Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-12, 19:02
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή Πως αντιλαμβάνεσαι ένα συγγραφικό έργο;

Να και εδώ, λοιπόν.
Αφορμή στάθηκε το έργο της fantasy "Το Πληγωμένο Ελαφάκι", το οποίο και είναι η αφρομή για 18 σελίδες ανελέητου cyber - ο - πόλεμου, μεταξύ αυτών που υποστήριζαν ότι το έργο της είναι εκπληκτικό και μεταξύ των άθεων του forum που υποστηρίζαν ότι πρέπει να διαγραφεί από την ιστορία.

Όλα αυτά, όμως, γιατί υπάρχει μία διαφορά αντίληψης ενός συγγραφικού έργου. Οπότε, για να βοηθηθούν και οι νέοι (επίδοξοι) συγγραφείς του μεταφυσικού, για πείτε μας.

Τι σας αρέσει σ' ένα έργο; Πως θα θέλατε να είναι; Πως το αντιλαμβάνεσθε; Για να διαβάσουμε ενδιαφέρουσες γνώμες!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-12, 19:32
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Η σιωπή μου προς απάντησή σου και το ίδιο προτείνω να κάνουν όλοι οι φίλοι μου για να μη συνεχιστεί αυτή η διαμάχη. Όσοι είστε υπέρ της διαμάχης απαντήστε του. Όσοι είστε κατά και έχετε κουραστεί κρατήστε αδιαφορία, διότι έχει το παιδί όρεξη για παιχνίδι. Ας μην του κάνετε το χατίρι γιατί ζημιωμένοι θα βγείτε. Εγώ παύω εδώ και παρακαλώ τη Μελιάν να κλείσει το θέμα, διότι προσπαθώ να γλιτώσω το φόρουμ από το νέο πόλεμο που πρόκειται να ξεσπάσει.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 27-03-12 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-12, 19:59
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά, όμως, γιατί υπάρχει μία διαφορά αντίληψης ενός συγγραφικού έργου. Οπότε, για να βοηθηθούν και οι νέοι (επίδοξοι) συγγραφείς του μεταφυσικού, για πείτε μας.

Τι σας αρέσει σ' ένα έργο; Πως θα θέλατε να είναι; Πως το αντιλαμβάνεσθε; Για να διαβάσουμε ενδιαφέρουσες γνώμες!
Δε νομίζω ότι αυτά τα ερωτήματα έχουν να κάνουν με εσένα προσωπικά και ούτε περιμένω να ξεκινήσω νέα διαμάχη για 'σένα. Όρεξη είχα.

Απλά στάθηκες η αφορμή για μία (πραγματικά) ενδιαφέρουσα συζήτηση για το πως αντιλαμβάνεται κανείς την ομορφιά ενός συγγραφικού έργου.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-12, 20:00
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

κατσε βρε fantasy μου, μην ειμαστε προκατειλλημενοι, δεν νομιζω οτι θελει ο vakryle, να συνεχιστει η διαμαχη εδω...

ισα ισα, απο τις γνωμες που θα παρουμε, θα μπορεσεις κι εσυ να κατανοησεις τι ενδιαφερει το κοινο, ωστε να προσαρμοσεις τα γραπτα σου...δες το σαν μια ευκαιρια

κ αν κανει καμια υποπτη κινηση, πρωτη θα του σπασω το κεφαλι!!!! ()

ας δουμε πως θα εξελιχθει...

οσο για το θεμα, θα απαντησω λιγο πιο μετα λογω ανωτερας βιας...(ελλειψη χρονου)
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-12, 20:10
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε βρε fantasy μου, μην ειμαστε προκατειλλημενοι, δεν νομιζω οτι θελει ο vakryle, να συνεχιστει η διαμαχη εδω...

ισα ισα, απο τις γνωμες που θα παρουμε, θα μπορεσεις κι εσυ να κατανοησεις τι ενδιαφερει το κοινο, ωστε να προσαρμοσεις τα γραπτα σου...δες το σαν μια ευκαιρια

κ αν κανει καμια υποπτη κινηση, πρωτη θα του σπασω το κεφαλι!!!! ()

ας δουμε πως θα εξελιχθει...

οσο για το θεμα, θα απαντησω λιγο πιο μετα λογω ανωτερας βιας...(ελλειψη χρονου)
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες. Ο χρόνος θα δε ίξει. Κάντε ότι νομίζετε εσείς. Εγώ πάντως έχω κακό προαίσθημα και ξέρω ότι ειρηνική κουβέντα δεν πρόκειται να είναι. Μακάρι να βγω ψεύτρα. Το εύχομαι.,
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-12, 22:28
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Το θέμα που ανοίχθηκε ως θέμα από μόνο του έχει πολύ ενδιαφέρον και το θεωρώ πολύ εύστοχο. Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα επιτρέψουμε να αποτελέσει προσωπική επίθεση ή αντιπαράθεση για ένα συγκεκριμένο άτομο. Αν στοχοποιηθεί η fantasy θα αναγκαστούμε να το κλειδώσουμε γιατί δεν πρέπει να είναι αυτός ο στόχος της συζήτησης.

Να υπενθυμίσω σε όλους τους συμμετέχοντες στο Φόρουμ ότι δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις. Φυσικά και μπορείτε να κάνετε διάλογο και να διαφωνείτε, όπως και να συμφωνείτε αλλά στο πλαίσιο κουβέντας, χωρίς να θίγετε προσωπικά ή να ειρωνεύεστε τους άλλους. Θα σας παρακαλέσω να σεβαστείτε τους κανόνες του φόρουμ.

Εύχομαι καλή, ειρηνική συνέχεια σε αυτό το θέμα και να μη δούμε αυτά που είδαμε σε άλλα νήματα. Επίσης, να παρακαλέσω να συνεχιστεί η συζήτηση γύρω από το θέμα και όχι γύρω από τα όσα έγραψα. Όποιος θέλει να μου πει κάτι, ας μου στείλει ένα π.μ. Τα μηνύματα που δεν αφορούν τη συζήτηση θα διαγράφονται για να μπορέσει να κυλήσει ομαλά η κουβέντα.

Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-12, 00:15
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Προσωπικά, ποτέ δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις από ένα συγγραφικό έργο, κινηματογραφική ταινία, θεατρικό έργο κλπ.

Με νοιάζει, κυρίως, να μου αρέσει η ιστορία που γεννήθηκε στο μυαλό του/της δημιουργού. (κλασικό παράδειγμα, το "Κώδικας Da Vinci")

Η υπερβολική ανάπτυξη χαρακτήρων, η υπερβολική αφήγηση του χώρου στον οποίο λαμβάνει χώρα η δράση,
τα υπερβολικά fillers γενικότερα, με κάνουν να ψάχνω τρόπο επιστροφής του βιβλίου. (κλασικό παράδειγμα, το "Όνομα του Ρόδου").

Αν θεωρείς πως έχεις κάτι καλό να πεις, πες το λακωνικά.

Απ' την άλλη βέβαια, υπάρχει και ο κίνδυνος να μένει μια ιστορία "μισή", να είσαι σε έξαψη περιμένοντας την κορύφωση,
και αυτή να τελειώνει απότομα, αφήνοντάς σε να ψέλνεις ευαγγέλια και λοιπά ιερά κείμενα προς τον συγγραφέα.

Γενικά, θεωρώ δύσκολο το να έχεις πολύ μπλα-μπλα και να κρατάς αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη/θεατή
(μία φορά μου έχει τύχει με το "Σμήνος" του Φρανκ Σέτσινγκ, κριτική εδώ).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-12, 13:50
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα ότι έχω απαιτήσεις από ότι εκδίδεται και γίνεται ευρέως γνωστό στο αναγνωστικό κοινό. Είμαι λάτρης της ποίησης και της πεζογραφίας, τα οποία μελετώ από αρκετά νεαρή ηλικία. Έχω παρακολουθήσει μαθήματα τεχνικής γραφής, ώστε να μπορώ να διεισδύω και να ελίσσομαι στον κόσμο της συγγραφής με περισσότερο πάθος, μιας και είναι όνειρό μου από τα παιδικά μου χρόνια.

Διαβάζοντας, είναι αρκετά αυτά που μου προκαλούν ενδιαφέρον, απάθεια, ή ακόμη και αποστροφή. Αναφέρομαι συγκεκριμένα στον τρόπο με τον οποίο ο συγγραφέας θα αποδώσει στο χαρτί αυτά που έχει πλάσει στο μυαλό του. Είναι πολύ σημαντικό να προσεχθεί για να μην καταπατηθεί η λεπτή γραμμή που διαχωρίζει τον προφορικό από το γραπτό λόγο. Από εκεί και έπειτα ξεκινάει η μαγεία του λυρισμού και της λογοτεχνικότητας.

Δεν είναι απαραίτητο να καταιγίζονται τα γραπτά από ανώφελες πληροφορίες, προκειμένου να γίνουν κατανοητά από τους αναγνώστες. Αρκεί να γίνεται σωστή επιλογή και τοποθέτηση των σκέψεων στα σημεία που το χρειάζονται. Μία ορθώς αποδο(σ)μένη σκηνή, με επαρκείς χαρακτηρισμούς και περιγραφή του διαδραματισθέντος τόπου είναι η ιδανική εικόνα στα μάτια του αναγνώστη.

Η χρήση της ελληνικής γλώσσας πρέπει να γίνεται με λεπτότητα και απόλυτη συνείδηση, χωρίς να παραφράζεται ή να κακοποιείται. Χρήζει ιδιαίτερης προσοχής το συγγραφικό ύφος, καθώς και η ανάλυση των παραγράφων, στα οποία πρέπει να αποφεύγονται η υπερβολή και ο πλατειασμός.
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Δεν μου αρέσουν τα μυθιστορήματα. Δεν μου αρέσει αυτός ο τυποποιημένος διάλογος και αυτός ο "μονόδρομος" που έχει να κάνει με μία συγκεκριμένη δομή. Παρουσίαση χαρακτήρων, ανάλυση αυτών, παρουσίαση πλοκής, ανάλυση αυτής και μετά η πινελιά του συγγραφέα. Έχω διαβάσει περί τα 7 μυθιστορήματα όλα κι όλα και δεν νομίζω να ξαναγοράσω κάποιο.

Μου αρέσουν πολύ τα δοκίμια. Κι έτσι αντιλαμβάνομαι ένα συγγραφικό έργο. Ένα βιβλιαράκι μικρό τσέπης, το οποίο εμπεριέχει μέσα στις 100 σελίδες του την άποψη του συγγραφέα για κάποιο θέμα, αναλύοντάς το και επιχειρηματολογώντας το. Είμαι καλός "συλλέκτης" δοκιμίων και μπορώ να πω, πως διαβάζοντας πολλά δοκίμια, έχω αλλάξει γνώμη για καταστάσεις τις οποίες θεωρούσα δεδομένες. Υπάρχουν πολλών ειδών δοκίμια. Επιστημονικά, οικονομικά, θρησκευτικά, κοινωνικά, στρατιωτικά, πολιτισμικά, όλα όμως έχουν να κάνουν με αυτό που εγώ θεωρώ και συγγραφή και έργο. Είναι βιβλία, τα οποία τα προβληματίζουν, στα οποία ανατρέχεις πολλές φορές για να δεις ποια είν' η άποψή του συγγραφέα, όταν εσύ σερφάροντας στο νετ, έχεις κολλήσει σε κάποια wikipediανά κείμενα (έχω καταστρέψει βιβλίο έτσι, από την πολύ χρήση).

Ίσως και οι μελέτες να μου αρέσουν πολύ, οι δημοσιευμένες εργασίες δηλαδή, αλλά αυτές που έχουν να κάνουν μόνο με το επάγγελμα του Μηχανικού (και που μ' ενδιαφέρει ως επί το πλείστον). Μυθιστορήματα, διηγήματα, θεατρικά έργα και κάθε λογής "εμπορο"έργου, έρχονται σε δεύτερη μοίρα!

Αυτά.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-12, 23:32
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου αρέσουν τα μυθιστορήματα. Δεν μου αρέσει αυτός ο τυποποιημένος διάλογος και αυτός ο "μονόδρομος" που έχει να κάνει με μία συγκεκριμένη δομή. Παρουσίαση χαρακτήρων, ανάλυση αυτών, παρουσίαση πλοκής, ανάλυση αυτής και μετά η πινελιά του συγγραφέα. Έχω διαβάσει περί τα 7 μυθιστορήματα όλα κι όλα και δεν νομίζω να ξαναγοράσω κάποιο.

Μου αρέσουν πολύ τα δοκίμια. Κι έτσι αντιλαμβάνομαι ένα συγγραφικό έργο. Ένα βιβλιαράκι μικρό τσέπης, το οποίο εμπεριέχει μέσα στις 100 σελίδες του την άποψη του συγγραφέα για κάποιο θέμα, αναλύοντάς το και επιχειρηματολογώντας το. ( ... ) Μυθιστορήματα, διηγήματα, θεατρικά έργα και κάθε λογής "εμπορο"έργου, έρχονται σε δεύτερη μοίρα!

Αυτά.
Ρε συ Vakryle, σοβαρά τώρα. Τα παραπάνω, τα εννοείς;

Έχετε τινάξει στον αέρα το metafysiko.gr, έχετε κάνει τις πολεμικές σκηνές του Braveheart και του Saving Private Ryan να μοιάζουν με τη νέα ταινία της Barbie,
έφτασε το " πληγωμένο ελαφάκι" να γίνει διασημότερο του Ρούντολφ που οδηγεί τον Αι-Βασίλη στη γη, για να μας πεις πως δεν σου αρέσουν τα μυθιστορήματα;

Αναφέρεις στο αρχικό μήνυμα του παρόντος θέματος :

Παράθεση:
Τι σας αρέσει σ' ένα έργο; Πως θα θέλατε να είναι; Πως το αντιλαμβάνεσθε;
και λέγοντας "έργο" εννοείς :
Παράθεση:
τα δοκίμια. Κι έτσι αντιλαμβάνομαι ένα συγγραφικό έργο. Ένα βιβλιαράκι μικρό τσέπης, το οποίο εμπεριέχει μέσα
στις 100 σελίδες του την άποψη του συγγραφέα για κάποιο θέμα
και

Παράθεση:
Ίσως και οι μελέτες να μου αρέσουν πολύ, οι δημοσιευμένες εργασίες δηλαδή,
αλλά αυτές που έχουν να κάνουν μόνο με το επάγγελμα του Μηχανικού


κι έχεις χρησιμοποιήσει ειρωνεία και, γενικότερα, άσχημο τρόπο έκφρασης για κάτι που ούτως ή άλλως δεν σου αρέσει;;;;;

Δεν έχω διαβάσει το επίμαχο διήγημα και συγχωρήστε με αν κάνω λάθος, αλλά όλη η ιστορία έχει γίνει διότι θίχτηκαν οι άθεοι του φόρουμ;

Δηλαδή, αν ευλογούσε τα γένια τους, θα ήταν καλογραμμένο;

Θέλεις να με διαφωτίσεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.