Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-15, 14:29
jasperaki Ο χρήστης jasperaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή νεκρος πατερας.μνμ η το υποσεινηδητο μου?

Καλησπερα

Δεν μπορω να αναλυσω την σχεση που ειχα με τον πατερα μου μεσα σε λιγες μονο γραμμες πολυ σψστα .Ομως θα προσπαθησω γιατι εχει σημασια για αυτο που σας ρωταω θα σας πω πως δεν ηταν καλες ειδικα στο τελος.εκεινος ηταν απων μεχρι τα 23 μου.Υστερα γνωριστηκαμε καπως και λογω δικης μου αναγκης για ενα σπιτι βρηκαμε διαμερισμα κ συγκατοικισαμε.Δουλευα για αυτον με πολυ καλο μισθο για μερικα χρονια ομως τον εξυπηρετησα πολυ σε δανεια.με τα πολλα η επιχειρηση εκλεισε και εκεινος αναγκαστηκε να φυγει.Ταξιδεψε γιαν α βρει δουλειες ομως δεν τα καταφερε.Εγω γνωρισα τον αντρα μου κ εμεινα εγκυος.Το παιδι μου δεν το ειδε ,ελειπε σε αλλη ηπειρο.μιλαγαμε τηλεφωνικα αλλα και αυτο για δουλεεις μονο/Παλι βαλαμε τα ονοματα μας και τις υπογραφες για εταιρια για εκεινον αλλα παλι εμεινε να αιωρειτε.Χρεωθηκαμε για χαρη του.Αρκετα...Εκεινος γυρισε στηνΕλλαδα με σκοπο να μεινιε λιγο ομως εμεινε 3μηνες.εμεινε σπιτι μας με τον αντρα μου κ το παιδι.
Εκανε πραγματα που με ενοχλουσαν μα περισσοτερο αδιαφορουσε για τον μικρο μου.τοτε 2χρονων.τον αγριοκοιταζε οταν εκανε φασαρια κ επαιζε ,δεν του μιλαγε ποτε,φαινοταν οτι δεν τον αγαπαει ουτε καν τον συμπαθουσε μεχρι που μια μερα μου ειπε κατι για τον γιο μου,κατι πολυ ασχημο...δεν αντεξα και του ειπα να φυγει απο το σπιτι/Πηγε σε "φιλους" και τον αδελφο του.Εγιναν καοπια ασχημα πραγματα ,μεγαλη πικρα στην ψυχη μου.2 βδομαδες πριν πεθανει ο αντρας μου τον πηρε τηλεφωνο στο κινητο.εμενε σε καποιο κεντρο φιλοξενειας,να του πει για καποια χαρτια με χρεη που ηρθαν απο την εφορια ,για δικες του παλιοδουλειες,αλλα στο ονομα μου,εκεινος του ειπε οτι δεν εχει κορη και δεν θα βοηθησει δινωντας ονοματα η τηλεφωνα ανθρωπων που ισως να με βοηθουσαν.2 Βδομαδες μετατ ηλεφωνησαν και ειπαν να παω στο νοσοκομειο να αναγνωρισω το πτωμα.Δεν πηγα.Δεν μπορουσα,να κουβαλαω την εικονα αυτη στο μυαλο μου .Δεν αξιζε να κουβαλαω αυτο για εκεινον.Ετσι αναγκαστικα μεχρι και στην αστυνομια να κανω δηλωση και λογω μεγαλια φτωχιας να μην μπορω να καλυψω εξοδα κηδειας.Δεν πηγα.δεν ξερω που εγινε ,ουτε ποτε.Ξερω μονο οτι πεθανε και ανελαβε ο δημος.
Χτες βραδυ ειδα ονειρο.1η φορα μετα απο ενα χρονο που πεθανε.ηταν το υποσεινηδητο μου?ηταν μνμ απο εκεινον?Ανατριχιαζω.
ημουν στο διαμερισμα που περασα καποια χρονια με την μαμα μου και τον θειο μου ως παιδι.Εκεινος,ο πατερας μου ηταν στο μπανιο και ξυριζοταν οπως εκανε καθε πρωι στο σπιτι που συγκατοικουσαμε.Εγω ημουν στο σπιτι γνωριζωντας οτι εχω παει εκει,οτιεχω γυρισει τον χρονο πισω...Ειχα μπει λοιπον στο σπιτι επειδη ηξερα οτι θα πεθαινε κ επρεπε να ημουν εκει.Ακουω τον θορυβο οτι πεφτει στο μπανιο.Τρεχω γιατι ηξερα οτι πεθαινε να προλαβω.Προσπαθωνα ανοιξω την πορτα αλλα εχει πεσει πισω απο την πορτα και δυσκολευομαι να την ανοιξω,σπροχνω και ετσι λιγο που ανοιγει εκιενος βγαζει την παλαμη του και την κουναει σαν να μου λεει "εδω ειμαι βοηθεια".Καταφερνω και μπαινω,παω πεφτω στα γονατα διπλα του.Εκεινος εχει το κεφαλι πισω ακουμπησμενο στην πορτα φαινετε οτι πεθαινει.Δεν ξερω απο τι.Καρδια?εγκεφαλικο?του κραταω το χερι ,το ενιωσα ζεστο ,ανθρωπινο.του λεω "μην φοβασαι ειμαι εδω" μου λεει "Πως μπορει κανεις να μην φοβαται μονος του μεσα στο χωμα?" ομως δεν μιλησε.Ηταν σαν να το ακουσα στο κεφαλι μου αυτο που ειπε.Και το ακουσα πεντακαθαρα,δεν ταιριαζε η φωνη που το ακουσα με την εικονα του εκεινη την στιγμη που πεθαινε. του λεω "οταν θα εισαι στο χωμα θα εχεις ηδη φυγει,τωρα ομως μην φοβασαι ειμαι εδω" .του λεω ξανα "Πες μου γρηγορα,εχω βρει τροπο να γυριζω πισω,οταν τρωω το γλυκο μπορω και γυριζω,πες μου γρηγορα θελεις να ξαναγυρισω πισω μετα?μπορω να κανω κατι να το αλλαξω αυτο?" κουνησε το κεφαλι αρνητικα οτι δεν μπορω να το αλλαξω.Του το ξαναλεω και μου ξανακουναει αρνητικα το κεφαλι.
Ξαφνικα μπαινει μεσα στο μπανιο ο γιος μου αλλα εμοιαζε πιο μικρος.,οχι τωρα που ειναι 6.Εμοιαζε2-3οσο ηταν τοτε που ο πατερας μου τον γνωρισε.μπαινει μεσα φοροντας ενα λευκο μπουρνουζακι,γυμνος ανοιχτο το μπυρνουζι.δεν ενιωθα ασχημα με την γυμνια ηταν γλυκο,ενα μικρο αθωο παιδακι .Μπαινει στο μπανιο κατευθειαν και αγγαλιαζει τον πατερα μου,ο πατερας μου τον αγκαλιαζει και αυτος και ξερω οτι τωρα θα ξεψυχησει τωρα.Σκεφτηκα "Πες του συγγνωμη ,ελα πες ενα συγγνωμη ,πεθαινει ,ελεος βρε πες το" και του λεω "συγγνωμη" και ξεψυχησε..Ανοιγω τα ματια μου στο ξυπνιο μου να δω που βρσκομαι.και ενιωθα το βαρος και τηνστεναψωρια που απλα εμιενα στο κρεβατι ακουνητη και εκλαψα λιγο.
τι πιστευετε?το σκεφτομαι συνεχεια....συγγνωμη για το τεραστιο μνμ...σας παρακαλω μοιραστητες τις αποψεις σας μαζι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-15, 15:18
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Jasperaki, σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτήν την πολύ προσωπική ιστορία σου μαζί μας. Ισως κάποιοι να νοιώσουν "ηδονοβλεψίες" κατα κάποιο τρόπο, και να σκεφτούν "τι με νοιάζει εμένα για όλα αυτά"; Μην σε ανησυχεί αυτό, έπρεπε να τα βγάλεις απο μέσα σου, άγνωστη μεταξύ αγνώστων, και καλά έκανες. Δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα μιας και φαινεται πως πρόκειται απλά για κάποιο όνειρο, δεν δειχνει κάτι το έκδηλα μεταφυσικό.
Αυτό που έχει σημασία είναι η ανάγκη να τακτοποιήσεις κάποια πράγματα στην τρικυμία αυτή που πέρασες, ένας θάνατος δικού σου τόσο κοντά δεν είναι και λίγος. Κάποιοι λένε οτι οι αναχωρήσαντες κλείνουν τις υποθέσεις τους, με τον τρόπο του ο καθένας, προτού αποδεσμευτούν από την παρούσα ενσάρκωση. Αν σου είναι οικεία η οπτική αυτή μπορείς να το δείς και έτσι. Στο μυαλό σου δεν είμαι μέσα, για να ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό. Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι να φροντίσεις τώρα το γιο σου, έχεις ευθύνη απέναντι του, και να προσέξεις να μην ολισθήσετε στα πάθη που είδες να ξετυλίγονται μπροστά σου, απο την οικογένειά σου.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 19-04-15 στις 15:27
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-15, 16:09
jasperaki Ο χρήστης jasperaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

ΣΕευχαριστω για την απαντηση σου.ξερω εινα προσωπικα ομωςδεν ντρεπομαι ουτε νιωθω οτιδεν κανεινατα ξερει καποιος αλλος.ειναι ανοιχτο θεμα μεταξυ μελων της οικογενειας κ φιλους μου αυτο το θεμα.ομως εχεις δικιο οτι μπορει απλανα μηντους νοιαζουν τοσες λεπτομερειες κ θα επεξεργαστωτο μνμ μου να το κανω μικροτερο!
πιστευεις δηλαδη οτιδενηταν καπιιο μνμ απα ονειρο.κεγωαυτο σκεφτομαι,μια φιλη μου ειπε πως πιστευειειναι εκεινος κ να παω εαν θελω να αναψω κερι η στονταφο του μιας κ φενετε οτι αυτολεειμε το 'μονος στο χωμα"
δενξερω ....κανεις δεν ξερει πραγματικα....ομως μου κανει εντυπωση ποσο αληθεια ενιωσε το ονειρο κ πως ειναι η 1η φορα που τον ονειρευομαι.σε ευχαριστω για τον χρονο σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-15, 09:06
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jasperaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα

Δεν μπορω να αναλυσω την σχεση που ειχα με τον πατερα μου μεσα σε λιγες μονο γραμμες πολυ σψστα .Ομως θα προσπαθησω........................................ .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ........................
τι πιστευετε?το σκεφτομαι συνεχεια....συγγνωμη για το τεραστιο μνμ...σας παρακαλω μοιραστητες τις αποψεις σας μαζι μου.
Στην σημερινή κοινωνία το οικονομικό κομμάτι αποτελεί μεγάλο πρόβλημα στις προσωπικές σχέσεις των ανθρώπων.
Έχεις ένα ελαφρύ κολληματάκι εκεί διόλου ανεξήγητο. Η γνώμη μου για την ομολογουμένως συναισθηματική ιστορία σου
είναι ότι φέρθηκες κάπως σκληρά αν και δεν διακρίνω να είχατε πολύ καλό δεσμό κόρη-πατέρα.
Σου ρίχνω όμως και δίκιο, η αλήθεια θα βρίσκεται κάπου στην μέση. Το θεωρώ φυσιολογικό πάντως (στην δική μου λογική και ιδιοσυγκρασία )
ο ανθρώπινος οργανισμός να βρίσκει τρόπους ή τουλάχιστον να προσπαθεί να ανακτήσει κάποιες προσωπικές στιγμές
και να τις διαφοροποιήσει. Έπαιξες tetris με λίγα λόγια, άσε (αν θες) κατά μέρους τα συνειδητά-υποσυνείδητα
διότι είναι πολύ μπερδεμένη αυτή η κωδικοποίηση (εκεί βρίσκονται φοβερά νοήματα) και προχώρα ευθέως.

Αν μπορώ να πω κάτι με πιο λίγα λόγια,θα πω αυτό:

Ίσως...ούτε ο πατέρας σου να ήθελε να είχε αυτή την συμπεριφορά
αν μπορούσαμε να τον ρωτούσαμε,δεν μπορούμε όμως γιατί οι ζωντανοί
με τους ζωντανούς και οι νεκροί με τους νεκρούς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 22-04-15 στις 09:08
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-15, 22:27
Tempus Ο χρήστης Tempus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2015
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

μετα τον θανατο του μπαμπα σου και ολα οσα συνεβησαν ειναι λογικο να αισθανεσαι και μπερδεμενη και "ανησυχη" ....δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν ειναι κατι μεταφυσικο αλλα ισως το ασυνειδητο και οι σκεψεις που εχεις οσο αφορα τον πατερα σου να εφεραν στην μνημη σου μια κατασταση οπου προσωποποιησες αυτο που επιθυμουσες να κανεις μεσα σου αλλα δεν το γνωριζες....εστω ομως και με αυτον τον τροπο μπορεσες στην ονειρικη φαση που ησουν να προσφερεις απλοχερα την βοηθεια σου στον πατερα σου ωστε να κλεισει αυτος ο κυκλος με τα τοσα αναπαντητα ερωτηματα για εσενα...δεν γνωριζω τι θα ηθελες να κανεις ουτε θα μπορουσα ποτε να "κρινω" αυτην σου την ενεργεια αλλα μπορεις καποια στιγμη να βρεις σε ποιο μερος ειναι τοποθετημενος και να πας αν φυσικα το επιθυμεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.