Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Το ανεξήγητο στο διαδίκτυο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-11-11, 13:10
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Question

Εγω παλι εχω αλλη απορια. Στους 1100 βαθμους θερμοκρασια, δεν ελλιωσε το μικροφωνο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-11, 15:06
Inspired Hand Ο χρήστης Inspired Hand δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2010
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Αυτή η απορία είχε γεννηθεί και σε'μένα αλλά φαντάζομαι πως αυτό το μικρόφωνο χρησιμοποιήθηκε ακριβώς επειδή αντέχει!..Τόση τεχνολογία μυστική και μη υπάρχει στον κοσμο έτσι κι αλλιώς!..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-11, 15:51
Vkalfou Ο χρήστης Vkalfou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2011
Περιοχή: Bradford, UK
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Εμένα η απορία μου βρίσκεται αλλού...Η κόλαση βρίσκεται σε αυτόν τον κόσμο;; Από αυτήν την άποψη γιατί όταν πετάμε με διαστημόπλοια ψηλά δεν πάμε στον παράδεισο;


Επιπλέον διαβάζοντας τα σχόλια έπεσα στο σχόλιο με το άρθρο http://www.invisiblelycans.gr/2011/0...%CF%83-%CE%B1/ που το δημοσίευση ο/η Crystalline water..

Διαβάζοντας το άρθρο διάβασα ότι πιστεύεται πως δεν φτάσανε στην κόλαση αλλά στη μέση γη. Αμέσως μου κίνησε το ενδιαφέρον και έκανα μία μικρή έρευνα .. Διαβάζοντας λοιπόν κάποια άρθρα μου φαίνεται σα μία φοβερή ιστορία. Ίσως και από τις καλύτερες και πιο περιπετειώδης που έχω διαβάσει..
Ορίστε οι πηγές από τις οποίες ενημερώθηκα:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%...7_%CE%93%CE%B7

http://www.invisiblelycans.gr/catego...%CE%B7/page/5/ (είναι πολλά μέρη, δεν τα διάβασα όλα μόνο μερικά..)

http://periergaa.blogspot.com/2011/0...post_5903.html
__________________
Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε:
"Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkalfou : 02-11-11 στις 16:31
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-11-11, 09:35
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Καλημέρα σας.Αυτό για την κόλαση και τον παράδεισο μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε γιατί κανείς δε γύρισε από κει να μας πει.Έχω διαβάσει όμως κάπου ίσως και εδώ σε άλλο thread ότι φεύγοντας η ψυχή πηγαίνοντας ψηλά περνάει σε άλλη διάσταση στο σύμπαν,πράγμα που δεν μου φαίνεται αδιανόητο.Παρεπιπτόντως είμαι γυναίκα.Ενδιαφέρουσα όμως η κατεύθυνση που παίρνει το θέμα μας έδωσε μια άλλη πορεία ο χρήστης Vkalfou.
__________________
Σκέφτομαι άρα υπάρχω....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-11-11, 10:04
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Θυμήθηκα και κάτι άλλο παλιά στην εκπομπή του κ.Χαρδαβέλλα που είχε κάνει θέμα για τη Μέση Γη είχε καλέσει σπηλαιολόγους και μάλιστα έναν από τους καλύτερους στην Ελλάδα δε θυμάμαι όνομα,ποτέ δε θυμάμαι ονόματα δυστυχώς,και είχε πει έχουμε κατέβει σε τόσα σπήλαια αλλά ποτέ δε διαπιστώσαμε είσοδο για τη Μέση Γη.Εγώ θα λέγα βέβαια ότι απτές αποδείξεις δεν έχουμε για την ύπαρξη της Μέσης γης αλλά θα μου πει κανείς έχουμε για την ύπαρξη της ψυχής απλά ξέρουμε ότι υπάρχει και μας είναι αρκετό.
Εχω και κάτι άλλο να προσθέσω τώρα που το θυμήθηκα στο μεσαιωνικό κάστρο της Μεθώνης έχει μια είσοδο σε στοά όπου την έχουν κλείσει πια γιατί παλαιότερα έμπαιναν παιδιά και δήλωσαν ότι θα πέθαιναν από ασφυξία καθότι το οξυγόνο εκεί κάπου ήταν ελάχιστο και υπήρχε φόβος λιποθυμίας.Ο άνδρας μου είχε μπει εκεί παιδί και μου είχε πει ότι λεγόταν ότι αυτή η δίοδος έφτανε κάπου μακρυά αλλά όταν μπήκαν και προχώρησαν αρκετά βρήκαν σε κάποιο σημείο κλειστά με πέτρες και γύρισαν πίσω.Τέτοιες στοές απαντούνται παντού κανείς δε ξέρει αν παλιά υπήρχε κάποια διασύνδεση με άλλες οντότητες και κάποιοι ακόμα γνωρίζουν αλλά κρατάν κρυφά τα χαρτιά τους.Είδομεν.
__________________
Σκέφτομαι άρα υπάρχω....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-11-11, 21:22
Vkalfou Ο χρήστης Vkalfou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2011
Περιοχή: Bradford, UK
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Λοιπόν, 5 μέρες αργότερα έχω ψάξει κάπως παραπάνω την όλη ιστορία τόσο με τη μέση Γη όσο και με την κόλαση.
Κάποια συμπεράσματα στα οποία κατέληξα σας τα παραθέτω πιο κάτω :

Δε γίνεται να υποστηρίζουμε πως υπάρχει πιθανότητα να φτάσαμε στις πύλες της κολάσεως τη στιγμή που θεωρούμε πως η κόλαση βρίσκεται σε διαφορετική διάσταση εκτός και αν δημιούργησαν " διαστατικό μαχαίρι " .

Μετά από συζητήσεις με ειδικούς κατέληξα επίσης στο γεγονός πως υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να έχει επηρεαστεί σημαντικά η δυνατότητα αποστολής σήματος του μικροφώνου προς τον δέκτη του. Οι άνθρωποι με τους οποίους μίλησα μου είπανε πως όσο ισχυρή και να είναι η κατασκευή ενός πομπού εαν δεν δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες πάντα θα υπάρχει το ενδεχόμενο αποστολής ασθενούς και παραμορφωμένου σήματος ίσως και μόνιμης βλάβης. Επίσης το γεγονός ότι τρύπησαν στα 14km βάθος μπορεί να σημαίνει ότι η ηχώ από τον ήχο του τρυπανιού λόγω του ότι βρήκανε κενό παρέμεινε εκεί για ώρα.

Αυτά αποτελούν το πρώτο μέρος των παρατηρήσεων μου όσον αφορά την κόλαση. Γενικό αίσθημα από το παραπάνω είναι ότι μιλάμε για πολλά ίσως. Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ τις πιθανότητες για τις οποίες μου μίλησαν(θυμάμαι ότι μιλάμε για μικρά ποσοστά) καθώς και δεν μπορώ να ανεβάσω τις αποδείξεις αυτών διότι δεν ξέρω πως!

Ας πάμε στο δεύτερο μέρος το οποίο αφορά τη Μέση Γη.
Μία μικρή περιγραφή του τι είναι Μέση Γη ώστε αυτοί που δεν γνωρίζουν να πάρουν μία γεύση.
Μέση Γη αποκαλείται μέρος της κατοικούμενης αρχαίας Γης . Ο όρος «Μέση Γη» αποτελεί μετάφραση του αρχαιοαγγλικού middangeard, ο οποίος αναφέρεται στον κόσμο μας ή στα κατοικούμενα τμήματά του (πρόκειται για συνωνυμία με τον ξωτικό όρο Έντορ ή Έννοραθ ). Από μυθολογικής πλευράς, η ήπειρος Έντορ(αρχαία Γη σύμφωνα με την υποτιθέμενη γλώσσα των ξωτικών) εξελίχτηκε στον χερσαίο χώρο της Ευρασίας όταν η αρχέγονη γη πήρε την σφαιρική μορφή που έχει σήμερα.
Ο Τόλκιν επέμεινε ότι η Μέση Γη αντιπροσωπεύει την Γη σε πολλές από τις επιστολές του. Στην επιστολή αρ. 211 τοποθέτησε το τέλος της Τρίτης Εποχής 6.000 περίπου χρόνια πριν την σύγχρονη εποχή.
Σύμφωνα με την τελευταία παράγραφο ο Τολκιν φαίνεται ξεκάθαρα πως στηρίζει το γεγονός ότι η Μέση Γη (αν υπήρξε καθότι στην πλειονότητα των επιστολών του τονίζει το ΑΝ) δεν βρίσκεται σε διαφορετική διάσταση από τη γνωστή Γη αλλά συμπίπτουν. Στο βιβλίο του Σιλμαρίλλιον περιγράφει τη δημιουργία της Ea (της αντίστοιχης Γης. Δυστυχώς δεν είμαστε σε θέση να ταυτίσουμε την Εα με τη Γη διότι δεν είμαστε σίγουροι αν πραγματικά ταυτίζονται. Οπότε προς αποφυγήν παρεξηγήσεων το αποφεύγω και εγώ). Διαβάζοντας αποσπασματικά το βιβλίο βλέπω πως η διαδικασία δημιουργίας της Εα σε συνδυασμό με τη διαδικασία δημιουργίας των ανθρώπων, ξωτικών, αντίστοιχων Αγγέλων κλπ ως ένα βαθμό ταιριάζουν με τις αντίστοιχες μυθολογίες της ««εδώ»» Γης.
Το παραπάνω είναι πιθανό να σημαίνει δύο πράγματα τα οποία και θα αναλύσω.
• Ή ότι η μέση Γη πραγματικά υπήρξε και κάτα κάποιον τρόπο ταιριάζει χρονολογικά η περιγραφή γεγονότων με τη δικιά μας Γη.
• Ή ότι ο Tolkin γράφοντας μία δήθεν πραγματική ιστορία δεν μπόρεσε να δημιουργήσει εξαρχής μία δικιά του κοσμογονία και επηρεάστηκε ασυνείδητα πιθανότατα από τη δεδομένη κοσμογονία.

Δε θα επεκταθώ ιδιαίτερα σε κανένα από τα δύο καθότι είναι ένα απλό ποστ απλά μερικές παρατηρήσεις για το καθένα.
a) Το National Geographic πριν από μία 3ετία περίπου είχε εκδώσει ένα τεύχος στο οποίο αναφερότανε σε ζωγραφιές αλλά κυρίως σε κείμενα της αρχαιότητας και συγκεκριμένα των Μεσοποταμίων στα οποία υπάρχουν αναφορές για την ύπαρξη όντων με μοναδική ομορφιά ενώ κάποιες αδρές περιγραφές μιλάγανε για όντα με ξανθά μαλλιά καταγάλανα μάτια κλπ καθώς και για όντα με απαίσια χαρακτηριστικά και τρομακτικά πρόσωπα (οι περιγραφές μου είναι περιληπτικότατες). Η συνέπεια αυτού είναι οι μετά Μεσοποτάμιοι να έχουνε Θεούς όπως ο Βάαλ ο οποίος αναφέρεται και στην ιστορία της Μέσης Γης ως ο αντίστοιχος διάβολος.
b) Είναι πολύ πιθανό ένας τρομερά ταλαντούχος συγγραφές όπως ο Tolkin στην προσπάθεια του να γράψει μία φοβερά πειστική και ελκυστική για τον κόσμο ιστορία να πίστεψε πως αυτό για το οποίο γράφει όντως υπάρχει. Ωστόσο, σύμφωνα με ψυχιάτρους από τη στιγμή που θα αφήσεις τον εαυτό σου να πιστέψει σε ένα δημιούργημα της φαντασίας σου ταιριάζεις τα πάντα γύρω σου σε αυτό .

Έχω αρκετά ακόμα στα οποία θα μπορούσα να αναφερθώ αλλά ήδη το ποστ μου είναι τεράστιο. Με συγχωρείτε για την έκταση.

Πηγές

1. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%...7_%CE%93%CE%B7
2. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%...B9%CE%BF%CE%BD
3. http://www.nationalgeographic.com/
4. http://www.glyphweb.com/arda/m/middleearth.html
5. http://www.papyrosonline.gr/
Μετάφραση Ξένων σελίδων – Σχολιασμός – Τροποποίηση vkalfou
__________________
Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε:
"Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν"
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-13, 17:04
Το avatar του χρήστη Feanor12
Feanor12 Ο χρήστης Feanor12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2010
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ο Βααλ δεν αναφερεται πουθενα σε κανενα βιβλιο και σε καμια γλωσσα της Μεσης Γης.Μελκορ-Μοργκοθ και Σαουρον (μου διαφευγει τ αρχικο του ονομα)ειναι τα ονοματα του κακου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.