Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 08-03-07, 15:31
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Δεν θυμάμαι ακριβώς τη μετάφραση αγαπητή dragoness...αλλά μάλλον δεν το έγραψα καλά προηγουμένως... ήθελα να πω και στο Θεό ήλιο....
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
  #112  
Παλιά 08-03-07, 15:43
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Δεν θυμάμαι ακριβώς τη μετάφραση αγαπητή dragoness...αλλά μάλλον δεν το έγραψα καλά προηγουμένως... ήθελα να πω και στο Θεό ήλιο....

οκ τωρα βγαζει καλυτερο νοημα....μαλλον απευθυνοταν και στις δυο δυναμεις.....
και στις σκοτεινες αλλα και στις φωτεινες....
μηπως μπορεις να μου πεις υπαρχει αυτο το κειμενακι με τη μεταφραση?
και ενα απλο στοιχειο να μου δωσεις μου αρκει.
Ευχαριστω.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
  #113  
Παλιά 08-03-07, 15:54
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikostheater
Ο Ιησους εκεινη την ωρα φωναζει την φραση για να εκπληρωσει μια προφητεια που ηδη προυπηρχε στην Παλαια Διαθηκη και αφορουσε τον Μεσσια.
Αγνοεις επισης οτι ο Ιησους Προσευχηθηκε στον Πατερα πριν την συλληψη του και οχι μονο τοτε..
Που το πας δεν καταλαβαινω...
Εσενα και της Λιτσας αμα σας δωσουν να γραψετε εκθεση με θεμα "το δωματιο της Λιτσας" θα γραψετε ακριβως τα ιδια πραγματα με τον ιδιο τροπο;
Πολυ αμφιβαλλω,εκτος και αν αντιγραφετε ο ενας απο τον αλλον...
Γιατι τοση πρεμουρα λοιπον για διαφορετικες εκφρασεις για το ιδιο γεγονος μεταξυ 2 ευαγγελιστων που εγραψαν τα κειμενα τους με χρονικη διαφορα ο ενας απο τον αλλον;
Δεν καταλαβαινω ολη αυτη την Σταυροφορια να ανακαλυψουμε την Αμερικη εκει που δεν υπαρχει....
Βρε ανθρωπε μου εγω μελετουσα τα ευαγγελια και εκανα μια παρατηρηση τιποτε παραπανω. Και επι της ουσιας δεν απαντησες. Γιατι το Ελωι μεταφραζεται σαν Ηλι; Αν εχουν την ιδια ακριβως σημασια στα εβραϊκα πες το μου να παμε παρακατω. Ο teoilio διατυπωσε μονο μια αποψη απο κατι που ειχε διαβασει στο Ιχωρ. Βεβαια η αποψη αυτη ειναι απλα μια υποθεση, καθοτι εκτος των ευαγγελιων δεν υπαρχει καποιο αλλο κειμενο το οποιο να γραφει για το συγκεκριμενο γεγονος ανεξαρτητως του εαν προκειται για ιστορικο γεγονος ή οχι.
Οσο για τη Λιτσα, την κοπελα δεν την εχω δει ουτε καν σε καποιο μιτινγκ της κοινοτητας (κι ομως δεν εχει συμβει! ). Σταυροφορια δεν υπαρχει διοτι δεν φερω κανενα σταυρο Οσο για την Αμερικη, αυτη υπαρχει και αρκετα σημεια της ειναι ακομη ανεξερευνητα!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
  #114  
Παλιά 08-03-07, 20:17
nikostheater Ο χρήστης nikostheater δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2006
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Ειχα βρει μια μεταφραση σε αλλο φορουμ.
Θα ψαξω να την βρω να την παραθεσω αυτοουσια γιατι ειναι σχετικα μεγαλη η εξηγηση.
Η εκφραση παντως ειναι επικληση στον Θεο Πατερα και οχι στον Θεο ηλιο (αν ειναι δυνατον!)
  #115  
Παλιά 08-03-07, 20:27
nikostheater Ο χρήστης nikostheater δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2006
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

απο το κατα Μαρκον:
33 Γενομένης δε ώρας έκτης σκότος εγένετο εφ' όλην την γήν έως ώρας ενάτης· 34 και τή ώρα τή ενάτη εβόησεν ο Ιησούς φωνή μεγάλη λέγων· Ελωί Ελωί, λιμά σαβαχθανί; ό εστι μεθερμηνευόμενον, ο Θεός μου ο Θεός μου, εις τι με εγκατέλιπες; 35 και τινες των παρεστηκότων ακούσαντες έλεγον· Ίδε Ηλίαν φωνεί

Κατ Ματθαιον:
46 περί δε την ενάτην ώραν ανεβόησεν ο Ιησούς φωνή μεγάλη λέγων· Ηλί ηλί, λιμά σαβαχθανί; τούτ' έστι Θεέ μου, Θεέ μου, ινατί με εγκατέλιπες; 47 τινές δε των εκεί εστηκότων ακούσαντες έλεγον ότι Ηλίαν φωνεί ούτος. 48 και ευθέως δραμών είς εξ αυτών και λαβών σπόγγον πλήσας τε όξους και περιθείς καλάμω επότιζεν αυτόν. 49 οι δε λοιποί έλεγον· ¶φες ίδωμεν ει έρχεται Ηλίας σώσων αυτόν.

Την διαφορα την βλεπεις;
Στο ενα λεει " ο Θεος μου ο Θεος μου και στο αλλο λεει Θεε μου Θεε μου.
ΔΕν θα μπορουσε το Ελωι να σημαινει ο Θεος μου και το Ηλι να σημαινει Θεε μου;
  #116  
Παλιά 08-03-07, 20:57
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Να δώσω και γω μια ερμηνεία. Λίγο τραβηγμένη.

Ο Ιησούς εκτελεί ένα σχέδιο. Είναι ένα σχέδιο που δεν το έχει εκπονήσει ο ίδιος
αλλά έχει "επιλεχθεί" ως ο "μεσσίας" για να το φέρει εις πέρας.
Το ποιο είναι το σχέδιο είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Ας το αφήσουμε για άλλο τοπίκιο.
Ποιός το έχει εκπονήσει ;
Κάποιος ή κάποιοι από το κρυφό Ιουδαϊκό ιερατείο, κάποιοι αρχιραβίνοι το έχουν.
Ποια τα ονόματά τους ; Ο ένας λέγεται Μωυσής και ο άλλος Ηλίας.
Μπορεί τα ονόματα αυτά να είναι αλληγορικά μπορεί "συνθηματικά".

Ας διαβάσουμε με προσοχή ένα εδάφιο , αυτό της Μεταμόρφωσης του Κυρίου.


Απο τον Ματθαίο ΙΖ
1Ύστερα από έξι μέρες παίρνει ο Ιησούς ξεχωριστά μαζί του τον Πέτρο, τον Ιάκωβο και τον αδελφό του Ιωάννη
και τους ανεβάζει σΆ ένα ψηλό βουνό, 2όπου και μεταμορφώθηκε μπροστά τους και το πρόσωπό του έλαμψε σαν τον
ήλιο και τα ρούχα του έγιναν άσπρα σαν το φως! 3Kι εκεί εμφανίστηκαν μπροστά τους ο Μωυσής κι ο Ηλίας,
που συνομιλούσαν με τον Ιησού. 4Μίλησε τότε ο Πέτρος και είπε στον Ιησού: "Κύριε, καλά είναι να μείνουμε εδώ.
Αν θέλεις, ας στήσουμε εδώ τρεις σκηνές: Μια για σένα, μια για το Μωυσή και μια για τον Ηλία".
5ΑλλΆ ενώ αυτός συνέχιζε ακόμα να μιλάει, ήρθε ξαφνικά μια φωτεινή νεφέλη και τους σκέπασε, και μέσα απΆ αυτήν
ακούστηκε μια φωνή που έλεγε: "Αυτός είναι ο Γιος μου ο αγαπητός, μέσω του οποίου εκδήλωσα την εύνοιά μου.
Αυτόν νΆ ακούτε". 6Kαι σαν άκουσαν οι μαθητές τη φωνή, έπεσαν μπρούμυτα και τους κυρίεψε μεγάλος φόβος.
7Tότε ο Ιησούς τους πλησίασε,...


Σιγά που θα έβλεπε ο Πέτρος δυο πεθαμένους από πολλούς αιώνες και δε θα έκανε κολοτούμπες αλλά ήθελε
να στήσει και σκηνή μη τυχόν και κρυώσουν. Εκεί λοιπόν του εξήγησαν του Ιησού τι πρέπει να κάνει.
Από εκείνη τη στιγμή ο απλός περιφερόμενος θίασος του Ιησού μεταμορφώθηκε στον "χρισμένο"
που θα εκτελούσε το μεγάλο κόλπο. Στον σταυρό απάνου ο Ιησούς τρόμαξε ότι μπορεί να το σκότωναν
στα αλήθεια. Και φυσικό ήταν να καλούσε τον Αρχιραβίνο Ηλία.

Αυτά.
  #117  
Παλιά 02-04-07, 15:43
phsyborg Ο χρήστης phsyborg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Kι εκεί εμφανίστηκαν μπροστά τους ο Μωυσής κι ο Ηλίας,
που συνομιλούσαν με τον Ιησού. 4Μίλησε τότε ο Πέτρος και είπε στον Ιησού: "Κύριε, καλά είναι να μείνουμε εδώ.
Αν θέλεις, ας στήσουμε εδώ τρεις σκηνές: Μια για σένα, μια για το Μωυσή και μια για τον Ηλία".

Κ πως εξηγεις οτι τους γνωρισαν αμεσως ενω δεν τους ειχαν ξαναδει ??δηλαδη ηξεραν οτι ειναο Ηλιας κ ο Μωυσης?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Χωρις να εχω παρακολουθησει τη συζητηση εδω και ημερες θελω να αναφερω μια ταπεινη μου απορια και θελω να μου την εξηγησετε

Ως γνωστον τα 4 ευαγγελια εχουν μεταξυ τους αρκετες διαφορες. Μια εξ' αυτων ειναι τα λογια που υποτιθεται πως ειπε ο Ιησους πανω στο σταυρο την ωρα που ξεψυχουσε. Δε θα σταθω εκει, θα σταθω ομως σε αυτα που περιγραφονται στο ευαγγελιο του Μαρκου:



Κοιταξτε τωρα τι λεει ο Ματθαιος για το ιδιο ακριβως γεγονος:




Τι δεν παει καλα; Γιατι οι μεταφραστες οριζουν το "Ελωι" και το "Ηλι" ως την ιδια λεξη; Εμενα αυτο το "Ελωι" περισσοτερο μου κανει για το "Ελωχιμ" που αναφερεται στη Γεννεση και στα εβραϊκα αποτελει τον πληθυντικο της λεξης Θεος; Πολυθεϊστης και ο Ιησους;
O Θεος ειναι πολλαπλη οντοτητα ..πιο απλα εχει πολλες μορφες-χαρακτηρες!
πχ..EL SAVAOTH , EL SHADAI κτλπ
__________________
JESUS LOVES YOU !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 02-04-07 στις 18:40 Αιτία: συγχώνευση ποστ
  #118  
Παλιά 29-04-07, 20:07
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Το σχετικό νήμα άνοιξε απ’ ότι βλέπω στις 25-09-06 από τον pshyborg αλλά δεν περιέχει ούτε ένα κριτήριο αξιολόγησης της αξιοπιστίας του βιβλίου αυτού προς συζήτηση. Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να προσδιορίσουμε ως προς ποια κριτήρια το βιβλίο αυτό μπορεί να χαρακτηρισθεί αξιόπιστο για να έχει και νόημα οποιαδήποτε συζήτηση από εδώ και κάτω.

Επίσης ίσως θα ήταν χρήσιμο να προσεγγίσουμε προσεκτικά την έννοια της θεοπνευστίας του καθώς πολύ συχνά συγχέονται οι παραπάνω έννοιες (αξιοπιστία-θεοπνευστία).

Προτείνω να ξεκινήσουμε της αξιολόγηση του βιβλίου ως προς τις ιστορικές του αναφορές. Είναι αληθινή η Α.Γ στις ιστορικές της καταγραφές και αναφορές;Τι λέτε;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 29-04-07 στις 20:08
  #119  
Παλιά 29-04-07, 21:49
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Το έχω ξαναγράψει ποιό πάνω αλλά το ξαναγράφω.
Σε μερικά σημεία είναι τόσο ακριβής στα γεωγραφικά δεδομένα που έχει χρησιμοποιηθεί μέχρι στιγμής όχι μόνο για στρατιωτικούς σκοπούς, αλλά και να βρεθούν πηγάδια μέχρι και χαμένο ορυχείο...
Αυτό σε κάνει να αναρωτιέσαι...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
  #120  
Παλιά 01-05-07, 09:26
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Το έχω ξαναγράψει ποιό πάνω αλλά το ξαναγράφω.
Σε μερικά σημεία είναι τόσο ακριβής στα γεωγραφικά δεδομένα που έχει χρησιμοποιηθεί μέχρι στιγμής όχι μόνο για στρατιωτικούς σκοπούς, αλλά και να βρεθούν πηγάδια μέχρι και χαμένο ορυχείο...
Αυτό σε κάνει να αναρωτιέσαι...
Δεν είναι όμως τόσο ακριβής σε όλες τις ιστορικές της καταγραφές όπως τουλάχιστον μέχρι σήμερα έχουν αποδείξει οι διάφορες αρχαιολογικές έρευνες και ανασκαφές.

Μια από τις πλέον αξιομνημόνευτες μάχες στις ιστορίες της Βίβλου είναι και η μάχη του Ιησού του Ναϋή ενάντια στην πόλη της Ιεριχούς. Η ιστορία όπως μας την διηγείται το βιβλίο είναι λίγο πολύ γνωστή: Η άλωση της πόλης της Ιεριχούς (Χαναναίων) από τον Ιησού του Ναϋή με 40.000 χιλιάδες στρατιώτες. Εδώ να προσθέσω ότι η μάχη διατηρεί τον συμβολισμό της ακόμη και σήμερα καθώς οι Παλαιστίνιοι πιστεύουν ότι κατάγονται από τους Χαναναίους (κάτοικοι της Ιεριχούς) ενώ οι Ισραηλινοί από τους Ισραηλίτες διεκδικώντας και οι δύο όπως γνωρίζουμε την ίδια χώρα. Έτσι αυτό που συνέβει πριν 3.000 χρόνια συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Η ΜΟΝΗ ΠΗΓΗ για την ύπαρξη του Ιησού του Ναϋή στη χώρα των Χαναναίων είναι η Βίβλος. Η συγκεκριμένη ιστορία γράφτηκε γύρω στο 500 π.Χ τουλάχιστον 2.500 χρόνια μετά την κατάκτηση της Χαναάν από τον πρωταγωνιστή της.

ΑΠΟ ΤΟ 1952 ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΤΟΥ ΝΑΥΗ. Το 1952 είναι η χρονιά που η αρχαιολόγος Κάθλιν Κένυον ξεκίνησε τις δικές της ανασκαφές κατόπιν αίτησης ενός παλαιότερου συναδέλφου της, του Γκάστανγκ καθηγητή του Πανεπιστημίου του Λίβερπουλ. Ο Γκάστανγκ την περίοδο 1931-1936 κάνοντας τις δικές του ανασκαφές πίστευε ότι βρήκε τα τείχη της πόλης της Ιεριχούς, αφού η χρονολόγηση των ευρημάτων του τον οδήγησε γύρω στο 1400 π.Χ την ίδια δηλαδή εποχή που η Βίβλος υποστήριζε ότι συνέβει η Μάχη της Ιεριχούς.

Η Κένυον χρονολογώντας προσεκτικότερα τα ευρήματα του Γκάστανγκ έδειξε ότι τα τείχη της πόλης δεν είχαν γκρεμιστεί το 1400 π.Χ αλλά 150 χρόνια νωρίτερα δηλαδή το 1550 π.Χ. Αν οι ισχυρισμοί της είναι αληθινοί τότε η Ιεριχώ είχε καταστραφεί πολύ χρόνο πριν ο Ιησούς του Ναϋή φύγει από την Αίγυπτο –πιθανόν από κάποιο σεισμό- και βέβαια η πτώση των τειχών της δεν συμπίπτει χρονολογικά με την επίθεση του Ιησού του Ναϋή στη πόλη.

ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! Οι αρχαιολογικές ανασκαφές έδειξαν ότι η πόλη το 1400 π.Χ παρουσίαζε μια πολύ διαφορετική εικόνα από αυτή που μας διηγείται η Βίβλος. Τα τείχη της πόλης είχαν πέσει σε αχρηστία, η πόλη ήταν ανοχύρωτη και είχε λίγους κατοίκους. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΘΕΙ!

Αν όμως δεν υπήρχε λόγος να δοθεί μια τέτοια μάχη γιατί περιγράφεται σαν κατάκτηση η άφιξη των Ισραηλιτών; Η Βίβλος μας λέει ότι ο Ιησούς του Ναϋή δεν κατέστρεψε μόνο την Ιεριχώ αλλά και άλλες πόλεις της γύρω περιοχής επίσης. Όμως οι αρχαιολόγοι που έχουν ανασκάψει αυτές τις περιοχές βλέπουν ότι τα μέρη που ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝΤΑΝ ΚΑΝ ΚΑΙ ΟΣΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΟ.

Μια τελευταία διαπίστωση για τη μη-ιστορικότητα του γεγονότος ήρθε όταν διαπιστώθηκε ιστορικά ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΣΡΑΗΛΙΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ- όσο δυνατός και αν ήταν- ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΟΥ ΧΑΝΑΝΑΙΟΥΣ. Και αυτό γιατί το 1400 π.Χ οι Αιγυπτιακές δυνάμεις είχαν προσαρτήσει τη Χαναάν στην αυτοκρατορία τους. Οι Αιγύπτιοι δεν θα είχαν επιτρέψει την εισβολή του Ιησού του Ναϋή στην περιοχή τους (την ακμή της Αιγυπτιακής Αυτοκρατορίας).

Στην πραγματικότητα σχεδόν ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ από την δεκαετία του 1950 και ύστερα ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΥΝ τις περιγραφές της Βίβλου. Το 1400 π.Χ η Ιεριχώ ήταν χωριό, όχι οχυρωμένη πόλη. Δεν υπάρχουν πουθενά ίχνη μαχών του Ιησού του Ναϋή και η Χαναάν ήταν Αιγυπτιακή αποικία.

Μύθος λοιπόν ή πραγματικότητα; Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι πίσω από κάθε καταγραφή, πίσω από κάθε γεγονός υπάρχει πάντα ένας κόκκος αλήθειας, ένα πραγματικό συμβάν που στην πορεία των αιώνων, από αφήγηση σε αφήγηση, από στόμα σε στόμα, εμπλέκει το μύθο (την υπερβολή) με την πραγματικότητα. Όμως και προσέξτε το αυτό, η αξία του σαν σύμβολο, σαν δίδαγμα, σαν αρχέγονη καταγραφή ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ…
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.