θα ειναι μεσα στο προσφερομενο ''πακετο''.
με ξεναγο φυσικα τον οποιο θα προσφερει ο δημος στου οποιου τα ορια θα ειναι ο καθε χωρος.
και δεν εννοω τους (και πολλους λεω) καμια εικοσαρια ''επισημους'' και σωστα (που λεει ο λογος) διαμορφωμενους για επισκεψη και ξεναγηση αρχαιολογικους χωρους, αλλα και τον καθε ''μικρο'' που ομως κρυβει μια τεραστια ιστορια πισω του.
Οι γραφεια θα εχουν τους πελατες τους, ο ενας δημος θα εχει τα ξενοδοχεια του και τα παρελκομενα (σε εσοδα) που αυτα επιφερουν, και ο αλλος δημος θα εχει το εσοδο απο την επισκεψη. ( της οποιας το εισητηριο θα ειναι μεσα στο ''πακετο'' που σημαινει οτι δεν θα πληρωνει ο τουριστας στην εισοδο, αλλα θα εχει αυτην την εισοδο ηδη πληρωμενη και ο δημος θα τα παιρνει απο τα γραφεια, για λογος αισθητικους κυριως αλλα και πρακτικους)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-05-06, 14:58
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

''Να σταλεί εκεί που πρέπει''

Που πρεπει;;Να σταλει το οποιο κειμενο;;
ποιος εχει την ευθυνη για αυτους τους χωρους;;
Ή αλλιως σε ποιον ''ανηκουν;''
Σε ολους τους Ελληνες πολιτες ειναι η ευκολη απαντηση....
Ναι καλα, χαλαρωστε λιγο.
Τοτε γιατι να μην παω να παρω το μεριδιο απο τις πετρες που μου αναλογει και να χτισω τον τοιχο στην αυλη μου που θελω;;
παντως εμεις ειμαστε αυτοι που πληρωνουν τους φορους αυτης της κληρονομιας και τα εξοδα για την συντηριση της.
Αυτη η κυρια Δ'΄εφορια και ο κυριος ΚΑΣ ποιοι ειναι και τι ρολο επιτελουν;
Δεν ειναι μονο για λογους συντηρισης αλλα και ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ.
Και εκει ειναι που μπορουμε να αναμειχθουμε εμεις, οι οποιοι εμεις, σαν πολιτες.
Στην διαμορφωση.
Για την συντηριση υπαρχουν και χρειαζονται οι ειδικοι με τις μελετες τους για την συντηριση που γινεται και αυτη που πρεπει να γινει κτλ.
και λογικο ειναι σε αυτον τον τομεα να μην μπορει ο καθενας να εχει αποψη.
Για την διαμορφωση ομως ολοι πρεπει να εχουν αποψη.
Να παρουμε τις ''πετρες'' και να τις πουλησουμε!!!!
Ναι ακομα και αυτο ειναι μια αποψη.
και μαλιστα εγω ειμαι και θετικος απεναντι της.
Δεν βλεπω τον λογο γιατι απο τον καθε κλεφτη αρχαιοτητων, μεχρι τους νομιμους κλεφτες των διαφορων ''γκαλερι'' να βγαζουν χρηματα απο την πωληση αυτης της και δικης μου κληρονομιας και να μην μπορω να βγαλω 'εγω''.
μα δεν ειναι σωστο δικαιο και ηθικο και δεν ξερω εγω τι αλλο;;
Ας εχω αντιρρηση πανω σε αυτο, αλλα το θεμα ειναι η αρχη.
Αυτο το οποιο κειμενο λοιπον θα πρεπει (εκτος των αλλων ) να απευθυνεται και στον τοπικο τυπο και στην τοπικη κοινωνια.
Γιατι απο εκει ξεκινανε ολα.
Γιατι εκει υπαρχει η δυναμη.
Πρωτα απο ολα μεγαλυτερη δυνατοτητα προσβασης.
Τι θα λεει ομς αυτο το κειμενο;
Πρωτα απο ολα κριτικη για την μη τελεση των υποχρεωσεων των υπευθυνων (ειτε λεγεται υπουργειο, ειτε εφορεια, ειτε αρχαιολογικο συμβουλιο), μεσα στις οποιες υποχρεωσεις ειναι και αυτη η διαμορφωση.
Η μονη διαμορφωση που εχει γινει ειναι απο αυτους που εκαναν την αρχικη ανασκαφη.
Και αυτοι ΔΕΝ ηταν Ελληνες παρεπιπτοντος (για το μεγαλυτερο ποσοστο)
Για την δε συντηριση, αυτο που κανουν ειναι να.... κοβουν τα χορταρια..... (και εδω αμα θελετε ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο εχει να κανει με αυτην την ουσια του λεγομενου πολιτισμου.Γιατι για μενα πολιτισμος μπορει να ειναι η προστασια και ο σεβασμος απεναντι στην φυση, και το να κοβω τα χορταρια μπορει να το θεωρω ''βαρβαρο'' )
γιατι λοιπον αυτοι οι ανθρωποι υπαρχουν ακομοι;
Αφου συντηριση και διαμορφωση ΔΕΝ γινεται.
Και η πιθανη απαντηση τους;;
Δεν εχουμε πορους κυριε και κυρια μου.
Ε, αντε να κανετε καποια αλλη δουλεια και οταν βρουμε θα σας φωναξουμε.......
Αν κοπουν για δυο χρονια οι μισθοι ΟΛΩΝ που ασχολουνται με αυτους τους χωρους να δεις ποσα λεφτα μαζευονται.
Αν πουλησουμε 10-20 αγγεια και αγαλματα να δεις ποσα λεφτα μαζευονται.
Τα οποια θα τα χρησιμοποιησουμε για αυτην την ******** την διαμορφωση.
η οποια θα ειναι τετοια (οχι για ολα τα μερη, θα υπαρχουν και τα ''απατητα'' ) που θα αποφερει αλλα χρηματα.
Γιατι αυτο πιστευω το ξαναλεω ειναι το σημαντικο (θελουμε δεν θελουμε)
Τα χρηματα.
Αυτος ειναι ο κοσμος μας, και σε τετοια εποχη ζουμε.
και το οποιοδηποτε κειμενο θα πρεπει να ειναι γραμμενο ετσι που να μπορει να χρησιμοποιηθει απο τον οποιοδηποτε.
Δεν νομιζω να υπαρχει νομός που να μην εχει καποιον αξιολογο αρχαιολογικο χωρο.
Ή που να μπορει να γινει τετοιος.
''Συμμαχοι'' σε αυτην την προσπαθεια, μια προσπαθεια που να επικεντρωνεται στην προστασια των αρχαιολογικων χωρων δεν νομιζω να βρεθουν ευκολα.
Γιατι;;
Γιατι υπαρχουν τοσα και τοσα αλλα σαν και αυτα που περιγραφει ο Μορντιελ, που απογοητευουν το καθε ''απλο'' πολιτη, και σκεφτεται οτι δεν μπορει να τα βγαλει περα.
Δεν τον νοιαζει κιολας.
Οταν δεν εχει δουλεια, δεν τον νοιαζουν οι διαφορες πετρες και η προστασια αυτων οσο ωραια στημενες και αν ειναι.
Αν ομως κατανοησει οτι μπορουν αυτες οι πετρες με την σωστη διαχειριση να τους δωσουν και λεφτα αλλα και λογο να ειναι ''περηφανος'' τοτε θα το παρει πιο ζεστα το θεμα.
Αρκει να καταλαβει οτι αυτη η μη διαμορφωση αυτων των χωρων, και εν τελει η παντελης ελλειψη της οποιας διαχειρισης αυτων, αποβαινει ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ.
Εις βαρος της τσεπης του.
Αυτο τον ποναει;;
Η τσεπη του;
Ε, αυτο πρεπει να ειναι το οπλο μας.
Αρκει να καταλαβει οτι μετην σωστη διαχειριση θα εχει οφελος.
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.
και μαζι με αυτο το οφελος, θα εχουμε και προστασια του με κληρονομια αποκτημενου πολιτισμου μας, αλλα και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ πολιτισμου.
Γιατι με την σωστη διαχειριση ακομα και εξωτερικη πολιτικη μπορεις να κανεις.........
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-05-06, 15:24
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή Προταση

Να σταλεί ένα email που θα συντάξει ο agaliarep (με ονόματα όσων θέλουν να συμβάλουν), στην υπηρεσία που είναι υπευθυνη για το θέμα όπως και σε μέσα μαζικής ενημέρωσης, με την παράκληση να το δημοσιεύσουν και ταυτοχρονα , να σταλεί από τον καθέναν μας ξεχωριστα το ιδιο email στούς ίδιους αποδέκτες.
Και είδωμεν....
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-05-06, 12:12
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Χμμμ, the black planet, με όση εκτήμηση σου έχω, θυμάμε (ίσως να κάνω λάθος) ότι ήσουν ένας από αυτούς που θέλανε να λένε ελέυθερα την άποψή τους, χωρίς ούτε καν να σέβοντε τους κοινά αποδεκτούς όρους του φόρουμ.




Είτε το απαιτούσες είτε όχι (το ζητούσαν άλλοι), σου λέω πως έχω το δικαίωμα να ενδιαφέρομαι και να υποστηρίζω ότι επιθυμώ. Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να μου στερήσει αυτό το προνόμιο. Δεν είναι εδώ κάποιο λαϊκό δικασ΄τηριο στο οποίο μπορείς να κρήνεις τις ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ απόψεις όσων τις εκφράζουν.




Άλλωστε υποστήριξα ότι όσοι ενδιαφέρονται, καλό είναι να πιάσουν δουλειά αμέσος. Εγώ έχω το δικαίωμα να απέχω και θα απέχω.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-05-06, 21:19
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή Καλα μας τα πες φιλε μα ακουσε και εμας

Κοιτα Παυλο,εγω απλως εξεφρασα μια κριση και δεν καταλαβαινω γιατι προσβληθηκες και μου επιτεθηκες.Κοιτα,ετσι οπως ειναι η "κοινωνια" σημερα,καλα κανεις και λες αυτα που λες και δεν ασχολεισαι με οτι δεν γουσταρεις.Σε μια πραγματικη και υγειη κοινωνια ομως οι ανθρωποι εκτος απο δικαιωματα εχουν και υποχρεωσεις.Οι αποψεις που εκφραζεις φανερωνουν ατομισμο και αντικοινωνικοτητα ειτε σου αρεσει ειτε οχι.Και δε στα λεω ολα αυτα με κακια,εγω εκτιμω το μυαλο σου αλλα θεωρω οτι εχεις πεσει θυμα καποιων συγχρονων ψευτοφιλοσοφιων που προωθουν τον ατομισμο και την αντικοινωνικοτητα.Ειλικρινα αν κανω καπου λαθος πες μου πως θεωρεις εσυ οτι πρεπει να ειναι η συμπεριφορα των ατομων ως κοινωνικα οντα.Και οσον αφορα τους κανονες του φορουμ,τους σεβομαι αλλα μπορουν να γινουν και καλυτεροι...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-05-06, 13:49
Το avatar του χρήστη Αναστάσιος
Αναστάσιος Ο χρήστης Αναστάσιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2004
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul
απλά δεν με ενδιαφέρει να γίνει κάτι.
Νομίζω αυτή η φράση ήταν που ενόχλησε τον black_planet.Αν δεν σε ενδιαφέρει τι γράφεις σ'αυτό το θέμα τότε.Αν νομίζεις πως είναι χαμένος κόπος, μπορείς να το εξηγήσεις χωρίς να είσαι τόσο απαξιωτικός και επιθετικός.Με δυο λόγια, γράψε δυο λόγια για την ουσία του θέματος αντί να εκφράζεις μια εντελώς προσωπική στάση, τόσο προσωπική μάλιστα που τελικά δεν ενδιαφέρει κανέναν εκτός από σένα τον ίδιο.

Προς cHrIsToS1

Έθεσες μια πλειάδα θεμάτων εδώ.Η ουσία είναι - όσο το δυνατόν πιο σύντομα - η εξής _

Σε τέτοιου είδους θέματα, οι λύσεις βρίσκονται μέσα από έναν δημόσιο προβληματισμό, που εκφράζεται μέσα από άρθρα, βιβλία, διαλέξεις, συγκεντρώσεις κλπ τα οποία δεν εμφανίζονται σαν παροδικό φαινόμενο, αλλά ακουλουθούν μια σταθερή πορεία που δεν ακουλουθεί επικαιρότητες.Μια πορεία που μπορεί να πάρει χρόνια ή δεκαετίες. Σε όλα αυτά τα ερωτήματα που έθεσες, κανένας ποτέ και πουθενά δεν παίρνει θέση. Και όταν εννοώ θέση, δεν εννοώ μια ιδιωτική συζήτηση που θα κάνει ο τάδε καθηγητής αρχαιολογίας με τους φοιτητές του, για να τα ξεχάσει όλα μετά άμα τοποθετηθεί κάπου έφορος αρχαιοτήτων.Αυτά γίνονται και είναι καραγκιοζιλίκια.
Αντιθέτως σημαίνει μια ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη πρόταση-άποψη για μια ατελείωτη σειρά θεμάτων που σχετίζονται με την προστασία της εθνικής μας κληρονομιάς.Για παράδειγμα, αναφέρεις κάπου την φράση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Δεν βλεπω τον λογο γιατι απο τον καθε κλεφτη αρχαιοτητων, μεχρι τους νομιμους κλεφτες των διαφορων ''γκαλερι'' να βγαζουν χρηματα απο την πωληση αυτης της και δικης μου κληρονομιας και να μην μπορω να βγαλω 'εγω''.
όλο αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα που από μόνο του σηκώνει την συγγραφή βιβλίων. Αν για παράδειγμα υπήρχαν διανοούμενοι στην Ελλάδα, θα εμφανίζονταν κάποιος και θα έγραφε ένα βιβλίο με τον τίτλο " η ηθική της αρχαιοκαπηλίας" ή κάτι τέτοιο.Θα δημιουργούσε προβληματισμό και συζήτηση σχετικά με ένα θέμα που είναι από τα πιο σοβαρά και απεχθή στην σύγχρονη Ελλάδα.
Εγώ θα σας κάνω μια πρόταση εδώ δημόσια.Δεν θα έπρεπε το ελληνικό κράτος να βγάζει εντάλματα συλλήψεως για τον κάθε κλεπταποδόχο αρχαιοκαπηλίας παγκοσμίως; Να δούμε αν μετά θα μπορούσε ο κάθε εμετικός "συλλέκτης" από το California να έρχεται στο Mykonos κάθε καλοκαιράκι λες και δεν τρέχει τίποτα.
Να έτσι δημιουργήται δυναμική και προβληματισμός για ένα θέμα.Έχει υπάρξει τέτοιας έκτασης αρχαιοκαπηλία σε σημείο που δεν μπορείτε να διανοηθήτε.Και το σημαντικότερο είναι πως το ελληνικό κράτος την συγκαλύπτει.Διότι οι μεγαλύτεροι αρχαιοκάπηλοι ήταν ανέκαθεν οι διάφορες ξένες αρχαιολογικές αποστολές.
Το 1998 είχα παρακουλουθήσει μια διάλεξη μιας αμερικάνας καθηγήτριας στην Σκωτία (που δυστηχώς δεν συγκράτησα το όνομα της.Η απειρία της νεότητας...) η οποία έκανε διάλεξη για τον ναό του Ποσειδώνα στην Κόρινθο, ο οποίος μάλιστα ήταν ένα από τα 4 πανελλήνια ιερά...δηλαδή τεράστιας σημασίας. Ο ναός αυτός καταστράφηκε εκ θεμελίων (από ποιους δεν μας είπε...)αλλά ήταν τόσο μεγαλοπρεπής και με τόσα πολλά κτίσματα γύρω του που στις ανασκαφές που έγιναν (πριν από πολλά χρόνια), βρέθηκε τεράστια ποσότητα ευρημάτων. Εκπληκτος λοιπόν παρακουλουθούσα τα slides να μας δείχνουν κομμάτια από το τεράστια άγαλμα του Ποσειδώνα (μόνο το φρύδι του έχει 20 εκατοστά μήκος) από οπλισμό που βρέθηκε εκεί (και μάλιστα τόσο παλιό που πάει πίσω στην γεωμετρική εποχή) και φυσικά αγγεία, νομίσματα , κοσμήματα κ.α.
Και φυσικά όλα αυτά τα πήγαν στην Αμερική.
Έτσι κάνουν. Έρχονται στην Ελλάδα, και αυτά που βρίσκουν στις ανασκαφές τα κάνουν πλιάτσικο στις πατρίδες τους.
Και αυτή η κατάσταση επικρατεί από την εποχή του Έβανς χωρίς σταματημό.Να γιατί ούτε ποτέ τα μάρμαρα του Παρθενώνα θα επιστρέψουν, ούτε ποτέ θα επιστραφεί κάτι.
Και η πρόσβαση στα στοιχεία που αποδεικνύουν του λογου το αληθές είναι πολύ δύσκολη, ειδικά μέσα στην Ελλάδα.Ωστε μετά να μπορούν οι διάφοροι κομπλεξικοί να βγαίνουν και από πάνω, πως δήθεν όλα αυτά είναι ψέμματα.
Όμως όποιος έχει τη δυνατότητα να έχει πρόσβαση σε ξένα πανεπιστήμια μπορεί πολύ εύκολα να βρει βιβλία για αρχαιολογικά ευρήματα προερχόμενα από ΕΝΤΟΣ της επικράτειας του ελληνικού κράτους που απορεί...Και δεν το συζητάμε για το τι έχει βρεθεί εκτός ελληνικού κράτους και το τι αντιμετώπιση έχει!
Γι'αυτό και πάλι θα το ξαναγράψω, επειδή πάλι ο vagkri γράφει κάτι για επιστολή λες και δεν έχει διαβάσει τίποτα από τα προγραφόμενα, πως είναι χαμένος κόπος μια επιστολή...αλλά άμα συνταχθεί ένα κείμενο πόρισμα γεμάτο από φωτογραφίες ευρημάτων που βγήκαν εκτός Ελλάδας παράνομα ή νομότυπα (και που εκτίθονται "νόμιμα") και να ζητηθούν οι ευθήνες από το υπουργείο πολιτισμού με απειλή κίνησης νομικών διαδικασιών κατά του υπουργείου, να δείτε πως θα τους πάει...γι'αυτό σας λέω, μπορείτε να το πάτε μέχρι εκεί; Η θέλετε να δώσετε ένα κειμενάκι για να γελά με την αφέλεια μας τα πρωινά ο Βουλγαράκης όταν πίνει τον καφέ του;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.