Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η κοινότητα του Μεταφυσικού > Στέκι αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-08, 22:38
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή Η παρέα του στεκιού στα Γεράνια και στις στοές του Ηραίου Περαχώρας

Η όμορφη παρέα του στεκιού για άλλη μια φορά έδωσε το παρόν σε μια ενδιαφέρουσα εξόρμηση. Στόχος μας αυτή την φορά ήταν η περιοχή των Γερανίων και του Ηραίου της Περαχώρας, μια περιοχή η οποία βρίθει και απο αρχαιολογικούς θησαυρούς, σπήλαια και με διάφορες ιστορίες που άπτονται ακόμα και του μεταφυσικού. Σε κάποιο άλλο θέμα θα γίνει αναφορά σε αυτό το κομμάτι. Εδώ τώρα θα παρουσιάσουμε αυτά που εμείς μπορέσαμε να προσεγγίσουμε.
Είχαμε καλή συμμετοχή και την παρέα μας πλαισίωσαν και άλλοι φίλοι του φόρουμ που δεν ήταν κοντά μας σε προηγούμενες εξορμήσεις. Αυτό είναι καλό σημάδι και ευελπιστούμε ότι σιγά σιγά όλο και περισσότεροι φίλοι θα θελήσουν να προσεγγίσουν το μεταφυσικό στέκι και τις δραστηριότητές του.
Το πρώτο σημείο που επισκεφθήκαμε ήταν το μοναστήρι του οσίου Παταπίου στα Γεράνια επάνω απο το οποίο μπορεί κάποιος να δει την καταπληκτική θέα προς τον Ισθμό της Κορίνθου.



Οι όρθιοι απο αριστερά προς τα δεξιά είναι ο καινούριος φίλος της παρέας ο Σπύρος, ο Χρήστος που είναι ο αδελφός του Κωνσταντίνου (Λύκαιος), η Οφηλία κι εγω. Καθιστοί απο αριστερά ο Νίκος (Skio), ο Κωνσταντίνος (Λϋκαιος), η φίλη μας η Ελπινίκη που μας τίμησε κι αυτή με την παρουσία της για πρώτη φορά, η Ιωάννα (το Jovitaki μας) και φυσικά ο Ερρίκος (Henricsmir).



Όπως είπαμε η θέα είναι εκπληκτική και κόβει την ανάσα. Στο βάθος διακρίνουμε και την είσοδο του ισθμού της Κορίνθου.

Η παρέα μας συνέχισε την εξερεύνησή της στις περίεργες κατασκευές του Ηραίου της Περαχώρας και λέω περίεργες γιατί ενω κατά την επίσημη αρχαιολογία έχουμε να κάνουμε με αρχαίο υδραγωγείο, οι κατασκευές έχουν τέτοιο μέγεθος και έκταση που μας κάνουν να πιστεύουμε και άλλες ανεπίσημες θεωρίες που κυκλοφορούν.



Εδώ βλέπουμε την είσοδο του αρχαίου καταβάσιου που οδηγεί αρκετά μέτρα κάτω απο την γη σε τεράστιες υπόγεις αίθουσες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-08-08, 22:51
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Κατεβαίνοντας αρκετά βαθειά μέσα στην στοά νοιώθεις τον αέρα καθαρό και φρέσκο και σου δίνεται η εντύπωση ότι ο χώρος αερίζεται απο κάπου. Βέβαια μετά απο πενήντα περίπου μέτρα κατάβασης το να συνεχίσει κανείς είναι αδύνατον καθότι υπαρχουν καθιζήσεις και αν ακόμα συρθεί δεν οδηγείται στο σημείο που είναι οι μεγάλοι υπόγειοι θάλαμοι. Σύμφωνα με περιγραφή του αδελφού μου του Πάνειου ο οποίος κατέβηκε αρκετά πιο βαθειά το να συνεχίσεις απο ένα σημείο και μετά είναι αδύνατον και αυτό θα μπορούσε να επιτευχθεί μόνο αν κάποια στιγμή γίνουν έργα που θα αναδείξουν πραγματικά τον χώρο αυτό. Γιατί όμως κάποιοι δεν ενδιαφέρονται να το κάνουν; Μήπως γιατί τα ερωτήματα που θα γεννηθούν θα είναι πολλά και συμβατικές απαντήσεις δεν θα μπορούν να δοθούν; Γιατί αφήνεται ένα τόσο σημαντικό έργο στην αφάνεια; Τις απαντήσεις δώστε τις μόνοι σας.



Εδω διακρίνουμε το μήκος της στοάς κοιτώντας προς την έξοδο. Πρέπει να σημειωθεί ότι το σημείο απο το οποίο τραβήχθηκε αυτή η φωτογραφία είνα περίπου απο το μέσον της διαδρομής.



Σε αυτή την φωτό που ανήκει στον φίλο μας Κωνσταντίνο φαίνεται καλύτερα η είσοδος του καταβάσιου.



Στο πίσω μέρος του χωραφιού διακρίνουμε το άνοιγμα το οποίο μας δείχνει που κατέληγε το καταβάσιο. Παρότι ο χώρος έχει μισομπαζωθεί, διακρίνεται το μεγάλο ύψος της κατασκευής και μόνο υποθετικά απο πρόχειρους υπολογισμούς μπορούμε να καταλάβουμε την έκταση της κατασκευής. Είναι σημαντικό να σκεφτούμε ότι τα έργα αυτά συνέδεαν όλη αυτήν την περιοχή με την περιοχή του Ηραίου που βρίσκεται στο επίπεδο της θάλασσας. Και μιλάμε για πολυ μεγάλη έκταση. Το σημείο αυτό είναι πολύ πιο ψηλά απο την θάλασσα και σε απόσταση περίπου 500 μέτρων. Σύμφωνα με την επίσημη αρχαιολογία ήταν αρδευτικά έργα και δεξαμενές. Σύμφωνα με την αιρετική αρχαιολογία κάποιων ερευνητών το καταβάσιο οδηγούσε σε υπόγειους χώρους όπου διεξάγονταν τελετές και οι κατασκευές χρησιμοποιούσαν την δύναμη του υγρού στοιχείου για την δημιουργία ενεργειακού πεδίου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-08-08, 22:52
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρουσα η εκδρομή σας σε έναν πραγματικά ιδιαίτερο χώρο, ευτυχώς κρυμμένο από τα πολλά μάτια. Ελπίζω να νιώσατε την ενέργεια του τόπου που είναι πραγματικά πολύ ισχυρή. Και μιας και ξεκινήσατε με τα τρομερά Ηραία, γνωρίζετε ήδη φαντάζομαι την ύπαρξη ενός εκ των μεγαλυτέρων Ηραίων της αρχαιότητας στην περιοχή της Αργολίδας. Αξίζει να το επισκεφτείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-08, 23:02
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Μείναμε αρκετή ώρα μέσα στην στοά η οποία φιλοξενούσε και πολλές αράχνες λευκού χρώματος λογω της έλλειψης του φωτός. Το συναίσθημα ότι ανα πάσα στιγμή μπορούσαν να πέσουν επάνω σου δεν ήταν και πολύ ευχάριστο παρόλα αυτά οι αναμνηστικές φωτό βγήκαν.



Στην φωτό του φίλου μας Κωνσταντίνου εκτός απο τον ίδιο διακρίνεται η Οφηλία και ο Ερρίκος.

Η παρέα μετά κατευθύνθηκε στην περιοχή του Ηραίου με σκοπό να επισκεφθούμε τον αρχαίο ναό της Ήρας και να δούμε και τις κατασκευές που έχουν διασωθεί εκεί.



Βγήκε η απαραίτητη αναμνηστική φωτό κοντά στον φάρο και μετά κατεβήκαμε στο επίπεδο του ναού.



Είναι όμορφο το συναίσθημα να βρίσκεσαι σε αυτόν τον τόπο ο οποίος είναι δίπλα ακριβώς στην θάλασσα και εκεί υπήρχε και αρχαίο λιμάνι. Στην αρχαία εποχή προσέγγιζαν τον ναό και απο την θάλασσα και έδεναν τα πλοία μπροστά απο τον ναό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-08, 23:11
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Στον χώρο πίσω απο τον ναό υπάρχει και αυτή η αρχαία δεξαμενή και δίπλα της υπήρχε χώρος συμποσίων.



Η δεξαμενή αυτή δεν συνδέεται με τα έργα που είδαμε πριν όμως υπάρχουν άλλα τμήματα πιο πισω απο την δεξαμενή που συνδέονται με το δίκτυο των στοών. Είναι μια ενδιαφέρουσα κατασκευή που εγω τουλάχιστον παρόμοιά της δεν έχω δει άλλη στον ελλαδικό χώρο. Αν κάποιος φίλος έχει να μου υποδείξει κάτι παρόμοιο θα χαρώ πολύ να το μάθω.



Αλήθεια πόσοι απο εσάς γνωρίζουν ότι στην παρέα μας έχουμε την τιμή να φιλοξενούμε τον εγγονό του Ιντιάνα Τζόουνς; Ο οποίος είναι άψογος καταγραφέας των περιηγήσεών μας; Το μπλοκάκι που πάντα έχει μαζί του είναι γεμάτο απο τα υπέροχα σχέδιά του. Δεν έβαλα φωτό του φάρου γιατί θα θεωρούσα μεγάλη τιμή ο Νίκος να μας σκανάρει το υπέροχο σχέδιο που έφτιαξε και να το περάσει στο θέμα. Πραγματικό ταλέντο!!!



Και μια φωτό του Κωνσταντίνου πάλι απο τον όσιο Πατάπιο με όλη την παρέα. Τώρα το τι σηματοδοτούν οι καμπάνες απο πάνω μας ο καιρός θα το δείξει. Πάντως ήταν μια υπέροχη μέρα και θέλω να ευχαριστήσω απο καρδιάς όλους τους φίλους που ήρθαν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-08, 23:30
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το σχόλιό σου αγαπητέ Μιχάλη και για την πληροφορία που μας έδωσες. Θα ήθελα πολύ όταν επισκεφθούμε τον ναό που αναφέρεις να είσαι ξεναγός μας εφόσον το επιθυμείς... Προσωπικά έχω επισκεφθεί τον ναό που λες και είναι εκπληκτικός. Αλλωστε η περιοχή σου έχει και άλλα ενδιαφέροντα μνημεία και πλούσια ιστορία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 04-08-08 στις 23:32
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-08-08, 23:53
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Νομίζω ότι θα ήταν παράλειψη μεγάλη και ας μου συγχωρήσουν την υπέρβαση οι φίλοι συντονιστές του φόρουμ, να μην βάλω αυτήν την υπέροχη φωτό της Ιωάννας η οποία ως ιέρεια της θεάς Ήρας ποζάρει εμπρός απο τις αρχαίες κατασκευές.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-08, 08:39
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
Στον χώρο πίσω απο τον ναό υπάρχει και αυτή η αρχαία δεξαμενή και δίπλα της υπήρχε χώρος συμποσίων.


Η δεξαμενή αυτή δεν συνδέεται με τα έργα που είδαμε πριν όμως υπάρχουν άλλα τμήματα πιο πισω απο την δεξαμενή που συνδέονται με το δίκτυο των στοών. Είναι μια ενδιαφέρουσα κατασκευή που εγω τουλάχιστον παρόμοιά της δεν έχω δει άλλη στον ελλαδικό χώρο. Αν κάποιος φίλος έχει να μου υποδείξει κάτι παρόμοιο θα χαρώ πολύ να το μάθω.

.
ωραια η βολτα σας παιδια , παντα τετοια !
οσο για τη δεξαμενες και τις στοες ηταν απ τα βασικα εργα των μεγαλων αφου στον αρχαιο κοσμο το νερο εδινε ζωη παντου και παντα .
παρομοια δεξαμενη και ισως καπως μεγαλυτερη θα υποδειχθει και θα αναρτηθει λιαν συντομως ....
λιγη υπομονη ....


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-08, 08:51
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Φανταστική η βόλτα μας αυτή τη φορά!
Ο καιρός καταπληκτικός, τα μέρη που επισκεφτήκαμε πολύ ενδιαφέροντα (εγώ τουλάχιστον δεν τα ήξερα) και η παρέα εξαιρετική!
Ειδικά αυτή η μίνι-βόλτα μέσα στη στοά στη Περαχώρα, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!!! (παρόλο τις τεράστιες αράχνες με κεραίες που υπήρχαν μέσα)...
Πάντα τέτοια!

(Ιωάννα σου πάει το στυλ ιέρεια! )
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-08, 09:37
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Smile

Πραγματικά η στοά ήταν το κλου της εκδρομής, καθώς Τόσα χρόνια στο Λουτράκι, στοές ακούγαμε και στοές δεν βλέπαμε. Δεν την συνιστώ πάντως για κλειστοφοβικούς! Η παρέα ήταν πολύ καλή και πραγματικά ήταν μία από τις ωραιότερες εκδρομές που έχω πάει!
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.