Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-08, 06:45
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή Εξηγηστε μου σας παρακαλω.

Λοιπον, ελπιζω να μην σας κουρασω, αλλα επειδη σχετικα ειμαι νεος στα θεματα του μεταφυσικου, θα ηθελα το μοιραστω μαζι σας μπας και βρω απαντηση, που απο εσας πιστευω πως σιγουρα θα βρω .

Εδω και αρκετο καιρο (ισως και χρονια), βλεπω ονειρα οτι κανω τεραστια αλματα σε γνωριμα μερη (π.χ. στη γειτονια μου), και οτι υπαρχει ελλειψη βαρυτητας. Οταν κανω το τεραστιο αλμα, κατι κανω με το σωμα μου, κατι σαν οταν νευριαζουμε και βαζουμε ολη μας τη δυναμη και κοκκινιζουμε, και παω ακομα πιο ψηλα, οταν αρχισω να πεφτω το ξανακανω και παω ακομα πιο ψηλα. Αλλα σε καποια φαση κουραζομαι, πεφτω και πριν αγγιξω το εδαφος ξυπναω ιδρωμενος στο κρεββατι, και προσπαθω να καταλαβω αν ηταν ονειρο ή οχι. Αλλες φορες απλα ξυπναω επειδη κουραζομαι πραγματικα, οπως στον υπνο τοσο και στον ξυπνιο!! Δεν νιωθω ακριβως πως πεταω οπως και ο σουπερμαν στις ταινιες, αλλα στο ονειρο μου, ειναι τοσο αληθηνο, που νιωθω πως ξερω το τροπο για καταργηση της βαρυτητας, και τον ξεχναω μολις ξυπνησω.

Παντοτε ειμαι σε μερη γνωριμα, με ανθρωπους που ξερω. Αν δω το ονειρο κατα τη διαρκεια της νυχτας, τοτε και στο ονειρο ειναι νυχτα. Αν το δω κατα τη διαρκεια της ημερας, θα ειναι και στο ονειρο μερα.

Αλλα σας λεω, ειναι τοσο αληθηνο!! Υπηρχαν φορες, που μολις ξυπνουσα ειμουν πεπεισμενος πως αμα ηθελα μπορουσα να "πεταξω", εβαζα ολη μου τη δυναμη αλλα τιποτα. Νομιζα πως ακομη κοιμομουνα, ή πως οταν κοιμομουνα, δεν κοιμομουνα

Και κατι τελευταιο, αλλες φορες, πολυ απλα οταν κοιμαμαι, ξερω πως κοιμαμαι, και μπορω να ξυπνω και να κοιμαμαι ξανα οποτε το θελησω. Δεν γινεται πολυ συχνα αλλα μου αρεσει πολυ οταν το κανω αυτο. Ετυχαν φορες που ξυπνησα για λιγα δευτερολεπτα λογω καποιου θορυβου, και οταν ξανακοιμηθηκα συνεχισα το ονειρο που εβλεπα πριν. Παλι, μερικες φορες ειμαι κατι σαν "σκηνοθετης" του ονειρου μου, βλεπω ο,τι και οποιον/οποια επιθιμω, και παω οπου και οποτε θελω. Καθως επεισης, ειμαι πεπεισμενος πως μπορω να δω και χρωματα στον υπνο μου, επειδη παλια μου ειπαν οτι τα ονειρα ειναι ασπρομαυρα, για μενα πλεον αυτο δεν υφισταται.

Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα ειχα αναγκη να τα πω καπου που σιγουρα θα βρω ανθρωπους να μου πουν τι ειν'ολα αυτα. Ευχαριστω

Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-08, 08:15
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Eμενα μου κανει ολο αυτο Αστρικη Προβολη.
Στο παρελ8ον ειχα και γω παρομοια ονειρα. Ηξερα οτι μπορουσα να πεταξω και μου εβγαινε πανευκολα, σαν να ηταν οτι πιο φυσιολογικο. Και μαλιστα πηγαινα σε μερη που δεν ηξερα ουτε ειχα ξαναπαει ποτε μου και σχεδον παντα, οταν συνεβαινε, εψαχνα να βρω καποιο προσωπο. Μπορουσα και μιλουσα μεσα στο ονειρο με τα προσωπα που εβλεπα και μαζευα πληροφοριες για τοποθεσιες τις οποιες οταν ξυπνουσα τις θυμομουν καθαρα.

Στη δευτερη περιπτωση νομιζω οτι ειναι Συνειδητο Ονειρεμα.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-08, 08:21
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ξερεις μηπως πως μπορω να τα ελεγξω αυτα? Αν υπαρχει τροπος, κατι σαν εκπαιδευση ή κατι τετοιο?
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-08, 08:28
_pantelis_ Ο χρήστης _pantelis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Εγώ κατά περιόδους έβλεπα πως με κυνηγούσαν κάποιοι αλλά συνειδητά μπορούσα να τους αποφεύγω(χρησιμοποιώντας τηλεκίνηση) και να τρέχω μακριά.... Σιγά σιγά όταν έβλεπα τέτοια όνειρα (μην κοροιδέψετε συμβαίνει από τα 13 (σημαίνει αρκετά χρόνια ) πχ ήμουν με το σούπερμαν ( η οποιοδήποτε άγνωστο που μπορούσε να κάνει περίεργα πράγματα σαν εμένα στα παλιότερα ονειρά μου) και ενώ ήξερα τι να κάνω ,α απλώς δεν μπορούσα..... Τώρα το δικό σου ενδεχεται να είναι αστρική προβολή............
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-08, 08:43
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Indigocy
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ξερεις μηπως πως μπορω να τα ελεγξω αυτα? Αν υπαρχει τροπος, κατι σαν εκπαιδευση ή κατι τετοιο?
Ξεκίνα από εδώ και μην παραλείψεις ούτε τόνο
http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=59

Η συζήτηση είναι ακόμα πιο ενδιαφέρων ..... εδώ (νομίζω στολίδι του φόρουμ)
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=202

Δυστυχώς ο Neo λείπει ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-08, 08:59
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Ξεκίνα από εδώ και μην παραλείψεις ούτε τόνο
http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=59

Η συζήτηση είναι ακόμα πιο ενδιαφέρων ..... εδώ (νομίζω στολίδι του φόρουμ)
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=202

Δυστυχώς ο Neo λείπει ....

Ευχαριστω πολυ αδελφε να εισαι καλα
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-08, 09:10
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Φιλε μου, ενα λινκ ακομα να δεις εδω στο φορουμ, ειναι το τοπικ του Αστρικου Ταξιδιου.
Ελπιζω να σε βοηθησει
http://www.metafysiko.gr/forum/showt...EF%E2%EF%EB%E7
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-08, 10:23
Το avatar του χρήστη Marduk
Marduk Ο χρήστης Marduk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Δεν θα τόλεγα Αστρική προβολή το πρώτο μισό φίλε Indigocy, αλλά θα συμφωνούσα με τον φίλο Witch Shadow περί συνειδητού ονειρέματος. Το συνειδητό ονείρεμα βέβαια είναι το σκαλοπάτι για επίτευξη αστρικής προβολής και στη συνέχεια αστρικού ταξιδιού.

Φίλε Indigocy, υπάρχουν πολλές μέθοδοι για συνειδητό ονείρεμα στα βιβλιοπωλεία και στο διαδίκτυο, στην συντριπτική τους πλειοψηφεία "απαράδεκτες", που είτε οδηγούν σε σπατάλη χρόνου, είτε κάποιες φορές σε φαντασιώσεις. Μία αξιόλογη και αξιόπιστη μέθοδος αναπτύχθηκε στα πλαίσια πειραματικής έρευνας στο τμήμα ψυχολογίας του Α.Π.Θ. από τον Παντελή Περακάκη (την συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά καλό είναι πάντα να υπάρχει ένας γνώστης ο οποίος συμπαρίσταται στον ασκούμενο). Αυτό φίλε που σε συμβουλεύω να κάνεις είναι, να ψάξεις στο διαδίκτυο και να βρεις σχετικά άρθρα. Αφού τα διαβάσεις, το επόμενο βήμα είναι να τα ξεχάσεις όλα και να ασχοληθείς σοβαρά μέσα από έναν επιλεγμένο δρόμο, ο οποίος παρέχει επιστημονικές ερμηνείες - κύρια ψυχολογίας και παραψυχολογίας- και να αρχίσεις μιαν ελεγχόμενη μέθοδο, κάτω από την παρακολούθηση ενός πραγματικού γνώστη. (Στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε πληροφορία περαιτέρω μέσω προσωπικού μυνήματος)....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marduk : 28-06-08 στις 10:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.