Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-04-08, 16:50
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

DOA ευχαριστώ πάρα πολύ για τα στοιχείο που κατέθεσες!
Είναι πραγματικά εκπληκτικά!!!
Έχω απο λίγες έως μηδαμινές γνώσεις πάνω στους συγκεκριμένους κλάδους, αλλά με βάση αυτά που έγραψες, σίγουρα θα το ψάξω παραπάνω (μπας και καταλάβω περισσότερα!)...

Με βάση όμως τις χρονολογίες που κατέθεσες, φαίνεται οτι η ζωή θα πρέπει να άρχισε και να εξελίχτικε όχι μόνο σε άλλον πλανήτη απο τη γή, αλλά και σε κάποιο άλλο σύμπαν, μιας και τα χρόνια που απαιτούνται (10 στην 1.999.975 έτη) δεν αντιστοιχούν με τίποτα στη ηλικία που εμείς πιστεύουμε πως έχει το σύμπαν (μιας και λέμε με σιγουριά πλέον οτι είχε αρχή)...!

Που θα μπορούσε να είναι αυτό το μέρος και τι σόι μέρος θα μπορούσε να είναι?
Είναι πιθανό να έχει γίνει κάτι τέτοιο ή κάνουμε κάποιο τραγικό λάθος στους υπολογισμούς μας?
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-04-08, 17:29
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Θα μπορούσε να είναι και κάποιο τραγικό λάθος όπως είπες..
Το καλό είναι που μπήκε το θέμα προς συζήτηση και σκέψη!
Το απόλυτο, για άλλη μια φορά, δε μας κάλυψε..
__________________
Isa loma ke tore koi sa..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-05-08, 13:13
Το avatar του χρήστη mel.x
mel.x Ο χρήστης mel.x δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Περιοχή: astra - thessaloniki - astra
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή ποιο ειναι το νοημα της ζωης ??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DOA
Θα μπορούσε να είναι και κάποιο τραγικό λάθος όπως είπες..
Το καλό είναι που μπήκε το θέμα προς συζήτηση και σκέψη!
Το απόλυτο, για άλλη μια φορά, δε μας κάλυψε..
Καλημερα Doa και χρονια πολλα σου ευχομαι.
Τρομακτικο ακουγεται λιγο ολο αυτο,γιατι δειχνει οτι ισως, δεν ειμαστε τοσο ''προσωρινοι''σε αυτον τον κοσμο !!!
Ποιο ειναι τελικα το νοημα της ζωης?
Αφου δεν θυμαμαι τιποτα ,απο καποια αλλη ζωη μου ,αφου δεν εχω μνημες. [ η εχω ???? ]
Γιατι ηρθα ξανα -αν ηρθα ξανα !!!-τι ηρθα να κανω παλι εδω ?????
ποιο το νοημα της ζωης ?
__________________
Οταν υπαρχει κατι που δεν το ξερεις,πως ξερεις οτι δεν υπαρχει .......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-08, 13:57
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ophelia
DOA ευχαριστώ πάρα πολύ για τα στοιχείο που κατέθεσες!
Είναι πραγματικά εκπληκτικά!!!
Έχω απο λίγες έως μηδαμινές γνώσεις πάνω στους συγκεκριμένους κλάδους, αλλά με βάση αυτά που έγραψες, σίγουρα θα το ψάξω παραπάνω (μπας και καταλάβω περισσότερα!)...

Με βάση όμως τις χρονολογίες που κατέθεσες, φαίνεται οτι η ζωή θα πρέπει να άρχισε και να εξελίχτικε όχι μόνο σε άλλον πλανήτη απο τη γή, αλλά και σε κάποιο άλλο σύμπαν, μιας και τα χρόνια που απαιτούνται (10 στην 1.999.975 έτη) δεν αντιστοιχούν με τίποτα στη ηλικία που εμείς πιστεύουμε πως έχει το σύμπαν (μιας και λέμε με σιγουριά πλέον οτι είχε αρχή)...!

Που θα μπορούσε να είναι αυτό το μέρος και τι σόι μέρος θα μπορούσε να είναι?
Είναι πιθανό να έχει γίνει κάτι τέτοιο ή κάνουμε κάποιο τραγικό λάθος στους υπολογισμούς μας?

Αγαπητή Οφέλια δεν είναι τόσο απλό το συγκεκριμένο ζήτημα... Ας αποκλείσουμε το ενδεχόμενο η ανθρώπινη ζωή να ξεκίνησε σε κάποιο άλλο σύμπαν. Ξεπερνάει ακόμα και το Στάρ Τρέκ. Με τα στοιχεία του φίλου Doa καταδυκνίεται κάτι που για εμένα ήταν αυτονόητο πολλά χρόνια τώρα. Ότι δέν είμαστε αποτέλεσμα φυσικής εξέλιξης αλλά δημιουργηθήκαμε σε κάποια χρονική στιγμή . ( Απο εξωγήινους ; Απο Θεό ; Απο Θεούς - Εξωγήινους

Πιθανόν να μήν ισχύει τίποτα απο όλα αυτά τα σενάρια αλλά πολύ απλά κάποια στιγμή να έπεσε ένας κομήτης στον πλανήτη Γη γεμάτος με Ιούς και Κύτταρα διαφορετικής Δομής. Ίσως ένα ήδος Ιού να κατέλαβε ένα μέρος των πιθήκων και να τον εξέλιξαν στον..."Άνθρωπο".

Πολλά τα σενάρια... αλλά σίγουρα η θεωρία του Δαρβίνου πάει στράφη με κάτι τέτοια... :P :P :P
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-05-08, 18:18
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation

Πιθανόν να μήν ισχύει τίποτα απο όλα αυτά τα σενάρια αλλά πολύ απλά κάποια στιγμή να έπεσε ένας κομήτης στον πλανήτη Γη γεμάτος με Ιούς και Κύτταρα διαφορετικής Δομής. Ίσως ένα ήδος Ιού να κατέλαβε ένα μέρος των πιθήκων και να τον εξέλιξαν στον..."Άνθρωπο".

Πολλά τα σενάρια... αλλά σίγουρα η θεωρία του Δαρβίνου πάει στράφη με κάτι τέτοια... :P :P :P
Eιναι απιθανο να προερχομαστε απο τους πιθηκους.
Θα χρησιμοποιησω τον συλλογισμο ενος καθηγητη ανθρωπολογιας
που ειχε πει οτι εαν ειμαστε η εξελιξη των πιθηκων, τοτε οι πιθηκοι
γιατι υπαρχουν ακομα?
Με την ιδια λογικη θα υπηρχαν μαζι με τους ελεφαντες και τα μαμουθ!
Δεν ειναι δυνατον καποιο ειδος ,απ'τη στιγμη που εξελισετε ,
να υπαρχει σε διαφορετικες μορφες εξελιξης και ποσο μαλλον χωρις
ενδιαμεσα σταδια.
Απο τον πιθηκο στον ανθρωπο, σιγουρα υπαρχει μεγαλη διαφορα!
__________________
Isa loma ke tore koi sa..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-05-08, 18:32
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mel.x
Καλημερα Doa και χρονια πολλα σου ευχομαι.
Τρομακτικο ακουγεται λιγο ολο αυτο,γιατι δειχνει οτι ισως, δεν ειμαστε τοσο ''προσωρινοι''σε αυτον τον κοσμο !!!
Ποιο ειναι τελικα το νοημα της ζωης?
Αφου δεν θυμαμαι τιποτα ,απο καποια αλλη ζωη μου ,αφου δεν εχω μνημες. [ η εχω ???? ]
Γιατι ηρθα ξανα -αν ηρθα ξανα !!!-τι ηρθα να κανω παλι εδω ?????
ποιο το νοημα της ζωης ?
Χρονια πολλα mel.x!
Η αποψη μου ειναι λιγο διαφορετικη..
Δεν εχουμε ξαναρθει ποτε.
Ουτε θα ξαναρθουμε.
Αλλα μνημες υπαρχουν. Ολοι εχουμε μνημες.
Για την ακριβεια εχουμε πληροφοριες.
Στο DNA υπαρχουν πληροφοριες. Δεν εχουμε ξαναζησει ποτε πριν γεννηθουμε.
Ουτε θα ξαναζησουμε αφου πεθανουμε.
Κουβαλαμε στο DNA πληροφοριες που επεξεργαζομαστε καθημερινα.
Με συνεπεια να τις εξελισουμε.
Δεν υπαρχουν προηγουμενες ζωες, αλλα υπαρχουν μνημες απο τις
ζωες των προγονων μας.
Για μενα, το νοημα της ζωης λοιπον, ειναι η εξελιξη..
__________________
Isa loma ke tore koi sa..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-05-08, 21:04
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε Dao, αυτό με τον χρόνο δημιουργείας έμβιου συστήματος, και γω πρωτη φορά το ακούω.Όμως δεν είδα να αναφέρεις κάτι αρκετά σημαντικό... Οι αντιδράσεις αυτές που λες ότι ειναι αναγκαίες, γίνονται σε...θερμοκρασία <δωματίου>? σε πίεση επιφάνειας της θάλασσας?σε περιβάλον όπου τα στοιχεία που επικρατούν είναι CO2,02,N? σε περιβάλλον που φιλτράρει την υπεριώδη ακτινοβολία? Ή αναφέρονται σε ιδανικές περιβαλλοντικές συνθήκες? Ή μήπως σε θεωρητικές?Διότι η φυσική που μαθαίνουμε είναι συνήθως απλουστευμένη, και για χάρη ευκολίας έχουν δημιουργηθεί και τα <μελανά σώματα>. Οι χειμηκές αντιδράσεις καθώς και η ταχύτητά τους επιρεάζονται από κάποιους παράγοντες, κάποιοι από τους οποίους είναι αυτοί που ανέφερα...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-05-08, 21:17
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Mel.x, έχουμε όμως αναπτύξει τέχνες,και πολιτισμό που κανένα άλλο έμβιο ον δεν έχει αναπτύξει. Επίσεις όπως εμάς πρέπει να μας διδάξουν κάποια πράγματα, έτσι και τα νεογέννητα ζώα δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν χωρίς την φροντίδα των γονιών τους. Είτε λόγο των περιβαλλοντικών συνθηκών, είτε των φυσικών φυρευτών και εχθρών τους είτε λόγο της φυσικής επιλογής. Πχ, ένα...καβούρι αφήνει στο νερό χιλιάδες αυγά που μπορούν όλα να γονιμοποιηθούν, από αυτά όμως, στο θαλάσσιο περιβάλλον επιβιώνουν μόνο μερικές εκατοντάδες το πολύ, ενώ σε ένα προστατευμένο περιβάλλον (άνθρωπος) μπορεί να ΜΗΝ επιβιώσουν μερικές δεκάδες το πολύ. Το ότι γενιόμαστε γυμνοί οφείλεται στην εξέλιξη. Άλλο παράδειγμα, όταν προστατεύεις τα πόδια σου με παπούτσια, είναι λογικό να μαλακώσουν τα πέλματά σου και να μην μπορείς να περπατήσεις έξω χωρίς αυτά.
Οι καμηλοπαρδάλεις αρχηκά είχαν κοντό λαιμο, η ανάγκη όμως να τεντώνοντε για να φτάσουν τα ψηλά φυλλόματα των δέντρων, τις οδήγησε στο να εξελιχθεί ο λαιμός τους. Το ίδιο ισχύε με όλους τους έμβιους οργανισμούς. Αναπτύσουν τα όργανα που έχουν περισσότερη ανάγκη και αυτά που δεν χρησημοποιούν ατροφούν!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-05-08, 11:15
Το avatar του χρήστη mel.x
mel.x Ο χρήστης mel.x δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Περιοχή: astra - thessaloniki - astra
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DOA
Χρονια πολλα mel.x!
Η αποψη μου ειναι λιγο διαφορετικη..
Δεν εχουμε ξαναρθει ποτε.
Ουτε θα ξαναρθουμε.
Αλλα μνημες υπαρχουν. Ολοι εχουμε μνημες.
Για την ακριβεια εχουμε πληροφοριες.
Στο DNA υπαρχουν πληροφοριες. Δεν εχουμε ξαναζησει ποτε πριν γεννηθουμε.
Ουτε θα ξαναζησουμε αφου πεθανουμε.
Κουβαλαμε στο DNA πληροφοριες που επεξεργαζομαστε καθημερινα.
Με συνεπεια να τις εξελισουμε.
Δεν υπαρχουν προηγουμενες ζωες, αλλα υπαρχουν μνημες απο τις
ζωες των προγονων μας.
Για μενα, το νοημα της ζωης λοιπον, ειναι η εξελιξη..
Μου εχεις ακυρωσει τα παντα.Με εκανες, να κλαψω πολυ απο την ωρα που το διαβασα......πιστευα οτι δεν πεθαινουμε ,οτι απλα αλλαζουμε συχνοτητα -αφου ειμαστε ενεργεια - και αφου λοιπον ,δεν γεννηθηκα και δεν θα ξαναγεννηθω ποτε ξανα, αφου δεν ειμαι ραδικι να ξαναφυτρωσω ........θα ζησω οπως θελω ΕΓΩ....!!!!!!
__________________
Οταν υπαρχει κατι που δεν το ξερεις,πως ξερεις οτι δεν υπαρχει .......
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-05-08, 13:04
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Πιθανόν να μήν ισχύει τίποτα απο όλα αυτά τα σενάρια αλλά πολύ απλά κάποια στιγμή να έπεσε ένας κομήτης στον πλανήτη Γη γεμάτος με Ιούς και
Κύτταρα διαφορετικής Δομής. Ίσως ένα ήδος Ιού να κατέλαβε ένα μέρος των πιθήκων και να τον εξέλιξαν στον..."Άνθρωπο".
Ίσως να μην υπήρξε ένα είδος ιού που κατέλαβε ένα μέρος των πιθήκων και να τον εξέλιξαν σε άνθρωπο γιατί ίσως ο ίδιος ο άνθρωπος να είναι ένας ιός που με τα χρόνια εξελίχθηκε. Εξάλου αν δούμε τη λειτουργία του ανθρώπινου είδους θα παρατηρήσουμε πως ενεργεί σαν ιός... αναπτύσεται σε μια περιοχή μέχρι να εξαντλήσει τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της και μετά πάει σε άλλη για να τραφεί εώς ότου καταστρέψει ολοκληροτικά τη πηγή που του δίνει ζωή, δηλαδή το πλανήτη στον οποίο εμφανίστηκε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DOA
Δεν υπαρχουν προηγουμενες ζωες, αλλα υπαρχουν μνημες απο τις ζωες των προγονων μας. Για μενα, το νοημα της ζωης λοιπον, ειναι η εξελιξη..
Όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό που λέει ο DOA θα συμφωνήσω μαζί του αν και κρατάω και μερικές επιφυλάξεις για τιςε προηγούμενες ζωές. Πάντως σίγουρα κουβαλάμε στο DNA μας πληροφορίες από τις ζωές των προγόνων μας και μάλιστα κάποιες απο αυτές δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να τις εξελίξουμε πλήρως, όπως π.χ. το γεγονός ότι κλείνουμε τα μάτια στο φως του ήλιου. Πάντως σίγουρα το νόημα της ζωής είναι η εξέλιξη. Και για τους λάτρεις της κουλτουριάρικης κομωδίας προτείνω το έργο "Το νόημα της ζωής" των Μόντυ Πάιθονς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mel.x
...αφου λοιπον ,δεν γεννηθηκα και δεν θα ξαναγεννηθω ποτε ξανα, αφου δεν ειμαι ραδικι να ξαναφυτρωσω ........θα ζησω οπως θελω ΕΓΩ....!!!!!!
Μην το πάιρνεις τόσο βαριά βρε mel.x. Εξάλου ακόμα δεν είμαστε σίγουροι για το τι ισχύει. Αλλά το ερώτημά μου προς εσένα είναι τι σημαίνει το "θα ζήσω όπως θελω ΕΓΩ!!!" έτσι όπως το έγραψες είναι σαν να ζούσες κάτι άλλο μέχρι τώρα...κάτι δοαφορετικό ή μάλλον έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να ζούσες κάτι όχι όπως το ήθελες εσύ αλλά όπως το ήθελαν κάποιοι άλλοι.Το νόημα της ζωής λοιπόν, για να συμπληρώσω τον DOA, είναι να εξελισόμαστε και να δίνουμε μια ποιοτική αφή στη ζωή μας εναρμονισμένοι με το σύμπαν μας. Όποια κι αν είναι η κατάληξή μας είναι σίγουρο πως θα έχουμε ζήσει όμορφα και ποιοτικά.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.