Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-06-08, 19:02
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Spartacus, θα διαφωνήσω εν μέρει.

Ακόμα κι η Nasa, έπειτα από τον μεγάλο σεισμό στην Κίνα, έβγαλε μια ανακοίνωση κατά την οποία ισχυρίζεται πως πιθανότατα να είναι σε θέση να προβλέψει σεισμούς με βάση την "ηλεκτρισμένη" ατμόσφαιρα.
Πόσο απέχει αυτό από τις γιαγιάδες που έβλεπαν παράξενο καιρό και ανησυχούσαν για προσεχή σεισμό;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-06-08, 10:12
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Φιλε Spartacus
Δεν πιστευω στις συμπτωσεις και θα συμφωνησω με τον φιλο Spiro. Και οι δυο μου παππουδες τα ιδια λεγανε για τους σεισμους. Μπορει να εχουν καταριφθει αλλα δεν παυουν ομως να ειναι και αυτα ενας τροπος να ξερεις ποτε θα κανει σεισμο. Επειδη το μερος που μεγαλωσα και εζησα σχεδον ολη μου τη ζωη βαλεται απο σεισμους, εμαθα να εμπιστευομαι τα σημαδια και οχι τα λογια των επιστημονων.
Πως γίνεται να έχουν καταριφθεί... και όμως να παραμένουν ώς μία ασφαλής ένδειξη επικείμενου σεισμού???
Κανείς (ουτε άλλωστε και οι πιο συντηριτικοί απο τους επιστήμονες) δεν διαφωνει οτι σε αρκετες περιπτώσεις επικείμενων σεισμών υπαρχουν διάφορα "σημαδια" (π.χ. εκνευρισμός ζώων, ανωμαλία στον υδροφόρο ορίζοντα της περιοχής κ.λ.π.), αυτά όμως δεν παρατηρούνται πάντα και σε όλους τους σεισμούς και πολύ περισσότερο δεν μπορούν να μας δώσουν απάντηση για το μέγεθος(το βασικό ζητούμενο) και την διάρκεια του σεισμού.
Επ' ευκαιρία και όπως ίσως αρκετοί γνωρίζεται, δύσκολη εώς αδύνατη είναι η πρόγνωση του μεγέθους και όχι αυτό καθ αυτό του σεισμού. Αυτό το γεγονός ειναι που δυσχεραινει τις προσπάθειες όσων επιστημόνων εργάζονται πάνω σε διάφορα μοντελα πρόβλεψης και κάνει τα μοντέλα αυτά να δείχνουν αναξιόπιστα. Η παραπάνω δυσκολία εχει να κάνει με το ότι το μέγεθος ενός σεισμού καθορίζεται από το ΤΕΛΟΣ του και όχι απο την ΑΡΧΗ του. Με άλλα λόγια μπορουμε να προβλέψουμε την διάρρηξη ενός ρήγματος, δεν μπορουμε όμως να γνωρίζουμε ποτε ή διαρρηξη αυτή θα σταματήσει.!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Tι να πω παραπανω βρε φιλε Spartacus

Τοτε με το σεισμο στην Αθηνα δεν ημουν και ετσι δεν ξερω, αλλα ημουν στους σεισμους που γινοντουσαν απανωτα στο Πυργο και την ευρυτερη περιοχη, το καλοκαιρι του 05 ή 06. Η γιαγια μου μου ελεγε "Δες το φεγγαρι. Οσο πιο καθαρο ειναι τοσο πιο μικρος ειναι ο σεισμος, οσο πιο κοκκινο ειναι τοσο πιο μεγαλος θα ναι." Τωρα για τη συχνοτητα επρεπε να εχω το νου μου για την ησυχια. Και πολλα αλλα.
Το φεγγαρι σίγουρα ήταν ορατό και σε άλλες περιοχές του πλανήτη.
Αυτό που έλεγε η γιαγια σου για πια απο όλες αυτές τις περιοχές το έλεγε.???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r
Spartacus, θα διαφωνήσω εν μέρει.

Ακόμα κι η Nasa, έπειτα από τον μεγάλο σεισμό στην Κίνα, έβγαλε μια ανακοίνωση κατά την οποία ισχυρίζεται πως πιθανότατα να είναι σε θέση να προβλέψει σεισμούς με βάση την "ηλεκτρισμένη" ατμόσφαιρα.
Πόσο απέχει αυτό από τις γιαγιάδες που έβλεπαν παράξενο καιρό και ανησυχούσαν για προσεχή σεισμό;
Οχι δεν απέχει πολύ, όμως η φύση δεν μπαίνει σε καλουπια γι αυτό και οι επιστήμονες της ΝΑΣΑ δεν είναι απόλυτα βέβαιοι οτι αυτό συμβαίνει με όλους τους σεισμούς.
"Researchers say some of the biggest earthquakes, such as the recent one in China, seem to be preceded by disturbances high up in the earth's atmosphere. "
Στο link παρακάτω όλο το άρθρο.
http://www.abc.net.au/news/stories/2...v&topic=latest
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 29-06-08 στις 16:10
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-06-08, 11:40
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THE KEEPER OF SECRET
Κανείς (ουτε άλλωστε και οι πιο συντηριτικοί απο τους επιστήμονες) δεν διαφωνει οτι σε αρκετες περιπτώσεις επικείμενων σεισμών υπαρχουν διάφορα "σημαδια"
Ίσως δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου. όταν έχουμε μια ασθένεια έχουμε ένα σύνολο συμπτωμάτων που προσδιορίζουν το είδος και μέγεθος του προβλήματος. Κάτι αντίστοιχο λέμε και τώρα.
Ο καιρός και η συμπεριφορά των ζώων μπορεί να είναι μόνο μερικά από τα πολλά σημάδια ενός επικείμενου σεισμού. Δεν ζητάω να προσανατολισθεί η επιστήμη στα γνωμικά των παππούδων μας. Αυτό που λέω είναι να χρησιμοποιήσει ΚΑΙ ΑΥΤΑ μαζί με τα σύγχρονα εργαλεία της.
Σε ένα τσουνάμι δεν περιμένεις το λιμενικό που ενημερώθηκε από τον οποιοδήποτε υπεύθυνο να σου πει ότι θα κάνει τσουνάμι. Βλέπεις την θάλασσα να τραβιέται απότομα από την ξηρά. Καθαρό σημάδι. Σε μια φωτιά ή σε μια πλημμύρα τα ζώα δεν περιμένουν τη φωτιά ή το νερό για να αρχίσουν να τρέχουν πριν τους φτάσει το κακό.
Χρήση της "παλιάς γνώσης" και όχι αναθεματισμός της.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-06-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Απλώς θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να ζεις και να μεγαλώνεις σε μια περιοχή όπου οι σεισμοί είναι σχεδόν καθημερινότητα.

Ήμουν σε πολύ μικρή ηλικία όταν έζησα τον πρώτο μου μεγάλο σεισμό, που ήταν αυτός του Βαρθολομιού. Ο σεισμός τότε είχε τρομερή ένταση (γύρω στα 7 ρίχτερ) και αν δεν ζούσα σε ένα εξαιρετικά καλοχτισμένο σπίτι ήσουν να μην ήμουν εδώ σήμερα να γράφω αυτές τις γραμμές. Το μισό χωριό τότε είχε ισοπεδωθεί.

Λίγα χρόνια πριν είχα ζήσει ένα ακόμα σεισμό εβρισκόμενος σε παραλία της περιοχής. Φανταστείτε πώς είναι για ένα μικρό παιδάκι να αισθάνεται ξαφνικά την άμμο να τρέμει τριγύρω και την θάλασσα να αφρίζει. Πω, πω... τα είχα δει όλα.

Αυτές οι εμπειρίες είναι αρκετά τρομακτικές. Σε αναγκάζουν όλο τον υπόλοιπο καιρό να είσαι σε μια συνεχή εγρήγορση. Θυμάμαι πολλές φορές αισθάνθηκα βουητά στην γη και έτρεχα να κρυφτώ κάτω από τραπέζια ή κρεβάτια, αλλά τις περισσότερες φορές ήταν απλώς μια βαρυφορτωμένη νταλίκα, ή ένα από τα αεροπλάνα του δίπλα αεροδρομίου.

Δεν είναι και οι πιο φυσιολογικές συνθήκες για να μεγαλώσει κανείς!

Υπάρχουν κάποια σημάδια είναι η αλήθεια, ότι επίκειται κάποιος σεισμός, αλλά είναι διαφορετικά κάθε φορά και δεν μπορεί να βασιστεί κάποιος σε αυτά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.