Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 05-07-16, 14:14
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Το κακό είναι πως ούτε οι Μάρτυρες του Ιεχωβά θέλουν να συνυπάρχουν με ορθόδοξους.

Και τί έγινε αν εσύ τον Θεό τον έχεις ως 3 πρόσωπα σε 1, ενώ οι ΜτΙ ως πατέρα και ένα πρόσωπο? Δεν θα μπορούσατε να βρίσκεστε στην ίδια εκκλησία?

Κάνουν τα θέματα θεολογίας, ανθρωπολογίας, κοσμολογίας τον Χριστιανισμό?

Το δόγμα της Αγ. Τριάδας δεν υπάρχει στην Βίβλο, όμως δεν έχω πρόβλημα να το πιστεύουν άτομα που λέγονται Χριστιανοί.

Το βασικό δόγμα είναι ο Χριστός. Εννοείται πως όποιος αρνείται τον Χριστό, δεν είναι Χριστιανός. Όλα τα άλλα είναι για να χωρίζουν τους πιστούς σε εκατοντάδες σέκτες.

Πιστεύω μπορούν να συνυπάρξουν οι χριστιανοί διαφορετικών δογμάτων και όλα τα άλλα είναι κόλπα εκείνων που θέλουν την ανθρωπότητα διαιρεμένη, έτσι ώστε να μην μπορεί να αντιδράσει στην εξουσία.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 05-07-16, 14:21
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιοι είναι αυτοί οι ΜτΙ ? Οι Γιαχωβάδες ? Γιατί τους λέτε έτσι ?

Ε, καλά, το θέμα είναι να διασφαλίζουμε την ειρήνη και την αξιοπρέπεια.
Με αυτό που λες, διασφαλίζουμε ολοκληρωτισμούς και άβουλους πολίτες υπήκοους. Αν και δεν μου αρέσει η βία, δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν οι κοινωνίες μας αν δεν μορούσαν να "αμυνθούν".


Ε, κάτι μου λέει αλλά δε με ενδιαφέρει.
Η απατεωνία έχει πολλά προσωπεία αλλά την ιδια κεντρική ιδέα


Ξέρω ελληνική ιστορία πολύ καλύτερα απ τον μέσο έλληνα λόγω και επαγγέλματος, μεταφράστρια και ξεναγός. Σε πληροφορώ ότι ΚΑΙ οι Γιαχωβάδες είναι μια απ τα ίδια.
Ξέμπλεξε τα λίγο.

Λες οι Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι σαν τους Ισλαμιστές, αλλά ειρωνεύεσαι και απορείς που δεν χρησιμοποιούν όπλα. Είδες οι Μάρτυρες του Ιεχωβά να ανατινάζουν αλλόθρησκους???

Και πως θα έρθει ειρήνη στην Γη που λέει ο Johnkook? Δεν πρέπει να πετάξουν τα όπλα οι άνθρωποι?

Σχετικά με Μπλαβάτσκυ να σε ενδιαφέρει, γιατί δεν μπορείς να συγκρίνεις τώρα την εκκλησούλα των ΜτΙ με την σατανική σφηγκοφωλιά.

Έχεις ακούσει εσύ σε εκκλησίες Μαρτύρων, να ανυψώνεται μια χοντρούλα με την δύναμη δαιμόνων και την ίδια στιγμή να ξεγυμνώνεται(πω τι κάλη) και να εισέρχονται και να εξέρχονται δαιμόνια διαμέσω της?

Ή μήπως ξέρεις οι Μάρτυρες του Ιεχωβά να φοράνε τα άρματα και να ξεκινάνε ένοπλο αγώνα κατά Ορθόδοξων και Καθολικών?

Δεν λέω ότι είναι σούπερ άγιοι άνθρωποι, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν τους θεωρώ πρόβλημα της κοινωνίας. Δεν με πειράζουν, δεν τους πειράζω.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-07-16, 14:39
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακό είναι πως ούτε οι Μάρτυρες του Ιεχωβά θέλουν να συνυπάρχουν με ορθόδοξους.

Και τί έγινε αν εσύ τον Θεό τον έχεις ως 3 πρόσωπα σε 1, ενώ οι ΜτΙ ως πατέρα και ένα πρόσωπο? Δεν θα μπορούσατε να βρίσκεστε στην ίδια εκκλησία?

Κάνουν τα θέματα θεολογίας, ανθρωπολογίας, κοσμολογίας τον Χριστιανισμό?

Το δόγμα της Αγ. Τριάδας δεν υπάρχει στην Βίβλο, όμως δεν έχω πρόβλημα να το πιστεύουν άτομα που λέγονται Χριστιανοί.

Το βασικό δόγμα είναι ο Χριστός. Εννοείται πως όποιος αρνείται τον Χριστό, δεν είναι Χριστιανός. Όλα τα άλλα είναι για να χωρίζουν τους πιστούς σε εκατοντάδες σέκτες.

Πιστεύω μπορούν να συνυπάρξουν οι χριστιανοί διαφορετικών δογμάτων και όλα τα άλλα είναι κόλπα εκείνων που θέλουν την ανθρωπότητα διαιρεμένη, έτσι ώστε να μην μπορεί να αντιδράσει στην εξουσία.
Επειδή και οι χριστιανοί και οι ιεχωβάδες πιστεύουν σε μια θρησκεία δεν σημαίνει ότι πρεπει να ειναι μέλη της ίδιας εκκλησίας.Με την ίδια λογική να προσευχόμαστε μαζί χριστιανοί ,ιεχωβάδες,μουσουλμάνοι και βουδιστές.Διαφορετική θρησκεία συνεπάγεται διαφορετική θρησκευτική κοινότητα
Αν εγώ έχω ένα κοππάδι πρόβατα και ο ένας φίλος μου έχει μία αγέλη λύκων,μπορούμε να τα έχουμε στον ίδιο χώρο απλά επειδή είμαστε και οι δύο φιλόζωοι?

Όπως και η επιστήμη έτσι και σε μια θρησκεία η αλήθεια είναι μία.Όλες οι σέκτες μπορούν να ενωθούν μόνο αφού γινει σύνοδος και ολοι συμφωνήσουν σε ένα και μοναδικό δόγμα.Δεν γίνεται στην ίδια θρησκεία ο ένας να μην τιμά τους αγίους,ο άλλος να λέει ότι ο Χριστός είχε μόνο μία φύση(ή μονο θεός ή μόνο άνθρωπος),ο αλλος να προσκυνά αγελάδες κτλπ

Υ.Σ Για να προλάβω κάποιους, το παράδειγμα με τα πρόβατα και τους λύκους το χρησιμοποίησα για να τονίσω το ότι οι διαφορες καθιστούν την ένωση μη βιώσιμη,όχι για να ταυτίσω τους χριστιανούς με τα <<αθώα>> πρόβατα και τους πιστούς των άλλων θρησκειών ως <<κακούς>> λύκους
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 05-07-16, 14:43
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέμπλεξε τα λίγο.

Λες οι Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι σαν τους Ισλαμιστές, αλλά ειρωνεύεσαι και απορείς που δεν χρησιμοποιούν όπλα. Είδες οι Μάρτυρες του Ιεχωβά να ανατινάζουν αλλόθρησκους???

Και πως θα έρθει ειρήνη στην Γη που λέει ο Johnkook? Δεν πρέπει να πετάξουν τα όπλα οι άνθρωποι?

Σχετικά με Μπλαβάτσκυ να σε ενδιαφέρει, γιατί δεν μπορείς να συγκρίνεις τώρα την εκκλησούλα των ΜτΙ με την σατανική σφηγκοφωλιά.

Έχεις ακούσει εσύ σε εκκλησίες Μαρτύρων, να ανυψώνεται μια χοντρούλα με την δύναμη δαιμόνων και την ίδια στιγμή να ξεγυμνώνεται(πω τι κάλη) και να εισέρχονται και να εξέρχονται δαιμόνια διαμέσω της?

Ή μήπως ξέρεις οι Μάρτυρες του Ιεχωβά να φοράνε τα άρματα και να ξεκινάνε ένοπλο αγώνα κατά Ορθόδοξων και Καθολικών?

Δεν λέω ότι είναι σούπερ άγιοι άνθρωποι, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν τους θεωρώ πρόβλημα της κοινωνίας. Δεν με πειράζουν, δεν τους πειράζω.
Λίγο άκυρη η ερώτησή μου:
Είμαι ο μόνος που μολις σκέφτηκα την όλη σκηνή με τη χοντρούλα γέλασα?Πείτε μου για να κλείσω ραντεβου με ψυχολόγο πριν να είναι αργά
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 06-07-16, 07:26
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Μάλλον δείχνει αδιαφορία η στάση σου για αλλαγή κόσμου.

Ok, ο πόλεμος όμως θα συνεχιστεί έτσι και μην περιμένεις να αλλάξει η ανθρωπότητα, όταν υπάρχουν δισετομμύριες σέχτες, ομάδες, οπάδοι, κόμματα, εταιρείες, στρατοί, ανταγωνισμοί.

Γι' αυτό πιστεύω ότι είναι καλύτερο να αφανιστεί η ανθρωπότητα και μαζί της όλα τα καλά στοιχεία που πέτυχε πολιτιστικά και πνευματικά(δυστυχώς), γιατί το κακό είναι μεγαλύτερο και θα καταστρέψει την Γη.

Καλύτερα να μείνουν μόνο τα ζώα και να ησυχάσει η Γη, αφού τα κακά σπέρματα όχι μόνο δεν λένε να μετανοήσουν, ούτε έχουν καν διάθεση να σκεφτούν κάτι τέτοιο. Πιστεύουν φανατικά στον πόλεμο και εξουδετέρωση ανταγωνιστή και αυτό δεν πρόκειται να το αλλάξει καμμιά πνευματική διδασκαλία, διότι η φύση τους την αρνείται την πνευματικότητα.

Σχετικά με ακραίες δηλώσεις για Μπλαβάτσκυ είναι αληθινές και έχουν γραφτεί από μασώνους που συμμετείχαν σε τελετές μαζί της. Να στις βρω αν θες.

Οπότε πως μπορούμε να μιλάμε για επικίνδυνη παραθρησκευτική οργάνωση Μαρτύρων του Ιεχωβά που είναι επίσημη θρησκεία, όταν εδώ κυκλοφορούν ελεύθερα σατανικές οργανώσεις και η μασωνία έχει κατακλύσει την υφήλιο
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 06-07-16, 09:25
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δείχνει αδιαφορία η στάση σου για αλλαγή κόσμου.

Ok, ο πόλεμος όμως θα συνεχιστεί έτσι και μην περιμένεις να αλλάξει η ανθρωπότητα, όταν υπάρχουν δισετομμύριες σέχτες, ομάδες, οπάδοι, κόμματα, εταιρείες, στρατοί, ανταγωνισμοί.

Γι' αυτό πιστεύω ότι είναι καλύτερο να αφανιστεί η ανθρωπότητα και μαζί της όλα τα καλά στοιχεία που πέτυχε πολιτιστικά και πνευματικά(δυστυχώς), γιατί το κακό είναι μεγαλύτερο και θα καταστρέψει την Γη.

Καλύτερα να μείνουν μόνο τα ζώα και να ησυχάσει η Γη, αφού τα κακά σπέρματα όχι μόνο δεν λένε να μετανοήσουν, ούτε έχουν καν διάθεση να σκεφτούν κάτι τέτοιο. Πιστεύουν φανατικά στον πόλεμο και εξουδετέρωση ανταγωνιστή και αυτό δεν πρόκειται να το αλλάξει καμμιά πνευματική διδασκαλία, διότι η φύση τους την αρνείται την πνευματικότητα.

Σχετικά με ακραίες δηλώσεις για Μπλαβάτσκυ είναι αληθινές και έχουν γραφτεί από μασώνους που συμμετείχαν σε τελετές μαζί της. Να στις βρω αν θες.

Οπότε πως μπορούμε να μιλάμε για επικίνδυνη παραθρησκευτική οργάνωση Μαρτύρων του Ιεχωβά που είναι επίσημη θρησκεία, όταν εδώ κυκλοφορούν ελεύθερα σατανικές οργανώσεις και η μασωνία έχει κατακλύσει την υφήλιο
Δηλαδή είναι αδιάφορη η γνώμη μου που αφορά την αλλαγή του ανθρώπου που ειναι ο δύσκολος δρόμος και η δική σου που αφορά την ολική καταστροφή ειναι σωστή?Δεν ξέρω,μπορεί να είμαι απλά πιο αισιόδοξος.

Τέλος,όπως ξαναείπα το θέμα συζήτησης είναι οι μαρτυρες του ιεχωβά και όχι ποια σεκτα είναι η χειρότερη.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 06-07-16, 10:17
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή είναι αδιάφορη η γνώμη μου που αφορά την αλλαγή του ανθρώπου που ειναι ο δύσκολος δρόμος και η δική σου που αφορά την ολική καταστροφή ειναι σωστή?Δεν ξέρω,μπορεί να είμαι απλά πιο αισιόδοξος.
Κοίτα, εσύ και εγώ ΚΑΛΑ είμαστε. Δεν λέω ότι είμαστε τέλειοι, αλλά έχουμε κάποιο επίπεδο εσωτερικά, πνευματικά.

Για πήγαινε να μιλήσεις για ειρήνη, αγάπη, συνεργασία σε ένα τσαντίρι γύφτων. Το πιο πιθανό είναι να σου βγάλουν μαχαίρια και να σου πάρουν ότι έχεις πάνω. Ή πήγαινε στους τζιχαντιστές.

Εγώ είμαι πολύ απαισιόδοξος διότι ο υλισμός και η αγριότητα κυριαρχούν στις περισσότερες φυλές της Γης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logical Faith : 06-07-16 στις 10:18
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-07-16, 10:20
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή είναι αδιάφορη η γνώμη μου που αφορά την αλλαγή του ανθρώπου που ειναι ο δύσκολος δρόμος και η δική σου που αφορά την ολική καταστροφή ειναι σωστή?Δεν ξέρω,μπορεί να είμαι απλά πιο αισιόδοξος.

Τέλος,όπως ξαναείπα το θέμα συζήτησης είναι οι μαρτυρες του ιεχωβά και όχι ποια σεκτα είναι η χειρότερη.
Για να γυρίσουμε στο θέμα. Οι ΜτΙ μπορεί να κινούνται με τρόπο διαφορετικό ως ένα σημείο από άλλες θρησκείες αλλά και κινούνται πάντα μέσα σε πλαίσιο νομιμότητας (με εξαίρεση την 'πολιτική ανυπακοή' τους που είναι μάλλον ένδειξη συνέπειας) και είναι ακίνδυνοι αφού είναι κατά της βίας και δεν παίρνουν όπλα.
Είναι βέβαια "Εταιρία" και έχουν δεδομένη μέθοδο διαφήμησης (προπαγάνδας και προσηλυτισμού.) Παρόλ'αυτά κανέναν δεν υποχρεώνουν να δεχτεί όσα λένε και η "ρητορική" τους δεν διαφέρει αυτής άλλων.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 06-07-16, 13:37
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να γυρίσουμε στο θέμα. Οι ΜτΙ μπορεί να κινούνται με τρόπο διαφορετικό ως ένα σημείο από άλλες θρησκείες αλλά και κινούνται πάντα μέσα σε πλαίσιο νομιμότητας (με εξαίρεση την 'πολιτική ανυπακοή' τους που είναι μάλλον ένδειξη συνέπειας) και είναι ακίνδυνοι αφού είναι κατά της βίας και δεν παίρνουν όπλα.
Είναι βέβαια "Εταιρία" και έχουν δεδομένη μέθοδο διαφήμησης (προπαγάνδας και προσηλυτισμού.) Παρόλ'αυτά κανέναν δεν υποχρεώνουν να δεχτεί όσα λένε και η "ρητορική" τους δεν διαφέρει αυτής άλλων.

Nαι δεν διαφωνώ,δεν είπα ποτέ ότι είναι παράνομοι οι μάρτυρες του ιεχωβά και σε καμία περίπτωση δεν έχουν τον φανατισμό άλλων θρησκειών.

Απλά όπως και για την ορθοδοξία αλλά και γενικά για οποιοδήποτε πράγμα,όταν υπάρχει κάτι αρνητικό δεν μπορούμε να το δικαιολογούμε λέγοντας ότι υπάρχουν και χειρότερα.Πχ στην ορθοδοξία υπάρχουν ιερείς που είναι χειρότεροι από θανατοποινίτες.Θα συμφωνήσω και θα τους κατακρινω.Για να υπερασπιστώ την πίστη μου μπορώ να πω ότι φυσικά το σύνολο δεν είναι έτσι,,θα μιλήσω για την προσφορά της εκκλησίας στη κοινωνία κτλπ.Δεν έχει νόημα να πω πχ οι μουσουλμάνοι ιερείς προτρέπουν τους πιστους να κυνηγούν τους αλλόθρησκους άρα οι δικοί μας είναι καλοί.

Τέλος όσον αφορά το τελευταίο post του logical faith,αν και νομίζω πως το γνωρίζει όπως και οι περισσότεροι λογικοί άνθρωποι,το πως θα σου συμπεριφερθεί ο άλλος είναι ανάλογο του χαρακτήρα και όχι της πίστης.Μπορεί ένας μουσουλμάνος ή ένας γύφτος να είναι οι καλύτεροι άνθρωποι και ένας κουστουμαρισμενος χριστιανός να είναι σκουπίδι.Μην ξεχνάμε ότι για το χρυσό και τη δύναμη,οι χριστιανοί Πάπες έκαναν ολόκληρες σταυροφορίες και ιερές εξετάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 07-07-16, 16:35
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος όσον αφορά το τελευταίο post του logical faith,αν και νομίζω πως το γνωρίζει όπως και οι περισσότεροι λογικοί άνθρωποι,το πως θα σου συμπεριφερθεί ο άλλος είναι ανάλογο του χαρακτήρα και όχι της πίστης.Μπορεί ένας μουσουλμάνος ή ένας γύφτος να είναι οι καλύτεροι άνθρωποι και ένας κουστουμαρισμενος χριστιανός να είναι σκουπίδι.Μην ξεχνάμε ότι για το χρυσό και τη δύναμη,οι χριστιανοί Πάπες έκαναν ολόκληρες σταυροφορίες και ιερές εξετάσεις
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διαπαιδαγώγηση. Ένα μεγάλο μέρος του χαρακτήρα, είναι χαραγμένο από την παιδεία που έχει λάβει.

Να σου πω την αλήθεια, δεν υποστηρίζω τους μάρτυρες του Ιεχωβά. Δυστυχώς είναι και αυτοί πολύ φανατικοί. Κάποιοι είναι καλοί άνθρωποι, αλλά αν αμφισβητήσεις την πίστη τους παθαίνουν αμόκ, διότι έτσι τους έχει μάθει το ιερατείο τους.

Εγώ πιστεύω καλύτερα να αφήσεις τις υποθέσεις και να δεις την πραγματικότητα. Εγώ δεν έχω γνωρίσει μουσουλμάνο ή γύφτο, όπως λες, που να είναι καλός. Και αν κάποιος το ψιλοπαίζει καλός είναι ίσως για συμφέρον. Αυτά που πιστεύουν είναι καθαρά φασιστικά.

Δεν θα ήθελα να φτάσω στο άκρο που λέει ότι γεννιούνται βρώμικοι. Πιστεύω η παιδεία φταίει. Πάντως για να μην λέω μεγάλα λόγια, θα έπρεπε να γίνει πείραμα. Δηλαδή ένα γυφτάκι να το μεγαλώσουν ευρωπαίοι και γύφτοι να μεγαλώσουν ένα ευρωπαίο.

Να δούμε τελικά αν φταίει η παιδεία ή κάτι περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.