Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-07, 20:48
Το avatar του χρήστη Gordon_Freeman
Gordon_Freeman Ο χρήστης Gordon_Freeman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2007
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Άνθρακας ο θησαυρός

Όλοι λιγο πολύ γνωρίζετε την περιβόητη ιστορία με το "εξωγήινο πρόσωπο" στην περιοχή Cydonia στον Άρη. Έτσι περίπου έδειχνε όταν το πρωτοείχαν ανακαλύψει:

1) http://library.thinkquest.org/6427/Cydonia.gif
2) http://www.cristiancontini.it/images/cydonia.jpg

Λοιπόν νεότερες φωτογραφίες από την περιοχή αυτή του Άρη, βάζουν τέλος στα όποια σενάρια επιστημονικής φαντασίας για εξωγήινο πολιτισμό στον πλανήτη, που αποδεικνύεται από το πρόσωπο "αυτό". Η εξέλιξη της τεχνολογίας, επέτρεψε να τραβηχτούν πιο ευκρινείς φώτο που είναι σοκαριστικές για τους απανταχού συνωμοσιολόγους. Ο θησαυρός τελικά είναι άνθρακας:

1) http://www.metaresearch.org/solar%20...ce/figure2.jpg
2) http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary...s_cydonia3.jpg

ΥΓ: Λυπάμαι αν απογοήτευσα κάποιους...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-07, 17:24
Vangos Ο χρήστης Vangos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2007
Περιοχή: City
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα φωτισμού και σκίασης. Οι δύο τελευταίες φωτογραφίες έχουν ληφθεί ακριβώς πάνω από το πρόσωπο, ενώ οι δύο πρώτες υπό γωνία.

Εντύπωση, πέρα από τα χαρκτηριστικά (μάτια, μύτη, κλπ) προκαλεί και το γεγονός ότι ο βράχος αυτός, παρότι έχει διαστάσεις πολλών χιλιομέτρων, έχει σχήμα το οποίο φαίνεται υπερβολικά τέλειο για να είναι φυσικό. Δείτε, π.χ., τη δεύτερη φωτογραφία. Οι υπόλοιποι βράχοι έχουν ανώμαλο περίγραμμα, ενώ ο βράχος που προκαλεί τις συζητήσεις μοιάζει να έχει "σμιλευτεί".

Δεν υποστηρίζω την ύπαρξη εξωγήινων στον Άρη (τουλάχιστον δεν έχω στοιχεία για να γνωρίζω κάτι τέτοιο), απλώς παρατηρώ κάτι που εκ πρώτης όψεως δείχνει παράδοξο.
__________________
Ισοβίτης 7 ζωές...

Ο Ισοβίτης στον Παγκόσμιο Ιστό: Παρα... φοιτητικές πινελιές!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-07, 20:54
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Γιατί αποκλείεται να ήταν σμιλευμένο σε βουνό πρόσωπο(*) από κάποιον πανάρχαιο πολιτισμό και τώρα να έχει διαβρωθεί από το πέρασμα εκατομμυρίων χρόνων;;

Πως θα είναι οι πυραμίδες μετά από 1.000.000 χρόνια;

Ούτε 5000 χρόνια δεν έχουν περάσει καλά καλά και ήδη έχει διαβρωθεί το εξωτερικό τους περίβλημα.

*:κάτι σαν το αντίστοιχο εξωγήινο mount rashmore σε κάτοψη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 02-03-07 στις 20:57
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-07, 13:49
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Vangos,
Αυτό είναι που με τσαντίζει και εμένα.
Δεν πίστεψα ποτέ στην ύπαρξη του προσώπου, αλλά όταν είδα τις νέες φωτογραφίες (πριν από κάμποσο καιρό), από την μία χάρηκα και από την άλλη έπεσα σε σκέψεις.
Δεν υπάρχουν ευθείες γραμμές στην φύση και ιδιαίτερα αυτές που διασταυρόνονται μεταξή τους. Επιπλέον όλος ο όγκος είναι πάρα πολύ μεγάλος για να έχει κατασκεαστεί από κάποιο είδος...
Δεν ξέρω ειλικρινά τι αν υποθέσω εδώ. Βέβαια και στην γη έχουμε παρόμοια φυσικά φαινόμενα (σπανιότατα βέβαια) αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι πολύ μεγαλύτερη του Άρη και με πιο δυναμικό περιβάλλον.
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-07, 16:54
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Ο Άρης στο μακρινό παρελθόν είχε ατμόσφαιρα, νερό και θάλασσες.

Αυτό είναι πλέον επιβεβαιωμένο.

Γιατί να μην είχε αναπτύξει ζωή και πολιτισμό;

Για μένα μια απο τις πιο συναρπαστικές στιγμές εξερεύνησης του διαστήματος είναι και η αναζήτηση απολιθωμάτων ή/και χαμένων ιχνών πολιτισμού πάνω ή και κάτω από το έδαφος του Άρη..


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 03-03-07 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-07, 21:33
Το avatar του χρήστη Karampouzouklis
Karampouzouklis Ο χρήστης Karampouzouklis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2007
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Και ποιός μου λέει εμένα ότι δεν έγινε σεισμός και έπεσε η μύτη του αγάλματος? Και αν ήταν ψεύτικη η φωτογραφία γιατί την έδειχναν όταν την έβγαλαν στην αρχή? Γιατί τώρα μας λένε ότι κάναμε λάθος. Κι άμα κάνουνε και πάλι λάθος? Εγώ πιστεύω ότι αν δεν πάει εκεί άνθρωπος να πατήσει πάνω και να πει παιδιά δεν είναι τίποτα είναι βουνό δεν πιστεύω τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-07, 16:33
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Γιατί βρε παιδιά κάνετε τα εύκολα δύσκολα; Ποιος θα έλεγε ότι το ύψωμα που απεικονίζεται στις καινούργιες και πιο καθαρές εικόνες έχει χαρακτηριστικά ανθρώπινου προσώπου εάν δεν ήταν προκατειλημμένος έχοντας δει πρώτα τις παλιές εικόνες. Προσέξτε λίγο καλύτερα τις εικόνες, το ύψωμα δεν είναι καν συμμετρικό. Τι από αυτά που βλέπεται θεωρείτε ότι δεν μπορεί να γίνει με φυσικό τρόπο; Όσο για τις ευθείες γραμμές που ανέφερε ο φίλος OANNHSEA, δεν ξέρω σε ποιο ακριβώς χαρακτηριστικό του υψώματος αναφέρεσαι αλλά στην φύση βεβαίως και συναντώνται ευθείες γραμμές, όσο ευθείες μπορεί να θεωρηθούν. Στον Άρη μπορεί να υπήρξε ή ακόμη και να υπάρχει ζωή αλλά το συγκεκριμένο ύψωμα δεν αποτελεί απόδειξη και ούτε καν ένδειξη για κάτι τέτοιο.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-07, 12:48
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή


Eδώ είναι μια πρόσφατη φωτογραφημένη εικόνα του προσώπου από το mars odyssey, όπου και θυμίζει αρκετά ένα τεχνητο σμιλευμένο σχηματισμό. Η δεξιά πλευρά φαίνεται να είναι διαβρωμένη και κατεστραμένη ενώ η αριστερή φαίνεται να είναι σε καλύτερη κατάσταση. Αυτό που εντυπωσιάζει είναι η συμμετρία του όλου σχήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-07, 13:27
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Red face

Καλοπροαίρετα πάντα.
Πόσες φορές ένας ορεινός όγκος ή ένα σημείο πάνω στη γη βλέποντας το υπό άλλη γωνία (αριστερά, δεξιά, από αεροπλάνο, από το διάστημα.....) από την οποία έχουμε συνηθίσει να το βλέπουμε δημιουργεί μια εικόνα, ή ένα σύμβολο, ή κάτι το παράξενο, το οποίο το βλέπουμε για πρώτη φορά;;;
Γιατί αυτή η εικόνα να σημαίνει κάτι;;;;;
Αν ψάξουμε σε άλλους πλανήτες, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να συμβεί κάτι το ίδιο με κάποιο άλλο σχηματισμό;;;;

Πρόσφατο παράδειγμα, από το παράθυρο στην εργασία μου βλέπω το ορεινό όγκο της Πάρνηθας. Κάθε μέρα η ίδια εικόνα, μονότονη και βαρετή. Μια μέρα που ήμουν πολύ, πολύ νωρίς στο γραφείο και έπεφτε το πρώτο φως, διέκρινα απίστευτους χρωματισμούς αλλά και σχηματισμούς, λόγω σκιάς σε συνδυασμό με το πρώτο φως.

Με ανήσυχους και γεμάτους περιέργεια χαιρετισμούς......
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-07, 15:44
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

labros, και φυσικά υπάρχει το ενδεχόμενο να συμβεί το ίδιο και σε άλλους πλανήτες όμως υπάρχει και το ενδεχόμενο(*) να είναι ένα διαβρωμένο από τα εκατομμύρια χρόνια mount rashmore σχεδιασμένο σε κάτοψη.



*: μακρινό οφείλω να ομολογήσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 07-03-07 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.