Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 10-01-08, 15:32
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Δεν λέει μόνο συνιστάς λέει και πατήρ και θεός ο Πλάτωνας όταν μιλά για τον δημιουργό.

Όμως Μηλινόη

Ο Ηλίας και τα άλλα παιδιά έχουν θέσει συγκεκριμένα ζητήματα που απορρίπτουν την αστρολογία. Μπορείς να μιλήσεις για αυτά. Γιατί ότι άλλο και να λέμε είμαστε εκτός θέματος. Θυμίσου πως ξεκίνησε αυτό το θέμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
θα ήθελα να συζητήσουμε την πιθανότητα οι πλανήτες και οι συγκεκριμένες θέσεις που έχουν στον ουρανό κατά τη στιγμή της γέννησης ενός ανθρώπου, να μπορούν να επηρεάσουν με κάποιον τρόπο το χαρακτήρα, τη συμπεριφορά και τα στοιχεία γενικότερα που ξεχωρίζουν τον ένα άνθρωπο από τον άλλο, κάτι που φαντάζομαι πως υποστηρίζει η αστρολογία. εάν γίνεται κάτι τέτοιο, τότε βάση ποιού μηχανισμού συμβαίνει?
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 14-01-08, 01:48
Μηλινόη Ο χρήστης Μηλινόη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2007
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Αυτό που ρωτάει ο Μιχάλης δεν είναι πιθανότητα, αλλά έχει αποδειχθεί και πρακτικά στην εποχή μας από τον στατιστικό και ψυχολόγο Μ. Gauquelin και τις επαληθεύσεις των καθηγητών Suibert και Ertel. Περισσότερα υπάρχουν στο άρθρο που παρέθεσα (που περιέχει όλο το ιστορικό της έρευνας από τα τέλη του '50 έως τις αρχές ΄90 καθώς και τις προσπάθειες των σκεπτιστικών της CSICOP να τα αντικρούσουν με στοιχεία έρευνας που στις αρχές του '80 αποδείχθη χαλκευμένη ενώ οι ίδιοι αναγκάστηκαν να αναθεωρήσουν τις θέσεις τους υπό το βάρος του σκανδάλου). Εν συντομία το συμπέρασμα των στατιστικών ευρημάτων έδειξαν ότι σε πολύ μεγάλο δείγμα ανθρώπων επαγγελματικά επιτυχημένων εμφανίσθη μια συγκεκριμένη κατανομή πλανητών σε συγκεκριμένες θέσεις, σχετικά με το επάγγελμα, που από στατιστικής απόψεως δεν είναι τυχαία. Η πιό γνωστή είναι η περίφημη "επίδραση του Άρεως" που καταλάμβανε συγκεκριμένες θέσεις σε ωροσκόπια επιτυχημένων αθλητών. Αυτά τα αποτελέσματα επαναλήφθηκαν και επαληθεύτηκαν από τους επόμενους καθηγητές που διεξήγαν παρόμοια πειράματα.

Εισερχόμαστε δηλαδή στην επιστημονική πλευρά της αποδείξεως όπου το ίδιο φαινόμενο επαληθεύεται πειραματικώς από ανεξάρτητους μεταξύ τους ερευνητές. Νομίζω λοιπόν ότι ο Ηλίας και άλλοι που προσπάθησαν να αντικρούσουν την ορθότητα της αστρολογίας, δεν είχαν υπόψιν τους τα δεδομένα και καλό θα ήταν να πληροφορηθούν κάποια πράγματα πρώτα, εάν επιθυμούν πραγματικά μια επιστημονική συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα.

Εγώ θα γράψω περισσότερα την επόμενη φορά κι ελπίζω να μην αρνηθούν να συμμετέχουν σε μια τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση. Προσωπικά βρίσκω πολύ σημαντικό το δεύτερο σκέλος της ερωτήσεως, δηλαδή βάσει ποιού μηχανισμού συμβαίνει, και θα συμπλήρωνα εάν άραγε πρόκειται για μηχανισμό ή όχι. Αλλά ας ξεκαθαρίσουμε για αρχή το μέρος που χρήζει αποδείξεων ώστε να μπορέσουμε κάποια στιγμή να ασχοληθούμε απερίσπαστα με το πολύ ουσιώδες ζήτημα των αιτιών.

ΥΓ: Ποσειδώνιε, είδες καθόλου τον σύνδεσμο της συζητήσεως που σου έστειλα, περί συνιστάντος;
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 25-03-08, 12:09
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση (χωρίς να γνωρίζω καλά το θέμα) ότι η κίνηση των πλανητών μπορεί να μην συνδέεται αιτιωδώς με γεγονότα που μας αφορούν, αλλά απλά να συμβαίνει ταυτόχρονα. Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει την άποψή του.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 29-03-08, 11:12
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Φίλε μου

νομίζω ότι προσπάθησα να αναλύσω αυτή την άποψη που είναι και δική μου ξεκινώντας από εδώ

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...&page=15&pp=10

Ρίξε μια ματιά ίσως βρεις κάτι σχετικό με αυτό που ψάχνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 22-05-08, 17:36
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Έχω μία απορία περί των κοινών χαρακτηριστικών στους ανθρώπους του ιδίου ζωδίου, πράγμα το οποίο λίγο πολύ το έχω διαπιστώσει στην ζωή μου.

Γνωρίζουμε ότι το 70 % του σώματός μας αποτελείται από νερό. Το νερό της ης επηρεάζεται από την Σελήνη, αλλά και την βαρύτητα των πλανητών και του ηλίου. Αντίστοιχα, το νερό του σώματός μας δεν θα μπορούσε να επηρεάζεται από τους πλανήτες και τον ήλιο;
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 22-05-08, 18:43
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
Έχω μία απορία περί των κοινών χαρακτηριστικών στους ανθρώπους του ιδίου ζωδίου, πράγμα το οποίο λίγο πολύ το έχω διαπιστώσει στην ζωή μου.

Γνωρίζουμε ότι το 70 % του σώματός μας αποτελείται από νερό. Το νερό της ης επηρεάζεται από την Σελήνη, αλλά και την βαρύτητα των πλανητών και του ηλίου. Αντίστοιχα, το νερό του σώματός μας δεν θα μπορούσε να επηρεάζεται από τους πλανήτες και τον ήλιο;
Πιστεύεις πως υπάρχει κάτι που ΔΕΝ επηρεάζεται από τους πλανήτες, τον ήλιο κλπ; Άμεσα ή έμεσα, βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα, όλο μας το "είναι" αλληλεπιδρά με το σύμπαν σε κάθε επίπεδο της ύπαρξής μας...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 22-05-08, 18:49
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Είμαι της απόψεως ότι τα πάντα συνδέονται μεταξύ τους και ότι αλληλεπιδρούν. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δέχομαι την αστρολογία. Θα ήταν πάντως ένας πολύ ενδιαφέρων τομέας για την επιστήμη.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 22-05-08, 21:22
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Κάποτε, επιστήμη και αστρολογία αποτελούσαν κάτι το αδιάσπαστο. Σήμερα όμως βιώνουμε έναν διαχωρισμό που αποτελεί παιδί του μεσαίωνα...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 23-05-08, 08:04
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Τι αποτελεί παιδί του μεσαίωνα? Ο διαχωρισμός που ανέφερες ή η αστρολογία?
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 23-05-08, 19:03
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Κάποτε, επιστήμη και αστρολογία αποτελούσαν κάτι το αδιάσπαστο. Σήμερα όμως βιώνουμε έναν διαχωρισμό που αποτελεί παιδί του μεσαίωνα...
Θεώρησε την επιστήμη σαν ένα όλον (ουσιαστικά η φιλοσοφία είναι αυτό), της οποίας ο γιατρός, ο βιολόγος, ο φυσικός κτλ μελετούν ένα μέρος στο οποίο εξειδικεύονται. Η παρανόησή τους ουσιαστικά έγκειται στο ότι αντιλαμβάνονται το μέρος σαν όλον, κοινώς βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος.

Η αστρολογία κατά την γνώμη μου (λίγες γνώσεις έχω επί του θέματος) τόνισε ακριβώς την σύνδεσητου ανθρωπίνου οργανισμού όχι μόνο με τα φυσικά στοιχεία που είναι δίπλα του, αλλά και με το σύμπαν.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.