Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-08, 13:51
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή !!!ΕΡΩΤΑΣ!!!

το αρχαιότερο ερωτικό ποίημα που έχει ανακαλυφθεί ως σήμερα βρέθηκε στην Νιπούρ 160 χλμ νότια της Βαγδάτης στο τέλος του 19ου αιώνα..

αυτό δεν είναι και τόσο νέο, αλλά πιστεύω οτι εδώ μπορώ να το βάλω..

περισσότερα εδώ..
http://www.peri-grafis.com/ergo.php?id=1189

και το ποίημα εδώ, με πολύ όμορφη μουσική κάλυψη..
http://www.youtube.com/watch?v=WcHAHMSi-vI

στο πρώτο μέρος του video διαβάζουμε πολύ ωραία ποιήματα των Ινκας, και στο δεύτερο μέρος το αρχαιότερο ποίημα συνοδευόμενο απο την όμορφη μουσική..

γιατί η ποίηση, πάντα ήταν ο τρόπος έκφρασης των απανταχού ερωτευμένων..

αφιερωμένο..

καλή σας απόλαυση..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 26-11-08 στις 14:03
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-08, 21:50
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

εδώ βρήκα μία αξιόλογη συνέντευξη, της γυναίκας-μούσας, του μεγάλου μας ζωγράφου και ποιητή Νίκου Εγγονόπουλου..

σε ένα περιβάλλον όπου υπερρεαλισμός και μεταφυσική συνυπάρχουν..

έτσι περιγράφει η διδάκτωρ ανωτέρων μαθηματικών Λένα Τσιόκου, η οποία όπως λέει,

<<δέν είναι απών, γιατί υπάρχει το έργο του, τα βιώματά μας. Aσχολούμαι με το έργο του, έχω ταυτιστεί με αυτό. Tον έχω πάντα μαζί μου>>.


http://www.hri.org/E/1997/97-03-08.d...e/greece11.htm

απόσπασμα..
«Περάσαμε καταπληκτικές βραδιές τον χειμώνα του '58. Ο Nίκος μοίραζε απλόχερα τις γνώσεις του. Kάτω από αυτές τις συνθήκες, κάποια στιγμή μου εκδηλώνει τον έρωτά του και μου ζητάει να παντρευτούμε», θυμάται η Λένα Eγγονοπούλου. Ο ίδιος ο ποιητής δήλωνε στους φίλους του «θέλω να πάρω ένα κορίτσι, να απομονωθώ και να μην ξαναμιλήσω με κανένα».

κι άλλο απόσπασμα..
Οταν γύρισε το είχε πάρει πια απόφαση και η επίσημη ανακοίνωση έγινε σε μια δεξίωση του Πολυτεχνείου. Θυμάται: «Hταν σαν να έπεσε κεραυνός εν αιθρία. Tα δύο τρίτα σταμάτησαν να μας μιλούν. Δεν μπορούσε να χωρέσει το τακτοποιημένο μυαλουδάκι τους πως εγώ, μια μεγαλοαστή, που μόλις είχε γυρίσει από το εξωτερικό, θα έπαιρνα τον ώριμο Eγγονόπουλο, που τον είχαν στην κατηγορία μεταξύ ιδιότροπου και τρελού».

ακριβώς, διότι ο σοφός "πρέπει" να είναι ολίγον "τρελός" και "ιδιότροπος", λόγω του οτι ΔΕΝ μπορούν πολλοί να τον καταλάβουν..

και όπως έλεγε και ο φίλος μου ο Καρποδίνης, 5 τρελοί πάνε τούτο τον κόσμο μπροστά..

πολύ ενδιαφέρουσα η συνέντευξη, και σε άμεση σχέση με το θέμα που πραγματευόμαστε εδώ..

τον ΕΡΩΤΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.