Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-09, 20:50
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Λειτουργία κατηγορίας -Άλλες Ομάδες-

Συγνώμη..........κύριοι...........μου αφαιρέσατε την ανάρτηση μου ??????????? Μπορω να μάθω τον λόγο? ΟΧΙ ΜΕ ΠΜ αλλά εδώ μέσα να το δούνε όλοι αν μπορείτε σας παρακαλώ........
__________________
http://paysanias.blogspot.com
  #2  
Παλιά 26-03-09, 20:51
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Post Λειτουργία κατηγορίας -Άλλες Ομάδες-

Συγνώμη..........κύριοι...........μου αφαιρέσατε την ανάρτηση μου ??????????? Μπορω να μάθω τον λόγο? ΟΧΙ ΜΕ ΠΜ αλλά εδώ μέσα να το δούνε όλοι αν μπορείτε σας παρακαλώ........


(Σου δόθηκε απάντηση στο νήμα της ομάδας Παυσανίας - Paul)
__________________
http://paysanias.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul : 26-03-09 στις 23:13
  #3  
Παλιά 26-03-09, 23:05
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Αφού το ζητάς…

Έπειτα από μια σειρά (πάνω από 5) ΠΜ όπου σου ζητούσαμε να περιορίσεις το spaming…
Έπειτα από τουλάχιστον 2 προτάσεις όπου σου ζητήσαμε να παρουσιάσεις την δουλειά της ομάδας σου στην ιστοσελίδα της Πυθέας (όπου 1.δεν θεωρείται spaming 2. δεν υπάρχει πρόβλημα με την ανάρτηση φωτογραφιών και 3.όπου θα την παρουσίαζες ως δουλειά της δικής σου/σας ομάδας).

Υποψιαζόμασταν και τώρα πια μας το απέδειξες ότι επιζητείς την εκμετάλλευση της δημοσιότητας/επισκεψημότητας του παρόντος φόρουμ για προβολή της δικής σου/σας δουλειάς εις βάρος μας … και μάλιστα :

1.Χωρίς να δείχνεις ουδεμία τάση για συνεργασία μαζί μας
2.Διαφημίζοντας συνεχώς και αδιαλείπτως το μπλογκ σου/σας
3.Αδιαφορώντας για τις αρχικές μας υπενθυμίσεις και τις μετέπειτα προειδοποιήσεις μας.
4.Βροντοφωνάζοντας ότι έχεις «γραμμένους» εμάς (όσα σου λέμε) και τις ανακοινώσεις του τμήματος αυτού του φόρουμ όπου λένε πως «Για το λόγο αυτό τα posts που είναι μόνο ανακοινώσεις θα διαγράφονται.» (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4640).

5.Επειδή όποιος επιθυμεί να προβάλει τη δουλειά του γράφει ένα κείμενο ή φωτορεπορτάζ σχετικά με αυτή (όπως επανειλημμένα σου προτείναμε) και δεν λέει «α έκανα αυτό ελάτε να το διαβάσετε στο μπλοκ μου»
6.Επειδή αν το έκανες περιστασιακά δεν πειράζει… στη περίπτωσή σου όμως γίνεται συστηματικά, μεθοδικά και σχεδόν καθημερινά, σε βαθμό που να είναι τόσο έντονο ώστε να φανερώνει τις προθέσεις σου ακόμα και στον απλό επισκέπτη.

Για όλους τους παραπάνω λόγους εφαρμόζουμε και θα συνεχίσουμε να εφαρμόζουμε απόλυτα αυτό που είναι δίκαιο και για τις υπόλοιπες ομάδες που παρουσιάζονται από εδώ, αλλά και σύμφωνο με τους κανονισμούς του παρόντος φόρουμ.

Τα ποστ που είναι ανακοινώσεις θα διαγράφονται.

Απάντησέ μου τώρα εσύ εδώ και όχι με ΠΜ, αν μπορείς :

1. Γιατί να αποτελεί η ομάδα Παυσανίας την εξαίρεση εις βάρος των υπόλοιπων ομάδων που τηρούν τους κανόνες?
2. Γιατί μας «γράφεις».


Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
  #4  
Παλιά 26-03-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

ποια συνεργασία ζητάτε άραγε;

ως μέλος της ομάδας Παυσανίας έχω κάνει μιά ερώτηση εδω.http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=214

και μέλος του χώρου ερευνητών του μεταφυσικού

απο τις 4-3-2009 και απάντηση δεν έχω λάβει ως προς το δεύτερο σκέλος της ερώτησης..

έτσι αντιμετωπίζετε τους "συνεργάτες σας"?

και για ποιά εκμετάλλευση μιλάς?

το σάιτ με την τεράστια επισκεψιμότητα?

έχετε καταλάβει οτι οι άνθρωποι που γράφουν εδώ μεσα έχουν κάνει το αποτέλεσμα?

μάλλον όχι..

σε τι ενόχλησε το πόστ του χρόνου?

διαφήμιση γίνεται όταν υπάρχει ένα εμπορικό κέρδος και μιά πώληση..
η όμαδα ούτε περιοδικά του "χώρου" πουλάει, ούτε βιβλία..

σε παρακαλώ.. να είσαι πιό προσεκτικός σε αυτά που λές..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 26-03-09 στις 23:37
  #5  
Παλιά 26-03-09, 23:52
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ο λογος για τον οποιον αφαιρεθηκε η αναρτηση σου εχει να κανει με την πληρη εφαρμογη των οδηγιων για την κατηγορια "Αλλες ομαδες" που κοινοποιηθηκε απο τον Τεχνολογικο Υπευθυνο της Ομαδας Gateway, Nocturnal στις 10/12/08.

Συγκεκριμενα αναφερεται:

Η κατηγορία "Άλλες Ομάδες" του Φόρουμ του Μεταφυσικού, αφορά την παρουσίαση και δημοσιοποίηση της δράσης άλλων ελληνικών (και όχι μόνο) ομάδων πνευματικής αναζήτησης.
Τα μέλη του φόρουμ έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για την ύπαρξή τους και να απευθύνουν διευκρινιστικές ερωτήσεις στους δημιουργούς τους σχετικά με τη φύση και τους σκοπούς των ομαδων αυτών. Ως εκ τούτου, έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθούν τη δράση τους μέσα από τις ιστοσελίδες ή τους εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας που πιθανώς να αναπτύσσουν οι ομάδες αυτές.

Επιλογικά, ξεκαθαρίζουμε ότι η κατηγορία "Άλλες Ομάδες" δεν αποτελεί "Πίνακα Ανακοινώσεων" της δράσης των ομάδων αυτών, παρά μόνο τον χώρο στον οποίον θα δημοσιοποιείται η δράση τους στα μέλη του Φόρουμ του Μεταφυσικού.
Για το λόγο αυτό τα posts που είναι μόνο ανακοινώσεις θα διαγράφονται. Αντί αυτού, καλούνται οι υπεύθυνοι των ομάδων να δημοσιεύσουν link για το RSS της ομάδας, στο οποίο μπορούν να εγγραφούν οι ενδιαφερόμενοι και μόνο.



Μετα απο τεσσερις (4) περιπου μηνες και μετα απο συνεχεις παρατηρησεις που εκαναν μελη της ομαδας Gateway, διχως να λαβουν καποιου ειδους ανταποκριση, ηταν νομιζω ωρα να εφαρμοστει πληρως ο κανονας και να ξεκινησει η διαγραφη μηνυματων τυπου ανακοινωσεων-spamming.

Γνωστοποιουμε στα μελη της Κοινοτητας μας οτι παρατηρησεις για παρομοια συμπεριφορα δεχτηκε και το μελος henriksmir για το thread με τιτλο "Απατητες Διαδρομες" στην κατηγορια "Το Ανεξηγητο στο Χωρο των Τεχνων", διχως να υπαρξουν περαιτερω προβληματα.

Ειναι ανεπιτρεπτο να χρησιμοποιειται ενας χωρος σαν το Φορουμ της Ελληνικης Κοινοτητας του Μεταφυσικου για spamming και προωθηση ιστοσελιδων εκτος Κοινοτητας "φορτωνοντας" και "μονοπωλωντας" (sic) ολοκληρες κατηγοριες με συνεχη και ακαταπαυστα μηνυματα "Δελτιων Τυπου".

Δε χρειαζεται να προσθεσω περισσοτερα, οι οδηγιες για την εν λογω κατηγορια ειναι εκει εδω και μηνες και απορω πραγματικα για τον λογο που δημιουργουνται ζητηματα χωρις προφανη ( ; ) αιτια...

Καλο βραδυ
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 27-03-09 στις 00:03
  #6  
Παλιά 27-03-09, 00:04
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Λοιπόν.....

Όταν φτιάξατε αυτόν εδώ τον χώρο ''άλλες ομάδες'' το κάνατε απλά για βιτρίνα?
Η Μήπως δεν περιμένατε ότι μέσα από την κοιλιά σας θα έβγαινε μια άλλη ομάδα έρευνας?
Στην αρχή δεν είχατε κανόνες....με τον καιρό που ο απέριττος οργάνωνε το στέκι και το μεγάλωνε εσείς το σταματήσατε το στέκι μόνο και μόνο επειδή χάσατε τον έλεγχο....Μετά με εμάς αρχίσατε να μας ζητάτε θέματα για να τα παρουσιάσουμε στην Πυθεας! Και λέω σε ένα πμ....Ότι ναι συμφωνώ σε συνεργασία της Πυθεας και της Παυσανίας αλλά με τέτοια μορφή που να μην υπάρχει συν-ταύτιση απόψεων.....
Στην συνεχεία μου είπατε να μην ανεβάζω φωτογραφίες....και να μην βάζω λινκ....!
Και ξανά ρωτάω.
Ποια είναι η ανακοίνωση.....?Έκανα ανάρτηση ενός θέματος την ταυροπολο Αρτεμιδα!Δεν έβαλα ούτε φωτο ούτε λινκ!Που είναι το σπαμινκγ?
Δεν κατάλαβα μήπως θα πρέπει πρώτα να σας ρωτάω τι θα βάλλω και που θα το βάλλω? Αυτό είναι ελευθέρια λόγου?
Και στην τελική πείτε μου τελικά τι μπορώ να γράφω στην ''ομάδα Παυσανίας'' που να μην σας ενοχλεί? Πείτε μου? Εγώ ξέρω....ΤΙΠΟΤΑ.....αυτό θέλετε μου φαίνεται η κάνω λάθος πωλ?
Κρύβεστε πίσω από ανακοινώσεις, κανόνες....τι κλισέ θεέ μου!Μα καλά που ζούμε? Μήπως να τα κάνετε τα ημερήσια ποστ 1?Εχουν φύγει τα ποιο καλά μέλη από εδώ μέσα και σεις συνεχίζετε να διώχνετε κόσμο με την στάση σας!
Και ας πούμε ότι ενοχλώ που γράφω στην ομάδα....Όταν ανέβασα το θέμα ''βραχοτερατα'' μέσα στο φόρουμ γιατί σας ενόχλησε και αυτό? και μου στείλατε πάλι πμ να μην βάζω το λινκ της ομάδας! ?Μα καλά αφού η πηγή ήταν δική μας τι να κάνουμε δηλαδή, να μην πούμε την πηγή επειδή εμείς το βρήκαμε?.............

Παράθεση:
Υποψιαζόμασταν και τώρα πια μας το απέδειξες ότι επιζητείς την εκμετάλλευση της δημοσιότητας/επισκεψημότητας του παρόντος φόρουμ για προβολή της δικής σου/σας δουλειάς εις βάρος μας … και μάλιστα :
Μήπως έχεις Κανά καθρέπτη απέναντι σου φίλε πωλ?Εμεις δεν γράφουμε σε περιοδικά, δεν πουλάμε θέματα, δεν βγάζουμε λεφτά....ότι κάνουμε το κάνουμε ΔΩΡΕΑΝ άρα μην μου λες εμένα για δημοσιότητα....Αυτή άλλοι την εκμεταλλεύονται όπου βρεθούν και όπου σταθούν....

Και γω σ ευχαριστώ για τον δικό σου χρόνο....Περιμένω απάντηση σε ότι ρώτησα....
__________________
http://paysanias.blogspot.com
  #7  
Παλιά 27-03-09, 00:56
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας παιδιά,

Χαίρομαι για τις περιεκτικές αναζητήσεις που κάνετε και για το προσωπικό σας χρόνο που επενδύετε ώστε να ενημερωνόμαστε (κι εγώ μαζί) σχετικά με τις έρευνές σας. Το να ανεβάζετε ωστόσο, μεγάλες φωτογραφίες στο φόρουμ, δημιουργεί πρόβλημα σε ολόκληρη την ιστοσελίδα. Για το λόγο αυτό όπως βλέπετε δεν έχει το metafysiko.gr και το φόρουμ του πολλές εικόνες.

Αν επιθυμείτε να ανεβάζετε φωτογραφίες (και όπως είναι λογικό να διαφημίζετε τη δουλειά σας) μπορείτε να στείλετε το στην ομάδα πυθέας το ίδιο ακριβός κείμενο που έχετε και στο φόρουμ, το οποίο θα δημοσιευτεί ως μέρος της δικής σας δουλειάς (όπου ο αναγνώστης θα μπορεί να διαβάσει το σύνολό της στην ιστοσελίδα σας).

Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να ανεβάζετε λιγότερες και μικρότερες φωτογραφίες ειδάλλως είμαι υποχρεωμένος να τις διαγράφω. Ωστόσο για την ώρα δεν θα προβώ σε τέτοιου είδους ενέργειες, διότι δεν γνωρίζω ακόμα το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος φωτογραφιών οι οποίες δε θα δημιουργούν σημαντικό πρόβλημα ώστε να σας ζητήσω να τις αλλάξετε ανάλυση.

Να τονίσω ότι το φόρουμ αυτό ΔΕΝ είναι για ανέβασμα φωτογραφιών σε μεγάλη κλίμακα όπως κάνετε εσείς. Όταν ολοκληρωθεί η μελέτη του θέματος με το τεχνικό υπεύθυνο των ιστοσελίδων της ομάδας gateway (εξώθυρα) θα συζητήσουμε και μαζί σας σχετικά με τις λύσεις στο πρόβλημα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Υ.Γ. Θα πρότεινα να βάζετε απλά link των φωτογραφιών σας ώστε να μεταφορτώνονται από την ιστοσελίδα σας ή να στέλνετε άρθρο στη πυθέας με την περίληψη ή/και μέρος των ερευνών σας.
__________________
Δεν μου λες φιλε πωλ....αυτα εγω τα ειπα? η εσυ? στο ποστ 71 εδω μεσα....

Παράθεση:
Όπως είπα στο «χρόνο» σε επικοινωνία με π.μ, φωτογραφίες στο μέγεθος των ποστ 41 του παρόντος νήματος, είναι καλές. Αυτές που βλέπω είναι ακόμα μικρότερες, άρα είναι ακόμα καλύτερες. Ως προς το πλήθος των φωτογραφιών, νομίζω ότι δεν θα υπερβάλλετε διότι απλά δεν σας συμφέρει.

Φροντίστε να βάλετε πολλά λινκ για τις ιστοσελίδες σας. Να μη λέτε ότι σας απαγορεύουμε και να διαφημιστείτε. Αρκετά μας καταλογίζετε άδικα ήδη.
η αυτα εδω?Τελικα αλλα ελεγες....
__________________
http://paysanias.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΧΡΟΝΟΣ : 27-03-09 στις 01:00
  #8  
Παλιά 30-03-09, 09:48
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

"Κι επειδη εχω δυο-τρια εκατομυριακια στην παντα...Νταλαρας Νταλαρας..Νταλαρας!"

Τζιμης Πανουσης.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
  #9  
Παλιά 30-03-09, 12:28
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Βλέπω ότι η κατάσταση περιπλέκεται δίχως λόγο, κάτι που θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι προς το συμφέρον κανενός. Νομίζω πως όλοι μας είμαστε αρκετα έξυπνοι ώστε να ξέρουμε τα όρια της γκρίζας διαφήμισης/ spamming και της προβολής της δουλειάς μας.
Στο metafysiko.gr εδώ και 7 χρόνια ουδέποτε προβάλλαμε διαφήμιση επί πληρωμή, παρά τις προτάσεις που συχνά δεχόμασταν και συνεχίζουμε να δεχόμαστε. Ο στόχος της προσπάθειας μας δεν είναι το κέρδος, γι' αυτό και παρά την αυξημένη κινητικότητα στο σύνολο της κοινότητας μας (4 ιστοσελίδες και φόρουμ) δεν την εκμεταλλευτήκαμε ποτέ οικονομικά (μήτε καν για την κάλυψη των εξόδων hosting και τεχνικής υποστήριξης).
Αυτή η στάση μας φυσικά δεν σημαίνει αποκλειστικά πως έχουμε πρόβλημα με την πληρωμένη διαφήμιση, αλλά γενικά με τη χρήση του χώρου και των κεκτημένων μας για έμμεση προβολή προσπαθειών. Έχουμε πρόβλημα με τη διαφήμιση (έμμεση και άμεση) γενικά στην κοινότητα μας, όταν μάλιστα δεν αισθανόμαστε ότι κάτι αξίζει να το στηρίξεις σε τέτοιο βαθμό.
Η ομάδα Παυσανίας από την αρχή της ύπαρξης της βρήκε "σπίτι" στην Κοινότητα του Μεταφυσικού και παραχωρώντας το χώρο μας προβλήθηκε σε ικανοποιητικό βαθμό ώστε να πάρει το δρόμο της (κάθε προσπάθεια στην αρχή πρέπει να γίνει γνωστή ώστε να κριθεί για το έργο της). Έως αυτό το σημείο ουδέποτε κινηθήκαμε προς περιορισμό της δραστηριότητας της στο φόρουμ.
Από ένα σημείο όμως και έπειτα, η χρήση της υποκατηγορίας της ομάδας Παυσανίας στο φόρουμ μας κατέληξε σε ημερήσιο σχεδόν spamming, δίχως να προσφέρει με την παρουσία της στη συνολική παραγωγή έργου της κοινότητας (το οποίο έργο "χάρισε" στην κοινότητα μας τόσους αναγνώστες ημερισίως, στους οποίους ορθώς απευθυνθήκατε στην αρχή της προσπάθειας σας).
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πλέον ξεκάθαρα και δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά ποιον ικανοποιεί αυτή η αοριστία που δημιουργείτε γύρω από το θέμα. Ο παρόν χώρος είναι πρώτα απ' όλα χώρος δημιουργίας, μέσα από την οποία έρχεται και η αναγνώριση και η αναγνωσιμότητα. Για να "χρησιμοποιήσει" όμως κάποιον την αναγνώριση της κοινότητας, πρέπει να συμβάλει στην ουσία της: στην παραγωγή ποιοτικού έργου. Αν παρακάμπτει αυτό το κομμάτι και πηγαίνει κατευθείαν στην "αναγνώριση και αναγνωσιμότητα", τότε με απλή κοινή λογική καταλαβαίνουμε γιατί αγγίζει τα όρια του spamming.
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν ισχυρίζομαι πως η ομάδα Παυσανίας δεν παράγει έργο. Αν και σε τελείως διαφορετικό επίπεδο και κατεύθυνση από την Ομάδα Πυθέας, πιστεύω πραγματικά πως με αρκετή δουλειά μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι πραγματικά αξιόλογο. Αν θέλει όμως να χρησιμοποιήσει το "κανάλι" της κοινότητας μας, πρέπει να συμβάλει με έργο στην κοινότητα μιας και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος ύπαρξης της (όλα τα υπόλοιπα, όπως η αναγνωσιμότητα, είναι κατά κάποιον τρόπο "παρενέργειες", όχι αυτοσκοπός). Έχω ήδη συζητήσει με τον Χρόνος για το πως μπορεί να γίνει αυτό. Αν και οι συζητήσεις εκείνες έγιναν σε πολύ καλό κλίμα και κατέληξαν σε απόφαση συνεργασίας, εντούτοις δεν έγινε κάτι ουσιαστικό προς αυτή την κατεύθυνση έκτοτε.
Δεν κρίνουμε όμως κανέναν για το τι κάνει στο "σπίτι" του. Η ουσία είναι ότι η κοινότητα έχει έναν συγκεκριμένο βασικό σκοπό και για να "χρησιμοποιήσεις" ο,τι υπάρχει γύρω από αυτόν πρέπει να συμβάλεις σε αυτόν. Ειδάλλως υπάρχουν χίλιοι δύο τρόποι για προβολή στο internet που δεν σε υποχρεώνουν να "δώσεις κάτι πίσω". Γνωρίζει η ομάδα Παυσανίας ποιος είναι ο σκοπός της κοινότητας, γνωρίζει πως μπορεί να συμβάλει.

Τόσο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα και καλό θα ήταν να μην γεννάμε αοριστία με τα λόγια μας. Όπως και να' χει, κρινόμαστε για τις πράξεις μας ακόμα και αν πιστεύουμε πως δεν είμαστε λάθος. Όσο περισσότερο "μεγαλώνουμε" στο χώρο (όλοι μας, όχι μόνο η κοινότητα) τόσο περισσότερο θα το καταλαβαίνουμε αυτό.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 30-03-09 στις 12:42
  #10  
Παλιά 30-03-09, 12:41
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Μόλις τώρα είδα τις κατηγορίες που εξαπέλυσες φίλε Χρόνος προς αρκετές κατευθύνσεις. Δεν γνωρίζεις σχεδόν καθόλου τους περισσότερους εδώ μέσα ώστε να κατηγορείς σε τέτοια κλίμακα και προς αυτές τις κατευθύνσεις. Το να "βγαίνεις και να μιλάς" για τα "κακώς κείμενα" πέρα από θάρρος θέλει και υπευθυνότητα, ειδάλως σύντομα θα καταλάβεις πως ο λόγος σου έχει χάσει την αξία του για τους υπόλοιπους και πλέον το θάρρος σου δεν είναι αρκετό ώστε να ακουστείς.
Όσα αναφέρω δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση "κατηγορία" προς το πρόσωπο σου, μήτε "πρόβλεψη" για το μέλλον σου. Είναι μία αγνή συμβουλή από έναν άνθρωπο που δεν έχει τίποτα να χωρίσει μαζί σου. Και συνεχίζει να μην έχει τίποτα να χωρίσει, παρά τις κατηγορίες που εξαπέλυσες "εν βρασμώ" ψυχής θέλω να πιστεύω.

Και έναν παραλληλισμό, αν μου επιτρέπεται. Είμαστε αρκετά μεγάλοι ώστε να έχουμε δει δεκάδες περιοδικά στο χώρο μας να γεννιούνται και να πεθαίνουν. Πάντα, ένα νέο περιοδικό διαχωρίζει τη θέση του από τους παλιούς λέγοντας πως "τραντάζει τα λιμνάζοντα νερά", πως "θα φέρει την πραγματική έρευνα", πως "ήρθε για να ανατρέψει τα δεδομένα", πως "ενδιαφέρεται για την αλήθεια και όχι για το χρήμα, όπως όλοι οι άλλοι" κ.λπ. Από τη μία λοιπόν, βλέποντας τη σύνθεση της συντακτικής ομάδας κάθε περιοδικού βλέπουμε πως δεν έχουν μήτε την εμπειρία μήτε γνωρίζουν τόσο καλά το χώρο και τους ανθρώπους που κινούνται σε αυτόν για να ισχυριστούν κάτι τέτοιο. Από την άλλη, σύντομα βλέπουμε πως τα περιοδικά που "υπόσχονταν τόσα", είναι τελικά σε πολύ χαμηλότερο επίπεδο από τα ήδη υπάρχοντα και τελικά να "πεθαίνουν" μετά από λίγο καιρό ως "αντίγραφα" των παλαιότερων εντύπων.
Ας μην καταντήσουμε να φερόμαστε ως "περιοδικά" και ας κρατήσουμε το επίπεδο του όποιου διαξιφισμού σε υψηλά ηθικά επίπεδα. Εδώ δεν παίζεται η οικονομική επιβίωση κανενός, οπότε δεν έχουμε καμία δικαιολογία σε περίπτωση που δεν αποδειχθούμε άξιοι των υποσχέσεων που δίνουμε.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.