Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-17, 11:47
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Είναι η θρησκεία ένα "παραπροϊόν", ένας ιός της νόησης;

Από το βιβλίο του Dawkins, "Η περί Θεού αυταπάτη", σελ. 253-254: " Έπειτα από όσα είπα, θα έχετε καταλάβει το επιχείρημά μου σχετικά με τους παιδικούς εγκεφάλους και τη θρησκεία: η φυσική επιλογή οικοδομεί παιδικούς εγκεφάλους με την τάση να πιστεύουν οτιδήποτε τους λένε οι γονείς τους και οι γέροντες της φυλής. Μια τέτοια ευπειθής υπακοή έχει τεράστια σημασία για την επιβίωση: είναι ανάλογη με τον προσανατολισμό της νυχτοπεταλούδας μέσω της Σελήνης. Ωστόσο, η άλλη όψη της ευπειθούς υπακοής είναι η δουλική ευπιστία, με αναπόφευκτο παραπροϊόν την ευπάθεια σε μολύνσεις από ιούς της νόησης. Για θαυμάσιους λόγους σχετικούς με τη δαρβινική επιβίωση, οι παιδικοί εγκέφαλοι έχουν ανάγκη να εμπιστεύονται τους γονείς και όσους γηραιότερους υποδεικνύουν οι γονείς. Αυτόματη συνέπεια αυτού είναι ότι όποιος εμπιστεύεται αδυνατεί να διακρίνει την καλή από την κακή συμβουλή: Το παιδί δεν μπορεί να γνωρίζει ότι η συμβουλή "Μην τσαλαβουτάς στη γεμάτη κροκόδειλους λίμνη" είναι καλή ενώ η συμβουλή "Πρέπει να θυσιάσεις μια κατσίκα όταν έχει πανσέληνο, αλλιώς δε θα έρθουν οι βροχές" είναι στην καλύτερη περίπτωση σπατάλη χρόνου και κατσικιών. Και οι δύο νουθεσίες μοιάζουν άξιες εμπιστοσύνης. Και προέρχονται από σεβαστή πηγή και διατυπώνονται με επίσημη σοβαρότητα η οποία εμπνέει σεβασμό και απαιτεί υπακοή. Το ίδιο ισχύει για προτάσεις σχετικά με τον Κόσμο, την ηθικότητα και την ανθρώπινη φύση. Και, πιθανότατα, όταν το παιδί μεγαλώσει και αποκτήσει δικά του παιδιά, είναι φυσιολογικό να τους τα μεταδώσει όλα - τόσο τα ανόητα όσο και τα λογικά -, με την ίδια μεταδοτική σοβαρότητα ".
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-17, 14:37
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το βιβλίο του Dawkins, "Η περί Θεού αυταπάτη", σελ. 253-254: " Έπειτα από όσα είπα, θα έχετε καταλάβει το επιχείρημά μου σχετικά με τους παιδικούς εγκεφάλους και τη θρησκεία: η φυσική επιλογή οικοδομεί παιδικούς εγκεφάλους με την τάση να πιστεύουν οτιδήποτε τους λένε οι γονείς τους και οι γέροντες της φυλής. Μια τέτοια ευπειθής υπακοή έχει τεράστια σημασία για την επιβίωση: είναι ανάλογη με τον προσανατολισμό της νυχτοπεταλούδας μέσω της Σελήνης. Ωστόσο, η άλλη όψη της ευπειθούς υπακοής είναι η δουλική ευπιστία, με αναπόφευκτο παραπροϊόν την ευπάθεια σε μολύνσεις από ιούς της νόησης. Για θαυμάσιους λόγους σχετικούς με τη δαρβινική επιβίωση, οι παιδικοί εγκέφαλοι έχουν ανάγκη να εμπιστεύονται τους γονείς και όσους γηραιότερους υποδεικνύουν οι γονείς. Αυτόματη συνέπεια αυτού είναι ότι όποιος εμπιστεύεται αδυνατεί να διακρίνει την καλή από την κακή συμβουλή: Το παιδί δεν μπορεί να γνωρίζει ότι η συμβουλή "Μην τσαλαβουτάς στη γεμάτη κροκόδειλους λίμνη" είναι καλή ενώ η συμβουλή "Πρέπει να θυσιάσεις μια κατσίκα όταν έχει πανσέληνο, αλλιώς δε θα έρθουν οι βροχές" είναι στην καλύτερη περίπτωση σπατάλη χρόνου και κατσικιών. Και οι δύο νουθεσίες μοιάζουν άξιες εμπιστοσύνης. Και προέρχονται από σεβαστή πηγή και διατυπώνονται με επίσημη σοβαρότητα η οποία εμπνέει σεβασμό και απαιτεί υπακοή. Το ίδιο ισχύει για προτάσεις σχετικά με τον Κόσμο, την ηθικότητα και την ανθρώπινη φύση. Και, πιθανότατα, όταν το παιδί μεγαλώσει και αποκτήσει δικά του παιδιά, είναι φυσιολογικό να τους τα μεταδώσει όλα - τόσο τα ανόητα όσο και τα λογικά -, με την ίδια μεταδοτική σοβαρότητα ".
Πολύ σοφά λόγια.

Επίσης
Το ανθρώπινο είδος, έχει αυξήσει το προσδόκιμο όριο ζωής, έχει αυξήσει
την πρόσληψη πληροφοριών και έχει πετύχει την δυνατότητα σχετικά εύκολα να επαληθεύει κάτι που του λένε.
Αν ας πούμε σας πω πως εχθές ήρθε ο Βούδας στη Θεσσαλονίκη Μητροπόλεως
και είπε λόγια σπουδαία και έκανε και τρία θαύματα, μπορούμε εύκολα να το επαληθεύσουμε μέσω ιντερνετ.

Το ότι μαθαίνουμε περισσότερα και ζούμε περισσότερο, μας δίνει την δυνατότητα
στις κοινωνίες να διαθέτουμε περισσότερο "σοφούς" και ώριμους πολίτες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-17, 16:00
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Έχεις κάποιο λινκ για την εξελικτική θεωρία περί παιδικού εγκεφάλου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-17, 16:27
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Με την αποδαφήνηση ότι άλλο η θρησκειολογία και άλλο η θεολογία, θα ήθελα να ρωτήσω, αν είναι η θρησκειολογία επιστήμη.
Γιατί αν είναι τότε δεν βρήκα στο βιογραφικό του κυρίου ντοκινς ότι είναι θρησεκιολόγος.
Αντιθέτος βρήκα ότι είναι εξελικτικός βιολόγος.
Επομένως έχουμε άλλη μια περίπτωση που κάποιος με συγκεκριμένες γνωσεις ασχολείται με ασχετα με την σπουδή του αντικείμενα.
Θα έμενα εκπληκτος, αλλά έχω μπει σε ελληνικό ταξι...
Αρα μπορεί και ενας θρησκειολόγος ή με οποιαδηποτε άλλη ειδικότητα να ασχολείται (και να έχει κύρος) με την εξελιξη ε;
Επειδη ο τάδε είναι πατριαρχης, με σπουδες στην θρησκειολογια και μπλα μπλα μπλα, τον πιστευουμε όταν λέει ότι ή γη είναι ηλικιας 8.000 ετών ε;
Αυτοι εισαστε.
και απλά είοσαστε σε στρατοεδο εκτος θρησκειας-εκκλησιας,
για εμένα είναι αδιάφορο αυτό.
και οι δυο περιπτωσεις είναι ακραιες, και ομοιες εξαιτιας αυτού.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-17, 22:42
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως έχουμε άλλη μια περίπτωση που κάποιος με συγκεκριμένες γνωσεις ασχολείται με ασχετα με την σπουδή του αντικείμενα.
Εσύ γνωρίζεις το Θεό προσωπικά;
Έχεις κάποια συγκεκριμένη γνώση περί Θεού;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 28-08-17 στις 22:47
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-17, 23:25
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ γνωρίζεις το Θεό προσωπικά;
Έχεις κάποια συγκεκριμένη γνώση περί Θεού;
Ρωτάς από περιέργεια;
Δεν απαντάω σε περίεργους.
Αν δεν είσαι περίεργος αλλά σε ενδιαφέρει πραγματικά, σε τι θα σε ωφελήσουν οι απαντήσεις μου;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-17, 00:45
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και, πιθανότατα, όταν το παιδί μεγαλώσει και αποκτήσει δικά του παιδιά, είναι φυσιολογικό να τους τα μεταδώσει όλα - τόσο τα ανόητα όσο και τα λογικά -, με την ίδια μεταδοτική σοβαρότητα ".
Επειδή το έχω διαβάσει το βιβλίο, δεν συμφωνώ με αρκετά από αυτά που γράφει. Πολλοί άνθρωποι γεννιούνται με ένα φυσικό ένστικτο αναζήτησης του μεταφυσικού. Μια προϋπάρχουσα γνώση ή πεποιθήσεις και πολλές φορές έρχονται σε σύγκρουση με το περιβάλλον τους. Δεν σημαίνει ότι όποιος πιστεύει σε κάποια πράγματα, είναι επειδή τον έπεισε ο περίγυρός του ή ότι φοβάται ότι κάποια μέρα θα πεθάνει και θα χαθεί. Σε γενικές γραμμές θεωρώ τον Ντόκινς ένα έξυπνο φανατικό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-17, 12:17
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί άνθρωποι γεννιούνται με ένα φυσικό ένστικτο αναζήτησης του μεταφυσικού. Μια προϋπάρχουσα γνώση ή πεποιθήσεις και πολλές φορές έρχονται σε σύγκρουση με το περιβάλλον τους. Δεν σημαίνει ότι όποιος πιστεύει σε κάποια πράγματα, είναι επειδή τον έπεισε ο περίγυρός του ή ότι φοβάται ότι κάποια μέρα θα πεθάνει και θα χαθεί.
Εγώ από μικρός, ήμουν πεπεισμένος ότι δεν χανόμαστε μετά τον θάνατο, η ιδέα της ανυπαρξίας , του κενού, μου φάνταζε κάτι το αδιανόητο. Επίσης από μικρή ηλικία είχα " κόλλημα " με τον χώρο του μεταφυσικού. Για το πρώτο μπορεί να μου πουν ότι ίσχυε λόγω της χριστιανικής κατήχησης που έλαβα και το δεύτερο, από επιρροές που άσκησαν πάνω μου ταινίες, κινούμενα σχέδια, βιβλία και πολλά άλλα. Προϋπάρχουσα γνώση μπορεί να υπάρχει μόνο αν πιστέψουμε στην Σαμσάρα, να " κουβαλάμε " δηλαδή στοιχεία προηγούμενης ενσάρκωσής μας. Κάπως έτσι το βλέπω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-17, 12:55
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ από μικρός, ήμουν πεπεισμένος ότι δεν χανόμαστε μετά τον θάνατο, η ιδέα της ανυπαρξίας , του κενού, μου φάνταζε κάτι το αδιανόητο. Επίσης από μικρή ηλικία είχα " κόλλημα " με τον χώρο του μεταφυσικού. Για το πρώτο μπορεί να μου πουν ότι ίσχυε λόγω της χριστιανικής κατήχησης που έλαβα και το δεύτερο, από επιρροές που άσκησαν πάνω μου ταινίες, κινούμενα σχέδια, βιβλία και πολλά άλλα. Προϋπάρχουσα γνώση μπορεί να υπάρχει μόνο αν πιστέψουμε στην Σαμσάρα, να " κουβαλάμε " δηλαδή στοιχεία προηγούμενης ενσάρκωσής μας. Κάπως έτσι το βλέπω...
Είχα κι εγώ αυτή την ιδέα από μικρός, δε θυμάμαι από πότε...
Σωστότερο θα ήταν να πω ότι είχα αυτή την ιδέα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου!
Περισσότερο είχα επηρεαστεί από την ταινία "Ο Βασιλιάς των λιονταριών", στο σημείο εκείνο που ο Σίμπα βλέπει τον πατέρα του στον ουρανό!
Ωστόσο και γι' αυτό έχει δώσει εξήγηση ο Ντόκινς!
Είχε πει ότι γεννιόμαστε "δυιστές". Ότι δηλαδή όσο είμαστε μικροί έχουμε διαχωρισμένες στον εγκέφαλο τις έννοιες "ψυχή" και "σώμα" και νομίζουμε ότι είναι κάτι διαφορετικό το ένα από το άλλο. Μεγαλώνοντας και όσο μορφωνόμαστε περισσότερο μαθαίνουμε να γινόμαστε "μονιστές", να λαμβάνουμε δηλαδή την ψυχή και το σώμα ως ένα όλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 29-08-17 στις 12:58
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-17, 14:04
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προϋπάρχουσα γνώση μπορεί να υπάρχει μόνο αν πιστέψουμε στην Σαμσάρα, να " κουβαλάμε " δηλαδή στοιχεία προηγούμενης ενσάρκωσής μας. Κάπως έτσι το βλέπω...
Και στο ευρύτερο χριστιανικό δόγμα, όπως ο Πνευματισμός - Spiritism (κατά Καρντέκ), υπάρχουν παρόμοιες πεποιθήσεις μετενσάρκωσης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχε πει ότι γεννιόμαστε "δυιστές". Ότι δηλαδή όσο είμαστε μικροί έχουμε διαχωρισμένες στον εγκέφαλο τις έννοιες "ψυχή" και "σώμα" και νομίζουμε ότι είναι κάτι διαφορετικό το ένα από το άλλο. Μεγαλώνοντας και όσο μορφωνόμαστε περισσότερο μαθαίνουμε να γινόμαστε "μονιστές", να λαμβάνουμε δηλαδή την ψυχή και το σώμα ως ένα όλον.
Αυτά τα γράφει γιατί την έχει δει να πουλάει βιβλία σε αυτούς που έχουν αγανακτήσει με τον χριστιανισμό. Στην ανατολή του μη-δυισμού, αυτά τα ακούνε και γελάνε. Όταν δηλαδή ο άλλος θεωρεί ότι όλα είναι ένα, νομίζεις ότι τον ενδιαφέρει τι λέει ο Ντόκινς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 29-08-17 στις 14:11
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.