Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-11-18, 07:51
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά κάποια περιστατικά που έχω ακούσει με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι τουλάχιστον για τις επόμενες 2-3 μέρες απο το χρονικό ορόσημο που αντιλαμβανόμαστε ως "τώρα", ναι είναι προδιαγεγραμμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-11-18, 19:16
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StarOfDavid Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν ακούει μελλοντικές συζητήσεις και σενάρια και ισχύει ειναι σαν να αποδεχόμαστε το προδιαγεγραμμένο μέλλον. Αλλά γιαυτό δεν μπορώ και πολυ να αμφιβάλω καθότι ο χρόνος είναι πράγματι πολύ περίεργος σε ανώτερες διαστάσεις. Αλλά η ενεργοποίηση του τρίτου ματιού δεν ειναι απαραίτητα εμφανής σε αισθητηριακό επίπεδο, γενικώς έχει να κάνει με την πλήρη συνειδητοποίηση απότι έχω καταλάβει, αλλά τι να πω ίσως και να βλέπει κανείς και αύρες και να ακούει φωνές , δεν ξέρω. Εγώ την αίσθηση του τριτου ματιού σε επίπεδο δονήσεων και πιέσεων την βιώνω κατά τον διαλογισμό και κάποιες φορές με ψυχοτρόπα αναβοσβήνει ένα μοβ με κιτρινο φως στο μέτωπο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά κάποια περιστατικά που έχω ακούσει με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι τουλάχιστον για τις επόμενες 2-3 μέρες απο το χρονικό ορόσημο που αντιλαμβανόμαστε ως "τώρα", ναι είναι προδιαγεγραμμένη.
Εδώ υπάρχει ένα παράδοξο όμως... ο θεός (όπως τον αντιλαμβάνεται ο καθένας) λένε ότι γνωρίζει το μέλλον.

Αν ισχύει αυτό (προδιαγεγραμμένο μέλλον), τότε δεν μπορεί να ισχύει ταυτόχρονα και η ελεύθερη βούληση, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-11-18, 20:00
StarOfDavid Ο χρήστης StarOfDavid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2018
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ υπάρχει ένα παράδοξο όμως... ο θεός (όπως τον αντιλαμβάνεται ο καθένας) λένε ότι γνωρίζει το μέλλον.

Αν ισχύει αυτό (προδιαγεγραμμένο μέλλον), τότε δεν μπορεί να ισχύει ταυτόχρονα και η ελεύθερη βούληση, σωστά;
Ναι τότε δεν ισχύει, αν και εχω την εντύπωση οτι επειδή το σύμπαν είναι χαοτικό , τότε και ο χρόνος υποπέφτει στην θεωρία του χάους έτσι ώστε η εξέλιξη τις ιστορίας να έχει άπειρα παράλληλα ενδεχόμενα σενάρια ΠΟΥ ΟΜΩΣ εμείς έχουμε επιλέξει να ζούμε ΕΝΑ απο αυτά. Και ίσως να μην υπάρχει ακριβώς ελευθερη βουληση, εφόσον ότι κάνουμε είναι ένα τεράστιο σύμπλεγμα από δεδομένα (επιρροές επί των επιρροών κοκ) η επιλογή των οποίων κρίνεται από υποσυνείδητες σωματικές ή ψυχολογικές ανάγκες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-11-18, 20:26
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StarOfDavid Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι τότε δεν ισχύει, αν και εχω την εντύπωση οτι επειδή το σύμπαν είναι χαοτικό , τότε και ο χρόνος υποπέφτει στην θεωρία του χάους έτσι ώστε η εξέλιξη τις ιστορίας να έχει άπειρα παράλληλα ενδεχόμενα σενάρια ΠΟΥ ΟΜΩΣ εμείς έχουμε επιλέξει να ζούμε ΕΝΑ απο αυτά. Και ίσως να μην υπάρχει ακριβώς ελευθερη βουληση, εφόσον ότι κάνουμε είναι ένα τεράστιο σύμπλεγμα από δεδομένα (επιρροές επί των επιρροών κοκ) η επιλογή των οποίων κρίνεται από υποσυνείδητες σωματικές ή ψυχολογικές ανάγκες.
Αυτό με τα παράλληλα σύμπαντα ισχύει; Ότι υπάρχει ένα άλλο σύμπαν όπου όλα είναι αντεστραμμένα σε σχέση με το παρόν;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-11-18, 20:35
StarOfDavid Ο χρήστης StarOfDavid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2018
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τα παράλληλα σύμπαντα ισχύει; Ότι υπάρχει ένα άλλο σύμπαν όπου όλα είναι αντεστραμμένα σε σχέση με το παρόν;

Δεν ξέρω για αντεστραμμένα αλλά αν υποθέσεις οτι τώρα παίρνεις ένα όπλο και σκοτώνεις κάποιον, σκέψου πως θα εξελιχθεί η ιστορία σου, διαφορετικά από το να μην το κάνεις, επομένως υπάρχουν άπειρες διαδρομές μετά από μία επιλογή (αν αυτή η επιλογή είναι στο χέρι σου, δεν ξερω). Η τανία ''το φαινόμενο της πεταλούδας'' είναι ένα καλό παράδειγμα αυτού που λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-11-18, 20:53
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StarOfDavid Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω για αντεστραμμένα αλλά αν υποθέσεις οτι τώρα παίρνεις ένα όπλο και σκοτώνεις κάποιον, σκέψου πως θα εξελιχθεί η ιστορία σου, διαφορετικά από το να μην το κάνεις, επομένως υπάρχουν άπειρες διαδρομές μετά από μία επιλογή (αν αυτή η επιλογή είναι στο χέρι σου, δεν ξερω). Η τανία ''το φαινόμενο της πεταλούδας'' είναι ένα καλό παράδειγμα αυτού που λέω.
Αντεστραμμένα εννοώ ότι σε κάποιο άλλο σύμπαν είσαι το εντελώς αντίθετο από αυτό που είσαι εδώ...

Υπάρχει και ένα ενδιαφέρον video game (Life is Strange) για την θεωρία που λες, υπάρχει σε Steam και κονσόλες και το βρίσκεις κάτω από €5 σε sales.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-11-18, 21:35
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ υπάρχει ένα παράδοξο όμως... ο θεός (όπως τον αντιλαμβάνεται ο καθένας) λένε ότι γνωρίζει το μέλλον.

Αν ισχύει αυτό (προδιαγεγραμμένο μέλλον), τότε δεν μπορεί να ισχύει ταυτόχρονα και η ελεύθερη βούληση, σωστά;
Υπάρχει απάντηση που τα συνδυάζει χωρίς να μπάζει φιλοσοφικά, αλλά να μου επιτρέψεις να μην την δώσω.
Μας αρκούν βλαμμένοι τύπου Βασιλάκη με την ψύχωσή τους με την θρησκεία, δεν χρειαζόμαστε και άλλους τέτοιους που να θεωρούν ότι επιβεβαιώνεται η πίστη τους.
Γενικά αν χρειάζεται κάποιος δικαιολογίες να παραβιάσει ηθικούς κανόνες θα τις βρεί. Ας τα ρίξει όλα στο πεπρωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-11-18, 21:47
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει απάντηση που τα συνδυάζει χωρίς να μπάζει φιλοσοφικά, αλλά να μου επιτρέψεις να μην την δώσω.
Μας αρκούν βλαμμένοι τύπου Βασιλάκη με την ψύχωσή τους με την θρησκεία, δεν χρειαζόμαστε και άλλους τέτοιους που να θεωρούν ότι επιβεβαιώνεται η πίστη τους.
Γενικά αν χρειάζεται κάποιος δικαιολογίες να παραβιάσει ηθικούς κανόνες θα τις βρεί. Ας τα ρίξει όλα στο πεπρωμένο.
Δεν είμαι σίγουρος σε ποιόν αναφέρεσαι εδώ (πλην του Βασιλάκη)...

Ο Βασιλάκης ας πιστεύει ότι θέλει. Άλλος πιστεύει ότι ο θεός είναι fractals/μαθηματικά και εσωτερική δύναμη, άλλος πιστεύει ότι ο θεός είναι ένας παππούλης με λευκά μαλλιά και εξωγενής δύναμη.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-11-18, 22:02
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι σίγουρος σε ποιόν αναφέρεσαι εδώ (πλην του Βασιλάκη)...

Ο Βασιλάκης ας πιστεύει ότι θέλει. Άλλος πιστεύει ότι ο θεός είναι fractals/μαθηματικά και εσωτερική δύναμη, άλλος πιστεύει ότι ο θεός είναι ένας παππούλης με λευκά μαλλιά και εξωγενής δύναμη.
Θα σου εξηγήσω.

Την απάντηση αυτή, μόνο ένας χριστιανός μπορεί να την θέλει. Και αυτός που την θέλει, δεν την χρειάζεται γιατί δεν είναι χριστιανός πραγματικά, αλλά ακολουθεί το δόγμα απο πίεση κάποιας φύσης.
Εγώ τροφή σε τέτοιες ψυχώσεις δεν θέλω να δώσω και για αυτό δεν θα αναφέρω τίποτα. Πέραν του Βασιλάκη, σίγουρα μπαίνουν και άλλοι χριστιανοί εδώ μέσα (δικαίωμά τους, δεν θα το περιορίσω) οι οποίοι μπορούν να δούν το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-11-18, 22:20
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου εξηγήσω.

Την απάντηση αυτή, μόνο ένας χριστιανός μπορεί να την θέλει. Και αυτός που την θέλει, δεν την χρειάζεται γιατί δεν είναι χριστιανός πραγματικά, αλλά ακολουθεί το δόγμα απο πίεση κάποιας φύσης.
Εγώ τροφή σε τέτοιες ψυχώσεις δεν θέλω να δώσω και για αυτό δεν θα αναφέρω τίποτα. Πέραν του Βασιλάκη, σίγουρα μπαίνουν και άλλοι χριστιανοί εδώ μέσα (δικαίωμά τους, δεν θα το περιορίσω) οι οποίοι μπορούν να δούν το θέμα.
Μπα, αν μιλάς για μένα δεν έχω καμία τέτοια πίεση... για πάσης φύσεως «μαντριά» (θρησκευτικά, πολιτικά κλπ.)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.