Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Βαθμολογία σειράς διηγημάτων "Μια άγνωστη ανάμεσά τους"
9-10 3 37,50%
8-9 3 37,50%
7-8 1 12,50%
6-7 0 0%
5 0 0%
Κάτω από τη βάση 1 12,50%
Ψήφισαν: 8. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-02-07, 11:42
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Χεχε έχεις ένα δίκιο. Αλλά κι εγώ θα σκάσω! Ποιός ήταν ο πατέρας; Πώς απέκτησε το παιδί; Πάντως είναι πολύ ωραία η κυκλική τροπή που έδωσες στην ιστορία. Δηλαδή τελικά η Δανάη φαίνεται σαν να έκανε τα ίδια λάθη με αυτά που έκανε και η μητέρα της.
χαχα... πολλές ερωτήσεις! Εννοείται πώς οι απαντήσεις θα έρθουν με άλλο τρόπο κάποια στιγμή. Αν και πιστεύω (και αυτό ήταν που ήθελα κιόλας), ότι ο καθένας πρέπει να δώσει το τέλος που θέλει. Ίσως κατά βάθος να ήθελα και εγώ το ίδιο... να μην βάλω "καλούπια" στο τέλος της ιστορίας αυτής, ώστε να μπορώ (για συναισθηματικούς λόγους) να σκέφτομαι ποικίλα φινάλε...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Όλα είναι τελικά κύκλος;
Ένα από τα μηνύματα που ήθελα να περάσω! Όλα είναι κύκλος και τίποτα τελικά δεν τελειώνει κάπου!...
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-07, 22:45
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Ένα άλλο μήνυμα που περνάει νομίζω η ιστορία της Δανάης και ειδικά το τέλος της είναι νομίζω ότι καμιά φορά οι άνθρωποι κάνουν αυτό ακριβώς που δε θα ήθελαν να κάνουν. Η Δανάη η οποία εγκαταλείφθηκε από τη μητέρα της φοβόταν να μη κάνει και εκείνη το ίδιο στο παιδί της. Και όμως αυτό φαίνεται ότι έκανε. Ο λαός σοφά για άλλη μια φορά λοιπόν λέει ότι "παθαίνουμε αυτό που φοβόμαστε". Και συμπληρώνω εγώ μήπως γιατί αυτό που φοβόμαστε είναι αυτό που κατά βάθος είμαστε;
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-07, 13:52
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Ένα άλλο μήνυμα που περνάει νομίζω η ιστορία της Δανάης και ειδικά το τέλος της είναι νομίζω ότι καμιά φορά οι άνθρωποι κάνουν αυτό ακριβώς που δε θα ήθελαν να κάνουν. Η Δανάη η οποία εγκαταλείφθηκε από τη μητέρα της φοβόταν να μη κάνει και εκείνη το ίδιο στο παιδί της. Και όμως αυτό φαίνεται ότι έκανε. Ο λαός σοφά για άλλη μια φορά λοιπόν λέει ότι "παθαίνουμε αυτό που φοβόμαστε". Και συμπληρώνω εγώ μήπως γιατί αυτό που φοβόμαστε είναι αυτό που κατά βάθος είμαστε;
Σωστή παρατήρηση!
Οι φοβίες μας είναι η ίδια η ζωή μας. Το θέμα είναι να καταφέρουμε να τις νικάμε όμως. Η Δανάη φαίνεται πως για διάφορους λόγους δεν μπόρεσε να καταπολεμήσει αυτές τις φοβίες της και μάλιστα εξαιτίας αυτών έκανε τα λάθη που τελικώς άφησε πίσω της.

=======

Απευθύνομαι στον φίλο/φίλη που ψήφισε "κάτω από τη βάση":

Σε μια ψηφοφορία είναι λογικό να ψηφίζει κάποιος και "κατά". Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν περίμενα να ψηφίσει κάποιος κάτι τέτοιο για μια ιστορία! Μάλλον είναι κάτι πρωτοφανές!
Εκείνο που με ενοχλεί είναι: Εσύ φίλε/φίλη που ψήφισες κατά για τους δικούς σου λόγους, δεν μπορείς να μας τους παραθέσεις;; Ίσως να είναι κάτι που πρέπει να προσέξω ώστε να βελτιωθώ η ίδια! Δεν έχεις το θάρρος της γνώμης σου λοιπόν να πεις γιατί μια ιστορία και μάλιστα αληθινή σε πολλά σημεία της δεν σου άρεσε καθόλου μα καθόλου;; Ήταν το ύφος της γραφής; Ήταν η ίδια σαν ιστορία; Ήταν το άτομο που την έγραψε; Τι ήταν λοιπόν;; μάλλον πολλά ζητάω....

__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-12, 19:36
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Λίγο μπερδεμένο το τέλος, δεν το έχω καταλάβει. Είναι η αιτία που σου στέρησε το 9-10. Σου έβαλα 8-9 και αυτό γιατί κατάφερες να με κάνεις να κλάψω και να δείξω πόσο ευαίσθητη είμαι, Είναι μια ιστορία πόνου και θλίψης που θα μπορούσε να είναι πραγματική. Η μοίρα καμιά φορά παίζει τα χειρότερα παιχνίδια. Λένε ότι σχέσεις που δεν τις ευλογά ο Θεός είναι κακορίζικες και ενός κακού μύρια έπονται. Στο όνειρο δεν ήταν η Ελένη αλλά η συνείδηση που γνώριζε ΄ότι μια τέτοια σχέση ήταν αιμομεικτική και προσπαθούσε με προσωποποιημένη την Ελένη να τη διαλύσει. Μετά έμαθε πια την αλήθεια κατόπιν εορτής. Συγχαρητήρια Μίκα, μπόρεσες και κατέγραψες τον ανθρώπινο πόνο με ρεαλιστικότητα και βαθύ σεβασμό στα πρόσωπα και στις καταστάσεις. Εύχομαι να σε δω να γράφεις και ιστορίες με καλό τέλος.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.